„Het k°n alles worden behalve Leimuiden en dat werd het toch" Leidsevaart krijgt nog voor komende winter een nieuw wegdek Traditie van 1000 jaar Kapper Loe vijftig jaar in het vak Veel festiviteiten rond paardenmarkt VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1978 PAGINA 2Z LEIMUIDEN "Toen ik de eerste keer door Van Veen gevraagd werd om naar Leimuiden te komen, had ik er beslist geen zin in..Ik werkte in Aalsmeer en was net van plan een weekje vrij te nemen om eens rustig te kijken waar ik weer aan het werk zou gaan. Aan Leimuiden dacht ik beslist niet, het kon alles worden, behalve Leimuiden. En dat werd het dus toch, maar pas toen Van Veen me een tweede keer vroeg. Waarom ik niet naar het dorp wilde, weet ik eigenlijk niet. Ik kende het niet en onbe kend maakt onbemind, zoiets zal het wel geweest zijn." Kapper Loe, voluit eigenlijk Ludo- vicus Hereygers, ging dus met een zekere tegenzin naar Lei muiden. Niet bevroedend dat uitgerekend in dat dorp zyn be staan als "zwerfkat" een einde zou vinden. Kapper Loe is in middels al 21 herenkapper in Leimuiden, de kapper voor Lei muiden en verre omstreken. De 29 jaar vóór 1957 was Loe ook als kapper werkzaam, maar zitvlees had hij bepaald niet.Hij knipte en schoor in Naarden, Huizen, Bus- sum, Weesp, Hilversum, Haar lem, Lisse en Aalsmeer, voordat hij in 1957 in Leimuiden beland de. Eerst als kappersbediende bij Van Veen en toen die ip 1958 zijn herensalon aan de kant deed, als zelfstandig herenkapper. Toen Loe dertien jaar was begon hij bij zijn eerste baas in Naarden. "Zijn bijnaam was Pothof. Mis schien wel omdat hij vreselijk veel dronk. Als ik in mijn leerlin genjaren iemand bij het scheren gesneden had, moest ik hem al tijd uit de kroeg halen om het gat te dichten." Ondanks de tegen stand van z'n vader ging de in Roosendaal geboren Lou als kapper werken. "Ik heb het altijd een mooi vak gevonden en daar bij kwarp mijn vriend was het ook. Mijn vader was militaire po- litieman en wilde eigenlijk dat ik J zijn voetsporen zou drukken. Pas f toen ik afgekeurd werd voor mili- f taire dienst was dat definitief van de baan." Uit het feit, dat zijn va- jder nogal eens werd overge plaatst verklaart Loe overigens 8 z'n eigen zwerfdrift totdat hij dus I in Leimuiden terecht kwam. Loe Hereygers, 50 jaar kapper Bij al zijn werk met schaar en kam had Loe nooit trek om ook in het damesvak te gaan. "Het herenvak is gezelliger", is zijn verklaring daarvoor. En vooral in die eerste jaren was dat zeker zo, als we kapper Loe daar over vertellen "Toen ik hier pas kwam had je altijd een meer volle zaak. Ook klanten die al klaar waren bleven nog. Om te kletsen over de dorpsnieuwtjes, of om een kaar tje te leggen, een potje te dobbe len ofte knobbelen. Vaak meteen pilsje erbij. Gezellig was dat derde steekt zijn hoofd om de deur dan is het al gauw "ik kom nog wel terug". De mensen heb ben geen tijd meer. Haast, haast en nog eens haast." Kapper Loe voelde zich ook altijd het beste thuis in kleinere plaat sen, in dorpen: "Als dorpskapper ben je op de hoogte van het nieuws. Je betekent er nog watje bent geen nummer zoals in de grote stad. Je kent iedereen, ie dereen kent jou. Dat is nu wel an ders, maar toen ik in Leimuiden kwam was dat beslist wel zo". Dat is voorbij, zoals ook het abonne ment uit de beginjaren voorbij is, allang. "Vroeger kon je je voor 1,25 vier keer laten scheren, één keer laten bijknippen en één keer totaal laten knippen. Als je dan. een dubbeltje fooi kreeg, sprong je een gat in de lucht. Nu laten ze een dubbeltje op straat liggen." Er veranderde veel in de vijftig jaar dat Loe als kapper zijn werk doet. "In de eerste plaats de haar dracht. Ik heb vaak moeten over schakelen, met dat lange haar toch wel jonge mensen als klant verloren. Die vonden het kenne lijk interessanter om zich in de stad voor twintig, vijfentwintig gulden te laten helpen. Maar als je dan vroeg wat er nou werkelijk geknipt was, dan was dat niks meer of minder dan ik deed. Al leen kwam er