Onbevredigende goals bepalen hockeytoernooi Kortsjnoi: nieuw wapen tegen paragnost Zoechar QUICK BOYS IS VOOR MI] DE FAVORIET' Veertiende remise met Anatoli Karpov VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1978 Typerend duel tussen Arie Haasnoot (links) en Ruud Bröring: hard Ruud Bröring: NOORDWIJK - Ze lijken in alle opzichten eikaars te genpolen. Door hun uiteenlopend gedragspatroon de wereld van verschil te belichamen, die er -ondanks het feit, dat beide gemeenten op een steenworp af stand van elkaar verwijderd liggen- nog altijd bestaat tussen het mondaine Noordwijk en het véél meer in zichzelf gekeerde Katwijk. Een diversiteit in levens wijze, die in belangrijke mate ook wordt weerspie geld in de spelopvattingen van hun clubs Waar Noordwijk bijvoorbeeld zich bij tijd en wijle, in weerwil van de instructies van trainer John Eelman, te buiten wil gaan aan een soort voetbal, waarbij de artisticiteit een voornamere rol lijkt te spelen dan het resultaat, daar worden by Quick Boys, gezags getrouw als ze daar in Katwijk nu eenmaal zijn, de door coach Arie Lagendijk veelvuldig gepredikte woorden 'degelijkheid en collectiviteit' als vanzelfsprekend aanvaard. Juist daarom is het des te frappanter, dat de opvattingen van de praatgrage Noordwijk-spits Ruud Bröring en de bedachtzame, bijkans introverte Quick Boys-voorstopper Arie Haasnoot, al thans waar het de voetballerij betreft, aan de vooravond van de 'streekhappening bij uitstek' zo opvallend veel raakvlakken blij ken te vertonen. Mensenheugenis De beide alweer 31 lentes tellende spelers, sinds mensenheugenis eikaars tegenstander(Haasnoot: "ik speel vanaf mijn zeventiende in het eerste; ik weet niet anders, dan dat ik tegen Ruud heb gespeeld") melden, dat er anno 1978 nog maar weinig van die unieke sfeer van rivaliteit rondom Quick Boys-Noordwijk verlo ren is gegaan. "Wij hebben", weet Bröring, "dan Wel zes 'buiten landers' in het elftal, ook zij voelen zo langzamerhand precies aan, wat er bij de echte Noordwijker rond dit soort wedstrijden leeft. In de weken, die aan zo'n pot voorafgaan, wordt er door de supporters voortdurend op ons ingepraat. Door hen gezegd, wat jullie tegen andere clubs doen, doet er niet zoveel toe, als er maar van Quick Boys wordt gewonnen". Haasnoot daarop inhakend: "En in Katwijk is het al niet anders. Het enige, dat bij onze aanhang telt is, dat Noordwijk wordt verslagen! Daarom kost het de trainer ook geen enkele moeite om ons voor een wedstrijd tegen Noordwijk te motiveren. Sterker nog, eigenlijk hoeft ie voor zo'n 'pot' niets te zeggen. Want in een normaal competitie duel geef je je al voor honderd procent, tegen Noordwijk gooi je gewoon nóg ietsje meer uit de kast, eenvoudig, omdat het de concurrent is, je buurman"... De laatstgespeelde wedstrijden blijken daarbij ten aanzien van de dadendrang van zowel Bröring als Haasnoot een extra pepmid del te vormen. Zo laat de Quick Boys-steunpilaar weten, dat het gebeuren rond de meest recente uitgave van het 'feuilleton Quick Boys-Noordwijk' hem nog altijd niet lekker zit. Tot grote woede van alles, wat ook maar iets met Quick Boys had te maken keurde tijdens die turbulente confrontatie in Noordwijk, de vooral door arrogantie uitblinkende spelleider Mellenbergh het openings doelpunt van Jaap van Kesteren goed. En dat, terwijl volgens de Katwijkse lezing de bal na de aan die treffer voorafgegane corner van Bogers zeker een meter achter de doellijn was geweest. "Een lullig doelpunt", zegt Haasnoot ook nu nog. "dat nooit toegekend had mogen worden en ons het kampioenschap heeft gekost Die man voelde gewoon de sfeer niet aan. Wilde de wedstrijd gaan staken, omdat er zich een paar jongetjes van zeven jaar binnen de afrastering