Ik voelde me klein, eenzaam en verlaten..." P/Leiden succesvol Navratilova en King succesvol üRI Litjens faalt in finale Duitsers beloond met 1600 Mark: een 5reiskostenvergoeding Koemans pakt tenms- titel van district Sterk optreden Spartaan-jeugd MAANDAG 11 SEPTEMBER 1978 HANNOVER (GPD) - De zilve ren medaille die het Neder lands hockeyteam op het Eu ropees kampioenschap in Hannover veroverde was wel iswaar een teleurstelling, maar Oranje kwalificeerde zich door dat resultaat wel voor de Olympische Spelen te Moskou. Kampioen West- Duitsland verdiende die deelname en ook Engeland krijgt zijn kaartjes, omdat het als derde eindigde via een 2-0- overwinning op Spanje. Wouter Leefers' zilveren plak werd nog een beetje opge poetst, doordat hij met een overweldigende meerderheid werd uitgeroepen tot de beste speler van het kampioen schap. De Hagenaar ontving 40 van de 62 stemmen en bleef de Rus Lampejew (7 stem men), Ron Steens en de Duit ser Michael Peter (elk zeven) ruim voor. Zelf was hij ver rast en vond zijn indrukwek kende beker maar een schrale troost. „Ik vond dat er door diverse spelers uitstekend is gespeeld, zodat het me hoogst verbaasd dat ik ben geko- Paul Litjens werd weer de onbe twiste koningsschutter, on dankszijn gemiste strafbal op het meest cruciale moment van het hele derde Europese kampioenschap. In zeven wedstrijden scoorde Neder land in totaal 26 doelpunten Hij nam er 16 voor zijn reke ning. Na hem komen: 2 Stroedter (West-Duitsland) 9, 3. Lampejew (Rusland) en McLean (Schotland) met elk 8. De overige Nederlandse doel punten werden gescoord doof Leefers en Van Hek (elk drie) en Theodor Doyer en F.on Steens (elk twee). Alle zestien Westduitse spelers krijgen, omdat ze Europees kampioen zijn geworden, een beloning van 1800 mark van de Sporthilfe, de Duitse sport federatie. Omdat in Buenos Aires tijdens de wereldkam pioenschappen een teleur stellende vierde plaats werd behaald, moeten de spelers nog wel 500 mark inleveren. Het iiiternationaal Olym pisch Comité krijgt te horen dat het hier slechts om een reiskostenvergoeding han delt. Voor de grootste sensatie zorgde de Fransman Hugues De- bieuvre uit Lille. In het duel met Wales was hij uit het veld gestuurd en moest achter het eigen doel vijf minuten af koelen. Terwijl hij daar stond, omspeelde Andrew Western uit Wales zijn doelman Alain Tetard en wilde de voor sprong tot 4-2 verhogen. De- bieuvre rende vanachter het doel vandaan en sloeg de bal vlak voor de doellijn het veld in. De scheidsrechter kon niets anders doen dan een bully la ten nemen en Debieuvre op een rode kaart trakteren. Maar naam heeft de Frans man met zijn daad in Han nover wel gemaakt, want het bestuur van de Europese Hoc- keyfederatie gaat overwegen een strafbankje aan de zijlijn in te stellen. HANNOVER (GPD) - Tegenover Het: „Ik stond heel even helemaal alleen op deze wereld", klonk het „Ik ben zo verschrikkelijk gelukkig, laat me maar met rust, ik moet het eerst verwerken". Twee werelden op een heel klein stukje hobbelige aarde in de Noordduitse stad Hannover. Hoofdrolspelers: Klaus Ludwiczak en Paul Litjens, res pectievelijk doelman van de nieuwe Europese hockey- kampioen West-Duitsland en topscorer van opnieuw zil verwinnaar Nederland. Acht minuten restten favoriet Hol land om de Duitsers het goud alsnog uit handen te slaan. Litjens, met 16 doelpunten mees- terschutter, mocht bij een 3-2- achterstar.d het vonnis voltrek ken via zijn zelden falende spe cialiteit, de strafbal. Ludwiczak/ achtte zich kansloos, maar ver hief zich tot de meest bejubelde man op het derde Europese kam- pioenschap door de zwak inge schoten bal te stoppen. Op dat moment gingen de Nederlanders knock out. „Alsof je een knal voor je kop krijgt", karakteriseerde Tom van Hek het fatale moment in die fi nale tussen favoriet Holland en het naar een onverwacht niveau opgeschroefde Duitsland. Im mers, op grond van