Leidato trekt op één dag 15.000 bezoekers VERTRAGING IN TREINVERKEER Promenade- concert met verrassingen Parkeerterrein en Groenoordhallen propvol Actief in vrije tijd Chili-manifestatie een succes „Andere" Boshuizerkade MAANDAG 11 SEPTEMBER 1978 Leerlingen van de technische scholen in Leiden bouwen in tien dagen e huis op de Leidato. LEIDEN - Het treinverkeer tussen Alphen, Leiden en Den Haag heeft vanochtend vroeg enige vertraging ondervonden. De af gelopen nacht werd gewerkt aan verwisseling van de rails op het baanvak Alphen-Leiden. Dat werk had om kwart voor zes klaar moeten zijn, maar het liep uit tot kwart voor zeven. De eerste trei nen konden daardoor met slechts vijf kilometer per uur passeren. Ook na kwart voor zeven hielden de vertragingen nog enige tijd Later trad opnieuw vertraging op als gevolg yan een bij Heemstede gestrandde trein. Bij de spoor wegen nam men vanochtend aan dat er iemand voor dë trein was gesprongen, maar helemaal dui delijk was dat nog niet bij het hoofdkantoor van de N.S. in Utrecht. De trein heeft er zestien minuten gestaan, waardoor ook de vol gende trein, die om vijf voor acht uit Leiden had moeten vertrek ken een kwartier vertraging on dervond. LEIDEN - Het Leidato- spektakel, de Leidse huis houdbeurs die dit jaar voor de 17de keer van start is gegaan, beleefde giste ren een bijzonder grote drukte. Het winderige weer moet de organisato ren van de beurs in de kaart hebben gespeeld, want de bezoekers stroomden toe. Organisa tie-comitélid Jan van Zijp kon gisteravond tevreden vaststellen dat er op het ogenblik 24.690 personen een toegangskaartje had den gekocht. Gisteren werd het record voor het bezoek op één dag gebroken. Er kwamen zondag 14.921 bezoe kers naar de Groenoordhallen. Dat had tot gevolg dat het par keerterrein propvol was en de or ganisatoren de politie moesten inschakelen om elders parkeer ruimte te krijgen. Gistermiddag werd op de Leidato de 20.000 ste bezoeker officieel verwelkomd. Het was het echtpaar J. Verbeek aan de Marjjkestraat in Sassen- heim en ze kregen diverse ge schenken. Een vlugge rondgang (voor zover dat door de opeengepakte men senzee mogelijk was) leerde dat er in de 230 stands niet zo erg veel nieuws bij was. Of het moest dat doosje Zijn waarin kaas opgebor gen kan worden en waarvan het dekseltje tegelijkertijd als schaaf dienst doet. Tasjesdief actief Sfeertje LEIDEN - Een 72-jarige vrouw uit Leiden is het afgelopen weekein de van haar tas beroofd. Ze liep te wandelen in de Zeemanlaan toen een bromfietser haar de tas uit de handen griste en zich vervolgens met zijn brommer snel uit de voe ten maakte. De tas plus inhoud vertegenwoordigde een waarde van ongeveer zestig gulden. MORGENAVOND OP DE LEIDATO in het S Di. 12 sept. Trio Los Alegres S S 21.00-21.30 uur Tevens de Leidatokwis en de brievenbussenrace o.l.v. Hans Versnel - mede mogelijk gemaakt door: Metro Vliegreizen Rotterdam in samenwerking J met reisburo Cebuto - Doezastraat— Leiden •■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a LAFV-bijeenkomst De Leidse Amateur Fotografen Vereniging houdt vanavond een buitengewone algemene le denvergadering in gebouw 't Bruggehoofd aan de Steen- schuur 11. Tijdens de vergade ring zal een nieuwe secretaris worden gekozen. Bovendien zullen op die avond de voorbe reidingen worden getroffen voor een foto-tentoonstelling die in het najaar wordt gehouden. De vergadering begint om acht Druktechnieken Vormingscentrum Troef orga niseert donderdag een infor matieavond over de cursus druktechnieken, die binnenkort in dit centrum voor werkende jongeren van start zal gaan. De cursus is bedoeld voor leden van actiegroepen, wijkcomités en andere belangengroepen, die zich bezig willen