Sandinisten leveren slag met leger in Nicaragua RAF had plannen tot nieuwe aanslag Verdeeldheid over resultaat in Camp David CONSERVATIEVEN VOOR OP LABOUR Onrust in Peru houdt aan Rhodesië: gedeeltelijke staat van beleg Singer naaimachine 7 Gevechten eisen tientallen levens Nieuwe top tegen Sadat Aanwijzingen in huis Stoll Top op til Carter en Breznjew MAANDAG 11 SEPTEMBER 1978 f*#*** Begin (links),Sadat (midden) en Carter rechts) gunnen zichdè tijd voor een praatje tijdens een bezoek van het slagveld van Gettysburg, eenplaats wQ,ar zwaar is gevochten tijdens de Amerikaanse BurgeroorlogHet kanon stamt uit die tijd. THURMONT (MARYLAND) (Reu- ter/AFP) - Premier Menachem Begin heeft gisteren verklaard, dat de topconferentie over het Midden-Oosten in Camp David goed verloopt. In Egyptische kringen liet men zich echter min der optimistisch uit. Begin maakte zijn opmerking tij dens een bezoek dat hij met pre sident Sadat en hun beider gast heer, president Carter, bracht aan het slagveld van Gettysburg, waar in jtili 1863 in de Ameri kaanse Burgeroorlog de Noorde lijke troepen de kracht van het verzet van de Zuidelijken onder generaal Robert Lee braken. Naar verluidt, schijnt de conferen tie in een kritieke fase te zijn ge komen. In de komende paar da gen zou blijken of de besprekin gen van Carter met Begin en Sa- dat al dan niet succes opleveren DAMASCUS (AFP) - In de Syri sche hoofdstad Damascus heeft op 20 september een nieuwe bij eenkomst plaats van de landen van het zogeheten "Arabische afwijzingsfront", de staten die gekant zijn tegen de toenade ringspogingen van president Sa dat van Egypte tot Israël, zo heeft het Syrische persbureau 'Sana' zaterdag bekendgemaakt. Van het afwijzingsfront zijn lid Al gerije, Libië, Zuid-Jemen en Sy rië en de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO. Fidel Castro naar Madrid uitgenodigd HAVANNA (AFP) - De Spaanse premier, Adolfo Suarez, heeft namens koning Juan Carlos de Cubaanse leider Fidel Castro uit genodigd voor een officieel be zoek aan Spanje. Castro heeft de ze uitnodiging aanvaard. Sinds hij in 1959 aan de macht kwam, heeft Castro geen Westeu ropees land bezocht. Premier Suarez heeft een bezoek van an- derhalve dag aan Cuba gebracht. ten de r Naar het gezaghebbende Egypt sche blad 'Al Achram' vat gen meldde, zal Sadat nog drie dagen na het eind van het top- overleg in Camp David in de Ver enigde Staten blijven. Hij zal én kele universiteiten bezoeken en in Washington spreken met con gresleden. Vervolgens reist hij naar het Oostenrijkse Salzburg voor een verblijf van twee dagen. Hij zal dan van gedachten wisse len met bondskanselier Bruno Kreisky. MANAGUA (AFP/Reuter/DPA) - Het "Sandinistische na tionale front" heeft gisteren een grootscheeps offensief ontketend tegen de nationale garde in de Middenameri- kaanse staat Nicaragua. Uit verschillende delen van het land werden zeer zware gevechten gemeld waarbij al tientallen doden zouden zijn gevallen. Gistermiddag werd het overleg heivat met een onderhoud van ruim een uur tussen de Ameri kaanse president en de Israëli sche premier. Carter hêeft tot dusver vaker en langer met Begin gesproken dan met Sadat. Daar uit trekt men de conclusie dat het bereiken van een compromis meer zal afhangen van Israël dan van Egypte. Geen aanwijzing Van Egyptische zijde toonde men zich weliswaar niet geheel ont moedigd, maar zag men voor het ogenblik nog geen belangrijke aanwijzing dat de Egyptisch-Is- raëlische meningsverschillen over de aard van een vredesrege