Leidse taxistrijd: „Geen broodnijd... Comité actief voor eettafels in Chili Oppositie in VVD tegen akkoord „We zitten vast... Bibliotheek vraagt meer personeel VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1978 Leden bezwaard over concessies aan PvdA LEIDEN - In WD-kring in Leiden is oppositie gerezen tegen de coali tie met de PvdA. Onder leden van de WD-afdeling bestaat beducht heid over het akkoord dat de WD- fractie in de gemeenteraad met de PvdA afsloot. Op basis van dit ak koord heeft de WD deze week sa men mèt de PvdA een college van burgemeester en wethouders ge vormd. De bezwaarden in WD- kring zijn van mening dat de eigen fractie in de onderhandelingen met de PvdA teveel concessies heeft gedaan en de liberale beginselen zijn veronachtzaamd. De bezwaren komen vanavond aan de orde op een besloten vergade ring van de WD-afdeling. Deze vergadering is de eerste mogelijk heid voor de WD-leden om zich over het beleid van de onderhan delingsdelegatie en de raadsfractie uit te spreken. Gedurende de on derhandelingen is de afdeling niet betrokken bij de keuze en besluit vorming van de fractie. Tijdens het verloop van de drie maanden durende onderhandelin gen heeft de fractie slechts één keer overleg gevoerd met het eigen be stuur. Dit overleg volgde op de principe-beslissing van de fractie om een coalitie met de PvdA aan te gaan. Binnen het bestuur beston den aanvankelijk bedenkingen te gen deze gang van zaken, maar de bezwaarden werden door de fractie overtuigd. Het bestuur zal vanavond bij de be spreking over de collegevorming geen standpunt innemen of een oordeel vellen. Men heeft besloten een onafhankelijke positie in te nemen. De leden zullen over de on derhandelingen geïnformeerd De beslotenheid van de ledenver gadering is nog steeds een vaste re gel binnen de Leidse WD. Het be stuur wil ook in de huidige politie ke situatie niet van deze besloten heid afwijken. Men gaat er vanuit dat de leden dan vrijelijker over de gang van zaken zullen spreken. Bo vendien wil de WD niet dat de ei gen meningsvorming naar buiten komt. „Wij willen een interne en geen externe discussie", zei afde lingsvoorzitster drs. Roos. DEN HAAG/LEIDEN - "Het is beslist geen broodnijd van mijn clienten", zo hield de Leidse advocaat mr. P.B Kloppenburg gistermiddag drie gedeputeerden, de heren Noorland, Diepenhorst en mevrouw Gunther voor. Hij deed dit in een toelichting op het beroepsschrift dat hij namens een aantal Leidse taxibedrijven bij de provincie heeft ingediend tegen het feit dat de gemeente Leiden de bedrijfsvergunningen van hun concurrent J. Burgerding jr. voor één jaar heeft verlengd. De gemeente deed dat eind vorig jaar op voorwaarde dat Borger- ding er in die periode voor zorgen zou alsnog stallingsruimte te vinden voor de taxi's van zijn drie bedrijven: Borgerding, B-tax en Werkhoven. In eerste instantie door een overeenkomst met zyn vader (waarbij hij een garage aan het Kort Galgewater mocht ge bruiken) en in tweede instantie door het huren van een loods van het voormalige Nieuwenhuizen- complex aan de Morsweg, is Bor gerding daar inmiddels in ge slaagd. De Leidse gemeente-ambtenaar De Raad constateerde gistermid dag in het Haagse provinciehuis dan ook tevreden dat de gemeen te de volgende keer zonder problemen de bedrijfsvergun ningen van Borgerding met de gebruikelijke termijn kan ver lengen, omdat hij nu aan de eis - stallingsruimte voor'elke taxi - voldoet. De andere Leidse taxibedrijven, Ei- tax, Noordeinde, De Groot en Kerkhof, vinden dat de gemeente Borgerdings vergunningen he lemaal niet had mogen verlen gen, zo voerde advocaat Klop penburg gistermiddag namens hen aan. Toen Borgerding