„Trucs van kabinet om actie te breken" Te weinig steun avondscholier („Gedragsregels voor politici moeilijk" j Vorig jaar ruim 22 miljard uitgekeerd Advocaten 182 „kerk-Marokkanen Commissie: royement voor drie afvallige statenleden PvdA ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1978 VERSLAG SOCIALE VERZEKERINGSBANK EN RADEN VAN ARBEID: DEN HAAG (GPD) - De So ciale Verzekeringsbank en Raden van Arbeid hebben in 1977 ruim 22 miljard gulden uitgekeerd. Ten opzichte van het jaar daar voor betekent dit een stij ging van ongeveer twee miljard (tien procent). Voor het overgrote deel komt deze voor rekening van de Algemene Ouder domswet (aow). Het be drag aan aow-uitkeringen is namelijk met 1,5 miljard toegenomen tot ruim 15 miljard. Dit staat in het zojuist verschenen verslag over 1977 van de Sociale Verzekeringsbank en de Raden van Arbeid, die gezamenlijk 42 procent van het totale bedrag aan sociale verzekeringsuitkeringen en -verstrekkingen, ofwel 9,5 procent van het netto nationaal inkomen tegen marktprijzen, uitbetalen. De uitkeringen krachtens de Al gemene Weduwen- en Wezenwet gingen met circa tien procent omhoog tot ruim twee miljard. Het totale bedrag aan kinderbij slagen ten laste van de Algemene Kinderbijslagwet (akw) en de Kinderbijslagwet voor loontrek- kenden (kwl) vertoonde een stij ging met 194 mihoen (4,7 procent) tot ruim 4,3 miljard. Voor de ove rige wetten (waaronder de in li quidatie zijnde Invaliditeits- en Ongevallenwetten en de Ouder domswet 1919) ,werd in totaal 370 miljoen uitbetaald. Het aantal ouderdomspensioenen (krachtens de aow) is in 1977 ten opzichte van het jaar daarvoor met 2,5 procent toegenomen tot 1.252.000. Het aantal weduwen- en wezenpensioenen (aww) steeg in 1977 van 171.000 tot 172.000; dat is met zes procent. Ten op zichte van het jaar daarvoor werd in 1977 minder kinderbijslag uit gekeerd. Het aantal gerechtigden ging van 1.770.000 omlaag naar 1.766.000. De Raden van Arbeid hebben in 61.000 gevallen een afkoopsom toegekend op grond van de in li quidatie verkerende Invalidi teitswet (rentekaartverzekering) met een gemiddeld bedrag van circa 1200 gulden. Bovendien is in 30.000 gevallen een afkoopsom van weduwenrente toegekend met een gemiddeld bedrag van circa 800 gulden. Verder is nog in 52.000 gevallen een afkoopsom toegekend ter zake van restitutie van betaalde premies. Vanaf 1 juli 1967 zijn in totaal bijna 3,7 .mil joen afkoopsommen met een gemiddeld bedrag van 205 gul den uitbetaald. De totale premieontvangst is ten opzichte van 1976 met ongeveer 1,6 miljard toegenomen tot bijna 21,5 miljard. Van deze stijging komt een bedrag van plusminus èèri miljard voor rekening van de Algemene Ouderdomswet. Hier door heeft de premieontvangst voor deze wet over 1977 (met in begrip van de Rijksbijdrage) bij na de 15 miljard bereit. De premieontvangsten (met inbe grip van de Rijksbijdragen) voor de Algemene Weduwen- en We zenwet en de Algemene Kinder bijslagwet namen ten opzichte van 1976 toe respectievelijk van 1,9 tot 2,1 miljard en van bijna 2 miljard tot ruim 2,2 miljard. Ook de premieopbrengst ingevolge de Kinderbijslagwet voor loontrek- kenden is toegenomen en wel van 2 miljard tot bijna 2,2 miljard. 