Oecumenische opzet gehandhaafd Plan voor parlement in Chili Geen (rein: storingvrije orgelmuziek Overeenstemming met bisschop Simonis over Merenwijk Kunstzinnig orgeis"^T1 Onderscheidingen Israël Na protest gevangenen vrij op de Filippijnen DINSDAG 12 SEPTEMBER 1978 (Van onze redactie geestelijk leven) LEIDEN - De moeilijkheden tussen bissèhop Simonis van Rotterdam en de oecumenische geloofsgemeenschap in de Leidse Merenwijk zijn, althans voorlopig, opgelost. De aparte rooms-katholieke zaterdagavond viering vervalt en op de zondagen dat een reformatorische voorganger de beide diensten in de Merenwijk leidt zal in het vervolg in een van deze diensten een rooms-katholiek priester in de eucharistie voorgaan. Concreet komt dat hierop neer dat als ds. Hortensius (gereformeerd) of ds. Van Leeuwen (hervormd) de twee diensten (half 10 en 11 uur) leidt, pastor Van Well in de dienst van 11 uur bij de viering van de eucharistie voorgaat. Ds. Hortensius of ds. Van Leeuwen houdt dan wel de preek. Hoewel bisschop Simonis beden kingen had tegen deze door de pastores aanbevolen oplossing, ging hij toch in eerste instantie akkoord. Weliswaar sloot hij niet uit dat in de toekomst op deze oplossing zou moeten worden te ruggekomen, maar hij zegde daarbij tevens toe dan eerst de zaak te zullen bespreken met de theologische begeleidingscom missie van de Merenwijk en het pastoresteam. Daardoor zullen de Algemene Kerkelijke Meren- wijkraad en het rooms-katholie ke Vikariaatsbestuur niet direct in eventuele nieuwe conflicten worden betrokken. Gesprek De moeilijkheden tussen mgr. Si monis en de oecumenische ge loofsgemeenschap Merenwijk kwamen begin dit jaar voort uit de eis van de bisschop dat de oe cumenische vieringen zouden worden beëindigd en in het ver volg afzonderlijke diensten wor den gehouden voor rooms-ka- tholieken en protestanten. Hij wilde op deze manier voorkomen dat beide groepen gelovigen sa men avondmaal-eucharistie vierden De 1 in de bisschop veroorzaak te een golf van reacties, die vrij wel alle pleitten voor behoud van het interkerkelijke karakter van de Merenwijk-gemeente. Dat re sulteerde in juni in een gesprek tussen het bestuurscollege van het bisdom Rotterdam (de bis schop en zijn vicarissen) en de theologische begeleidingscom missie met het pastoresteam van de Merenwijk. De uitvoerige gedachtenwisseling ging voornamelijk over het bij belgedeelte Johannes 6 vers 48 tot 58, waarin wordt gesproken over "het levende brood". Deze bijbelstudie was gekozen omdat de bisschop juist die tekst han teerde als grond voor zijn afwij zing van de gezamenlijke vierin gen. Met name over vers 55 ."want mijn vlees i§ echt voedsel en mijn bloed is echt drank") konden de gespreks deelnemers het niet eens worden Dat was ook niet te verwachten Ook de vermenging van de amb ten was een punt van discussie Herkenbaar Nu had de bisschop als gevolg van eerdere gesprekken en de vele solidariteitsbetuigingen ten gun ste van de Merenwijk zijn eisen afgezwakt. Zij hadden al niet meer het karakter van een ulti matum. De gezamenlijke vierin gen - van levensbelang voor een oecumenische geloofsgemeen schap - mochten doorgaan en ook was er geen sprake meer Van "kerkelijke stappen" als de Me- renwijk aan bepaalde eisen niet zou voldoen Het ging er bij het gesprek van juni nog slechts om dat er naast de oe cumenische viering op zondag ook een als zodanig herkenbare rooms-katholieke eucharistievie ring zou zyn. De Merenwijk was aan die wens van de bisschop al tegemoetgekomen door een vie ring op zaterdagavond in te stel len, maar de bisschop vond dat niet alleen onvoldoende maar ook "discriminerend" voor de rooms-katholieken in de wijk die ook) een eigen viering willen Het