Jatsjenko op hoogt* eenzame m MEDAILLES En nu dan weer Jan Raas Estafettes: doekje voor het bloeden Hockeyteam ondanks matig spel ongeslagen OKC rspei 1 1 -X is misJ ukt Fraaie overwinning in klassieker Parijs-Brussel MAANDAG 4 SEPTEMBER 1978 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Inzet nationale ploeg nu in elk geval wél boven de maat PRAAG (GPD) - Co van der Weij- den heeft zijn zin gekregen. De Amsterdamse atleet had er vu rig op gehoopt de eerste Neder lander te worden in het Euro pees Kampioenschap marathon. „Dat zou ik een geweldige eer vinden", liet hij voor het vertrek weten. Inderdaad slaagde de ge brilde loper er ook in. In de voor het loodzware parcours in de omgeving van Praag erg goede tijd van 2.17.32,8 finishte hij als 22ste. De Eindhovense Cor Vriend werd 30ste in 2.21.25 en Roelof Veld trok op het laatste stuk nog een fel sprintje om zijn 34ste plaats (in 2.23.38) veilig te stellen. De marathon werd beheerst door een snelle kopgroep, waarin de Belgen Henry Schoofs en Karei Lismont en de Italiaan Magnani erg actief waren. Die groep bleef echter tót 35 km bij elkaar, maar daarna kwamen de tempo-ver snellingen. Twee Russen, Leo nid Mosejev en Nicolaj Penzin, kwamen voorop en het Belgi sche bijtertje Lismont ging in de achtervolging. Mosejev triom feerde in 2.11.57.5, voor Penzin. Karei Lismont bezorgde zijn land op de valreep nog een bron zen medaille. Daarbij ontkwam België op het nippertje aan een historisch dieptepunt, want wanneer Lismont de plak niet gehaald zou hebben, zouden de Belgen voor het eerst sinds 1958 medailleloos zijn geweest op een Europese titelstrijd. Gijsbers Verademing De prestaties van de estafette ploegen op zaterdag waren een verademing ten opzichte van de individuele verrichtingen van de voorafgaande dagen. Op de vier maal 400 meter dames rea liseerden Tilly Verhoef, Truus van Amstel, Cobi Kömeling en Wilma Hillen een nieuw natio naal record met 3.34.7. Het oude record stond op 3.35.6. De klas sering was weliswaar niet goed genoeg voor kwalificatie, maar de inzet van de ploeg vormde Waar Sylvia Barlag op de vijf- schril contrast met de luste- kamp dames ver beneden de Ook de herenploeg deed het goed en bleef slechts een halve secon de van een finaleplaats verwij derd. De talentvolle Leidenaar Koen Gijsbers, die in zijn serie 400 meter als een strijkijzer over de baan ging, leverde een enorm groot aandeel in die prestatie. En ook Marcel Klarenbeek (in gevallen voor de geblesseerde Hugo Pont) straalde de nodige vechtlust uit. loosheid die teveel atleten op de individuele onderdelen hadden uitgestraald. maat bleef („Ik begrijp er niets van. Ze was conditioneel hele maal in orde", klaagde vak groeptrainer Piet van Gerwen), bleek Els Stolk het weer erg goed te doen. Ze bleef met slechts 5 punten verwijderd van haar beste prestatie (ze kwam uit op 41.90) en verbeterde haar persoonlijk record hoogsprin gen met 2 centimeter tot 1.77. Ze zorgde ook voor de eerste Neder landse overwinning. In haar se rie 800 meter ging ze als winna res door de finish. Weliswaar waren het geen prestaties die in ternationaal van enige beteke nis zijn, maar de Amsterdamse voldeed in ieder geval aan de verwachting. En in Praag vormden dergelijke uitzonde ringen al een reden om tevreden lachend rond te lopen. Eigenlijk is juist dat om te huilen. PRAAG (GPD) - De atletie- kwereld heeft zijn nieuwe idool. De 19-jarige hoog springer Vladimir Jats- jenko hield zaterdagavond de tienduizenden toe schouwers in het kille Strahov-stadion in Praag volledig in zijn greep. De grillige Rus liet, toen zijn Europese titel al vast stond, de lat met een stalen gezicht op 2.35 meter leg gen. Het zou een nieuw wereldrecord betekend hebben. Op de tribunes werd vanaf dat moment alleen nog maar op fluis tertoon gesproken. En ook al haalde hij die hoogte niet, de donderende ovatie die er na zijn drie mislukte pogingen door het stadion rolde, bewees dat het fe nomeen de verdiende waardering kreeg. Want