VAN NOORT HAALT UIT MET DISCUS Russisch spionage toestel neergestort Tweede zege honkbalteam BIJ SPITSBERGEN Ook tegen Mexico 6-5 winst Bronstring terug bij Leidse club LEIDSE „KURSUSWUZER" VOOR '78/'79 IS UIT HARD TENNISVELD LEIDT TOT AFHAKEN ORANTES ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1978 LISSE - Onbetwiste uitblinker tij dens de gisteren in Lisse gehou den atletiek-wedstrijden was Ni co van Noort van het organise rende De Spartaan. Van Noort wierp de heren-discus naar een afstand van 49.32m en klom daarmee naar de vierde plaats op de Nederlandse seizoenranglijst. Voorts kwam hij nog tot een per soonlijk record bij het speerwer pen (45.66m) en ging de kogel naar een afstand van 12.28m. Jan van Heek, trainer bij De Spar taan, toonde aan het werpen ook nog lang niet verleerd te zijn. De speer ging maar liefst naar 57.10m, bij het discuswerpen werd 40.70m opgemeten en by het kogelstoten kwam er een af stand van 11.84m op de jury-lij sten. Een sprinttweekamp werd bij de heren gewonnen door Ad van Doorn (Spartaan), 100m in 11.7 en 200m in 23.1 sec. Bij de jongens B was John van "Loon, Spartaan, met resp. 11.7 en 23.7 sec snel. Jeanet Bosman, ook van de organiserende club, was de snelste bij de dames met een 100m in 12.7 en een 200m in 26.6 Bij nationale wedstrijden, gisteren op de kunststofbaan in Roosen daal, kwamen Leidse deelnemers van De Bataven en de AV Hol land goed voor de dag. Wybo Le lieveld (Bataven) won de 800m heren in 1.50.7 terwijl zyn club genoot Peter Wezel op dezelfde afstand tot 1.55.8 kwam. Een knappe 400 meter liep juniore As- ti Oskam, ook Bataven, namelijk 57.9 sec. Alfred Verhoef (Holland) kwam op de 100m heren voor de tweede keer deze week onder de elf seconden (10.9) terwijl zijn licht geblesseerde clubgenoot Marc van Vliet bij het polshoog 4.30m haalde. Van De Bataven verder nog goede tijden van Ma rian van Schie op de 3 km (9.36.0) en van Anne Politiek op de 100m (12.6) en de 200m (26.0). OSLO (GPD) - Een Russisch spio- nagevliegtuig blijkt vorige week maandag te zijn neergestort op het eiland Hopen bij Spitsbergen. Het Noorse ministerie van bui tenlandse zaken heeft dit week einde melding gemaakt van het ongeval waarbij enkele beman- ninsleden omkwamen. Het toe stel van het type Tupolev 126 is tegen een bergwand gevlogen op het eiland Hopen dat tussen de Noordkaap en de Noordpool ligt. Volgens het Noorse ministerie van buitenlandse zaken ging het hierbij om een vliegtuig dat vol ledig was uitgerust voor spiona- gedoeleinden. De CIA (de Ame rikaanse inlichtingendienst) heeft dan ook verzocht om in NAVO-verband het wrak te mo gen onderzoek, iets waartegen de Russen meteen hebben geprotes teerd. Het toestel was namelijk voorzien van de meest moderne elektronische uitrusting voor het opsporen van duikboten en het afluisteren van radiocontac ten. PARMA (ANP) - Nederland heeft in het toernooi om het wereldkampioenschap honkbal zijn tweede overwinning bevochten. Met precies dezelfde cijfers waarmee Canada werd verslagen, werd gisteren in het Italiaanse Parnia Mexico teruggewezen: 6-5. Nederland begon zwak. Bart Volkerijk, de winnende werper, startte met een geraakte slagman, werd on zeker en gaf de tweede Mexicaan een vrije loop. De harde honkslag van Barraza stelde vervolgens Er- neste en Lopez in staat Mexico op 0-2 te brengen. In de tweede innings gelukte het Nederland de stand te nivelleren, toen Louis Jacobs Jenken over de thuis plaat 'sloeg'. Boudewijn Maat scoorde even later zelfs 2-2 op een verre klap van Richardson. In de derde slagbeurt kreeg Nederland de leiding toen Wed man een vrije loop verkreeg en door een opoffe- ringstik van Smith en de tweede honkslag van Maat voor 