„Winst is nodig voor streekenergie-bedrij f" eidse agenda Deylknotsen delen Banna Ij 1| SJJO viert eerste ■■ff lustrum met dansen en voordoe-lessen POLITIE IN LEIDEN SPOORT WEER TWEE ZENDERS OP „Wie slaapt waar": een futloze komedie Steun-in-rug voor clubs en fondsen PAGINA 2 MAANDAG 11 SEPTEMBER 1978 De jongste leden van de volksdansgroep in actie in de tuin van Taberna. 5? OEGSTGEEST - Na de officiële lu strumviering met medewerkers en genodigden van de Stichting Jeugd en Jongerenwerk Oegst- geest vrijdagavond was het za terdag de beurt aan de jeugd om het vijfjarig bestaan van deze or ganisatie met een open dag feestelijk te vieren. Demonstraties van de volks dansclubs en de verschillende handvaardigheden die in cursus sen door het SJJO worden on derwezen, trokken veel belang stellenden naar gebouw Taberna. het hoofdkwartier van de stich ting. Grote aandacht vooral was er bij het publiek voor de cur susleiders die het kantklossen, kleibewerken, spinnen, weven en houtsnydeh "voordeden". Gedurende de hele dag werden lootjes verkocht om voor een aanpassing van het gebouw aan invaliden de benodigde gelden op te halen. Een kleine duizend gulden was hiervan het batig sal do; zodat de ingang van het pand voor lichamelijk gehandicapten toegankelijk gemaakt kan wor den. De feestelijkheden werden 's avonds besloten met een optre den van de Leidse folkzanger Jan van Rheenen, die met zijn cabare tesk programma de jeugdleden een boeiende avond bezorgde. Drs. Van Belle: Mensen hebben er geen idee van wat nodig is voor je de lichtknop kunt omdraaien..." OEGSTGEEST - "De winst die het Streek Energie Bedrijf maakt móet zo hoog zijn als hij nu is om een behoorlijke bedrijfsvoering te kunnen garanderen." Dit zegt Onno van Belle, die sinds het opgaan van de Stedelijke Licht Fabriek en van Leiden in het Streekenergiebedrijf Rijn land, als wethouder van Oegstgeest, zitting heeft in het college van beheer van dit bedrijf en hierin de post finan ciën voor zijn rekening neemt. Omdat de gemeenten als eigenaar van dit bedrijf nu al enkeie jaren een fikse winstuitkering ontvan gen rijst wel eens de vraag of hier geen sprake is van een vorm van indirecte belastingheffing. Over het jaar 1977 kunnen we in derdaad een onvoorziene winst uitkering aan de deelnemende gemeenten doen," zegt Van Bel le. "Incidentele meevallers heb ben hiervoor gezorgd. Neem bij voorbeeld de extreem grote re genval in het voorjaar van 1977. De grote waterkrachtcentrales in midden en zuid Europa boden ons goedkoop elektriciteit aan van hun overschot, voor een prijs waarvoor wij hier niet kunnen maken. Ook werden in dat jaar veel achterstallige rekeningen, sommige al jaren oud, geind en is de omzet enorm gestegen. Zeker aan het laatste zijn wij toch niet schuldig te noemen," zegt Van Belle beslist. "Maar een verhoog de omzet draagt wel meteen bij tot een snelle stijging van de winst." Winst In 1977 heeft het Energiebedrijf 14 miljoen gulden winst gemaakt. "Maar niet op gas, alleen op elek triciteit," vult Van Belle aan. "Op de levering van gas maken we vrijwel geen winst. Die prijs kan wel een vorm van belasting wor den genoemd maar die wordt dan ook door de regering vastgesteld en de hoogte ervan vindtzijn oor zaak in politieke reden^ De re gering is er nog steeds van over tuigd dat geen campagne voor energiebesparing het in effect kan opnemen tegen een hoge prijs, die de gebruikers vanzelf maant zuinig met dit kostbare en schaarse goedje om te springen." In 1977 was de omzet aan gasleve ring aan de 80.000 aangeslotenen in Leiden en 22 omliggende ge meenten zo'n 90 miljoen gulden. Aan elektriciteit werd in dezelfde periode voor 150 miljoen omge zet. "Hieruit vloeide de winst dan ook voort", zegt Van Belle, "maar hiervan keren wij dan weer slechts 4'/2 miljoen uit aan de deelnemende gemeenten. De rest wordt gereserveerd voor ver schillende posten. We reserveren bijvoorbeeld gelden voor de bouw van een nieuw kantoor pand. Het oude aan de Lange- gracht in Leiden heeft toch echt zijn beste tijd wel gehad. "Verder staan we in de nabije toe komst voor hoge kosten want we moeten meebetalen aan een nieuwe hoogspanningleiding naar Alphen en het gehele Leidse gasleidingennet moet gereno veerd." Maar een deel