Yalse start van Leidse korfbaltop Heren van Forescate maken veel indruk: 6-0 Foreholte snel n illusie armer Madera wijst Emnes in boeiende finale terug m«i;i Inge van Zuuren sterkste bij de dames OOK ROOMBURG START MET ZEGE: 2-0 TEGEN AMHC SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT MAANDAG 4 SEPTEMBER 1978 LEIDEN - De start van de korfbalcompetitie is voor De Danaïden, Fides Pacta en De Algemene niet al te best verlopen. De drie sub top teams verloren hun wedstrijd. Alleen Zuider kwartier kwam tot een goede prestatie en pakte de eerste twee winstpun ten. De Leidse derby Per- nix-Ons Eiland was er een van een slecht formaat, waarin Ons Eiland tenslot te de vlag moest strijken: 5-4. De Danaïden is er niet in geslaagd de eerste competitiewedstrijd te gen Dalto winnend af te sluiten. In een wedstrijd met twee gezich ten eindigde Dalto uiteindelijk met een 13-9 voorsprong. Het sinds twee jaar in de Over gangsklasse meedraaiende Dalto liep bijzonder fanatiek van sta pel. Gevarieerd aanvalsspel bracht de Leidse defensie in vele moeilijke situaties en omdat door het taktisch opstellen van de Dal- to-dames in het verdedigingsvak de Leidenaars zelfs niet tot aan valsspel kwamen, was het na vijf minuten reeds 2-0. Het speltype van Dalto bracht De Danaïden aan de rand van de afgrond, want na 20 minuten stond de Leidse ploeg als aan de grond genageld tegen een 7-0 achterstand aan te kijken. Na rust, die met 9-2 was ingegaan, een heel ander Danaïden. Als antwoord op het vroegtijdig af breken van het aanvalsspel door de reeds eerder genoemde Dalto- dames, dirigeerde Bos zijn da mes-zestal naar de lijn, terwijl de anders zeer aanvallende heren, de paalzone-functie overnamen. Uit dat veranderde aanvalspa- troon zag De Danaïden kans het initiatief over te nemen. Met nog acht minuten te spelen had de Bos-équipe de hopeloos lijkende achterstand gereduceerd tot 11-9., Het tijdig op balbezit spelende Dalto wist echter tot ontzetting van de Leidse aanhang de blauwwitte verdediging, die al te gretig inging op de geboden si tuatie, nog twee keer te verschal ken, wat in even zo vele strafwor- pen resulteerde: 13-9. Doelpun ten Eric Filemon 2x, Hans v.d. Leek 2x, Bob Schrama 2x, Hen- nie Devilee, Cees Christiaanse en Bea v.d. Meel. De slechte start van Fides Pacta heeft de ploeg uiteindelijk de ze ge gekost, want de kracht die het team van Hans van Zonneveld heeft moeten inzetten om de bij rust opgelopen achterstand (2-5) weg te werken, vergde op het eind net te veel van de Leide naars. Wim Piket tekende in de elfde minuut wel het eerste doel punt aan, maar het Haagse Achilles was in de daarop vol- Achilles met 1-4. Dik Onderwater wist voor rust de schade te be perken tot 2-5. In de tweede helft kwam Fides Pac ta goed terug. Snelheid en het be ter verzorgen van het schot wer den als wapen gehanteerd om Achilles terug te dringen. Met succes. Wim Piket, Daan Carree en Nico Pikaar zorgden voor 5-5 en toen Dik Onderwater uit een strafworp 6-5 had gescoord, leek het karwei afgemaakt te kunnen worden. Het pakte echter anders uit. Achilles herstelde zich in de laatste periode, waarin Fides Pacta duidelijk lucht te kort kwam. 6-7. Wim Piket bracht de stand in de laatste minuten nog wel in evenwicht, maar het zich helemaal leeg spelende Achilles kwam uiteindelijk op 7-8. Het gaat om de punten. Dat lijkt op dit ogenblik het devies waarmee Zuiderkwartier de competitie ingaat. Ondanks de zeer magere scoore tegen Rozenburg, lijkt Frans Deerendes er in geslaagd te zijn een ploeg te formeren, die weet waar het dit jaar om draait. De in de tweede helft moeizaam veroverde voorsprong werd met hand en tand verdedigd. Joep van Dam zorgde in de begin pe riode al snel voor 2-0, maar deze goede start werd niet geconti nueerd. Bij rust was Rozenburg al weer langszij. (3-3). In de twee de helft ontstond er een wat har dere wedstrijd, waarbij Zuider kwartier fier overend bleef. Hal verwege leidde Zuiderkwartier met 3-5, een