Drie bedden één bank TREKKLOS Sudderpan vervangt oliestel iw Handige meeneemmeubels I 2x buitenmaat 204x84cm H 1 x buitenmaat 200x80cm Genoeg kleuren en geuren in bloembak Teveel cleaner geeft schade aan de autolak DINS'DAG 12 SEPTEMBER 1978 Moderne keukens bezit ten alle apparaten die snel en efficiënt koken mogelijk maken. Wat vaak ontbreekt, is een warmtebron om voed sel dat lang moet sud deren, te bereiden. Daar schijnt de tech niek niet meer in te Haché, zelfgetrokken soep, rijst en andere ge rechten die een lange kooktijd op een heel laag vuurtje vergen, kunnen moeilijk klaar gemaakt worden op de waakvlam van het aardgaskomfoor. Die geeft vaak nog te veel hitte, zodat van lang zaam pruttelen niets te rechtkomt. Op elektri sche kookplaten ont breekt die mogelijk heid ook meestal. In de eigentijdse open keuken past ook niet meer grootmoeders walmende petroleum stelletje, waarop eer tijds alles heel geduldig kon „trekken". Er is echter, voor wie van die ouderwetse gerech ten houdt, een speciale „sudderpan" in de handel. In deze „slow- cooker" kunnen ge rechten in hun eigen sappen gaar worden, zodat maar heel weinig water nodig is. Vitami nen. mineralen en de natuurlijke smaak blij ven volledig behouden. De ingrediënten wor den in de pan gedaan en men stelt de gewenste kooktijd en tempera tuur in door een digitale programmaklok. Het stroomverbruik van dit apparaat is uiteraard bijzonder laag. De pan schakelt zichzélf na het verstrijken van de kooktermijn weer uit. Er is een uitneem- bare binnenpan, be kleed met een antibak- laag. Bijgeleverd wordt een receptenboek voor het maken van sausen, soépen, voorgerechten, vlees, groenten, vis en dergelijke. De pan kost f179. Tijdens lange of korte re vakantie- en weekendtrips zijn meubelen die zich makkelijk laten meenemen erg prak tisch. Er zijn spe ciaal voor dit doel zit- en slaapelemen- ten in de handel, die volkomen weer- en windbestendig zijn. Het materiaal blijft op water drijven en ondervindt dus ook geen nadelen in ca ravans of tenten van regenachtig weer of het opstellen op een nog vochtig gazon. Losse bouwelemen ten kunnen in alle mogelijke vormen worden geplaatst. Men maakt er een knus zitje van of een compleet bed. De meu heiblokken zijn vervaardigd van zachte vormvaste kunststof.. De vochtbestendige stof maakt het mak kelijk vuil te verwij deren. Kinderen kunnen er onge stoord op spelen en stoeien, zij zien er ook niet tegenop de lichtgewicht meu belelementen te helpen verplaatsen. In geval van nood kan zo'n combi meubel zelfs nog als reddingsmatras dienst doen. Speciaal met feestdagen en in de vakanties blijkt duidelijk hoe fijn het is om een paar extra bed den achter de hand te hebben voor als er logés in huis zijn. Een complete logeerkamer is natuur lijk ideaal, maar wie kan daar in huis een kamer voor vrijmaken? De meeste gezinnen in wonin gen van normale grootte niet. Drie bedden, die En eigenlijk is het ook niet nodig. Het zou toch jammer zijn een hele kamer in te richten als logeerka mer, terwijl deze slechts een be perkt aantal nachten per jaar wordt gebruikt. Het andere uiter ste natuurlijk logés te laten overnachten op luchtbedden en in slaapzakken. Heel goed moge lijk en zelfs wel gezellig, maar toch niet erg comfortabel. Een goede matras op een stevige on dergrond, maar vrij van de (vaak koude) vloer, komt een ieders nachtrust zeker ten goede. Opbouw Waaier-markies maakt van zonnewering ook een dakterras Markiezen vormen voor velen nog altijd de meest decoratieve vorm van zonwering. Vaak ech ter ontbreekt aan woningen met veel glas aan de zonkant de mo gelijkheid een markies te plaat sen. Er moet voor de conventio nele modellen immers een flinke balk over de hele raambreedte worden aangebracht. Een nieuw systeem ondervangt dai probleem: de vario-markies die volgens een waaier-methode werkt. Desgewenst kan die ook als terras-overkapping dienst doen. De benodigde oppervlakte voor het plaatsen aan de gevel is maar klein. Benodigd is niet meer dan 25 bij 19 centimeter. Toch bereikt men er een scha- duwoppervlak van minstens 2,5 meter mee. De markies kan met de zon meedraaien door een uniek kantelsysteem. Tegen zonsondergang kan het scherm hierdoor ook hinderlijke, laag invallende stralen tegenhou den. Bovendien is door de verstelbaar heid een flinke doorloophoogte mogelijk. Op terrassen en bal kons kan dit een pluspunt zijn. Ofschoon het doek rot- en schimmelvrij, kleurecht en wa terafstotend is en