Marktenroute in herstel "Grappenmakers" in Leidse raad B en W: "Reclameborden Rijnzichtstraat te groot" niet lokken Uw Kunstgebit Snriftafpria Actief in vrije tijd Strijd tegen ongedierte wordt beter aangepakt DINSDAG 12 SEPTEMBER 1978 Werk aan Botermarkt vordert gestaag LEIDEN - De ingrijpende vernieuwing van de Markten route in de Leidse binnenstad vordert gestaag. Het werk aan de eerste fase - de vernieuwing van walmuren en riolering op de Botermarkt - nadert langzamerhand zijn voltooiing. Vanavond houdt de gemeente een informatie avond voor winkeliers en bewoners over de plannen voor de bestrating. De gemeente verwacht over enkele weken met de aanleg van de be strating te kunnen beginnen. Nu de gemeenteraad besloten heeft dat de Marktenroute vrij blijft van auto- en busverkeer krijgt de Marktenroute weer overal klin kerbestrating. Voor de Boter markt heeft de gemeente een idee uitgewerkt voor een breed trot toir met versmalde rijbaan (voor bedienend verkeer) en een idee voor een promenade-straat. Bestrating Binnen de dienst gemeentewerken bestaat nog verschil van mening over het definitieve karakter van de bestrating. Adjunct-directeur Barendrecht houdt er sterk reke ning mee dat de bestrating op de Botermarkt al aangelegd moet worden voor de inspraak-plan nen rond zijn. De gemeente is bij de bestrating gehouden aan de voortgang van het totale werk Dit zou betekenen dat de aanpas sing van Botermarkt (promenade of versmalde rijbaan) pas later kan worden uitgevoerd De ontwerper van de plannen by gemeentewerken, de heer Piret gaat er echter vanuit dat de in spraak van de plannen rond is als de bestrating aangelegd wordt Dit betekent dat de Botermarkt dan ook direct zijn definitieve ka rakter krijgt. In het andere geval moet de straat later nogmaals worden opgebroken en zitten bewoners en winkeliers ander maal met overlast. ADVERTENTIE zit de gehele dag stevig op zijn plaats! Thans is het niet meer nodig, dat Uw kunstgebit bij het spreken, eten, lachen of niezen losschiet of verschuift. Een weinig Dentofix-poeder op de gebits plaat, en 1 deze ongemakken bestaan voor U niet meer; Dentofix geeft U een ongekend gevoel van zekerheid en welbehagen. Aangenaam en hygiënisch in het gebruik. Bij apotheken en dro gisterijen. Ingrijpend Het complete karwei van de Mark tenroute is een diep in de Leidse binnenstad ingrijpend en tech nisch omvangrijk karwei. Voor de totale vernieuwing van riole ring en walmuren langs Boter markt, Vismarkt, Aalmarkt en Boommarkt is twee jaar uitge trokken. Dit betekent dat de Marktenroute (van Gangetje tot Kort Rapenburg) pas halverwege 1980 in zijn geheel gereed is. De aanpak van de riolering en wal muren aan de Marktenroute was echter een onontkoombare en al lange tijd uitgestelde zaak. De walmuren begonnen op steeds meer plaatsen verzakkingen te vertonen en het sterk verouderde rioleringsstelsel langs grote de len van de Marktenroute voldeed al lang niet meer. Door de ver nieuwing van riolering en wal muren te combineren, blijft de overlast nog enigszins beperkt. Ook technisch is de aanpak van walmuren en rioleringen een omvangrijk karwei. Voor het aanbrengen van nieuwe walmu ren gaan over de hele markten route maar liefst elfhonderd hou ten palen, (met een totale lengte van twaalf kilometer) de grond in. Voor het funderen van riolering worden nog 1100 palen geslagen. Voorbereiding Voor de aanleg van de nieuwe wal muren geeft de voorbereiding het meeste werk. Om de oude muren te slechten en vervolgens de nieuwe constructie aan te leggen moet eerst een damwand gesla gen worden. In feite komt het belangrijkste deel van het karwei - de fundering - ondergronds en ook onder de waterlijn. De de constructie walmuren bestaat uit 1-vormige elementen van gewapend beton. Deze elementen moeten door hun vorm en constructie verzak kingen voorkomen. De walmu ren krijgen daarna toch weer hun oorspronkelijke uiterlijk doordat het ruwe werk wordt afgemetseld