beëindigen van de in november 1976 begonnen zaterdagavond- vieringen was geen hinderpaal om tot overeenstemming met de bisschop te komen. Als er elke zondag een mogelijkheid tot eu charistieviering is, is de reden voor een aparte zaterdagavond- Pastor Van Well ....communicatie tussen bisdom en Merenwijk aanmerkelijk verbeterd.... dienst eigenlijk vervallen. Daar bij kwam nog dat maar zeer wei nigen deze dienst bezochten Kennelijk geeft men er toch de voorkeur aan óf op zondag de eu charistie te vieren óf elders ter kerke te gaan. De Algemene Kerkelijke Meren- wijkraad heeft met algemene stemmen zijn instemming met de gevonden oplossing betuigd. Dat deed ook het rooms-katholieke Vikariaatsbestuur. De nieuwe regeling gaat op 24 september in. Met ingang van die zondag zal tot nader aankondiging in de dienst van 11 uur steeds een priester in de eucharistie voorgaan. Niet ongelukkig Merenwijkraad, het team pastores en de theologische be geleidingscommissie als ge sprekspartners heeft aanvaard. "Oecumenisch gezien is dat zelfs van grote betekenis. Van meet af aan heeft in de Merenwijk het be sef geleefd dat er verbondenheid moet bestaan met de kerkeraden en de bisschop. Dat deze verbon denheid wederzijds moet zijn, heeft evenzeer van het begin af voorop gestaan". Waardering hebben de pastores voor allen die door een persoon lijke of gezamenlijke brief uiting hebben gegeven aan hun be zorgdheid over de oecumene in de Merenwijk. Pastor Van Well: "Zonder het te weten hebben zij in belangrijke mate bijgedragen tot de oplos sing van het conflict. Ook zijn wij daardoor gesterkt om met nog meer vertrouwen verder te gaan op de weg die wij met overtuiging eertijds zijn begonnen". Centrum Dé bouw van het kerkelijke cen trum in de Merenwijk - vlakbij het winkelcentrum "Kopermo len" - vordert inmiddels gestaag. Het hoogste punt werd enkele weken geleden bereikt. Naast de begeleiding van de bouw houdt de bouwcommissie zich op het ogenblik vooral bezig met het inrichtingsplan. Verschillende werkgroepen hebben al een ver langlijstje ingediend voor dat deel van de inventaris dat van belang kan zijn voor hun activi teiten. Ook met de commissie die het centrum zal gaan beheren is het inrichtingsplan doorgeno men. De opening van het cen trum is nog dit jaar te verwach- I Koor. Op uitnodiging van een in terkerkelijke evangelisatiecom missie zingt donderdagavond (14 september) om 8 uur het Scheve- ningse Vissersvrouwenkoor tij dens een bijeenkomst in "Het Anker", het nieuwe rk centrum aan de Hoge Rijndijk in Hazers- woude (tegenover de Koude- kerkse brug). De toegang is gra tis. gebouw is minder aanstotelijk dan de boerenschuur die er nu staat. De beslissing is nu aan het dagelijks bestuur van de provin cie. Dat zal in zijn overwegingen ook een ander plan betrekken. Maar daarvoor hebben de oud- gereformeerden bewust niet ge kozen omdat de kerk dan minder centraal komt te liggem. Beroepingswerk. Gereformeer- Tn(j;a de Kerken: aangenomen naar AIluld Bedum C. van der Giessen Gro ningen; bedankt voor Urk M. C. Kersten Scheveningen, voor An- dijk T. W. Penning Hoogezand. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Assen- Noord A. N. Hendriks Amers foort. Christelijke Gerefor meerde Kerken: aangenomen naar Leerdam D. J. van Vuuren Zaanslag. Gereformeerde Ge meenten: beroepen te Bodegra ven J. Kareis Werkendam; be dankt voor Hilversum A. Moer- De regering kerken Nieuw-Beyerland, voor geld vrij Almelo E. Venema Drachten. Baptistengemeenten: aangeno men naar Delfzijl Jac. Schouten Emmen. Pastor J. Van Well: "Ten eerste is de oecumenische opzet onaangetast gebleven. Ook is er op redelijke wijze aan de verlangens van de bisschop tegemoet gekomen. En tën derde is de