Bubbling Brown Sugar: zwakke Harlem-musical KLEINE KOMEDIE HEROPEND MAANDAG 4 SEPTEMBER 1978 Vroegrijp Hebt u zaterdagavond „Term of Trial" („Vroegrijp") gezien op de televisie? Die film met Laurence Olivier. Simone Signoret, Sarah Miles en Te rence Stamp, die aan het slol zo plompverloren overging in die gramstorige VARA-haan, als compensatie voor de ge bruikelijke aftiteling, die je al8 lezer van de VAR A-Gids toch broodnodig hebt als je wilt weten wie er naast de hoofdrolspelers nog meer meededen in de film? Het ging over een leraar Engels, die zich iets te makkelijk laat in palmen door een vroegrijp leerlingetje, dat zich van al lerlei in haar hoofd haalt, hem tijdens een schoolreisje 's nachts opzoekt in zijn kamer, maar dan tot haar grote woe de en teleurstelling zachtzin nig wordt afgewezen. Haar wraak is stout. Ze beschuldigt hem ervan dat hij haar bij die gelegenheid verkracht, al thans onwelvoeglijk betast heeft, en het komt tot een waarlijk proces, dat zijn toch al niet zo glorieuze carrière als leraar dreigt te i Kamperen Als Nederlanders, levend in 1978, zijn we vermoedelijk geneigd te denken dat zo'n proces een wel heel erg op geblazen toestand is, „veel wind en Engelse nothing" om met Multatuli te spreken, en inderdaad, deze film van Pe ter Glenville dateerde van 1962 en was dus al zestien jaar oud. Verouderde thema tiek diLS, in zoverre, dat we er langzamerhand wel achter zijn gekomen dat het initia tief voor zulke schoolaffaires niet automatisch bij de leraar gezocht hoeft te worden, maar dikwijls afkomstig is van de leerlingen, van 13 tot en met 17 jaar? Nee hoor, de Engelsen zijn nog steeds verzot op zulke affaires, en willen ze ook van a tot z uitpluizen, zoals wel blijkt uit het verslag van een goed ge lijkende rechtzaak in de En gelse kranten op dezelfde dag dat de film bij ons werd uitge zonden. En heus niet alleen in de zogeheten „yellow press", ook een kwaliteitskrant als The Guardian bericht er uit voerig over. Waar gaat het in dit geval om? Alweer om een leraar Engels! Mr. John Adamson, 25 jaar, wordt er door twee dertienjarige leer- linges, Miss X. en Miss Y. (zo als zij in hun minderjarig heid tijdens de rechtszitting worden aangeduid), van be schuldigd dat hij met beide meisjes het bed heeft gedeeld gemaakt. John Adamson ont kent. Hoe is het uitgekomen, zult u willen weten. Een van de meisjes had op school een opstel gemaakt, waarin zij had beschreven hoe zij en haar vriendin het bed hadden gedeeld met een leraar. Mr. George Muir, de belangrijkste leraar Engels op de school, verklaarde voor de rechtbank dat het opstel tot titel droeg: ,A Camping Holiday", en in het kort hierop neer kwam: het meisje vertelde dat ze met een ongenoemd vriendinnetje was gaan kampereneen storm had hun tent omver geblazen, zij waren kletsnat gewordenwaarop hun leraar Engels, ,Mr. Adams", die vlakbij in de buurt een huisje had, hun onderdak voor de nacht had aangeboden. On gelukkigerwijs beschikte hij over slechts één bed, zodat ze dat bed met hun drieën had den moeten delen.