de taxibedrijven B-Tax en Werkho ven overnam, kocht hij namelijk wel de auto's met bijbehorende vergunningen op, maar niet de stallingsruimte. Bovendien kwam hij ruimte tekort voor de taxi's van zijn eigen bedrijf: bij beschikte'voor negen taxi's over slechts zeven stallingsplaatsen. Ook zou het onjuist van de gemeen te zijn om de drie bedrijven af zonderlijk te blijven bezien, om dat ze één directeur hebben, die alle aandelen in handen heeft: Borgerding. "Het is toch te dol dat de gemeente de ogen sluit voor de realiteit", zei advocaat Kloppenburg. Die daarbij nog aantekende dat als gevolg van deze situatie Borgerding bij het Centraal Station nu over meer standplaatsen beschikt dan zijn concurrenten lief is, omdat hij voor elk van zijn bedrijven daar aanspraak op maakt. Gemeente-ambtenaar de Raad bracht hier tegenin dat de ge meente er niets mee te maken heeft dat de drie taxibedrijven dezelfde directeur hebben. "Uit de gegevens van de Kamer van Koophandel blijkt dat het zelf standige rechtspersonen zijn" De gedeputeerden Noorland en Diepenhorst lieten blijken het met deze opvatting van de ge meente Leiden eens te zijn. 'Wilt u dan dat de gemeente Leiden tegen de heer Borgerding zegt: gaat heen en maak er één bedrijf van"?, zo hield Noorland de Leidse advocaat voor. Kloppen burg beweerde verder dat de ga rage van Borgerding sr. nooit groot genoeg was geweest om aan alle taxi's van Borgerding jr. stal lingsruimte te kunnen bieden. Hetgeen weer bestreden werd door een vertegenwoordiger van de rijksverkeersinspectie in het district Zuid-Holland. Gedeputeerde Staten moeten nu vaststellen of de gemeente Lei den de bedrijfsvergunningen van Borgerding al dan niet terecht heeft verlengd. ADVERTENTIE AUPING LUXAFLEX GARDISETTE Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Lelden Telefoon 071-142627 de beloning be- medaille op Modelvliegtuigen De Leidse Luchtvaartclub or ganiseert in samenwerking met het Vijf Hovenhuis een tentoonstelling van mo delvliegtuigen. Dat gebeurt in het VijfHovenhuis op zondag 10 september van elf uur tot een uur of vijf. 's Middags om twee uur is er bovendien een demonstratie met modelvlieg tuigen. De toegang is gratis. Kinderbioscoop Het Leidse Volkshuis (Apothe- kersdijk 33) begint morgen met een kinderbioscoop voor jongens en meisjes tot en met 12 jaar. De eerste film, die zal worden gedraaid is "Tarzan de aapmens". De voorstelling begint om half elf en eindigt om twaalf uur. De kosten zijn f2£0. Wandeltocht Morgen en overmorgen organi seert de wandelsportvereni ging Zuid-Westin samen werking met de Leidato voor de derde maal de Leidato wandel- en speurtocht. De af standen zijn 5,10,15 en 20 ki lometer. Er kan gestart wor den tussen 9 uur 's ochtends en 3 uur 's middags vanuit de Groenoordhallen aan de Wil lem de Zwijgerlaan. Het in schrijfgeld bedraagt f 2,- per Volksdansmstuif Evenals het vorig seizoen orga niseert het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat 66 weer maandelijks een volks- dansinstuif. De eerste van het nieuwe seizoen heeft morgen avond plaats. Het program ma bestaat uit een keur van internationale dansen o.a. uit de Balkan, Amerika, Turkije en Grienland en staat onder leiding van Yvonne Ktiijnen- burg. Toegangsprijs f 2,50 en aanvang 20 uur Open avond Het Vormingscentrum voor jonge volwassenen Troef aan het Noordeinde 2a houdt van daag een open avond. Be- lang stellenden kunnen tussen acht en tien uur alle informa tie krijgen over de activiteiten die het komende seizoen zullen plaats hebben. Van tien tot twaalf uur wordt er muziek gedraaid en kan er gedanst, gekaart en gepraat worden 'De Ratel" Werkgemeenschap "De Ratel" begint