Jatsjenko die in Milaan een indoorrecord van 2.35 vestigde en in de openlucht al een keer over 2.34 wipte, blijft een outcast in de Russische ploeg. Hij speelt met het publiek als een rasartiest. Met zijn guitige, dromerige gezicht en vooral zijn ongeëvenaarde klasse is de jonge atleet in het toch wat buitennissige gezelschap van hoogspringers een indrukwek kende persoonlijkheid. Behalve Jatsjenko was er nog een hoogspringer die een onbegrensd De balans respect afdwong. De Oostduitser Rolf Beilschmidt behaalde fi- minder fout gesprongen had dan de gehandicapte Beilschmidt, pakte met 2.28 meter het zil- Op de 400 meter horden doken twee dames onder het 14 dagen verse wereldrecord van de Russin Tatjana Zelencova (55.31). Zelf greep de recordhoudster goud met 54.89, de Oostduitse Silvia Hollmann werd tweede met 55.14. Vermeldenswaardig was ook de verspringprestatie van de Fransman Jacques Rousseau die driemaal ruim over de 8 meter sarong en zegevierde in 8.18 medaille. Met de knie van zijn afzetbeen helemaal in gepakt sprong hij 2.28 meter. Ie dere keer kostte het meer kracht en kromp hij bijna in elkaar van de pijn. Pas na zijn eerste poging op de 2.30 meter gaf hij op. De Rus Alexander Grigorjev, die i Heumen HANNOVER (ANP) - Na twee gewonnen wedstrijden kan het Nederlandse hockeyteam gekeerd, maar de 32-jarige ausputzer maakte het karwei in de rebound zelf af (1-1). plaats 'in de halve finales Spanje kreeg vleugels en profi- het toernooi om het Eu- teerde onmiddellijk van de tijdelijke Nederlandse ont reddering. Van der Staak liet Monsalve weer vrij staan en dat bleef niet onopgemerkt. Spaanse rechtsbuiten ropees kampioenschap Hannover eigenlijk al niet meer ontgaan. In het afgelo pen weekeinde rekende Oranje af met Ierland (3-0) en Spanje (6-3). Nederland (als enige nog ongeslagen) heeft in groep B resoluut de leiding genomen. Het veldspel verliep zaterdag tegen de Ieren uiterst stroef. Vloeiende combinaties waren zeldzaam. Het uiteindelijke resultaat viel eigenlijk over dreven gunstig voor Neder land uit. Met drie doelpunten (van Ron Steens voor de rust en Leefers en Doyer erna) werd het enthousiast strij dende Ierland te zwaar ge straft nu vooral in de tweede helft de nationale defensie had gewankeld. Gisteren bleek het Nederlands hockeyelftal zich tegen Spanje volledig aan de om standigheden in Hannover te hebben aangepast. Overdonderend De ploeg van Wim van Heumen begon overdonderend. In en kele minuten waren al meer goede combinaties tot stand gekomen dan zaterdag in de gehele wedstrijd. Het ope ningsdoelpunt van Paul Litjens was een logisch uit vloeisel van de meerderheid in het veld. De donkere Utrechter benutte de tweede strafcorner (1-0). Bij de eerste korte corner had Litjens met zijn gebruikelijke kanonsko gel de Spaanse verdediger Churuca een handblessure bezorgd. Na twintig minuten was het in eens met het offensief ge beurd. Met lange passes kon Spanje het spel verplaatsen. Daarbij kwam dat Van der Staak zich een allesbehalve betrouwbare verdediger toonde. In korte tijd kwam Nederland op achterstand. De lange Amat zag zijn inzet in de tweede strafcorner in eerste instantie door Sikking werd op zijn wenken bediend, stopte en schoot in één vloeiende beweging (1-2). Reden voldoende voor Van Heumen om Van der Staak naar de bank te halen en Diepeveen voor hem in te zet ten. Geluk In de slotfase van de eerste helft mocht Nederland zich geluk kig prijzen dat Pellen een unieke kans miste. Na de te rechtwijzingen van Van Heumen pakte Nederland de zaken na de rust weer ener giek aan. Binnen zes minuten kwam Nederland op voor sprong. Eerst ontsnapte Litjens aan de Spaanse ver dedigers. Hij liet het echter liever op een strafcorner aan komen dan direct in te schie ten. Doordat Pellen vervol- - gens de bal met de hand be roerde mocht Litjens van de Finse scheidsrechter Ruuttu een strafbal nemen, waar de Utrechter geen moeite mee had (2-2). Twee minuten later kreeg Leef ers bij een lange