Frank Arnesen van waterdrager tot spelbepaler Het duinpanvolk neemt het er goed van VRIJ-UIT ajax Portisch 1 nederlaag P/Leiden niet kansloos in Europa Cup Hovenkamp wil spelen DINSDAG 12 SEPTEMBER 1978 lnnemers Zaterdagmiddag naar de voet balwedstrijd Quick Boys Noordwijk geweest, een streek- gevecht dat ik niet gaarne mis. Omdat het prachtig weer was, heb ik de tribune maar geme den en ben het wat hogerop gaan zoeken. De Katwijkers hebben de unieke accommoda tie waarbij dat kan. En zo kwam ik dan terecht bij wat ik maar noem het duinpanvolk: de mensen die het grasveldge- wriemel ver boven Amsterdams peil bezien, geriefelijk liggend afzittend. Het is erg rustig volk. Schreeuwen naar de spelers heeft ook geen zin, want het geproduceerde lawaai bereikt nog niet eens de achterste rijen van de staantri- bune, laat staan het veld. Zoiets werkt afstandelijk gedrag in de hand. Ter compensatie wellicht wordt er daar hoog in de dui nen voortreffelijk ingenomen. Dat was heel opvallend. Na de rust kwam er zelfs een man naar boven die bijna zwanger ging van de flesjes bier. Hij be woog zich als iemand die tegen zware wind optornde. Twee jongetjes zagen die dorstig heid met immens genoegen aan Die sleepten zoveel statiegeld uit de duinpan dat hun verte ringen in het weekeinde onge twijfeld een recordhoogte heb ben bereikt. Keizer Er is eind vorige week wat beroe ring ontstaan over scheidsrech ter Keizer die in dienst is getre den bij het bedrijfje van de de AZ-gebroeders Molenaar en daarom de KNVB heeft ver zocht hem niet meer aan te wij zen als arbiter bij wedstrijden van de Alkmaarse club. Dat is netjes en goed bedoeld van Keizer, maar hij had het beter kunnen laten, want daarmee brengt hij iets op gang dat nog ver kan doorwerken. Uiteraard was Jaap van Praag in de slot fase van zijn voorzitterschap van Ajax) er als de kippen bij om de KNVB te verzoeken Kei zer ook voor de duels van Ajax uit te sluiten, "omdat bij andere wedstrijden net zo goed het be lang van AZ gediend of ge schaad kan worden" Nou PSV, Twente en Roda JC nog en Keizer kan wel inpakken. Natuurlijk, het zou beter en ple zieriger zijn als Keizer die bin ding met het Molenaar-bedrijf niet had. Dat hij niet de eerst aangewezen persoon is om de wedstrijden van AZ te leiden zal iedereen wel duidelijk zijn (Niet eens zozeer omdat hij AZ zou bevoordelen, eerder van wege het tegendeel als u het mij vraagt, want hij zou bij derge lijke wedstrijden natuurlijk met argusogen worden beke ken) Maar om het zo ver door te voeren dat hij nu ook niet meer objectief de wedstrijden van Pam Shriver andere clubs kan leiden, dat is me te gortig. Nederlandse scheidsrechters ma ken, zoals iedereen, fouten, soms blunders. Maar er is, voor zover ik weet, nimmer reden geweest aan hun oprechtheid te twijfelen. Als we dan toch die kant uit gaan dan moeten we van alle scheidsrechters precies nagaan voor welke clubs zij vroeger ooit hebben gespeeld en wat voor connecties er nog be staan Nou, dan zijn we nog wel een tijdje zoet. Enfin, Keizer weet het nu: een correct gebaar wordt altijd op zijn slechtst uitgelegd. Stijf De gymnastieksport heeft nooit ruim gezeten in zijn goede ver slaggevers. Jarenlang heeft oud-kampioen Klaas Boot het voor Studio Sport gedaan. Hij bleef altijd moeite houden de zinnen goed naar de punt te sturen, maar aan enthousiasme ontbrak het hem niet. Zijn taak is nu kennelijk overgenomen door ene Wil v.d. Berg. Zij gaf zondagavond tenminste ver slag van de damestuminter- land Nederland - Hongarije. Dat gebeurde zo oplezerig, zo dilettanterig dat het bijna gê nant was om te horen. Hoogst merkwaardig toch dat Studio Sport een zwierige sport als turnen laat verslaan door iemand die in haar uitdruk kingsvermogen zo stijf is als een plank Geld De Leidse wethouder