Sammy Morgan: blinkende 'kraal' binnen Sparta. Vergeefse poging Hunt om Peterson te redden VOLENDAM BLIJFT „RECHT" ZOEKEN GEELS: TWEE GOALS z X SCORES IN BETAALD VOETBAL I SPORTTOTO 1 PAGINA 12 MAANDAG 11 SEPTEMBER 1978 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT EREDIVISIE FC Den Haag-Roda JC 0-3 (0-1), 34. Nanninga 0-1, 55. Koster 0-2, 69. De Jong 0-3. Toeschouwers: 4500. Scheidsrechter Draaisma. NEC-FC Twente 0-0. Scheidsrechten Keizer. Toe- schbuwers: 9.000. Ajax-PSV 2-0 (0-0). 56. Schoenaker 1-0,85. Clarke 2-0 (strófschop). Scheidsrechter Weerink. Toeschouwers: 29.000. Sparta-Volendam 3-0 (0-0). 70. pn 77. Morgan 1-0 en 2-0, 80. Van Staveren 3-0. Scheidsrechten Thomas. Toeschouwers:. 2500. AZ'67-Feyenoord 2-2 (1-0). 40. Kist 1-0,60. Van Til 1-1,75. De Graiaf 2-1,80. Van Deinsen 2-2. Scheidsrechter Van Etteko- ven, Toeschouwers: 25.000. Go Ahead Eagles-FC WV 2-0 (0-0). 72. en 77. Salfishberger 1-0 en 2-0. Scheidsrechter Geurds. Toeschouwers: 7.000. MW-NAC 1-1 (0-0). 58. Moho- rovic 0-1, 86. Brajovic 1-1. Scheidsrechter Ram. Toe schouwers: 8500. ROTTERDAM - Zelfs na de wedstrijd slaagde Volendam er niet in een aanval doeltreffend af te ronden. Het missen van een aantal kansen en het geflatteerde 3-0 verlies dat zijn team bij Sparta had geleden, hadden Jan Mak nader hand verleid tot het openen van het offensief, maar dat leverde niet meer op dan een cynische monoloog. Cen traal in de bijtende trainers-redevoering, die zaterdag avond werd afgestoken op het Rotterdamse Spangen, stond het geval Eddie Kraal. Die spits van Telstar had alsnog voor Volendam getekend, nadat hij eerder al mon deling overeenstemming had bereikt met Sparta, dat on middellijk een klacht indiende bij de KNVB, omdat Kraal in het tweede geval gebruik zou hebben gemaakt van de verboden bemiddeling van het bureau Inter Football. Dat werd weliswaar ontkend, maar de KNVB geloofde Kraai en Volendam niet en weigerde de speler aanvankelijk een arbeidslicentie te verstrek ken, hetgeen in tweede instantie werd teruggedraaid tot een speelver bod tot 1 oktober, iets wat Mak duidelijk nog niet kon verkroppen. Bij wijze van sarcastisch grapje had hij Kraal onder nummer 10 vooraf al in de opstelling laten opnemen; na de wedstrijd maakte hij er toespelingen op dat het niet spelen van de spits (die geacht wordt wèl produktief te zijn) Sparta bijzonder goed was uitgekomen en probeerde hij die club met een schuldgevoel op te schepen. "Zolang wij geblokkeerd worden door zusterverenigingen die zelf met hun aankoopbeleid achter het net vissen en dan klachten gaan indienen over clubs die wèl gericht aanko per*, kun je je afvragen waar je mee bezig bent", beet Mak zijn collega Petescu (ex-Telstar) zaterdagavond toe. "Dit past Sparta niet. In een tijd waarin het publiek wegloopt van de tribunes, moet je elkaar helpen, zoals v/ij bij Go Ahead Eagles hebben gedaan. Die ploeg had geen doel man, dus hebben wij ze Bloem uitgeleend. Als je alleen gaat proberen elkaar juridisch af te troeven, ben je duidelijk op de verkeerde weg" Spoor bijster Dat Mak het spoor zelf ook bijster was geraakt, probeerde de aanvankelijk zwijgende Petescu zijn collega duidelijk te maken door hem erop te wijzen dat alle clubs