Rijvers: „Teveel spelers willen spelbepaler zijn ROBSON: 'IPSWICH ZAL MUHREN MISSEN' Portisch in Tilburg nog altijd aan leiding Kortsjnoi na lotusoefening weer in vorm „De start verliep volgens deregels" HUI S BEEFT WINSTKANS WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1978 TILBURG (ANP) - In de tiende ronde van het internationale schaaktoernooi in Tilburg is gisteren alleen de Rus Boris Spasski in zijn partij tegen de Nederlander Genna Sosonko tot winst gekomen. De overi ge ontmoetingen eindigden Door deze resultaten staat de Hongaar Portisch nog steeds een half punt voor op zijn naaste belager Jan Timman. In de tiende ronde deed Por tisch geen moeite zijn voor sprong te vergroten. Hij speelde met wit in elf zetten remise met Hort en kon daar na in alle gemoedsrust gaan kijken hoe Timman pogingen zou doen om hem in te halen. In het verleden heeft Miles met zwart zeer veel partijen van Timman verloren, waar bij speciaal zijn openingsre- Deze keer vermeed Miles zijn geliefde Siciliaanse draak, waarmee hij tegen Timman slechte ervaringen had opge daan ten gunste van een voor hem heel ongewone Steinitz- variant van het Spaans. In de scherpe stelling die ontstond leek Timman enig voordeel te hebben, maar bij analyse ach teraf bleek dat de versplinte ring van Miles' pionnenstel- ling steeds gecompenseerd werd door actief stukkenspel. De partij werd remise gegeven in een stand, waarvan het nog steeds heel moeilijk te zeggen was wie de beste kansen had. Spasski kwam weer op vijftig procent door een overwin ning op Sosonko. Spasski won in deze partij een kwali teit en een pion en daarmee de partij. Larsen kreeg in de opening van Browne een pion toegewor pen en kon toen in een eind spel van torens en ongelijke lopers rustig op winst spelen. Maar rust is iets dat Larsen in dit toernooi door alle versla gen en boeken die hij moet schrijven niet kan vinden. Hij speelde weer razendsnel en verloor daarmee geheel on nodig zijn pluspion. Toen stond Browne weer iets beter en was het zijn beurt om te gaan knoeien, waarna Larsen weer winstkansen kreeg. Deze partij werd afgebroken in een remiseachtige stand. Stand na 10 ronden: 1. Portisch 6V2, 2. Timman 6, 3. Dzindzindasjvkli ö'/a, 4/7. Spasski, Hübner, Miles en Hort 5, 8/9 Browne en Larsen 4Va 1 afg. 10. Ljubojevic 4%, 11. Sosonko 4, 12. Ribli 3Va. ISTANBOEL (GPD) - Tussen Dommel en Bosporus heeft Kees Rijvers de „zaken weer eens op een rijtje gezet", zoals de Eindhovense oefenmeester zijn maandelijkse zelfonderzoek immer pleegt te betitelen. Landskampioen PSV draait de laatste weken niet bijster naar wens. Daar was trouwens ook Rijvers al wel achtergekomen. Alleen, de toch wel hard aangekomen 2-0-nederlaag tegen Ajax heeft nu evenwel dat moment van bezinning en zelfkri tiek ietwat verhaast. In het Sheraton-hotel aan het be faamde Taksim-plein van het met moskeeën uitpuilende Istanboel overhandigde Kees Rijvers daags voor de Eu ropa-Cupwedstrijd tegen Fenerbahce dan ook verbaal het eindresultaat van twee dagen intensief speur- en denk werk. 