Promotie leeftijd Gratis cursussen voor werklozen in Leiden Kraakbond helpt gezin in nood aan een woning GELDIG T/M 23 SEPTEMBER Lerares pakte na af keuring studie Sanskriet D'66- en PPR-vragen over VVD-uitspraak Veel kritiek op wet voortgezet onderwijs Neveda wol wolboetiek |'t gulden vlies HEMA WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1978 LEIDEN - Mensen zonder werk kunnen in het Breehuys, Troef, het Leids Vrijetijdscentrum en K O terecht voor het volgen van (gratis) cursussen. Er is een pak ketvan activiteiten samengesteld waarbij, zo hopen de initiatief nemers, voor elk wat wils zit. Initiatiefnemer tot het cirganiseren van de cursussen is het Advies centrum voor werklozen. Het centrum, dat openstaat voor vra gen over bijvoorbeeld uitkerin gen en andere problemen van werklozen, wil in de week van 8 oktober met de cursussen gaan beginnen. Alle cursussen duren tien weken omdat de ervaring het Adviescentrum leert dat een aan tal werklozen toch weer snel werk vindt. Het verloop is dus groot. Alle cursussen worden overdag (van twee tot vier uur) gegeven, 's Avonds, zo redeneert het Adviescentrum, hebben werklozen toch al wel dingen omhanden. Volksuniversiteit K O (Oude Vest) zal talencursussen gaan ge ven. De cursisten kunnen kiezen uit Engels voor beginners of voor gevorderden en Frans of Spaans voor beginners. Van de aanmel dingen hangt het af of er Spaans dan wel Frans wordt gegeven. Degene die tijdens de cursus weer werk vindt kan zonder problemen overstappen naar een avondcursus. De serie van tien lessen is omstreeks kerst afgelo- Het Breehuys organiseert cursus- Het Leidse Vrijetijdscentrum, dat openstaat voor werklozen van alle leeftijden, organiseert de cursussen op donderdagmiddag. Er zijn cursussen in fotografie, tekenen schilderen, spinnen weven, gitaar voor beginners en etsen. pen. In januari volgt een tweede sen werkloze schoolverla ters tot 25 jaar. Op dinsdag is er theatervormen, op woensdag een variatiecursus waarin verschil lende creatieve technieken wor den aangeleerd en op donderdag zijn er cursussen keramiek, ba tikken, zeefdrukken en vegeta risch koken. Een "speciale cur sus" op een nog nader te bepalen tijdstip geeft aandacht aan het schrijven van sollicitatiebrieven, het voeren van sollicitatiege sprekken en dergelijke. Vormingscentrum Troef tenslotte is bedoeld voor werkloze jonge ren van 17 tot 30 jaar. In het on derkomen aan het Noordeinde 2 zal een film worden gemaakt over het ontstaan van werkloosheid, de gevolgen en de mogelijkheden om weer aan de slag te komen. Deze cursus is op donderdag middag van twee tot vier uur. Spaans voor beginners wordt op maandagmiddagen gegeven, evenals de cursus Engels voor beginners. Nederlands tenslotte is opgezet om goede sollicitatie brieven te schrijven. Degenen die belangstelling hebben voor één of meer cursussen kunnen zich opgeven bij het Werklozen Ad vies Centrum, op maandag-, dinsdag-, en woensdagochten den van tien tot half twaalf en op vrijdag van twee tot vier uur, op het adres Breestraat 19 (ingang Schoolsteeg). Het telefoonnum mer van het WAC is 130983. LEIDEN/DEN HAAG - De 74-jarige mevrouw M. C. Monna uit Den Haag promoveert 27 september aan de rijksuniversiteit in Leiden tot doctor in de letteren. Na als lerares te zijn afgekeurd studeerde ze Sanskriet, de klassieke taal van voor-Indië en die onder meer in het godsdienstig leven eenzelfde rol vervult als het latijn in de rooms-katholieke kerk. Voor haar promotie onderzocht ze liederen van de grote goddelijke boodschap per Zarathustra. Promotor is dr. R. S. P. Beekes, lector vergelijkende indo-europese taalwetenschap. Mevrouw Monna studeerde Engels Ze blijft het kalm aan doen. Plan- Man overvalt postkantoor BOXTEL (GPD) - Op het hoofd postkantoor aan de Stations straat in Boxtel is gisteren een overval gepleegd waarbij de tot nu toe onbekende dader een ge weer gebruikte met afgezaagde loop. De man trad om even over elf het postkantoor binnen