zich tegen de bemiddeling door bureaus als IF hebben gekeerd en dat niet Sparta, maar de onderzoekcommissie bewe zen had geacht dat er van IF-bemiddeling sprake was geweest. "Wij wilden slechts een principe toetsen. Daarom begrijp ik dat grapje in de opstelling ook niet", zei de geërgerde Petescu, "we zijn toch geen kleine- kinderen". Mak repliceerde met de opmerking dat het daar "wel sterk op leek, want Sparta heeft klachten neergelegd die onjuist zijn, omdat Sparta zelf zo geïnteresseerd was in Kraal. Was dat niet het geval ge weest, dan had Sparta nooit geklaagd." Een nogal merkwaardige voorstelling van zaken, want wie anders dan de benadeelde moet daarop in zon geval om arbitrage vragen? Emotioneel gezien misschien verklaarbaar, maar in werkelijkheid even vreemd was dat Mak de verantwoording voor een KNVB-uitspraak op Sparta wilde schuiven, zoals ook zijn kritiek op het Rotterdamse aankoopbeleid kant noch wal raakte. Sparta immers heeft wel tijdig gezorgd voor een vervangende spits en nog voor een slagvaardige ook, want Sammy Morgan hielp zijn club weer eens over de drempel. Waar de aanvallers van de tegenstander uit een vijftal kansen nog geen keuze konden maken, daar had de stand-in voor de geblesseerde Stuart Parker (die over twee weken weer hoopt te spe len) aan twee mogelijkheden voldoende om tweemaal te scoren. Statistisch Met zijn late goals trok Morgan Sparta weg uit de grijze middenmoot waarin de Kasteelclub na twee nederlagen dreigde te verzinken. Dat Van Staveren nadien nog voor 3-0 zorgde, was alleen belangrijk voor de statistiek; Morgan had met zijn treffers al voor de knock-out van Volen dam gezorgd. Een tikkeltje onverdiend misschien, want Volendam had lange tijd leuker en vooral intelligenter gespeeld dan de opponent. Met technisch vaardig kort spel was de tegenstander nauwelijks ruimte gegund voor het opzet ten van een vloeiende combinatie en had het team van Jan Mak zichzelf redelijke kansen gecreëerd. Middenvelder Bond, flankspeler Bijvank (3x) en Jonk. die eenmaal de lat raakte, konden die evenwel niet benut ten, waarna het hardwerka^e Sparta de gelegenheid tot herstel werd geboden. Zonder Michel ^Bke, die met een teenblessure niet in staat was te spelen (Pim Verbeek was zijn zeer redelijke vervanger), maar met Leen de Goey terug in de centrumpositie op het middenveld bleken de Rotterdammers daarbij echter hoogst afhankelijk van de bevliegingen van Van Zoest en de slagvaardigheid van Morgan, die op zijn beurt weer volledig van de vorm van zijn vleugelspelers afhankelijk is. "Als de crossballen uitblijven, zie je me niet, komen ze wel, dan ben ik weer helemaal terug,'*' verklaarde de Brit zijn opmerkelijke "terugkeer" in de wedstrijd. Die kwam diep in de tweede helft, toen Van Gaal in combinatie met Van Staveren Morgan de kans op 1-0 aanbood en Van Zoest op de andere flank onnodig balverlies van Dick Bond afstrafte met een accurate voor zet. Morgan kopte schitterend 2-0 in. Volendam, dat al na de eerste tegengoal zonder laatste man was gaan spelen (voorstopper Vonk was verhuisd naar de rechtsbackplaats van de geblesseerde Molenaar, in valler Zonneveld was in de spits gaan spelen), verweerde zich nog even redelijk via Jonk en Helling, maar