derhalve ja renlang meegaat, kan men het, wanneer een andere stoffering wordt gewenst, zelf in enkele minuten verwisselen. Het totale gewicht bedraagt twin tig kilo. Dat is mogelijk dankzij de aluminium constructie. De prijs is 1450. BED BANK TAFEL 2x 84x84 1 x 80x80 KRUK TAFEL MATERIAAL: |2x 84 x 541 VURENHOUT 2x54^54] breedte 150 mm 1x5060 11 x 80x501 dikte 21 mm Het uittrekken van onwillige spij kers kan aanzienlijk makkelijker worden door gebruik te maken van de hierbij afgebeelde trekklos. Zoals op de tekening is te zien bestaat deze uit eën soort miniatuur trapje met een tredeaf- stand van 15 mm. Zit de spijker nog bijna helemaal in het hout, dan wordt de hamerkop op de onderste trede gelegd. Des te verder de spijker uit het hout te voorschijn komt, des te hoger de -trede die men gebruikt. Niet al leen verbetert de trekklos de hef boomwerking van de hamer, maar ook wordt voorkomen dat Nazomer op het balkon Zomertijd brengt voor tuinlief- hebbers gelegenheid van het buitengebeuren te genieten. Zelfs in de nazomer is de bor der nog vol geuren en kleu- Flatbewoners daarentegen moeten het meestal vroeger stellen met bloembakken op het balkon, die na de bloei snel leegraken. Dat kan voor komen worden door een tij dige inplanting met nazomer gewassen. Wie op elfhoog tuiniert, hoeft niet, na het hoogseizoen, meteen bloem- loos achter te blijven. Er zijn bijvoorbeeld voor een zacht prijsje al potchrysanten te koop die voldoende fleur aan de bloembak kunnen geven. Erica met rode bloempjes in september is ook geschikt voor beplanting in de bak. Lage temperaturen in de win ter verdraagt dit plantje niet. Vergeet ook sierkoolsoorten niet. In allerlei kleuren zijn die te koop. Ze steUen heel weinig eisen aan de grond soort en blijven maandenlang heel decoratief. Wie enkele diepe bakken op het balkon heeft, kan er ook groen blij vende heesters in zetten. De aanschafprijs is vanzelfspre kend hoger dan voor een serie zomerbloeiers. Juist in de korter Wordende dagen is wat groen dichtbij huis echter welkom. Maak nu alvast een keus uit di verse winterbloeiénde heide- soorten, die afgewisseld kun nen worden met enkele bonte obladplanten. Klimop kan zowel omhoog geleid worden als sierlijke ranken naar be neden krijgen. Een maagde- palm langs de rand van de bloembak staat buitenge woon fraai en vergt nauwe lijks onderhoud. Laagblij- vende cotoneasters, die in de herfst bessen krijgen, zorgen dan voor een goede bodem bedekking in de bak. Als regel hoeven die najaarsge wassen op het balkon niet royaal met water begoten te worden. De tijd van intensie ve bloei is voorbij. Bovendien wordt de atmosfeer in de tweede helft van augustus al vochtiger. Men kan volstaan met de grond normaal nat te houden. De eerste maanden geeft men eens in de twee we ken extra voeding. Bank, kruk en tafeltjes zijn alle maal opgebouwd uit drie afzon derlijke houten raamwerken. Twee van gelijke grootte, maar de middelste is net iets kleiner Hierdoor past deze in het onder ste raamwerk, terwijl we het bo venste deel er overheen kunnen zetten. De doorsnedetekening van het bed zal de tekst ongetwij feld verduidelijken. Daarop is ook te zien dat voor de onderste matras slechts 6 cm ruimte be schikbaar is en bovendien dat dit bed op zijn kop ligt en dus voor gebruik omgekeerd zal moeten worden Materiaal Als materiaal is vurenhout het meest geschikt. Gebruikt moeten worden planken van 150 mm breedte en 21 mm dik. De bui tenmaten van de raamwerken zijn voor de verschillende meu belstukken op de tekening aan gegeven. Ieder onderdeel bestaat uit twee raamwerken van gelijke afmetingen en één raamwerk, het middelste, dat precies de mate riaaldikte kleiner is. Voor de bedbodems kunnen dezelfde planken worden gebruikt, hoe wel natuurlijk met minder mooi hout volstaan kan worden. De planken worden met een onder linge afstand van 1 ci op een houten richel1 Bedbank Op bijgaande foto's is een erg aar dige logeeroplossing te zien. De ze bestaat uit een bedbank, waar uit maar liefst drie eenpersoons bedden zijn te halen. Foto 1 laat de bedden in opgestapelde toe stand zien. Behalve de bank ziet Twee bedden, in gebruik men nog een kruk en een grote en een kleine tafel. Het geheel vormt een gezellige zithoek voor op zol der of in een hobby- of tv-kamer. Bovendien is er in de tafels en in de kruk opbergruimte voor de kens, kussens, enz. Foto 2 toont twee bedden gereed voor de nacht. Het derde bed is niet te voorschijn gehaald, dit