en had zijn gezicht vermomd met een bi vakmuts. Hij had het wapen in de hand en schoot daarmee in het plafond. Toen zijn bevel: „Alle maal in de hoek" niet snel genoeg werd opgevolgd, schoot hij een tweede keer, waarbij een boeken- rek werd geraakt. In het postkantoor waren op het moment van de overval ongeveer 15 mensen aanwezig. De loketbediende betaalde de man Uit en met een bedrag van enkele duizenden guldens ging hij ach terwaarts weer het postkantoor uit en verdween spoorloos. Spock in actie tegen kerncentrale SEABROOK (NEW HAMPSHIRE) - De 75-jarige Benjamin Spock die internationaal bekend is ge worden door zijn boeken over kinderopvoeding, is dinsdag met 10 anderen opgepakt wegens burgerlijke ongehoorzaamheid, bij een demonstratie tegen een kerncentrale bij Seabrook in New Hampshire. Comité vraagt solidariteit LEIDEN- Een comité dat zich solidair heeft verklaard met de 182 Marokkanen in ons land die met uitwijzing worden bedreigd, het zogenaamde solidariteitscomité de 182, heeft een brief gestuurd aan burgemeester, wethouders en raadsleden van de gemeente Leiden. In deze brief vraagt het comité de Leidse politici zich in navolging van de Wereldraad van Kerken, de Raad van Kerken Nederland, het F.N.V. en vele anderen solidair te verklaren met de 182 Marokkanen en zich achter de eis, "onmiddellijke ver blijfsvergunning voor de 182" te scharen. Om deze eis kracht bij te zetten roept het comité voorts een ieder op om deel te nemen aan de demonstratie, die aanstaande zaterdag in Utrecht zal worden gehouden. i de school voor taal- en letter kunde in Den Haag, behaalde de middelbare akten a en b en werd rond 1930 lerares aan de rijks hbs in Zierikzee. In september 1952 ging ze naar de rijks hbs in Amersfoort, waar ze na een jaar of vijf werd afgekeurd. "Ik kon het gewoon niet meer aan," aldus de vrouw, die zegt het vervolgens kalm aan te zijn gaan doen. Dat is ze blijven doen toen ze het plan opvatte in Leiden Sanskriet te gaan studeren. "Ik heb wel eens een briefje gekregen met de vraag waarom ik dit of dat exa men nog niet had afgelegd," al dus mevrouw Monna. Het afstu deeronderwerp kon vervolgens worden bijgesteld om onderwerp te kunnen zijn voor de promotie "Drie jaar heb ik nu besteed aan het schrijven van het proef schrift," naar ze verklaarde. Het heet: "The gathas of Zarathustra., a reconstruction of the text." Gathas zijn gezangen of liederen. Zeventien ervan, daar zijn de ge leerden het volgens mevrouw Monna wel over eens, zijn van de grote boodschapper zelf. Ze ko men voor in de "avesta", het hei lige boek van de parsen, volge lingen van Zarathustra, aanhan gers van het parsisme die thans wel in Perzië en India worden aangetroffen. Van de gezangen van Zarathustra bestudeerde mevrouw Monna onder andere de versvorm, be paalde taalwetten en het gebruik van het hiaat in het woord. wat na de promotie te doen, staan niet vast. "Ik zie wel wat mijn hand te doen vindt," al dus mevrouw Monna. LEIDEN - Afgelopen weekeinde zijn er in samenwerking met de Leidse kraakbond weer twee huizen gekraakt. In de nacht van zaterdag op zondag is er een wo ning aan het Levendaal gekraakt voor een gezin met drie kinderen. Deze woning is eigendom van de gemeente. Het gezin dat al een week op straat stond en de nach ten in een auto doorbracht, kampt al ongeveer 15 jaar met huisvestingsproblemen. Volgens de Leidse kraakbond heeft het gezin jarenlang in te kleine huisjes gewoond totdat men zes jaar geleden eindelijk een flat in de Merenwijk kreeg toegewezen. Van de sociale uitkering waarvan het gezin moest rond komen bleek men de huur echter niet te kunnen betalen. Na vijf jaar in de Merenwijk gewoond te hebben werd het gezin, omdat zij uitein delijk de huur niet meer konden opbrengen, uit de flat gezet. Bij Bureau Huisvesting werd het gezin niet meer geholpen, aldus de kraakbond. Het gezin kraakte toen een woning van de Leidse Woningstichting aan de Agaat laan. Ook daar stonden ze na vijf maanden