Yan Kesteren Vermorzelt' strategie van NSYY-trainer Rijnsburgse Boys tevreden met Lisser Boys bij debuut op 0-0 Soberheid (roef bij RCL na remise met DETÖ0-0 Ter Leede moet op valreep deling toestaan MAANDAG 4 SEPTEMBER 1978 laat ALMELO - Zou Quick Boys - dan eindelijk dit seizoen met succes een gooi naar i het kampioenschap bij de zaterdag-eersteklassers kunnen doen? Al enkele jaren manifesteert de j Katwijkse ploeg zich in de hoogste regionen zonder dat met een titel te kunnen bekronen. Het is natuur lijk nog veel te vroeg om nu al ook maar enigszins een schatting van de kan sen voor dit seizoen te ma ken, maar de eerste schre den op die weg zullen het Katwijkse thuisfront gun stig stemmen. Allereerst de soepel verlopen oe fencampagne, waarover trainer Arie Lagendijk zich uiterst te vreden toonde. Die opgaande lyn wist de ploeg in het eerste compe titieduel bij het Almelose Oranje Nassau te continueren. Een keu rige 0-2 overwinning was het ge volg en die had eigenlijk gezien de hoeveelheid kansen veel ho ger moeten uitvallen, maar een hoge produktiviteit lijkt net als vorig jaar niet de sterkste kant van de Katwijkers. Afgezien daarvan heeft Lagendijk het verlies van een aantal toon aangevende spelers goed kunnen opvangen. De dit seizoen van Katwijk overgekomen Freek Rienks leek in het nieuwe con cept een vooraanstaande rol toe bedeeld. In de oefenwedstrijden ontpopte Rienks, die Sis Thu Pan en Lourens Mouter moet doen vergeten, zich als een zeer waar devolle speler. Domineren kon hij in het duel tegen Oranje Na ssau, dat deze competitie ook al met een sterk gewijzigd elftal be gon en een nog weinig hecht ge heel vormde, beslist niet. Dat hoefde hij echter ook niet omdat Quick Boys als geheel goed draaide. Lagendijk noemde de overwinning dan ook een "collectieve presta tie". Vooral in de eerste helft toonde de Katwijkers zich veruit de meerdere. De opening was echter voor Oranje Nassau. De Almeloërs, die zich vorig jaar pas na een beslissingswedstrijd van een nieuw optreden in de eerste klasse verzekerden, kwamen fel uit de startblokken. De paal bracht echter redding. Daarna was het voor ON afgelopen en nam Quick Boys het initiatief over om die niet meer af te staan. Er ontstonden al spoedig uitste kende mogelijkheden, maar het duurde toch nog tot'halverwege de eerste helft voor de Katwijkers dat overwicht tastbaar konden maken. - Arie Remmerswaal bereikte met een ingooi Nico Kuit, die op zijn beurt Hans van Duin lanceerde. Van Duin had weinig moeite om er daarna 1-0 van te maken. Oranje Nassau leek rijp voor de genadeklap maar de Katwijkers slaagden er niet in de voorsprong voor rust nog een florissanter aan zien te geven. Ook na de pauze kostte dat de nodi ge moeite. Eigenlijk was de hon ger naar meer doelpunten bij de Katwijkers een beetje te groot. Verdediger stormden veelvuldig mee naar voren om de machtelo ze aanval te assisteren. Gevolg was dat in het zestienmeterge bied een opeenhoping van spe lers ontstond en bovendien kwamen er mogelijkheden aan de andere kant. Echt gevaarlijk werd dat overigens nimmer. Een wissel bij Quick Boys leidde uit eindelijk tot het gewenste resul taat. Nico Kuyt werd uit het veld gehaald. Arie Lagendijk bracht voor hem Bart Zandbergen die een kwartier voor tijd na een fraaie solo spitsspeler Kees van Rooijen in staat stelde om Quick Boys naar een veiliger 0-2 te til len. Ook in de resterende vijftien minuten bleef de Katwijkse ploeg gevaarlijk maar tot meer doelpunten kwam het niet. SASSENHEIM-Het heeft er lange tijd naar uitgezien, dat Ter Leede de nieuwe competitie met een