3-2 kon zorgen. Drie innings later leek Oranje zelfs een grote zege te behalen, toen op de honkslag van de ontketende Urbanus zowel.Maat als Smith scoorden. Ben Richardson zorgde zelfs nog voor een 6-2 stand, maar juist die ruime voorsprong deed de concentratie van Oranje verslappen. Met een alles-of-niets offensief wisten Peralto, Lopez en Patron Mexico nog gevaarlijk doen terugkomen tot 6-5. Toen diezelfde Lopez in de laatste innings op de derde honk stond leek een verlenging in ver schiet. Jenken bracht echter uitkomst door de harde droge klap van Solare uit te vangen. CUBA Cuba is na de 5-3 winst op de amateurs van de Ver enigde Staten vrijwel zeker van de vijftiende wereld titel honkbal (sinds 1969 de zevende in successie). Drie innings heeft het er naar uitgezien dat de VS aan het langste eind zou trekken. In de vierde innings stelde de Cubanen orde op zaken en bogen de 1-3 achterstand om in de uiteindelijke 5-3 zege. LEIDEN - Evert Bronstring, Leidens sterkste dammer komt weer uit voor zijn oude club LDG. Na één jaar bij het Haagse RDG gebivakkeerd te hebben, waar hij getraind werd door oud-wereldkam pioen Ton Sij brands, heeft Bronstring besloten weer te rug te keren. Nu Sijbrands bij de Haagse club vertrokken is, was er voor hem geen reden meer om bij RDG te blijven. Nederlandse dambond een plaats toegewezen voor de halve finale van het persoon lijk damkampioenschap van Nederland. Ondanks de aanwezigheid van Bronstring moest het Leidsch Dam Genootschap in de eer ste klasse B met 11-9 het hoofd buigen voor DC Assen. Bronstring kon aan het eerste bord niet verder komen dan remise tegen Dollekamp. De beslissing viel toen Leidenaar André van der Kwartel na een slijtageslag van zeven uur in een vlaag dan damblindheid tegen Wim Los een gewonnen eindspel prijsgaf. Heems kerk, Van Uittenbogaert en Peter Bronstring sleepten voor LDG de volle buit bin- Het Utrechtse Ons Genoegen stelde zijn kandidatuur voor de titel in deze afdeling met een riante overwinning (6-14) op DC Heemstede. Dit ongeluk heeft de toch al koele diplomatieke banden tussen Noorwegen en de Sowjet-Unie nog verder naar het vriespunt doen dalen. In dit gebied, de be langrijke noordflank van het NAVO-verdedigingssysteem heeft de koude oorlog nooit op gehouden te bestaan. Sedert 1925 ligt deze groep eilanden onder Noorse autonomie, maar een in dertijd gesloten verdrag geeft 41 landen het recht de eilanden groep economisch te benutten waaronder ook Nederland. De eilandengroep werd toen tot „neutrale zone" verklaard, het geen zou moeten verhinderen dat Spitsbergen en omringende ei landen voor militaire werkzaam heden zouden worden ge bruikt. LEIDEN - Of het nu een cursus ontwikkelingshulp, knutselen, jazz ballet en schaken moet wor den: de Kursuswijzer '78/'79 vermeldt precies wat er op elk gebied in Leiden in het komende seizoen te doen is. Een opsom ming van ongeveer tweehonderd verschillende cursussen en akti- viteiten, georganiseerd door bij voorbeeld volksuniversiteit K O, de vrouwengroepen, buurt-en clubhuizen, de bibliotheek, scholen en verder door alle ver enigingen die Leiden rijk is. Deze derde uitgave van de Wijzer - een produktie van de Welzijns- raad - vermeldt gegevens over de inhoud van de betreffende cur sus, de prys, duur en tijd. Een al fabetisch register achterin de Kursuswijzer voorkomt veel ge zoek. Overigens hebben de sa menstellers van de Kursuswijzer bij ieder exemplaar een enquête formulier gestopt, dat de gebrui ker ingevuld en wel kan terugstu ren naar de Welzijnsraad. De sa menstellers zijn nieuwsgierig naar wat men vindt van het boekje èn van de cursussen die worden gevolgd. De Kursuswijzer is gratis verkrijg baar bij de Leidse