LEIDSCH DAGBLAD ^ferkloze beleeft weinig plezier aan z'n vrije tijd KEU3IS Speelsere bouw maakt huizen 20 pet duurder Zes vrijwel gelijke roofovervallen Opnieuw doden en arrestaties in Iran Mede door gebrek aan financiële middelen "In Moskou nieuw beraad over joodse emigranten DINSDAG 12 SEPTEMBER 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35652 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TEHERAN (UPI) - In Iran, waar vorige week bijna honderd doden vielen bij ernstige onlusten, zijn "in het kader van de strijd tegen de corruptie" negen vooraan staande personen gearresteerd Een van hen is de voorzitter van de organisatie voor atoomener gie, Akbar Etemad. Hij was belast met de bouw van twintig kern centrales in zijn land. Verder is gearresteerd de voorma lige minister van gezondheid, Is- lan Zadeh. Hij is ook beschuldigd van het "veroorzaken van open bare onvrede". De directeur van de radio en televi sie in Iran, Qotbi, en diens plaats vervanger Jaafarian hebben gis teren ontslag genomen. Hun taak wordt overgenomen door de mi nister van voorlichting en toe risme, Ameli. Het officiële dodencijfer van de onlusten van vorige week vrijdag is inmiddels gestegen tot 97, maar de oppositie in Iran zegt dat er veel meer doden zijn gevallen. Inmiddels duren de onlusten in verschillende plaatsen voort Er zijn gisteren weer vyf mensen doodgeschoten. Nederlandse y~' 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Dagblad I U m.j aa Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in e zonder postzegel opsturen ^^Leidsch Dagblad Antwoordnummc Aannemer wil nu niet meer beneden de kostprijs werken DEN HAAG (GPD) - Wo ningwetwoningen zijn de afgelopen vijf jaar bijna 10.000 gulden duurder ge worden. Deze enorme prijs stijging is het gevolg van de gewijzigde architectoni sche, stedebouwkundige en bouwtechnische opvattin gen. De stichting bouwre search maakte vandaag de resultaten bekend van een onderzoek naar de kosten- De Koning verzekert Indonesië voortzetting van steun JAKARTA (ANP/AFP) Minister De Koning van ontwikkelings samenwerking die gisteren in Jakarta is aangekomen voor een bezoek van tien dagen aan Indo nesië, heeft vandaag president Soeharto verzekerd, dat Neder land zijn hulp voor het Indonesi sche ontwikkelingsprogramma zal voortzetten. Volgens het Franse persbureau AFP zei hij dat getracht moet worden de kloof tussen de arme en de rijke landen te dichten en dat een voor beide partijen aan vaardbaar compromis moet wor den gevonden voor zowel de stichting van een gemeenschap pelijk grondstoffenfonds als het oplossen van de schuldenkwes tie, die een ernstig probleem vormt voor de ontwikkelingslan den. Zonnige perioden Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Meest matige wind krimpend naar zuidwest. Mi nimum temperaturen van 10 tot 5 gra den, maximum temperaturen rond 18 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) aspecten in de sociale wo ningbouw De stichting Bouwresearch heeft berekend dat wanneer er net zo zou worden gebouwd als vijf a tien jaar geleden huizen 20 procent goedko per zouden- zijn. De speelsere bouwwijze (meer woningtypen en meer variatie in het uiterlijk van de huizen) werkt sterk kostenverho gend. Prof. ir. L. P. Sikkel, hoogleraar aan de TH te Eindhoven en lid van de studiecommissie: „Gebleken is dat bij de in de laatste jaren uitgevoer de woningprojecten, de kostprijzen de aanneemsommen aanzienlijk te boven zijn gegaan. Dit is een onge zonde situatie". Volgens Sikkel hebben vele bouw ondernemers duizenden guldens moeten toeleggen op projecten voor woningwetwoningen. „De stagnatie in deze bouwsector is het gevolg van het feit dat de aannemer niet meer beneden de kostprijs gaat werken. Een jaar geleden werden ter wille van de continuiteit van be drijven nog plannen aangenomen, maar dat is voorbij" meent Sik kel. Sikkel vindt dat de centrale over heid (hèt ministerie van volkshuis vesting) niet voldoende heeft inge speeld op de veranderde kosten verhogende bouwwijzen. „Dezelf de overheid die de gevarieerdheid in de bouw heeft gepropageerd" Het ministerie zegt dat voor 90.000 gulden