corner de bal van Taminiau. De Hagenaar zag kans in te schieten en Garcia grabbelde tevergeefs naar de bal (3-2). Toen de zich voortdurend kwaad makende aanvoerder Ron Steens er 4-2 van maakte kon Nederland niets meer gebeuren. Ook een tegentreffer van Spanje (Cabot benutte een strafbal toegekend omdat Sikking een slaande bewe ging had gemaakt) kon het optimisme niet doen om slaan. Nederland bleef technisch en tactisch de betere ploeg en drukte dat in nog twee tref fers van Doyer en Litjens uit. de gouden medailles sloeg na het weekend door in het voordeel van de Sowjet-Unie, dat met 13 plakken Oost-Duitsland er één voor bleef. De Russische eer ste plaatsen waren voor de mara thonloper Mosejev, Jury Sedych (kogelslingeren, 77.28), Tka- chenko (vijfkamp, 4744 punten), Siana Romanova (1500 meter in 3.59.00) en de damesploeg op de als tweede vier maal 100 meter estafette (42.54). Voor Oost-Duitsland zegevierden: Johanne Klier tijdens de op nieuw gelopen finale 100 meter horden (12.62), Thomas Munkelt (110 meter horden in 13.54), Wolf gang Schmidt (discuswerpen, 66.82 meter), en de estafetteploeg op de vier maal 400 meter dames (3.21.20). De Italiaan Ortis gaat juichend i kilometer. De Rxis Fedotkin en de Zwi derde. Zwitser Marcus Ryffel en de Rus Alexander Fedotkin. Spanje sleepte een eerste plaats weg bij de 50 km snelwandelen. Daarbij zegevierde Jorge Llopart. De s eerste over de streep op de vijf ■er Ryffel eindigen in dezelfde tijd Joegoslaaf Srejovic won het hinkstapspringen in 16.94 m en West-Duitsland pakte op de vier maal 400 meter heren de eerste plaats met 3.21.2. Voor de Polen werd gisteren het toernooi nog een beetje goed ge maakt door het behalen van tweemaal goud. Borislav Mali- nowski won de 3000 meter stee- Sowjet-Unie pie chase in 8.15.06 en op de vier Oost-Duitsland maal 100 meter heren versloeg West-Duitsland Polen in 38.58 Oost-Duitsland. Ralie De Engelsman Steven Ovett triom- Polen feerde op de 1500 meter in 3.35.60 Oroot-Brittannië voor de Ier Eamon Coghlan en de Finland Brit David Moorcraft. De 5 km- Frankrijk race bracht Venanzio Ortis uit Joegoslavië Italië goud op (13.28.50) en de Spanje goud zilver brons goud zilver brons Tsjechoslowakije 2 2 Roemenië 2 - Zwitserland - 1 1 Zweden i Hongarije i Ierland i Noorwegen i België i Bulgarije j PRAAG-Alle ambitieuze trainingsplannen ten spijt zijn de Euro pese atletiekkampioen schappen in Praag voor de Nederlandse afvaardiging geëindigd in een triest- dieptepunt. De grootste ploeg die de KNAU ooit uitzond naar een EK is (enkele uitzonde ringen daar gelatencompleet afgegaan. De karrevracht argu menten waarmee de technische staf zondag in een laatste vertwij felde poging trachtte het débackle van Praag te verklaren, was volstrekt niet toereikend om het gehavende aangezicht op te lap pen. Integendeel: het verkreukelde prestige werd door die mis plaatste .jchoonpraterij"waarbij linksen rechts flink werd na getrapt naar ex-collega's, nog ernstiger geschonden. Met de blik van een ten onrechte ter dood veroordeelde, zaten de vakgroeptrainers naast elkaar. Tegenwerkende clubtrainers, te weinig geld, de frontale botsingen met collega's in het verleden.de grijze sfeer in het atletendorp en de dramatische uitschakeling van Jos Hermens waren in het kort gezegd de door hen opgesomde oorzaken van de ondermaatse verrichtingenDe begeleiding door .de vakgroeptrainers stond niet ter discussie. Trainer-bondsarts Hans Keizer: „Conditioneel was iedereen in or de toen we hiernaar toe gingen. Het moet dus zuiver een mentale kwestie zijndat de meesten helemaal niet aan hun beste prestatie zijn toegekomen"Volgens de planning van het trainingsplan hadden er dit jaar twee pieken in de prestaliecurve moeten zitten één in het voorseizoen, de tweede in Praag. Oyidanks het feit dat de EK in plaats van een piek een dal te zien gaf, noemde Keizer de planning van de pieken „goed". .Alleen heeft een aantal atleten juist vlak vóór de kampioenschappen goede prestaties