'Er zijn", vindt de Brabantse oe fenmeester, „twee zaken die momenteel bij PSV spelen. Op de eerste plaats vraag ik me af met welke intentie sommige spelers aan het werk zijn, terwijl daar naast ook nog eens meespeelt of de successen van vorig jaar in de Europa-Cup en - voor sommigen - het wereldkampioenschap al lemaal wel positief zijn ver werkt". Hoewel de PSV-oefenmeester een maand geleden nog de indruk kreeg dat zijn spelersgroep beide voetbalevenementen ook op hiyi werkelijke merites had beoor deeld, blijkt nu toch dat het me rendeel, gelouterd door al die voetbalsuccessen, duidelijk aan overschatting is gaan lijden. Met name heeft Rijvers nogal wat kri tiek op Willy van de Kerkhof en Ernie Brandts, die in zijn ogen veel te veel mee willen voetbal len, mede het spel van de Eind hovense ploeg willen bepalen. „En dat is een zaak waar ik me niet mee kan verenigen", aldus Kees Rijvers. „De spelbepalers bij ons zijn Van Kraay achterin en Van der Kuylen voorin. Wanneer er zich meer spelers met de op bouw willen gaan bemoeien, gaat dit ten koste van het collectief, en dat is nu eenmaal onze sterkste kant, waarmee we vorig seizoen én UEFA-Cupkampioen én landskampioen werden." Ajax En om er dan maar meteen het meest recente voorbeeld bij te halen: Ajax uit: 2-0-verlies. Rij vers: „Inderdaad. Hoewel Ajax Jos Hermens drie maanden op non-actief NIJMEGEN (ANP) - De blessure aan de achillespees van zyn lin kervoet, die Jos Hermens twee weken terug in de finale van de tien kilometer tijdens de Europe se atletiekkampioenschappen in Praag na bijna 7000 meter tot op geven dwong, blijkt veel ernsti ger dan aanvankelijk veronder steld werd. Gisteren is by een onderzoek door de Nijmeegse orthopedisch chi rurg prof. Van Rens gebleken dat een gedeelte van de pees is afge scheurd. De voet is voorlopig voor een maand in het gips gezet. Daarna zal de Nederlandse hou- der van de wereldrecords 20 km en uurloop nog tenminéte twee maanden volledige rust moeten houden. Jos Hermens hoopt begin volgend jaar weer actief te kunnen zijn in veldlopen. De 25-jarige James Gilkes heeft gisteravond in Ingelheim de snelste tijd op de 200 meter in de wereld van dit seizoen op zyn naam gebracht. Gilkes liet 20.14 afdrukken tijdens de internatio nale wedstrijd. 1 stuk beter pres teert dan vorig jaar, blijf ik er toch bij dat die nederlaag in Amster dam onnodig was geweest, wan neer bij ons de instructies beter waren opgevolgd. Wanneer we Ajax de eerste tien, vijftien minu ten na rust hadden kunnen op vangen, zouden we mogelijk het karwei wel hebben kunnen kla ren met ten minste een gelijk spel." Om de collectieve speldiscipline bij PSV zo snel mogelijk weer op het niveau van vóór het wereldkam pioenschap te brengen, wil Kees Rijvers er derhalve op korte ter mijn Gerrie Deijkers weer bij hebben, een speler die nota bene door de Eindhovense coach be gin vorig jaar vrijwel als afge schreven werd beschouwd. Zeer waarschijnlijk zal Deijkers dan ook tegen Fenerbahce zijn come back maken, hoewel de Mierlose squashbaandirecteur door de medische staf van de Eindhoven se vereniging nog niet helemaal voor de volle honderd procent fit is afgeleverd. Rijvers: „Gerrie Deijkers heeft in derdaad sinds zijn tijdens het toernooi in Bilbao opgelopen blessure geen bal meer aange raakt. Het grote voordeel is evenwel dat Gerrie nog nooit eni ge hinder heeft ondervonden van enige trainingsachterstand. Als het moet kan hij er zo weer invliegen" Huiverig Door die matige start in de vader landse competitie blijkt PSV toch wel wat huiverig tegen het karwei-Fenerbahce aan. Rijvers: „Ik heb