in de stad dan wel wassen, föhnen en dat soort din gen bij". Kapper Loe ging echter onder dat klanten verlies niet ge bukt en weet vanzichzelf: "Ik heb me op veel dingen echt wel aan gepast" Wat ook verdween uit de kapsalon is het scheren. "Dat is totaal weg Ik zou het niet eens meer durven ook. Je bent na zoveel jaren de routine kwijt, 't zou een gevaar lijk klusje worden. Een gewoon mes heb ik al niet meer, voor de karweitjes die je er vroeger mee deed zijn er andere apparaatjes" Mensen die dat willen kunnen zich in Lou's herensalon wel elec- trisch scheren. Deze zomer had hij.nog een gegadigde, een bij zondere. Nadat de rnan zich fijn geschoren had vroeg hij wat hij de kapper schuldig was. "Dat is geheel vrijblijvend, zei ik tegen hem. En toen zei die man dank u wel. goeiemiddag en stapte de zaak uit. Dat antwoord was me meer waard dan een gulden. Be scheurd van het lachen hebben Kapper Loe knipt nog steeds met veel plezier zijn klanten. Maar als hij volgend jaar in december 65 wordt stopt hij er wel mee. "Dan heb ik het dik 51 Va jaar gedaan, en dat vind ik eigenlijk mooi zat' Dan komt er wat meer tijd voor vissen, wandelen met de hond en een potje biljarten. Somber is hij over de kansen, dat Leimuiden na zijn afscheid als kapper nog een herenkapper zal terugkrij gen. "Die zaterdag werken en net een uurtje later klaar dan de rest, dat willen ze niet. Zelfs de kap- persschool is tegenwoordig op zaterdag dicht." HAZERSWOUDE- De 38 jongens en meisjes uit Noord-Ierland die drie u eken vakantie vierden in Hazersi de hebben gisteravond afscheid genomen van dit Zuid-Hollandse dorp. Een bijeenkomst in "Het Anker" u aa jeugdcircus Capriole vö or het vertier zorgde, vormde het slot van drie zeer gevarieerde weken. Op de foto. afscheidsgroet van de Noord-Ierse kinderen. NOORDWIJKERHOUT - Nog voor de winter krijgt de Leidsevaart in Noordwijkerhout een grote opknapbeurt. Dat heeft het college van burgemeester en wethouders vdn deze plaats besloten. Ondanks het feit dat geen over eenstemming is bereikt met de gemeente Leiden wil het gemeentebestuur van de bollenstreekgemeente toch tot asfaltering overgaan. Aan de Leidsevaart zijn verschillende kle reet lozen op de Leidsevaart. .jHet is dringend noodzakelijk dat bedrijven en woningen aan de Leidsevaart tussen de Pilaren- laan en de Piet Gijsbrug worden aangesloten op de riolering. De aanleg van die riolering en ook van de waterleiding hadden wij willen realiseren vlak voordat de ergste gaten gedicht. De raad be sloot tevens jaarlijks een reke ning van ruim 100.000 gulden naar Leiden te sturen als vergoeding irï de onderhoudskosten. De ge meente Leiden kan dat jaarlijkse bedrag afkopen door eenmaal liljoen gulden te beta- bedrijven gelegen die di- VALKENBURG - Valkenburg maakt zich op voor de jaarlijkse paardenmarkt. Geüjk met dit ge beuren wordt het oranjefeest ge vierd. Morgen wordt geopend met een schaaktoernooi. Om half twaalf kunnen de 'denkers' terecht in eén van de zalen van 't Trefpunt. In de middaguren (14.00 uur) or ganiseert het marktcomité een ringrijderij voor paard en tilbury Dit speelt zich af in de Burge meester Lotsystraat. In het dorpshuis worden na afloop de prijzen uitgereikt. Vissen bij het gemeentehuis aan Boonrak doet men maandag avond om half acht. Dinsdag is er een lampionoptocht, die om streeks half acht vanaf het Lam- brechtsveld vertrekt. De Valken- burgse harmonie en DWS uit Rijnsburg zorgen voorde vrolijke noten. De oranjevereniging en de beide Valkenburgse paardensportver enigingen organiseren woensdag 13 september) een ruitermiddag. Eén evenement dat zich afspeelt op een terrein aan de Marinus Poststraat. Belangstellenden kunnen genieten van dressuur- en springwedstrijden. Om drie uui begint het feest. De kinderen laten op hetzelfde terrein rond vier uur ballonnen op. Verder worden er de hele middag spel letjes gedaan zoals wie het langst aan een paraplu kan hangen. Avro's disco-drive is 's avonds in het dorpshuis. Om half tien donderdagmorgen