de groeps wedstrijden en de indrukwek- kende manier waarop Nederland in de halve finale afrekende met Engeland (5-0), stonden meer dan matige vertoningen van de gast heren, die het uitsluitend aan hun eigen supporters te danken had den dat ze tegen Spapje niet on deruit gingen (3-2). Nederlandse internationals, in wat voor tak van sport dan ook, heb ben door de jaren heen onder vonden dat Duitsers het vermo gen bezitten óm op eigen bodem de 100 procent prestatiegrens te 'bereiken; dank zij een soort over- mijn-lijk-mentaliteit. Een eigen schap die sportroem oplevert. - ook al wijzen alle voortekenen in tegengestelde richting. Favorietenrol De hoc^ey'ers van Oranje kregen de favorietenrol nog eens extra op de schouders gedrukt. Drie maanden geleden wervelden de mannen van bondscoach Wim van Heumen in Bonn langs de 2 garde van Klaus Kleiter, die Wer- p ner Kaessmann ën Horst Droese afscheid liet nemen. Een dag later werd de 5-2-nederlaag door de nieuwe garde in Verilo tot 2-2 ge reduceerd en toen al dienden Andreas Wistuba en Stefan Bloe- *cher zich aan. De eindstand van het toernooi om het Europees kampioenschap is: 1. West Duitsland; 2. Nederland; 3. Engeland; 4. Spanje; 5. Polen; 6. Wales; 7. Frankrijk; 8. Ierland; 9. Sovjet Unie; 10. Tsjecho Slowa kije 11. Schotland; 12. Gibral- Niemand lette nog op hen, hoewel I Bloecher, een hoogblonde, 18-ja- pige scholier uit Limburg, een dag eerder Jong Oranje hoogst persoonlijk de nek had omge draaid en in zijn eerste echte in terland liet zien dat hij er in Han nover per se bij wilde zijn. Voor Wistuba gold dat nog meer, om dat hy voor eigen publiek een kans zocht om zich voorgoed in de Manschaft te spelen. Tegen Spanje openbaarde zich het gevaar Bloecher al. Initiatiefrijk, vol inzet, dook hij voortdurend op naast spits Reiner Seifert. Oranje-aanvoerder Ronnie Steens moest dat gevaar in de fi nale indammen en broer Tim kreeg als voorstopper opdracht om Seifert lam Je leggen. Binnen 18 minuten werd de voltallige Nederlandse defènfeië driemaal voor schut gezet, en als de Duit- sers iets bewuster met de kansen waren omgesprongen, was er eeri van alle spanning gespeende eindstrijd ontstaan. Reiner Seifert volbracht al na vier minuten zo'n onwaarschijnlijk mooie solo en schonk daarna teamgenoot Wistuba nog geen 60 seconden later een mogelijkheid om te scoren, dat alles wat oranje droeg in stille bewondering toe keek. Het geschokte zelfvertrouwen van Nederland kreeg opnieuw een deuk, toen Wistuba als enige rea geerde op een door Maarten Sik- king gestopte strafcorner. De 3-0 moest worden verwerkt. Tim Steens, nog steeds bijzonder on gelukkig met zijn taak als voor stopper, zei: „Op zo'n moment gaat er veel door je heen, zie je een i de Duitser Seifert nog af De Oranje-doelman moest driemaal onafwendbare nederlaag met verschrikkelijk hoge cijfers op doemen. Het enige dat je kunt doen is knokken, je er overheen vechten. Toen we zover waren en Litjens nog voor de rust voor 3-1 zorgde, waren we onszelf weer" Iets meer Toch kwam Nederland niet aan een overmacht toe, zoals ze die in fei te het gehele toernooi hadden ge demonstreerd. Duitsers hëbben in de finales altijd net iets meer in huis en Leefers had het weer on dervonden. Dat hij en Steens in de loop van de tweede helft het spel de juiste richting konden ge ven, verklaarde Duitslands op- perchef Budinger met: „Het ont breekt ons middenveld nog aan ervaring om het spel in handen te houden. Daar is een groeiproces voor nodig, maar over twee jaar moeten we zover zijn dat we in Moskou optimaal draaien. Voor lopig bezit Nederland nog de bes te spelmakers". Tom van Hek, die kan terugzien op een goede finale, wierp Budin- ger's woorden terzijde: „Dat Duitsers op het beslissende mo ment een dosis vechtlust aandra gen, weten we nu al tientallen ja ren. Daar behoefje niemand op te wijzem Onbegrijpelijk dat onze middenvelders en verdedigers in