be vindt zich nog onder het linker- bed op de foto. Overigens is er in dit laatste bed slechts plaats voor een matras van 6 cm dikte. De twee andere bedden hebben ma trassen van 10 cm dik. Constructie Op de tekening is te zien hoe bed den, krukje en tafels zijn opge bouwd. De essentiële maten voor de verschillende onderdelen zijn aangegeven. Het idee is heel een voudig, hetgeen er zeker toe bij draagt dat het resultaat er zo leuk uitziet. Maar belangrijker is nog dat het daarom zo gemakkelijk zelf te maken is. De houten on derdelen kunnen desgewenst op maat gekocht worden en dan hoeft ook de weinig ervaren doe- het-zelver niet terug te schrikken voor het in elkaar zetten. De mon tage gaat heel eenvoudig met houtschroeven en lijm, de veel ingewikkelder vingerlasverbin- dingen, die toch wel enige vak kennis vereisen, kunnen bij dit karwei rustig achterwege blij- het vierkant, die tegen de bin nenzijde van het bed wordt ge schroefd. Dit hoeft uiteraard al leen aan de lengtezijden te ge beuren. De tafeltjes en de kruk worden op dezelfde manier opgebouwd als de bedbank, maar omdat ze niet uiteen hoeven te worden geno men, kunnen de drie raamwer ken rustig aan elkaar worden ge schroefd. Voor bodem en deksel wordt met vuren gefineerd meu belplaat van 20 mm dik gebruikt. Net als bij de bedbodems worden deze platen opgelegd op een hou ten richel van 2 cm in het vier kant. In dit geval moet de richel natuurlijk rondom tegen de bin nenzijde worden geschroefd. De bodem wordt vastgeschroefd op een paar cm van de vloer, maar het deksel wordt los in het raam werk gelegd, zodat de bovenkant net iets verzonken ligt. Een rond vingergat in de meubelplaat maakt het gemakkelijk uitlichten van het deksel mogelijk. Door het deksel aan de ene zijde licht (ge lijk de planken) en aan de andere zijde donker (in contrast hier mee) te beitsen, kan men het ui terlijk variëren. Het deksel van de kruk wordt met de bovenzijde 2 cm onder de rand aangebracht. Leggen we er nu een kussen in van 4 cm dik schuimplastic, dan ligt de top op precies dezelfde hoogte als de matras van de bedbank (zie foto 1). De trekklos zelf moet natuurlijk van een harde houtsoort worden gemaakt, b.v beuken of essen om te voorkomen dat de klos breekt of versplintert. Een meta len trekklos is uiteraard ook heel geschikt. Wel moeten de randen goed afgerond worden om geen beschadigingen in het onderlig gende hout achter te laten. Wan neer men een gat in de onderste trede aanbrengt, dan kan men de trekklos makkelijk ophan gen. DOORSNEDE BED matras 10 cm matras cm TffttttS "rm DOORSN. TAFEL BODEM WÊ MONTAGE Autobezitters die week aan week hun wagen wassen en daarbij te royaa met zeep en shampoo werken, bewijzen die auto daarmee beslist geen goede dienst! Want als de lak te veelvuldig met cleaning in aanraking komt. wordt die van lieverlee weggepolijst en verschijnt zelfs het blanke metaal. Dit is vooral merkbaar wanneer men produkten gebruikt die zowel cleaner als was bevatten.Zo'n behandeling hoeft men de auto dan ook maar enkele malen per jaar te geven. Voor het overige is gewoon schoon water al genoeg. Stof dal met een droge doek of stoffer wordt weggehaald, zal krassen in de lak achterlaten. Wie de wagen eerst goed nat maakt, ondervangt dat probleem. Monteer op de waterslang eens een oude douchekop, zodat een.fijne ver deelde waterstraal op de auto komt. die een flinke hoeveelheid stof weg spoelt. Na het goed nat maken kan de spons pas worden gebruikt Doe- het-ze If-zake n of autoshops verkopen voor dit doel heel praktische spon- sen, die eveneens op de slang kunnen worden bevestigd BiiTTJ^Ur u.""j mc" de au'° OJ> een P,aoI« u" de felle zonneschijn. Doel men dit niet dan ontstaan vlekken en strepen, die moeilijk weer te verwijderen blijken.omdat het vocht te snel opdroogt.Bij de bumpers en aan de onderkant ran de auto mag men wel een nerke waterstraal T f "dftlft opgehoopte vuil makkelijk verdwijnt. Het reinigen va i di u teien lukt beter als aan het water wat parafine is toegevoegd Zors't er°P m0eleU WOTden dat men h*™* opplak In sommige poetsmiddelen zijn siliconen verwerkt Dat is uitstekend voor ae laklaog. maar gebruik de spons of zeem daarna niet meer voor be ruiten Dat geeft een hinderlijke waas op het glas. Na de wasbeurt moeten V"oral richels bij raamlijsten en sierstnppen grondig worden gedroogd en behandeld met een roestwerend middel. Vergeet baarbij ook de kop-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11