geleverd en niet hier". Realistisch De enige wat realistische figuur binnen de Nederlandse leiding was Wim de Beer .voorzitter van de atletiekun ie.Je zult mij niet zien lachen. We moeten dit eerst allemaal eens laten bezinken en daar na zal er flink geëvalueerd worden. Niet alleen over de atleten, maar ook over de trainers". De Beer betitelde de EK als een kei harde selectie. Een schifting, waarbij het overgrote deel door de mand is gevallen. In ieder geval heeft het falen bewezen dat het uitzenden van een groep van 27 atleten complete waanzin is geweest. Want de mentale schade die is aangericht zal pas op langere termijn duidelijk worden. Een zo grote groep, die tot stand is gekomen omdat de trainers die nu zo goed weten waarom het fout is gegaan, hun uiterste best hebben gedaan zoveel moge lijk atleten van de eigen discipline mee te nemen. De bondsvoorzitter heeft zijn gedachten dan ook al laten varen over het huidige limietensysteem. Dit jaar was het uitgangspunt dat de limiet tweemaal moest worden gehaald en de vorm behouden diende te blijven. De Beer zegt te denken in de richting van een systeem, waarbij het gemiddelde van de vijf beste persoonlijke seizoenprestaties doorslaggevend is. Maar de mentale zwakheid in een dergelijk groot toernooi blijft niet te meten. ,AHe grote internationale wedstrijden zijn duidelijk iets anders dan Euro pese kampioenschappen of Olympische Spelen. Zurich en de Van Damme-memorial in Brussel beleef je als atleet psychologisch veel anders. Het is een stuk eelt op de ziel dat de meesten nog moeten krijgen. Wie er blijk van geeft dat niet te kunnen, valt dus gewoon af'. Juist die instelling van de meeste atleten werd de grootste afknap per van de titelstrijd in de Tsjechische hoofdstad. Vaak had het gebeuren voor de Nederlanders meer weg van een toeristische trip. Ook aan de greep die de vakgroeptrainers op hun pupillen hebben wil De Beer het een en ander gaan verbeteren .Hij denkt erover om een soort contract te laten ontwerpen, waarin is vastgelegd dat de betreffende sportman of-vrouw topsport wil bedrijven en zich zal houden aan vooraf vastgestelde bepalingen. .Het enige wat ik me afvraag, is of dat juridisch haalbaar is", voegt De Beer er aan toe. Het is de lering die hij heeft getrokken uit de twaalfde aflevering van de Europese kampioenschappenMaar de open vragen over Praag zijn nog steeds onbeantwoord. „Daarom zullen we met de atleten en de trainers na moeten gaan hoe het mogelijk is dat - op een enkele uitzondering na- iedereen achterblijft bij zijn normale prestatie. En dan heb ik het nog niet eens over persoonlijke re cords", aldus De Beer. Alleen al het feit echter dat de titelstrijd een zo desastreus verloop heeft gehad, bezorgt de KNAU wel een uiterst wankele onderhan delingspositie met het Nederlands Olympisch Comité over de se lectieprocedure voor de spelen van 1980 in MoskouHet pokerspel om zoveel mogelijk atleten „in het diepe te gooien m de hoop dat er een wonder zal gebeuren, is mislukt. Wanneer die truc wel was geslaagd had de KNAU Leeuwenhoek cs. met resultaten om de oren kunnen slaan.Nu zullen de atleten die wellicht met moeite de Olympische Spelen kunnen halen, veel moeilijker over de streep getrokken kunnen worden en blijft de verwachting voor de toe komst: aanhoudend slecht weer. BRUSSEL (GPD) - Ook al was Parijs-Brussel gede valueerd op de lijst van klassieke wegwedstrijden, dan nóg is het succes van Jan Raas schitterend te noemen. Winnen is im mers een kunst die niet ie dereen verstaat. Zeker niet in het profmilieu, als de koers ruim 200 kilometer telt en een peloton van 101 man aan de start ver schijnt. Om nog maar niet te spreken van de vaak slecht geplaveide wegen in de omgeving van Mons, een val partij als er 73 kilometer is afge legd en een slotstuk waarin de karavaan liefst acht keer over de Alsemberg wordt gestuurd. Met andere woorden: óók de 58ste editie van Parijs-Brussel was geen koers voor de tweede garni tuur, alhoewel de