Lauda en Andretti beschuldigen starter van Monza Dr. Kane toch naar AZL kantonrechter Peterson was coureur met meeste ervaring P/Leiden oefent Leidato: 't regent records.. Heuswij kennen elkaar niet DINSDAG 12 SEPTEMBER 1978 MILAAN - Zijn hele loopbaan werd Ronnie Peterson achter volgd door de pech dat hij in het verkeerde seizoen voor het ver keerde team reed. Juist in het jaar dat hij dichter dan ooit bij de wereldtitel was gekomen (tweede in het klassement ach ter zijn teamgenoot Andretti), verloor hij het léveh op het Monza-circuit, de plaats waar hij drie keer had gezegevierd in het verleden. Peterson, die op 14 februari 1944 in Orebro, Zweden, werd geboren, reéd zondag zijn 123ste grote prijs. Alleen Gra ham Hill (176) en Jack Brabham (126) reden er meer. Hij won er tien. Peterson, getrouwd met Barbra en vader van een dochter, Nina, woonde in de Engelse plaats Maidenhead. Hoewel hij één van de veteranen van het for mule één-circus was, had hij nog geen plannen om zich terug te trekken. "Geen sprake van dat mijn beste dagen voorbij zijn. Ik heb meer ervaring dan wie óok in het veld. Ik zou wel altijd willen racen, ik vind het nog steeds enorm leuk, daarom ga ik door" aldus Peterson. Dat doorgaan is hem fataal ge worden. Op Monza moest Ja mes Hunt hem uit zijn bran dende bolide sleuren. Het leek een geslaagde reddingsactie, maar de moed van Hunt werd niet beloond met het in leven blijven van zijn collega. Onder de colleges, die gisteren na het overlijden van Peterson het ziekenhuis bezochten was ook Mario Andretti. Verbitterd kon hij maar één ding zeggen "Ra cing is what it is.. MILAAN (ANP) - Op het circuit van Monza zullen in de toekomst geen formule één race meer gehouden worden. Deze verklaring gaf Colin Chapman, teamleider van Lo tus, uit na het overlijden van Peterson. "De 49ste editie van de grote prijs van Italië op Monza was in feite al de laatste. Dat wisten de coureurs ook. Het circuit is al jaren verou derd, vooral de chicanes moeten aan de steeds snellere wagens aangepast worden. Door dit on geval ligt Monza er definitief uit" Bernie Ecclestone, algemeen ge zien als de president van het au- togebeuren, sloot zich bij de me ning van Chapman aan. "Net als de Nürburgring is Monza voor ons geen thema meer. De formule een racerij op Monza is zondag verleden tijd geworden" De herstart van de veertiende grote prijs heeft zondag in de gelederen van de coureurs hevige discus sies opgeroepen. Mario Andretti zei gisteren: "Wij voelen er niets meer voor na de catastrofe nog maals van start te gaan. Uitein delijk zijn wij gezwicht voor de argumenten van de wedstrijdlei ding, die meende dat het niet doorgaan van de race onherroe pelijk zou leiden tot fikse uitspat tingen onder de 150.000 toe schouwers." "Flessenek" Niki Lauda en Mario Andretti heb ben de starter van de formule 1- race op het circuit van Monza, waar zondag de Zweed Peterson verongelukte en de Italiaan Brambilla zwaar gewond raakte, een deel van de schuld gegeven van het ongeluk. Beide topcou- reurs verklaarden: "voor alle wa gens de startplaatsen hadden in genomen werd het groene licht van de start al zichtbaar. Dit maakte het voor langzamere wa gens mogelijk de snellere te pas seren. Dat had het gedrang voor de "flessenek" tot gevolg" In Londen gaf oud-coureur Stir- ling-Moss eveneens de starter de schuld van het ongeluk. "De star ter heeft het rode en groene licht slecht bediend. De twee voorste wagens waren al in beweging voor het groene licht. Toch kwam het groene licht nog, even later gevolgd door het