Begin: ..Camp David is niet de laatste kans Paus Johannes Paulus I aanvaardde pontificaat Smith wil macht overdragen aan Nkomo Aardbeving in zuid- Duitsland Opschudding in Israël na uitlatingen Kreisky Sadat: Camp David is keerpunt Charles Blair verongelukt Staat de postcode rin een advertentie of brief?' Gebruikmdanalsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. GEHEIME ONTMOETING NU TOCH BEVESTIGD MAANDAG 4 SEPTEMBER 1978 staten Badën-Württemberg en Beiëren zijn'gisterochtend opge schrikt dooi een krachtige aard beving, dieplaatselijk aanzienlij ke schade heeft aangericht; Het epicentrum van de aardbeving, die vijf a zet graden mat op de schaal van Richter, lag in de Zwabische Alpen. In Albstadt-Ebingen is een per soon ernstig gewond, terwijl drie mensen lichtletsel opliepen. In de 20.000 inwoners tellende wijk Tailfingen vdi Albstadt is de schade het grootst. In de hoofd straat is geen huis onbeschadigd gebleven. "Destad ziet er uit als na een bomaanval", meende een ooggetuige. Hier zijn grote gaten in de buiten muren geslagen, terwijl ontr I wrichte fabueksschoorstenen dreigen om te vallen. In de omge- j ving daarvan wordt de bevolking geëvacueerd. Zwaar beschadigcl is ook de oude familieburcht van de Hohenzol- lerns bij Hechingen, die jaarlijks door 600.000 mensen worden be zocht. De totale schade van de aardbeving in Baden-Württemberg moet in de miljoenen maken lopen. Het is aan het tijdstip^an de zwaarste schok - zes uur 's morgens plaat- De schilderijengalerij selijke tijd - te danken dat e weinig slachtoffers zijn. het kasteel Hohenzollern werd z ninstens een half jaar i JERUZALEM (GPD) - De Israëlische premier Begin is zondag naar Amerika vertrokken om deel te nemen aan de topconferentie met president Carter en president Sa- dat, die morgen in het presidentiële buitenverblijf Camp David begint. Voor zijn vertrek hield premier Begin za terdagavond een toespraak tot de bevolking, die recht streeks door radio en televisie werd uitgezonden. Begin sprak de hoop uit dat de con ferentie het voortzetten van de onderhandelingen mogelijk zou maken. Hij bestreed de gedachte dat deze conferentie de laatste kans op vrede is. „Er zijn", zo stelde Begin, „nooit laatste kan sen. Het leven biedt altijd nieuwe kansen. Het lot van het joodse volk hangt niet van de Camp-Da- vidconferentie af. Het joodse volk bestaat al zeer vele eeuwen en zal ook na Camp David nog lang blijven bestaan", aldus Be gin. TiVxiSvt getrof- Voorafgaand aan Begins toespraak ROME (GPD) - Er heerste een onbeschrijfelijke geest drift zondagavond op het Sint Pietersplein in Rome, waar paus Johannes Paulus I het begin van zijn pon tificaat vierde met een plechtige hoogmis, die werd bijgewoond door een groot deel van de kardinalen, die hem vorige week zaterdag hadden gekozen, door staats- en regeringshoofden uit alle delen van de we reld en afgevaardigden van de meeste andere christelijke kerken. Maar de stemming werd groten deels bepaald door de onafzienbare menigte van en kele honderdduizenden belangstellenden, die al sinds de vroege middag naar het plein waren ge stroomd. werken aan de eenheid, „in eerbied voor de waarheid en voor het ambt dat Christus aan de apostelen en hun op volgers heeft toever trouwd". Ook legde hij sterk de nadruk op het dienstbetoon dat hij aan de kerk en de wereld wil verlenen, „om een klimaat van gerechtigheid en broe derschap te scheppen, waar de wereld niet buiten kan". Tijdens de mis reikte de paus de communie uit aan 27 familie leden, waaronder zijn broer en zuster en aan vertegen woordigers van Belluno, het bisdom waar hij als jonge priester werkte, van Vittorio Veneto, waar hij door paus Johannes bisschop werd ge maakt en van Venetië, waar hij patriarch was, toen