„Als ze 't voetbal kapot willen maken, dan moeten ze nodig zo doorgaan" Afgang Spurs (7-0) met Argentijnen... X x x X x X X x x x X SCORES IN BETAALD VOETBAL Al voetballen we zo honderd jaar, dan nog maken we geen doelpunt Roberts haalt op Assen bakzeil in F750 MAANDAG 4 SEPTEMBER 1978 Den Haag-Feyenoord: oorlog op veld en tribune DEN HAAG - Wat FC Den Haag en Feyenoord zaterdagavond in het Haagse Zuiderpark heeft bezield, zal altijd wel een raadsel blijven. Met voetbal had de partij tussen de Hagenaars en de Rotterdammers (uitslag: 1-1) in elk geval heel weinig te maken. De feiten spreken voor zich. Gedu rende negentig minuten voetbal werden 66 overtredingen begaan, waarvan 36 door Feyenoord en 30 door FC Den Haag. Scheidsrech ter Henny Weerink moest vier keer de gele kaart tonen, twee keer aan FC Den Haag (Albertsen en Van Vliet) en twee keer aan Feyenoord (Van der Korput en Budding). Beide ploegen beschuldigden el kaar na afloop het agressieve spel veroorzaakt te hebben. Trainer Piet de Visser van FC Den Haag had naar zijn zeggen met grote verbazing naar het spel van Feyenoord zitten kijken. „In de eerste helft telde ik op een gege ven ogenblik vijftien overtredin gen van Feyenoord tegen twee SPORTTOTO Toto I 2 3 Ajax-PEC UtrechUNAC MW-Twente NEC-Volendam Sparta-Roda JC X Den Haag-Feyenoord AZ-Vitesse Haarlem-WV Eagles-PSV Helmond Sp-Wagening Cambuur-Excelsior Willem II-Heerenveen Amersfoort-Heracles LOTTO De winnende getallen van de lotto 6 - 7 -13 - 26 - 30 - 39. Reservege- iaï L2. WEST-DUITSLAND De winnende getallen van de West- duitse lotto zijn: 19 - 26 - 36 - 40 - 42 - 43. Reservegetal: 24. Uitslag van Spiel 77:0-2-0-3-2-9- SUPERTRIO 1. nummer 14 (Leo D); 2. nummer 11 (Prizefighter); 3. nummer 5 (Orion D). Uitbetaling: 121,70. van FC Den Haag. Ik vond het onbegrijpelijk zoals Feyenoord tekeer ging. In de rust heb ik mijn spelers nog op het hart gedrukt niet in te gaan op de agressie van de Rotterdammers. Ze zijn er jammer genoeg wel op ingegaan en dat heeft ons de overwinning gekost", aldus De Visser. Smalend Feyenoorder Renè Notten smaalde om de uitlatingen van De Visser. „We werden vanaf het begin ste vig door Den Haag aangepakt. Ik ben er zeker van, dat de Hage naars daartoe een opdracht had den gekregen. Als je stevig wordt aangepakt, ga je zelf ook mee doen. Daar komt nog bij, dat trai ner Jezek na de wedstrijd tegen Sparta had gezegd dat we te lief voor onze tegenstanders waren. Niet alleen in de competitiewed strijden tegen NEC en Sparta, maar ook in de oefenduels en de toernooien". De goed willenden onder de 15.000 toeschouwers werden er de dupe van. Oud-scheidsrechter Lau van Ravens, een vaste bezoeker van de thuiswedstrijden van FC Den Haag, was ziedend. „Als ze het betaald voetbal kapot willen ma ken, moeten ze op deze manier doorgaan. Ik vond het een schan dalige vertoning, die niets meer met voetballen te maken had. Met dit spel jaag je dé toeschou wers van de tribune". Publiek Piet de Visser ween „Vermoedelijk zal ook het gedrag van het publiek van invloed zijn geweest op het spel van de beide ploe gen". En dat was inderdaad een redelijke veronderstelling, want niet alleen op het veld maar ook op de tribune vierde de agressie hoo'gtij. De mobiele eenheid van de Haagse politie moest enkele malen de tribune op om heetge bakerde supporters van FC Den Haag tot kalmte te manen. Ook moest de politie een enkele keer charges uitvoeren achter het doel waar de Feyenoord-supporters zich hadden verzameld. Aad Mansveld over het publiek: „Ik ken die Haagse supporters en ik weet dat hun gedrag van invloed is op het team van FC Den Haag. We werden vanaf de tribunes be kogeld met stukken hout, stenen, glas en asfalt. Zoiets beinvloedt je spel natuurlijk