99. AMSTERDAM (GPD) - „Heel Nederland meent dat de Marokkanen een verblijfsvergunning moeten krijgen, het kabinet meent alleen dat ze met allerlei trucs de zaak kan breken". Dat is de mening van de advocaten van de 182 zgn. „kerk- Marokkanen". „Nog anderhalve maand wach ten betekent voor de 182 een ramp. Onze cliën ten kunnen het eigenlijk.niet meer aan" Dat zegt mr. W. van Bennekom over het kabinetsbesluit om pas over eventuele uitwijzing te oordelen na een uitspraak van de Raad van State. De minister-president grote Weer manifestatie voor „182" AMSTERDAM (ANP) - In sa menwerking met talloze or ganisaties heeft het KMAN (Komité Marokkaanse Arbei ders in Nederland) opnieuw een landelijke manifestatie georganiseerd voor de Ma rokkaanse regularisatie- slachtoffers, die nu ongeveer een maand een symbolische hongerstaking houden in de kerk "De Duif' in Amster dam. Volgens de organisatoren heb ben vier politieke partijen, alsmede de ASVA, de Arjos, de landelijke Raad van Ker ken en de FNV hun mede werking aan deze manifesta tie toegezegd. Tevens hoopt men op de komst van kardi naal Willebrands en enkele bisschoppen. Op een persconferentie in De Duif werd gistermiddag mee gedeeld dat er momenteel nog 60 van de 182 Marokka nen actief aan de actie deel nemen. Hun gezondheidstoe stand is redelijk, aangezien de hongerstakers met een "af lossingssysteem" werken. Ongeveer 30 deelnemers zou den inmiddels door hun baas zijn ontslagen, zodat zij hun gezin in Marokko niet meer kunnen onderhouden. En kelen genieten voor de duur van de actie een ziekte-uitke ring. Op uitnodiging van een aantal kerkelijke organisaties h,eeft het KMAN inmiddels een be groting ingediend van 36.000 gulden per maand. Dit bedrag zal grotendeels worden be steed om de gezinnen van ontslagen Marokkaanse ac tievoerders te steunen. noemde een week geleden een termijn van twee weken, maar de advocaten van de 182 verwachten pas in de tweede helft van okto ber een dergelijke uitspraak. De advocaten vragen zich af of Van Agt zich echt vergist heeft of dat het onwil is. „Het is volslagen on verantwoordelijk van de ambte naren die hem adviseren dat ze hem niet op de normale duur van een uitspraak bij de Raad van State hebben gewezen", aldus mr. Van Bennekom. Het ministerie van justitie heeft voor vertraging gezorgd door niet tijdig bepaalde stukken in te le veren. Van Bennekom zegt: „Af hankelijk van de inhoud van die stukken kunnen we volgende week eventueel een nieuwe zit ting van de Raad van State ahn- vragen. De zaak krijgt alle priori teiten van de Raad, maar dat be tekent dat die zitting toch pas een week later zal kunnen plaatsvin den. Normaal doet de Raad nazes weken uitspraak. Volgens de Griffie kan het in dit geval mis schien na vier weken" Van Bennekom vreest dat de toe voeging van een geheim stuk de tzaak nog meer zal vertragen. Het betreft een verslag van een ge sprek tussen de Nederlandse ambassadeur in Marokko en top ambtenaren van buitenlandse zaken en justitie. Dit gesprek over de gevolgen van terugkeer van Marokkanen naar hun land heeft vermoedelijk in juli 1976 plaatsgevonden. De advocaten krijgen slechts een zakelijke sa menvatting onder ogen die door het ministerie van buitenlandse zaken is opgesteld. Mr. Van Ben nekom zegt „Misschien moeten we op grond van de inhoud het origineel opvragen. Het is heel ongewoon dat belanghebbenden geen volledige inzage wordt ge geven" De advocaten wijzen erop dat het kabinet helemaal niet is gebon den aan een uitspraak van de Raad van State. De voorzitter yan de Raad, de heer Van Rijckevor- sel, heeft op 15 augustus ver klaard dat de staatssecretaris van justitie staatsrechtelijk steeds de vrijheid heeft ondanks de nega tieve uitspraak van de Raad van State een verblijfsvergunning te verlenen aan de Marokka- MAASSLUIS - Was het een aanvaring