hij door het recente conclaaf tot paus werd gekozen. Zoals de nieuwe paus had ge wenst, droeg de plechtigheid niet het karakter van een kro ning, die leveel zou hebben herinnerd aan de vroegere wereldlijke macht van de pausen, maar was er een ge bedsdienst om Gods zegen over hem af te smeken. Nadat kardinaal Pericle Felici - hem het Pallium had omge hangen, de witte reep stof met zwarte kruisen, die het teken is van de bisschoppelijke waardigheid, ontving de paus èèn voor èèn alle aanwezige kardinalen en wisselde met ieder van nen enige woorden. Na deze lange aanloop begon de eigenlijke mis. In zijn preek legde.de paus sterke nédruk op de hoogste ver antwoordelijkheid in de kerk die toekomt aan de opvolger van de eerste onder de apostelen, Sint Petrus. Hij verklaarde ontroerd te zijn door de uitingen van aanhan kelijkheid, die hij in deze eer ste week na zijn verkiezing uit alle delen van de wereld had ontvangen. Net als wij Na een groet aan heel de katho lieke kerk richtte hij zich ook speciaal tot de afgevaardig den van de niet-katholieke christelijke kerken, „die net als wij trachten volgelingen van Christus te zijn, God te eren en zich in te zetten voor het welzijn van de mensheid. Als broeders die nog niet in volle gemeenschap leven", ging de pj'aus verder, „richten wij ons samen tot de Verlos ser en gaan wij verder op de weg van de heiligheid en in de wederzijdse liefde, zonder welke er geen christendom bestaat". De paus sprak de wens uit dat allen blijven Protest Het Sint Pieterplein was omge ven door een enorme politie macht, die vooral op de been was om de vele buitenlandse autoriteiten tè beschermen. Hun bijzondere zorg ging uit naar de Argentijnse president Jorge Videla, wiens komst naar Rome in de loop van de namiddag aanleiding had ge geven tot een protestbeto ging. Groepen demonstran ten hadden getracht zich naar het plein te begeven, maar werden door de politie tegen gehouden. Het kwam een ogenblik tot ongeregeldhe den, waarbij enkele auto's in brand werden gestoken, maar op het plein zelf was daar niets van te merken. Daar werd wel een tros ballon netjes opgelaten met een spandoek waarop „Videla Kardinaal Bernard Alfrink betuigt hier zijn gehoorzaamheid aan nieuwe paus. Dit eerbetoon van de kardinalen maakte deel uit van plechtigheid gisteren op het Sint Pietersplein bij de ambtaanvaarding v Johannes Paulus I. Moordenaar" te lezen stond, maar die verdween al snel in de lucht zonder dat de menig te er ook maar iets van merk te. Amnesty International, maar ook verschillende katholieke organisaties in Italië hebben er bij de paus op aangedron gen een protest te laten horen tegen de onderdrukking in het land van zijn gast Videla. die vanmorgen samen met alle andere officiële delega ties door de paus werd ont vangen. De ambtsaanvaarding van de paus ging gepaard met demon stralies tegen de aanwezigheid van president Videla van Argenti nië. Romeinse politie-agenten dragen hier een demonstrant van het plein weg. Tijdens de plechtigheid zelf gebeurde er niets onregelma- Tel Aviv, een voor Israël onge kend groot aantal demonstranten (volgens de organisatoren 100.000) nam deel aan de vredes- betoging. Tijdens de demonstra tie werd een beroep op premier Begin gedaan gematigdheid te tonen tijdens de conferentie in Camp David. De demonstranten eisten het stopzetten van de ves tiging van nieuwe nederzettingen op bezet gebied en bereidheid tot concessies ten aanzien van de be zette gebieden. Ook uit het buitenland, waaronder Nederland, waren vertegen woordigers aanwezig om de „Vrede Nu"-beweging van hun steun te betuigen. In Nederland werden zo'n 3000 handtekenin gen verzameld ter ondersteuning van de „Vrede Nu"-bewe- gmg. Kruidenier In Israël is grote opschudding