bevonden". Ruud Bröring daarop: "Maar dat mag je zo'n man niet kwalijk nemen. Die wordt ook maar gestuurd. De KNVB is ervoor verantwoordelijk, dat een dergelijke wedstrijd uit de hand loopt. De bond heeft het zelfs eens gepresteerd om voor een wedstrijd Quick Boys-Noordwijk een voormalig Quick Boys-lid als scheidsrechter aan te stellen. Dan vraag je toch om moeilijkheden".. Moeilijkheden Dat die moeilijkheden de laatste jaren binnen het strijdperk zijn uitgebleven, is volgens beide acteurs vooral te danken aan het feit, dat de spelers van de respectievelijke clubs er onder alle emotionele omstandigheden naar streven het hoofd koel te hou den. Iets, dat de laatste tijd ook in de persoonlijke duels tussen beide heren tot uitdrukking komt. Haasnoot: "Vroeger liet ik mij door Bröring helemaal uit mijn spel halen. Hij heeft namelijk de gewoonte om de hele wedstrijd tegen je aan te kwekken. Vooral als het met Noordwijk wat minder gaat, loopt ie voortdurend te ouwehoeren, datje niet kunt voetballen. Er geen hout van kunt. In zo'n situatie zei ik in het verleden altijd iets terug en vergat daardoor het voetbal. En dat is iets, datje tegen Bröring niet kunt maken, want op het moment, dat ie uitgeschakeld lijkt, is ie er Kemphanen Ook morgen zullen beide kemphanen ongetwijfeld weer vele duels uitvechten. Duels, die volgens Bröring nooit het predikaat on sportief dragen, eenvoudig, "omdat Arie wel hard is, maar nooit gemeen". "We zullen er alles aan doen om te winnen", aldus de leraar lichamelijke opvoeding, "maar eerlijk gezegd geloof ik niet, dat we in Katwijk veel kansmaken. Het publiek daar blijft Quick Boys onder alle omstandigheden steunen. Die lui mogen mij dan weieens voor 'homofiel* hebben uitgescholden, ik heb toch waardering voor ze. Ze kunnen Quick Boys naar een onge kende hoogte opzwepen. Naar een inzet, een enthousiasme, dat weieens beslissend zou kunnen zijn. Zegt Arie Haasnoot daarop nuchter "Als Ruud dat beweert, zal het wel zo zijn..." GERARD VAN PUTTEN BAGUIO CITY (Reuter) - Anatoli Karpov en Viktor Kortsjoi hebben gisteren aan hun non-verbale communicatie een bizar nieuw element toegevoegd. Toen op de 39ste zet van de negentiende partij een remise wegens herhaling van zetten onontkoombaar was en er op de één of andere wyze een einde aan diende te worden gemaakt, haalden beide schakers gelijktijdig de schouders op om vervolgens de scorekaarten te tekenen en huns weegs te gaan. De veertiende - niet meetellende - remise was daarmee een feit Karpov leidt met 4-1 en heeft nog slechts twee overwinningen no dig voor het behoud van zyn titel. Terwijl de beide schakers eikaars krachten voor de tweede maal af tastten in een Catalaanse partij bracht Kort^jnoi's onafscheide lijke vriendin Petra Leeuwerik een nieuw wapen in de stryd om de veronderstelde stralingsin vloed van Karpov's persoonlijke paragnost Zoechar te neutralise ren. Zij troonde twee oosters ge klede Amerikanen met zich mee de speelzaal in, die zich in lotus houding naast het Russische ge zelschap neerzetten. 'Zij waren onmiddellijk omringd door vyf Philippijnse veiligheidsagenten. Het bleek te gaan om de 31-jarige Eindstanden van groepen HANNOVER - De eindstanden in de groepen van het toernooi om het Euro pees hockeykampioenschap luiden: Groep A: Groep B: Nederland Spanje Wales Ierland Sowjet-Unie 5 4 10 9 5 2 0 3 4 5 113 3 19- 8 10- 8 8- 9 7-10 9-11 6-13 Stephen Michael en de één jaar oudere Victoria Sheppard, die op 25 mei tot zeventien jaar gevan genisstraf zijn veroordeeld we gens een aanslag op een Indiase diplomaat, maar in afwachting van de behandeling in hoger be roep op borgtocht zijn vrijgela ten. De twee zijn vooraanstaande leden van de uit India afkomstige Ananda Marga secte. Ze