ling kunnen worden overbrugd. In zijn eerste officiële uitlating over het verloop van de besprekingen in Camp David had Carters pers chef Jody Powell zaterdag mee gedeeld, dat president Carter en de twee leiders uit het Midden- Oosten vooruitgang hadden ge boekt ten aanzien van énkele kwesties, maar dat zij zich nog voor aanzienlijke moeilijkheden geplaatst zagen wat andere pun ten betrof. Egyptische kringen zeiden gisteren dat de vooruit gang hoofdzakelijk betrekking had op de vriendschappelijke en ontspannen sfeer, maarniet op de kwesties die aan de orde zijn Volgens hen moest men meer gewicht hechten aan de opmer king van Powell, dat er nog aan zienlijke moeilijkheden bestaan Compromis Het gezamenlijke tochtje naar Get tysburg was voornamelijk geor ganiseerd als compromis, nadat Amerikaanse functionarissen de Israëlische premier hadden afge bracht van zijn voornemen om het slagveld alleen te bezoeken. Begin toonde veel belangstelling voor de militaire begraafplaats voor de gevallenen, bij de inwij ding waarvan president Lincoln op 19 november 1863 zijn be roemde toespraak hield, waarin hij een pleidooi hield voor het democratische ideaal en de rech- De op één na grootste stad in Nica ragua, Leon, is in handen geval len van de Sandinisten, zo is door de guerrilla's meegedeeld. Ook uit de steden Chichigalpa en Esteli zou de nationale garde vol gens het Communiqué verdreven zijn. Succes voor de Sandinisten wordt eveneens gemeld in de in- dianenwijk Momimbo in de stad Masaya. Verder zouden zes wij ken in de hoofdstad Managua in handen van de guerrillastrijders zijn gevallen. De nationale garde liet echter we ten, dat zij de toestand in alle de len van het land weer meester was. In enkele streken gebruikte de garde vliegtuigen, tanks, zwa re machinegeweren en granaten om de guerrilla's te verdrijven uit de stellingen welke zij hadden veroverd. Ook in Leon zou het verzet van de Sandinisten zijn gebroken. Volgens het Rode Kruis heeft de strijd gisteren aan zeker 25 men sen het leven gekost. Alleen in de hoofdstad Managua zouden 16 doden en ten minste 50 gewon den zijn gevallen. Welingelichte kringen schatten de schade in de voorstad Las Americas op ander half miljoen dollar. In de burgeroorlog hebben de San dinistische guerrilla's zich tot nu toe behoudens enkele spectacu laire acties vrij afzijdig gehouden. In de afgelopen weken was het vooral de bevolking die de strijd opvatte tegen de beruchte natio nale garde om dictator Anastasio Somoza tot aftreden te dwingen. De nationale garde, die de enige steun vormt voor Domoza, druk te de opstanden echter met hard geweld de kop in. De bevolking beschikte over zeer weinig wa pens en was dan ook niet opge wassen tegen de modern uitge ruste gardisten. In de nacht van zaterdag op zondag wierpen de Sandinisten zich ech ter op grote schaal in de strijd. Zij beschikken over een vrij moder ne bewapening. In de steden Ma nagua, Leon, Masaya, Matagalpa en Chinandega werd zeer zware strijd geleverd. De nationale gar de gebruikte in de hoofdstad Ma nagua bommenwerpers om weerstand te bieden aan het of fensief van de guerrillastrijders. De regering heeft de inwoners opgeroepen in hun huizen te blij ven omdat er overal geschoten wordt. In verscheidene steden werden aanvallen ondernomen op legerplaatsen en werden bommen gegooid naar politie-au- to's. Ook werd op veel plaatsen brand gesticht. De weduwe van de vorige week doodgeschoten Willy Peter Stoll, Brigitte (links) bij de begrafenis van haar man. De twee