met ouderwetse steentjes. Van de moderne en degelijke constructie erachter valt bij voltooiing niets één van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland haarlemmerslraat 42 leiden tel. 071-131204 Textielhandelaar stapt naar Raad van State DEN HAAG/LEIDEN - Het Leidse college van B en W weigert, dwars tegen het advies van de welstands commissie en de dienst gemeentewerken in, om Gesprekscentrum In het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoor straat 9 en 17 wordt vanavond de tweede gespreksavond gehouden van de cyclus Meesters der Esoteri sche wijsbegeerte. Op deze avond wordt een inleiding gehouden door mevrouw A. Spijker over het leven en wer ken van de Indiase wijsgeer Krishnamurti. De bijeen komst begint om acht uur en de toegangsprijs bedraagt drie gulden. Anthroposofie In de Rudolf Steinerschool aan de Cesar Franckstraat 9 in Leiden Zuid-West wordt van avond een inleiding gehouden over het onderwerp "Wat is anthroposofie?" Inleider is de heer P.C. Veltman en de bij eenkomst begint om kwart over acht. De toegang is gra tis. Emigratie De Nederlandse Christen Vrouwenbond (NCVBj ver gadert woensdag 13 septem ber in de Maranathakerk aan de Dijkstraat 2a. Spreekster zal zijn mej. GA. de Lange. Zij zal spreken over vrouicen in de "emigratielanden" Aanvang van deze avond is 20 uur. Binnenstad. De Adviesraad voor de Binnen- stad_ houdt vanavond een al gemene bestuursvergadering De vergaderingdie om acht uur begint, wordt gehouden in het pand aan de Morsweg 10. Marokkanen Zaterdag 16 september wordtin Utrecht een landelijke demon stratie georganiseerd voor de 182 met uitzetting bedreigde Marokkaanse hongerstakers. Aan de demonstratie zal bok door een deputatie uit Leiden worden deelgenomen. De deelnemers vertrekken zater dagmiddag om half twee ge zamenlijk per trein naar Utrecht. Rijnzichtbrug Vannacht tussen 12 en 6 uur zal de Rijnzichtbrug voor alle verkeer afgesloten zijn. Ook de afgelopen nacht was dat het geval. De afsluiting houdt verband met een onderhouds beurt die de brug moet onder gaan De omleidingsroutes via de Haagweg en de Mors weg worden met borden aan gegeven. Hengelsport VV "Hengelsport" hield een viswedstrijd in de Ringvaart. De uitslag was: l.Ph. Verstra ten 1850 gr. 18 st.). 2. J. Brou wer 1580 (19). 3. W'. v. West- broek 1520(14).4. Ph. Verstra ten sr. 1360 (14). 5. T. Blans- jaar 1310 (8). 6. A. Sinteur 1140(10). 7. A.v.d.Bos910(9), 8. E. v. Houten 900 (10), 9. A. Levahrt 700 (7). 10. D. Boon 640 (5). aan de textielindustrie Randstad vergunning te verlenen voor het handha ven van de reclameborden van dit bedrijf aan het pand Morsweg 57b/hoek Rijnzichtstraat. Het college vindt dat de eigenaar van Randstad, M. A. Reitsemauit Voorburg, de borden moet weg halen Deze is het daar niet mee eens en is bij de afdeling recht spraak van de Raad van State in beroep gegaan. Het gaat hier om drie bruine, recht hoekige borden met daarop tek sten als "textiel-discount" en "fabrieksprijzen". De borden zijn resp. drie, twee en 1.55 m. lang, één meter breed en twee centime ter dik. Het is vooral tegen de omvang van de borden, waarte gen burgemeester en wethouders van Leiden bezwaar hebben. Met hen was ook de commissie be roepschriften van de gemeente Leiden van mening dat de borden te groot zijn. Het beroep dat Reitsema eerder bij deze commissie tegen het besluit van B en W instelde, had geen succes. De commissie beroeps chriften van de gemeente Leiden van mening dat de borden te groot zijn. Het beroep dat Reitsema eerder bij deze commissie tegen het besluit van B en W instelde, had geen succes. De commissie beroeps chriften gaf wel toe dat haar oor deel door "subjectieve" overwe gingen was ingegeven. Maar, voegde de commissie daar aan toe, hetzelfde gold voor het standpunt van de welstands commissie, die overigens wordt geacht op het gebied van estetica deskundig te zijn. Textielhandelaar Reitsema is er in tussen zeer verbaasd over dat