'Niet benauwd zijn mensen erbij te halen' Bodegraven heeft weer een kaaskoningin Reuzetaart naar ziekenhuis TERREIN "FLORA" DIT JAAR RIJP VOOR NIEUWBOUW BIJ TRADITIONELE NAJAARSMARKT LOUIS VAN DIJK IN HAZERSWOUDE "Nieuwe Voorhoutse wethouder Joon BOETE VAN F 500 VOOR IN HUIS HEBBEN ZEND APPARATUUR Zoeterwoude "kandidaat" voor proef met buurtbus OINSDAG 12 SEPTEMBER 1978 Louis van Dijk HAZERSWOUDE - Twee seriepro gramma's van elk vier evenemen- ten telt hef winterprogramma van de culturele commissie uit Hazerswoude.De belangstellende 4. zelf kan de serie samenstellen Naast de twee series zijn er enkele "losse" evenementen gepland in het ontmoetingscentrum Het An ker. Het eerste daarvan heeft plaats op vrijdag 15 september, wanneer het Trio Louis van Dijk optreedtDit concertdat om 20.15 uur begint, kost 7.50 aan entree Het Amsterdamse Nonet concer teert op 31 oktober. Op 21 novem ber verzorgt het Cabaret Ivo de 3 Wijs een optreden. Op 12 decem- ber geeft het hoorntrio van het Amsterdams Concertgebouw een recital. Op 23 januari is het caba ret Vangrail in Het Anker te gast In februari verzorgt de plaatse lijke toneelgroep Michael een uit voering. Op 24 maart concerteert het Urker Mannenkoor. De Schie- damse toneelgroep Utile Dulci staat in mei op een nog nader te bepalen avond op de planken van het centrum en op 22 mei is de beurt aan Jbhn Woodhouse. De houders van een cultureel jonge ren-paspoort of va,n een Pas '65 krijgen op de meeste program ma-onderdelen reductie. Dit is niet het geval bij hef concert van Louis van Dijks trio op vrijdag 15 september. BODEGRAVEN - Nel van de Poll van der Maas (35) is de Bode- graafse Kaaskoningin 1978. Met de opening van de Kaas-, en Bloemenshow in de Burgerzaal van het Bodegraafse gemeente huis luidde zij gisteravond de Najaarsmarkt 1978 in. De offi ciële opening van dit evenement vond vanmorgen plaats toen de Kaaskoningin op het bordes van het raadhuis een bel luidde. Anja Nagel (18) en Gerda Rijlaars dam (16), beide uit Bodegraven, werden tot hofdames gekroond. Samen met Nel van de Poll vormden zij vandaag het middel puntvan de Najaarsmarkt die per traditie op de tweede dinsdag van september wordt gehouden. Nel van de Poll is de echtgenote van de directeur van Poll-Food, een bedrijf dat zich bezig houdt met de klein-verpakking van onder meer zuivelproducten. Klein- verpakking betekent het in plas tic verpakken van bijvoorbeeld twee plakken kaas, die later in een ziekenhuis of vliegtuig deel uitmaken van de maaltijd. Nel van de Poll is moeder van twee zoontjes van respectievelijk twee en bijna één jaar oud. Zij woont sinds vier jaar in Bodegraven en is huisvrouw. Vroeger was zij le rares in de huishoudelijke vak ken aan een nijverheidsschool. Drie jaar geleden volgde Nel van de Poll een cursus zelf kaas ma ken. Haar hofdames zijn beide dochters van een boer. Anja Nagel is in het dagelijks leven telefonisch ver koopster by een kaashandel. Gerda Rijlaarsdam heeft geen verbintenis met het product dat deze dagen zo in de belangstel ling-staat; kaas. Keuring In het teken van de Najaarsmarkt wordt er elk jaar ook een kaas keuring georganiseerd. Opval lend was het aantal inzendingen van de Leidse kaas dat was geste gen van 3 in 1977 tot 7 dit jaar. Het aantal inzendingen van Goudse kaas bleef nagenoeg gelijk. Nadat keurmeester Nusselder uit Gou da de uitslag van deze keuring bekend had gemaakt werd het woord gegeven aan Kaaskonin gin Nel van de Poll. Zy voerde het woord overigens zonder gebruik te maken van het papiertje waar op de speech die zij moest hou den was opgetekend. In haar rede ging "de koningin voor twee dagen" vooral in op de enorme productie van kaas door allerlei zuivelfabrieken. De boe ren moesten zich volgens de kaaskoningin hierdoor niet laten terugschrikken om nog langer zelf kaas te maken. Hiertoe is Nel van de Poll, de hofdames geen aanleiding omdat de vraag naar kaas nog steed enorm groot kaaskoningin geflankeerd door haar beide x-wethouder W. Jongeneel, een ingelijste prent aan die een overzicht geeft van de kaasmarkt van