van de in het bedrijf te houden winst zal ook dienen om toekomstige prijsstijgingen zolang mogelijk achterwege te kunnen laten. LEIDEN - De behoefte aan een hartig hapje was zaterdagnacht bij één of meerdere Leidenaars kennelijk zo groot dat men maar besloot een stuk kaas uit de winkel te halen. In de Haarlem merstraat gooide men een win kelruit in en ging men vervol gens met een stuk kaas van ruim tien gulden aan de haal. Van de daders, die voor ruim 500 gulden schade aanrichtten, ontbreekt tot nu toe elk spoor. Knopje Van Belle formuleert hier zeer zorgvuldig "want", zo zegt hij, "veel van de betrokkenen menen nogal snel gepasseerd te zijn." Volgens Van Belle hoeven de gas- en elektriciteitsprijzen bij een voortgezette zorgvuldige be drijfsvoering in de komende ja ren niet te stijgen. "Maar alles na tuurlijk onder voorbehoud ge zegd, omdat daar eerst nog over leg over moet worden gepleegd met die gemeenten die "in het groot" van het energiebedrijf af nemen en daarna zelf onder hun distribueren," voegt hij toe. "De mensen hebben over het alge meen geen idee wat er voor nodig is voordat zij thuis een knopje kunnen omdraaien waarna het licht aangaat", vertelt Van Belle "De vele voorzorgen die moeten worden genomen, dag en nacht oproepbare mensen die voor de centrales klaarstaan. Als bijvoor beeld Fred Emmer in het laatste journaal op de televisie aankon digt dat er nog een extra uitzen ding volgt houdt dat in dat er mensen in de opwekkingscen trales moeten blijven om de ma chines te bedienen." "Het lastigste probleem bij de energielevering zijn de zoge naamde pieken in het verbruik," legt hij uit. "Het is zaak altijd een snel startende opwekkingsma chine klaar te hebben staan om bij te kunnen leveren. Stel dat een energiebedrijf verwacht het morgen wel met drie machines te kunnen stellen en het blijkt plot seling een donkere dag te wor den," verduidelijkt Van Belle "In zo'n geval moet er snel elek triciteit bijgemaakt worden of als dat niet kan van andere energie bedrijven worden betrokken." Van Belle verhaalt met vuur over deze materie die hem in de afge lopen jaren echt heeft "gepakt" Hij heeft dan ook aan de wieg van het Streekenergiebedrijf gestaan en zelfs daadwerkelijk bij de ge boorte ervan geholpen. "Ja, dat is niet eenvoudig geweest om de Stedelijke Licht Fabrieken van Leiden over te laten nemen door een gemeenschappelijke rege ling waarin naast Leiden ook de afnemende gemeenten iets te zeggen zouden hebben," vertelt hij. "Al jaren waren die gemeen ten ontevreden over de situatie waarin zij wel bijdroegen, via hun inwoners, aan de winsten van de Lichtfabriek maar nooit een cent hiervan zagen. Na vele vaak moeizame onderhandelingen is dan eindelijk in januari 1977 de gemeenschappelijke regeling van de grond gekomen" Eigenaar De overnamesom bedroeg 175 miljoen gulden en daarvoor werd de Gemeenschappelijke Rege ling, een orgaan onder controle van Gedeputeerde Staten, eige naar van het distributienet van de Leidse Lichtfabriek. De tamelijk kleine opwekkingsfabriek aan de Langegracht is nog eigendom van de gemeente Leiden maar deze wordt alleen nog maar ge bruikt om pieken in het verbruik het hoofd te kunnen bieden. De elektriciteit die het energiebe drijf nu distribueert komt hoofd zakelijk van de krachtcentrale op de Maasvlakte. "Maar het hele Europese leidingennet is met el kaar verbonden", zegt Van Belle, "en zo is dat natuurlijk in Neder land ook. We wisselen onder el kaar vaak energie uit als de een wat extra nodig heeft en de ander wat missen kan" Aan het hoofd van het Streekener giebedrijf staat de algemene raad, die gevormd wordt door verte genwoordigers uit de gemeente raden van de aangesloten ge meenten, waaronder in elk geval één lid van het college van bur gemeester en wethouders. Uit deze algemene raad, waarin de gemeenten naar verhouding het aantal aangeslotenen in hun ge meente zitting hebben, wordt het dagelijks bestuur, het college van beheer, gekozen. Elke vier jaar kiezen de gemeenteraden hun vertegenwoordigers voor de Al gemene Raad. Naar verwachting zal de verkiezing van het College van Beheer dit jaar in oktober plaats vinden nadat de gemeen tes hun afgevaardigden nog deze maand hebben kunnen aanwij- "Het personeel heeft