gaan houden met het maken van ontwerpen, zeefdrukken, offset-druk en films. De cursus zal zich voor namelijk afspelen in de STAG- drukkerij. De informatieavond begint om acht uur aan het Noordeinde 2a. Pr. Beatrix Fonds Inde week van 18 tot en met 23 september wordt in Leiden de jaarlijkse inzamelingsactie ge houden voor het Prinses Beatrix Fonds. Het fonds draagt zorg voor poliopatiënten, spasticï en andere groepen lichamelijk ge handicapten. Voor de huis- aan-huis collecte en de straat collecte zijn nog collectanten nodig. Daarvoor kunt u zich aanmelden bij H. Henkes, p. a Boisotkade 2a, tel. 120191 ofW Downer v.d. Brandelerkade 4 tel. 134580 Duivensport PV "Het Oosten" hield een wedvlucht vanaf Houdeng met 212 duiven. De uitslag was: 14 B. Singeling, 2,8,9. H. v. Klave ren. 3, 5. P. Juffermans, 6, 9. C Gijsman, 7. G.Hendriksen. LPV "De Snelvlieger" vloog eveneens op Houdeng en wel met 307 dui ven. De uitslag was: 17.10. M de Lange en Zn., 2. F. Compier 3. C. Verhorik,4,5,8,9. C. Mon- tanje, 6. A. Compier. PV "Lei derdorp" vloog met 163 duiven vanaf Soignies. De uitslag: 13 6, 7, F. Hoogervorst, 2,4,5,J.v Laar, 8. W. de Roode, 9. M. Reij- erse, 10. Th. Habraken Rozekruisers De Rozekruisers Orde Amorc organiseert op dinsdag 12 sep tember een tweede dia-avond over het onderwerp "Symbolen in de oosterse kunst". Ditmaal komen Tibet en Japan aan de beurt. Plaats: de filmzaal van het Rijksmuseum voor Land- en Volkenkunde, Steenstraat 1 in Leiden. De toegang is gratis. Wellicht komen de bezoekers op iets heel anders dan een nieuwtje af. Op de grote hoeveelheid me demensen die ze in de Groenoordhallen tegenkomen, of op de sfeer. Maar toch niet in de laatste plaats op de kraampjes waar de massaal sprekende (om de stem te sparen?) standhouders bezig zijn hun waren aan te prij zen. Wel een vak apart om tien tallen malen per dag hetzelfde verhaal af te steken en dat dan 's avonds laat nog met evenveel en thousiasme te doen als 's mor gens vroeg. En de moeite wordt Portemonnee gestolen LEIDEN - Een inwoonster van Leiden is zaterdag tijdens het winkelen 750 gulden armer ge worden. Ze stond in een winkel in de Haarlemmerstraat toen ze plotseling haar portemonnee, waarin 750 gulden zat, miste. Omstanders hadden alleen een jongen wat verdacht zien rond scharrelen. Inbraak in kantine LEIDEN - De kantine van voetbal vereniging VTL aan de Voor- schoterweg heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag ongewenst bezoek gekregen. Insluipers, die binnenkwamen door het force ren van de voordeur, namen een cassettedeck en dozen met snoepgoed mee. op prijs gesteld. Terwijl het im mer dezelfde Spullen betreft groentesnijders die ook nog kun nen raspen. Jojo's die leuk op lichten maar in de huiskamer akelig blijken te fluiten. Tubes met een pasta waarmee alle vlek ken zijn te verwijderen. Of de standhouder ook echte inkt, bos bessenjam en wagensmeer ge bruikt vermeldt het verhaal niet. Natuurlijk ontbreken de en cyclopedieën ook dit jaar niet op de Leidato. Scholen Veel aandacht en bewondering eist de stand van de Leidse techni sche scholen voor zich op. Of stand: het is de bedoeling dat in tien dagen tijd op enkele vierkan te meters hal een compleet huis verrijst. Maar dan ook helemaal compleet, met tuin. Een initiatief van de technische scholen om de burgers in en om Leiden te laten zien dat er op de scholen heus nog wel vakgericht wordt gewerkt. Bovendien is het mooi meegeno men als het "aanzien" van de •bouwvakker wat opgevijzeld kan worden. Volgens één der direc teuren van de scholen wordt er maar al te vaak neergekeken op de echte vakman, de metselaar, bouwvakker en loodgieter, ter wijl de immer keurig in het pak zittende kantoorman in hoog