* Rattenvanger In het opstel, verklaarde Mr. Muir, werd niet expliciet over sex gesproken. De moeder van de talentvolle schrijfster ver klaarde via een telefoontje van de rector gehoord te heb ben dat haar dochter en haar vriendinnetje (nu allebei 14 jaar) sex met Mr. Adamson hadden gehad in zijn huis op Milton Terrace in Hamilton, maar een zwangerschapstest was gelukkig negatief uitge vallen. Haar dochter, ver klaarde de moeder, was niet geneigd tot fantasieënJs ze een meisje dat veel sprookjes vertelt?", vroeg de officier van justitie. „Nee", zei de moe der. Als getuige vertelde een 14-jari- ge klasgenote dat Mr. Adam son voor sommige meisjes een ,fied Piper"-figuur was ge weest. Hoe vertaal je dat? De „Pied Piper ofHameln" is de Rattenvanger van Hameien, maar met Don Juan komt de bedoeling toch dichterbijlijkt me, dan „rattenvanger" of ,Jcinderlokker"De meisjes plachten hem overal te volgen, vertelde deze getuige, en Miss X. had hem eens om een haar lok gevraagd. Maar aan de andere kant. had ze ook een keer samen met Miss Y. in de klas met Mr. Adamson zitten praten, een van hen had toen gevraagd waarom hij ging trouwen, en hij had toen geantwoord: Jullie kunnen altijd op 8 juli langskomen. Ik ben dan nog niet getrouwd,en kan voor jullie altijd een on derdak verzorgen" Zeven maal De zitting wordt vandaag, maandag, voortgezet, ik hoop uopde hoogte te kunnen blij ven.houden. Overigens meen ik te weten dat als je het aan tal Nederlandse minderjarige meisjes, dat door hun geliefde leraar onwelvoeglijk betast is, op een rij zou zetten, je daar mee de aarde zeven keer zou kunnen omspannen. AMSTERDAM - Sentiment is goe de koopwaar. Een Amerikaanse toerist die Amsterdam voor een kort verblijf aandoet, wordt wijs gemaakt dat hij Holland pas leert kennen nadat hij een rondvaart- tochtje heeft gemaakt, of zich heeft aangemeld voor een uitr stapje naar Volendam en Marken. Omgekeerd zou een Nederlandse toerist die New York bezoekt best een kijkje willen nemen in de ooit zo swingende negerwijk Harlem. In beide gevallen zouden we de reislustigen deze plannen willen afraden. In de Amster damse grachten leidt een onver valste hooilucht de aandacht af voor de trapgevels en in Harlem is het tegenwoordig minder pret tig stappen. Niettemin dient de zucht naar sen timenten en nostalgie te worden bevredigd. Voor wat Mokum be treft zou ik niet zo één twee, drie een aardig alternatief voor de rondvaart weten, maar voor wat Harlem aangaat, lijken we op on ze wenken te worden bediend. We hoéven er niet eens voor naar New York. Vrijdagavond ging" AMSTERDAM - Na vijfjaar geslo ten te zijn geweest, is zaterdag avond in Amsterdam de schouw burg "De Kleine Komedie" feestelijk heropend. Een en ander gebeurde met een speciale gala voorstelling waaraan zowel Fons Jansen als de werkgroep Poezie Hardop meewerkten. De heropening werd verricht door de Amsterdamse wethouder van kunstzaken Piet Treumenn. Het theater, heeft een verbouwing achter de rug, die zes ton heeft gekost. In 1973 moest het zijn deuren sluiten wegens bouw technische gebreken of, zoals Fons Jansen het in zijn conferen ce uitdrukte: "omdat het op in storten stond." Daarna lag het enige jaren ongebryikt totdat in samenwerking met de gemeente een regeling werd getroffen voor de herstelwerkzaamheden. Treumann sprak er zijn voldoening over uit dat hij zijn ambtstermijn als wethouder met deze gebeur tenis kon afsluiten. Hij zei voorts er prijs op te stellen een laatste maal zijn gal te spu wen over de bestuurlijke ver wikkelingen die al jarenlang het tot stand komen van een Am sterdams muziektheater in de weg staan. "Een werkelijke op lossing voor de werkgelegen heidsproblemen in de hoofdste delijke theaterwereld kan pas worden gerealiseerd door de bouw van een dergelijk thea ter", aldus Treiimann. "Rond dit project wordt echter een