rode. De cou reurs moesten stoppen, maar omdat er achterin het veld nog gereden werd, schakelde de star ter in paniek weer op groen licht over. Daardoor waren de achter ste wagens sneller en waren ze bezig met inhaalmanoeuvres" Onderzoek De rechtbank van Milaan heeft gis teren onmiddellijk een diep gaand onderzoek naar het zware ongeval op het circuit van Monza laten instellen. Peterson was de 22ste courceur die het formule I racen met zijn leven betaalde, sinds die ook tak van sport in 1950 werd ingevoerd. Victor Brambilla verkeert nog in levensgevaar. De 40-jarige Ita liaan liep tijdens de crash naast meerdere beenbreuken een schedelbreuk op. Gisteren werd zijn schedel gelicht en bloedklon ters weggehaald. In een medi sche verklaring werd zijn toe stand kritiek geacht. Nutteloos De Zweedse en Italiaanse dagbla den besteedden in hun maan dagedities overvloedig aandacht aan de gebeurtenissen in Monza De algemene tendens in de Zweedse artikelen omschrijft de formule een racerij als "absurd en nutteloos" Aftonbladet uit Stockholm. "Wij zijn geen hypocrieten, maar for mule I races hebben niets met sport te maken. Op het circuit van Monza hebben wij zondag het werkelijke gezicht gezien van au toraces en het was een trieste aanblik: de wagen van Peterson verpulverd in kleine stukjes, Protest tegen Lauda's zege MILAAN - De managers van de renstallen van Lotus en Ferrari hebben officieel protest aange tekend tegen de toekenning van de eerste plaats aan Niki Lauda, die in Monza als derde over de eindstreep kwam. Wereldkampioen Mario Andretti (Lotus) arriveerde als eerste, onmiddellijk gevolgd door Gil les Villeneuve (Ferrari). Beide coureurs werden echter beboet met één minuut straftijd wegens te vroeg starten. Door deze jury beslissing duikelden zij terug naar de zesde en zevende plaats. Lotus en Ferrari vechten deze maatregel aan, omdat de race leider na afloop verklaarde, dat de start reglementair verlopen brokstukken van andere wagens lagen overal verspreid in de na tuur en ambulances en helicop ters onderhielden een pendel dienst tussen ziekenhuis en cir cuit. Maar het meest griezelige van alles was zonder twijfel de beslissing dat er een herstart zou plaatsvinden. Blijkbaar moet in dit circuit alles, het doet er niet toe wat, wijken voor de race. Het zou het toppunt van cynisme zijn om een dergelijk evenement sport te r Daria Brambilla, de vrouw van de Italiaanse autocoureur die zondag lepensgevaarlijk gewond raakte op het circuit van Monza, wacht in het ziekenhuis. niet meer behoeven te rijden op deze levensgevaarlijke baan." Dagens Nyheter uit de Zweedse hoofdstad: "deze wedstrijden zijn er - zegt men - om nieuwe spitsvondigheden op technisch gebied uit te testen. Maar moet dat gebeuren voor zoveel toe schouwers, die uitsluitend belust zijn op sensatie en spektakel' Ook na dit verschrikkelijke voor val stapten de "moderne gladia toren" weer in hun wagens om de race voort te zetten: men eva cueerde dé gewonden en gebles seerden en wierp nieuwe cou reurs in de strijd, die mogelijk Veel te snel Sven Aasberg, directeur van het circuit van Anderstop, waarop jaarlijks de Zweedse Grand Prix wordt gehouden, noemde de baan van Monza een zeer gevaar lijk traject. "De huidige wagens zijn veel te snel voor de chicanes op dit parkoers. Maar omdat de coureurs wisten dat dit de laatste race was op Monza, hebben zij er waarschijnlijk niet op aange drongen deze aan te passen aan de actuele omstandigheden" De Italiaanse pers signaleert vrij wel zonder uitzondering dat het circuit van Monza te