ont staan naar aanleiding van het in terview in het dagblad Trouw met de Oostenrijkse kanselier Kreisky. In dit interview noemt Kreisky de Israëlische premier Begin een politiek kruidenier en „een kleine Poolse advocaat uit Warschau of wat hij ook „Zij zijn zo vervreemd, ze denken zo verdraaid deze Oost-joden, omdat ze nooit enige politieke verantwoordelijkheid hebben gehad. Ze ziin goede soldaten. Leden van de "Vrede-Nu" beweging met slogans en cartoons gefotogra feerd tijdens een demonstratie, zaterdag in Tel Aviv. maar dat kan men ook snel Ieren. Dat is alleen een verfijnde vorm van roven. Ze missen de subtili teit in de politiek. Ze maken zich ongeliefd. De meest gehate di plomaten zijn vandaag de Israëli sche diplomaten", aldus Kreisky in zijn interview met Trouw. Hij noemde Israël een politiestaat met een Zuidafrikaanse manier van apartheid ten aanzien van haar Arabische inwoners. Kreis- ky's uitspraken werden uitge breid geciteerd in de Israëlische nieuwsuitzendingen en in de kranten was het voorpagina nieuws. Premier Begin deelde mee dat hij slechts minachting voor Kreisky kan hebben en dat zulke uitlatingen een antwoord niet waardig zijn. De Israëlische minister van bin nenlandse zaken stelde dat Kreisky problemen met z'n af komst heeft en z'n vader en moe der haat. De burgemeester van Jeruzalem, Koliek, voegde daar aan toe dat alleen een psycholoog van het formaat van Freud of Adler Kreisky kan helpen. Kreisky is van joodse afkomst, maar overgegaan tot het Luthe ranisme. Hij heeft een broer in Is raël. Gisteren werd de zaakgelas- tigdf van de Oostenrijkse ambas sade op het matje geroepen door het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken. Daar werd hem meegedeeld dat Israël geen genoegen neemt met dit soort beledigingen. Ook in het verle den heeft de Oostenrijkse kanse lier het al aan de stok gehad met oud-minister-president Golda Meir. SUEZ (Reuter-UPI) - In tegen stelling tot de Israëlische premier Begin beschouwt president Sadat van Egypte de bijeenkomst van woens dag op Camp David wel als de laatste kans op geweldlo ze oplossing in het midden oostenconflict. Sadat zei za terdag: "Deze bijeenkomst is een keerpunt naar een oplos sing of God weet waarheen" De Jordaanse leider koning Hoessein heeft zich pessi mistisch uitgelaten over de afloop van de ontmoeting in Camp David. Hij vreest gro te beroering in de Arabische wereld. Syrië heeft president Sadat ervan beschuldigd dat hij de moslims beledigt door de conferentie te beginnen op een mohammedaanse feestdag. Het landgoed Camp David wordt beschouwd als een van de strengst bewaakte 'schuilplaatsen" die de Ame rikaanse leiders ooit hebben gehad. Het landgoed ligt midden in een groot bos op de Catoctin bergen in het hart van de staat Maryland. ST. THOMAS (Reuter-UPI) - De Amerikaanse luchtvaartpionier Charles Blair die in 1951 als eerste in een eenmotorig vliegtuig van Noorwegen over de Noordpool naar Alaska vloog, is zaterdag omgekomen, toen een door hem bestuurd amfibievliegtuig bij St Thomas op de Maagdeneilanden een noodlanding op zee maakte. Behalve de 68-jarige Blair verloren nog drie inzittenden het leven Zeven passgiers konden worden gered uit het zinkende wrak. Blair die getrouwd was met de ac trice Maureen o'Hara, was presi dent-directeur van de Antilies Airlines die met een groot aantal amfibievliegtuigen diensten on derhoudt in het gebied van de Maagdeneilanden en Porto Rico. pttpost Gebruik'm goed. JOHANNESBURG - De geruchten zijn thans zowel in Salisbury als ook in Lusaka bevestigd: de twee meest felle tegenstanders in het Rhodesische geschil hebben vori ge maand geheime gesprekken met elkaar gevoerd in Zambia. Op verzoek van de Rhodesische minister-president lan Smith en