vertrekt een kinderoptocht, die door de straten van het dorp' zal wandelen. Voor het bedrijf van de firma v. d. Kroft is er om half twaalf parapluhangen; om twee uur is er kuipjesteken aan de Broekweg: om vier uur doel- schieten op het Dorpsplein en op hetzelfde tijdstip geweerschieten op dezelfde plek. Beide dagen is er een lunapark. e paardenmarkt. In de Leidse Lakenhal hangt dit schilder Automobilist rijdt man van achteren aan MIJDRECHT - De heer W.M. Meij er (23) uit Nieuwveen is in de nacht van woensdag op donder dag om het leven gekomen op de Blokland in de gemeente Mij drecht. Hij werd van achteren aangereden door de automobilist K. uit Ter Aar. De heer Meijer reed op de fiets naast zijn vrien din. Volgens de politie had de au tobestuurder een hoeveelheid drank gebruikt. Daar waar de aanrijding plaats vond, ligt geen fietspad langs de Blokland. Daarvoor wordt door de gemeente Nieuwveen al jaren gepleit. Sassenheimer (71) verdrinkt in Kagerplassen DE KAAG - De 71-jarige Sassem- heimer Hendrik Le Mair is gis termiddag door verdrinking om het leven gekomen op de Kager- plas. Hij werd in zijn roeiboot overvaren door een zogenaamde duwbak van een zandtransport. Zijn bootje zonk direct, en even later werd het levenloze lichaam van de bejaarde visser opgehaald. Hi t ongeluk vond plaats in de buurt van het Kaag-eiland. De politie had nogal wat moeite om achter de identiteit van Le Mair te komen. De rijkspolitie te water in Warmond houdt zich bezig met het onderzoek naar de toedracht van het ongeval. Er waren van morgen nog geen resultaten van het onderzoek bekend. PAARDENMARKT IN VALKENBURG VALKENBURG - Wie de 'kom' van Valkenburg wat minder gehaast neemt kan het niet ontgaan. Daar 'stuit' men op een gedenksteen waarin gebeiteld staat dat het dorp kan bogen op een traditie die al meer dan duizend jaar in ere wordt gehouden: de paar denmarkt. Openbaar vervoer kende men in die dagen niet. Het jachtige leven was een onbekend begrip. De paardenmarkt van toen was een welkome afleiding in het eento nige bestaan van alle dag. Gaat de landbouwer van nu naar de winkel om machines en andere werktuigen aan te schaffen, lang geleden was hij aangewezen zijn inkopen te doen op de markt te doen. De ochtenduren werden in die tijd meestal besteed voor het doen van zaken, de middag was bestemd voor vermaak'. Zo ont wikkelde zich naast de markt al spoedig een gezellig vermaak- centrum. Al gauw kreeg het za kelijk element met het vermaak- centrum de overhand en bleef de kermis naast de markt het be- langrijkste jaarlijkse evenement. Jaarmarkt en kermis behoren ook nu nog bij elkaar. Vroeger was er een algemene markt waar goede ren en ander soort zaken werden verhandeld. Bij bijzondere jaar markten werden zelfs dieren ver kocht. De kooplieden die vaak van heinde en ver kwamen moesten aan de plaatselijke overheid marktgeld betalen, dat ten goede kwam aan de mensen die op het marktter rein woonden. Dit was een scha deloosstelling voor hen omdat hun uitzicht werd belemmerd en gebruik werd gemaakt van het trottoir en de kelder. Het kwam ook wel voor dat de plaatselijke overheid 'armengeld' eiste voor behoeftige ingezetenen. Buiten de jaarmarkten en kermis sen, die meestal een paar dagen duurden, werden op diverse plaatsen in het land weekmark ten gehouden. In de Middeleeu wen plande men die op zondag, omdat de mensen dan de gele genheid hadden een kijkje te komen nemen. Het duurde niet zo lang of dit werd verboden. De bisschop van Utrecht vond dat dit de 'kerkgang niet ten goede kwam'. niet zijn aangesloten op de riole ring. Die bedrijven lozen recht streeks op de Leidsevaart en daarover is geklaagd door het polderschap. De gemeenteraad van Noordwij kerhout besloot dit jaar het on derhoud van de Leidsevaart over te nemen, omdat Leiden nauwe lijks enige aandacht aan de weg besteedde. Dat achterstallige on derhoud leidde begin dit jaar tot acties van Leidsevaartbewoners, die meenden dat het - vooral tij dens de wintermaanden - onver antwoord