van sport zaken, Dick Tesselaar, is tot mijn grote genoegen voor vier jaar herkozen in zijn functie Destijds heb ik in deze rubriek een pleidooi voor zijn terugkeer gehouden in de trant van: als u het dan toch niet kan laten op de PvdA te stemmen, doe het dan op Tesselaar Dat is mij niet door iedereen 'in dank af genomen. Onder de mensen die telefonisch reageerden was iemand (ik meen uit Oegstgeest), die mij betichtte van politieke stem mingmakerij en daarna maar steeds riep: wat heeft de heer Tesselaar u daarvoor betaald, hoeveel heeft u daarvoor gekre gen? Ik me natuurlijk groothouden en zeggen dat het mij om de kwali teit van de wethouder ging en dat ik hetzelfde zou hebben ge daan als hij tot partijen had behoord als CDA, SGP, PPR, PSP of hoe die lettercombina ties ook luiden. Maar die man wilde alleen maar weten hoeveel rijker ik er door geworden was. Ach, wij zijn ook een volk dat scherp op de centen let. Goed, Tesselaar zit weer op het pluche, het doek kan dus vallen Zou je die 5000 pietermannen nu eens op mijn girorekening willen overmaken, Dick? Pam Shriver Met de finales van Flushing Mea dows (de open Amerikaanse kampioenschappenjis er offi cieel een einde gekomen aan het tennisseizoen. Nou ja, officieel, er zit de laatste jaren kop noch staart aan het tennisseizoen - het draait maar door. Maar alle grote kampioenschappen voor dit jaar zitten er in elk ge val op. De grootste ontdekking is, op de valreep, het lange (1.80 meter), 16-jarige Amerikaanse meisje Pam Shriver geworden. De jongste fmaliste in de historie van de Amerikaanse kam pioenschappen, zo schreef een der grote persbureaus. Dat is mogelijk, maar dan zal het toch een kwestie van maanden zijn want Maureen Connolly was ook zestien toen ze in 1951 de eindstrijd bereikte en die haal de bovendien het huzarenstukje uit de finale te winnen. Onjuist was wat ik hier en daar aantrof dat het Pam Shrivers eerste grote toernooi was. Ze kwam deze zomer uit op Wimbledon en bereikte daar de kwartfinales. Daarin verloor ze na een dramatisch gevecht van de Britse Sue Barker in drie sets (6-2,5-7, 6-8). Zowel in de twee de als in de derde set had ze een grote voorsprong. Ze kreeg zelfs wedstrijdpunten, maar kon niet doordrukken. Tenslotte verloor ze, bijna in tranen, al dus BBC-verslag gever Max Robertson. Meisjes die hun emo ties niet de baas zijn, brengen het niet ver in harde tenniswe reld. Maar zie wat er in twee maanden kan gebeuren: tranen gedroogd en een opmars naar de wereldtop die slechts door Chris Evert met moeite kon worden gestuit. Capaciteiten heeft ze dus, dat is zonneklaar, of ze werkelijk de top zal halen hangt vooral van haar mentale Door Ruud Paauw instelling af. Er zijn meer ta lentvolle jeugdspeelsters als zij geweest die bezweken onder de druk. Treurig Muhammed Ali en Leon Spinks gaan in de nacht van vrijdag op zaterdag (onze tijd) strijden om de wereldtitel zwaarge wicht boksen. De AVRO-tv zendt het uit en als u het wilt zien moet u om vijf voor vier zaterdagochtend muisstil (met het oog op bedgenote, eventuele kinderen en de hond) de sponde verlaten en de trap afsluipen. Ali - Spinks wordt natuurlijk iets vreselijks. Het zal weinig met sport te maken hebben, zoals trouwens de hele bokserij in mijn ogen maar een bedenke lijke bezigheid is. Daarom neem ik me ook elke keer voor in bed te blijven als ze daar in Amerika in het holst van de nacht op een afkeurens waardige manier in de weer zijn om elkaar het bewustzijn te ontnemen. Helaas, ik ben niet standvastig. Lage sensatie zucht verdrijft me van het kaarsrechte pad. (En dus uit het bed). Als een mot stuif ik op het licht af. En zo zal het ook dit keer wel gaan. Ach, hoe treurig is dit alles. M Tnort Airtv AMSTERDAM (GPD) - Frank Arnesen is bij Ajax in enke le maanden gepromoveerd