door verkeerd schoeisel voetklachten Voettocht van 1000 kilometer [PUBLIEK TRA C TION-RIJDERS TOGEN NAAR NO ORD WIJKERHO UT PAGINA 4 DINSDAG 12 SEPTEMBER 1978 DEN HAAG - Medio volgend jaar komt er een keurmerk voor schoenen, en dat is hard nodig ook. Maar liefst 1,5 tot 2 miljoen mensen in ons land hebben last van pijnlijke voeten, zo zeggen voorzichtige schattingen. Een groot deel van hen heeft dat te danken aan verkeerde schoe- Door Henk Dam De Stichting Voet en Schoeisel in Waalwijk heeft onlangs onder bejaarden een enquÜte gehou den en is tot de volgende ontstel lende cijfers gekomen: zeker 800.000 bejaarden hebben voetklachten. Twee derde van de een derde van de i klaagt over py nlijke voe ten: uit de aard van de klachten kon worden afgeleid dat meer dan de helft van de voetklachten op re kening van verkeerde schoenen moet worden geschreven: 75 procent van de vrouwen en 40 procent van de mannen gaat naar de pedicure: 100.000 bejaarden kunnen min der goed "uit de voeten" door af wijkingen aan hun "onderda- „Ontstellende cijfers", vindt voor zitter dr. ir. C. J. Snyders van de Stichting Voet en Schoeisel. „En het merkwaardige is, dat ze in mijn kennissenkring niet eens opkijken als ik het vertel. Dat be schouwen ze als een natuurver schijnsel, als volstrekt hor- maal". de Stichting Voet en Schoeisel vinden de getallen helemaal niet normaal. Eerder verontrustend. Vice-voorzitter H. Herschel: „Het is echt ongeloof lijk dat er met deze cijfers zo wei nig gebeurt" Onderzoek Het onderzoek is onder bejaarden gehouden, omdat veel 65-plus- sers hun hele leven confectie- schoenen hebben gedragen. Deze kwamen immers rond 1880 op de markt. Het voor de wereld unieke onderzoek werd gehouden onder meer dan 5300 bejaarden. Bedle gerige patiënten en mensen met orthopedische schoenen werden van de enquÜte uitgesloten. De uitslag van het onderzoek is in middels aangeboden aan staats secretaris mevrouw Veder-Smit (volksgezondheid). Gezien de uitkomsten wil de stichting nu een enquÜte onder de 20- tot 65- jarigen houden. Snijders: „We zullen dan ongetwijfeld uitko men op een klachtenaantal dat een veelvoud bedraagt van de 800.000 die we by de bejaarden hebben gevonden". De Stichting Voet en Schoeisel be gon vyf jaar geleden met haar werk. Snijders: „Toen wisten we het antwoord nog niet op de vraag: wat is een goede schoen? We hebben in de afgelopen jaren De Stichting Voet en Schoeisel is gevestigd in Waalwijk. Bin nen deze vijf jaar oude stich ting werken de wetenschap, medici en de schoenenindus trie nauw samen. De stichting ontvangt geen rijkssubsidie, maar bestaat van particuliere gelden en steun van de provincie. Het onderzoek naar de voeten van bejaarden, dat onlangs is afge rond, werd gehouden met steun van het preventie fonds. De bestuursleden van Voet en Schoeisel doen hun werk con amore. Wij spraken met twee van hen over de opzienbarende resultaten van de enquÜte on der de 65-plussers. Voorzitter dr. ir. C. J. Snijders is in het dagelijks leven als biomecha- nicus verbonden aan de TH in Eindhoven. Vice-voorzitter H. Herschel werkt als orthope disch chirurg aan het reuma revalidatiecentrum in Am sterdam. echter veel literatuurstudie ge daan en wetenschappelijke on derzoeken, en nu zijn,we een heel eind verder". „De cijfers bij de bejaarden bewij zen dat er iets moet gebeuren. Als je uit die enquÜte leest hoeveel pijn er is..., mensen die de hele d ag last hebben van pijnlijke voe ten". Met de voeten gaat het, gemiddeld genomen, al vroeg fout. Deson danks wordt er geen onderzoek onder kinderen overwogen. Her Veel bejaarden (2 van de 3 vrouwen en 1 op de 3 mannen) hebben last schoenen, zoals sloffen en afgetrapte kakkies.... x pijnlijke voeten. Velen van hen lopen