Regering wil bouwprogram proberen te redden n Ti T-J rï 71 concerten Eis negen jaar voor moordpoging reductiebon Volledige bescherming tegen polio onmogelijk 'Eet geen rauw vlees en houdt kattenbak schoon' In oktober massaal protest in Den Haag Minister: tekort aan bouwvakkers jfycMür- VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1978 UTRECHT (ANP) - Naar schatting 10.000 betogers zullen volgens de Federatie Nederlandse Vakbeweging op 3 oktober in Den Haag massaal demonstreren tegen de plannen van de regering om "te snijden" in de sociale uitkeringen. De demonstratie wordt gehouden op de dag dat de Tweede Kamer een begin maakt met de behandeling van de ombuigingsplannen die het kabinet heeft ontvouwd in "Bestek *81". De manifestatie wordt gehouden op initiatief van de algemene Nederlandse invalidenbond (ANIB) en de gehandicaptenraad. De actie vindt plaats met steun van de FNV en het Christelijk Nationaal Vakverbond. Het protest op 3 oktober richt zich vooral tegen het plan van de regering om de WAO-uitkeringen met een half procent per half jaar te kortwieken. Directeur F.W. van Deelen van het bondsbureau van de ANIB zegt in het FNV-blad "De Vakbondskrant" dat de gemiddelde WAO-er op het minimum-inkomen zit, ongeveer 1.200 gulden per maand. "Het is onaanvaardbaar dat juist deze groep zo zwaar moet bloeden. Wij hebben becijferd dat wanneer alle regeringsplannen ten aanzien van de niet-actieven doorgaan, dat neerkomt op een reële achteruitgang in inkomen van pak weg 500 gulden per jaar". Zo'n achteruitgang komt hard aan bij mensen die het toch al niet breed hebben en die bovendien door hun arbeidsongeschikt heid allerlei extra kosten hebben, aldus Van Deelen. "Neem nou iemand die vanwege hartklachten in de WAO loopt. Als er geschilderd of behangen moet worden kunnen de meeste men sen dat zelf. Maar zo'n WAO-er moet het allemaal laten doen, waardoor hij duurder uit is. Dat geldt natuurlijk ook voor een heleboel andere dingen. Het leven is voor een WAO-er gewoon duurder". DEN HAAG - Prinses Beatrix en prins Claus vieren zondag hun "koperen bruiloft" want z ij zijn o p die dag 12 'fa jaar getrouwd.Op deze door Max Koot vervaardigde foto het prinselijk paar met hun kinderen Willem Alexander (links), Constantijn (achter) en Johan Friso. DEN HAAG (GPD) - Minister Beelaerts van Blokland (volks huisvesting en ruimtelijke orde ning) verzet zich tegen het „ge huil over de werkloosheid" van de vakbeweging als een gevolg van de verminderde woningpro- duktie. Volgens de bewindsman bestaat er, zeker in het westen, een tekort aan voldoende gekwa lificeerde werknemers in de bouw. „In de bouwnijverheid be staat geen enkele reden tot pa niek", aldus de minister. Hij reageerde gisteravond op deze wijze tijdens het debat over de woningbouwproduktie op be richten dat zo'n 11.000 bouwvak kers zouden moeten afvloeien. Onder meer het CNV berichtte dit onlangs. „Het probleem is niet dat er te weinig werk is, maar dat er een personeelstekort is". Hij wees erop dat op dit moment tal loze buitenlanders in de bouw werkzaam zijn. Minister Beelaerts zei dat de te rugloop in de woningbouw eer der een gevolg was van verlen ging van de bouwtijd voor de ge middelde woning. Zo kost het te genwoordig ongeveer twaalf en een halve maand om een huis te bouwen. Vorig jaar was dit nog elf maanden. In dit verband wees Beelaerts van Blokland ook op de grote stijgingen in de sectoren agrarische