kinderen zijn Susanne Stoll (rechts), het dochtertje van het gedode RAF-liden Krischa Speitel, de zoon van twee andere RAF-leden. Op de achtergrond de ouders van Stoll ATLANTA (AP) - De Ameri kaanse president Jimmy Car ter zal proberen om nog voor het einde van dit jaar een top conferentie te beleggen met zijn Russische ambtgenoot Leonid I. Brezjnew, zo heeft het in Atlanta (V.S.) verschij nende dagblad "The Atlanta Journal-constitution" giste ren gemeld. In het bericht, dat afkomstig was van de Washingtonse correspondent van de krant, werd gezegd dat "in gezag hebbende kringen van het Witte Huis" was vernomen dat Carter had besloten naar een topgesprek met Brezjnew toe te werken op een geheime vergadering van de Ameri kaanse nationale veiligheids raad op 2 september. Een woordvoerder van het Wit te Huis zei desgevraagd dat geen officieel commentaar op het bericht van de krant gele verd zou worden. BONN (GPD) - De West- duitse recherche denkt dat terroristen van plan zijn geweest een aanslag te plegen op een belangrijke industrieel. In de Düssel- dorfse woning van de vo rige week doodgeschoten vermoedelijke terrorist Willy-Peter Stoll zijn schetsen en landkaarten van het Rijnland gevon den, alsmede naslagwer ken over economische on derwerpen. Verder heeft een vrouwelijke getuige verklaard dat Stoll had geïnformeerd naar een ge detailleerde plattegrond van een villadorp in de omgeving van Düsseldorf. Foto's Inmiddels staat nu vast dat ook het RAF-lid Adelheid Schulz de wo ning aan de Augustastrasse in Düsseldorf heeft bezocht. Zij wordt gezocht in verband met de moorden op procureur-generaal Buback, bankier Ponto en werk geversvoorzitter Schleyer. Sa men met Willy-Peter Stoll en Christian Klar werd Adelheid Schulz eerder dit jaar geruime tijd in de gaten gehouden door de federale recherche. De politie kwam echter pas achter hun ware identiteit toen foto's van de drie waren ontwikkeld. Tegelijkertijd waren echter ook Klar, Stoll en Schulz verdwenen. Zaterdag heeft de recherche be kendgemaakt dat in de woning sporen zijn gevonden van Silke Maier-Witt en Angelika Speitel. Deze vrouwen, die tot de meest gezochte terroristen in de Bonds republiek behoren, zouden nau we contacten onderhouden met Rolf Heissler en Inge Viett, die eveneens tot de zeer harde terro ristische kern worden gere kend. Vondsten De politie zegt in de woning be langrijke zaken te hebben ge vonden, zoals bloedplasma, me- LONDEN (Reuter) - Een opinie peiling die in Engeland werd ge daan, vlak voordat premier Ja mes Callaghan meedeelde dat hij geen vervroegde verkiezingen zou uitschrijven, heeft aange toond, dt de conservatieve oppo sitie wat de gunst van de kiezers betreft vijf procent voorligt op de regerende Labourpartij. Als Callaghan, zoals algemeen was verwacht, vooreind september of begin oktober de kiezers naar de stembus had geroepen, zouden de conservatieven gemakkelijk hebben gewonnen en zou hun Maatregel minder drastisch dan verwacht Luns bezoekt „Northerm Wedding" HILLSWICK, SHETLANDS (ANP) - De maritieme NAVO-oe- fening "Northern Wedding" op de Shetland-eilanden beleefde gistermiddag haar hoogtepunt. Bijna zevenduizend Amerikaan se en Britse mariniers, versterkt met land- en luchtstrijdkrachten en ondersteuningsseenheden, kwamen in actie en voerden op drie plaatsen succesvolle lan dingsoperaties uit met amfibi sche voertuigen en helikopters. Mr. J. Luns, secretaris-generaal van de NAVO, bracht dt weekeinde een bezoek aan de Navo-oefe- ning. Hij was op schepen en