wel. Ik begrijp ook niet dat de scheidsrechter dat allemaal toeliet. Weerink had het moeten aandurven de wedstrijd te staken, maar daar was hij te laf Weerink onderbrak wel enkele ke ren het spel om het publiek tot kalmte te laten manen. Zo begon de wedstrijd een paar minuten te laat omdat Haagse supporters vuurwerk bleven afsteken, een Feyenoord-vlag in brand staken en met stenen gooiden. Ook na de rust ontstond even een opont houd om het veld van glasscher ven te ontdoen. Toen Feyenoord in de tweede minuut van de tweede helft door een doelpunt van Jan van Deinsen, uit een in eerste instantie weggewerkte voorzet van Stanley Brard, op een voorsprong van 1-0 kwam, barst te de hel in het Zuiderpark hele maal los. Voor scheidsrechter Weerink was dat aanleiding om het spel voor de derde maal enige tijd te onderbreken. Vanaf dat moment bleef het onrus tig in het stadion. Op het veld werden de meest grove charges door zowel Fëyenoorders als Ha genaars uitgevoerd. Voor de net van een hersenschudding her stelde Peter Houtman was er weinig lol aan. Hy kwam er in het duel tegen FC Den Haag nauwe lijks aan te pas, kreeg slechts èèn reële scoringskans maar zag de bal gekeerd worden door doel man Galjè. Houtman: „Dit is mijn type spel niet, maar je ontkomt er tegenwoordig in het betaald voetbal niet aan. Het is een men taliteitskwestie". Het grove spel kostte Feyenoord uiteindelijk nog de overwinning. Andrè Stafleu zette Schoenma ker net op het moment dat hij wilde uithalen fors van de bal. Die overtreding werd door Wee rink ogenblikkelijk met een strafschop bestraft. Schoenma ker bracht FC Den Haag vervol gens naast Feyenoord. De slotfase werd daardoor nog cha otischer. Beide ploegen wilden- alsnog de volle winst opstrijken, ook al moest dat ten koste van harde overtredingen gaan. In die Haag) de gele kaart voorgescho teld, nadat die al in eerdere in stantie aan Van der Korput en Albertsen was getoond. De vierde gele kaart in het veel te harde duel FC Den Haag-Feyenoord deelt [arbiter Weerink aan Michel v.d. Korput (4) uit. Terwijl Aad Mans veld (midden) tevergeefs protesteert, kijkt het publiek zorgelijk toe EREDIVISIE Ajax-PEC 4-2 (3-0) 16. Clarke 1-0,25. Meyer 2-0,30. La Ling 3-0,69. Israël 3-1,72. Jans 3-2, 83. La Ling 4-2. Scheidsrech ter Mulder. Toeschouwers 8000. FC Utrecht-NAC 1-1 (0-0) 46. Cabo 1-0, 62. Mohorovic 1-1. Scheidsrechter Geurds. Toe schouwers: 7.500. NEC-Volendam 4-1 (1-0). 23. Posthumus 1-0, 68. Janssen 2-0, 72. Braan 2-1, 85. Marij- nissen 3-1, 90. Ronald Hen driks 4-1. Scheidsrechter. Severeyn. Toeschouwers: 7.000. AZ-Vitesse 0-2 (0-0). Scheidsrechter Thomas. 11.000 toeschouwers. Gertsen 0-1; Hendriks 0-2. Sparta-Roda JC 0-1 (0-0). 82. Vermeulen 0-1. Scheidsrech ter Korver. Toeschouwers 4.000. Den Haag-Feyenoord 1-1 (0-0). 48. Van Deinsen 0-1,77. Schoenmaker 1-1 (straf schop). Scheidsrechter. Wee rink. Toeschouwers: 15.000. MW-FC Twente 0-0. Scheidsrechter Gans. 10.000 toeschouwers. Haarlem-VVV 2-0 (0-0). 49. Huyg 1-0, 74. Van den Burg 2-0. Scheidsrechter Beuk- Go Ahead-PSV 1-1 (0-0). 48. Van Kooten 1-0,60. Willy van de Kerkhof 1-1. Scheidsrech ter Ram. 12.000 toeschou- EERSTE DIVISIE Willem II-Heerenveen 3-0 (1-0). 31. Havermans 1-0 (strafschop), 73. Broeken 2-0, 87. Bastiaansen 3-0. Scheids rechter V.d. Laar, 3600 toe schouwers. Veendam-Fortuna SC 0-3 (0-0). 55. Hutting 0-1,66. Eng- bersen 0-2,81. Engbersen 0-3. Scheidsrechter Bosman., 5200 toeschouwers. SC Amersfoort-Heracles 2-2 (0-1). 19. Van Dijk 0-1,50. Van Pelt 1-1, 57. Schreurs 2-1, 59. Oostrom 2-2. Scheidsrechter Van Dijken, 1600 toeschou- SW-De Graafschap 0-1 (0-0). 71. Koenders 0-1. Scheidsrechter Van Swieten, 2000 toeschouwers. Telstar-FC Vlaardingen 1-1 (0-0): 56. Koevermans 0-1, 72. Stam 1-1. Scheidsrechter Manuel, 1900 toeschouwers. Helmond Sport-Wagenin- gen 3-4 (2-1). 