verouderd en te gevaarlijk is voor de huidige raceauto's. ''Dat de belangrijkste autorace in Italië in het vervolg elders gere den zal worden, lijkt een onbe twistbaar feit", zo is.de algemene tendens. "We zullen er niet om treuren, we juichen het toe dat de Logica Toch is nog niet iedereen over tuigd: de voorzitter van de Ita liaanse Automobielclub Carpi verklaarde gistermiddag: "Het lijkt mij niet meer dan een episo de die nu eenmaal deel uitmaakt van de logica van een Grote- Prijsrace. Natuurlijk, het zijn droevige zaken, maar wij menen dat de taak van de hulpverleners op een volmaakte wijze is uitge voerd: 20 seconden om het vuur te blussen, 40 voor de aankomst van de ambulances" Ook de voorzitter van de Franse au tosportfederatie, Jean Marie Ba- lestre, meende: "Het is een on geluk dat overal had kunnen ge beuren. Zo zijn races nu eenmaal Dat is jammer, maar er valt niets aan te doen. Nu een polemiek te gaan voeren tegen deze racebaan is al te gemakkelijk." LEIDEN - Basketbalkampioen Leiden speelt morgenavond (woensdagavond) in de Vijf Mei hal (20.30 uur) een oefenwedstrijd tegen Warner Pacific of Portland, een ploeg van religieuze Ameri kanen die door middel van (rede lijk sterk) basketbal de wereld hopen te bekeren. De rust tussen de twee wedstrijdhelften gebrui ken de Amerikanen voor het zin gen van religieuze liederen. Leiden heeft nog altijd geen uit sluitsel over het meespelen van nieuwkomer Jeff Lende in de na tionale competitie. Lende is vol gens de papieren wel Nederlan der, maar op het Leidse stadhuis wordt het onmogelijke verlangd: een bewijs dat hij, zijn vader en zijn grootvader nooit zijn genatu raliseerd. Een boze Frans van Egmond hierover. "Hoe kunnen we nu het bewijs leveren van iets dat nooit gebeurd is". Jimmy Woudstra is gisteren weer begonnen met lichte trainingsar- beid. De Nederlandse internatio naal kreeg in augustus een acute blindedarmontsteking tijdens het verblijf van de Nederlandse ploeg in China. Daar kwam nog eens een infectie bij, waardoor Woudstra pas na enkele weken terug kon komen naar Neder land. Woudstra hoopt óver enkele weken te kunnen meespelen met zijn nieuwe ploeg Leiden. Nijssen Trotters heeft door twee monsterzeges de tweede ronde bereikt van het nationale beker toernooi. Sporty uit Leeuwarden was getuige de uitslagen geen partij voor de sterke Leidse rayonploeg: 107-49 en 144-42. Verbruggen tweede in T oekomstronde ST. TRIVIER (ANP) - Alain Vigne- ron heeft gisteren in de zevende etappe in de Ronde van de Toe komst de Russische zegetocht onderbroken. De Fransman arri veerde alleen aan de eindstreep met 1.05 voorsprong op een groepje van drie renners, van wie de Nederlander Jacques Ver bruggen de sprint won. Het pelo ton volgde op 1.14 van de win- De Rus Soekhoreotsjenkov blijft leider in het algemeen klasse ment. De Belg Tony Houbrechts won de vierde etappe van de Ronde van Catalonië. Hij had een voor sprong van 12 seconden op de kleine Spanjaard Vicente Belda en van 34 seconden op de Italiaan Francesco Moser, die de leiding in het algemeen klassement be hield. Het Leidato-comité verwelkomde gisteravond de 30.000ste bezoeker Het was Jacques v.d. Wetering uit de Leeuwkensstraat in Leiden, die in gezelschap was van Lia Zierik- zee wonend aan de Bernhardkade eveneens in Leiden. De gelukkige kreeg behalve bloemen ook een waardebon LEIDEN - Het regent records voor de zeventiende Leidato. Terwijl in twee dagen ruim 24.000 bezoekers de kassa's van de huishoudbeurs waren gepasseerd was het gisteren de beurt aan de 30.000-ste bezoeker In