Jeugd Actie (Noordeinde 2), de Culturele Raad (Aalmarkt), het Arbeidsbu reau (Ir. Driessenstraat), alle buurt- en clubhuizen, de biblio theken, Bureau Voorlichting Stadhuis en de Welzijnsraad (Sta tionsweg 28). NEW YORK (UPI) - Het harde speeloppervlak van Flushing Meadows, waar de open Ameri kaanse tenniskampioenschap pen worden gespeeld, heeft zijn eerste slachtoffer geëist. De Spanjaard Manuel Orantes, de kampioen van Forest Hills in '75, moest in de eerste set de strijd staken tegen de op dat moment leidende Italiaan Adriano Panat- ta. Orantes kreeg weer last van een oude blessure aan de menis cus. Een ander opzienbarend feit was de uitschakeling Van de als zevende geplaatste Corrado Ba- razutti uit Italië. Hij verloor van de 23-jarige Amerikaan John Sa- dri. De grote favorieten voor de titel - Borg, Connors, Vilas en Gerulai- tis - plaatsten zich vrij moeite loos. Bij de dames drong Betty Stöve door tot de derde ronde. Dat ging ten koste van de Argen tijnse Viviana Gonzalez (6-1,6-0). Een verrassing was de uitschake ling van de Engelse Virginia Wa de. Op een bijbaan verloor ze on verwacht van de Amerikaanse Lele Forood. In 1965 emigreerden Jacob en Berta van der Zwart-Jansen met acht van hun tien kinderen naar Australië. Een hele stap voor een gezin van die omvang waarvan de kinderen in leeftijd variëren van één tot twintig jaar. Volgens Berta speelde de toekomst vah de kinderen bij hun beslissing om Nederland te verlaten een grote rol, maar Jacob be kent dat hij regelmatig overhoop lag met de Nederlandse overheid en de bureaucratie, die hem steeds meer fru streerde. Het verhaal van een Leids gezin, dat een sprong in het duister maakte, volgt hieronder. "Probeer met hetzelfde schip weer terug naar Nederland te gaan!", was het advies van mevrouw Van der Meulen van het Nederlandse immigrantenopvangcentrum toen ze het gezin Van der Zwart met acht jonge kinderen in Mel bourne aan wal zag stappen. Het advies werd echter niet opge volgd. Het had moeite genoeg gekost om zover te komen en nu was er van opgeven natuurlijk geen sprake meer, hoewel moe der Berta toegeeft dat het in het begin erg moeilijk was. "Het re gende voortdurend en ik dacht: als dit Australië is dan hoeft het voor mij niet. Het slechte weer en het wonen in barakken achter prikkeldraad waren natuurlijk weinig bemoedigende omstan digheden". Echtgenoot Jacob was echter vast besloten om door te zetten. Aan gezien hij verantwoordelijk was voor de inkomsten, had hij het in het begin ook niet gemakkelijk: "Van de Australische regering, die onze reis had betaald, kregen we £25,- per week, terwijl we voor het opvangcentrum £33,- moes ten betalen. Ik was genoodzaakt schulden te maken, die later te rugbetaald moesten worden. Na drie maanden begon het wat be ter te gaan. Ik vond een huisje te huur waar we in konden trekken en dat was al heel wat. Voordat we hier kwamen dacht ik eigen lijk dat Autralië een heel primi tief land was, waar ik zelf de bo men moest omhakken om er een huis mee te bouwen, maar zo was het niet". Aan de andere kant werd het in de voorlichting die ze in Nederland hadden gekregen, weer veel te mooi voorgesteld. "In Den Haag vroegen ze waar we het liefst zouden gaan wonen", aldus Bert^. "Op dat moment gaven we de voor keur aan Queensland waar het klimaat beter is. We kregen toen een filmpje te zien over Brisbane, waarin alles heel mooi werd voorgesteld. Toen we echter op het schip zaten werd ons verteld dat er in Brisbane helemaal geen opvangcentrum v Door Paul Paridaen Knecht Jacob werkte de eerste negen maanden als knecht bij een schildersbedrijf. Op een dag was er een vakbondsvergadering op het bedrijf waarin tot staken werd aangezet, maar