8. Van Melis 1-0, 25. Burhenne 2-0, 44. Hazel- hekke 1-2,52. V.d. Leij 2-2,66. Braam 2-3, 85. Hazelhekke 2-4, 89. Krekels 3-4. Scheids rechter Bakker, 2500 toe schouwers. FC Amsterdam-FC Gronin gen 0-0 (0-0). Scheidsrechter Jonker, 1600 toeschouwers. FC Den Bosch-FC Dordrecht 2-0 (0-0). 61. V.d. Maas 1-0,77. V.d. Horst 2-0. Scheidsrech ter Janssen, 2800 toeschou- Cambuur-Excelsior 1-0 (1-0). 22. Gerrie de Jonge 1-0. Scheidsrechter Draaisma, 3500 toeschouwers. Kater nu voor Sparta zelf ROTTERDAM - Bert Jacobs beantwoordde de vraag nog voor die was gesteld. „Het is echt niet onze bedoeling om negatief te gaan voetballen in uitwedstrijden", sprak de Roda-trainer zaterdagavond op het Rotter damse Spangen. „Zo is onze instelling niet en zo zal die dit seizoen ook niet worden. Al moet ik eerlijk zeggen dat het er ditmaal wel naar uitzag. Er was geen beweging, de achterhoede was zwak, de middenvelders liepen elkaar alleen maar aan te kijken bij balbezit en de counter werd niet goed uitgevoerd. We speelden gewoon slecht". Het was een soort zelfkritiek, waarmee niet alleen de eigen ploeg maar ook de tegenstander werd veroordeeld. Pijnlijker nog dan voor Roda JC, dat de wonden tenslotte nog kon likken met de prijs (een O-l zege) en de premie die in de voetbalwereld alles goedmaken, kwamen de kritische woorden aan voor Sparta. Juist omdat de naderhand als zo zwak afge schilderde tegenstander de punten toch mee had kunnen nemen. Dat mocht dan als hoogst onverdiend worden beschouwd (Jacobs: „We zijn erg gelukkig weggekomen"), feit bleef dat Sparta zelf niet bij machte was geweest dat noodlot af te wenden, ondanks een bijna constant overwicht. De vergelijking drong zich dan ook snel op. Sparta-Roda JC leek in veel opzichten een kopie van de Rotterdamse derby die een paar dagen eerder op Spangen was gespeeld. Woensdag jl. had de kasteelclub tegen de verhouding in de winst voor zich opgeëist; zaterdagavond was de kater voor Sparta zelf. De slechts 5000 kijkers konden in Sparta's tweede thuiswedstrijd ook een paar belangrijke verschillen constateren. Bijvoorbeeld de onwil van Roda om mee te werken aan weer een happening. Nu de ploeg uit Kerkrade de medewerking aan het tot stand komen van een echte wed strijd eenvoudig weigerde, was er eerder sprake van het tegenoverge stelde. Sparta-Roda JC was een saai gebeuren dat in feite slechts èèn dramatisch moment kende. Dat was dan de 81ste minuut, waarin de geblesseerde Dick Nanninga liet blijken niet tot de toeschouwers maar tot de spelers te behoren. Invaller Pierre Vermeulen (halverwege de tweede helft op- gedraven voor Kolding) kon van dichtbij scoren na de enige goede actie die zijn centrumspits had verricht. Voorde passiviteit van Nanninga kon tenminste nog een excuus worden aangedragen. Jacobs: „Hij heeft een kuit van hier tot daar, een enkel als een meloen en hij heeft last van zijn achillespees" Voor diens collega's was geen enkele verontschuldiging voorhanden. Die leken alleen maar bang voor verlies, hetgeen tot uiting kwam in risicolo ze breedtepasses en de gebruikelijke samenklonting van spelers op het gebied voor doelman Jongbloed. Het hield in dat Sparta de eerste wed strijd van de competitie-dubbel geheel op eigen kracht diende te maken en dat kon de ploeg van Petescu niet. De frisse onbevangenheid waar mee vorig seizoen werd geacteerd was zaterdag geheel verdwenen. Sparta speelde onzeker, zonder overleg, zonder diepte en schakelde traag. Redenen Voor die gedaanteverwisseling zijn er te over. Individueel mocht Louis van Gaal zijn tegenstander Theo de Jong (latei- vervangen door Ehlen) dan uit de wedstrijd spelen, veel bijdragen tot het