een woningwetwoning kan worden gebouwd en keurt derhalve bijna alle duurdere plannen af. De aannemers zeggen dat ze voor dat bedrag niet meer kunnen bou- Sikkel is van oordeel dat het minis terie die toetsingsprijs zou dienen te verhogen, waardoor meer plan nen kunnen worden uitgevoerd. Volgens de hoogleraar zou ook ge tracht kunnen worden de meer prijs, als gevolg van de speelse bouwwijze, terug te dringen. „Nu kost een woning tienduizend meer dan vijf jaar geleden. Geprobeerd kan worden om daar 5000 van te maken zonder terug te hoeven ke ren naar de seriebouw van jaren geleden" r verslaggevers) HILLEGOM - Nog steeds wordt in Zuid-Holland gezocht naar de mannen die waarschijnlijk bin nen twee jaar in het westen van Nederland zo'n zes roofoverval len hebben gepleegd. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Hïllegom - waar gisteren voor anderhalve ton aan sieraden werd gestolen uit ju welierszaak Roeland - zit de poli tie niet volledig op dood spoor. Er zijn nog aanwijzingen die wel licht tot aanhouding zouden kunnen leiden. inbraken zijn op nagenoeg dezelfde wijze gepleegd. Steeds werd het beschermende hekwerk uit de voegen getrokken of - zoals gisteren gebeurde in Hillegom - met een grote personenauto stuk gereden. De rovers sloegen onder meer toe in Oegstgeestfop 12 april bij Van Eerden in het winkelcen trum Langevoort) en in Nieuw Vennep De totale waarde van de gestolen sieraden bij de zes inbraken wordt geschat op vijf tot zes ton President Somoza §121 KB/SEUT vandaag 24 PAGINA'S President Somoza van Nica ragua krijgt het steeds moei lijker. Hij wil niet aftreden maar de burgeroorlog in zijn land eist met de dag meer slachtoffers. In de stad Ma- saya schijnen de guerrilla's de nationale garde al in het nauw te hebben gedreven. PAGINA 9 Losgeslagen zendschip ligt nu aan de ketting PAGINA 5 Regeringspartijen niet eens over ondernemingsraden. PAGINA 7 Waterdrager Arnesen werd spelbepaler. PAGINA 13 Renners maken starter in Monza verwijten. PAGINA 15 Oecumenische diensten in Leidse Merenwijk mogen doorgaan. PAGINA 17 Groot aantal werkplaatsen bij Macintosh op de tocht. BANARES - Hongerig steken Indiase kinderen hun handen uit naar voedsel dat op hulpposten in Benares wordt uitgedeeld. Het zijn slachtoffertjes van de over-, stromingsramp die India teistert Vanmorgen heeft de rivier de Gan ges opnieuw Honderden dorpen on der water gezet. Op sommige plaat sen staat het water drie meter hoog Veel streken zijn volkomen onbe reikbaar voor hulp. Er zijn naar schatting duizend doden te betreu- Muziek Servaas Leiden ORGELSHOW OP DE LEIDATO bijhal STAND 167 8 t/m 17 sept. Leidsch Dagblad Gmr krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. DEN HAAG (GPD) - Omdat niet-werkenden relatief sterk bezuinigen op uitga ven ten behoeve van de vrijetijdsbesteding, komt het ogenschijnlijke voor deel van hun situatie - meer „vrije" tijd dan ande ren - niet tot zijn recht, mede door gebrek aan fi nanciële middelen. De toegenomen vrije tijd van mensen die niet meer aan het arbeidsproces deel nemen, heeft niet geresul teerd in een toegenomen gebruik aan sociaal-cultu rele voorzieningen Dit zijn enkele hoofdpunten uit het derde tweejaarlijkse rapport van het Sociaal-Cultureel Planbu reau, dat vandaag is gepubli ceerd. Over de gehele bevolking genomen is in de periode tussen 1960 en 1975 het bezit van duurzame goe deren ten behoeve van vrijetijds besteding wel sterk toegenomen Parallel daarmee zijn de in de vrije tijd beoefende activiteiten aanzienlijk veelvuldiger gewor den. De hoeveelheid beschikbare vrije tijd is voor de meesten ech- Kennedy na terugkeer uit Rusland WASHINGTON (UPI) - De Russische autoriteiten hebben zich bereid verklaard, de verzoeken van 18 joodse gezinnen om toestemming voor vertrek naar de Verenigde Staten of Israël opnieuw in overweging te Dit heeft senator Edward Kennedy gisteren verklaard na een bezoek van een week aan de Sowjet-Unie waar hij onder meer gesproken heeft met de president en partijleider Leonid Brezjnjev. Onder de aspirant-emigranten bevinden zich dr. Benjamin Lewitsj, een bekende scheikundige en lid van de