onwaarachtig politiek spel gespeeld dat men hier niet meer voor mogelijk zou houden. Dat wou ik, bij het scheiden van de markt toch nog even kwijt." het Amsterdamse theater Carré de negermusical Bubbling Brown Sugar in pre mière De vooruitzichten op een stukje theaterspektakel van de bovenste plank waren aanvan kelijk grandioos. Het zou om een revue gaan die met veel dans en muziek de glorietijd van het uit gaanscentrum Harlem wilden doen herleven. Het internatio naal befaamde clubleven uit de jaren '20 en '30 zou op een podium opnieuw tot leven komen, gegar neerd met muziek van Ellington, Calloway, Waller en Balke. En, zo heette -het verder, Bubbling Brown Sugar zou met gedeelte lijk dezelfde bezetting als op Broadway - waar de show twee jaar lang volle zalen trok - wor den opgevoerd. Hoe maak je nu met succes een mu zikale show die een stukje verle den moet laten herleven? In het geval van Bubbling Brown Sugar is gekozen voor een eenvoudige, gladde formule. Uitgangspunt is het presenteren van klassieke songs die in een glimmend nieuw jasje worden gestoken. Maar op een of andere manier moeten nummers als Honey Suckle Rose, Sophisticated Lady, Way down Yonder aan elkaar worden ge breid. De oplossing ligt voor de hand. Een jong zwart en een jong blank paar worden door een paar musical sterren van weleer meegenomen op een denkbeeldige reis in de tijd, opdat zij de sfeer en de mu ziek van het Harlem uit de jaren twintig en dertig zullen leren kennen. Zo gezegd, zo gedaan. Avon Long en Joseph Attles zijn twee 70-jarige sterren van toen, die vier jongeren meevoeren op een tocht langs alle grote clubs" uit het verleden. Zo zien we ein delijk eens de Savoy Ballroom, de Cotton Club, La Fayette, Small's Paradise en nog enkele illustere gelegenheden van bin- Helaas schortte er zowel aan deze AMSTERDAM-Regisseur Wüh, vaHemert i reehts)heejï voor zijn serie "Dagboek van een herdershond" vrijdagmiddag uit handen van de Vlaamse acteur Jo de Meijere de Gouden Televizierring ontvangen. Het was voor de 13e keer dat de leden van de AVRO deze onderscheiding toekenden. Wegens het succes van de KRO-serie "Dagboek van een herdershond" wordt eind 1979 een vervolg van minimaal acht delen uitgezonden. De avonturen van jo^ke DE STAD |N DE VULKAAN opzet als aan de presentatie het een en ander. Om met het eerste aspect te beginnen, musicals (en ook bijvoorbeeld operettes) zijn altijd op onnozele themaatjes ge baseerd, maar in Bubbling Brown Sugar slaan de verbin dende tekstjes wel alles. Na af loop van de Show ben je geneigd te denken dat Harlem vroeger èèn groot uitgaanscentrum was, waar blank en zwart op vertrou welijke voet met elkaar om ging en iedereen in een zekere wel stand leefde. Nu weet ik ook wel dat musicals alles sentimenteel en rooskleurig weergeven, maar deze oppervlakkigheid verkracht de waarheid. Liever nog zou ik van de songs en de dansjes zon der het gebabbel hebben geno men, want de revue mist door de teksten ook nog eens de nodige vaart. Nu kom ik vanzelf op het niveau van deze Europese editie van de show, die duidelijk niet kan tip pen aan de Amerikaanse. Niet alleen zijn enkele rollen zwak be zet (zoals die van de verteller, Jack Hamer en die van de jonge blanke vrouw, Lora Lee Cliff), maar het aandoenlijke gestuntel van Avon Long en Joseph Attles wekt enkel sentimentele gevoe lens op. Al delen ze dan evenzeer in de ovaties als Marilyn Jonson en Vivian Reed, die door sterk te