gewonnen duel zou openen. Met de nodiw_ hield Ter Leede in de confronta tie met ASWH de nul tot drie minuten voor tijd vast. Gerech tigheid geschiedde echter op dat moment alsnog en dat gaf de partij de juiste 1-1 uitslag. De vrij vlot verkregen 1-0 voor sprong had de ploeg van trainer Jan Turkenburg tot op dat ogenblik zonder al te veel moei te kunnen verdedigen. Een goede prestatie, als bedacht wordt, dat Ter Leede Pieter v.d. Plas en Benno Kooy in de ba sisopstelling miste. Beide spelers waren namelijk kort voor het duel van vakantie teruggekeerd en Turkenburg liet ze daarom pas in de loop van de tweede helft opdraven. ASWH blonk zaterdagmiddag vooral uit door improduktivi- teit. De ploeg mocht dan wel massaal de aanval zoeken, in feite bereikte het er niet meer mee, dan dat het Ter Leede in de kaart speelde. Vooral Hans Keuning, Jan van Harskamp en Piet v.d. Heiden kregen door die onbezonnen aanvalstaktiek bij de tegenstoten een Zee van ruimte. Met name Piet v.d. Heiden zou daar na twintig minuten van profiteren, toen hij na een sprint Hans Keuning op maat bedien de en die laatste van dichtbij doelman Scheurwater wist te verschalken: 1-0. In het tweede bedrijf zette ASWH de Sassenheimers, bij wie Dries van Harskamp was vervangen door Pieter v.d. Plas, sterk onder druk. Evenals in de eerste rondgang sprongen de mannen uit Hendrik Ido Am bacht -vooral Jacobs en Rit meester- slordig met de kansen Feitelijk was Ter Leede, al counterend, véél gevaarlijker. Sterker nog, had die formatie zelfs de pech, dat spelleider Brussaard de bollenstreekbe woners een glaszuivere penalty onthield op het moment, dat verdediger Wielinga de bal na een inzet van Pieter v.d. Plas duidelijk met de hand beroerde. Juist in die fase, toen ASWH zich bij de Ter Leede-zege leek te hebben neergelegd, stak voorstopper Arthur Dorée zijn brigade met een afstandsknal de helpende hand toe. Waarme de alsnog de gerechtigheid ze gevierde. NOORD WIJK - Ook geruime tijd na afloop van de seizoen souverture Noordwijk-NSW kon de Numansdorpse oe- fenmeester Joop Molendijk zijn teleurstelling over het feit, dat Jaap van Kesteren met een simpele hoofdknik zijn strijdplan op de valreep tot een waardeloos vodje papier had vermorzeld, maar nauwelijks verbergen. De allesbeslissende 2-1, die Noordwijks linkervleugelverde diger één minuut voor tijd had la ten afroepen, was bij de NSW- trainer als een stoot onder de gordel aangekomen, nu zijn for matie drie minuten tevoren via invaller Bertus Koekoek langszij was gekomen en aldus het volste rendement leek te gaan halen uit de door hem gedicteerde strate gie. Een plan de campagne, dat in al zijn eenvoud Noordwijk de nodige hoofdbrekens heeft gekost Ingegeven door dé' wijze lessen, die de vader van de profspelers Dan ny en Joop tijdens de bekeront moeting FC Vlaardingen- Noordwijk opdeed, had Molen dijk zijn pupillen verordend de thuisploeg geen moment ruimte te geven en via lukrake trappen in voorwaartse richting maar te ho pen op de snelheid van de beide puntspelers Hans Reedijk en Pe ter Knoop. Met ontroerende nauwgezetheid hadden de bewoners van de Hoeksche Waard zich 89 minuten van die opdracht gekweten. Had de NSW-defensie de daden drang van de Noordwijk-frontli- nie, waarin de geschorste Ruud Bröring node werd gemist, op ef ficiënte wijze ingekapseld en leek niets de zozeer begeerde 1-1 in de weg te staan. Totdat in die 89ste minuut een regiefoutje in de ach terste lijn de debutanten van de zaterdageersteklasse toch nog noodlottig zou worden. Toen namelijk werd Jaap van Kesteren bij de verste paal -bij een corner