s^;' aë eerste vijf "..miputëh zoveel ruimte geven. Dat is óm moei lijkheden vragen; En word je dan met een 3-0-achterstand gecon fronteerd, dan is het moeilijk te rugkomen. Toen Litjens via een strafcorner de achterstand tot 3-2 verkleinde, geloofden we erin, de Duitsers verloren hun zelfver trouwen en toen Litjens die strafbal mocht nemen, zag ik de Europese titel helemaal zit ten". Maar Litjens faalde op het beslis sende moment. De man die in Montreal, Buenos Aires en Han nover genadeloos naar de topsco rerspositie snelde, zakte door de grond toen hij vanaf zeven meter de mist inging. „Ik hoorde het publiek wel tekeer gaan, maar dat was voor mij juist reden me extra te concentreren. Ik kreeg de bal echter niet voldoende omhoog. Ik wist dat ik de kans had ver speeld om Europees kampioen te worden. Ik voelde me zo klein verlaten, eenzaam". Tien paar ogen priemden in zyn rug, doelman Ludwiczak kon zijn vreugde niet op, maar Nederland zette nogmaals aan. Niet met Litjens, hij scharrelde gebroken de resterende zeven minuten uit. Vanuit de achterste linie zweep ten Van Ejjk, Tim Steens en Ta- miniau hun aanvallers op, maar de fouten uit de openingsfase xonden niet meer worden her steld. Nederland ondervond weer eens aan den lijve dat je met technisch hoogstaand spel een vastberaden opponent niet neer- Krijgt. Dat je alleen op punten Kunt winnen, maar dat een vech ter met een paar indrukwekken de momenten een partij beslist, waardoor je in een tijdsbestek van zes maanden zowel op we reld- als op Europees niveau wordt gedegradeerd tot beste ach ierblijver. Holland kan een zilverwinkeltje beginnen en zich Koesteren met de gedachte datje thuis moet spelen (WK 1973) om nét Wilhelmus uit de luidspre kers te krijgen. Op naar 1983. LE MANS/LEIDEN - Een overtuigende 112-75 zege op het Zweedse Uppsala vormde gisteravond in de Leidse Vijf Meihal het slot van een slopende drie daagse oefentrip van Par ker Leiden. De Leidse basketballers speelden in een tijdsbestek van nau welijks 56 uur drie wed strijden en reisden daar voor ruim 1700 kiloimeter met bus en vliegtuig door Nederland en Frankrijk. Het zware karwei startte vrijdag middag met een vliegtocht naar Parijs en een vier uur durende bustocht naar Caen. Nauwelijks een uur voor de wedstrijd arri veerden de Leidenaars in de sporthal van de Normandische kustplaats. Desondanks had Leiden, geleid door invaller-coach Jimmy Woudstra, het duel bijna geheel onder controle. Caen B.C., het af gelopen seizoen de ploeg die EBBC Den Bosch deed struike len in de Europa Cup, keek na een aanvankelijke 10—6 voorsprong tot na de rust (44^46) tegen een achterstand aan. Direct na het beginsignaal van de tweede helft ontspon zich een volledig gelijk- opgaande strijd waarin Caen en Leiden om beurten de leiding namen. Pas toen de jury de sterk spelende Sid Bruinsma twee punten ontnam kreeg Leiden de juiste impuls om de winst veilig te stellen: 91-95. (Beste schutters: Collins 32, Bruinsma 19, Lende 18). De knappe prestatie van de Leidse formatie tegen Caen was voor de Franse kampioen Sporting Club Moderne Le Mans aanleiding om al voor de wedstrijd enige excu ses aan te voeren voor een moge lijke nederlaag. Zover kwam het niet. Leiden kon in de kleine zaal LEIDEN - De twee meest complete tennissers van de regio Leiden van de KNLTB, Henny Koemans en Arnold van der Capellen, stonden zaterdagmiddag op het tennispark Unicum tegenover elkaar in de uitgestelde finale van de districtskampioenschappen. Als1 de districtskampioenschap- pera inderdaad zijn wat ze beogen te zijn, de selectie van de beste spelers en speelsters van de regio, dan beantwoordde deze finale in puur speltechnisch opzicht stel lig aan de verwachtingen. Beide spelers beschikken over een gevarieerd arsenaal van slagen, lopen voortreffelijk en hebben een attractieve manier van spe- Els Veentjer (links) versloeg Trudy Walhof in de finale van de