jaren geleden. Voorzitter Jongeneel had eerder op de avond al het officiële pla- teua van de gemeente Bodegra ven uit handen van burgemeester P. Kremer ontvangen. De eerste burger prees Jongeneel om zijn inzet en organistie die de Na jaarsmarkt de laatste jaren steeds weer tot een succes maakten. W. Jongeneel op zijn beurt verkon digde dat het presidentschap van de marktcommissie een van de leukste onderdelen was geweest van zijn portefeuille. Jongeneel maakt nu plaats voor één van de nieuwe wethouders. Er bleef voor de voorzitter van de marktcommissie verder weinig anders over dan te hopen op mooier weer. Gisteravond was het tijdens de rondrit per koets voor de Kaaskoningin met haar hofdames een bijzonder koude aangelegenheid. Het Bodegraaf- se volk trok zich daar overigens niet veel van aan. Op het moment dat in de Burgerzaal de Kaas-, en Bloemenshow werd geopend was op het Raadhuisplein de braderie in volle gang. Er heerst een prima sfeer en vooral de stands waar aan de bezoekers iets warms konden genieten deden goede zaken. Gezien het geva rieerde programma werden alle Bodegravers nog volop in de ge legenheid gesteld ook van de Najaarsmarkt 1978 opnieuw een geweldig succes te maken. VOORHOUT - „Het is eigenlijk gek dat de overheid vaak zo benauwd is voor openbaarheid. Het is erg belangrijk dat de mensen zich met politiek kunnen bemoeien, daarom moetje de mensen voor wie je zit te besturen, er ook bij betrekken. Zo kan je de politiek tot iets levends maken." Met deze woorden begint drs. B Joon zijn politieke carrjère in Voorhout. Hij is gekozen tot wet houder. Een jonge econoom en planoloog, die twee jaar geleden met zijn gezin in Voorhout neer streek en als lid van de WD bij de gemeenteraadsverkiezing Uitbreiding meteen op de kandidatenlijst werd geplaatst. Als tweede op de lijst werd hij niet alleen in de raad gekozen, maar meteen door zijn partijgenoten voorgedragen als wethouder. Zwarte Piet ste wat we uit de vorige eeuw- hebben overgehouden.Ik geloof zelfs dat dat het belangrijkste element is in mijn politieke den ken" „Ik bewonder de politieke moed van het CDA, dat mijn kandida tuur heeft gesteund", zegt de kersverse wethouder. Zijn porte feuille omvat de volgende on- derwerpen: ruimtelijke orde ning, economische zaken, inclu sief middenstandsaangelegen heden en het energiebedrijf, volksgezondheid en tenslotte woonruimteverdeling, een taak die hij zelf omschrijft als "de Zwarte Piet in de portefeuille verdeling" "Er valt nu eenmaal niet veel te verdelen, daarom moeten we een formule vinden om in elk geval de ergste nood te lenigen. Geluk kig hebben we in Voorhout een ambtelijk apparaat dat heel goed op die problematiek is inge speeld. Het is in elk geval een zaak waarbij de sociale gerech tigheid voorop moet staan." Actief De 32-jarige wethouder, vader van een zoon van 3 jaar en eert dochter van 7 maanden, komt evenals zijn echtegenote uit de Zaanstreek, waar hij geboren en getogen is Als 18-jarige student, werd hij lid van de WD. Hij studeerde in Amsterdam, maar woonde in Krommenie. Toen de gemeenten Krommenie en Assendelft dreig den te worden opgenomen in de gemeente Zaanstad, werd hij voor het eerst politiek actief en werd lid van een actiecomité, dat onder het motto "Krommenie- Assendelft één" de inlijving bij Zaanstad trachtte te voorkomen. Ondanks gesprekken met ver schillende kamerleden, waarvoor het actiecomité naar Den Haag toog, mislukte de actie. "Wij waren toen voornamelijk bang om die kleine schaal, waarop al les nog is te overzien, kwijt te ra ken", herinnert Joon zich. "Ik vind de gemeentelijke autono mie, de mogelijkheid om zelf je zaken te regelen, het belangrijk- NOORDWIJK - De Noordwijkse politie is nog geen stap verder in de oplossing van een juwelen- diefstal waarby een kistje siera den ter waarde van honderd vijf tigduizend gulden werd buitge maakt. Wel is de benadeelde, een bejaarde Amsterdamse vrouw die enkele weken met vakantie in de badplaats was toen zij, op weg naar huis, werd bestolen, gecon fronteerd met een eventuele da der. De vrouw kon de