aanzien staat. Over tien jaar, zo redeneert de directeur, zal er een dringende behoefte aan het "middenkader" in de bouw on- staan, de uitvoerder en opzichter. Plannen-voorbereiders (architec ten bijvoorbeeld) zijn er zat, on geschoolde arbeiders ook nog wel, maar geen geschoolde lie den. Wie wel eens wil zien wat een vakman-in-aanbouw allemaal kan moet één dezer dagen het huis, dat precies volgens schema in de hal verrijst, maar eens van dichtbij bewonderen. Vanaf de ingang tweede rij van rechts, kan niet missen. MIEP DE GRAAFF LEIDEN - De Chili-manifesta tie zaterdagmiddag op het Stadhuisplein is, wat de be langstelling voor dit evene ment betreft, een succes ge- worden. Honderden mensen keken toe hoe de acteurs van de straattoneelgroep "Chili" de geschiedenis van dit land, van voor Allende tot nu, uit beeldde. Af en toe zorgde de groep (waartoe één Chileen behoorde) voor verwarring door fictie en realiteit met el kaar te vermengen .Vooral het optreden van een pseudo-Van Agt bracht de handen op el kaar. Applaus, dat waar schijnlijk niet ter ere van de minister-president was be doeld. maar als instemming met de wijze waarop de ac teur hem wist uit te beelden. De manifestatie werd 's avonds in het LAK-theater be sloten, wederom met een to- neelprogr Zieke bomen vertragen herstel wal Rapenburg LEIDEN - Twaalf van de twintig bomen die het Rapenburg sieren zijn verrot en moeten worden ge rooid. Volgens een gemeentelijk onderzoek naar de huidige staat van de bomen kunnen ze niet meer worden gered. Omdat ze ie der moment kunnen omvallen leveren de bomen direct gevaar op voor de weggebruikers. De resterende acht gezonde exem plaren zullen worden overge plant naar plaatsen elders in de stad. Eén en ander houdt in dat het her stel van de walmuren van het Ra penburg vertraging ondervindt. Een aantal ingewikkelde (en du re) bouwkundige voorzieningen, bedoeld om de nieuwe walmuren om de bestaande bomen heen te leggen, is overbodig geworden. Het bestek van de gemeente voor dit herstel moet worden aange past. Bij de Dienst Gemeente werken verwacht men begin ja nuari met dit karwei te kunnen beginnen. Overigens krijgt het Rapenburg weer twintig volwas sen linden terug zodra de walmu ren zijn vernieuwd. Imperium verhuist theater LEIDEN - 'Ik heb m'n wagen vol geladen'. Deze eerste regel van een bekend liedje was zaterdagochtend zeker van toepassing in de smalle Vestestraat. Voor Imperiums intieme Micro-theater stond namelijk een grote vrachtauto, waarmee de gedwongen verhuizing van de Leidse ama teurtoneelvereniging werd voltooid. Het Micro-theater is jarenlang gehuisvest geweest in een oud fabriekscom plex, dat nu op het punt staat te worden afgebroken. Imperium heeft echter na lang zoeken vervangende ruimte gevonden in een gebouw aan de Oude Vest, waar tot voor kort de Reinwardt-academie zetelde. En daarheen werden de decorstukken en andere toneelattributen van de vereniging overgebracht. LEIDEN - Ondanks de straffe wind die er stond kon de demon stratie van de Leidse Luchtvaart Club, gistermiddag bij het Vijfho- venhuis, gewoon doorgaan, zij het dat de leden hun vliegtuigen niet radiografisch maar "aan de lijn" moesten besturen. Wel lieten de he likopters het noodgedwongen afwe ten. Niet alleen met een demonstratie maar ook via een tentoonstelling in het Vijfhovenhuis liet de nu 42 jaar oude Luchtvaart Club zien welke resultaten haar leden met hun hob by bereiken. LEIDEN - Deze week zal een begin worden gemaakt met het verandere van het aangezicht van de Boshuizerkade. Zo zal de kade worden geasfalteerd en wordt het rijgedeelte versmald oi het hard rijden zoveel mogelijk te beperken. Door het versmallen va het rijgedeelte krijgt de Boshuizerkade er maar