weer op straat omdat de flat aan anderen werd toegewe zen. De afgelopen week heeft het gezin alle mogelijke instantie^ afgelopen om aan onderdak te komen. Het enige resultaat was dat ze door Bureau Huisvesting een huis aan de Hambroecklaan met één kamertje en een zolder kregen toegewezen. Dit pand zal echter in februari afgebroken moeten worden omdat het ver krot is. Het dak is rot en de leidin gen zouden niet meer aangeslo ten kunnen worden omdat dat te gevaarlijk is. Als het regent zou het grondwater door de vloeren komen. Volgens de Léidse kraakbond is het voor een gezin met drie kinderen onmogelijk om in zo'n pand te wonen. Het pand is dan ook door het gezin afgewe- De kraakbond heeft nu een woning aan het Levendaal voor het gezin DEN HAAG (ANP) - Op uitdruk kelijk verzoek van staatssecreta ris De Jong (onderwijs) heeft de Eerste Kamer gistermiddag de behandeling van een voorstel tot wijziging van de wet op het voortgezet onderwiis geschorst. LEIDEN - D'66 en PPR zijn niet erg gelukkig met de uitspraken van de WD-fractieleider Kuijers over de erfpacht. Glaubitz en Hoekema (beiden D'66) en Beijen (PPR) hebben schriftelijke vra gen gesteld over een artikel in het Leidsch Dagblad van 9 septem ber waarin Kuijers stelde dat PvdA en WD bij hun program ma-akkoord voor het nieuwe college van B en W overeenge komen zijn dat de erfpacht een vrije kwestie is. D'66 en PPR wijzen erop dat in het programma-akkoord wordt ge steld dat voor 1 mei 1979 de mo- tie-Ranner zal worden uitge voerd, waarin wordt uitgespro ken dat "de gemeente gronden in erfpacht dient uit te geven tenzij zwaarwegende belangen zich daartegen verzetten". De vragen stellers willen nu van het college weten in hoèverre de wethouders zich gebonden achten aan het programma-akkoord en de uit voering van de motie. PvdA-protest DEN HAAG (ANP) - De PvdA be legt op zaterdagmiddag 30 sep tember in het Ahoy' sportpaleis in Rotterdam een demonstratie bijeenkomst. Daar wordt dan ge protesteerd tegen de plannen van de regering, neergelegd in Bestek '81. De Tweede Kamer begint op don derdag 5 oktober met het debat over de. ombuigingsplannen. Het verzoek kwam nadat vanuit de senaat -zowel van oppositiepar tijen als van de zijde der rege ringsfracties - ernstige, afwijzen de kritiek op de inhoud van de wijzigingsvoorstellen naar voren was gekomen. De staatssecretaris deed op de Ka mer een klemmend beroep om begrip voor de situatie op te brengen en vroeg om nader overleg met de onderwijs-com- missie uit de Eerste Kamer. Na enig beraad besloot de Kamer zijn verzoek tot uitstel van de be handeling in te willigen. De voorgestelde wetswijziging heeft betrekking op de paragraaf van de wet op het voortgezet on derwijs, waarin de vergoeding is geregeld die scholen voor vwo, havo en mavo van overheidswege ontvangen voor hun materiële exploitatiekosten. Ir. het nieuwe systeem wordt de vergoedings norm niet meer opgebouwd uit een bedrag per school, per klasse en per leerling, maar slechts uit twee bedragen: één dat verband houdt met het totale aantal ruim te-eenheden van een school en één dat gerelateerd is aan het aan tal leerlingen. De wet verplicht de gemeentebesturen, om hetgeen zij aan gemeentelijke scholen meer uitkeren dan van rijkswege wordt vergoed, ook aan de bij zondere scholen in de gemeente In de kritiek op het voorstel werd van CDA-zijde betoogd, dat de nieuwe doorbetalingsregeling "niet de meest juiste en de meest rechtvaardige vorm" heeft. De gewijzigde doorbetalingsrege ling had inhoudelijk beter, ge nuanceerder en naar de gemeen ten toe billijker geformuleerd kunnen worden, zo werd gezegd. Van alle zijden vanuit de Kamer werden bezwaren naar voren ge bracht tegen het voorstel om de nieuwe doorbetalingsregeling te laten ingaan met terugwerkende kracht tot 1 januari 1974. Dit werd "volstrekt onaanvaardbaar" ge noemd. Staatssecretaris De Jong zei voor dit laatste bezwaar be grip te hebben. Hij kondigde de indiening aan van een