sterk de indruk dat er in Nederland wat licht tegen het Turkse voetbal wordt aangeke ken. Naar mijn mening evenwel ten onrechte. Fenerbahce bij voorbeeld, die ik èèn keer tegen Galatasara.v heb bezig" gezien, heeft de beschikking over een re delijk goede aanval en een dito middenveld. De verdediging heeft mij niet zo kunnen impone ren en nu ook Engin door een UEFA-schorsing (stammende uit de Europa-Cüp-III-wedstrijden van vorig jaar tegen Aston Villa - red.) als middenvelder is wegge vallen, mag de ploeg dan op pa pier geen al te moeilijke tegen stander zijn, in de praktijk zal een aantal andere zaken ook mee spreken: het erbarmelijk slechte veld, het enorm veel kabaal ver oorzakende publiek en de rond uit slechte verlichting". HUUB BEENS PSV kijkt uit over Istanboel. Zo te zien schijnen Harry Lubse, Ernie Brandts, Adrie 1 Poortvliet het uitzicht wel te kunnen appreciëren. BAGUIO CITY (ANP) - Na acht weken van politiek en psycholo gisch geharrewar, dat niets met schaken had te maken, vervulde Viktor Kortsjnoi gisteren de wens van zijn secondanten om zich toch vooral maar op het schaakbord te concentreren. Zelfs het feit, dat zijn mediteren de vriendjes, de Amerikanen Mi chael Dwyer en Victoria Shep- pard, niet tot de speelzaal werden toegelaten kon de 47-jarige uit dager er niet van weerhouden opmerkelijk rustig aan de gang te gaan. Voordat Kortsjnoi zich echter op weg begaf naar de speelzaal in Baguio, dwong hij in een afgeslo ten huis op de top van een heuvel temidden van aanhangers van de Ananda Margasecte zijn geest tot rust. Twee uur lang was de sta tenloze Kortsjnoi onvindbaar voor zijn delegatie. Met een vriendin was hij ertussen uitge knepen. Men vond hem, gezeten in de lotushouding en luidkeels psalmen zingend terug in het volkomen geïsoleerde huis even buiten Baguio. Volgens een In diaas lid van de secte heeft Kortsjnoi door de meditatie zijn "mentale evenwicht" hervonden. De 21ste partij opende met het al vier keer eerder gespeelde Da megambiet. Op de 12de zet week Karpov van de theorié af en bracht hy een paardoffer, waar aan sterk positioneel voordeel verbonden was. Kortsjnoi liet zich echter niet verleiden en ruil de kort daarop dame en toren af. Zijn analyse bleek doordacht te zijn: hij haalde op de b-lijn een vrije pion, die na de 42ste zet, waarop de partij afgebroken werd, op b7 staat, één veld ver wijderd van de promotie tot da me. De deskundigen waren het er in het algemeen over eens dat de afgebroken positie van wit (Kortsjnoi) een kleine kans op winst bevatte. Volgens Raymond Keene, de Engelse secondant van Kortsjnoi, staat zwart op verlies, maar moeten eerst de resultaten van de analyses bekeken worden. Ook Michael Tal, de Russiche oud-wereldkampioen, zag dui delijke winstkansen voor Kortsj- ALKMAAR (GPD) - Arnold Muhren maakt dankbaar gebruik van het uitstapje van zijn nieuwe club. Op de dijk in Volendam trekt de middenvelder van Ips wich Town (vanavond in Alkmaar de tegenstander in de Europa Cup II van AZ '67) nog met de laatste avond mee van de Volen- dammer kermis. Naast voetbal en verkiezingen nog immer een van de meest tot de verbeelding sprekende gebeurtenissen in het palingdorp. Hij ziet zijn -vrienden en familie te rug en zijn makkers, met wie hy amper een maand geleden nog aan het trainen was: de spelers van Volendam. In