wist zich toen al definitief verslagen Dat Van Staveren na weer een voorzet van Van Zoest nadien vallend 3-0 in mocht koppen, terwijl de vlagsignalen van de grensrechter en de Volendam-protesten werden genegeerd door de matige arbiter Thomas, maakte de nederlaag nog wat pijnlijker. "Een slechte afspiegeling van de verhoudingen", merkte Mak ontevreden op."Essentieel is, dat we die kansen niet hebben benut". Principe Mak zelf miste die toen hij terugkwam op het geval Kraal, in de dialoog met zyn collega. Petescu verweerde Sparta daarbij met de woorden: "je hebt een principe, of je hebt geen principe". Mak antwoordde: "Als je naar het huidige transfergebeuren kijkt, vraag je je af wat een principe waard is" Op zich natuurlijk een terechte vraag, maar juist daarom zijn controle en sanctie noodzakelijk. Is de straf die volgt dan niet terecht, dan moet dat de KNVB en niet de klager worden verweten, in het andere geval dient de beboeting te worden aanvaard. Wie dat weigert helpt de waardeloos heid van die voetbalprincipes in stand te houden. Meer "kralen" kunnen tenslotte een ketting gaan vormen PAUL DE TOMBE Haarlem-Vitesse 1-1 (0-0). 58. Bursac 0-1, 68. Piet van den Berg 1-1. Scheidsrechten Jonker. Toeschouwers 3500. FC Utrecht-PEC Zwolle 1-1 (0-1). 34, Van de Ham 1-0, 63. Hendriks 1-1. Scheidsrechter. Van Dijken. Toeschouwers: 5500. EERSTE DIVISIE Fortuna SC-Willem II 2-0 (0-0). 75. Hutting 1-0 (straf schop), 81. Titaley 2-0. Scheidsrechten v. d. Laar. Toeschouwers: 6000. FC Vlaardingen-Eindhoven 0-2 (0-1). 27. Schapendonk 0-1, 55. Schapendonk 0-2. Scheidsrechten Klint. Toe schouwers: 1500. Wagen ingen-Telstar 1-1 (0-1). 35. Bisschot 0-1, 81. Van Es sen (eigen doel) 1-1. Scheids rechten Van Swieten. Toe schouwers: 4000. Groningen-Helmond Sport 3-0 (1-0). 21. Waalderbos 1-0, 71. Bakker 2-0, 88. Swanen- burg 3-0. Scheidsrechten Gans. Toeschouwers: 6000. Excelsior-FC Amsterdam 0-0. Scheidsrechten Mulder. Toeschouwers: 2500. Dordrecht-Cambuur 1-1 (0-0). 48. Dubbeld 1-0,89. Roo senburg 1-1. Scheidsrechten Beek. Toeschouwers: 1800. Heerenveen-Den Bosch 3-1 (1-1). 17. Kram 1-0, 22. Peters 1-1, 46. Kram 2-1, 77. Postma 3-1. Scheidsrechter: Beuk- man. Toeschouwers: 2600. Heracles-Veendam 2-0 (1-0). 11. Óostrom 1-0, 80. Bakker 2-0. Scheidsrechten Klinkers. Toeschouwers: 3000. De Graafschap-Amersfoort 3-2 (2-0). 21. Koenders 1-0, 35. Polko 2-0,56. Van Pelt 2-1,65. Wintz 3-1, 66. Nieuwhof 3-2. Scheidsrechten Bosman. Toeschouwers: 4800. geluk sprekendat hij hier nog MONZA (ANP) - Met bijna drie uur vertraging heeft Niki Lauda op het circuit van Monza de 49ste editie van de Grote Prijs van Italië, de 14e formule 1 race meetellend voor het wereldkampioenschap, op zijn naam geschre ven. Het werd zelfs een dubbele Brabham-zege, want zijn stalgenoot John Watson legde beslag op de tweede plaats Lauda kwam als derde over de eindstreep, achter Mario Andretti en Gilles Villeneuve, die beiden één strafminuut werden toebedeeld voor te vroeg starten, en daardoor terugduikelden naar respectievelijk de zesde en de ze vende plaats Aldus geschiedde tot enthousias me van de 150.000 toeschouwers, die het lange wachten beu waren en hun rusteloosheid uitten in striemende fluitconcerten. Voor