[Leüofee agenda Bejaarden kunnen verzorgingstehuis "uitproberen'9 Kastjes voor kabel-tv storend in het zicht Bouw betaalbare woningen Burgerlijke stand DINSDAG 12 SEPTEMBER 1978 LEIDERDORP - Haast nergens in de omgeving van Leiden (anders dan in Leiderdorp) vindt men het aangezicht van de gemeente zo belangrijk dat zelfs verwijs- en reclameborden aan de openbare weg niet worden toegestaan. Het gemeentebestuur van Leider dorp houdt zeer goed in de gaten dat dit soort "obstakels" niet in de gemeente worden geplaatst. Wie eens niet oplet bemerkt al gauw dat de lantarenpalen, voor al bij drukke kruispunten, ver schoond zijn van wat voor borden dan ook. Het gemeentebestuur vindt namelijk dat reclamebor den de automobilist teveel aflei den. De "horizonvervuiling", veroor zaakt door de dakantennes, zat Leiderdorp ook al niet lekker. Met de komst van de kabeltelevi sie is de kans meteen te baat ge nomen de voor het gezicht sto rende antennebossen van de da ken te halen. Nu is het allemaal nog niet zo duidelijk te merken, maar in de toekomst zal het erg moeilijk worden om zonder ver gunning een dakantenne te ver vangen of nieuw te plaatsen. In sommige gedeeltes van Leider dorp wordt dit "Schoonheids- beleid" echter min of meer door kruist door bepaalde voorzienin gen die voor de aanleg van de ka bel voor het centrale antennesys. teem nodig zijn. In Middelgeest, Adegeest en Brittenburg, zijri enkele bewoners onlangs gecon fronteerd met een grijze kast voor hun deur. Deze kasten, van onge veer 80 cm hoog en 50 cm breed, staan echter, zoals de gemeente ook had beloofd, op openbare grond. De bewoners kunnen daardoor niets zeggen van de "kastjes die verder zoveel moge lijk verborgen zouden worden." De heer Caspari, bewoner van Mid delgeest, is echter van mening dat deze bepaald niet klein uitge vallen kasten niet als toegezegd zo veel mogelijk zijn verborgen. Vóór zijn woning is zo'n grijze kast geplaatst. Caspari: "Ik heb maar een voortuintje van tweeë- neenhalve meter, met daarom heen een heg. Omdat maar wei nig bewoners een heg hebben denk ik dat ze die kast juist bij mij voor de deur hebben gezet. Ik was zelf met vakantie toen het gebeurde. Bij mijn thuiskomst was de straat weer dicht en stond de hele handel er al, tot mijn grote woede". Volgens Caspari was het heel goed mogelijk de kasten voor dé kabel televisie weg te werken in een nabij gelegen plantsoentje. Dat heeft hij ook geschreven in een bezwaarschrift dat hij bij de ge meente Leiderdorp heeft inge diend. Caspari: "Je vraagt je af waarom dit niet met wat meer Zorg is bekeken. De bewoners zijn niet eens vantevoren inge licht. Op dit moment zijn de kas ten nog egaal grijs. Maar moet je over een tijdje eens zien. Dan zit ten ze vol met stickers of zijn be klad met verf. Leuk hoor, zo'n smerig volgeplakt ding. Volgens de heer Oldenhof van ge meentewerken hadden de kasten wel ergens anders geplaatst kun- nen worden dan nu in Adegeest en Middelgeest is gebeurd. "Bij voorbeeld in de gemeenteplant soenen aan het eind van beide straten. Maar dan waren de aan sluitkosten met zo'n 60 om hoog gegaan. De kabels moeten dan met een omweg naar de wo ningen lopen en dat is veel te duur. Nee, je moet de kasten plaatsen waar je ze nodig hebt. We hebben inmiddels al 2500 wo ningen aangesloten, allemaal met hetzelfde kabelsysteem voor de deur als in Middelgeest. Van al die woningen hebben we nog maar twee klachten van bewo ners binnen gekregen, dat is be paald niet alarmerend. En dat er geen overleg met de be woners is gevoerd omtrent de plaats waar die kasten moeten komen, dat hebben wij om prak tische redenen achterwege gela ten. We hebben geen zin in ein deloze discussies. Niemand wil toch zo'n ding voor de deur?" De heer Caspari wil het in elk geval niet. Daarom wacht hij nu maar vol spanning af hoe de gemeente op zijn