bouw en utiliteits bouw. Zo nam de bouw van fa brieksgebouwen en dergelijke in de eerste helft van dit jaar met 4 proCent toe, vergeleken met de cijfers van vorig jaar. Op het gebied van de ruimtelijke ordening wil de minister niet zonder meer vasthouden aan het uitgangspunt dat in kleine kern en alleen voor de behoefte ge bouwd mag worden. In antwoord op vragen van onder meer de CDA en WD- woordvoerders verklaarde hij dat de provinciale besturen elk geval op zichzelf be ter moeten kunnen bezien. „Dat kan betekenen dat er meer uit breiding komt dan alleen nieuw bouw voor autochtonen en eco nomisch gebondenen", zei de minister. DEN HAAG (GPD) - De regering wil op korte termijn de terugval in de bouw te lijf gaan. Geprobeerd wordt het bouwprogramma voor 1978 (106.000 woningen) toch nog zoveel mogelijk uit te voeren. Vast staat dat 2000 wo ningwetwoningen minder gebouwd worden dan de 31.000 die waren gepland. Staatssecretaris Brokx beleefde gisteren m de Tweede Kamer tijdens hel debat over het volkshuisvestingsbeleid moeilijke momenten. Op de foto luistert de staatssecretaris gespannen naar één van de kamerleden IN 26 STEDEN NU BIJNA 214.000 WONINGZOEKENDEN DEN HAAG (GPD) - In 26 grote en middelgrote steden staan bijna 214.000 woningzoeken den bij gemeenten inge schreven. De socialist Kom brink maakte dit gisteren be kend tijdens het debat over de stagnatie in de woningbouw Kombrink hield een telefoni sche enquête bij 26 steden. Er blijken in die gemeenten bij na 110.000 alleenstaanden (één- en tweepersoons-huis houdens) te zijn ingeschre ven. Enkele cijfers: Amster dam telt 35.000 woningzoe kenden, Den Haag 30.000, Amersfoort 5550, Almelo 2371, Arnhem 6090, Assen 1692, Bergen op Zoom 1300, Enschede 5682, Groningen 13.720, Haarlem 7000 Hen gelo 6000, Hilversum 4486 Maastricht 3533, Nijmegen 11.955, Utrecht 15.849, Zaan stad 6000. In Leiden staan rond de 4000 woningzoekenden inge schreven. Algemene klacht van Kom brink 'omdat er te weinig woningen beschikbaar zyn in de woningwetsector, eenge zinswoningen met een huur van 300 tot 500 gulden, wordt de doorstroming naar die wo ningen gestagneerd. Dit be tekent dat er geen of niet vol doende huizen vrijkomen voor een- of tweepersoons huishoudens. DEN HAAG (GPD, ANP) - Uit de polio-epidemie is tot dusver geble ken dat geen volledige bescher ming kan worden geboden aan de gehele bevolking, ondanks het feit dat een groot deel is ingeënt. Dit zegt staatssecretaris mevr. Veder- Smit (volksgezondheid) in een soort verantwoording van haar be- Zij wijst erop dat het van positieve betekenis is dat in een goed gevac cineerde bevolking zoals in ons land niet voor een ernstige explosie van een infectieziekte, waartegen op grote schaal wordt gevacci neerd, behoeft te worden gevreesd, ADVERTENTIE OoJfjjfalMMd. Amsferdam r de niet ingeënte als min of meer los van elkaar staande individuen over het land zijn verspreid. Het ligt echter anders voor een niet- gevaccineerde groep, waarvan de leden weliswaar door het land ver spreid, maar als een samenhangen de gemeenschap moeten worden beschouwd, zoals het geval is gebleken bij leden van enkele ker kelijke groeperingen. Er zijn zowel van de zijde van de lokale als van de rijksoverheid vele pogingen in het werk gesteld, memoreert de be windsvrouw, om de groep van be zwaarden tegen inenting door over reding enerzijds en het vermijden van polarisatie anderzijds te bewe gen tot inenting