Ook Hoessein zou naar Camp David willen gaan Zapu-leider verklaart Smith oorlog 69,- 79,- Sandinisten boeken meer succes Assad toont wil tot vrede aan Duitsers mode Stijlvol het najaar in. DOOD DOOR POKKEN Uniek akkoord met Cuba Meepraten onder voorwaarden Ruzies in Portugal duren voort LISSABON (AP) - Drie grote politieke partijen in Portugal hebben gisteren geprobeerd het twee weken oude kabinet van de onafhankelijke pre mier Alfredo Nobre da Costa naar huis te sturen. Partijt wisten waren er echter de oorzaak van dat Nobre da Costa ternauwernood de dans kon ontspringen. Met de gebeurtenissen van gis teren stond de poging van president Antonio Ramalho Eanes op het spel om het land enige maanden van politiek evenwicht te geven onder een tussentijdse regering, om de partijen tijd te gunnen hun geschillen op te lossen. Twee eerdere voornamelijk uit so cialisten bestaande kabinet ten vielen al eerder in het poli tieke gekibbel. De meeste waarnemers ver wachten dat de debatten over Nobre dé Costa's programma tot donderdag zullen door gaan. Het regeerprogram was gemodelleerd naar socialisti sche documenten en bevatte weinig verrassingen. Er werd aangedrongen op een lid maatschap van de Europese Gemeenschap en het bestrij den van de invoermoeilijkhe- den en de inflatie die de hele economie vleugellam hebben gemaakt. Nkomo: Geen vreedzame regeling in Rhodesië" PAGINA 9 De Syrische president Assad poseert voor de fotografen aan het begin van zijn vijfdaags bezoek aan West-DuitslandVan links naar rechts mevr. Scheel vrouw van bondspresident Walter Scheel), mevr. Assad, pre sident Assad en Walter Scheel. BONN-BEIROET (GPD) - De Syri sche president Hafez Al-Assad is gisteren als een belangrijke gast door Bondspresident Walter Scheel ontvangen Assad blijft vijf dagen in West-Duitsland om te praten over de situatie in het Midden-Oosten, de conferentie in Camp David, waarvan hij een uitgesproken tegenstander is, en de betrekkingen tussen Syrië en de Bondsrepubliek. In Bonn is men ervan overtuigd dat Syrië een sleutelpositie inneemt in het Midden-Oosten, zowel wat betreft de vrede als wat betreft de stabiliteit van de situatie. Minis ter van buitenlandse zaken Gen- scher heeft dit zijn Syrische ambtgenoot Khaddam gisteren meegedeeld, waarbij hij er tevens op wees dat West-Duitsland zeer geïnteresseerd is in een positieve uitkomst van hej topoverleg in Camp David. President Assèd heeft gisteren ge sproken met oppositieleider Helmuth Kohl (CDU-voorzitter). De heer Kohl heeft de Syrische president gewezen op de situatie van de christenen in Zuid-Liba- non en de verantwoordelijkheid van Syrië daarvoor. De ontwik- kelingsdeskundige van de CDU- CSU-Bondsdagfractie, Jurgen Todyenhofer, heeft verklaard dat de Duitse ontwikkelingshulp aan Syrië afhankelijk moet worden gemaakt van een opbouwende bijdrage van dat land aan de op lossing van het Midden-Oosten conflict. De Bondsrepubliek is de belang rijkste handelspartner van Syrië Dit land importeert vooral auto's (Volkswagen), machines en technische installaties. Duitsland betrekt van Syrië onder meer aardolie, wol en hout. Vandaag spreekt president Assad met Bondskanselier Helmut Schmidt en minister van buiten landse zaken Hans-Dietrich Gen- scher. Politiek is dit bezoek hoogst be langwekkend: Assad komt als leider van het meest uitgespro ken "anti-Sadat-land" (Syrië) bij een van de belangrijkste leden van de Europese Gemeenschap (West-Duitsland) juist op het moment dat in de Verenigde Sta ten de Camp David-top in volle gang is. Vanuit Syrisch oogpunt moet Assads bezoek aan Bonn vooral gezien worden als een po ging zijn Duitse gastheren ervan overtuigen dat hij, Assad, even zeer in vrede in het Midden-Oos ten geïnteresseerd is als zijn be langrijkste Arabische tegenspe ler, president Sadat van Egypte Assad zal de Duitse