of een aanrijding? Dat zal wel nooit duidelijk wor den. Duidelijk was wel dat de sportvissers Schutte en Van Gelder snel de benen moesten nen toen zij het Duitse vrachtschip Craiga Boy in Maassluis op hun stekkie zagen afkomen. Door een staaltje van twijfelachtige stuurmanskunst stevende de Duitse schipper re gelrecht op de wallekant aan En alsof dat nog niet genoeg was gooide hij het anker bovenop de motorkap van de auto van de sportvissers. Een poging om af te meren. Alhoewel dat natuur lijk niet meer nodig was Architect Van dèn Broek overleden DEN HAAG (ANP) - In een Haags ziekenhuis is op 79-jarige leeftijd de architect prof. ir. J. H. van den Broek overleden. Prof. Van den Broek was een exponent van de "nieuwe zakelijkheid" in de ar chitectuur en stedebouw. Als ar chitect en hoogleraar aan de Delftse TH heeft hij tal van baan brekende ontwerpen en ideeën gelanceerd. Hij was de schepper van onder meer het Rotterdams winkelcentrum De Lijnbaan, Het Dorp bij ATnhem en de aula van de TH te Delft. AMSTERDAM (ANP) - Koot en Bie zullen het Nederlands Bla zers Ensemble vergezellen op zijn eerstvolgende tournee door de Verenigde Staten. Het betreft hier een rondreis vap 19 maart tot 10 april volgend jaar, waarbij het ensemble o.m. New York, Was hington, Chicago en de Canadese hoofdstad Toronto zal aandoen. Koot en Bie naar de VS Over de bijdrage die Koot en Bi aan de concerten gaan leveren i nog geen duidelijkheid te vei krijgen. Een woordvoerder va: het ensemble wilde slechts ont hullen dat zij met de zorg voor presentatie en bewaking zullen worden belast. Het Nederlands Blazers Ensemble maakt de reis op uitnodiging van het Amerikaanse impressariaat Columbia Artist Management, dat ook het concertgebouwor kest pleegt te contracteren. GRONINGEN (ANP) - Een onder zoekcommissie van de PvdA heeft het gewestelijk bestuur in Groningen geadviseerd het lan delijk partijbestuur te vragen drie Groningse PvdA-ers als lid te royeren. Het gaat om drie leden van de PvdA-statenfractie, die enige maanden geleden weigerden mee te werken aan de vorming van een links programcollege. De drie hadden onvoldoende ver trouwen in de kwaliteiten van het voorgestelde college met betrek king tot het werkjgelegenheids- beleid. Omdat zij in de 25 man tellende PvdA-statenfractie geen gehoor vonden voor hun bezwa ren en ook niet bereid waren het linkse programcollege toch te aanvaarden, sloten zij een ver bond met het CDA. Het resultaat van de opstelling van de drie PvdA-dissidenten was dat het links programcollege geen meerderheid in de staten meer had en er niet kwam. In plaats daarvan kreeg Groningen nu een college van GS bestaande uit 3 CDA-ers, 2 WD-ers en 1 afvallige PvdA-er. Volgens de onderzoekcommissie heeft het drietal zich "als zelf standige politieke factor naar buiten gepresenteerd" en daarbij "door de partij niet gelegitimeer de" handelingen verricht. Daar om zou nu royement moeten vol gen. Voordat het gewestelijk bestuur het landelijk partijbestuur zal verzoeken dat in overweging te nemen komt de kwestie nog op een gewestelijke vergadering aan de orde. De drie dissidente PvdA-ers zijn R Tamminga (voormalig fractie voorzitter van de PvdA in de Groninger staten), Ina Martens (onlangs gekozen tot gedepu teerde) en B. J. Brouwer. Het drietal beschouwt zichzelf nog steeds als behorend tot de PvdA- statenfractie, maar opereert op praktische gronden nu in de sta ten als de groep VPS (Verontrus te PvdA-Socialisten). „Steun staking tegen bewind in Nicaragua" UTRECHT (ANP) - Clat-Neder- land, de Nederlandse solidari teitsbeweging van de Zuidame- rikaanse vakcentrale Clat, heeft gisteren, vier Nederlandse be drijven met dochteronderne mingen in Nicaragua gevraagd de nationale staking tegen het be wind van president Somosa van Nicaragua te steunen. In een brief aan de bedrijven, Shell Philips, Ceteco en Van Leer, vraagt Clat-Nederland of de sta king, die door de vakbeweging, de kamer van koophandel en de werkgeversorganisatie van Nica ragua wordt ondersteund, ook de steun heeft van de plaatselijke di recties van de vier multi-natio- nale ondernemingen. Clat-Nederland stelt dat dergelijke steunbetuigingen van belang zijn voor het herstel van de democra tie in Nicaragua. KRITIEK OP WERKGEVERS NA ONDERZOEK STUDIECENTRUM DEN HAAG (ANP) - Bijna de helft van de leerlingen van avondscholen krijgt steun van de werkgever en in veel gevallen is deze steun niet voldoende om problemen te voorkomen. onderwijspolitiek te bagatelli: Begeleiding vanuit de school is vaak minimaal, want daarvoor zouden meer taakuren beschik baar moeten zijn. Het zijn be paald geen problemen om In de [BRINK Luchtverwarming Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Postbus 337. Kalkovenweg 58.Telefoon (01720) 2 0 3 00 Dit concludeert de Stichting voor Onderzoek van het Onderwijs (SVO) uit een onderzoek dat het Studiecentrum voor het Vor- mings- en Ontwikkelingswerk voor Volwassenen heeft verricht. Globaal zijn de cursisten die de ex amenklas halen, in twee groepen te verdelen: de jongeren (tot 23 jaar) die meestal ongehuwd zijn, en de ouderen die vaak getrouwd zijn. De ene groep studeert niet langer dan twee jaar op de avond school, de andere driejaar of lan ger. Aanvankelijk gaat het meer om het studeren zelf, later blijven di ploma en verbetering van loop baankansen als voornaamste drijfveren over. Dit geldt meer dan voor vrouwen e de avond-ma- Ruim 22 procent van alle eindexa menkandidaten in het avondon derwijs heeft vertraging opgelo pen: zitten blijven, zakken of stu die-onderbreking. Als reden om te stoppen worden genoemd: de te zware combinatie studie-werk en te weinig ontspanning. Oude re cursisten hebben vaker problemen in de sociale omge ving dan hun jongere collega's. Mentale problemen worden meer bij vrouwen dan bij mannen aan getroffen. Er zijn ook klachten over de leer middelen. Nogal wat eindexa menkandidaten vinden het stu diemateriaal te duur, de boeken te slecht of te kinderachtig. Ook het feit dat al in het eerste jaar een vakkenpakket moet worden ge kozen ontmoet kritiek. Een kwart van alle leerlingen blijkt achteraf niet gelukkig met de gemaakte keuze. DEN HAAG (GPD) - Tweede-Kamervoorzitter Vondeling heeft een boek geschreven over de vraag of het gewenst is dat voor parlementariërs een aparte gedragscode geldt, waarin staat wat in hun publieke functie wel of niet geoorloofd is. Aanleiding is de koopsompolisaffaire, waarbij berichten verschenen dat kamer leden misbruik hadden gemaakt van hun voorkennis om nog snel een lucratieve koopsompolis aan te schaffen. De D'66-fractie vroeg toen aan Vondeling zijn gedachten eens te laten gaan over het opstellen van gedragsregels voor parlementariërs. Vondeling ging aan het werk en verzamelde al snel zoveel materiaal, dat het hem niet doenlijk leek het als discussiestuk voor het kamerpre- sidiüm te presenteren. Dr. Vondeling heeft zijn bevindingen nu „als strikt persoonlijke mening" laten verschijnen bij de Staatsuitgeverij (prijs f 10,-; titel: „Schijn des kwaads"). Vondeling