van een op het middenveld ondergedoken waterdrager tot een solist die tot nu toe voor een belangrijk deel het gezicht van het Amster damse team bepaalt. Toen Ajax belangstelling voor Lerby (r) toonde, eiste de Deen, dat zijn landgenoot Arne sen (l) ook gecontracteerd zou worden. Ruud Krol (m) schijnt dat allemaal best te vinden De bijna 22 jaar geleden in Kopen hagen geboren Deen geldt dan ook als een van de belangrijkste troeven die Ajax morgenavond in zijn eerste UEFA-Cupwedstrijd tegen Atletico Bilbao in Spanje kan uitspelen. Toen hij Ajax bijna drie jaar gele den in zijn eerzucht hoger aan sloeg dan het eveneens naar zijn gunsten dingende duo Sankt Pauli en RWD Molenbeek, hoef de hij slechts vier maanden stage te lopen in het C-team om zich ook op het hoogste niveau met succes te kunnen manifesteren. De in die periode nog in De Meer optredende oefenmeester Rinus Michels hechtte met zijn aanval lende voetbal dan ook veel waar de aan doelpunten. In tegenstel ling tot zijn opvolger Tomaslav Ivic, die zich voorstelde met de stelling "de verdediging is de beste aanval" en ook het talent Van Arnesen aanwendde bij het vormen van een blokkade voor de tegenstander. Arnesen: "Verdedigen had ik nooit gedaan. Ik wist er niets van, maar ik moest wel. Onder Michels dacht ik dat ik er was, maar toen hij verdwenen was zat ik weer vaak op de reservebank. Dat meeverdedigen was gewoon belangrijk voor mijn hele ont wikkeling als voetballer. Ik heb een moeilijke tijd gehad onder Ivic, maar juist daarom heb ik veel opgestoken. Door die aan pak van Ivic heb ik leren vechten en ben ik mentaal sterker gewor den. Als ik nu tegenslag heb, gaat het niet meteen ten koste van mijn zelfvertrouwen". Smaakmaker Tot nu toe heeft Arnesen zich op dat punt in dit seizoen nog nauwe lijks kunnen testen. Hij opende de competitie met drie doelpun ten tegen NAC en bleef ook daar na een van de smaakmakers in de ploeg die na vijf wedstrijden nog altijd het tempo aangeeft in de eredivisie. Alleen tegen PSV trok Arnesen afgelopen zaterdag min of meer bewust uit de voorste li nie weg: "Ik ben teruggegaan omdat het sterkste punt van mijn directe tegenstander. Poortvliet, juist het verdedigen is. Omdat ik bleef hangen kon Tahamata mijn rol gemakkelijk Weinig vrijheid Atnesen verwacht niet dat zijn vrij heid in Spanje opeens drastisch zal worden beperkt. Tijdens de oefenwedstrijden op weg naar de competitie maakte hij een soort zwerftocht door het elftal. Pas vlak voor de ontmoeting tegen NAC kreeg hij te horen dat hij als aanvallende middenvelder moest fungeren. Een rol, waarin hij zich niet had kunnen inleven, maar die hem getuige zijn drie doel punten en de 7-1 overwinning van Ajax geen problemen ople verde: "Ik mag nu zelf bepalen wat ik doe. Of ik naar links of naar rechts ga, of ik diep ga, of dat ik met laat terugzakken. Ik ben niet hieer zo gebonden, waar een gat valt vul ik dat op. Wat dat betreft kan ik het al aardig vinden met Ray Clarke, die vlak voor me staat. Hij trekt regelmatig weg uit de punt van de aanval en schept op die manier ruimte voor mij. Ik durf nu ook zelf het spel te ma ken. Dat vertrouwen heb ik aan het eind van het vorige seizoen gekregen. Daarvoor dacht ik als ik aan een dribbel begon: het zou wel eens op niets kunnen uitlo pen. Prompt mislukte zo'n actie dan ook" ALKMAAR-Eén gesprek van trainer Georg Kessler met de medische staf van AZ'67 zal in de loop van vandaag een antwoord moeten geven op de vraag of Hugo Hovenkamp morgenavond zijn rentree kan maken bij AZ in het Europa-Cup II-duel tegen het Engelse Ipswich Town. Hovenkamp zelf twijfelt er niet aan. Hij: "Ik ben gistermorgen met de training begonnen en heb er zoveel vertrouwen in dat ik morgenavond zal spelen". Kessler wil echter zekerheid boven alles: "We kopen