totaal kwamen er tot nog toe 31.705 mensen naar de Groenoordhallen. Een nieuw record voor het Lei- dato-bestuur. Toch leek het gisteren rustig in de hal. Maar schijn bedriegt, want het optreden van de groep Catapult (op uitnodiging van het Leidsch Dagblad naar de beurs getogen) werkte alj een magneet. Drommen mensen probeerden een glimp van de groep op te vangen. Óf de standhouders dat nou wel zo leuk zou den vinden, zo vroeg de zanger van Catapult zich af. Gelukkig voor de standhouders duurde het optreden niet zo lang dat niemand meer oog had voor de stands. Bovendien eisen bedreven standwerkers al tijd de aandacht voor zich op, met verhalen die ze toch al snel honderden malen per dag afsteken. De standwerker in de kraam met stofzuigerkoppen spant de kroon. "Hebt u ook een trap naar beneden, dan is dit apparaat helemaal handig. Ja, want giste ren had ik er ook één die zo'n trap had. Zo zie je maar hè, dat wist u niet. U hoeft niet zo ver bij me vandaan te staan hoor, u hoeft echt niks te kopen. Als u mor gen met dat rotding van u stofzuigt denkt u nogwel aan me. Dan zegt u: verrek, die vent had toch gelijk. Die katteharen gaan met dat ding van mij niet uit de bank" De oud-hollandse markt bevindt zich in het mét zeil overspannen noodgebouw, dat staat te klapperen in de wind. Het is er aanmerkelijk koeler. De regen overstemt er het gelok van de kooplieden. De ha ringman doet er prima zaken. Zijn vissen liggen kant en klaar in stukjes gesneden op een kartonnetje, compleet met vorkje. Iemand vraagt om "een gewo ne". De haringman zegt wat geirriteerd dat ze toch precies hetzelfde smaken. Kan best zijn, zo redeneert de klant, maar er gaat niets boven een haring die je zo boven je hoofd kunt weghappen. Maandagavond half elf. Een metalen stern sommeert de mensen die nog over de beurs drentelen de hal te verlaten. Niemand heeft haast, want het plenst oub Vier inbraken in zelfde buurt LEIDEN - In de Boshof en omge ving zijn in de nacht van zondag op maandag een aantal inbra ken gepleegd. In drie gevallen werd waarschijnlijk een valse sleutel gebruikt om de wonin gen binnen te komen, in het vierde geval, een woning aan de Boshof, kwam men binnen door een niet afgesloten keukendeur. Daar werd uit twee portemon nees die in de woonkamer lagen een bedrag van 450 gulden ont vreemd. Uit een tweede woning aan de Boshof verdween honderd gul den. Girobetaalkaarten, een gi ropas en kascheques, goed voor vijfduizend gulden, waren de buit bij een inbraak in een wo ning aan de Lodewijk van Deijs- selstraat. In een woning aan de Kneppelhoutstraat had men minder succes, alles werd over hoop gehaald, maar niets ge vonden wat de moeite van het waard bleek. M C LEIDEN - De eerste Leidse Recreatie Meerkamp is gisteravond vi gegaan in de Ton Menken IJshal aan de Vondellaan. Tachtig deeli meldden zich daar om gedurende een half uurtje een flink aantal rondjes te rijden op de schaats. De komende avonden zal er in het kader van deze meerkamp nog worden gewandeld, gefietst en gezwommen. Bovendien wordt er ook nog een prestatieloop gehouden. Omdat aan vier van de vijf onderdelen moet worden deelgenomen bestaat de mogelijkheid dat vanavond nog wordt gestart. Daarvoor moet men zich rond half zeven melden op het parkeerterrein van sportpark "De Vliet". Vanavond is er een wandeltocht over een afstand van tien kilo meter. "Spaar bomen in Leidse Hout" LEIDEN - De D'66-ers Glaubitz en Hoekema hebben vragen gesteld over het kappen van bomen in de Leidsche Hout. Het gaat hier om een aantal waardevolle, 90 jaar oude