van Jan Willem Bogers- volledig ongedekt gelaten. Een verzuim, dat prompt de winnende Noord- wijk-treffer tot gevolg had. "En ik heb ze voor de wedstrijd nog zo 'voor die lange' gewaar schuwd", aldus de emotionele Molendijk. "By corners", wist de NSW-coach, "komt ie altijd naar voren. Lieten ze hem toch nog koppen. Onbegrijpelijk, die bal had het verre veld in gemoeten" Nu dat niet was gebeurd, kwam de zege terecht bij de ploeg, die daar niettemin het meeste recht op had. Toegegeven, ook Noordwijk speelde, zo oordeelde ook John Eelman, voetbal van een kwali teit, waarbij de schellen soms van de ogen vielen, de kustbewoners hadden in ieder geval een posi tievere spelopvatting gedemon streerd. Ze waren, ondanks het vele onnodige balverlies, in tech nisch opzicht superieur aan de Numansdorpers geweest en had den zich aanzienlijk meer kansen weten te creëren. Waar het Noordwijk echter zater dagmiddag vooral aan ontbrak, was de juiste instelling. Te zeer bewogen de Eelman-discipelen zich met een te gemakzuchtige, welhaast ongeïnteresseerde in stelling over het veld, onder het motto dat dit NSW ook op sou plesse wel te was. Ze waren er gewoon niet bij", wond John Eelman zich op. "Dat bleek bijvoorbeeld bij die goal, die in het begin door de scheidsrechter werd afgekeurd. Een glaszuiver doelpunt. Maar niemand, die op de gedachte kwam om tegen die beslissing te protesteren"... De Noordwijkse oefenmeester doelde op de schitterende treffer van Sjoerd Boot, die om ondui delijke redenen in de ogen van dé Groningse spelleider Frikken geen goedkeuring had kunnen wegdragen. "Wat heeft het voor zin om te protesteren tegen een beslissing van de scheidsrech ter", verdedigde Jaap van Keste ren later de fatalistische houding van zijn ploegmaten. Toch had juist Van Kesteren als enige begrepen, dat het uit vele rrtanschappen bestaande NSW- bastion niet op souplesse maar slechts op kracht te slechten was. Profiterend van het feit, dat hij geen moment een directe oppo nenttegenover zich wist, dook hij regelmatig in de vuurlinie op. Uitgerekend hij was in de lucht gevechten het grootste probleem voor de NSW-afweer. Met man en macht slaagden de Numans dorpers er echter in het doel van Ad Heemskerk vooralsnog schoon te houden. Leek NSW volledig in zijn opzet te slagen. Goed, John van Dijk mocht hal verwege de tweede rondgang met Eekelen 12) hebben het nakijke een fraaie kopbal dan wel de 1-0 vinden, toen invaller Koekoek de 700 toeschouwers vier minuten voor tijd het gelijk van Molen- dijks concept leek te gaan bewij zen, scheen Noordwijk regel recht naar een kleurloze 1-1 weg te glibberen. Tot één minuut voor tijd Jaap van Kesteren de strate gie van Molendijk met een korte hoofdknik alsnog tot een waar deloos vodje papier vermorzel- GERARD VAN PUTTEN BOLNES - In een snel en at tractief duel slaagde het dit seizoen naar de tweede klasse gepromoveerde Bolnes er zaterdagmiddag op eigen veld in titelgega- digde Rijnsburgse Boys op 2-2 te houden. Een re sultaat waar Herman Wij- nands, de nieuwe oefen- meester van de Rijnsbur gers niettemin best tevre den mee was. Twee redenen voerde hij daarvoor LISSE - In de e,erste competitie-wedstrijd, die in de tweede klasse ooit in Lisse werd gespeeld, is Lisser Boys er niet in geslaagd beide punten te bemachtigen. Tegen Heeijansdam kwam de ploeg zaterdagmiddag niet verder dan een 0-0 gelijkspel. Op zichzelf leek dat een redelijk resultaat voor een debutant in de tweede klasse tegen een op papier gerenommeerde tegenstander als Heeijans- dam. Niets was echter minder waar. Heerjansdam bleek een team zon der enige