bezwaarschrift zal reage- ROEL ZAADNOORDIJK Zender niet in beslag genomen LEIDEN - "Er is geen sprake van dat de zender van Radio Caroline in beslag is genomen". Dat is de reactie van een van de mensen achter deze Leidse piratenzender op de mededeling van de politie dat de apparatuur zondagmiddag in de Parelstraat in beslag geno men zou zyn. Volgens de mensen van Radio Ca roline werd de peilauto van de PIT zondag tussen 12 en 1 uur gesignaleerd. Daarna is de zender onmiddellijk uit de lucht gegaan en naar een andere plaats over gebracht. Toen de politie later op de middag de woning aan de Pa relstraat betrad was daar alleen een klein meetzendertje en een bandrecorder aanwezig. Die werden in beslag genomen. "Maar niet de zender", aldus een van de etherpiraten, "die is zon dag weer in de lucht vanaf 12 Dinsdag informatieavond Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21-01 Troef, Noordeinde 2a, talencursus, 20-22 uur; cabaret, 20-22 uur. Korte Mare 4, lezingavond Rozekruisers Genootschap, 20 uur. Snijers, Botermarkt, informatieavond over bestrating, 19 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, cie. finan ciën en culturele zaken, 19.30 uur. Lin dehoeve, Voorschoten, theater Amster dam met "Als de kat van honk is", 20.30 Woensdag Kennedylaan 11Oegstgeest, infor matieavond Baha'i gem., 20 uur. Witte Poort kazeme, Noordeinde 2, tel. adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30-12.30 uur. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, van 14-17 uur en 21-24 uur. Troef, Noordeinde 2a, "Meidengroep" 20-22 uur; sport, 18.30 uur. Noordeinde 2a, vergadering LJA, 20 uur. 't Trefpunt, Warmond., kinderkleding- beurs, 13.30-16.30 uur. Scheppingskerk, Leiderdorp, avond over het Leger des Heils, 20 uur. Ge meentehuis Oegstgeest, cie. onderwijs en maatschappelijk aangelegenheden, 19.30 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, schoolraad 20 uur. Donderdag Troef, Noordeinde 2a, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars, 20-21.30 uur. tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 19-20 i: Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrü advies, 19.30-21.30 t Leidse Schouwburg, optreden van Rathna Budhaya, cultureel ensemble uit Indonesië, 20.15 uur. Vrijetijdscentrum, filmhuis: "Les char- bonnier", 21 uur. Terweepark 2, thema-avond FIOM, 20 Gemeentehuis Leiderdorp, markt-be- heerscie.. 14.30 uur; cie. financiën, belas ting en planning, 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, cie. verkeer en vervoer, 19.30 uur. Lindehoeve, Voorschoten, variété avond, 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. alge mene zaken, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 8 tot 15 september döor Zuider Apotheek, Lammen- schansweg 7, Leiden, tel. 123553 en apo theek Van Breest Smallenburg, Loeve- stein 6, tel. 890000. Indien het na s avonds 11 uur niet meer mogelijk is met openbaar vervoer-naar de apotheek te komen kan men uitsluitend voor spoe- drecepten van een taxi, tel. 122444 ge- Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, te. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel i54500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Rechtswinkel Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement Per post f 59,60 Jaarabonnement fl 55,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. 