voorsprong die nog wel door Rozenburg werd ver kleind, maar niet meer uit han den werd gegeven. Doelpunten: Joep van Dam 2x, Rens Henze 2x, Carla Akse. De derby tussen Pernix en Ons Ei land, is wat korfbal betreft een teleurstellende wedstrijd gewor den. Zeer matig korfbal resul teerde in de eerste helft in slechts 2 doelpunten, beide uit strafwor- pen, op bekwame wijze door Kees Hortensius verzilverd. Na rust leip het aanvankelijk wat be ter bij Pernix. Jan Mulder en Pe ter Kuipers zorgden voor een comfortabele 4-0 voorsprong. Het derde aanvalsvak van Ons Eiland draaide echter aanvallend zeer goed en zorgde voor de omme keer in de wedstrijd. De hopeloos lijkende achterstand werd geheel weggewerkt met nog vijf minu ten te spelen waren beiden teams weer op gelijke hoogte. Pernix leek een geslagen ploeg, maar een afstandsschot van Peter Kuipers besliste de wedstrijd toch in het voordeel van Pernix 5-4. Doel punten van Ons Eiland: Patrick Verra (2x), Nan Degenaars en Sa- rie v.d. Meeberg. Door het wegvallen van Eric File mon (De Danaïden) en Aad Rus man (blessure) was De Algemene genoodzaakt wat jongere spelers in het team op te nemen. De opengevallen plaatsen werden ingenomen door Ruus Swaak en Martin Filippo. Deze noodzake lijke verjonging heeft De Alge mene toch wat parten gespeeld. In een gelijkopgaande wedstrijd trok OSCR uiteindelijk aan het langste eind door het benutten van een toegekende strafworp in de laatste minuut. Ruud van Vliet had zijn ploeg al'snel 2-0 gezet, niet voor lang, want bij rust was de stand al weer in evenwicht 3-3. Door doelpunten van Wim van Vliet en Sannie Rusman zag Al gemene kans de 3-4 achterstand om te zetten in een 5-4 voor sprong, maar het stugge OSCR finishte ten slotte aan de goede kant van de score: 5-6. In de tweede klasse kwam Cres cendo dat dit jaar onder de hoede is gekomen van Frans de Haas, tot een acceptabele overwinning op Olympiaan. Bij rust leidde de Morsbewoners al met 2-3 en toen Louis Kok direkt na rust voor 2-4 zorgde speelde Olympiaan al een verloren wedstrijd. Onkundig balbezitspel van Crescendo bood Olympiaan de kans om de inmid dels opgelopen achterstand van 2-6 wat te verkleinen 4-6. Doel punten: Joke Geijer 3x, Louis Kok 2x en Piet l'Amie. Fiks speelde tegen het Dordtse ODO een zeer ongelukkige twee de helft. Bij rust leidde de ploeg van Frans Graadsma al met 1-4 en halverwege de tweede helft leek een overwinning haalbaar. 2-6. ODO kwam echter sterk terug, of beter viel van het voetstuk. De Dordtenaren slaagden erin de grote achterstand om te buigen in een 7-6 eindstand. Van de derde klassers kwam alleen Fluks met de volle winst naar huis. Bolnes werd verslagen met 3-5. Het pas gepromiveerde Warmond kwam bij RWR nog duidelijk kracht en routine te kort. (8-2). KNS tenslotte slaagde erin met een totaal verjongde ploeg de punten te verdelen 7-7. Doelpuntmakers: Peter Zitman 2x, Heieen v.d. Nat 2x, Renee Kooien, Erica Velder en Liesbeth Lalau. GERT GRESSIE AUTOSPORT - Porsche is gisteren in Vallelunga (Italië) voor de ze vende keer wereldkampioen voor merken geworden. In de zes uurs-race finishten de Porsche- teams Wollek/Pescarolo (Frank rijk) en Hezemans/Fitzpatrick (Nederland/Engeland) respectie velijk als eerste en tweede. Nico Pikaar mikt loepzuiver: Fi des Pacta komt op 5-5. OEGSTGEEST - Het is moei lijk te zeggen wie nu zijn siempel drukte op het toer nooi van de OLTC: Bram Ma dera die de eindstrijd bij de heren won of Henk Emnes die zich in drie finales speelde zonder er uiteindelijk één van te winnen. Hoe dan ook, de oudjes deden het nog best. Dat stond onomstotelijk vast. De: twee routiniers boden de vele toeschouwers een boeiende apotheose van dit geslaagde toernooi. In dit klassieke gevecht was de volley een wapen dat zelden gehanteerd werd, maar kwam die slag een keer aan bod, dan was het meteen goed raak ook. Aanvankelijk leek Ma dera zonder problemen zijn vorig jaar behaalde titel te prolongeren, 3-0 leek een uit stekend