inhoud. Alleen spits Visser kon zich éénmaal van zijn vaste bewaker Kuipers ontdoen, (Lingbeek bracht redding op de doellijn) voor de rest beperkte Heerjansdam zich tot het verdedigen van dat ene punt. Waarmede de nul aan Heerjansdam-zijde is verklaard. Lisser Boys trainer Harry v. d. Horst liet, mede door afwezigherid van spelverdeler Ben Barten (zeker nog 2 weken afwezig vanwege longont steking), zijn team spelen in een 4-4-2 opstelling. Dat kan zijn vruchten afwerpen, als je er van uit gaat dat de spitsen naar buiten uitzwenken teneinde ruimte te maken voor de opkomende middenvelders. Aan iets dergelijks zal trainer v. d. Horst gedacht hebben bij het maken van zijrt opstelling. Zoniet de twee spitsen Weijers en Nijkamp. Zij speelden samen nog geen tien meter van elkaar in het centrum van de aanval. Zodat mogelijkheden daar bij voorbaat waren uitgesloten. Van de mogelijkheid om dan maar via de vleugels te opereren, maakte Lisser Boys geen gebruik. Kortom het werd een opeenhoping van spelers in dat centrum. Ofschoon Lisser Boys gedurende de gehele wedstrijd een veld meerderheid bezat, wist de ploeg zich dan ook geen enkele reële v scoringskans te scheppen. Alleen middenvelder Van Slooten kon met zyn schoten nog voor enig vuurwerk zorgen. Deze werden echter be kwaam door doelman Meijer onschadelijk gemaakt. Daarmee is ook de nul voor wat Lisse Boys betreft verklaard. Het verloop van de competitie zal moeten uitwijzen of Lisser Boys met dat ene punt tevreden kan zijn. THEO VAN SEGGELEN r Lisser Boys-spits Leo Weijers komt te laat: doelman Meijer gaat de bal pakke aan. De eerste wedstrijd is altyd moeilijk, zeker als je uitspeelt, mag natuurlijk als eerste argu ment nauwelijks steekhoudend heten. De helft van de in het af gelopen weekeinde aangetreden ploegen had daar immers mee te kampen. Zijn tweede argument sneed echter meer hout: "Een aantal spelers heeft nog wat moeite zich aan te passen aan mijn spelopvattingen" In vergelijking met de vorig jaar vertrokken Atte Bouma zegt Wy- nands te streven naar een hechte? collectief, waarbij iedere speler volop is betrokken. En dat kwam er zaterdag nog niet uit. Wellicht ook omdat Bolnes al na iets meer dan een kwartier de lei ding nam. Ed de Kruijff loste een fraai afstandsschot dat in de rech terbovenhoek verdween. Rijns burgse Boys nam daarop direct het initiatief over, maar kon tot de rust niets aan die achterstand veranderen. Vlak na de pauze lukte dat wel. Een dieptepass vanuit de achterhoede werd door Bolnes-verdediger Jan Wijk vol strekt verkeer beoordeeld, waar op de vorig seizoen al zo schotvaardige Henk van de Zwan alleen voor de keeper een doel treffend lobje loste. Het ant woord van Bolnes, dat zich met enige moeite uit de druk van de Rijnsburgers wrong, liet twintig minuten op zich wachten. Het was weer De Kruijff die een fraaie combinatie op juiste wijze af rondde. Toen iedereen al reke ning ging houden met een Bol nes-overwinning bewees Rijns burgse Boys in elk geval over voldoende wilskracht te be schikken en kwam voor de twee de keer terug. Gé Perfors zette vanaf de achterlijn voor en Piet Haasnoot zorgde voor de alles zins verdiende gelijkmaker. LEIDERDORP - De voetbal jaargang 78/79 lijkt voor het Lexderdorpse RCL in vele op zichten een sober jaar te gaan worden. De voortekenen lie gen er. zeker na het doelpunt loze gelijke spel zaterdag te gen DETO, in elk geval niet om. Ten eerste omdat de for matie van trainer John Hu- guenin, zonder enige vorm van inspraak in de eerste klasse B is ingedeeld. Een af deling, die behalve de alge mene amateur kampioen