het tijdens de jaren dat de overnamebespre kingen gevoerd werden, niet ge makkelijk gehad", zegt Van Bel le. "Onzekerheid over de toe komst veroorzaakte een malai- sestemming waaraan we het be- LEIDEN - De Leidse politie heeft het afgelopen weekeinde twee illegale zenders in beslag geno men. Zaterdagmorgen werd in de auto van een 50-jarige Leidenaar een zend/ontvangapparaat aan getroffen en zondagmiddag rond vier uur werd in de Parelstraat in Leiden de illegale zender "Radio Caroline" opgespoord. In beide gevallen werd de appara tuur in beslag genomen en tegen de eigenaars proces-verbaal op gemaakt. LEIDERDORP - De kunstenaars Peter Kors (rechts op de foto) eit Rien van der Nat (links op de foto) hebben het Leiderdorpse park De Houtkamp vrijdag met twee pias hekken verrijkt. Het één, "mannetje met wandelstok" (foto) is een volle dig geslaagd voorbeeld van junk (afval) art. Het andere werkstuk is een zogenaamd "hard edge" sculp tuur, opgebouwd uit metaalbladen WASSENAAR - De Wassenaarse carnavalsvereni ging "De Deylknotsen" heeft zaterdagavond, tij dens een feestelijke bijeenkomst in "Deylzicht" een bedrag van 25.000 gulden uitgekeerd aan een dertigtal plaatselijke verenigingen en instanties en enkele nationale fondsen. Hiermee werd de "rommelmarkt 1978" afgesloten. Want dit geld, dat voor vele verenigingen een welkom steuntje in de rug betekent, werd met de rommelmarkt verdiend. De hoogste geldelijke bijdrage, een bedrag van 3000 gulden, werd beschikbaar gesteld voor het Was senaarse Kruiswerk en voor een onderzoek aan de Leidse universiteit naar leveraandoeningen. Ook andere sectoren van de volksgezondheid wer den door de Wassenaarse carnavalsvereniging bedacht. Het Reumafonds, Asthmafonds en de Hartstichting kregen elk 1000 gulden. Sportver eniging WIK mocht vérder nog 2000 gulden incas seren als bijdrage in de kosten van de jubileum viering. De buurtverenigingen Oostdorp en Groot Deyleroord kregen elk 1000 gulden. Andere instanties die van de opbrengst van de rommelmarkt profiteerden waren het welfare- werk van het Rode Kruis, de Invaliden Sport bond, twee kindertehuizen in Wassenaar, jeugd verenigingen en padvindersgroepen. De bejaar densociëteit kreeg 500 gulden voor de aanschaf van een biljart. Loods Of de traditie van de rommelmarkt ook de komende jaren kan worden voortgezet is nog onzeker. De loods die tot nu toe als opslagruimte kon worden gebruikt is thans niet meer beschikbaar. De voor zitter van de carnavalsvereniging, Karei Bruns- veld, deed daarom zaterdag een dringend beroep op alle aanwezigen om de Deylknotsen aan op slagruimte te helpen. Anders zal de rommelmarkt in 1979 wellicht niet kunnen doorgaan. OEGSTGEEST - Het hartelijk ap plaus voor de acteurs en actrices die zóndagavond het blijspel "Wie slaapt waar" voor een half volle zaal van het Rijnlands Ly ceum te Oegstgeest op de plan ken brachten was zeker verdiend. Het moet geen eenvoudige op gaaf zijn een spel dat uitblinkt in het ontbreken van elke verras sing, met vage, onuitgediepte contrasten en té bekenden typen toch van de grond te krijgen. Dat daar iets van gelukt is verdient alle lof, die echter in gelijke mate van de waardering voor auteur Alan Ayckbourn kan worden af getrokken. Vol trots vermeldde het program maboekje dat de originele Engel se versie van het spel bij de pre mière van deze Hollandse uitvoe ring nog steeds liep. Onbegrijpe lijk, of het zou moeten zijn dat de vertaling en tegelijkertijd de om zetting van de hele situatie van Albion naar de koude polder- grond het stuk de das heeft om gedaan. Van de verwikkelingen rond drie echtelijke bedden, die tijdens de hele voorstelling het toneel vul len, viel ook weinig spectaculairs v te verwachten. Als de seksualiteit het mikpunt van de humor ge weest zou zijn, wat dit onderwerp trouwens niet genoeg kan mee krijgen, was het nog aanvaard baar geweest. Maar dit gebied wordt slechts van zeer grote af stand benadert. Het verhaal speelt zich af rond een jong echtpaar, dat het op een net iets te modern gemaakte wijze moeilijk met elkaar heeft, maar dat, eind goed al goed, elkaar toch weer vindt. Tegen de achter grond van deze "van elkaar af en naar elkaar toe reis" van beide echtelieden een kijkje in de slaapkamers