de tweede start was Mario Andretti al wereldkampioen. Zijn enige concurrent, Ronnie Peterson, die mogelijkerwijs nog een bedreiging kon vormen voor de wereldtitel, was door het on geluk definitief uit de strijd. De Amerikaan van Italiaanse af komst heeft er desondanks een spectaculaire race van gemaakt. In het uitgedunde veld - vijf cou reurs (Stuck, Lunger, Pironi, Pe terson en Brambilla) bleven langs de kant - nam de als tweede ge starte Gilles Villeneuve in een Ferrari de leiding na de start. An dretti kwam na de eerste van de veertig ronden (232 km) - de race was ingekort van 52 naar 40 ron den over 5.8 kilometer - als twee de gevolgd door Lauda Reute- mann en Watson. Het werd een nek-aan-nek race tussen Ville neuve en Andretti. In de vijftien de ronde had de Canadees vijf se conden voorsprong op Andretti, veertien op Lauda, vijftien op Reutemann en drie en twintig op Watson, toen de jury de medede ling doorgaf dat Villeneuve en Watson beiden één minuut straf kregen opgelegd wegens te vroeg starten. Op dat moment had Lau da in feite de leiding hoewel hij op de derde plaats reed. De 24 coureurs werden acht secon den na de eerste start al af- gevlagd. In de eerste, dubbele chicane ontstond ten gevolge van een stuurfout van Depailler of Patrese een kettingbotsing, waarbij Ronnie Peterson en Vic tor Brambilla de ernstigste ver wondingen opliepen De Lotus van de 34-jarige Zweed klapte te gen de vangrails, explodeerde en caramboleerde weer op de baan. Metershoge vlammen sloegen uit de wagen. Binnen 45 seconden na het ongeluk haalde Hunt Peterson uit zijn wagen. Ook de brandweer reageerde alert. Nog geen halve minuut na de catastrofe was men ter plekke Peterson en Brambilla werden bei den per helikopter naar het zie kenhuis Niguarda in Milaan ver voerd. De Zweed overleed van ochtend aan zijn ernstige ver wondingen. Over de mogelijkheid van een her start werd door de coureurs lang gediscussieerd. Bernie Ecclesto- ne, de primus inter pares in het racegezelschap, moest zijn ge wicht in de schaal leggen om de rijders opnieuw te laten starten. Maar niet nadat een delegatie be staande uit Lauda, Reutemann, Andretti en Fittipaldi, het traject op de veiligheid testten en eisten dat de vangrails voor honderd procent hersteld zouden worden. De ide- ?5>- VOLENDAM - Het zit Volendam- ,£ddy Kraal mag pas in oktober Volendam verlangt ook recht in de affaire Pier Tol, die gratis naar AZ is overgegaan. „We hebben recht op een transferbedragLa ten de gebroeders Molenaar van AZ aan Volendam honderddui zend gulden betalen, dan is de Guyt zondag-' zaak in orde. Intussen kiezen we een arbiter, zodat die arbitrage- vootzitter mr. J. Guyt niet lekker dat een kort geding van zijn club tegen de KNVB inzake Eddy Krcfal is afgewezen. Volendam gaat nu in hoger beroep bij het Gerechtshof in Amsterdam. Deze nieuwe zaak wordt pas in no vember behandeld. r voetballen. Mocht deze zaak echter in ons voordeel uitvallen, dan zullen alle wedstrijden van Volendam waarin Kraal niet speelde, moeten worden overge speeld. We blijven ons recht zaak voor het geval de Molenaars niet betalen, doorgaat in okto ber". De heer Guyt is verbaasd over het feit dat de gebroeders Molenaar zich nog steeds vrien