beukenhagen tussen de Fa- gelstraat en de Van Beuningen- laan die moesten wyken voor de bouw van woningen. Glaubitz en Hoekema willen van het college weten of een kapver- gunning is gegeven en zo ja welke daarvoor de overwegingen van het college waren. Verder vraagt D'66 of het college weet dat zich nu nog op het te bebouwen per ceel - aan de rand van de Van Beuningenlaan - een waarde volle houtsingel bevindt, die o.m bestaat uit eiken- en essenbo- men. De D'66-ers vragen of er in dit geval aanleiding is om een kapvergunning te weigeren. Als dat niet zo is willen de beide raadsleden dat de 'Verordening op het vellen van houtopstanden' wordt gewijzigd of herzien. Ondanks protesten van BOA LEIDEN - Ondanks protesten van de Boycot Outspan Aktie zal dr. J. Kane-Berman, die verbonden is aan het Groote Schuur Zieken huis in het Zuidafrikaanse Kaap stad, toch op donderdag 21 en vrqdag 22 september een bezoek brengen aan het Leidse Acade misch Ziekenhuis. Dr. Kane wil zich hier op de hoogte stellen van het zg. Ziekenhuis Informatie Systeem (ZIS), een computer project voor de centrale opslag van patiëntengegevens. De BOA maakt bezwaar tegen het verstrekken van gegevens aan Zuid-Afrika, omdat volgens haar de hele gezondheidszorg in Zuid- Afrika is doordrenkt met apart heid. Daarom verzet de BOA zich ook tegen de deelneming van de Leidse hoogleraar prof. dr. A.R. Bakker aan een werkconferentie in Kaapstad, die wordt georgani seerd door de International Fede ration for Information Proces sing (IFIP). Tijdens deze conferentie zullen 25 deskundigen uit verschillende landen (w.o. de V.S., Japan, Zwe den en Engeland) van gedachten wisselen over computersyste men. Het Leidse ZIS-project, het geesteskind van prof. Bakker, zal daarbij zeker in de belangstelling staan, zo verwacht de BOA. Aan de conferentie zal ook worden deelgenomen door dr. A. van der Werff, hoofd van het stafbureau Beleidsontwikkeling van het Di rectoraat-Generaal voor de Volksgezondheid. De vertegen woordiger van het ministerie doet dit op verzoek van o.m. de Ziekenfondsraad en enkele zie kenfondsen. De BOA heeft aan de Ziekenfondsraad gevraagd het verzoek in te trekken. Aan de vooravond van het bezoek van dr. Kane, namelijk op woensdag 20 september, belegt de BOA in samenwerking met de FNV een protestbijeenkomst op het terrein van het AZL. Hieraan zal worden deelgenomen door de Tweede-Kamerleden Relus ter Beek (PvdA) en Ria Beckers (PPR). Verder zal aanwezig zijn de ver bannen Zuid-Afrikaan prof.dr. Raymond Hoffenberg, voormalig arts van het Groote Schuur Zie kenhuis in Kaapstad. Dr. Hof fenberg schreef het verslag over "Ongelijkheid in de Gezond heidszorg in Zuid-Afrika", dat door de Verenigde Naties werd gepubliceerd. De protestbijeenkomst begint ove rigens om 20.00 uur. De precieze plaats zal nog worden bekend gemaakt. "Ik ben niet met een meisje aan het plakken geweest, en zeker niet met dit meisje", zei de 25- jarige student. Hij had met een vriend geplakt voor het Iris-festival en was helaas be trapt, door de politie. Ze wa ren naar hun namen en zo ge vraagd en hun affiches en plakspullen waren in beslag genomen. Zijn vriend had er verder nooit meer wat van ge hoord, maar hij kreeg bericht dat zijn zaak voor de kanton rechter zou komen. En daar stond ie nou, samen met een meisje dat hij nog nooit gezien had. Ook zij kende hem niet blijkbaar, dus het lag niet aan hem. "Ik ben het niet geweest", zei ze en: "Wij kennen elkaar niet, heus waar niet." Ze legde de officier van justitie uit dat ze een acceptgirokaart had ge kregen