man echter niet thuis brengen, zodat de re cherche nog altijd in het duister tast. Daarmee is dan metéén de verbin ding gelegd met een andere taak uit zijn portefeuille, de ruimtelij ke ordening. Over de vraag hoe omvangrijk de toekomstige groei van Voorhout zou moeten zijn, houdt hy zich diplomatiek op de vlakte. Wel vindt hij dat er zeker ook rekening moet worden ge houden met de vraag of de ge meente bij het huidige inwoner tal haar zelfstandigheid zal kun- 'Die openheid waar we het over hadden, is ook voor de nieuw- bouw-plannen heel belangrijk De vormgeving van de nieuw bouw en de invulling van het be-, stemmingsplan, daar is een goe de inspraak bij nodig. Het blijft tenslotte een geweldige ingreep, iets dat het dorp heel nadrukke lijk gaat veranderen wat ook niet voor iedereen plezie rig is, dan moeten we de mensen toch duidelijk maken dat er hele goeie dingen tegenover staan. Je moet dan goed motiveren waar om je iets al dan niet gaat doen Nieuwe dorp Daarbij moet er voor worden ge zorgd dat het extra stuk dorp dat Voorhout erbij krijgt samenhang heeft met het deel dat er al is Daarbij lopen we een extra risico vanwege de spoorbaan die de twee delen van het dorp gaat doorsnijden. Het is extra belang rijk dat je de mensen gemoti veerd meekrijgt naar het nieuwe dorp. Daarbij denk ik bijvoor beeld aan de middenstand, die nu min of meer op het vinkentouw zit. Ik vind het erg belangrijk dat de middenstand met het hele proces gaat meedenken. Daarbij moet bijvoorbeeld de vraag wor den beantwoord of de Heren straat de functie van winkelcen trum alleen moet houden, of moeten er twee winkelcentra komen? Het is dan een goede zaak als de middenstand zelf ini tiatieven neemt." Middenstand De ethouder weet waar hij over praat. Na zijn studie werkte hij bij de gemeente Voorburg op de af deling "stadsontwikkeling" waarby hij hoofdzakelijk was belast met de middenstands- problematiek en met de ruimte lijke ordening en verkeerszaken Na anderhalf jaar verruilde hij deze functie voor die van beleids- coördinator en eerste loco-secre taris bij het gewest Den Haag, waar hij zich bezig hield met de economische ontwikkeling en met verkeer en vervoer. Op 1 mei 1978 werd hij plaatsvervangend hoofd van de afdeling openbare werken, verkeer en ve gemeente Den Haag. "Er zitten nu dus twee wethouders bij ons op dezelfde afdeling", grapt hy. "Omdat ik daar mijn agenda zelf kan indelen, zyn de agenda's (als ambtenaar en als wethouder) op elkaar af te stem men. Het werk ligt byna in de zelfde sfeer als het wethouder schap. Alleen draag je als ambte naar de verschillende mogelijk heden aan, terwijl je als bestuur der moet beslissen." Terugkomend op de uitbreiding van Voorhout, geeft hij als zijn mening dat er niet teveel tegelijk moet worden gebouwd, met uit zondering van het eerste contin gent woningen, dat wel fors moet zijn. "Je moet dan wel zorgen dat je fïnanciëel rond komt. Er moe ten voor een uitbreiding in de re gio goede afspraken worden ge maakt met de provincie en met het rijk over de financiering van het geheel." V olksgezondheid Als laatste onderwerp komt de volksgezongheid aan de orde, waarin de wethouder voor zich zelf vooral een taak ziet wegge legd als coördinator tussen de verschillende onderdelen. "Het is belangrijk dat er een goed con tact is tussen bijvoorbeeld de art sen en de sociaal werkers. Ook masseurs en verloskundigen moeten bij zo'n gesprek worden betrokken" Jver het wethouderschap op zich zelf is hy heel nuchter. "Je weet dat je een heleboel te verduren krijgt. Als je de zakelijke dingen maar niet persoonlijk gaat opvat ten, zal het wel meevallen." ADA BOK ALPHEN AAN DEN RIJN - De Haagse rechtbank heeft een 21- jarige Alphense monteur veroor deeld tot f 500 boete en twee we ken voorwaardelijke gevange nisstraf: de man bleek zend- en ontvangapparatuur in huis te hebben zonder dat hij daarvoor een vergunning bezat. Volgens de Alphenaar was dat om een vriend te plezieren, die lief hebberij zou hebben in klandes- tien zenden. De rechter trok zich daar niet veel van aan. De appara