echter op verkeerde schel: „Kinderen klagen niet. Ze kunnen schoenen dragen die twee maten te klein zijn, en dan nog klagen ze niet. Maar er is eens een onderzoek onder 15-jarigen in Engeland geweest, waaruit bleek dat de helft een of meer voetafwijkingen had". Pump Hoe komt het toch, dat zoveel schoenen overduidelijk schade lijk zijn? Cynisme van de fabri kanten? IJdelheid van de con sument speelt in ieder geval een belangrijke rol. Snijders: „Een pump bijvoorbeeld is een onmogelijke schoen. Zo'n schoen heeft geen wreefsluiting. Het gevolg daarvan is dat als je je voet buigt, hy bij de hiel eraf schiet. Daarom wordt-ie een maat te klein gekocht, zodat hy by de hiel vast blijft zitten. Dat is weer slecht voor de voeten. Tenen ko men klem". „Iedere vrouw weet bijvoorbeeld ook dat hoge hakken slecht zijn. Je loopt ermee in feite op je te nen. En dan wordt bij de aankoop van schoenen ook niet opgelet. Het meten van de voetlengte, en ook de breedte - dat laatste is al helemaal onbekend-verhoogt de kans op passend schoeisel. Bij veel mensen zyn de voeten nog nooit gemeten". „Rijgcorsetten zijn bij de wet ver boden, omdat bewezen is dat ze schade toebrengen aan het li chaam. Het enige dat nu nog overblijft, dat duidelijk schade- lij k kan zijn voor het lichaam is de schoen", zo vervolgt de voorzitter van de Stichting Voet en Schoei sel. „Zou u er dus voorstander van zijn slechte schoenen als pumps en schoenen met hoge hakken ver boden te verklaren?" „Nou nee. Wy willen niet de mode bevechten, want dat is vechten tegen de bierkaai. Wat wy wel willen, is bevorderen dat mensen bij werk en bij wandelingen goe de schoenen dragen. Dan moeten ze bij feestjes maar modieuze zit- schoenen aandoen". Een keurmerk voor schoenen, waarbij het kaf voorgoed van het koren wordt gescheiden, is op komst. Daaraan wordt gewerkt door TNO, de schoenindustrie en de Stichting Voet en Schoei sel. Herschel: „Een van de vragen waar we nog mee zitten is hoe de de tailhandel mee kan doen. We krijgen positieve geluiden uit die hoek, dat wel. We vinden dat een onderdeel van het keurmerk zou moeten zijn, dat de voeten ook gemeten worden. Zonder goede voorlichting van de winkelier heeft een keurmerk geen Snijders: „We zijn nu druk bezig met het beschrijven van een goe de schoen. Een van de problemen waarmee je dan wordt geconfron teerd is dat van de buitenlandse schoenen. Neem nu bijvoorbeeld Italiaanse schoenen. Die worden gemaakt naar de Romaanse voet- vorm. Maar die is duidelijk an ders dan onze voetvorm". Kreten „Al die gezondheidsschoenen druk geadverteerd wordt, bieden die geen oplos sing?" Herschel: „Gezondheidsschoenen medisch verantwoord, voetge- zond, natuurlijk lopen, al die termen zijn niet meer dan kreten Ze zeggen niets. Nooit zie je bij voorbeeld de naam van een arts bij die advertenties die zo'n schoen gezond verklaart. De mensen moeten geen gezond heidsschoenen kopen, maar ge woon goede schoenen". Wat dan wel een goede schoen is? In het rapport van Voet en Schoeisel worden de volgende distinctieve kenmerken ge noemd: een sluiting met veters of een riempje hoog op de wreef; een stevige omsluiting van de hiel tot onder de enkels: een normale hakhoogte; de bal van de voet op het diepste punt van de punt van de schoen en ter plaatse een flexibele zool die De Zwitserse verzekerings maatschappij Winterthur heeft waarschijnlijk nog nooit zo voordelig reclame bedre ven als nu gebeurt door ge bruik te maken van Hans Pfenniger. De 73-jarige ge pensioneerde schade-expert, lange tijd werkzaam geweest bij Winterthur, meldde zich aan als wandelend reclame object nadat bij hem het plan was gerijpt om te voet naar Brussel te lopen, een afstand van dik 1200 km. Kist Aanvankelijk besloot hij zijn