B en W de adviezen van hun eigen ambtenaren naast zich neerleg gen en er geheel eigen opvattin gen over de toelaatbaarheid van zijn reclameborden op na blijken te houden. Een overweging voor het college is dat het pand van textielindustrie Randstad mid den in een woonwijk ligt en dat de reclameborden daarom moe ten worden aangepast aan het ka rakter van de straat. Waar Reit sema tegenover stelt dat het pand Morsweg 57b/hoek Rijnzicht straat wel degelijk als winkel pand is gebouwd en een winkel bestemming heeft. Hij vindt dat de huidige reclame borden juist zeer goed zijn aan gepast aan de omgeving. "Het college heeft verzuimd achter de borden te kijken en daarmee een goed inzicht te krijgen in de har monie van de bouw. Die hamonie bestond nl. niet, voordat de reclameborden waren aange bracht", meent hij. Volgende week vrijdag krijgen zo wel de textielhandelaar als B en W de gelegenheid om hun stand punt op een zitting van de Raad van State nader toe te lichten. LEIDEN - Saaiheid en grappen makerij waren troef tijdens de geméenteraadsvergadering van gisteravond. In'zijn tweede op treden - na de wethoudersverkie zingen van voriêe week - hield de raad zich alléén bezig met het be noemen en aanwijzen van de le den in de diverse raadscommis sies en in allerlei andere commis- - sies waarin de raad een verte genwoordiger heeft. Dik 2Va uur hielden de stadsbe stuurders zich bezig met schrif telijke stemmingen en tellingen. Dat dit een weinig boeiende aan gelegenheid was bleek vooral in het laatste uur, toen er volop me lige grapjes werden gemaakt om de verveling te doorbreken. Zo kreeg stadhuisbode Bram de Jong een stem bij de verkiezing van een plaatsvervangend lid in het bestuur van het Centrum voor automatisering Midden- West Nederland en werd op Leid se Courant-verslaggever Aijen Broekhuizen eveneens een stem uitgebracht bij de benoeming van een bestuurslid van de Stich ting Dienstencentrum voor het gecoördineerd Bejaardenwerk Leiden. Nog bonter maakte een van de raadsleden het bij de benoeming van de leden van de commissie voor de gemeentelijke archief dienst. Een van de door het colle ge van B en W voorgestelde kan didaten (als niet-raadslid) v heer F.C. Wieder. Hij werd inder daad gekozen met 38 van de 39 stemmen. De 39e gaf een raadslid in een humoristische bui aan F.C. Onkruid.... Overigens hield de raad zich ook wel met serieuze zaken bezig, waarbij de partijpolitiek een dui delijk woordje meesprak. Zo mocht het CDA - dat tijdens de collegevorming de afgelopen maanden door iedereen werd ge negeerd - nu toch enkele graan tjes meepikken. Bij de gratie van PvdA en WD werd een CDA'er benoemd in het college van be heer van het streekenergiebedry f Rijnland, samen met de wethou ders v.Dam (PvdA) en Fase (WD). Die eer viel Vink te beurt, al ging aan zijn benoeming een merkwaardige verkiezing vooraf. In eerste instantie werd hij ver slagen door zijn partijgenoot Bleijie. Vink, die van de CDA- fractie de voorkeur had gekregen boven Bleijie, vergaarde 18 stemmen (van CDA en WD). Bleijie haalde echter de 21 stem men van 'links' binnen. Hij deel de vervolgens meteen mee de be noeming niet te aanvaarden, waarna bij de herstemming Vink met 19 stemmen alsnog in het college van beheer van Rijnland terecht kwam. Bleijie aanvaardde wel de benoe ming als lid van de algemene raad voor de regeling Vuilverwerking Leiden en omgeving. Een andere CDA'er, Ham, werd herbenoemd in de Huisvestingscommissie. Vink werd verder nog gekozen als voorzitter van de commissie voor de rekeningen. Voor de commissie voor de beroepschrif ten werd gisteravond alleen een tweede waarnemend voorzitter gekozen, omdat voor zowel de functie van voorzitter als die van eerste waarnemend voorzitter slechts één kandidaat was. In beide gevallen hebben de tweede kandidaten (resp. dr.B.J. van der Neten mevr.mr.A.Kappeyne van de Coppello) zich teruggetrok ken. Tot tweede waarnemend voorzitter koos de raad mevr.mr. vv. v