ACV, een aantal 'kleurloze' namen telt voor de supporters. Op het veld is de soberheid al niet minder. Het vertrek van Wilbert Witteman (naar FC Den Haag) en aanvoerder Leo Holl (trainer van GWS ge worden) is RCL niet in de koude kleren gaan zitten. Ac ceptabele vervangers blijken vooralsnog niet voorhanden. Daarom mocht Bennie Heemskerk zaterdag weer eens de door hem weinig ge liefde centrumpositie in de aanval innemen, terwijl Dick Witteman voor gevaar via de linkervleugel moest zorgen. Voeg daarbij het feit dat rech terspits Peter Piket, evenals Heemskerk en Witteman, van orgine ook middenvelder is en de ongeschooldheid van de RCL-voorwaartsen is ver klaard Zaterdag tegen DETO bleek dat die conclusie niet alleen theoretische waarde had. Passeertechniek, start snelheid en het spel via de vleugels zijn het drietal vreemd. Veelvuldig balverlies en het stuklopen op de sterke DETO-verdedigingscentrum waren daarvan het gevolg. Wil RCL hel 'armoedige' doel saldo van de laatste twee jaar (gemiddeld één treffer per wedstrijdniet evenaren of misschien wel verslechteren, dan zal aan de produktie van goals wel een doeltreffender spelpatroon ten grondslag moeten liggen dan tot nu toe het geval is. Bijvoorbeeld, zo als trainer John Huguenin het zich wenst, combinaties tus sen middenvelders en spitsen of schoten vanuit de tweede lijn. Maar voorlopig ziet het er naar uit dat zijn wensen al leen nog maar op de training ten uitvoer worden gebracht. Wat het middenveld betreft moet het drietal Sjoerd Teske, Hans Braat en Daaf Brandt het het komend seizoen vooral van hard werken hebben, terwijl de spelbepalende func tie in eerste instantie aan de teruggehaalde routinier Tes ke is toegedacht. Hij moet Leo Holl doen vergeten door een grote stempel op het spel te drukken. Dat Teske dat gretig tracht te doen, blijkt wel uit het feit dat hij niet schroomt om zijn eigen mensen aan te vallen om in balbezit te ko men. Ook Teske zal de eerste weken nog wat moeten wen nen aan die nieuwe opdradht, want zijn ijver voor rust moest hij bekopen met een 'on zichtbare' tweede periode. Mede daarom lieten ausput- zer Koos Haneveld, voorstop per Cees Ruis en Hans Braat zich in die fase veelvuldiger voorin zien. Zonder succes overigens. Dat gold ook voor de offensieve acties van DETO, ofschoon de Vriezeveners met name voor de pauze met hun offensieve acties gevaarlijker waren dan hun gastheren. Bij DETO moet het gevaar voorna melxjk komen van de ex-prof Hannes Lalopua en Brecker. Zo moest Ab Braat in de beginfase kee per Bram Brandt op de doel lijn assisteren om een inzet van Brecker te keren, terwijl Brandt vlak voor het rustsig- naal de bal net voor de voeten van de op hem afstormende Brecker kon plukken. RCL was in de beginfase niet bij machte daar iets positiefs te genover te stellen, al kon Dick Witteman na een leep geno men vrije trap in buitenspel positie wel scoren, maar die treffer werd terecht afge keurd. De beste scoringskansen kwa men na de pauze op rekening van RCL. Beide mogelijkhe den waren schoten vanuit de tweede lijn. De eerste was een schuiver van Teske, waar doelman Oude Alink als een beginneling over heen dook. De paal redde Oude Alink echter van een afgang. Vlak voor tijd haalde voorstopper Cees Ruis uit voor een ka nonskogel, waarop Oude Alink bewees dat hij wel de gelijk over de nodige capaci teiten beschikt. Hij ranselde het leer uit de bovenhoek. Al met al waren dat echter te weinig hoogtepunten, zodat het etiket 'soberheid' voorals nog op RCL geplakt zal wor den. WALTER OOMEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19