novelle, een wijziging waarin de ingangs datum zal worden teruggebracht. Ruim een jaar geleden (op 7 sep tember vorig jaar) ging de Twee de Kamer zonder hoofdelijke stemming akkoord met de nieu we regeling. gekraakt. Dit pand staat al enige tijd leeg omdat het gerenoveerd moet worden. De kraakbond heeft dit pand van de gemeente gekozen omdat zij vindt dat het probleem bij de gemeentelijke huisvesting ligt en daar moet blijven totdat deze mensen ge holpen zijn. De tweede actie van de kraakbond betreft een pandje van de Neder lands Hervormde Gemeente aan de Koddesteeg. De Nederlands Hervormde Gemeente zou in het pand een zondagschooltje voor de kerk willen maken. Volgens de kraakbond betekent dit dat een goed bewoonbaar huisje slechts een paar uur per week ge bruikt gaat worden. De kraak bond en de nieuwe bewoonsters zeggen een dergelijke onttrek king aan de woonruimte ontoe laatbaar te vinden zolang er in Leiden nog mensen zijn die geen dak boven hun hoofd hebben. Het huisje dat nog in goede staat is wordt nu bewoond door twee studentes die behoorlijk betaal bare woonruimte zochten. De kraakbond wijst erop dat ook de projectgroep voor Maredorp voor behoud van woonruimte is in de wijk. IKON - Een commissie binnen de Unie van Baptisten is er niet in geslaagd de algemene vergade-i ring van de Unie, die volgende' maand wordt gehouden, het voorstel te doen zich by de IKON - Interkerkelijke Omroep Ne derland - aan te sluiten. Tot nu toe maakt de Unie gebruik van het verband "Zendtijd voor de Kerken" (ZVK), dat niet met de IKON wenst samen te werken. Een deel van de Unie-commissie vindt dat de IKON uitsluitend programma's met een direct ver kondigend karakter moet uit zenden. Anderen menen dat de zendtijd ook anders moet worden gebruikt, zoals voor program ma's met een informatief, ver strooiend, educatief of maat schappelijk karakter, "omdat het evangelie ook sociale betekenis heeft". De tegenstelling tussen beide me ningen maakte het indienen van een voorstel onmogeliuk. De commissie concludeert wel dat niet-aansluiting de Unie de mo gelijkheden ontneemt invloed uit te oefenen op beleid en pro grammakeuze van de IKON. Beoordeling door de Unie van het IKON-beleid zal, zo meent de commissie, vooral bescheiden moeten zijn, gezien "het uiterst moeilijke en verantwoordelijke radio- en televisiewerk dat door deze zender wordt verricht". Droogte Sahel. MEMISA (medische mis sie) heeft f 300.000 beschikbaar gesteld voor medicijnen voor de Afrikaanse staten Opper-Volta, Senegal, Tsjaad en Niger. Door de aanhoudende droogte is in de ze landen ook op medisch gebied een noodsituatie ontstaan. On dervoeding maakt de mensen bijzonder vatbaar voor ziekten. Een groot deel van het bedrag zal worden gebruikt voor de mala riabestrijding en voor vitaminen tot verhoging van de weerstand Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Baarn I. Kok Zoetemeer. te Honselersdijk G. J. F. Versteegh Tiel; aangenomen naar 's Gravenpolder (Z.) P. C Klijnsma Harlingen, naar Oude water C. Blenk Wouhrugge (die bedankte voor Oude Tonge en voor Uddel); bedankt voor Rot- terdam-IJsselmonde J. Kortleve Driebergen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: aangeno men naar Rouveen K. Folkersma Beverwyk. superieur in kwaliteit en kleur Kies uit meer dan 700 kleuren breiwol. Kom kijken naar het geweldige assortiment Neveda brei- en handwerkgarens. Natuurlijk hebben wij ook de nieuwste modekleuren zoals het veel gevraagde Bordeaux. Ook de complete collectie D.M.C. borduurzijde en wol hebben wij steeds in voorraad. Verder kunt u kiezen uit een grote collectie brei en handwerkboeken en alle materialen die u nodig hebt. A\\\ BREESTRAAT 121 (t.o. het stadhuis) LEIDEN. - Het Hema Super Breiboek is uit Met 400 modellen, breibeschrijvingen, tips 7,75. HIM llll L Breigaren type Shetland in veel modieuze kleuren. Kwaliteit: wol/viscose/acryl. Bollen van 100 gram 3,75.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17