over te gaan. Zij wijst in dit verband ook op haar brief die aan diverse kerkeraden is verstuurd. Verdere intiatieven op dit terrein zal mevrouw Veder niet nemen. Het ministerie van volksgezond heid heeft gisteren weer twee nieuwe gevallen van polio gemeld. Het totaal aantal polio-gevallen be draagt thans 107. Om de stagnatie in de bouw, vooral in de sociale woningbouw, op te vangen tnoet volgens de regering meer worden gebouwd in de premiekoopsfeer en in de vrije sector (rond 175.000 gulden). Hiermee hoopt men te bereiken dat bewoners van de relatief goedkopere huurwoningen hun huis zullen vrijmaken voor de mensen die om goedkope woon ruimte zitten te springen. Spe ciale aandacht wordt gericht op de woningbouwproblemen in de Randstad. Staatssecretaris Brokx (volkshuis vesting) maakte deze voorne mens gisteravond bekend tijdens het debat over de vermindering van de bouwproduktie dit jaar De laatste gegevens luiden dat dit jaar in totaal 10.000 huizen min der worden gebouwd dan was ge raamd. De regering hoopt echter dat in de laatste maanden van dit jaar de achterstand alsnog voor een groot deel kan worden inge lopen. Vast staat dat de premieregeling voor koopwoningen per 1 januari wordt gewijzigd, maar Brokx liet zich niet uit over de aard van de veranderingen. De socialist Kombrihk wilde via een motie bereiken dat de premie wordt ge koppeld aan het inkomen. De staatssecretaris ontraadde deze motie echter omdat hij in de ko mende begroting meer gegevens bekend zal maken over de wijzi gingen. Brokx voelt echter wel voor het koppelen van de premie aan het inkomen. Hij is niet bereid ook voor huizen boven de 145.000 gulden nog premie te geven. Uit budgettaire overwegingen acht hij dit onmo gelijk. De maximale rijkspremie op een koopwoning wordt ver kregen bij een koopsom van 115.000 gulden. Brokx maakte echter duidelijk dat voor die prijs nauwelijks meer een premie koopwoning te bouwen is. De so cialist Van Dam enook de WD'er De Beer verwonderden zich er over dat derhalve bijna- niemand de maximale 'premie' kan verkrijgen. De PvdA vroeg in een motie de premieverlaging die per 1 juli j.l. in werking is getre den ongedaan te maken. De maximale jaarpremie werd ver laagd van 4000 naar 3000 gulden. De bouw van woningwetwoningen gaat Brokx niet stimuleren, om dat hy van oordeel is dat er vol doende goedkope huurwoningen zijn. De staatssecretaris, die de ontwikkelingen in de bouw als "zorgelijk" omschreef, zei alleen te bouwen voor de behoefte. Brokx ging niet in op het verzoek van een meerderheid van de Ka mer om de zogenaamde toet- singsprijs voor woningwetwo ningen op te trekken. Dat zou tot gevolg hebben dat meer wo ningwetplannen kunnen worden goedgekeurd. Momenteel wyst het ministerie veel plannen af, omdat de huurprijs van deze wo ningwetwoningen te hoog uit valt. De regering gaat er van uit dat de huurprijs niet boven de plus minus 425 gulden per maand mag komen, omdat bij dat bedrag een modaal gezin geen aanspraak op individuele huursubsidie hoeft te doen. Brokx is wel genegen, zoals hij reeds tijdens de begrotingsbe handeling aankondigde, de wo ningbouw in de beschutte sfeer (voor de laagste inkomens) te be vorderen. Hij overweegt de in komensgrens voor deze wonin gen van rond 27.500 op te trek ken. Voorts denkt de staatssecre taris er aan de gemeentegarantie te verhogen. Eind november hoopt Brokx een tournee langs ongeveer 60 ge meenten die met woningbouw