't Hofflants Huys begint met open bejaarden werk in Voorschoten VOORSCHOTEN - "Er is vandaag reden de gemeente Voorschoten en het bestuur van 't Hofflants Huys te felici teren, omdat dit één van de eerste tehuizen in Nederland is van waaruit het open bejaardenwerk wordt verzorgd" Aldus de heer Mechelse van de Algemene Nederlandse Bond voor Bejaarden op de open dag die gisteren in het verzorgingstehuis 't Hofflants Huys in Voorschoten werd gehouden. Doel van de open dag was, aan dacht te schenken aan het begin van het zogenaamde open be jaardenwerk in de wijk Noord- Hofland, dat met steun van de gemeente Voorschoten vanaf vandaag wordt verzorgd vanuit het drie jaar geleden geopende bejaardentehuis. De gemeente Voorschoten is één van de gemeenten in Nederland waar gepensioneerde wijkbewo ners op proef gebruik kunnen maken van de faciliteiten die een bejaardentehuis te bieden heeft. In 't Hofflants Huys is dat nogal wat. Een recreatiezaal, waar de gehele dag gebruik van kan wor den gemaakt, een bibliotheek ruimte en biljarten. Verder heb ben wekelijks recreatieavonden plaats en uiteenlopende gebeur tenissen, zoals filmvoorstellin gen, cabaret, dia-avonden, volksdansen en dergelijke. De bewoners van Noord-Hofland kunnen dit alles gratis bezoeken wanneer zij zich een speciale 65 plus kaart aanschaffen. Zonder die kaart betalen zij voor het ge bruik van deze faciliteiten steeds een kleine vergoeding. Naast de ze onderdelen uit het pakket die onder de pasjes-rege ling vallen bestaat er nog de mo gelijkheid om tegen een vast ta rief een bezoek te brengen aan de kapsalon en om van maaltijdser vice gebruik te maken. Ook kun nen in bijzondere gevallen be jaarde zieken tijdelijk worden opgenomen in de ziekenafdeling van 't. Hofflants Huys. Volgens het bestuur van de Stich ting Humanistisch Bejaar denoord "Rijnland", die 't Hofflants Huys exploiteert, kan het verzorgingstehuis door deze service een belangrijke functie in de wijk vervullen. Een bijko mend punt is, dat eventuele óp- name van wijkbewoners in het tehuis veel gemakkelijker ver loopt wanneer zij daar al contac ten hebben gelegd. Met zijn extra service voor oudere wijkbewoners richt 't Hofflants Huys zich op ongeveer 250 be- Open dag in 't Hofflants Huys jaarden, die, volgens directeur Muskee, nog wel zelfstandig wo nen, maar soms behoefte hebben aan enige verzorging of aan con tact met leeftijdgenoten. Tk hoop dat veel ouderen gebruik zullen maken van deze mogelijk heid en ik ben bijzonder ver heugd dat ik vanmiddag al onge veer tachtig nieuwe gezichten heb kunnen tellen", aldus Mus kee. Israëlische onderscheiding voor Voorschotense VOORSCHOTEN - Mevrouw W.G. van der Goes uit Voorschoten had in de Tweede Wereldoorlog wel een heel bijzonder pension. Naast haar gewone pensiongas ten was zij van 1942 tot 1945 ook "gastvrouw" voor twee Joodse echtparen. Daarnaast vonden vele vervolgden voor korteren of langere tijd bij haar een betrouw bare schuilplaats. Zij was een van de vele Nederlanders die vifjwil- Daar voor is zij gister morgen in Amsterdam onder scheiden. De Israëlische ambas sadeur in Nederland, Shlomo Ar- gov, reikte haar en 37 andere Ne derlanders de Yad Vashem on derscheiding uit. "Maar", zo zei de Israëlische ambassadeur "Uw grootste en ruimste beloning haar onderscheiding uit. moet nog komen. Zij zal komen De dag is niet ver meer dat Israël in vrede met zijn buurlanden zal leven, in een rijke vrede en veilige vrede. Dat, zo weet ik, zou de grootste onderscheiding zijn, die LEIDEN - Geboren: Patricia E.J. en Da nielle A.C., dv W.C.M. Lammers en A.J.P. Zoutenbier; Armand M zv H. Choufour en S.A. Slimmere; Marcel H.T., zv H.J.J.M. Landweh rj ohan en H.M. de Kuiper; Patricia A. dv E. Klees en A.J.G. Vink; Mark F.J.. zv N.L.ML Enthoven en A.G.I.M. Veenhuizen. Overleden: C A. Slierings (1914); M C. Gijsman (1889), geh gew met C.J. Kor- pershoek; S. van der Kwast (1916). Getrouwd: P. dos Santos en I.M. Baart; F.C. de Beer en A.H. de Vries; G.G.C. Trottier en A.P. Keuskamp. WARMOND - Geboren: Merel, D.R., d v G.J. Wullems en L.L.C.M. Croes. Overleden: C. Peschier(1906); G.C. Prins (1936); G.A. Guldenaar (1898). Getrouwd: G.P. Olden en J. Dingman; M.F.M. Walenkamp en H.E. Kortekaas; D.W.M. Groenewegen en I.C.H. van Ondertrouwd: W.P.M. Bos en A.P.M. Esman; C. Otto en