den van Volendam noemen. ,Als ze dat zouden zijn, had AZ al lang geld betaald aan Volendam voor ToïC werden echter maatregel niet op de hoogte i het publiek kon tot het einde genieten van een zeldzaam boeiend duel tussen Ferrari, dat in "eigen huis" reed en Lotus, dat in dit seizoen had laten blijken de snelste te zijn. Na 31 ronden had Villeneuve nog twee seconden voorsprong op Andretti. De rest van het veld was uitgeschakeld voor de eerste plaats, althans voor de eerste aankomst op de streep, want ad- De officiële uitslag van de Formu le één race om de Grote Prijs van Italië op het circuit van Monza 1. Niki Lauda (Oos) Brabham: 232 km in 1.07.4 (207.526 km/uur); 2. John Watson (Ier) Brabham, op 1.48 sec.; 3. Carlos Reutemann (Arg) Ferrari, op 20.47 sec.; 4. Jacques Lafitte (Fra) Ligier, op 37.53 sec.; 5. Patrick Tambay (Fra) Mc Laren, 1.07.44; 6. Mario Andretti (VS) Lotus, 1.07.51; 7. Gilles Villeneuve (Can) Ferrari, 1.07.53; 8. Emerson Fittipaldi (Bra) Copersugar, 1.07.59; 9. Nel son Piquet (Bra) Mc Laren, 1.08.11; 10. Derek Daly (Ier) En sign, 1.08.13. De stand in het klassement om het wereldkampioenschap is na veertien races: 1. en wereldkampioen: Andretti 63 punten; 2. Peterson (Zwe) Lotus, 51; 3. Lauda 44; 4. Reutemann 35; 5. Depailler (Fra) Tyrell, 32; 6. Watson 25; 7. Laffitte 19; 8. Fitti paldi 16; 9. Scheckter (Zaf) Wolf 14; 10. Patrese (Ita) Arrows, 10. ministratief gezien lag Niki Lau da nog steeds aan kop. Na 34 ron den kwamen beide wagens ge lijktijdig door, een ronde later had Andretti een neuslengte voorsprong en na veertig ronden passeerde de wereldkampioen als eerste de eindstreep met 2,5 seconde voorsprong op Ville- Lauda kwam als derde door, ge volgd door zijn stalgenoot Wat son. Door de straftijd van de eer ste twee werd het in Monza uit eindelijk nog een, de eerste van dit seizoen, Brabham-zege. Maar de gebruikelijke festiviteiten na een Grand-Prix-zege bleven uit. De gebeurtenis rond Peter son herinnerde aan zijn crash in 1976 op de Nurburgring, toen hij juist op het nippertje uit zijn brandende bolide werd gered en wekenlang in levensgevaar ver keerde. Succes voor motorteams ANDERSTORP - De 53ste motor- zesdaagse, die dit keer werd ge houden in het Zweedse Ander- storp, is voor de Nederlandse deelnemers uitstekend verlopen. In de strijd om de Zilveren Vaas werd Nederland vierde achter Italië, Polen en Tsjechoslowa- kije, de Trophyrijders bleven niet achter en behaalden eveneens een fraaie vierde plaats. Hier won Tsjechoslowakije. Vijftien Nederlanders behaalden een gouden medaille. BRUSSEL (ANP) - De nivellering in de Belgische competitie is na vier speeldagen een feit. Vier ploegen gaan aan de leiding en worden gevolgd door een kwar tet, dat ëen punt minder heeft. Koploper Beringen, tot zaterdag de trotse leider, werd in de wed strijd tegen Beveren met de neus op de realiteit geduwd en met een zware nederlaag (5-1) huis waarts gestuurd. RWDM kwam na 300 minuten competitievoetbal voor de eer ste maal tot een doelpunt en be haalde meteen ook zijn eerste zege in dit seizoen. Landskam pioen Club Brugge werd met 2-0 verslagen. Een zeer gemotiveerd spelend RWDM had in Jan Bos kamp zijn absolute uitblinker. Twee strafschoppen, een voor