waar op stond dat ze een boete van dertig gulden moest betalen. Ze dacht dat het een verkeersovertreding was, en informeerde waarom het precies ging. Het ant woord luidde: u hebt geplakt. Misschien waren er parket nummers verwisseld? Inder daad was dat het geval, maar toch viel niet te ontkennen dat de naam en andere gegevens van het meisje op de dag vaarding voor deze zaak stonden. Toen de officier van justitie daarover begon en zei dat ze daarom twijfels had, schoot het meisje uit haar slof. "Maar dat kan niet. Er staat dat die agent me geïdentifi ceerd heeft; ik wil hem wel eens zien die agent, ik wil hem wel eens zien." De officier had hoe dan ook twijfels, en vroeg daarom vrijspraak. Voor het meisje, de jongen kreeg een boete van vijftig gulden. Een caféhouder uit Noordwij- kerhout, in een keurig streep- jespdk, maar een beetje onbe heerst in woorden en manie ren. Had een gok-automaat in het café gehad waarvoor hij geen vergunning gehad zou hebben. Kijk maar... "Dit is een papiertje uit 1972. Het gaat er nu om ofu in 1977 een vergunning had", zei de offi- En de rechter deed er nog een schepje bovenop: "U had eerst een andere automaat,dit was een nieuwe, en daar had u geen vergunning voor. Hij had eerst door de politie ge keurd moeten worden. U zou trouwens voor deze autotnaat waarschijnlijk nooit een ver gunning hebben gekregen, want het was een zogenaamde aflegger hé? U had frauduleu ze handelingen in de auto maat verricht, waardoor de winstkansen met 8V2 procent verminderd waren." Protest- "Die vergunning is nooit vervallen. En die auto maat was van hetzelfde merk als de vorige, wat maakt dat dan uit?" "Hij is in beslag ge nomen hè?", zei de rechter. "Hij was toch niet van mezelf, dat is niet zo'n ramp", zei de café-houder. "Ik kan zo een nieuwe vergunning halen, ik haal hem morgen wel even" schoot hij uit, nu echt boos geworden. "Dat moet dan wel met terugwerkende kracht tot "77 zijn", wist de officier van justitie nog, die hem blijkbaar toch niet erg ver trouwde. Hij zou dat wel even in orde maken. De rechter gaf hem die kans, en besloot tot aanhouding van de zaak tot in november. Nog een caféhouder, uit Sas- senheim. Die was door rood licht gereden in Voorhout, hij was niet gestopt op het teken van de politie-agent, kon zijn kenteken- en rijbewijs niet la ten zien en bovendien was zyn kentekenplaat verbogen. Het was allemaal gebeurd omdat hij haast had, hij moest een zak met ijsklontjes naar zyn pas geopende tweede ca fé brengen. "Ik heb er een heleboel geld in gestoken, in dat café, en dan wil ik niet meteen al klachten dat er geen ijs is. Als je in de horeca zit is dat zo, als je het goed doet, is het goed, maar zodra je een klein foutje maakt wordt het meteen doorverteld en ben je je goeie naam kwyt." Daarom was hij door rood gereden, en daarom had;hij tegen de agent die hem vroeg even om de hoek te stoppen, gezegd: "Laat me even vijftig meter verder naar mijn café, dan geef ik die zak. af en dan kunnen we de zaak afhandelen. De agent had dat niet genomen, waarop de ca féhouder zich ook in minder fraaie bewoordingen had uit gelaten. De officier van justitie eiste geen straf voor dat niet stop pen, omdat ze wel begreep dat de zaak een beetje uit de hand was gelopen, dat de caféhou der begrip vroeg voor zyn werk. Maar hij had ook een beetje begrip voor het werk van de agent moeten hebben, dat wel. De rechter tilde er zwaarder aan, en gaf hem honderd gulden boete, en voor de rest in totaal 155 gul den. MARGA WUIS.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15