regering ook verzoeken een meer actieve rol in het vredesproces in het Midden- Oosten te gaan spelen. Syrische regeringskringen ver wachten dat Assad alle verkeerde ideeën over, wat in sommige wes terse hoofdsteden "Syrië's harde afwijzende opstelling ten opzich te van een vredesregeling" wordt genoemd, in Bonn wil wegne men. De Syrische president heeft herhaaldelijk onderstreept dat zijn land oprecht streeft naar een vreedzame regeling van het Mid den-Oostenconflict. "Die moet gebaseerd zijn op complete Is raëlische terugtrekking uit de be zette Arabische gebieden en er kenning van het Palestijnse zelf beschikkingsrecht" BIRMINGHAM (AP)-In Engeland is gisteren een 40-jarige vrouw overleden als gevolg van pok- kenbesmetting. Janet Parker is het eerste Engelse pokken- slachtoffer sinds vele jaren. Mevrouw Parker was als fotografe werkzaam in een ziekenhuis waar onderzoekingen werden verricht naar anti-virussen. Zij werd 12 augustus ziek en de artsen stel den twaalf dagen later als diagno se pokken. De drie mensen met wie zij veel contact had gehad haar moeder, Helen Witcomb, een deskundige op het gebied van virussen, Cheryl Hall, en de chauffeur van de ambulance, die haar naar het ziekenhuis bracht worden momenteel onderzocht op mogelijke pokkenbesmetting Professor Henry Bedson, het 40-ja- i ige hoofd van de afdeling micro biologie en virologie van de uni versiteit van Birmingham wa« de onderzoekingen naar pok virussen werden verricht leed vorige week door zelfm. Er is een onderzoek ingesteld na te gaan hoe het pokken iru\. vrij kon komen. Dr. William licol van het bureau voor gezond heidszorg in Birmingham, ver klaarde gisteren echter dat, hoe wel de epidemie bedwongen is, nog steeds niet bekend is hoe zij is veroorzaakt. u deze perfekt afgewerkte japon van polyester/jersey. Met lange mouw en geheel gevoerd In vele dessins en kleurstellingen. In de maten 42 t/m 52. van de vele, elegant gestylcerde,japonnen uit de kollektie van MS mode Geheel gevoerd en keuze uit diverse jacquard dessins en kleurstellingen. In de maten 42 t/m 54. v.a. I /"r\ 42 t/m 54. v.a. Leiden: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond); Leidsenhage: Jasmijnhof 8 (donderdag-koopavond). Meer dan 50 vestigingen. DINSDAG 12 SEPTEMBER 1978 Hevige gevechten in twee steden in Nicaragua LOESAKA (AP) - In een reactie op de toespraak die de Rhodesische premier Ian Smith zondagavond hield, heeft de leider van de Afri kaanse volksunie van Zimbabwe. Josjoea Nkomo, gisteren na drukkelijk de mogelijkheden van een conferentie voor alle betrok- kén partijen en een vreedzame regeling van het Rhodesische vraagstuk van de hand gewezen. Nkomo verklaarde: "Als Smith oorlog wenst, zijn wij bereid te vechten en het regime te verwij deren. Dat regime is dood" Smith kondigde in zijn redevoering van zondagavond een gedeelte lijke mobilisatie af en maakte plannen bekend voor de "liqui datie" van Rhodesië's politieke afdeling van Nkomo's guerrilla organisatie Zapu. Ongeveer 30 van de 360 functionarissen die de Zapu in Rhodesië had, zyn in middels gearresteerd. Smith hield de mogelijkheid van be sprekingen met Nkomo evenwel open. Hij gaf toe twee weken ge leden in het geheim een ontmoe ting met Nkomo te hebben ge had. Nkomo verklaarde nu dat hij alleen nog maar de overgave van Smith wenst. "Overgave is oké. Verder hebben we niets te bespreken". Over zijn ontmoeting met Smith in de Zambiaanse hoofdstad Loe- saka zei Nkomo dat de ontmoe ting op verzoek van Smith was gehouden. Hij omschreef Smith als een gebroken man, die toegaf dat hij politiek was uitgespeeld. Naar aanleiding van het neerschie ten van het Rhodesische Vis- count-vliegtuig waarschuwde Nkomo eventuele toekomstige passagiers van Rhodesische luchtvaart!ijnen. Hij verklaarde dat de Rhodesische toestellen beschouwd worden als militaire