er niets voor om later dit seizoen de tol te moeten betalen voor die ene Europa Cup-wedstrijd. Ik ga af op het oordeel van de medische staf'. FC Twente-oefenmeester Spitz Kohn heeft alle hoop gevestigd op het EC-duel tegen Manchester City. Kohn hoopt op de morele prikkel die er van dergelijke wedstrijden uitgaat, zeker nu het in de competitie niet naar behoren gaat. "Door één goede wedstrijd kunnen we het ritme weer helemaal terugkrijgen". PSV zal het tegen Fenerbache zonder Jan van Beveren moeten doen Wel zijn Gerrie Deykers en Ton Smits weer aan de selectie toegevoegd LEIDEN - Het is bijna vijfjaar ge leden dat basketbaljournalist Mart Smeets in deze krant een lang verhaal wijdde aan de praktisch corrupte praktijken rond de lotingen voor de Euro pese bekertoernooien basket bal. Binnen het exclusieve we reldje van hoogwaardigheids bekleders in de internationale basketbalfederatie (FIBA) be paalden persoonlijke relaties en geld de indeling van een kleine elite van topclubs. Die wisten zich dan ook steeds weer voor de finaleronden van de diverse toernooien te plaatsen, daar door de reeds bestaande macht weer verstevigend. Nu, in 1978 is in die situatie nau welijks enige verandering ge komen. De ervaringen van de Nederlandse kampioen Parker Leiden bij de zogenaamde loting voor de Europa Cup toonde dat het afgelopen weekeinde nog eens aan. De posities van erken de topploegen als Real Madrid, Mobilgirgi Varese en Maccabi Tel Aviv bleken andermaal on aantastbaar. Bekerhouder Real stapt straks samen met Varese fluitend naar de volgende ronde, want de "gelote" tegenstanders uit Oostenrijk, Egypte, Luxem burg en Portugal kunnen de twee miljoenenploegen' nauwe lijks dwars zitten. Voor de Leidenaars was in dit steekspel van de grootmachten als onbekende ploeg (in het communiqué van de FIBA werd het team aangeduid met Parker- Amsterdam) uit een onbeteke nend basketballand (geen figu ren op belangrijke posten in de FIBA) afwachten het parool. Een vertegenwoordiger van de Leidse ploeg werd bij de "lo ting" niet toegelaten, de plaats waar de heren van de FIBA sa menkwamen werd op het laatste moment veranderd: Brussel, in plaats van München. Gister avond had Leiden van de FIBA zelfs nog geen bericht ontvan gen over het resultaat van de EC-indeling. Ook de Nederland se basketbalbond was gisteren nog nergens van op de hoogte. De opvallende protectie maakt het niet moeilijk om in de mees te groepen de winnaar al aan te wijzen. Naast Real, Maccabi en Varese lijkt ook Serajevo zeker van een plaats in de finalepoule. Wat dat aangaat is de indeling van Leiden gunstig te noemen omdat in de Westeuropese F- groep de winnaar niet bij voor baat vast staat. De beste papie ren heeft de Spaanse kampioen Juventud de Badalona. Twee jaar geleden reikte deze rijke ploeg uit een voorstad van Bar celona tot de halve finale van de Europa Cup voor bekerwin naars. In de voorronde werd toen het Haarlemse Flamingo's (met Arthur Collins) op overtui gende wijze uitgeschakeld. Badalona heeft de beschikking over een spelverdeler van Euro pese topklasse: Zoran Slavnic, een Joegoslaaf. Verder herbergt de ploeg een flink deel van de Spaanse nationale ploeg met de internationals Santillana, Fil- ba, Bosch en Cairó. De Span jaarden beschikken in Badalona over een immens stadion, dat aan bijna 8000 kijkers plaats biedt. Leiden is de enige ploeg in de groep zonder Europese erva ring en dat kan in het nadeel van de Nederlanders werken. Chrystal Palace speelde vorig jaar al in de eerste ronde van de EC I en werd daarin ondanks re delijke resultaten tegen CSKA Sofia en ASVEL (Fra) uitge schakeld. De Engelsen hebben de beschikking over twee goede Amerikanen en enkele genatu raliseerde Amerikanen. Chrystal is dan ook niet zwak te coach Tom Quinn zou het ko mende