wedstrijd niet meetelde voor de Super Prestige Pernod. Trouwens, de uitslag was er om het gehalte van de wedstrijd toch te verduidelijken. In het spoor van Jan Raas finishte niemand min der dan Gerrie Knetemann en tot de verslagenen in de leidergroep van elf behoorden onder meer Jean-Luc van de Broucke, „mon sieur Bordeaux-Paris" Herman van Springel, Andrè Dierickx en Didi Thureau. Zij hadden drie jongeren in hun midden: Renè Martens, Ludo Peeters (de winnaar van vorig jaar) en... Johan van de Velde, de vluchters in de laatste 50 kilome ter. „Ik rekende op t ning", zei laatstgenoemde. „Renè Martens kon geen kwaad meer en in de sprint voelde ik me opge wassen tegen Ludo Peeters. Naarmate de eindstreep dichter bij kwam, ging Peeters steeds meer een afwachtende houding aannemen. Ik was niet van plan om voor hem als gangmaker te fungeren en tja, toen waren daar opeens de acht achtervol gers". Voor Johan van de Velde duurde Parijs-Brussel amper èèn kilome ter te lang. Voor zijn sponsor niet. Raas en Knetemann waren er immers óók nog. „Ik vond het sneu voor Johan", zei Raas. We reldkampioen Knetemann dacht er precies eender over. „We speelden in de kaart van Van de Velde. Toen Peeters vooraan niet veel werk meer deed en zijn ploegmakkers (Jacobs, Dierickx, Verlinden - red.) op de hergroe pering aanstuurden om Thureau te lanceren, veranderde de zaak natuurlijk". Vlak vókr het rechte stuk naar de finish probeerde Jan Raas twee keer te ontsnappen. Eerst kleefde Thureau als gom aan zijn wiel, daarna Dierickx. „Toen riep ik tegen Van de Velde dat hij moest gaan", aldus Raas. Johan kwam op kop maar viel toen terug. „On gewild hinderde hij me zelfs. Hij kwam te dicht in de buurt van het dranghek en versperde mij de doorgang. Ik duwde hem opzij, niet om gelanceerd te worden maar om mijn kansen te behou den". Toen Jan Raas op sprintsnelheid was, kwam hij heel even in de wind te zitten. Knetemann niet. De drager van de regenboogtrui kon mede hierdoor een jump maken, waardoor niemand van de Belgische-ploeg maar wél een teamgenoot uit de „stal" van - dit keer overigens niet aanwezig - Peter Post de gevaarlijkste op ponent van Raas werd. „Kom nou niet aan met de vraag of ik een cadeautje heb weggegeven", zei „de Kneet" over de ontknoping. „Als ik had kunnen winnen, had ik het gedaan. Nu Raas nummer èèn is, ben ik ook blij. Ik weet dat zo'n overwinning je een kick geeft. Iedereen trouwens in de ploeg juicht. Of dacht men soms dat wij tot zo'n successenreeks gekomen waren als er niet die vriendschap had bestaan". Raas lachte, de sprint riep bij hem herinneringen op aan de eind- rush enkele weken geleden in Heesch tijdens de Proftour Ne derland. „Toen kwam ik aan de leiding, alhoewel ik rekende op Piet van Katwijk. In die beslis sende seconden kun je echter niet kijken of er soms een ploeg- makker nadert. Dan is de concur rentie je te snel af', zei de Zeeuw, voor wie Parijs-Brussel de acht tiende overwinning dit seizoen is. Dat hij bovendien de eerste Ne derlander werd die deze klassie ker op zijn naam schreef, maakte het succes alleen maar groter. „In Nivelles (75 km-red.) geloofde ★Het gebruikelijke beeld van de laatste tijd: II ik niet te kunnen winnen", aldus eersten over de meet. Raas. „Ik was betrokken bij een valpartij. Vijf man wachtten me op. Terug in het peloton had ik De uitslag was: veel last van rugpijnen. Zeker een 1. Jan Raas Ned.212 km in 4 uur 59 half uur was het bijna niet om te m'n 55 sec.: 2 Gerrie Knetemann harden. Daarom geeft de over- (ned 3. Jean-Luc Vanden- winning me zoveel genoegen. broucke (Bel.); 4. Jos Jacobs Ook al behoorden vele kopstuk- (Bel 5. Herman van Springel ken niet tot de deelnemers" (Be.); 6. André Dierickx (Bel 7 Gerry Verlinden (Bel 8. René Martens (Bel.); 9. DidiThurau (W- Dl.(; 10. Ludo Peeters (Bel 11 Johan van de Velde (Ned.), allen in dezelfde tijd: 14. Aad v. d. Hoek op 1 13,15, Henk Lubberding z.t., 18. Kuiper z.t.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15