A.C.M. Berk; W.H. Rietbergen en J. van Winkel. WASSENAAR - Geboren: Maaike L.B.. d v E.M.C. Alkemade en I.E.M. Roozen; Hed wig C., d v E. Zandbergen en C. W.M. Juffermans. Overleden: M.C. Koster; G. de Bruijn, geh gew met Hofman. Getrouwd: G.J. Jongejans en V.J.M. Wensveen; L.W. Driessen en F.P.A. Pas; J.P. Gerrits en C.M. van Veen; E.N. Am- dur en J.M.E. Wolfs; S.D.R. Berkelbach van der Sprenkel en A.M. Goudswaard: K.P.T. van Bennekom en J.B. Jorgen- de Water; A. Kleibeuker en T.M. van Schie; P.W.M. Beugelsdijk en I.C.M. Heemskerk; J.H.J. de Haas en E.M van Rijn. Ondertrouwd: C.W. Mc Curdv en E.L. van Praag; T. Keuken en A.J.M. van Eg- mond; C. Kok en J.W. van Dijk; A.C.H. Sikking en M.J.W. van der Helm. ZOETERWOUDE-Geboren: Erik Jan. z v J. van den Berg en A. Schrale; Suzan- -. d v J.W.J. Hagen en C.J. Schoen. vij u kunnen verlenen, omdat u >ns volk hebt bijgestaan in het ïur van zijn grootste nood" WASSENAAR - Rabo-bank Wassenaar heeft in het 75e jaar van zijn bestaan een balanstotaal van 75 mihoen bereikt. Per 31 de cember was dit totaal 71,1 mil joen. Een aanzienlijk verschil met acht jaar geleden. In de loop van 1970 werd namelijk voor het eerst de 20 mihoen gepasseerd. In Leiderdorp belastingen omhoog LEIDERDORP - De onroerend goed-belasting zal in Leiderdorp met vijf procent worden ver hoogd. Dit is althans het voorstel van de raadscommissie voor be stuurszaken, die gisteravond be sloot de gemeenteraad hiertoe te adviseren. De verhoging wordt toegepast op de gebruikersheffing. Dat wil zeggen dat zij zal gelden voor de genen die als de bewoner van een huur- of koopwoning staan gere gistreerd. Een en ander komt neer op een verhoging die ge middeld rond de twee gulden per woning per jaar zal bedragen. De waarde van het huis wordt echter als maatstaf gebruikt voor de hoogte van de heffing. De eigenarenheffing, die naast de gebruikersheffing deel uitmaakt van de onroerend goedbelasting zal niet worden verhoogd. Verder zal de commissie voor be stuurszaken de gemeenteraad adviseren de hondenbelasting met tien procent en alle andere gemeentelijke belastingen met drieënhalf procent te verhogen. Over de verhoging van het markt- geld wilde de commissie gister avond nog geen beslissing ne men. Eerst zal onderzocht wor den in hoeverre de kosten van de markt, voor het schoonmaken van de straat en het gebruik van de kraampjes, verminderd kun nen worden. Leger des Heils Aanstaande woensdag zou It.-kolo nel A. Bosshardt van het Leger des Heils op uitnodiging van de Nederlandse Christen-vrouwen bond naar Leiderdorp komen om te vertellen over haar werk in Amsterdam. De kolonel is echter verhinderd omdat zij dan op reis is naar Amerika. De avond in de Scheppingskerk gaat desondanks door. Voor vervanging is gezorgd Aanvang: 20 uur John Bate Choir Het vermaarde Engelse John Bate koor geeft zaterdagavond om 20 uur een concert in de Hervormde Kerk van Warmond. Het pro gramma vermeldt werken voor Handel, William Byrd en Charles Villiers Stanford. Het John Bate Choir ontstond in 1974 door een samengaan van de Richmond Choral Society en het Putney Bach Choir, met John Ba te als dirigent. Kaarten en pro gramma zijn vooraf verkrijg baar bij der.k. en hervormde pas torieën en bij ABolhuis, Heren weg 52 Toneelvorming De Wassenaarse toneelcombinatie "Dialoog" organiseert de komen de maanden toneelvorming sles- sen die gegeven zullen worden door twee aan de groep verbon den beroepsregisseurs. Deze maanU wordt begonnen met een cursus van twaalf lessen, elke woensdagavond van 20 tot 2230 Inlichtingen bij Peter Knijnen- burg, Schulpstraat 33, Wasse naar. Tel. 17911. ARKA De afdeling Wassenaar van de ambtenarenvereniging ARKA houdt aanstaande vrijdag om 20 uur in Deylzicht aan de Rijks straatweg een samenkomst voor leden en introducees. Er zal een kleurenklankbeeld over Wasse naar worden