doelen. Nkomo ontkende ten stelligste de beschuldigingen dat guerrilla soldaten van zijn organisatie ver antwoordelijk waren voor de moord op overlevenden van het neergeschoten vliegtuig. Hij be treurde het verlies van 40 men senlevens, maar wees erop dat het Rhodesische leger elke dag 30 tot 40 zwarten doodt. Wat hij een duidelijk geval van "volkeren moord" noemde. Air Rhodesia, de Rhodesische luchtvaartmaatschappij, heeft gisteren bekendgemaakt dat zij haar normale diensten blijft uit voeren, ondanks de bedreigingen van Nkomo. De zegsman van Air Rhodesia zei over Nkomo's bewering dat haar toestellen militaire uitrusting en militair personeel vervoeren: "Dit is je reinste onzin en, zoals elke reiziger van Air Rhodesia MASSAYA (AP) - In Masaya en andere steden in de Midden- Amerikaanse republiek Nicara gua zijn felle straatgevechten uit gebroken tussen regeringsgroe- pen en tegenstanders van het bewind van president Anastasio Somoza. Volgens officieuze tel lingen zyn bij de strijd, die sinds zaterdagavond in volle hevigheid woedt, mogelijk 200 personen om het leven gekomen. "Er is geen twijfel meer. Het is een burgeroorlog", aldus kenschetste Alvarro Chamorro, vice-voorzit- ter van de tegen Somoza gerichte conservatieve partij, de situatie in het land. In Masaya, 29 kilometer ten zuid- oosten van de hoofdstad Mana gua, wordt buitengewoon zwaar gevochten. De nationale garde werd met 300 manschappen ver sterkt. Verslaggevers die de stad wilden binnenkomen werden tweemaal door de. nationale gar de onder vuur genomen. Over het aantal slachtoffers zijn geen officiële cijfers voorhanden. Vluchtelingen meldden echter dat tientallen stoffelijke over schotten, van zowel burgers als militairen, bij hét stadszieken huis en het lijkenhuis zijn bin nengebracht. President Somoza, wiens familie het land sinds 41 jaar achtereen regeert, heeft in Masaya en Esteli, 144 km ten noorden van Mana gua, de staat van beleg afgekon digd. De regeringstroepen kun nen daardoor op iedereen het vuur openen. in het centrum van de 40.000 inwo ners tellende stad Masaya ston den het gerechtsgebouw en tien tallen overige gebouwen in brand. Volgens vluchtelingen hebben leden van het Sandinisti- sche bevrijdingsfront het cen trum van Masaya grotendeels in handen. De guerrillastrijders zouden eenheden van de natio nale garde in hun commandopost aan het centrale plein in de stad in het nauw hebben gedreven Cuba en Spanje hebben een uniek handelsakkoord bereikt, zo heeft de Spaanse premier Adolfo Suarez bekendgemaakt na een tweedaags bezoek dat hij aan het land van Castro heeft gebracht In dit akkoord zijn bepalingen op genomen ten aanzien van mensen rechten en genationaliseerde Spaanse eigendommen op Cuba Ook zal Fidel Castro een tegenber zoek brengen aan Spanje Op de foto Suarez (rechts) met Cas tro (links) na afloop van het bezoek in Havanna kan vertellen, een flagrante leu gen". Boze blanke Rhodesiërs blijven in tussen in 's lands grootste krant, de Herald, aandringen op het af treden van premier Smith, omdat hij slap op het incident met de Viscount zou hebben gereageerd. De Amerikaanse regering hoopt nog steeds een conferentie te kunnen organiseren van alle bij de kwestie-Rhodesië betrokken partijen, dit ondanks guerrilla leider Josjoea Nkomo's uitspraak dat dit plan "dood cv. begraven" Hodding Carter, de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, zei giste ren in Washington dat zijn rege ring niet van mening is dut het Amerikaans-Britse vredesinitia tief ten dode is opgeschreven. "Wy zyn van mening dat wy onze inspanningen moeten voortzet ten", aldus Carter. In de hoofdstad Managua, waar volgens een officieuze telling sinds zaterdag tenminste 200 do den zijn gevallen, houden zwaar bewapende soldaten straat pa trouilles. In arbeidersbuurten werden 's nachts verspreide