feite zou dat weerzien met Vo lendam zijn geboorteplaats, iets feestelijks moeten hebben. Ar nold Muhren voelt het anders: „Ik had graag vanavond ge speeld. Met Ipswich tegen AZ. Je kent de geschiedenis. De UEFA staat het niet toe, omdat ik in feite, een paar dagen te laat was met het ondertekenen van mijn contract. Bij Ipswich hebben ze nog van alles proberen te doen, om toch toestemming te krijgen van de UEFA, maar er viel niets te ritse len", aldus Arnold Muhren. Muhren zal worden gemist in het duel tegen AZ", zegt Ipswich- manager Bobby Robson. „We ALKMAAR - Hugo Hovenkamp is door de medische staf van AZ '67 genezen verklaard. De linker verdediger van bekerwinnaar AZ zal vanavond in het duel te gen het Engelse Ipswich Town op de reservebank zitten. zijn erg gelukkig met Muhren. Hij is bruikbaar, beschikt over een goede pass en hoort thuis in het rijtje van linksbenige spelers. Die spelers lopen er in Engeland na tuurlijk ook rond, alleen... in dit geval stonden ze onder contract. Er was geen speler te koop en dan moetje uitwijken naar het vaste land van Europa. Hy is een tech nische speler en ik geloof dat we hem vanavond zeker zullen mis sen. Als we Arnold iets eerder hadden kunnen overtuigen, dat hij bij ons net zo veel verdient als in Nederland omdat de levens standaard van de Engelsen nu eenmaal lager is, dan had hij van avond gespeeld", aldus Rob- Aanwinst Muhren is in de ogen van de Ips- wich-fans een duidelijke aan winst. Robson, alweer negen jaar bij Ipswich, denkt er net zo over „Wij proberen net als Liverpool een mix te vinden van Engels voetbal en Nederlandse voetbal. In die visie past Arnold uitste kend", aldus Robson. Mills moet vanavond in Alkmaar de rol overnemen die in feite voor Muhren was weggelegd. Het is niet de enige wijziging in het team van Ipswich Town. Drie vaste spelers (Lampert, Hunter en Osbome) heeft Robson thuis moeten laten. Beattie is er welis waar bij, maar kan nog lang niet voluit spelen na zijn dubbele me- iuscusoperatie. Robson: „Het ni veau dat Beattie in de wedstrijd tegen Manchester City bereikte zal hij zeker niet kunnen berei ken. Maar het is voor de ploeg belangrijk dat hij erbij is". In feite geldt dat ook voor David Geddis. Geddis mag best worden vergeleken met Hugo Hoven- kamp. Ook hij stond er zes weken naast na een hieloperatie. Een in greep, nodig, nadat hij al na vyf minuten in het duel tegen AZ '67' in het toernooi van Club Brugge het veld had moeten verlaten met een blessure. Robson: „Hem te laten spelen is een te groot risico. Hij is er zeker niet by". Maar on danks die verzwakking en die wijzigingen is Robson niet van plan om AZ defensief tegemoet te treden. „We komen met drie aan vallers om aan te vallen en als het lukt om doelpunten te maken. Dat is ons belangrijkste uit gangspunt." Rapport Voor een belangrijk deel - Robson laat een rapport van vijf vellen zien maar stopt met dezelfde vaart zc weer weg - heeft ook Ar nold Muhren geholpen met de in formatie over AZ. „Ik denk dat dat een'logische zaak is. Muhren heeft AZ, toen het goed draaide meegemaakt, vorig jaar toen hy bij FC Twente speelde. Hij is nu in dienst van Ipswich en dus mag je ook van hem de nodige infor matie verwachten. Maar, ik be treur het niet dat ik AZ zelf niet heb zien spelen. Als je te veel kijkt, kryg je ook te veel proble