communicatie tussen het bisdom en de Meren wijk aanmerkelijk verbeterd" Pastor Van Well hecht ook bete kenis aan het feit dat bisschop Sinrora de Alfpmene Kerkelijke Kennelijk heeft dit gemeenschap- Ir* pelijke bouwplan geïnspireerd Groen en rust Tegen kerkbouw. In het overwe gend kerkelijke Lienden (Betu we) heeft een buurtvereniging met bewoners van drie straten een bezwaarschrift bij het pro vinciebestuur ingediend tegen de bouw van een kerk voor de oud- gereformeerden aan de Voor straat Een fraai stukje groen zou gaan verdwijnen, en dat vinden zij onaanvaardbaar. "Wij hebben de huizen hier gekocht met het idee van groen en rust, en de De kwestie-Lefeb Hulp. De stichting "Mensen in Nood", de Nederlandse afdeling van de internationale rooms-ka tholieke hulporganisatie "Cari tas", heeft op verzoek van de In diase afdeling f. 200.000 beschik baar gesteld voor de slachtoffers van de recente overstromingen in India. Het geld zal worden ge bruikt voor herbouw van wonin gen, aankoop en verdeling van kleding en voedsel en herstel van |de verbindingen. n India maakte al de eerste nood te verlichten: voedsel, kleding en tijdelijk onderdak. Het leger is ingeschakeld voor het reddings werk. Seminarie. De geschorste, tradi tionalistische Franse bisschop Marcel Lefebvre gaat een semi narie openen vlakby de Italiaan se plaats Castelgandolfo, de zo merresidentie van de paus. Een woordvoerder van het Vatikaan zei in een reactie dat die het voor nemen van Lefebvre betreurt. "De bisschop blijft volharden in het negeren van pauselijke be velen, negeert ook het gezag van de bisschoppen in de gebieden waar hij opereert, en verslechtert zodoende zijn positie.' tot soortgelijke initiatieven el ders in het land. Geregeld krijgt de bouwcommissie verzoeken om inlichtingen te verstrekken over de gevolgde werkwijze. bouw van een kerk verandert die situatie te ingrijpend," zo lichten de bewoners hun bezwaren toe Bejaarden in dit dorpsdeel vre zen bovendien een toenemende verkeersdrukte. Het gemeentebestuur is voorstan der van de bouw. Een fraai kerk- nog steeds Doordat in mei van dit jaar een schip de spoorbrug over de Ko ningshaven in Rotterdam ramde, kunnen nu zeventien grammo foonplaten met orgelmuziek zon der hinderlijke bijgeluiden wor den gepresenteerd. Dat zit zo. De Sint Laurenskerk staat op zeer korte afstand van de drukke noord-zuid-railverbin ding. Zij heeft drie fraaie orgels Een zeer groot hoofdorgel aan de Het vierklaviers hoofdorgel in de Rotterdamse Sint Laurens. torenwand, een historisch orgel afkomstig uit Schoonoven, in een van de transepten, en een staand orgel in het koor van de kerk. Ondanks het intensieve treinver keer langs de kerk was het welis waar mogelijk opnamen voor platen te maken, maar de scherp horende luisteraar wordt in die muziek toch vaak gehinderd door het aanzwellende geluid van een voorbijrazende trein op de ach tergrond. De enige oplossing was de orgels 's nachts te laten bespe len. En dat is dan ook wel ge beurd. Maar nu deed zich een onverwachte mogelijkheid voor. De ontwrich ting van het treinverkeer door het ongeluk met de brug en de drie weken van het herstel waren voor de hervormde gemeente en een platenmaatschappij het sein om in razend tempo smetteloze or gelmuziek te laten produceren. Er zou dan eindelijk eens ongestoord genoten kunnen worden van de volle klankrijkdom van de drie orgels. Vari deze muziek konden niet min der dan zeventien platen worden gemaakt. De opbrengst is voor de instandhouding van de kerk en van de orgels. Waar een verbroken treinverbin ding al niet goed voor is behandeling bij de Vatikaanse congregatie voor de geloofsleer Namibië Nambië. De kerken van Zuidwest- Afrika (rooms-katholiek, angli- kaans