daar voelde Jacob niets voor. "Ik vertelde ze, dat ik niet mee wilde doen omdat mijn gezin dan zonder inkomsten zou komen te zitten. Dat gaf een hoop tramelant. De Australiërs volgen hun leiders veel te ge makkelijk, vind ik, het interes seert ze gewoon niet. Ik ben toen opgestapt en voor me zelf begonnen. Mijn auto werd opgevuld met twee weeklonen aan schildersmateriaal om de volgende dag meteen te kunnen beginnen. De volgende ochtend bleek alles uit de auto gestolen te zijn. Dat was een zware tegen valler. Ik heb toen van mijn eerste klanten moeten lenen om nieuw materiaal te kopen". In de loop der jaren bouwde Jacob een bloeiend schildersbedrijf op, hoewel hy nooit een opleiding in die richting had gevolgd. Voor de oorlog was hij in Nederland be gonnen met een onderwijzers opleiding, maar daar was hij mee gestopt om in het voetspoor van vader en grootvader Van der Zwart goud- en zilversmid en horlogemaker te worden. In de oorlog zaten Jacob en Berta met twee kinderen ondergedoken op de Veluwe, waar Jacob wat hor loges en klokken repareerde voor de plaatselijke bewoners. Daarna keerden ze terug naar Lei den om een juwelierszaakje te beginnen in de Steenstraat. Er ontstonden echter moeilijkheden met de Inspectie van Economi sche Zaken. "Ik had wel diplo Jacob en Berta van der Zwart-Jansen ma's als goud-^en zilversmid", zegt Jacob hierover, "maar inge kochte waren van grossiers mocht ik niet verkopen: zelfge maakte spullen wel. Op die ma nier schudden de grote bedrijven de concurrentie van zich af'. Failliet Na drie jaar ging Jacob failliet, vanwege "de bureaucratie" zoals hy zelf zegt. De jaren daarna scharrelde hij wat voor de grotere bedrijven, zoals bijvoorbeeld het inolieën van nieuwe wekkers voor V. D. die uit Duitsland kwamen en over de kwaliteit waarvan was geklaagd. Hij hield zelfs een campagne met horloges op afbetaling, maar dat liep op een hopeloze mislukking uit. 'Tk ging voor de tweede keer failliet en toen ben ik maar iets heel an ders gaan doen", aldus Jacob, die zich vervolgens als huisschilder ontpopte. "Ook hierbij deed ik het met een speciale campagne. Ik bood mijn klanten aan hun huis te schilderen en de oude troep die ze kwijt wilden tegelij kertijd op te ruimen. Dat sloeg in. Ik won er veel klanten mee en bovendien een hoop geld, want veel spullen bleken van waarde te zijn. Zo vond ik wat troep in een voortuin in Oegstgeest en ik bood aan om het weg te brengen. De eigenaar vond het prima. Onder weg naar de vuilnisbelt besloot ik even langs ee'n antiekhandelaar te gaan om een oude mahonie houten tafel te laten zien. Ik kreeg er ƒ80,- voor. Leuk Zoiets is natuurlijk wel leuk. Maar met de toenemende bureaucratie werd het in Nederland steeds moeilijker. Ik ben nou eenmaal een vrijbuiter die er de voorkeur aan geeft zijn lot in eigen hand te houden. Daarom besloten we in 1965 te emigreren". Amerika werd aanvankelijk over wogen, maar een zus van Berta die in Californië woont waar schuwde voor de keiharde dol larwereld. Een halfbroer van haar zat in Canada en die had een fo tootje opgestuurd van zijn huis, dat half onder de sneeuw was be dolven. "Dat hoefde voor ons ook niet", al dus Berta. "Vroeger heb ik in In donesië gewoond en we begon nen in die richting te denken. Uiteindelijk werd het Australië. We vertrokken met acht van de tien kinderen. De twee oudsten hadden verkering en bleven lie ver in Nederland. Vorig jaar heb ben we onze oudste dochter Adrie wat geld gestuurd om hier de vakantie te komen doorbren gen. Die ging zo enthousiast terug naar Nederland, dat ze niet meer rust te voordat ze haar man John had overgehaald om te emigreren. Hij vond een baantje aan de lopende band bij Philips