men", aldus manager Rob- De partij: Kortsjnoi (wit) - Karpov (zwart) 1. c2-c4, Pg8-f6, 2. Pbl-c3, e7-e6,3. Pgl-f3, d7-d5, 4. d2-d4, Lf8-e7, 5. Lcl-f4, 0-0,6. e2-e3, c7-c5,7. d4 x c5. Ie7 x c5,8. Ddl- c2, Pb8-c6,9. Tal-dl, Dd8-a5,10. a2-a3, Tf8-e8, II. Pf3-d2, e6-e5, 12. Lf4-g5, Pc6-d4, 13. Dc2-bl, Lc8-f5, 14. Lfl-d3, e5-e4,15. Ld3-c2,Pd4 x c2+ 16. Dbl x c2, Da5-a6, 17. Lg5 x f6, Da6 x f6, 18. Pd2-b3, Lc5-d6, 19. Tdl x d5, Te8-e5, 20. Pb3-d4, Ta8-c8, 21. Td5 x e5. Df6 x e5,22. Pd4 x f5, De5 x f5, 23. 0-0, Tc8 x c4, 24. Tfl-dl, Df5-e5, 25.g2-g3, a7-a6, 26. Dc2-b3, b7-b5,27. a3-a4. Tc4-b4,28. Db3-d5, De5 x d5,29. Td 1 x d5. Ld6 - f8. 30. a4 x b5, a6-a5,31Td5-d8, Tb4 x b2, 32. Td8-a8, f7-f5, 33. Ta8 x a5, LfB-b4, 34. Ta5-a8, Kg8-f7, 35. Pc3-a4, Tb2-bl, 36. Kgl«g2, Lb4-d6, 37.Ta8-a7, Kf7-f6, 38. b5-b6, Ld6-b8. 39. Ta7-a8, Lb8-e5, 40. Pa4-c5, Le5-d6, 41. b6-b7, KfB-e7, 42. Ta8-g8, Ld6-e5, afgebroken. ROME (ANP) - De Italiaanse coureur Ricardo Patrese en de starter Gianni Restelli hebben de mededeling van de officier van justitie van Milaan dat er naar hun ge dragingen tijdens de Grote Prijs van Monza een onder zoek wordt gedaan, gekarak teriseerd als "het zoeken naar een zondebok". Beiden zouden schuld hebben aan het ongeluk van zondag op het circuit van Monza, ten gevolge waarvan Ronnie Pe terson maandag overleed. Vittorio Brambilla uit Italië, die eveneens gewond raakte bij het incident, ligt nog im mer in kritieke toestand in het Niguarda ziekenhuis in Milaan. Zijn toestand is iets verbeterd, maar definitief uitsluitsel over zijn kansen om in leven te blijven kon den de behandelende artsen gistermorgen nog niet geven. Restelli wordt er van beschul digd het startsein te vroeg gegeven te hebben, zodat er vlak na de start een opeen hoping van wagens ont stond. Restelli's reactie: "ik heb volledig reglementair gestart". Fatrese zou de wielen van Hunt's wagen geraakt heb ben. waardoor de Brit tegen de bolide van Peterson ge drukt werd. Dat zou de oor zaak zijn van het slingeren van Peterson's Lotus, waar door deze in botsing kwam met Brambilla. Patrese ver klaarde: "ik heb de wielen van Hunt niet aangeraakt". De televisieopnamen geven het gebeuren niet geheel duidelijk weer. Er blijkt niet uit dat Patrese de auto van Hunt raakte, het zou even goed een andere rijder ge weest kunnen zijn. In Zweden heeft de dood van Ronnie Peterson een golf van verontwaardiging doen ont staan. De minister voor de sport Rolf Ramgard heeft \oor de radio gezegd dat de tragische dood van Peterson de vraag heeft doen ontstaan of rennen in de formule 1 nog wel kon worden toegestaan. "Per soonlijk ben ik tegen die sport maar als we die ver bieden dan moet dat gebeu ren via de wet". Een paar jaar geleden was in Zweden het beroepsboksen verboden, "omdat", aldus de minister, "het hier een sport betreft waarbij atleten trachten elkaar opzettelijk te bezeren." Dat kon men van autorennen niet zeggen "maar zeker is dat de renners tijdens de races eveneens enorm risico op lichamelijk letsel zo niet op erger lopen". De sociaal-demokratische po liticus Ivar Johansson was ervoor het Scandinavische circuit op te doeken. "Die baan kost de plaatselijke overheid alleen maar veel geld. We moesten het terrein omploegen en er fabrieken op neerzetten."

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13