problemen worstelen, af te slui ten. De problemen hebben vol gens Brokx vooral betrekking op het politieke, organisatorische planologische en financiële vlak Brokx zal tijdens zijn bezoeken aan de gemeenten speciale aan dacht vragen voor de problemen van de huisvesting voor alleen staanden. Hij zal de huisvesting van de zogenaamde één- en tweepersoonshuishoudens in de universiteitssteden extra trach ten te stimuleren. Het CDA wil op zo kort mogelijke termijn weten in welke gemeente zich knelpunten in de bouw voordoen. CDA-woordvoerder Scholten zei dat op de eerste plaats de knelpunten in de Rand stad dienen te worden wegge werkt. Volgehs Scholten zou er in de Randstad op dit moment 40 procent minder woningwetwo ningen zijn gebouwd dan voor dit jaar was gepland. Scholten wenste ook een snellere afhandeling van het Kroonbe- roep en pleitte voor snelle indie ning van de wetsontwerpen over de grondpolitiek. De socialist Kombrink wilde de toezegging van de regering voor 5 oktober het standpunt ten aanzien van de grondpolitiek kenbaar te maken Waarschuwing tegen besmetting UTRECHT (GPD) - Wat vijftig jaar geleden huisvrouwen al wisten als zij hun kinderen in de keuken Waarschuwden tegen het snoe pen van de balletjes rauw gehakt die bestemd waren voor de soep, komt nu wetenschappelijk on derbouwd en uitgebreid aan de orde in een proefschrift over toxoplasmose: eet geen rauw vlees, vooral geen rauw of slecht verhit varkensvlees. En vermijd verder vooral contact met katte- poep, speciaal als dat gaat om jonge beestjes van omstreeks een half jaar. De uitwerpselen van katten kun nen met 'name een risico inhou den voor zwangere vrouwen. De eerste aanwijzingen in die rich ting leidden een paar jaar geleden tot nogal wat overtrokken reac ties te aanzien van katten, want nader onderzoek heeft geleerd dat de kans op beschadiging van het ongeboren kind, ook als de moeder geïnfecteerd is geraakt, klein blijft. Toch raadt dokter J. P. Overdulve, die vandaag aan de Rijksuniversiteit Utrecht ge promoveerd is tot doctor in de biologie, met enige klem aan: nooit rauw vlees eten, hoe weinig ook, en voor alle zekerheid als er een zwangere vrouw in huis is de kattenbak vooral dagelijks schoonmaken: de uitgescheiden katten faecaliën zijn in elk geval de eerste dag niet besmettelijk. Verder voorzichtig zijn bij tuinie ren, want ook daar zit een be smettingsrisico in. De besmetting Toxoplasmose waarom het hier gaat wordt ver oorzaakt door een parasiet die over de hele wereld voorkomt, zowel bij vogels als bij zoogdie ren en de mens. De parasiet, toxoplasma, is al in 1908 ontdekt en komt in Nederland by onge veer de helft van de volwassen bevolking voor. Zo algemeen als zijn verspreiding is, zo zeldzaam is het voorkomen van ziektever schijnselen die door hem veroor zaakt worden. In feite komen die bij de mens alleen voor als een vrouw juist tydens haar zwanger schap voor het eerst door de pa rasiet besmet wordt. Heeft ze - ongemerkt - al eerder een be smetting doorgemaakt, dan zijn voldoende antistoffen opge bouwd. Alleen bij een eerste be smetting van een zwangere vrouw kan die besmetting leiden tot aantasting van de ongeboren vrucht. Het onderzoek van dr. Overdulve heeft uitgewezen dat in Neder land en vergelijkbare landen in 60 van de 10.000 zwangerschappen een eerste infectie optreedt. In 10 van die 60 gevallen leidt dat tot aanwijsbare afwijkingen bij het kind. Meestal zijn dat vrij