logeren al enkele dagen in hetzelfde hotel als Kortsjoi en hebben regelma tig contact met hem. Volgens kringen, die willen doorgaan voor welingelicht, betaalt de uit dager hun kosten en houdt hy re gelmatig meditatie-bijeenkom sten met hen. Dat zou verband houden met het advies dat Kortsjnoi in Manilla kreeg van een para-psycholoog, toen hij na twee hard aankomende nederla gen in verwarring Baguio-City ontvluchtte. Het Amerikaanse tweetal zegt er meer op uit te zijn een atmosfeer van kalmte te creëren dan één van beide spelers direct te beïn vloeden. Aanvankelijk werd hun de toegang tot de speelzaal ge weigerd, omdat de Philippijnse autoriteiten het minder gewenst vonden om lieden, die wegens gewelddadige acties zyn veroor deeld, bij internationale gebeur tenissen aanwezig te laten zyn. Men zwichtte evenwel voor Petra Leeuwerik, die dreigde een schandaal te zullen schoppen, als de twee niet als betalende toe schouwers zouden worden toe gelaten. Na meer dan twee uur van koortsachtige besprekingen tussen match-officials en leden van de twee delegaties kreeg men Kortsjnoi's begeleidster uitein delijk zover, dat deze - tegen haar zin - het tweetal vroeg vier stoelen op te schuiven. Uit de directe omgeving van het Russische ge zelschap vandaan. Petra Leeu werik kondigde aan de twee in saffraan-kleurige jurken gehulde Amerikanen ook bij de volgende partijen mee te zullen nemen. Volgens haar zijn de Russen gea giteerd geraakt, omdat de twee verhinderen dat dr. Zoechar zijn hypnotiserende blikken op het toneel richt. Het zettenverloop was als volgt Kortsjnoi wit - Karpov zwart, Catalaans 1) c2-c4-Pg8-fB, 2) g2-g3-c7-e6,3) Lfl-g2- d7-d5, 4) Pgl-f3-LfB-e7, 5) d2-d4-0-0. 6) Pbl-d2-b7-b6, 7) 0-0-Lc8-b7. 8) c4xd5- e6xd5, 9) Pf3-e5-Pb8-d7. 10) Pd2-(3-c7- c5, H)b2-b3-a7-a5,12)Lcl-b2-Pf5-e4.13) Tal-cl-TfB-e8, 14) Pe5xd7-Dd8xd7, 15) Pf3-e5-Dd7-e6, 16) Pe5-d3-Le7-d6. 17) d4xc5-b6xc5, 18) e2-e3-a5-a4, 19) b3xa4- Lb7-a6, 20) Tfl-el-La6xd3, 21) Ddlxd3- Ta8xa4, 22) Dd3-b3-Ta4-a8. 23) Lg2xe4- d5xe4,24) Db3xe6-Te8xe6,25) a2-a3-Ta8- a4, 26) Tel-dl-f7-f6, 27) Kgl-fl-Kg8-f7. 28) Tc 1 -c2-Ld6-e7,29) Td l-d7-Te6-b6.30) g3-g4-Kf7-e6,31) Td7-c7-Ta4-a8. 32) Tc2- d2-g7-g6, 33) Kfl-g2-f6-f5, 34) g4-g5-Tb6- d6. 35) Td2-c2-Td6-a6, 36) h2-h4-Ta8-a7, 37) Tc7-c8-Ta7-a8, 38) Tc8-c7-Ta8-a7, 39) Tc7-c8. Remise wegens herhaling van HANNOVER (GPD) - Albert Manuel Flores en John Hurst zijn geen namen die internationaal tot de verbeelding spreken. Flores is een redelijk scorende aanvaller van hockeydwerg Gibraltar, Hurst mag het doel van Engeland alleen verdedigen als coach Ivens zijn eerste keus Ian Taylor een dagje vrijaf geeft. Maar, beide heren zijn op de vijfde speeldag van het Europees kampioenschap in Hannover zonder het zelf te weten uitgegroeid tot bepa lende figuren, die ervoor hebben gezorgd dat de favorie ten West-Duitsland en Nederland elkaar niet in de halve finale ontmoeten. HANNOVER (ANP) - De hoc- keysport begint steeds meer risico op te leveren voor zijn beoefenaren. Tijdens vrijwel elke wedstrijd voor het toer nooi om het Europees kam pioenschap kunnen talrijke gevaarlijke manoeuvres worden waargenomen. Dit heeft enkele deelnemers al ernstige blessures bezorgd. Zo konden al twee gebroken vingers en een gebroken kaak worden genoteerd. De Westduitser Wistuba raakte bijna blind toen hij vol in het gezicht door een stick van een Fransman werd geraakt. De trainer van de Franse équi pe, de Westduitser Ernst Wil lig, maakte in Hannover be kend dat Amerikaanse waarnemingen hadden aan getoond dat de lederen bal bij het nemen van een straf- corner een snelheid bereikt van 170 a 180 kilometer per uur. Dat geldt alleen als spe cialisten als Litjens en Strödter de zware bijl met de