bagage in een rugzak mee te torsen, maar uiteindelijk liet hij een lichte kist op wieltjes ontwerpen, die hij zonder moeite (uitgezonderd in de bergen waar hij een paar keer op het punt heeft gestaan op te geven) voor zich uit kon du wen. De kosten daarvan, 500 gulden, werden door de ver zekeringsmaatschappij be taald, echter wel onder voor waarde dat Pfenniger de naam van de maatschappij het lange, lange traject dui delijk zichtbaar met zich mee zou torsen Dezer dagen deed de Zwitser Valkenburg aan. Hij had er toen precies 1000 km opzitten. In Valkenburg kreeg hij on derdak bij Wigbert Koops, die hij als vriend heeft overge houden aan de wintersport In de zilverkleurige bagagekist van Pfenniger ligt onder meer een stapel stencils. Daarin heeft de Zwitser van A tot Z beschreven (drie kantjes) het hoe en waarom van zijn voet tocht. Hij deed dat speciaal voor journalisten. "Die sten cils bespaart hen veel vraag- en denkwerk",zegt Pfenniger Hans Pfenniger: opmerkelijk 73-jarige... "Tegenover die serviceverle ning staat wel dat ik min of meer een kleine bijdrage in mijn reiskosten (overnach tingen in hotels en pensions) van hen verwacht Voor wat hoort wat" De Zwitser heeft tot nu toe erg weinig journalisten getroffen die spontaan over de brug kwamen. Een paar tientjes bij elkaar, meer niet. En aange zien ook de verzekerings maatschappij hem zonder een zakcentje de weg op heeft ge stuurd, gaat zijn wandela- vontuur hem toch bijna 2000 ithoudingsvermogen voor een gulden kosten, veel meer dan was voorzien. Met deze 1200 km loop wil Hans nog eens onderstrepen dat de universiteitskliniek van Zu rich bij enkele testen volko men terecht heeft geconsta teerd dat hij voor een 73-jari- ge over een zeer opvallende gezondheid en uithoudings vermogen beschikt. Gemiddeld tippelt de gepensio neerde zo'n vijftig kilometer per dag onder de voeten weg Brussel is voor hem het eind punt. Hij gaat met de trein te rug. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Van één van de populairste au to's die Citroen ooit op de markt bracht, de Traction, rolden op 25 juli 1957 de laat ste exemplaren van de band. De inmiddels bejaard gewor den vierwielers zijn echter nog steeds niet uitgeran geerd. Integendeel, het aantal gave exemplaren neemt al leen nog maar toe, dankzij de initiatieven van de Engelse, Franse, Nederlandse en Bel gische "liefhebbers" die zich over dit type Citroen hebben ontfermd. Leden van de Traction Avant Nederland waren dit week einde in Noordwijkerhout bijeen om daar in en rondom het congrescentrum Leeu wenhorst het jaarfeest te vie ren. Er kwamen er ongeveer 250. De vereniging telt in to taal nu 1300 leden, die tesa- men beschikken over 1500 van deze Citroëns. De veertien jaar geleden opge richte vereniging beschikt over een eigen onderdelen- magazijn in Leiderdorp. Het 'wordt wel steeds moeilijker om aan onderdelen te komen. Men doet regelmatig oproe pen aan garagehouders in Frankrijk om onderdelen van dit type Citroen te koop aan te bieden. Zijn bepaalde onderdelen niet 1 meer te krijgen dan kunnen ze in veel gevallen worden nagemaakt, aan de hand van materiaaltekeningen. Bijna alle oude Citroëns die in Nederland rondrijden zijn in de loop der jaren opgekocht in Frankrijk, met name in het zuiden, waar het warme kli maat de auto's het beste in conditie heeft gehouden. Nog deze maand wordt in Frankrijk een grote Traction- manifestatie gehouden. Naar verwachting zullen daar zo'n 500 van deze auto's van de partij zyn. Een hele stoet Traction-Citroens naast elkaar: dit weekeinde kwamen 250 van deze auto-fans naar Noordwijkerhout. Etend op de bumper de voorzitter van de Leidse afdeling, Sassenheimer Wim Bakker.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4