en luthers) hebben alle christenen van Namibië opge roepen ervoor te bidden dat het Westerse plan voor een politieke regeling wordt uitgevoerd en dat het land verschoond blijft van het bloedvergieten dat nu Rhodesië teistert. De kerken zijn ongerust over het streven van Zuid-Afrika om de verkiezingen nog vóór het eind van dit jaar te houden, terwijl het Westerse voorstel een voorberei dingstijd van zeven maanden no dig acht. Door bekorting van de voorbereiding komt de hele pro cedure voor een eerlijke en vrije verkiezing op de tocht te staan, zo menen de kerken, die ook pleiten voor een doeltreffend toezicht door vredestroepen van de Ver enigde Naties. De tendens om die troepen klein te houden is volgens de kerken niet juist. Namibië is een groot land en de Verenigde Naties moeten de grenzen bewaken om infiltra ties te voorkomen en de wapen stilstand te controleren. Militairen benoemen leden SANTIAGO (AP) - Chili zal over ongeveer twee jaar een uit twee kamers bestaand parlement hebben, waarvan de leden door de strijdkrachten worden benoemd, zo luidt het plan voor de overgang naar een burger bewind dat gisteren door president Augusto Pinochet is aangekon digd. Pinochet noemde geen precieze da ta, maar verklaarde dat het par lement spoedig nadat de nieuwe grondwet door een volksraad pleging is goedgekeurd, zal wor den benoemd. Een door Pinochet aangewezen bijzondere commis sie heeft onlangs de opstelling van een ontwerp grondwet vol tooid en ter bestudering aan de regering voorgelegd. Als de grondwet wordt aanvaard, zal Chili een overgangsperiode van zes jaar ingaan, tijdens welke de huidige, vier man sterke junta de parlementsleden zal aanwij zen, aldus Pinochet. Na 1985 zul len alle leden van de kamer van afgevaardigden en enkele van de senaat door directe verkiezingen worden benoemd. Het staats hoofd zal dan waarschijnlijk worden gekozen. __J (Van onze verslaggever) sterdam, waar 38 Nederlanders noemde het joodse volk „nog VOORSCHOTEN - In de Dorps kerk kon men gisteren kennis maken met de organist Gerd Ol- denbeuving. Waar hij thuishoort werd niet vermeld, maar als on bekend onbemind betekent, dan heeft het spreekwoord gejokt. By Oldenbeuving zit in elk geval veel kunstzinnig gevoel. Bachs Prae- ludium et Fuga in G, Mozarts Adagio Allegro en weerkerend Adagio ('Fantasie für ein Orgel werk in einer Uhr') en Variaties en Fuga op een thema van Purcell van Jac. Bonset kregen stuk voor stuk een volmaakte voordracht De orgeldispositie schonk er bo vendien optimaal de wenselijke middelen voor. Wat Mozart be treft betreft neem ik aan, dat het stuk in f-moll bedoeld werd on danks de aanduiding f-dur. Nogmaals dient te worden vast gesteld, dat Mozart niets voor kerkorgel maakte, afgezien van wat begeleidende stemmen. We kelijkse kost zijn inmiddels die drie composities voor een 'Or gelwerk in einer Uhr', voor een klok dus, die op de volle uren een cyclinder met pennen in bewe ging zet, waardoor de ventielen van ingebouwde orgelpijpjes zich kunnen openen. Puur draai orgelprincipe! De fuga-expositie van Bach kwam door als een vertelling. Van Bon set blijven die variërende figuren, als zwevende guirlandes boven een zuilengalerij, bij. Deze sug gestie kwam tot stand door de wijd uit elkaar gespreide thema noten als de evenzovele zware akkoorden. KEES VERHOEF AMSTERDAM (GPD) - „Het red den van Europese joden is nooit een openlijk of zelfs onvoor waardelijk doel van de geallieer den geweest. Nooit is er een wer kelijke poging gedaan de nazi's ervan te weerhouden met hun helse plan - „de eindoplossing van het joodse probleem" - in zee te gaan. Terwijl het redden van joodse levens heel laag stond op de lijst van geallieerde oorlogs doelen - als het