Hockeysport wordt steeds gevaarlijker maximale maat 28 (ongeveer 810 gram) hanteren. Strödter heeft toegegeven dat volgens hem een verdediger bij dergelijke schoten geen mogelijkheid tot reageren meer heeft. Er kan louter nog volgens een reflex worden gereageerd, met als gevolg hoge verwondingskansen. De Westduitse hockeybond heeft inmiddels de interna tionale federatie gevraagd de gewichtlimiet te verklei nen. Voor 1980 worden ech ter geen wijzigingen in de betrokken reglementspas sages gebracht. Engeland wandelde met 8-1 over Gibraltar heen en West-Duits land wipte met de hakken over de Poolse sloot (2-1). Flores' enige doelpunt voor zijn land beteken de dat het doelpuntengemiddel- de van de Westduitsers iets beter bleef. Dankzij één simpel doel punt en de Nederlandse 4-2 zege op Tsjechoslowakije konden de Westduitsers een confrontatie met aartsrivaal Oranje uit de weg gaan. Ze krijgen nu eerst af te re kenen met Spanje, dat zijn plaats bij de beste vier dankte aan de Russen, die Wales op 3-3 hiel den. (Spanje zelf won met 1-0 van Ier land, Frankrijk versloeg in groep A Schotland met 4-2). Het derde Europees kampioen schap is zodoende uitgedraaid op een toernooi, waarin al 120 doel punten zijn gescoord, maar toen Duitsland zijn overwinning greep via een onterechte strafbal van Michael Peter,*werd pas dui delijk dat de verhoudingen zyn bepaald door enkele, in diverse gevallen zeer onbevredigde doelpunten. Nederland behoefde zich wat dat betreft weinig zorgen te maken. Het had zelfs met 4-0 van de Tsje chen mogen verliezen om toch nog zeker te zijn van de eerste plaats in de groep. Een positie die - achteraf nog bijna hoogst onbe geerlijk was geweest, gezien de toestanden in de andere groep en het feit dat de Internationale Hockey Federatie in titeltoer- nooien kruisfinales toepast. Oranje was tegen de alleen hards- laande Tsjechen overigens hard op weg om een nederlaag aan de broek te krijgen, want binnen 18 minuten hadden Lahoda en Tu- rek twee openingen gevonden in de defensie, waarin Van Eijk en Tim Steens het nog steeds niet dekken. Omdat beiden zwom men was ook doelman Maarten Sikking kansloos. Overtuigd van eigen kracht werden de Nederlanders overigens niet nerveus. Hun enige zorg is het abominabel slechte veld waarop de technisch zwakste altijd in het voordeel is. Goed hockey is in Hannover volslagen onmogelijk. Paul Litjens, die met vier doel-, punten naar een totaal van twaalf, (van de 19 Oranje-treffers) snelde, oordeelde: „Het was volslagen onmogelijk om in dit moeras een bal te slaan. De andere zyde van Boy er juichen, doelman Rievacek blikt vertwijfeld het veld was beduidend beter" Toen ook produceerde de Utrechter drie gave doelpunten uit vier mogelijkheden. Daarmee hielp hij Nederland over de drempel. Van Heumen zette in de rust de puntjes op de i. Tim Steens mocht zich nergens an ders meer mee bemoeien dan zyn directe tegenstander Lahoda en het gevolg was dat beiden geen bal r 1 raakten. Het gevolg van Steens' straffere dekking was dat Sikking na rust nog èèn ongevaarlijke klus moest opknappen. Oranje verhoogde het tempo, liet de bal meer wer ken en toen ook Hans Kruize het ongemak, dat hij by het lopen ondervindt had overwonnen, overheerste Leefers, Ron Steens en Kruize op het middenveld dermate, dat de Tsjechen de moed Tommy i positie dcj hoenen zakte, 't Hek, die de vleugel- r tevredenheid bezet, was over èèn ding ontevreden: „Iedereen denkt al aan de finale, terwijl we zaterdag eerst nog te gen Engeland moeten spelen" Sikking stelde hem gerust „Ik heb nog nooit van Engeland ver loren". z/T ff. £>oae T&&A/ /VW&)T A&0&- r &£6//V Z£/?NIAN£NZ/&- VAN PST COMPlé* 5£/ZO£/V: 0£f£NM£PST#y-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13