hier, maar die overgang bleek een beetje te groot te zijn na achttien jaar dienst bij de Koninklijke Lucht macht als radarexpert. De oudste zoon Koos, die destijds ook in Nederland was gebleven, heeft toen ook maar de stoute schoe nen aangetrokken. Die is vlak voor Kerstmis gekomen. Hij had echter moeite om een baantje te vinden maar na twee maanden werd hij aangesteld als huis knecht in de woning van de Gou verneur van Victoria, Sir Henry Winneker. Dat gaat goed en hy wordt waarschijnlijk onderbutler binnenkort. Dankzij Koos kreeg ook John een baan als huisknecht en het bevalt beiden uitstekend. Onlangs heb ben ze een praatje gemaakt met Prinses Beatrix en Prins Claus toen deze een bezoek aan Mel bourne brachten. John en Koos moesten het ontbijt serveren" Jacob Van der Zwart was ook uitgenodigd bij het bezoek van Beatrix en Claus. Helaas kon hij niet omdat hij kort tevoren door een hartaanval was getroffen. "Dat was jammer, want ik wilde Beatrix vertellen dat ik haar ooit nog eens een lift heb aangeboden toen ze van een studentenfeestje in Leiden terugkwam. In die tijd werkte ik als taxichauffeur bij Jan de Jong in de avonduren. De Prinses riep toen: "Nee, dank je wel; mijn auto staat daar". Inkomen Jacob mag op het ogenblik abso luut niet werken van de dokter. Zoon Jos doet het schilderwerk nu alleen. Hoe zit het nu met het inkomen van Jacob? "Er wordt vaak geklaagd over de sociale voorzieningen in Australië, maar die klachten worden vaak over dreven", vindt hij. "Het enige verschil is. dat het in Nederland allemaal voor je wordt geregeld, terwijl je het hier zelf moet doen. Velen wachten te lang met verzekeren en als er dan iets gebeurd is Leiden in last". Jacob betaalt vijf procent van zijn inkomen aan een particuliere verzekering maar daar zijn alleen de medische kosten mee gedekt. De vergoeding voor loonderving moet van de regering komen. "Als ik straks niet meer zou kunnen werken krijg ik $97,- 260,-) per week. Dat is wat weinig voor een echtpaar met een kind, maar we komen er wel. Het pensioen is ook klein, maar dat is iets waar je zelf rekening mee moet houden terwyl je nog werkt. Mensen die op jonge leeftijd begonnen zijn met sparen hebben het wat ge makkelijker dan wij. Maar ik kan Australië er toch niet de schuld van geven dat ik pas op 47-jarige leeftijd hierheen ben gekomen. We hebben trouwens op sociaal gebied al grote vooruitgangen gezien". Niet druk Jacob en Berta maken zich niet zo druk meer. Zo lang de kinderen het goed hebben vinden zij het best zo. Berta is de afgelopen der tien jaar twee keer terug in Ne derland geweest. Hoewel ze in tussen aan Australië gewend is geraakt blijft ze Nederland mis sen: "Ik vind Nederland een prachtig land met hele leuke mensen. De eerste zes jaar heb ik het vaak erg moeilijk gehad. Voor mannen is het meestal gemakke lijker; die hebben hun werk. Maar voor vrouwen is het iets an ders. Gelukkig heb ik de kinde ren, waarvan Janet (17) en Marcel (14) nog thuis zyn". Het huis van de familie Van der Zwart ligt langs een drukke,ver keersweg in Caulfleld, een voor stadje van Melbourne niet ver van het centrum. Daar is binnen echter weinig van te merken. De grote degelyke muren laten prak tisch geen geluid door. Het huis bevat 10 slaapkamers, drie bad kamers en twee keukens met voorin, aan beide kanten van de dertig meter lange gang, comfor tabele zitkamers. Behalve het echtpaar Van der Zwart en hun twee kinderen, herbergt het nog vier kamerbe woonsters. waarvan twee kost gangers. Dat is voldoende om het wat gezellig te houden en Berta heeft het nu dan ook redelijk naar haar zin, maar ze bly ft Leiden een warm hart toedragen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9