Sowjetrussische academie van - wetenschappen, zijn vrouw en het echtpaar Boris Katz met hun dochter Jessica, voor wie een medische behandeling in de VS van levensbelang is. Kennedy zei er alle vertrouwen in te hebben dat de betrokken gezin nen in de zeer naaste toekomst zullen mogen vertrekken. Sommige van de betrokkenen wachten al acht jaar op een uitreisvergunning. Senator Kennedy zei verder dat hij had gesproken met Andrei Sacharov en andere Russische dissidenten. Onder degenen die hij op de avond voor zijn vertrek uit Moskou had ontmoet, bevonden zich de moederen broer van de oi*angs veroordeelde Anatoly Sjitsjaransky, Bons Katz en acht anderen. ter hetzelfde gebleven. Dit heeft ertoe geleid dat verschillende vormen van vrijetijdsbesteding een vluchtiger karakter hebben gekregen. Over woningbouw zegt het planbu reau dat naar verwachting tegen het jaar 2000 de woningvoorraad voltooid zal zijn. De vraag rijst van welke aard de laatste toevoe gingen aan het bestand zullen moeten zijn. In de toekomst zul len samenlevingen van één of twee personen een groeiend aan deel vormen in het totaal van de huishoudens. Een onderschat ting van het noodzakelijk aantal kleine woningen valt te constate- Ten aanzien van criminaliteit meent het planbureau dat schen ding van sociaal-economisch or deningsrecht en milieuwetge ving nog altijd een ondergeschik te rol spelen in de totaliteit van het opsporings- en vervolgings beleid van de Nederlandse justi tie. Daardoor komen nog altijd Man gewond bij schietpartij ROERMOND (ANP) - Een onge veer 45-jarige inwoner van Roermond is, gisteravond door een schietpartij ernstig gewond geraakt. Hij werd door een kogel in de borst getroffen. De vermoedelijke dader, een 22-ja- rige inwoner van Roermond is rond middernacht in een café in de binnenstad van Roermond gearresteerd. De jongeman was omstreeks half tien 's avonds bij zijn vriendin op bezoek gekomen waar hij de ou dere man aantrof. Volgens de po litie moet hij uit jaloezie een pis tool of revolver hebben getrok ken en op de man hebben gescho ten. Na zijn daad vluchtte hij en pro beerde nog een overval te plegen op een tankstation bij de Maas brug in Roermond. Die mislukte, omdat de vrouwelijke pompbe diende het vuurwapen, dat hjj haar onder de neus drukte, weg- 'duwde. De jongeman liet de po ging daarbij en ging er vandoor. Het slachtoffer van de schietpartij, de ongeveer 45-jarige J.S. uit Roermond, heeft inmiddels een spoedoperatie ondergaan in het St. Laurentius ziekenhuis in Roermond. Over zijn toestand kon de Roermondse politie nog geen mededelingen doen. vooral jonge mannen uit de so ciaal lagere milieus met de harde kant van justitie in aanraking. Zij vormen immers een belangrijk aandeel van de daders van juist traditionele criminaliteit BONTVAN BREESTRAAT OMDAT ER ZOVEEL Breestroot 173 Leiden Tel. 071 - 123337 autopark gaat nu korter mee DELFT (ANP) - De gemiddelde levensduur van het Neder landse autopark is in de pe riode 1969-1976 met één jaar verkort ten opzichte van de vergelijkbare periode 1957-1966. Gingen de auto's in ons land doorgaans nog meer dan tien jaar mee, in de afgelopen jaren was de ge middelde levensduur onge veer negen jaar. Dit zeggen vier onderzoekers van de interuniversitaire in terfaculteit bedrijfskunde in Delft in hun onderzoek "nieuwe berekeningen van de gemiddelde levensduur van personenauto's in Neder land". De vier onderzoekers zijn: drs. Veerman, drs. De Wolf, m.m.v. Ch. Schrijver en R. Vellekoop Van de zeven onderzochte mer ken (Daf, Fiat, Ford, Opel, Renault, VW en Volvo) heeft Volvo van de laatste onder- zoekperiode de langste le vensduur veertien jaar. Aan vankelijk ('57-66) gold de langste levensduur de Volkswagen (10/11 jaar). Over de afgelopen tien jaar hebben de Opel en de Volkswagen (9/10 jaar) na de Volyo, vol gens de Delftse onderzoekers, de langste levensduur ge toond. De rangschikking van de zeven onderzochte merken over de laatste tijdsduur ('69—*76) is: 1. Volvo (14 jaar), 2. Volkswa gen/Opel (9/10 jaar), 4. Ford/ Daf (9 jaar), 6. Renault (8,7 jaar), 7. Fiat (7,4 jaar).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1