on schuldige zaken, bijvoorbeeld ook afwijkingen die pas op latere leeftijd bij oogspiegeling te con stateren zijn. Maar in ongunstige gevallen kan de besmetting lei den tot spontane abortus of tot het geboren worden van een kind met een waterhoofd. Vandaar dat, zonder in anti-kattenhysterie te vervallen, voorzorgsmaatre gelen op hun plaats zijn. ADVERTENTIE Vrouw overlijdt na beten hond DEVENTER (ANP) - Beten die haar hond haar toebracht zijn de 70-jarige mevr. M. Stuiver uit Bathmen bij Deventer noodlottig geworden. De vrouw overleed woensdag in het Geertruidenzie- kenhuis in Deventer aan de ver wondingen die haar bouvier haar vorige week vrijdag toebracht. De hond viel de vrouw aan toen zij bezig was het dier te trimmen. De hond is inmiddels afgemaakt. ADVERTENTIE I Het Gewestelijk Orkest Dirigent: Ari van Beek I George van Renesse I Mieke Telkamp Het Roemeens Orkest AndreïSerban Amersfoort wo. 6sept. De Flint Zwijndrecht do. 7 sept. Walburghal Vlissingen vr. 8 sept. Sporthal I Leiden za. 9 sept. Stadsgehoorzaal I Zoetermeer ma. 11 sept. Wijkcentrum Meerzicht I Rotterdam do. 14 sept. De Doelen Delft vr. 15 sept. AulaT.H. Deze reductiecoupon geeft recht op I een reductie van 2,50 per toegangsbewijs van 11,- Kaartverkoop bij de Rabobank en het 1 kantoor van het Leidsch Dagblad, I Witte Singel 1, Leiden. ROTTERDAM (ANP) - De officier van justitie in Rotterdam heeft gisteren negen jaar gevangenis straf geëist tegen de 35-jarige Italiaan Gastano F. wegens po ging tot moord op zijn ex-vrouw De man had 13 december vorig jaar Trudy van Oyen in haar wo ning in Schiedam dusdanig met een mes toegetakeld, dat de vrouw de rest van haar leven in een rolstoel zal moeten door brengen. Bovendien had Gastano de vriend van zijn ex-vrouw en kele messteken in de arm had toegebracht. De officier, mr. D.J. Copper, was van mening dat de vrouw zo lang mogelijk tegen haar agressieve ex-man beschermd moet wor den. Bovendien heeft Gastano vier jaar geleden al zes maanden in de gevangenis doorgebracht wegens poging tot doodslag op zijn ex-vrouw. Mr. Copper wilde geen waarde hechten aan het mo tief dat Gastano voor zijn daad had gegeven. Hij had zijn vrouw willen dwingen hem toestem ming te geven om hun twee kin deren te mogen zien. Nadat Gastano zijn gevangenisstraf had uitgezeten, was hij in 1974 het land uitgezet. Hij was terugge gaan naar Italië en was enige tyd later in München gaan werken on vervolgens weer naar Nederland te komen. Toen waren de drei gementen begonnen. Gastano belde zyn vrouw geregeld op. Trudy schakelde de politie in, die op haar verzoek de telefoon af tapte. „Jij moet dood", had Gas tano herhaaldelijk tegen Trudy gezegd. Op 13 december had Gastano zich eerst moed ingedronken, voordat hij een taxi naar Schiedam nam. Hij trapte de voordeur van Tru dy's woning in. De vrouw zat op de bank in de huiskamer. Het gaspistool dat hij voor de gele genheid had gekocht wilde niet afgaan. Toen de bedreigde vrouw de kamer uit wilde rennen, viel zij. Gastano had zich op haar ge stort en de fatale messteken toe gebracht. Gastano zei gisteren zich niets meer van het gebeuren te kunnen herinneren. De raadsman van de verdachte zei niet te geloven in voorbedachte rade. Volgens hem had de vrouw ook schuld, omdat zij mets van het cultuurpatroon van haar ex- man begrepen zou Jiebben. De rechtbank doet uitspraak op 21 september.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7