overmorgen weer met de eerste zondagochtendbij eenkomst in de grote zaal van het Leidse Volkshuis. Voor de pauze wordt het nieuwe set- zoenprogramma gepresen teerd. Tevens treedt er een muziekgroepje op. Na de'pau ze kunnen de leden hun vakantiedia's tonen. Onder de inzenders worden enkele prijzen verloot. Inzenden uit sluitend vanavond tussen half acht en acht uur in het Leidse Volkshuis. Paul Juten: "We proberen de mensen in Nederland zo veel mogelijk te informeren over de slechte levensomstandigheden in Chili" LEIDEN - Op 11 september, aan staande maandag, is het vijf jaar geleden dat de Chileense presi dent Allende in een bloedige staatsgreep werd afgezet en vermoord. Om dit feit te herr denken worden morgen in een groot aantal plaatsen van ons land Chili-manifestaties ge houden. Op het Stadhuisplein in Leiden treedt om 14.00 uur de straatto neelgroep 'Chili' op. De groep, bestaande uit leerlingen van de Amsterdamse theaterschool, brengt een 1 uur durend, revue achtig stuk dat gaat over de landbouwhervormingen onder Allende van 1970 tot 1973. Hoofdpersoon is de Chileen Car los, die in die jaren in Chili woonde en als boerenzoon de hervormingen van dichtbij meemaakte. Na de toneelgroep 'Chili' speelt de muziekgroep De Onderste Steen. In het LAK-theater (Levendaal 150) treedt morgenavond de theaterwerkgroep '11 septem ber' op met het stuk 'De goede dagen, de slechte dagen' van Isi- dora Aquirre. De groep '11 sep tember' werd in mei 1976 opge richt door het Centrum voor Chileense Cultuur en bestaat geheel uit Nederlandse acteurs. Het stuk speelt zich afin 1927 en de jaren daaropvolgend in een dorpje in het zuiden van Chili. In dat jaar werd een wet van kracht die de boeren eigenaar maakte van een stuk grond in dien ze de grond gedurende ze ven jaar hadden verbouwd. Het optimisme was groot, maar na zeven jaar werken bleek een nieuwe regering de wet te heb ben vernietigd. De voorstelling in het LAK-theater begint om 20.00 uur; de toegangsprijs is 3 gulden. De Chli-manifestatie is een geza menlijk initiatief van het Chili- front Leiden, Oprechili Leiden (een groep die zich inzet voor Chileense politieke gevange nen) en het Leidse Comité Eetta fels Chili. LEIDEN - Sinds enkele maanden is in Leiden het Comité Eettafels Chili actief. Dit comité zamelt geld in voor eettafels in de stad Curicó (midden-Chili, 70.000 in woners). In de krottenwijken van deze stad zijn momenteel zeven eettafels, die door de bevolking zelf zijn opgericht met als doel de ergste hohger van kinderen en tuberculose-patiënten te stillen. Aan de eettafels in Curicó eten da gelijks 515 kinderen - de meest ondervoede - van l'fe tot 6 jaar en 50 tbc-patiënten. De moeders van de kinderen zitten zelf in het be stuur van de eettafels, koken om de beurt en houden de zalen schoon. Curicó heeft nauwelijks industrie. De werkloosheid schommelt er rónd de 25 procent. ADVERTENTIE telingen zitten, geeft verder elke maand een bulletin uit waarin de donateurs op de hoogte worden gehouden van de stand van za- M.S.L. Muziek Servaas Leiden ORGELSHOW OP DE LEIDATO bijhal STAND 167 8 t/m 17 sept. voor mensen, die beter willen NIEUWE RIJN 19-20 LEIDEN TEL. 071-133445* In de zomermaanden gaan de ge zinnen naar het platteland om te helpen bij de oogst van het fruit Dit zijn de enige maanden van het jaar dat er geld binnen komt. De ken rest van het jaar (ongeveer 7 Het comité heeft in Chili maanden) moet men maar zien hoe men aan de kost komt. Werkloosheidsuitkeringen zijner niet. Het Comité Eettafels Chili wijt de slechte levensomstandigheden in Chili aan het dictatoriale mili taire regime van generaal Pino chet. "Allende had een heel pro gramma