zingen en te dansen de show overeind houden. Toch blyft, en dat is een teken van zwakte, na afloop geen enkele act, artiest(e) of dansnummer je lang bij. Bubbling Brown Sugar biedt weliswaar de nodige ont spanning, maar komt slechts zel den (Vivian Reed in Sweet Geor ge Brown en de ge„tap"t.e finale) aan het superieure niveau, die Engelse theatercritici vorig jaar deden besluiten de show tot mu sical van het jaar uit te roepen. Zo blijft ook dit resultaat van nostal gisch en sentimenteel denken van echte glamour ontbloot. JOHN OOMKES AARDAPPELPAN. NEKOEKEN Een Zwitsers recept voor aardappel panne koeken, dat - uiteraard - tamelijk zwaar en dege lijk is. Snipper ham of mager ontbijtspek zo fijn mogelijk en doe het zelfde met uien. Neeml ongeveer vier delen ham op een deel ui. Als u van kaas houdt - en van tamelijk zwaar - mengt u er nog geraspte of zeer fijn gesnipperde kaas door, ongeveer even veel als ui, en paprika poeder naar smaak. Rasp nu rauwe aardap- pelen en druk losgeko- |l men vocht er tussen een l| doek uit Meng alle in- ||grediënten door elkaar. Laat olie of halfom olie J| en boter heet worden en schep het aardappel- mengsel in de pan. Laat de aardappelpannekoek heel langzaam bakken tot de onderkant vast genoeg is om te kunnen W1NA BORN Agenda Leidse bioscopen LUXOR: "Midnight Express", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur; zo. 2.00,4.30,7.00 en 9.30 9 30 i ir, 16 ji Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisaheth-ziekenhuis.) Nachtvoorstelling: "Sleeper", vr. en za. 12 uur. 16 jr. LIDO 1: "Convoy", dag. 2.30,7.00 en 9.15 uur; zo. 2 30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. 16 jr. LIDO 2: "The gray lady down", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur; zo. 2.30,4.45,7.00 en 9.15 uur, 12 jr. LIDO 3: "The turning point", dag. 7.00 en 9.15 uur, 16 jr. Kindervoorstelling: "Donald Duck", za. zo. en wo. 2.30 en 4.45 uur. a.l. STUDIO: „La vie devant soi" dag. 7.00 en 9.15 uur, 16 jr. Kindervoorstelling: "Pinkeltje", dag. 2.30 uur; zo. 2.30 en 4.45 uur, a.l. TRIANON: "Jutti, de verschrikkelijke sneeuwman", dag. 2.30,7.00 en 9.15 uur; zo. 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur, a.l. REX: "Het heetste hoertje aller tijden", dag. 7.00 en 9.00 uur; zo. 2.30,4.45,7.00 en 9.15 uur, 16 jr. Kindervoorstelling: "Alice in Wonder- Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur van 13.45 - 14.30 uur. Avondbezoekuur van 18.30 - 19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00 - 18.30 uur. Kinderafdeling dagelijks van Sint Elisabeth-ziekenhuis: Volwassenen, dag. van 14-14.45 en Kraamafd., dag. van 11.15-12 uur (alleen echtgenoot). 15-16 en 18.30-19.30 uur; laatste kwartier avondbezoek kraamafd. babyshow. Kinderafd., dag. van 15-18.30 uur. C.C.U. (hartbewaking), dag. van 14.15-14.45 en 19-19.30 uur. Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de Maandag Cm vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag: zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30- 19.0C uur Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: leen 2e klas 11-11.30; 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamafdel.ni; 13.30-14.45 alleen voor echtgenoten 19 20 uur. Kinderafdeling voor ouders 18.