was hun kinderen over de slechte weg naar school te stu- De paardenmarkten zijn altijd gebleven. Die in Valkenburg is er één van. Iedere tweede woensdag in september wordt zij gehouden. Wie de markt bezoekt krijgt enigszins de indruk hoe het er in vroeger jaren moet zijn toege gaan een kermisstemming onder de bezoekers en paardenhande laren die, nadat zij vakkundig de leeftijd van het dier hebben vast gesteld. kopen en verkopen. Het zogenaamde 'handjeklap' doet daarbij nog altijd opgang. Geheel m de sfeer van eeuwen geleden. Oud-dorpsbewoners, die soms in het buitenland wonen, vliegen voor enkele dagen naar hun ge boortedorp. Oude herinneringen worden opgehaald. Ze willen die dag voor geen goud missen. JOH. IMTHORN Leidsevaart van een nieuw weg dek wordt voorzien. De gemeente wil echt niet wachten tot Leiden daarvoor eindelijk eens een keer tje toestemming verleent", zo zegt Noordwijkerhouts wethou der Heemskerk. Dat raadsbesluit is goedgekeurd door gedeputeerde staten van Zuid-Holland, maar Lejd*n ging in beroep bü de Kroon. De Kroon heeft nog steeds geen uitspraak gedaan over deze zaak, maar de eerste rekening van ruim een ton is al naar Leiden gestuurd. De gemeente Noordwijkerhout probeert al jaren een aanvaardba re regeling te treffen met Leiden over de overname van de Leidse vaart. Toen Leiden nog geen links college van burgemeester en wethouders had was al over eengekomen tussen beide colle ges dat de Leidsevaart aan Noordwijkerhout zou worden overgedragen met bijbetaling van ruim 400.000 gulden. In 1974 verscheen het linkse college ten tonele dat zich niet aan de af spraak van het vorige college wenste te houden. Later gedane toenaderingspogingen dooi Noordwijkerhout leidden tot niets, omdat het linkse college van Leiden nauwelijks reageer de. Volgens wethouder Heemskerk heeft de Leidse wethouder Van Dam hem ingefluisterd dat dt problemen onder het huidige nieuwe college weer eens beke ken zullen worden. Maar derge lijke toezeggingen zijn er volgens Heemskerk in de afgelopen jaren wel meer gedaan. Hij vindt dal thans niet langer gewacht kar worden met het vernieuwen'var het wegdek. Deze werkzaamhe den kosten de gemeente Noord wijkerhout ruim vier ton. Het is jammer dat de aanleg van riole ring en waterleiding niet gelijk kan worden uitgevoerd met de rioleringswerkzaamheden. Mocht de Kroon een uitspraak doen over het beroep van Leider en Noordwijkerhout in het gelijk stellen, dan zullen alsnog water leiding en rioleringen worden aangelegd. Het nieuwe wegdek dat eigenlijk pas na een jaar ol tien zou moeten worden ver nieuwd - zal dan weer worden opengebroken", aldus wethou der Heemskerk. Hij betreurt deze vorm van kapi taalsvernietiging. maar vindt dat de gemeente Noordwijkerhout niet nog eens twee of drie jaar kan wachten met het opknappen van de Leidsevaart. De advocaten van beide gemeenten hebben gepoogd een overeen komst te maken om toch goed keuring van Leiden te krijgen voor aanleg van riolering en wa terleiding. Dat is niet gelukt. Lei den is bang dat door het geven van toestemming voor deze werkzaamheden het beroeps- schrift bij de Kroon tegen de overname van de Leidsevaart en het jaarlijks door Leiden te beta len bedrag van ruim een ton wordt ontkracht. Noordwijker hout heeft toen gepoogd een juri disch stuk op te stellen waarin zou worden vastgelegd dat het geven van goedkeuring voor de aanleg van waterleiding en riole ring geen afbreuk zou doen aan de bezwaren van deze gemeente De asfalteringswcrkzaamheden beginnen op 18 september. „Cobra" weer naar Midas ALPHEN AAN DEN RIJN - In Mi- das treedt morgenavond om 9 uur opnieuw de groep "Cobra" op. De Midas-bezoekers konden in fe bruari van dit jaar al kennis ma ken met deze topgroep. De groep brengt naast eigen werk ook «•verbekende, maar vakkundig bewerkte nummers van anderen "Cobra" bestaat uit Winston Gawke (componist.zanger). Rob Vunderink (gitarist), Hans Ade laar (drummer) en Johan Kornn-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23