opgezet om de zwaksten uit de samenleving te helpen. Hij heeft ook een begin gemaakt met de verbetering van medische zorg en voeding. Allende wilde de kloof tussen arm en rijk kleiner maken, maar na 1973 zijn veel za ken teruggedraaid", zegt Paul Ju ten, de oprichter van het Comité Eettafels Chili. Paul Juten gaf enkele jaren gcled Nederlandse les aan Chile vluchtelingen in Den Haag. "Ik heb toen veel gesprekken met die mensen gevoerd. Op die manier ben ik er ingerold. Eind vorig jaar ben ik met wat vrienden gaan praten om te kijken of tactpersoon, die ervoor zorgt dat het geld uit Nederland bij de eet tafels terecht komt. Paul Juten: "Maar uit veiligheidsoverwegin gen kan ik niet over die contacten uitwijden, anders zou ik onze contactpersoon in moeilijkheden brengen. Het regime vindt het namelijk niet prettig dat uit het buitenland geld komt om de eet tafels te laten draaien. Ze zien dat als een vorm van kritiek". Het gi ronummer van het comité is 3970159. Het adres van Paul Ju ten is Doelensteeg 12. Vanuit het bibliotheekwezen is al vaker geroepen dei er een perso neelstekort is. Het overkoepelende Nederlandse Bibliotheek en Lektuur Centrum (NBLC) doet het in een nota nog eens. Het pleit voor honderd extra arbeidsplaatsen per jaar gedurende de eerste drie tot vijfjaar, naast de in de meerjarennota beraam de groei van tweehonderd plaatsen per jaar. De kwaliteit van het bibliotheekwerk dreigt in zo snel tempo achteruit te gaan,zegt het NBLC, dat zelfs in deze tijd van noodzakelijke bezuinigingen deze eis moet worden gesteld. Het zou de overheid vier miljoen gulden per jaar extra gaan kosten. Hoewel de verantwoordelijke staatssecretaris van CRM, mevrouw Kraaijeveld-Wouters, meermalen heeft gezegd dat aan de ge dachte groei van tweehonderd arbeidsplaatsen per jaar niet ge tornd zal worden, heeft zij in een toespraak in Schoonhoven in juni jl. duidelijk gemaakt dat ook het bibliotheekwerk in de be zuinigingsoperatie niet zal worden gespaard. Het NBLC vraagt zich af wat zij nu precies bedoelt. Maar, aldus de nota van het bibliotheekcentrum, al zou de toege zegde groei gehandhaafd blijven, dan nog zullen de bibliotheken er n iet onderuit kunnen de service aan het publiek te verminderen en werk af te stoten. Vandaar die honderd extra. 'Uiteraard zijn we daar vóór, want we zitten so-wie-so vast", zegt de heer Giesen, adjunct directeur van de Leidse bibliotheek. We hebben al vijfjaar geen personeelsuitbreiding gehad en in die tijd is het aantal uitleningen met de helft gestegenWe hebben hier voor duizenden enduizenden guldens aan boeken staan, maar we kunnen de mensen niet goed helpen.Het is vaak zo druk omdat we met een te lage bezetting zitten, dat de mensen het niet meer durven vragen als ze iets willen weten. En er zijn dingen waar je gewoon niet aan toe komt, zoals de hele ontsluitingdat is het maken van trefwoorden waarop je een bepaald boek kunt terug vinden". De Leidse bibliotheek werkt met in totaal 65 a 70 personeelsleden waarvan meer dan de helft parttimer is. In de begroting voor 1979 is gepleit voor zeven volledige krachten extra. Daarbij was dan nog geen rekening gehouden niet uitbreidingen in het Morskwar- tier en de Merenwijk. De nieuwbouw in de Merenwijk moet overi gens nog voor het eind van dit jaar klaar zijn. Er is een aanvraag gedaan voor vier personeelsleden daar. Het antwoord laat nog steeds op zich wachten. Adviserend directeur Harriot van de Openbare bibliotheek: "Af spraak is dat het filiaal in de Merenwijk in elk geval opengaat, ook als we die vier man niet krijgen. Dan zullen we het moeten zoeken in een klein aantal openingsuren of in een aanvulling met personeel