uitgangspunt. Maar Emnes vocht vanuit het ach terveld sterk terug en vooral rqet zijn backhand pakte hij veel punten. Het was niet te zfen of hij een diepe return zóu slaan, dan wel een drops- hot en bij 3-3 was de strijd Wjeer open. Van toen af ging hét gelijk pp, al buitte Emnes zijn morele overwinning knap uit: 7-5. In de tweede set gaven de heren elkaar opnieuw geen duim breed toe, zij het dat Madera ditmaal aan het langste eind trok. Na een tie-break werd hét 7-6 voor hem. Emnes evenwel gaf het nog niet op. Binnen een mum van tijd stónd hij op 3-0, maar net als in de eerste set bleek een der gelijke voorsprong geen garantie voor de overwin ning. Enerzijds toonde Made ra zich mentaal sterk, ander zijds begon Emnes tekenen van vermoeidheid te verto nen. De tol van de inspan ning, drie finales spelen is wellicht toch wat teveel. Ma dera kwam terug, gunde de door kramp geteisterde Em nes sportief tien minuten rust, maar maakte toen snel een eind aan de partij. Met 6-4 greep Madera de titel. Een sterk besluit van een matig begonnen seizoen. Inge van Zuuren boekte bij de dames een verrassende maar verdiende zege. Tegenstand ster was niet Maureen Meyer die'door ziekte moest opge ven, maar Ingrid Voskuyl, die zonder spelen tot de eind strijd was doorgedrongen. Inge van Zuuren kreeg het Inge van Zuuren (links) wordt door verliezende''finalist Ingrid Voskuyl gefeliciteerd met haar over winning. evenwel niet cadeau, zij moest heel hard lopen om haar opponente er onder te krijgen. Met 6-4, 7-5 lukte dat tenslotte. Het herendubbel was voor het duo Van der Kwast/Meyer. Emnes moest met zijn partner Schoutsen al heel snel de kleedkamer weer opzoeken: 6-2, 6-0. Nog was het voor Emnes niet op, want samen met mevrouw Schoutsen moest hij ook nog aantreden voor de finale ge mengd dubbel. En wederom moest Emnes ge noegen nemen met 'het zil ver'. Na de eerste set gewon nen te hebben was het defini tief gebeurd: 6-3, 4-6, 0-6 voor Drok/Bouman. In de 'C-klasse' legde Joan Zonnevylle bij de dames be slag op de eerste plaats. Zij won van mevrouw Kleystadt. Hans van Tongeren wees Frans de Weeger bij de heren terug. Het dubbelspel was voor Zonnevylle/Nijhoff. In D was Pieters de sterkste, bij de dames was dat mevrouw Van Wijk. LEIDEN - Met de 6-0 overwinning op het Haagse HDS hebben de heren van Forescate de meeste indruk ge maakt bij de start van de hockeycompetitie Roomburg, dat opende tegen AMHC vond in die ploeg geen al te moeilijke tegenstander en won moeiteloos met 2-0. De dames van LMHC waren eveneens suc cesvol, 1-0 tegen Kampong, ter wijl hun collega's van Forescate het eerste treffen door nervositeit lieten bederven. Alliance won met 2-1. FORESCATE - HDS 6-0. Ontrolde zich voor rust nog een redelijk gelijkopgaande strijd, met bij tijd en wijle HDS zelfs gevaarlijk aan het initiatief, na de hervatting waren de Hagenaars slechts een eenvoudige speelbal geworden van hun tegenstander. De Voor- schotense doelpuntmachine kwam rond de 25ste minuut aar zelend op gang met de backhand treffer van Niek Sinke, die ver derop in de strijd nog twee maal raak zou schieten. Invaller Taco van Ginkel (2x) en Jelmer Sier- sema maakten de zes vol..voor namelijk dankzij de geringe te genstand die de HDS defensie nog bood. ROOMBURG - AMHC 2-0. Twee deklasser Roomburg kon voor zijn twee doelpunten geen ge lukkiger j momenten uitkiezen. Na een aarzelende, en aan beide zijden nerveuze start trokken de Leidenaars na ongeveer 15 minu- r winning; Kees Wendt ten het op dat moment nog te verdelen initiatief aan zich via een doelpunt van Kees Wendt. (1-0). Het arsenaal kansen dat Roomburg vanaf dat moment aan zich voorbij zal trekken kon lange tijd geen verandering in deze stand brengen. Na rust leek alles te wijzen in de richting van een tegentreffer, toen AMHC de Lei denaars niet ongevaarlijk in de verdediging drong. Op het psy chologisch belangrijke moment dat Roomburg het diepst in de moeilijkheden zat scoorde Frank Montanus 