gis teren inspecteerde hij de troepen na de landingsoperaties in het ui terste noorden. Tijdens een korte persconferentie in Hillswick ver klaarde mr. Luns dat de NAVO nog altijd beschikt over de sterk ste zeemacht ter wereld- "Bij NAVO-oefeningen vormen we meer en meer één team, ondanks de verschillende nationaliteiten. We raken steeds beter op elkaar ingespeeld". Persoonlijk zei hij te geloven dat de Russen geen plannen hebben om het westen aan te vallen. "Maar ze hebben er wel de mogelijkheden voor en hun plannen kunnen zich altijd wijzigen", aldus Luns. Op zee had hij verschillende Russi sche schepen gezien. "Doch ze waren niet erg actief. Tenslotte hebben we ze ook niet uitgeno digd", zo liet hy er lachend op volgen. De Amerikanen signaleerden za terdag op zee acht schepen van de Russische vloot, waaronder twee kruisers. Ze volgen alles erg nauwkeurig van de NAVO-ma- noeuvres. want zaterdag pikte een Russisch rubberbootje zelfs het afval uit het water van het Britse vliegkampschip "Ark Royal" dicamenten, wapens en munitie voor geweren en machinepisto len, brillen en pruiken. Ook werd een zeer gevoelige radio-ontvan ger gevonden. Met deze radio kunnen de politiezenders wor den afgeluisterd, ook als die snel van golflengte wisselen. De in stallatie kan ook verstopte micro foons opsporen en waarschuwen voor naderende politiewa gens. Inmiddels heeft de centrale opspo ringsdienst van de Westiuitse politie voor aanwijzingen die tot arrestatie van gezochte RAF-le den leiden een bedrag van 50.000 mark uitgeloofd. leidster, Margaret Thatcher, premier zijn geworden. Formeel behoeven er geen verkiezingen voor het Lagerhuis te worden ge houden voor oktober van het vol gend jaar. Volgens de opiniepeiling waarvan de resultaten in de Daily Mail zijn gepubliceerd, sprak 47 pet van de 1044 ondervraagden zich uit voor de conservatieven en 42 pet voor de socialisten, terwijl 8 pet ging naar de liberalen en drie procent naar andere kleine partijen. Bij de vorige peiling, op 23 juni jl, kregen de conservatieven 46 pet, Labour 42 pet, de liberalen 8 pet en de overige partijen vier pet. LIMA (AP) - Het bezuinigings programma van het militaire regime in Peru heeft tot grote arbeidsonrust geleid. In het begin van dit weekeinde gin gen ongeveer 20.000 man bankpersoneel in staking. Leiders van de vakbond van bankpersoneel zeiden dat de staking voor onbepaalde tijd zal voortduren. Zij eisen een aanzienlijke loonsverhoging en intrekking van het ontslag van 76 vooraanstaande vak bondsleden. De werkgeversorganisatie heeft al laten weten dat de ontsla gen vakbondsleiders niet op nieuw zullen worden aange nomen en is niet bereid meer dan een geringe loonsverho ging toe te staan. Bankgebouwen in de Peruaan se hoofdstad worden op het ogenbiik door oproerpolitie bewaakt. Er deden zich geen gewelddadige incidenten voor en de meeste banken z(jn nog steeds open. Eerder deze week kwam erdoor regeringsmaatregelen een tijdelijk einde aan een staking van enkele duizenden mijn werkers en donderdag her vatten de meer dan 450.000 man overheidspersoneel het werk nadat zij gedurende een dag hadden gestaakt. De onrust op het arbeidsfront is aanzienlijk toegenomen sinds de regering in mei van dit jaar de prijzen van benzine, open baar vervoer, spijsolie, brood en andere levensbehoeften verhoogde. ADVERTENTIE JOHANNESBURG (GPD) - De Rhodes- sche premier Ian Smith heeft gisteravond in een rede voor radio en televisie plannen bekendgemaakt voor de afkondiging van een beperkte staat van