bekijkt de situatie wat betreft gedragsregels bij de buitenlandse parlementen en bij niet- politieke beroepsbeoefenaren in ons land. Hij somt de gevallen op waarin Nederlandse politici na de oorlog in opspraak kwa men, en trekt daar enkele conclusies uit. Vondeling behandelt vervolgens de argumenten voor het opstellen van speciale ge dragsregels en de argumenten die daartegen pleiten. Hij komt tot de voorlopige slotsom dat de Tweede Kamer niet moet proberen nieuwe vaste, bindende regels op te stellen voor het gedrag van haar leden. Wel ziet Vondeling heil in een statuut voor politieke partijen, waarin onder meer de financiële handel en wandel van kandidaat-kamerleden wordt belicht Met toestemming van dr. Vondeling publiceren wij hier het laatste hoofdstuk uit diens nieuwe boek. j Vondeling in boek: Een van de door mij meest geres pecteerde Amerikaanse senato ren, Eugene McCarthy, heririnert er in een verhelderend opstel over parlementaire ethiek aan, dat middeleeuwse heersers ge bruik maakten van moraaltheo logen om hen te raadplegen en voor advies. Nu doen we dat niet meer. In hun plaats vragen de meesten van ons nu een econoom om raad. Het is inderdaad opval lend, dat in de Nederlandse roep om gedragsregels voor politici tot nu toe uitsluitend gedacht lijkt te worden aan het gedrag in finan ciële aangelegenheden. Mis schien wel omdat er de laatste paar jaren allerongelukkigste aanvaringen zijn ontstaan over ethiek en politiek naar aanleiding van het ondiepe vaarwater, waarin het begrip „ethisch re veil" terecht kwam, stellig tegen de bedoeling van degene die het het eerst hanteerde. Enerzijds was er de leuze van voor uitstrevende partijen dat „de staat geen zedenmeester" mag zijn, anderzijds het woord van Van Agt „Politici kunnen wel enige voorsprong nemen op het volk, maar niet veel. Ik denk dat er voorlopig nog een zekere ze denmeesterij nodig zal zijn". En dan, daartegenover, de aandrang uit de hoek van PvdA en D'66 om bindende fatsoensregels voor alle politici op te stellen, terwijl in CDA-kring alleen wordt gedacht aan interne richtlijnen voor de ei gen mensen. Het is duidelijk, dat er nog geen sprake is van een begin van over eenstemming. Dat is niet zo ver bazingwekkend. Tot voor kort was de zaak in ons land nooit aan de orde gesteld. Het zijn vooral enkele kleine incidenten, die sa menvielen met bepaalde ernstige feiten in het buitenland, die aan leiding hebben gegeven tot onge rustheid. Een behoorlijk syste matisch onderzoek, ja zelfs een rangschikking van de feiten, is nog niet gebeurd; laat staan het doordenken van het probleem in samenhang met de vele snelle veranderingen op allerlei terrei nen van het culturele en maat schappelijke leven in de westerse wereld. Roscam Abbing, die in ons land doorgaat voor èèn der beste waarnemers en kenners van sociale vraagstukken en ethi sche problemen, meent dat on danks revolutionaire verande ringen de ethische uitgangspun ten van allerlei mensen werk zaam op de meest verschillende terreinen van de wetenschap on aangetast zijn. Een reden om ons aan te spiegelen, maar in zijn al gemeenheid toch onvoldoende om er genoeg houvast aan te heb ben in de talloze twijfelgevallen waarvoor iedereen, ook een poli ticus, komt te staan. Mede daar om ben ik voorlopig tot de slot som gekomen, dat de Tweede Kamer niet moet proberen nieu we vaste, bindende regels op te stellen voor het gedrag van haar leden. Trouwens - en dat is een overweging die aan de mogelijk heid voorafgaat - ik zie, gelukkig, ook (nog) niet de noodzaak daar toe. Daarbij heb ik ook buiten landse parlementaire regelingen en de ervaringen in andere be roepen in de overwegingeri be trokken. Beeld Als ik de voor mij, ten slotte, en op dit moment doorslaggevende factoren op een heel kort rijtje probeer te zetten, dan is het beeld als volgt a. In tegenstelling tot collega's in bijna alle andere landen zijn Ne derlandse parlementariërs in strafzaken niet bevoorrecht of extra beschermd. b. In vrijwel alle bekende gevallen heeft de kamer, of de politieke partij waartoe de betrokkene be hoorde - afgezien van de eventu eel strafrechtelijke kant - in het openbaar geoordeeld, althans aan de zaak aandacht gege- c. De ernst van de ontsporingen is niet zo groot. d. In de kleine, vaderlandse ge meenschap lijkt de publieke con trole op het doen en laten van po litici tamelijk afdoende. e. Het politieke leven is bij ons goed georganiseerd en de partijen zijn merendeels behoorlijk waak- f. Het zal in onze zeer gevarieerde samenleving niet meevallen standaardnormen te ontwerpen, die enerzijds praktisch toepas baar zijn, en anderzijds de nood zakelijke maximale vrijheid van handelen voor politici waarbor gen. g. Iedere burger kan zich, zo nodig, met klachten tot de Kamer wen den, en ook nu al kan de Kamer, desgewenst, van geval tot geval over het gedrag van collega's oordelen en dat veroordelen als daar aanleiding toe is. Statuut Hoeft er dan helemaal niets te ge beuren? Niet veel. Ik blijf pleiten voor een statuut voor politieke partijen, waarin de kandidaat stelling, de openbaarheid (onder andere van financiën) en de ver antwoordingsplicht tegenover de kiezers wettelijk wordt geregeld Politieke partijen zouden zich bereid kunnen tonen eventuele klachten over het persoonlijke gedrag van een van hun leden- volksvertegenwoordiger, mits verband houdende met zijn ambtsvervulling, te onderzoeken en van het resultaat mededeling te doen in het officiële orgaan van die partij. Heroverweging van de beëdigings formules lijkt wenselijk, waarbij ik aandacht vraag voor het „alles te zullen doen wat goede en ge trouwe (leden van de) Staten-Ge- neraal schuldig zijn te doen' (huidig Artikel 54 van de Grond wet). Dit zou namelijk de formule kunnen zijn waaraan het gedrag, zo nodig, kan worden getoetst; ook door de Kamer zelf. Voorts lijkt het wenselijk, dat de kamervoorzitter ieder jaar als hij aan de leden de gegevens voor het Register van nevenwerk zaamheden vraagt, wijst op hun bijzondere verantwoordelijkheid bij het aanvaarden en vervullen van functies naast hun kamer werk; het doen van toezeggingen en beloften; het aanvaarden van gunsten, geschenken en geldelij ke vergoedingen; het bewaren van geheimen; het doen van ver trouwelijke mededelingen aan belanghebbenden. Uiteraard ben ik benieuwd naar de algemene regels voor ministers die het kabinet opstelt. Aan twee zaken zal naar mijn mening bij zondere aandacht gegeven moe ten worden: le: Of er redenen zijn het beheer van het familievermogen tijdelijk over te dragen, althans m de ge vallen waarin enig vermogen aanwezig is; en 2e: of het wellicht nodig en moge lijk is bepalingen te maken voor het aanvaarden van niet-openba- re ambten kort na het beëindigen van het ministerschap. Daarbij zou ook overwogen kunnen wor den of in bepaalde gevallen niet een rouwtijd in acht genomen of een soort concurrentiebeding gemaakt zou moeten worden, in dachtig aan het Bijbelwoord: „Onthoudt U van allen schgn des kwaads"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7