2-0, reel van de AMHC'ers onmiddel lijk gebroken werd. Zonder moeite werd die stand vervolgens door Roomburg vastgehouden. LMHC - KAMPONG 1-0. Met drie invallers voor evenzovele afwezi ge basisspeelsters heeft Leiden "Dames 1" zich tegen de ver wachting in toch nog beter mo gen noemen van Kampong. Lei den, dat alleen in de eerste helft enig veldoverwicht had op haar tegenstandster wist juist in deze periode tot scoren te komen via Jolanda Bresser. Toen in de tweede speelperiode de op de ge lijkmaker belustte Haagse Da mes sterk opdrongen wist LMHC zich ternauwernood het hoofd boven water te houden. Grote in zet en een handje onontbeerlijk geluk hield de score échter toch in Leids voordeel. FORESCATE-ALLIANCE 1-2. De dames van Forescate hadden een minder voortvarende start, wel stond Forescate bij rust met 1-0 voor, maar daarna ging het team roemloos ten onder. Twee tref fers van de conditioneel sterkere Alliance-dames bepaalden de stand uiteindelijk op 1-2. Hercules te sterk voor Voorhoutse handbalsters LEIDEN - Met de zege vorige week op Hellas leek Foreholte in de veldcompetitie handbal sterk van start te zullen gaan. Gisteren bleek die hoop ijdel. Tegen het Haagse Hercules, de oude ploeg van trainer Wim Geerlings en Fo- reholtes spelmaakster Nel Geer lings, was de defensie een weinig overtuigende linie, die door het enthousiaste Hercules keer op keer met succes werd ontrafeld. Bij de rust leidde Hercules ver diend met 6-4. Het was beslist geen onoverbrugbare achter stand, maar Foreholte kon geen tempo in de aanval brengen en het schot uit de tweede lijn liet te wensen over. In dat opzicht werd Hannie Boskamp wel danig ge mist. Hercules bleef aan de lei ding en bouwde de pauze-voor sprong zelfs nog uit, 11-7. Pas daarna mocht Karin Zonneveld, via een overigens fraaie break out, de nederlaag een draaglijker aanzien geven, 8-11. In de landelijke tweede klasse won een sterk spelend HVS royaal van Actief, dat met de rust nog hoop kon koesteren, 6-6, maar in de tweede helft na 8-8 werd over speeld 9-14. Ank van der Bosch was bij HVS topscoorster met 7 doelpuntei). In dezelfde klasse hakte OA§E, combinatie van Jong Ade en NIO, Verburch in de pan, rust 5-2, eindstand 13-3. Ly- dia van der Poel met 5 treffers en Helma van der Geest (4 treffers) waren de grote schutters bij OA SE. De heren van OASE bleven in de afdelings derde klasse even eens ruim in de meerderheid te gen Westlandia 3, 16-10. De da mes van Northa leden in de lan delijke tweede klasse B op eigen terrein een 8-12 nederlaag tegen Bax-Athene. Bij de rust stonden de pupillen van Carel Caron, bij wie behalve Ineke Streng en Thea Terheide, gisteren ook An neke Baader en Hilde van der Berg ontbraken, op een 1-4 ach terstand. In de Haagse ploeg speelde Eva Kwakernaat als spelverdeelster een grote rol. Naast de vele goede aanspeel- ballen trof de in Leiden wonende vroegere Tsjechische topspeel- ster ook nog eens driemaal de roos met fraaie sprongschoten. Bij Northa was Lydy Vink met drie doelpunten de meest suc cesvolle schutter. De dames van MMO afdelings eerste klasse gemakke lijk van CWP, dat voor de beker ook al een nederlaag van MMO moest incasseren. Toen werd het 6-3 voor MMO, gisteren kwam er een 9-3 score uit de bus, rust 3-1. Elly van Leeuwen, zo uit de ju niores, scoorde vijfmaal. De heren van Sanocel/Saturnus speelden de reserves van Quintus na rust (11-8) volledig weg: 24-13. Het regende break-ouls van de roodwitten en vooral Wim van Leeuwen was gisteren ongrijp baar met 7 doelpunten. Bij Sa- turnus werden Peter Waalwijk en Alwin Jansen goed vervangen door Johan Thelen en Ton Zwarthof. De defensie van Sa- turnus werkte voortreffelijk en had in keeper Bart van de Boog aard een betrouwbaar sluitstuk. De heren van MMO kenden evenmin problemen. In de afde lings tweede klasse A was Kwiek Sport totaal kansloos, rust 4-10, eindstand 10-19. Gerard Elsgeest schoot negenmaal raak!

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 16