Leidse tenniskampioenschappen. len. Als zij tenminste bereid zijn voluit in de slag te gaan. Ook als het eens niet direct lekker gaat, maar daar zit nu juist het manco van de smaakmakers van Fores- catë. Dat manco manifesteerde zich ook weer in deze finale. Toegegeven, Arnold van der Capellen had er voor de finale een driesetter op zittèn tegen Bram Madera (7-6, 6-7,6-4!) en Henny Koemans was met een walk over tegen Marinus Brooshooft, die (hij zeker niet zonder problemen opzij zou heb ben geschoven, niet warmge- speeld, maar er had meer uit moe ten komen dan de redelijk goede eerste set, 6-4 voor van der Ca pellen. De laatste bleek niet helemaal fit en ging na de goede beginfase snel onderuit tegen zijn teamgenoot van Forescate, 6-0, 6-2 voor Hen ny Koemans. Bij de dames ging de titel naar Ine ke kallenberg, die Annette Mei- ninger minder gemakkelijk klop te dan werd verwacht, 6-4, 1-6, 6-4.' In C was de triomf voor de Leidsche Hout. De jeugdige Annemieke Cats was veel te sterk voor de ge routineerde Ali Snellenberg, 6-1, 6-1 èn de finale bij de heren ging tusden twee spelers van de Leid sche Hout, Hans Ekker en Jean Marc van Maaren: 6-2, 3-6, 6-3 voor Jean Marc van Maaren. In D woi) bij de dames Poots van Win kel, 6-0, 6-3. Gisteren werden op het tennispark Roomburg ook de verregende fi nales van de Open Leidse Ten niskampioenschappen gespeeld. De harde wind was natuurlijk een spelbreker van belang. Adama van Scheltema, die bij de heren in A de finale moest spelen tegen Michiel Schapers kon niet wor den overgehaald om op Room burg aan te treden tegen Laudin. Zodoende kwam er bij de heren geen winnaar uit de bus. Het DEA was voor Els Veentjer die de oud-kampioene van Neder land, Trudy Walhof met 1-6, 6-1 7-5 versloeg. Els Veentjer won ook het GDA. Met Laudin bleef zij echtgenoot Piet Veentjer en Trudy Walhof in twee sets de baas, 6-3, 7-5. Het HEB was voor Alfred Gelevert, die met de harde wind nog beter overweg kon dan tegenstander Allan Castelein, 6-4, 6-4. Een goede prestatie van de Noordwijker. In C won Tom Giberius van Tim Gorree, 6^4, 6-2. Overige uitslagen HDC E de Boer/F de Weger-S Walenkamp/H Knol 2-6, 2-6, DDC mevr Vonhoff/mej Verroen-Helga den Hoed/mevr Verschoor, 7-5, 6-3, DDB Thea Rietveld/Els de Jong-Agnes Goemans/Annie Meijer, 7-5, 6-2. zijn snelheid niet uitbuitten en de schoten misten accuratesse. Le Mans had bij rusteen flinke voor sprong (49-33 na 34-31) die de Fransen in slaap deed sukkelen. Door Mitchell Plaat en Arthur Col lins kwam Leiden in korte tijd te rug (54-47. 60-58), maar dat ging wel ten kostte van een groot aan tal persoonlijke fouten. Le Mans kon verlicht ademhalen toen ach tereenvolgens Bartolome. Bruinsma en Lende met een maximum aan fouten naar de kant moesten. Zonder Hagens en Kip miste Leiden ondanks gast- speler Zilverberg de nodige breedte om de gelijke stand (72-72) in een voorsprong om te zetten. Le Mans won uiteindelijk, geflatteerd met 89-81. (Beste schutters: Collins 27, Plaat 18, Bruinsma 13). Voor eigen publiek gaf Leiden gis teravond tegen het zwakke Upp- saka een fraaie show weg. Bij vla gen speelde het nu vrijwel com plete Leiden op volle snelheid prima basketbal, waarbij het drietal Collins, Plaat en Bruins ma het meeste applaus verdien de. De ruststand: 60-38. Ook in de tweede helft kon Leiden het hoge tempo handhaven ondanks en kele inzinkingen. Eindstad: 112-75, beste schutters: Bruins ma 31, collins 24. Plaat 23. HANS JACOBS SEW YORK (ANP) - Billy Jean King en Martina Navratilova hebben op de open Amerikaanse tenniskampioenschappen de hoofdprijs van het da- jiesdubbelspel in de wacht gesleept. In de finale versloeg het Ameri kaans/Tsjechische koppel de Australische combinatie Wendy Turnbull en Kerry Reid met 7-6 en 6-4. "ft het gemengd dubbelspel deed Betty Stöve samen met haar Zuidafri- kaanse Frew McMillan van zich spreken. Door het Australisch/Zuid- afrikaanse