van drie andere echtparen. De sfeertekeningen van dat van het paar van middel bare leeftijd, de jonge succesvolle dertigers en de dartele beginners op het huwelijkspad waren goed getroffen, dat wel, maar daarmee zijn ze nog niet levend. De ver schillen tussen de drie werden ■k Van Belle aan de handel van een transformator in een verdeelhuis van het energiebedrijf. In de nabije toekomst zal via deze transformator de stroomlevering aan Oegstgeest geschieden. drijf nu gelukkig weer hebben kunnen onttrekken. Vooral de werkomstandigheden van de medewerkers zullen in de ko mende tijd belangrijke punten van aandacht voor ons worden. Begin volgend jaar zal dan ook een begin worden gemaakt om tot een niéuw gebouw te komen Valreep Over de besteding van de uitkerin gen van het Streekenergiebedrijf aan de gemeenten kan Van Belle niet nalaten op de valreep een suggestie te doen. "Laten de ge meentebesturen dit geld aan wenden om de rijkssubsidie, op het isoleren van woonhuizen aan te vullen", zo zegt hij. "In dat ge val komt de uitkering toch regel recht ten goede aan de verbrui kers zelf en wordt tevens een goede zet gedaan hét energiever bruik te matigen wat weer leidt tot minder hoge winst voor het bedrijf. Zijn we tenminste van die kritiek ook af!". ondergeschikt gemaakt aan hun overeenkomsten hetgeen span- ningverlies tot resultaat had. Zonder de andere spelers te kort te doen verdienen Jennifer Willems en Jaap Wieringa de vermelding tenminste het jonge echtpaar aanstekelijk de zaal in te hebben gebracht. Het Oegstgeester publiek heeft wel eens gelachen, eerlijk is eerlijk, maar "op zijn kop" naar huis ging niemand, daarvoor was alles te vlak. HANS SONDERS Radio-diefstal na „liftsmoes" LEIDEN - Uit een flat aan de Lan- gegracht is gistermorgen een ra dio-cassetterecorder ontvreemd. De eigenaresse, een 62-jarige Leidse, werd door twee jongens om hulp gevraagd. Er zou iemand vast zitten in de lift. Toen de vrouw met één van de jongens meeging om te kijken wat er aan de hand was, liet ze de deur van haar woning open. Bij terug komst bleek dat de achtergeble ven jongeman er met haar radio cassetterecorder vandoor was gegaan. Politie zoekt getuigen ongeluk LEIDERDORP - De groepscom mandant van de rijkspolitie in Leiderdorp vraagt getuigen van de aanrijding die zich donder dagavond 7 september op de pro vinciale weg 5 voordeed, zich te melden. Het ongeluk gebeurde rond half elf. Twee auto's kwa men in botsing, waardoor één van de bestuurders, een man uit Ter Aar, ernstig gewond werd. Hij brak een bovenbeen en kreeg wa ter en benzine in de longen. Zijn toestand is nog steeds ernstig. De andere bestuurder, die onge deerd bleef, bleek teveel alcohol te hebben gedronken. MAANDAG Troef, Noordeinde 2, fotografie, yoga, nederlands, 19.30 uur. huisvrouwen- groep di ochtend 9-11.15 uur Stadhuis Leiden, gemeenteraadsverga dering 19.30 uur Groenoordhal, W. de Zwijgerlaan, Lei- dato-huishoudshow 13-17 en 19-22.30 Hofïlants Huys, Noord Hofland Voor schoten, open dag vanaf 14.30 uur Gemeentehuis Oegstgeest, cie. onder wijs en sport, 20 uur Gemeentehuis Leiderdorp, cie. be stuurszaken 20 uur Steenschuur 11, vergadering Leidse Amateur Fotografen ver. 20 uur Ton Menken Ushal, Vondellaan, recrea tie Meerkamp schaatsen 18.30 tot 19 uur Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 8 tot 15 september door Zuider Apotheek, Lammen- schansweg 7, Leiden, tel. 123553 en apo theek Van Breest Smallenburg, Loeve- stein 6, tel. 890000. Indien het na 's avonds 11 uur niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men» uitsluitend voor spoe- drecepten van een taxi, tel. 122444 ge bruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775 Geopend: dinsdag- en donderdagavond 18.30-20.30 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden Leiderdorp en Oegstgeest Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartien Buurthuis Morskwarlier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45 vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Dierenbescherming Onderwij s winkel Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement i Per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 J aarabonnement Per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2