vertoond dat werd gemaakt door de Wassenaarder T. de Ruig. Ook zal De Ruig dia's vertonen van de autoloze eilan den Vlieland en Ameland. Kledingbeurs In Warmond organiseert de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers weer een kinderkledingbeurs. Goede, schone winterkleding voor kinderen tot 14 jaar kan van 9 tot 11 uur morgenochtend worden aangeboden in 't Trefpunt, He renweg 80. Ook kinderzitjes en groot speelgoed zijn welkom. De verkoop is eveneens in 't Tref punt, morgenmiddag van 13.30 tot 16.30 uur Piashekken Volgens onze krant van gisteren zouden de Leiderdorpse kunste naars Peter Kors en Rien van der Nat "piashekken" hebben ge plaatst in De Houtkamp. Zoals ook op de bij dit bericht geplaat stefoto was te zien ging het echter niet om "piashekken" maar om plastieken. Misschien toch een aardig idee voor de kunstenaars? Woningadviescommissie Voorschoten in jaarrapport AID meer bereikbaar WASSENAAR - De Alternatieve Informatie- en Dienstverlening aan Jongeren in Wassenaar (AID) zal in het vervolg vaker bereik baar zijn. Elke dinsdagavond van 20 tot 23 uur kunnen jongeren te recht in het Deylercentrum aan de Fabritiuslaan, hoek Hof- campweg (tot voor kort was AID ondergebracht in het onderko men van "Time Out"). Verder is AID op donderdagavon den en zondagavonden ook van 20 tot 23 uur telefonisch bereik baar. Telefoonnummer (01751)— 11043. VOORSCHOTEN - Nog steeds heeft Voorschoten te kampen met een nijpend tekort aan goed kopere eengezinswoningen, be taalbare flats en woningen voor alleenstaanden en twee perso- Met name de vraag naar eenge- zingswoningen waarvoor niet te veel huur op tafel hoeft te worden gelegd is groot. Dit komt onder andere doordat het aantal bewo ners van flatwoningen dat naar een dergélijke woning wil ver huizen voortdurend groeit. De flatwoningen zelf zijn weer erg in trek bij jonge aanstaande echtpa ren. Doordat de lijst van woning zoekenden aan wie voorrang wordt gegeven bij het krijgen van woonruimte zo groot xs komen deze jonge echtparen in Voor schoten echter niet aan de bak. Tot deze conclusie komt de wo ningadviescommissie Voorscho ten in haar jaarrapport over 1977. Daarin vermeldt deze commissie ook dat steeds meer mensen een beroep doen op de beschikbare woonruimte. Echtscheidingen komen vaker voor dan vroeger, men gaat jonger trouwen of sa menwonen en kinderen willen steeds vroeger het huis uit om zelfstandig te gaan wonen. Om dat Voorschoten nog steeds geen goedkope woningen voor alleen staanden heeft leidt deze vraag naar woonruimte tot problemen met name voor iongeren die het De financieel niet al te breed hebben. gadviescommissie is dan ook erg blij met de plannen om in Voorschoten te gaan bouwen voor een- en tweepersoonshuis houdens. Daarnaast is de com missie van oordeel dat het beleid van de gemeente te aanzien van de woningbouw erop gericht moet zyn de doorstroming te be vorderen. In dat verband neemt de commissie de bouw van de bejaardenwoningen. De behoefte aan dit soort woningen vooral in (de onmiddellijke omgeving van) het centrum is groot. Veel be jaarden willen hun' woonruimte- verlaten om in dit soort woningen te gaan wonen, waardoor hun vroegere woning voor anderen vrij komt. Het terrein van het voormalige tehuis 'Nieuw-Voor- dorp' zou uitstekend geschikt zijn voor de bouw van dergelijke bejaardenwoningen en wonin gen voor andere een- en tweeper soonshuishoudens. In haar jaarraport dringt de wo ningadviescommissie er bij de gemeenteraad op aan spoedig eengezinswoningen te bouwen in een betaalbare huurklasse even. als woningen voor een- en twee persoonshuishoudens en speci fieke bejaardenwoningen.Dit zou bij voorkeur in fasen moeten gebeuren, niet in één groot com plex, omdat een en ander dan op de kortst mogelijke termijn is te verwezenliiken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2