weekeinde tegen Leiden spelen. De reis naar Zweden van Leiden gaat wel door, maar het duel tegen Södertalje (vorig jaar kwartfinalist in de EC II) is van de baan. Henny Blom be schouwt de ploeg van Quinn als zijn grootste concurrent voor de eindoverwinning in de groep, zonder daarbij de Spanjaarden over het hoofd te zien. Het volle dige resultaat van de "loting" is: Groep A: Real Madrid, Klosterneuburg (Oos), Honved (Hong) en Zamalek (Egy), groep B: Mobiligirgi Varese, Sporting Lissabon en Steinsel (Lux), groep C: Maccabi Tel Aviv, Vazevière Brussel en Eczacibasi Istanbul, groep D: SCM Le Mans (Fra), Olympiakos Athene, Gdansk (Pol) en Jall Alep (Syr), groep E: Bosna Serajevo (Joe), Zbrojovka Brno (Tsj), Partizan Tirana (Alb) en Limassol (Cyp), groep F: Ju ventud Badalona, Parker Leiden. Sö dertalje en Chrystal Palace Londen. Opvallend de afwezigheid (in verband de Olympische Spelen) van CSKA Moskou. HANS JACOBS In de negende ronde van het inter nationale toernooi in Tilburg werd de leider in het klassement, de Hongaar Lqjos Portisch, die tot nu toe zo gelijkmatig speelde (met wit won hij al zijn partijen, met zwart werd alles remise), ge confronteerdmet de eerste ne derlaag. Portisch behield overi gens de leiding. Hij heeft nu nog een half punt voorsprong op Jan Timman, waardoor met nog twee ronden voor de boeg de strijd weer geheel open is. Ljubojevic wikkelde tegen Por tisch vrij snel na de opening - een Caro-Kann waarmee Portisch tegen Spasski zo gemakkelijk remise had gemaakt - af naar een eindspel dat weliswaar iets beter voor de Joegoslaaf stond, maar waarvan toch niet werd gedacht dat het Portisch ernstige proble men zou geven. Het kwam echter anders uit. Ljubojevic behield constant zijn kleine voordeel en had op het moment van afbreken een vrijpion, die winstkansen opleverde. In de voortzetting won de Joegoslaaf verrassend snel. Portisch koos niet de meest hardnekkige verdediging. De vrijpion snelde ongehinderd naar dame en vond geen hinderpalen op zyn weg naar de schitterende overwinning. Portisch voornaamste concurrent. Jan Timman, voelde zich door de ernstige fout, die hij de vorige dag tegen Sosonko had gemaakt, wat onzeker, Tegen Browne koos hij niettemin een scherpzinnige ver dediging, de Laskervariant van het Siciliaans die in een iets ande re vorm dan Timman hem speel de, tegenwoordig de grote mode is onder op winst beluste zwart- spelers. Toen Browne na de ope ning niet de meest principiële voortzetting hanteerde, kreeg de Amsterdammer goed spel, waar van hij niet naar behoren profi teerde. Er werd tot remise beslo ten in een stelling, die nog zeer scherpe strijd had kunnen ople veren, met waarschijnlijk licht voordeel voor Browne. Dzindzindasjvili en Ribli speelden een bijzonder merkwaardige par tij. Na een vrij rustig begin joeg de Hongaar het fantoom van een koningsaanval na en gaf hij han denvol materiaal weg. De Israëli had daarna weinig moeite de volle buit binnen te halen. Met nog twee ronden voor de boeg zijn het aantal kanshebbers op de eindzege gereduceerd tot drie; Portisch, Timman en in iets min- dére mate Dzindzindasjvili. Por tisch ontmoet nog Hort en Drind- zindasjvili. Tim man heeft als te genstanders Miles en Hort. De kansen van de Amsterdammer worden groot geacht, vooral om dat Miles in het recente verleden tegen Timman altijd geconfron teerd werd met een nederlaag. Uitslagen van de negende ronde: Ljubojevic - Portisch 1-0: Dzindzi- dashvili - Ribli 1-0; Hübner - Spasski 1-0; Sosonko-Larsen Va- Va; Miles - Hort 0-1; Browne - Timman Va-Va. Stand: 1. Portisch 6 pnt; 2. Timman 5»/a pnt; 3. Dzindzidashvili 5 pnt; 4/8 Miles, Hort, Browne, Larsen en Hübner 4'/a; 9/11 Spasski, So sonko en Ljubojevic 4 pnt; 12. Ribli 3 pnt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13