er al op stond -, prijkte de liquidatie van het Eu ropese jodendom boven in het programma van nazi-Duitsland. Het onvermijdelijke resultaat van deze verschrikkelijke asym metrie was de grootste catastrofe die het joodse volk ooit getroffen heeft". Dat zei de ambassadeur van Israël in Nederland, Shlomo Argov, gis teren on een bijeenkomst in Am sterdam, waar 38 Nederlanders de Yad Vashem onderscheiding kregen voor de hulp die zij in de Tweede Wereldoorlog aan joden hebben verleend. De Israëlische ambassadeur ver klaarde de feiten uit het verleden op te willen halen als „kritisch verwijzingsteken bij het uitzetten van onze toekomst". De heer Ar gov wilde niet tot in detail ingaan op de Israëlische standpunten en voorstellen zoals die nu in Camp David worden besproken. Hij stelde echter wel dat al deze standpunten en voorstellen zijn gevormd en gestempeld door de lessen uit het verleden. „Wij kun nen er nooit meer op vertrouwen dat iemand ons een waarborg en bescherming zal geven tegen nóg een aanslag op het leven van het joodse volk". De Israëlische ambassadeur UTRECHT (ANP) - De 125 planta ge-arbeiders en de zes vak bondsbestuurders die eind juli na een conflict met de werkgevers op de Filippijnen in de gevange nis belandden, zijn dankzij veel vuldige internationale protesten weer op vrije voeten. Dit zei vak bondswoordvoerder Bert Breij van de industriebond NKV giste- Het conflict ontstond toen arbei ders van grootgrondbezitter Arantena een stukje grond van twaalf hectare wilden om in hun eigen levensonderhoud te voor zien. De suikerplanter was tijde lijk gestopt met het verbouwen van suikerriet in verband met een voor hem ongunstige situatie op de internationale suikermarkt. De arbeiders kwamen hierdoor zonder werk en zonder eten. De nationale vakbond van suikerar beiders stelde zich achter de wens van de arbeiders. De strijd om de eerste levensbe hoeften eindigde echter voor 125 arbeiders en de top van de vak bond (zes man) in de gevangenis. De industriebond zond een pro test-telegram naar de Filippijnse president Marcos. ROTTERDAM - Brandweerlieden tillen een auto weg van een gat op de Rotterdamse Parkkade. Het gat ontstond gistermiddag door een ondergrondse explosie van onbekende oorzaak. Het gat heeft een doorsnee van 2 meter en is ongeveer 3 meter diep. Jack Warner overleden LOS ANGELES (AP) - Jack L. Warner, de filmproducent wiens naam onverbrekelijk verbon den is met de glorietijd van Hol lywood, is op 86-jarige leeftijd in Los Angeles overleden. Jack en zijn drie broers richtten in 1903 de firma Warner Brothers (war- ner bros.) op. Deze drie broers waren al eerder overleden. ADVERTENTIE MORGENAVOND OP DE LEIDATO in het noemde het joodse volk „nog even eenzaam" als voor de Twee de Wereldoorlog. „U moge mij toestaan, heel openlijk tot u te zeggen, dat aan de vele trauma's van ons volk er de laatste tijd nog èèn is toegevoegd. Ik doel hier mee op de wijze waarop nu reeds maandenlang regering, volk en land van Israël zijn blootgesteld aan een kwaadaardige en gemene lastercampagne, die degenen die nooit een echte pogrom hebben meegemaakt, beter doen begrij pen hoe dat moet zijn ge weest. Elke belediging over ons uitge sproken, elk lasterlijk woord dat over ons geschreven is, alle min achting en wanbegrip die op ons hoofd zijn gestapeld, hebben ons gesterkt in ons besluit nimmer te wijken, nimmer te vergeten en ook nimmer te vertrouwen, be halve op onszelf' Wo. 13 sept. Dik Voormekaar Show 20.00-22.00 uur Tevens de Leidatokwis en de brievenbussenrace o.l.v. Hans Versnel mede mogelijk gemaakt door: Metro Vliegreizen Rotterdam in samenwerking met reisburo Cebuto - Doezastraat Leiden

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17