van de andere filialen En als in 1980 de nieuwbouw in het Heerelogement klaar is en de centrale bibliotheek die nu nog gespreid is over BreestraatPlan tage en Steenschuur daarin bij elkaar wordt ge bracht, zal het dan beter zijn? Harriot." Je zou aan de ene kant denken van wel,maar in feite wordt dan de situatie alleen wat normaler. Want ons personeelsbestand is nu al afgestemd op eèn centrale die in feite in drie gebouwen zit. Bovendien leert de ervaring dat hoe groter het gebouw is hoe meer mensen het vraagt". De openingsuren zijn nu al veel minder dan we zouden willen", voegt hij er somber aan toe. Er zijn meer hartewensen die niet vervuld kunnen worden: het ccmtact met het onderwijs, de dienstverlening aan andere instel lingen op cultureel gebied, de voorzieningen voor uitleen in be jaardencentra en club- en buurthuizen bijvoorbeeld. Ruimtegebrek lijkt niet eens meer het belangrijkste probleem van de bibliotheek. Er wordt tenslotte gebouwd. Het is weliswaar nog de vraag of met het filiaal in de Morswijk zoals het plan was dit jaar kan worden begonnen, maar het plan is er. Verder heeft de ge meente gesproken in het bibliotheekplan van april jl.) over nieu we huisvesting voor het filiaal in het Houtkwartier, en onder brengen van het filiaal in Noord in het nieuw te bouwen club- en buurthuis ZevensprongMaar het zal nog moeilijk worden dat alles draaiende te houden zonder (extra) personeel. Probleem is dat het geld voor de gebouwen van de gemeente moet komen, en dat voor het personeel van CRM. ADVERTENTIE College Chili konden doen. Toen zijn we op het idee van die eettafels gekomen. Vanaf april hebben we donateurs ge zocht. Op dit moment hebben we al 86 donateurs.".De donateurs betalen minmaal 5 gulden per maand. Voor dit bedrag geeft men een kind een maand lang el ke dag één warme maaltijd. Het staat elke donateur vrij om voor meer kinderen geld te storten. "Onze activiteiten zqn primair gericht op het geven van finan ciële steun aan de eettafels. Maar daarnaast zit er nog een tweede aspect aan vast. Wij proberen de mensen in Nederland zoveel mo gelijk te informeren slechte omstandighed li", aldus Juten. Het comité, waarin ook drie Chileense vluch- D'66 de PvdA worden bedankt. Na vier jaar een links program college te hebben gehad, wordt Leiden nu opgescheept met een links-liberaal college. D"66 ("het redelijk alternatief') heeft een links college tegengewerkt waarmee ze duidelijk bewezen geen "middenpartij" te zijn, maar gewoon een modern type WD En de PvdA heeft ook al kleur moeten bekennen. En die kleur was bepaald niet rood. Liever dan socialistisch te zijn in de opposi tie willen ze rechts zijn in B en W Duidelijk machtsziekte. de Landelijk verweet de PvdA het Chi- CDA. dat ze - na vier jaar kabinet Den Uyl - met puinruimer Wiegel een totaal ander beleid wilden voeren. Nu een jaar later doet de Leidse afdeling van deze.partij precies hetzelfde. Een duidelijk verraad aan de kiezers. Ik houd mijn hart vast als ik denk wat een rechts college (want WD-PvdA is rechts, niet midden) allemaal kan aanrichten in Leiden. De afgelopen vier jaar ging het al niet zo goed (ook het vorige colle ge heeft fouten gemaakt) maar nu gaat het vast en zeker nog slech ter. Ik hoop dat uit de samenle ving in Leiden zulke sterke pro testen komen dat de PvdA zich de volgende keer tweemaal be denkt voordat ze uit machtswel lust met de VVD een compromis sluit. Jan Nieuwenhuis Peppelrode 13, LEIDEN. VERLOVINGSRINGEN De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren Desiree Anjer AS. Constant De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 161

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3