zonder medeweten van de andere (zwarte) leden in zijn zogenaam de overgangsregering vond de Nkomo, leider vi ontmoeting tussen hem en Joshua ZAPU-vleugel Nkomo in Lusaka plaats. Reeds dagenlang was het gerucht in omloop en zelfs nadat Nkomo te-1 genover journalisten had ver klaard dat hij met lan Smith had gesprokenwerd het in Salisbury ontkend. Ook de Amerikaanse en Engelse regeringen waren op de hoogte van de pogingen van lan Smith om tot een overeenkomst met Joshua Nkomo te komen en zodoende het Patriottisch Front in stukken te slaan Nkomo zelf verklaarde zaterdag te genover journalisten in Lusaka dat Smith hem had aangeboden om de macht in Salisbury over te nemen. Op de vraag of dit bete kent dat het Patriottisch Front de regering zou moeten overnemen, zei Nkomo: ,JJat is juist. Het Pa triottisch Front". Optimistisch de zogenaamde het Patriottisch Front, verklaarde ook aanvan kelijk dat Robert Mugabe, de tweede leider van de organisatie, bij de gesprekken aanwezig was geweest. Later gaf Nkomo echter toe dat dit niet zo was. Robert Mugabe bevindt zich op het ogenblik in Tanzania. Hij was ook niet aanwezig bij de topcon ferentie van de presidenten van de vijf frontlijnstaten, die na de begrafenis van Jomo Kenyatta in Nairobi opnieuw in Lusaka bij een kwamen om daar over de Rhodesische kwestie te spre ken. Joshua Nkomo was wel aanwezig. In zijn gesprek met journalisten was Nkomo meer dan optimis tisch. Hij zei dat thans wel vast staat dat Ian Smith de oorlog heeft verloren en dat hem (Nko mo) gevraagd werd om thans eindelijk vrede te brengen na zo veel jaren van strijd. Intussen heeft het nieuws over de geheime ontmoeting tussen Smith en Nkomo, die op 14 augustus plaatsvond, een storm ontketend bij de andere leden van de zoge naamde Uitvoerende Raad in Salisbury. Toen er nog sprake was van geruchten verklaarde dominee Ndabiningi Sithole, een van de felste tegenstanders van Nkomo, dat dit gelijk staat met een „tweede eenzijdige onafhan kelijkheidsverklaring van lan Smith". Ook zei Sithole dat Smith volgens de overeenkomsten van de interne regeling geen macht meer heeft om alleen met buitenstaanders te onderhandelen, die in Zimbabwe zelf geen steun van het 'volk heb ben. In een openbare vergade ring, die door Sithole werd toege sproken, zei hij: ,JDr. David Owen (de Engelse minister van buiten landse zaken) wil Joshua Nkomo tot koning van Zimbabwe maken Maar hij kan hem beter tot koning van Engeland maken..." Intussen is de overgangsregering in Salisbury bestaande uit lan Smith, bisschop Abel Muzorewa, pastoor Ndabiningi Sithole en hoofdman Jeremiah Chirau ook verdeeld over de deelname aan een ronde-tafelconferentie van alle betrokken partijen. De enige voorstander van een dergelijke ontmoeting met de leiders van het Patriottisch Front is tot nog toe blijkbaar hoofdman Chirau. Burgeroorlog De ontmoeting Ian Smith-Joshua Nkomo maakt thans in elk geval duidelijk dat het probleem-Rho- desië meer dan ooit voor een op- ■lossing staat. De interne leiders waren tot nog toe niet in staat om de vrede te brengen. Maar ook Nkomo en Mugabe alleen be schikken over te weinig steun in eigen land om alleen de macht te kunnen overnemen. Sommige waarnemers menen dan ook dat de kansen met de dag groter wor den dat Zimbabwe thans defini tief op weg is naar een burger oorlog, waarin de blanken een steeds onbeduidender rol gaan spelen. Het aantal blanken dat Rhodesië verlaat wordt met de dag groter. De laatste kans. die zeker niet als de beste oplossing wordt beschouwd, is thans om Nkomo en Mugabe samen aan het bewind te krijgen voordat de meer revolutionaire militairen op de achtergrond definitief en in hun eigen belang gaan ingrij pen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7