liefst zestig parkee: plaatsen bij aan de kant van de sportvelden. Verder zal de gemeente proberen de Boshuizerkade een minder reel uiterlijk te geven door vluchtheuveltjes aan te leggen en trottoirs door i trekken. LEIDEN - Een zwemmer duikt van de kant in het on diepe gedeelte van het zwem bad en raakt daarbij met zijn hoofd de bodem van het bad. Het slachtoffer komt be wusteloos boven drijven. Een gealarmeerde redder roept een EHBO-er te hulp, die con stateert dat het slachtoffer waarschijnlijk een nekwer- velbeschadiging heeft opgelo pen. Wat er vervolgens alle maal gebeurtbij het op het droge halen van het slachtof fer lieten de Eerste Leidse EHBO-Brigade en de Lotus brigade, in samenwerking met de Leidse Reddings Bri gade zaterdag in zwembad De Vliet zien. Er wordt een speciale spalk gehaald waar op het slachtoffer ter plaatse kan worden gespalkt. In half zittende houding wordt het slachtoffer per brancard af gevoerd. Overigens was bij de demonstratie van de 60-jarige LRB en de 45-jarige Leidse EHBO en Lotus Brigade wel degelijk rekening gehouden met een werkelijk ongeval, zo vermeldde het programma boekje. Mocht er iets zijn ge beurd dan moest het code woord "paard" worden ge bruikt. Maar zover kwam het niet, al leek het sojns allemaal wel levensecht. Zo werd een zwemmer door een boot "overvaren", moest een van de duikplank afgeduwde zwemmer worden gered en werd een man, in paniek het water ingesprongen, op het droge gehaald. De redders krijgen dan ook een intensie ve opleiding om in geval van nood niet werkeloos aan de kant te hoeven staan. LEIDEN - Het sympathieke doel van de Stichting Promenadecon certen Nederland, de netto baten van de concerten te bestemmen voor het Rode Kruis heeft zater dagavond in de Stadsgehoorzaal te weinig weerklank gevonden Dit ondanks het afwisselende programma, afgestemd op een zo breed mogelijk publieke belang stelling, dat het Gewestelijk Or kest met medewerking van George van Renesse, het Roe meens Orkest Andrei Serban en Mieke Telkamp te bieden had. Het begon verrassend. Het Ge westelijk Orkest onder leiding van de jonge, intelligent dirige rende Ari van Beek, kwam over rompelend voor de dag met de Ouverture Cyrano de Bergerac van Johan Wagenaar. De nu bijna 70-jarige, pianist George van Re- nesse was de tweede verrassing-. Zijn spel is nog steeds technisch gaaf, maar hy was treffend vooral door de inhoudelijke weergave van de Variations Symphoniques van Cësar Franck, die hy vaak verstild, dan weer in constraste- rende beweging oplevend, liet weerklinken. Het Gewestelijk Orkest heeft hem hierin redelijk kunnen volgen. Niet echter bleef dit niveau van het orkest na de pauze behouden Beide werken van Saint Saëns waren muzikaal niet overtui gend. Dit geldt ook voor de solist Pleun van der Linden, die soms wat geforceerd en zenuwachtig, en ook niet steeds zuiver, over kwam. Wel heeft hij een mooie toon en zijn muzikaliteit is on miskenbaar. Alleen leek hij met Itroduction en Rondo Capriccid- so wat te hoog te hebben gegre pen. De grollen en grappen van compo nist Louis Andriesscn. die de ne gen symphonieën van Beethoven (voor promenade-orkest en ijs- cobel) op de hak nam, werden niet door iedereen begrepen. Het was een dol geheel, door het Ge westelijk Orkest met veel elan overeind gehouden. Een geweldig onthaal kreeg het Roemeens orkest Andrei Serban. dat zijn wervelende blanken de gehoorzaal inzond. Het opgeto gen publiek kon er geen genoeg van krijgen! Mieke Telkamp heeft het moeilij ker gehad. Een slechte geluidsin stallatie. maar vooral de slechte akoestiek deed veel verloren gaan. Zo ook ging haar "Ideaal" de mist in. Jammer! BEP RIJNDERS

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3