schoten gehoord. De schade in Managua wordt op meer dan 2 miljoen dollar geschat. Volgens het Costaricaanse radio station 'Radio Monumental" in San José is president Somoza van Nicaragua bereid af te treden als zijn neef Luis Pallais Debayle hem mag opvolgen. Radio Mo numental beriep zich op, niet of ficiële kringen in Managua" Somoza heeft dit bericht gisteren tegengesproken. Hij liet zijn LONDEN (AP) - Arabische diplomaten hebben gisteren Goedkeuring laten doorschemeren dat koning Hoessein van Jordanië onder bepaalde voorwaarden zal deelnemen aan het Egyptisch-Israëlisch vredesoverleg in Camp David. De belangrijkste voorwaarden van de vorst, die nu op privébezoek in Londen is, bestaan uit een Israë lische toezegging zich uit de ver overde Arabische gebieden terug te trekken en het zelfbeschik- Afstappen Ogenschijnlijk zyn dit eisen waar aan de Israëlische premier Mena- chem Begin alleen aan tegemoet kan komen door af te stappen van het tot dusverre door hem ge voerde beleid. Er is echter een aanhoudende stroom van geruchten, dat Begin naar Camp David is gereisd in de bereidheid, om op grond van be perkte overeenkomsten die in geheime besprekingen met Jor- danische en gematigde Palestijn se vertegenwoordigers zyn be reikt, concessies te doen. Deze hebben voornamelijk betrek king op de toekomst van de westelijke Jordaanoever en de strook van Gaza, waar ruim een miljoen Palestijnen wonen. Zoals Arabische zegslieden, die anoniem wensten te blijven, de overeenkomsten schetsten, is er in een eventueel toekomstig be stuur in de gebieden geen enkele rol weggelegd voor de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO). Hoessein, aldus de.zegslieden, wil van Syrië en Saoedi-Arabië goedkeuring krijgen alvorens naar Camp David te gaan. Het is onwaarschijnlijk dat hij de in stemming van Syrië zal krijgen dat op 20 september een topbe- raad organiseert met Algerije, Libië, Zuid-Jemen en de PLO. In Egypte en Koeweit berichtten kranten gisteren dat de bespre kingen in Camp David wellicht zouden worden uitgebreid. De Egyptische kranten maakten geen gewag van Hoessein, maar verwezen naar een van de "con- frontatie-staten", waarmee alleen Jordanië bedoeld kan worden, gezien het Syrische verzet tegen het hele initiatief van Carter. Hoessein pleegt in Londen overleg met premiër James Callaghan. Deze heeft vaak telefonisch con tact met president Carter over het Midden-Oosten. Een Jordanische woordvoerder verklaarde dat Hoessein eind de ze week uit Londen vertrekt. Op de vraag of de vorst naar Amman terugkeerde antwoordde hij ont kennend. Intenser De Amerikaanse president Carter is een "nog intensere poging" be- Koning Hoessein van Jordanië gonnen de kloof tussen Egypte en Israël te overbruggen, maar "op dit moment is optimisme noch pessimisme gerechtvaar digd", aldus Carters woordvoer der, Jody Powell gisteren in Camp David. Carter probeert op enkele terreinen waarop klaarblijkelijk vooruit gang is geboekt dieper in te gaan, aldus Powell, en probeert com promissen te vinden waar presi dent Anwar Sadat van Egypte en premier Menachem Begin van Is raël van elkaar afwijken. woordvoerder herhalen dat hij vastbesloten is zijn huidige ambtstermijn tot 1981 af te ma ken. Bovendien, zei deze, ver biedt de grondwet dat het staats hoofd voorstelt dat hij wordt op gevolgd door verwanten tot in de vierde graad. De regering van Costa Rica heeft gisteren militaire versterkingen gezonden naar hét grensgebied met Nicaragua, waar felle ge vechten zijn uitgebroken tussen opstandelingen en regerings troepen. Tevens worden voorbe reidingen getroffen voor de op vang van slachtoffers en vluchte lingen uit Nicaragua, aldus de Costa Ricaanse minister van openbare veiligheid, Juna José Echeverria. Zapu-leider Nkomo: oorlogs verklaring.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9