beleg. Smith ge bruikte krachtige taal, maar de aange kondigde maatregelen zijn heel wat min der drastisch dan de verwachte algemene mobilisatie. Wel kondigde hfj de „liquida tie" aan van de binnen Rhodesië geves tigde nationalistische bewegingen. Ian Smith waarschuwde de buurlanden „in het noorden en oosten" (Mozambique en Zambia) dat zijn land in de toekomst „doeltreffend zal terugslaan tegen terro- ristenaanvallen" van de andere kant van de grens. Tegelijkertijd kondigde Smith aan dat de inspanning om de oorlog tot een einde te brengen verhoogd worden. Indien noodzakelijk zal in bepaalde ge bieden van Rhodesië de staat van beleg worden afgekondigd. Tegelijk met de rede van de Rhodesische premier begon een landelijke actie van de Rhodesische politie om leden van de ZA- PU (Zimbabwe African People's Union), de politieke organisatie van Joshua Nko- mo die enkele maanden geleden weer werd toegelaten, te arresteren. Gister avond .waren minstens 20 leden van de ZAPU in Salisbury in hechtenis geno men. Ook in de andere grote steden wer den ZAPU-leden gearresteerd. In tegenstelling tot de algemene verwach ting kondigde Ian Smith niet de algemene mobilisatie en de staat van beleg voor het gehele land aan. Sinds verleden week een Rhodesisch verkeersvliegtuig in de buurt van Kariba met Russische raketten werd neergeschoten en tien van de overlevende passagiers door guerrilla's werden ver moord, hebben steeds meer Rhodesiërs een harder optreden van de regering geëist om de terreuroorlog te beëindigen en maatregelen te nemen tegen de militai re bases van de guerrilla's in Zambia en Mozambique. De Rhodesische premier verklaarde dat de tijd om nog gesprekken met Joshua Nkomo en Robert Mugabe te voeren, thans voorbij is. Smith had nog op 14 au gustus geheim overleg met Nkomo ge voerd. Hij zei nu dat zijn „collega's" in de uitvoerende raad van de Rhodesische overgangsregering van dit gesprek op de hoogte waren. In zijn toespraak zei Smith dat thans een speciale oorlogswet van kracht is, die zal worden toegepast in bepaalde - niet nader genoemde - gebieden. Tegen organisaties die nog steeds in contact staan met de guerrilla's in het buitenland, zullen stren gere stappen worden genomen. „Zij zul len worden uitgeschakeld", aldus de pre mier. Een algemene mobilisatie zal voor lopig niet worden afgekondigd, tenzij dat in het belang van het land is. Zijn gesprek met Nkomo had Ian Smith ge voerd omdat hij dacht dat deze „een man van de vrede was". Maar de gebeurtenis sen van de afgelopen week hebben, vol gens Smith, bewezen dat Nkomo onder de meer dan gevaarlijke invloed van presi dent Nyere van Tanzania staat. Eerder deze week heeft Joshua Nkomo in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka toegege ven dat de machine van de Rhodesian Airways door zijn guerrilla's is neerge schoten. Maar hij noemde het absolute onzin dat de overlevenden achteraf zou den zijn vermoord door leden van zijn guerrillaleger. In Tanzania verklaarde ook Robert Mugabe, een van de leiders van het Patriottisch Front, dat de tijd voor ge sprekken met Ian Smith nu wel definitief voorbij is. Singer naaimachine type 377 ter waarde van f 499 - Stabiele portable zig zag naaimachine Semi lichtgewicht met handgreep Tal van interessante extra's, zoals een liggend spoel- klosje voor de naald en exclusieve naaldhouder. Als u niet wint is er al een automatische Singer zig-zag voor f 349 - (Evt. prijswijzigingen voorbehouden) SINGER t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7