de rust toen Meeuws Boskamp binnen de zestien meter lijnen onderuit liep, en een in de twee de rondgang toen doelman Jen sen Olsen foutief afstopte, wer den door Gorez en Boskamp on berispelijk benut. De nervosi teit van Club Brugge kende geen grenzen. Julien Cools werd in de tweede helft uit het veld ge stuurd wegens natrappen tegen Boskamp. Ruud Geels is in korte tijd onmis baar geworden voor Anderlecht. Door twee doelpunten van zijn voet won de Brusselse club met 2-1 van Winterslag. Geels pro duceerde in vier duels al acht doelpunten. Anderlecht haalde de winst moeiteloos binnen. Eerst vijf minuten voor tijd kon Winterslag tcgenscoren. Engeland De indrukwekkende seizoenstart van Liverpool werd tegen Bir mingham City uitgebreid met de vijfde forse zege: 6-3. De winst kwam geen moment in gevaar, vooral niet nadat Birmingham- verdediger Gary Pendry na der tig minuten uit het veld ge stuurd werd wegens een te grove charge tegen Steve Heighway. Op dat moment was de stand al 0-1. Graeme Souness, de Schotse international, had drie minuten ervoor geen ontzag gekend voor de muur van Birmingham-ver- dedigers. Uit een vrije trap le pelde hij de bal vakkundig in het doel. Na de hervatting maakte Liverpool het karwei af. Sou ness scoorde zijn tweede doel punt en enkele minuten voor het einde trof Alan Kennedy voor de derde maal de roos. Nottingham Forest wisselde vier remises af met de eerste over winning. Na vier minuten nam Arsenal de leiding. Een vrije trap werd door Liam Brady in eens omgezet in een doelpunt. Op slag van rust werd de thuisclub getracteerd op een strafschop, die door Robertson benut werd. Hevige protesten van Londense spelers, die de ar bitrale beslissing terecht aan vochten, werden weggewuifd. In de verbeten strijd werd Ian Bower matchwinner. Ipswich Town maakte voor het treffen tegen AZ'67 een slechte generale door. De ploeg van Ar nold Mühren speelde zeer onge motiveerd en moest genoegen nemen met de derde nederlaag: 0-2. Duitsland Niet minder dan 22 maanden heeft Bayern Münch'en moeten wach ten op een overwinning in een uitwedstrijd voor de competi tie. De drievoudige winnaar van de Europese beker voor lands kampioenen won op 27 novem ber 1976 voor het laatst een uit wedstrijd (bij Stuttgart). Zater dag werd de periode van afgang voorlopig afgesloten met een overwinning bij Arminie Biele feld: 0-2. Koploper FC Kaiserslautern bleef als enige club in de Bundesliga ongeslagen, maar kwam niet verder dan 0-0 in de uitwed strijd tegen Eintracht Braunschweig. Titelverdediger FC Köln, sinds de competitiestart in de midden moot, kwam niet verder dan 1-1 bij Fortuna Düsseldorf. Toto i 3 Utrecht-PEC MW-NAC NEC-Twente Sparta-Volendam Den Haag-Roda JC 2 AZ-Fèyenoord 7 Haarlem-Vitesse Eagles-WV Ajax-PSV 2<| Wageningen-Telstar Excelsior-Amsterdam 2^ Heerenveen-Den Bosch De Graafschap-Amers f 2 LOTTO De winnende getallen van de lotto zijn: 1-4-14-19-27-39. Reservegetal: 32. WEÓT-DUITSLAND De winnende getallen van de Duit se lotto zijn: 2-8-14-20-23-38. Reser vegetal: 21. Uitslag van Spiel '77: 6-7-2-5-6-1-6. SUPERTRIO 1. nummer 9 (Pitista); 2. i (Paradies du Bois); 3. (Pretty Boy). Uitbetaling: f3578,40.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 12