duo met 4-6, 7-6 en 6-2 uit het toernooi te knikkeren, verze- Kérde het Nederlands/Zuidafrikaanse dubbel zich van een plaats in de eindstrijd. Daarin zullen Stöve en McMillan Billy Jean King en Ray Ruffels ontmoe ten. Dat koppel schakelde Ann en Stan Smith met 7-6 en 6-4 van verdere deelname uit. De finale damesenkel werd gewonnen door Chris Evert. Zij versloeg Pam Shriver met 7-5 en 6-4. De finale van het herendubbelspel leverde een zege op voor Stan Smith en Bob Lutz, die Marty Riessen en Sherwood Steward er met 1-6,7-5 en 6-3 onder hielden. Smith en Lutz, die in de halve finale Tom Okker en Wojek Fibak met 7-6, 5-7 en 7-6 hadden teruggewezen, eisten daarmee voor de derde maal de Amerikaanse titel voor zich op. )verigens is tijdens de Amerikaanse tenniskampioenschappen op Flus hing Meadows de loting verricht voor het toernooi om de Federation Cup, dat v^n 27 november t/m 3 december op de banen van Kooyong in de Australische plaats Melbourne zal worden gehouden. Op dit toernooi, dat wordt beschouwd als het officieuze wereldkampioenschap voor damesteams is Nederland achter de Verenigde Staten. Australië, Groot Brittannië, Sowjet Unie en Tjechoslowakije als zesde geplaatst. Loting Europa Cup een farce LE MANS - Parker Leiden ontmoet in de eerste ronde van het toernooi om de Eu ropa Cup voor landskam pioenen het sterke Spaanse Juventud de Badelona, de Zweedse kampioen Söder- talje en het Londense Chrystal Palace. Dit bericht bereikte de Nederlandse ti telhouder zaterdagavond laat tijdens het duel in Le Mans, na een dag van grote verwarring over de precieze toedracht van de loting. Op het allerlaatste moment kreeg manager Frans van Egmond, die op het punt stond naar Müne'nen af te reizen voor het bijwonen van de loting, van cje internatio nale basketbalfederatie (FI- BA) te horen dat de loting achter gesloten deuren zou worden gehouden. Weer la ter kon Henk Reekers vanuit Caen melden dat de zoge naamde loting, die in feite een plaatsing is waarbij geld en invloed binnen de F1BA het zwaarst tellen, niet in München maar in Brussel zou worden verricht. In de Belgische hoofdstad werd voor de Leidenaars het volgende wedstrijdschema bedacht: 2 nov. Chrystak Pa lace-Leiden, 9 nov. Södertal- je-Leiden, 16 nov. Leiden- Juventud, 23 nov. Leiden- Chrystal Palace, 30 nov. Lei den- Södertalje, 7 dec. Ju- ventud-Leiden. Er doen in totaal 22 clubs mee, die verdeeld zijn over zes groepen. Van elke poule plaatst uitsluitend de win naar zich voor de finale- groep, die uit zes clubs zal bestaan. .-.'ElDEN - De jeugdteams van het Lissese De Spartaan zijn ook in de derde en laatste ronde van de atletiekcompetitie voor AB-ju- nioren sterk voor de dag geko men. Op de kunststofbaan in Haarlem kwamen de jeugdige Spartanen ondanks de ongunsti ge weersomstandigheden tot vele meer dan middelmatige verrich tingen. Bij de jongens blonk John van Loon uit die met een harde te genwind tot 11.8 op de 100m rea liseerde en voorts nog 6.46m ver sprong. Ook de 800m verliep niet ongunstig voor de Lissenaren met tijden van 2.06.2 en 2.06.6 voor resp. Wayne de Vries en John van de Zwet. Een goed ge middelde werd ook gescoord bij het discuswerpen met voor Paul de Koning 33.20 m en voor Bert Mens 33.04m. Van de Spartaan-meisjes sprongen zowel Monique van Ravensberg als Cunie de Nie behoorlijk ver, resp. 5.03m en 5.00m. Marinda van de Meer sprong haar ver trouwde hoogte van 1.65m. Met de speer kwamen Karien Win kelmolen en Annelies Deutekom Van de Leidse jeugdteams deden de ploegen van de AV Holland het nog het beste. Van de Hol land-jongens liep Michel Moll een goede 800m (2.07.0), sprong Chris Winkel met de polstok over een hoogte van 3.30m, stootte Rob Veldhuyzen 11 23m met de kogel en wierp Frits Stoffers de discus naar 32.20m. Van de meisjes van De Bataven was de 400m van Asti Oskam opmerke lijk: 58.9 sec

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17