- 18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kun nen dagen nacht worden gemeld I >ij het informatiecentrum Geluidshinder Schiphol (020-175000). land", i. 2.30 i Nachtvoorstelling: "Porno in het Mid den-Oosten", vr. en za. 12.00 uur, 16 jr. Alphense bioscopen: EURO 1: "Convoy", dag. 1.30, 6.30 en 9.00 uur; zo. 1.30,4.00,6.30 en 9.00 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Convoy", za. 12.15 uur, 16 jr EURO 2: "Convoy", dag. 6.30 en 9.00 uur, 16 jr. Kindervoorstelling: "Pinkeltje", dag. EURO 3: "Saturday night fever", dag. 1.45,6.45 en 9.15 uur; zo. 1.45.4.15,6.45 en 9.15 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Network", za. 12.15 EURO 4: "Roller Coaster", dag. 2.00,7.00 en 9.00 uur; zo. 2.00,4.45,7.00 en 9.30 uur, 12 jr. Nachtvoorstelling: "De wellustige ge zusters", za. 12.15 uur, 16 (jr. Bioscoop Voorschoten: GREEN WAY: "Face to Face", do. c 8.45 uur; di. 8.15 uur, 16 jr. "Kung fu-boss Wang Yu", vr. en zi Kindervoorstelling: "De a Hammetje en de spin Charlottes web", 'f&ud^Vlieuuis. 4 september 1978 Honderd jaar geleden stond in de krant: -Het aantal personen, dat op Zaterdag, den dag der intrede van Prins Hendrik en zijn nieuwe gemalin in de residen tie, met den spoortrein uit ver schillende oorden des lands naar Den Haag is vervoerd, wordt op 100,000 geraamd .Aan het station te Leiden werden 2473 plaatskaartjes naar de re sidentie afgegeven. Behalve de dertien gewone zijn nog 22 ex tra- treinen van Leiden naar Den Haag vertrokken. Ter gele genheid van de aldaar op he denmorgen te houden groote parade zijn hier 600 plaats kaartjes afgegeven. Die parade is,zoo vernemen wij, echter niet doorgegaan. De troepen zouden anders tot over de enkels door het slijk hebben moeten waden, zoo zij het Malieveld, dat door den gevallen regen geheel door weekt is, zouden hebben betre den. -Volgens eenige te Madrid ver schijnende bladen hebben al daar twee volkomen geslaagde operatiën van transfusie van bloed plaats gehad, eene op een jong meisje aan wie het bloed door haren broeder geleverd werd, de andere op een jong- mensch van twintig jaar. Vijftig jaar geleden: -In Turkije heeft de Nationale Vergadering, onder voorzitter schap van Kemal Pasja, den president der republiek, met al- gemeene stemmen een voorstel aangenomen tot het invoeren van het nieuwe alfabet van La- tijnsche letters en het afdanken van de Arabische karakters, ten einde het volk uit zijn eeuwe noude onwetendheid te bevrij den -Voor den krijgsraad van het ■32-ste Fransche legercorps zijn de incidenten behandeld,die in den nacht van 1 Augustus te Spiers hebben plaats gehad. Daarbij werd een Duitsche ar beider zonder eenige aanlei ding door een Franschen sol daat van de fiets geslagen en mishandeld. De soldaat had daarop in het Duitsch geroepen: "Verrek Duitsche hond!". Het tweede incident had even later in den Domtuin plaats, waar een jongeman,die in gezelschap was van een meisje, door Fran- sche soldaten werd aangevallen en mishandeld, zoodat hij be wusteloos bleef liggen. Eén Fransche soldaat kreeg elf maanden gevangenisstraf .twee anderen twee maanden voor waardelijk!. /mispepamié mooit vam <2,EHOOKP WAAI? y SMOeS-JÉ5!! U£>T PAT ?/£U J'J? &EM J 'J S VI VAM gpeue 'fTZZk V t>ioeve UH... IK WEU' J IK PENMISPÉl. PE ZEVENPE, HEETOÓ VAM MISPEuAMlg N- MEE, IK 0EM (5EWOOW PAUVA.J CpcTpi au-eem 7 iemanp vam n, iapeuma6vamuet 1 spiegeumeér reaj&- kekem.' z'jn juu-ié i epeu-lepem a NOU... EH. piM&es... APVIEC VOOR. ooa^EAK pie PROBLEMEN HEBSeM ner MÊISJES 0 Als er ets is wat ik niet Icon uitstaan dan is het 'n huisirouw die te

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23