tuur werd verbeurd verklaard. NOORDWIJK - Een enorme taart met daarop co? marsepeinen reddingsboei werd gisteren bezorgd bij de kinderafdeling van het Academisch Ziekenhuis Leiden aan hel Lindenplein in NoordwijkDe reuze-taart was een geschenk van de Nederlandse Banketbakkers Ondernem ingen(NBOV) die gedurende twee dagen een congres in Noordwijk houdt. Burgemeester Bonnike nam de taart gistermiddag in ontvangst voor de Noordwijkse Reddingsbrigademaar deze stelde de taart weer beschikbaar aan het kinderziekenhuis. De taart werd afgeleverd door leerlingen die aan de KTS in Voorhout een banketbakkersopleiding volgen. HILLEGOM - Het Gas en Watervoorzieningsbedrijf voor de Bloembollenstreek wileen nieuw kantoorpand neerzetten achter het bestaande gebouw aan de eerste Looslerweg in Hillegom. De bouwkosten bedragen ongeveer anderhalf miljoen gulden. Een architect heeft inmiddels opdracht gekx-egen een tekening te ma ken. Het bedrijf gééft de voorkeur aan nieuwbouw. Het huidige pand verkeert in slechte staat. Daarby komt dat uitbreiding van het vloeroppervlak met slechts 180 vierkante meter het bedrijf bijna 700.000 gulden gaat kosten, terwijl het bedrijf voor anderhalf miljoen beschikt overeen nieuw pand meteen vloeroppervlakte van 900 vierkante meter. Het algemeen bestuur van het Gas en Watervoorzieningsbedrijf vcor de Bloembollenstreek (Lisse, Sassenheim en Hillegom) moet a.s. vrijdag alvast f. 50.0P0 op tafel leggen ter voorbereiding van de nieuwbouwplannen. Bij besprekingen in 1966, die hebben geleid tot een fusie van de drie gas- en watervoorzieningsbedrijven, is bepaald dat het centrale bedrijf gevestigd zou worden in Hillegom. Bekend was toen al dat die behuizing zeker niet ideaal was. maar de behuizingen van de gas- en watervoorzieningsbedryven in Lisse en Sassenheim kwamen om een aantal redenen niet in aanmerking. Door twee verbouwingen sinds 1966 is getracht in de meest noodzakelijke behoefte aan woonruimte te voorzien. De gestage uitbouw van het bedrijf is er de oorzaak van dat drin gend behoefte is aan meer werkruimte. Intern zijn nog de moge lijkheden van uitbreiding onderzocht. Daarby werd onder on derzocht of het huidige pand geschikt is om er een verdieping op te zetten. Maar volgens de architect zyn de fundamenten van het gebouw daarvoor niet geschikt. De architect kwam al gauw tot de conclusie dat het het beste is een nieuw gebouw neer te zetten. DEN HAAG - Zoeterwoude-Dorp de Kaag met de Buitenkaag, De Meije (bij Nieuwkoop) en Reeu- wijk behoren tot de gebieden die by het ministerie van verkeer en waterstaat zijn aangemeld voor de experimenten met de zoge naamde buurtbus. Al eerder wees het ministerie vijf gebieden in Nederland aan waar de buurtbus op proef rijdt. Van wege de grote belangstelling (er zijn aanmeldingen voor ongeveer honderd gebieden binnengeko men) heeft minister Tuijnman nu besloten om het aantal experi- menteergebieden opnieuw uit te breiden. Hij heeft aan de provin cies gevraagd om aan te geven in welke gebieden zij de komst van een buurtbus het meest dringend vinden. Zuid-Holland heeft al eerder laten weten dat bij deze provincie Alblasserwaard en de omgeving van Hagestein en Everdingen het hoogst op het verlanglijstje voor ca buurtbus staan. Buurtbussen zijn kleine bussen (maximaal acht passagiers) die door vrijwilligers met een ge- woon rijbewijs (B-E) mogen wor den bestuurd. De minister stelt als voorwaarde dat er dan een buurtbuscomité moet worden opgericht. De buurtbus mag al leen rijden in gebieden met een landelijk karakter en tenminste duizend inwoners die van het gewone openbaar vervoer ver stoken zijn. Het gebied mag niet groter zijn dan 25 km2 en er moe ten vervoer-aantrekkende pun ten als een kerk, een school, een bejaardencentrum, een markt enz. aanwezig zijn. Ook moet de buurtbus aansluiten op bestaan de lijnen van het openbaar ver- Nadat de provincies hun selecties hebben gemaakt, zal de minister uiteindelijk bepalen met welke gebieden het buurtbusexperi ment wordt uitgebreid.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19