Ham-Wagna De werkzaamheden aan de Botermarkt vorderen gestaag. De zichtbaar. walmi al duidelijk Dp dit moment is er op het mi nisterie van volksgezondheid en milieuhygiëne een wet in de maak die moet leiden tot een betere aanpak van de on- gediertebestrijding in Ne derland. Tot op heden was het altijd zo dat de uitvoering van de on- gediertebestrijding per ge meente verschilde waardoor er van een uniforme aanpak nooit sprake was. Ook de me dewerking van de burgers liet vaak te wensen over waar door er van een goede, syste matische ongediertebestrij- ding zelden iets terecht kwam. In de nieuwe wet zullen de gemeenten worden verplicht om hun grondgebied en de daarop voorkomende opstal len vrij te maken en te houden van ongedierte. Daartoe zal er binnen de gemeente een dienst moeten zijn die klach ten over het optreden van on gedierte registreert en de no dige maatregelen neemt. De burgers krijgen via de nieuwe wet de verplichting opgelegd om medewerking te verlenen aan de maatregelen die de dienst voor ongediertébe- strijding moet nemen. In de gemeente Leiden bestaat er al zo'n dienst. Een uit drie man bestaand onderdeel van de Reinigingsdienst houdt zich namelijk met het onge dierte in en rond Leiden bezig Aan het hoofd van dit onder deel staat de heer Frank. Over het initiatief voor het nieuwe wetsontwerp zegt de heer Frank: "Wij zijn bijzonder blij met dit initiatief want het wordt inderdaad tijd dat binnen de verschillende ge meenten dezelfde normen worden gehanteerd. Dat maakt de zaak een stuk ge makkelijker, want iedereen weet dan waar hij aan toe is" In het nieuwe wetsontwerp zul len verder bepalingen worden opgenomen ten aanzien van de vakbekwaamheid van de rond 1200 mensen die in ons land beroepsmatig zijn belast met ongediertebestrijding Vorige week donderdag be gon men in Dordrecht met een eerste cursus waarop profes sionele "rattenvangers" en bestrijders van ander onge dierte de nodige aangevulde kennis zal worden bijge bracht. Voor Leiden was daar aanwezig de heer Keizer. Hij zal als eerste van de Leidse ongediertebestrijders "onder handen worden genomen" Hoe sterk zijn op dit moment de verschilende soorten onge dierte eigenlijk in Leiden ver tegenwoordigd?. De heer Frank: "Van de bruine en de zwarte rat hebben we in Lei den weinig last, wel van de gewone "huis-, tuin- en keu ken rat". Vooral in de oude stadskernen waar de riole ringen er niet meer zo best aan toe zijn duikt deze rat nogal eens op. Met name in de Ha ver- en Gortbuurt, maar ge lukkig zijn ze daar nu bezig om de rioleringen op te knap pen. Ook van luizen en kak kerlakken hebben we in Lei den betrekkelijk weinig last" En de kakkerlakkenplaag in "Het Veerhuis" dan? De heer Frank: "Ach, dat is allemaal best meegevallen. We zijn daar trouwens gistermorgen gereed gekomen met de be strijding. Het was echt min der erg dan in eerste instantie werd gedacht. Bovendien was hier duidelijk sprake van een incidenteel geval". Voor verreweg het meeste werk zorgen, vooral in de zomer maanden, de vlooien en wes pen en de sinds enkele jaren veelvuldig voorkomende Fa rao-mieren. De heer Frank: "In de maand augustus heb ben we maar liefst 58 keer moeten uitrukken voor het vernietigen van wespennes ten. In diezelfde maand heb ben we ook 28 vlooiengevallen gehad". Over de Farao-mier zegt Frank: "Deze mieren komen 'met hele colonnes tegelijk het huis bin nen waarna ze op zoek gaan naar vleeswaren, het zijn namelijk echte vleeseters. De gemeente heeft voor de be strijding van dit miertje on geveer 10.000 gulden ter be schikking gesteldHoe kun je nu zien of je in het ongelukki ge bezit van deze miersoort bent? Frank: "De Farao-mier is veel kleiner dan de gewone zwarte mier en lichtbruin van kleur. Bij twijfelgevallen kun je de proef op de som nemen door ergens in huis een stukje runderlever neer te leggen, Farao-mieren komen daar dan onmiddellijk op af'.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3