Spartaanse aanvalsspel kon de middenvelder niet leveren. Verdedigend is Van der Gaal sterk. Traag weliswaar, maar goed aan de bal en in de lucht. Als schakelspeler komt hij er veel minder uit, orfidat hij niet de beschikking heeft over een lange pass. Onder druk lijkt hij de aangewe zen man om de centrumpositie op het middenveld te bezetten. Als Sparta het spel zelf moet maken, zou wellicht De Goeij beter kunnen worden teruggehaald naar zijn oude plek. Die „zwemt" nu op rechts, waar hij de tempodrukkende solist Van Zoest voor zich weet, die vaak een sta-in-de-weg is bij het vroeger zo verras send opkomen van Bert Jansen. Aan de andere kant is de vorm van Valke wel groeiende (hetgeen Lees ondervond) maar nog lang niet wat die is geweest, hetgeen weer doorwerkte naar vleugelspits Van Stave ren. Bovendien werd de linkerflank in dë eerste helft maar weinig in het spel betrokken. Het waren allemaal remmende factoren voor Sparta, dat met de licht geblesseerde spits Morgan, die in de rust vervangen werd door Van de Meer, nauwelijks aan echte kansen toekwam. „Logisch", vond voorstopper Marijt, „al voetballen we zo honderd jaar door, dan nog maken we geen doelpunt". De enige mogelijkheid in de eerste periode was dan ook voor Adrie Koster, een gunstige uitzondering bij Roda. Na een mistrap van Balkenstein week hij in de vrije ruimte echter te ver af van de rechte lijn. Wel kreeg Sparta in de levendiger tweede helft wat meer uitzichten op 1-0 via Van de Meer, Van Staveren en een eigen inzet van Toonstra (De Wit redde op de lijn) maar toen het verlossende doelpunt uitbleef, werkte het groeiende ongeduld verdedigende risico's in de hand. Daarvan profi teerde Roda. Via een doortik-balletje van Nanninga en een doeltreffend schot van Pierre Vermeulen kreeg het team dat het minst had gepro beerd, nog het meest. Bert Jacobs besefde het volledig. „Wij hebben gewonnen, maar dat is dan ook het eyige positieve". PAUL DE TOMBE Gregg Hansford gaat hier op As- ^fil^ sen aan de leiding. De Australiër wordt gevolgd door Cecotto en Ro berts. ASSEN - De Venozelaan Johnny Cecotto heeft in Assen zijn voorsprong in het klassement om het wereldkampioenschap in de F 750 klasse op zijn naaste concurrent Kenny Roberts opnieuw aanmerkelijk uitgebreid. Met nog de wedstrijden in Amerika (10 september) en Canada (17 septem ber) in het vooruitzicht is zijn voorsprong vrijwel onaantastbaar gewor den. Van het verwachte grote gevecht tussen de Venozelaan en de kersverse Amerikaanse wereldkampioen in de 500 cc klasse is in Assen weinig terecht gekomen. Kenny Roberts verzamelde in Assen geen punten doordat hij in beide manches de eindstreep niet haalde. Cecotto daaren tegen greep tien punten in deze bijzonder enerverende strijd, waarvoor ruim 40.000 toeschouwers naar het Drentse TT-circuit waren gekomen. In de eerste manche eindigde Cecotto op de vierde plaats achter de Au straliër Gregg Hansford, de Italiaan Gianfranco Bonera en de Japanner Takazumi Katayama. In de tweede manche werd hij als derde afgevlagd nadat eerst katayama en daarna Bonera al waren gefinishd. Tot de laat ste ronde leek het er op dat ook nu weer Gregg Hansford als eerste zou eindigen. De 26-jarige Australiër, die dit jaar ook al zoveel furore maakte bij de Grand Prix-races, maakte in de laatste ronde nadat hij vanaf de eerste ronde tot de voorlaatste ronde onbedreigd aan kop was gegaan, een slippertje waardoor de voor hem zekere overwinning verloren ging. Nu werd Katayama nog enigszins verrassend winnaar voor Bonera. In de eerste ronde werd Kenny Roberts uitgeschakeld dooreen gebroken stuurdemper toen hij met Cecotto, Hannsford Katayama en Christian Sarron een kopgroep had gevormd die een lichte voorsprong had geno men op de rest van het veld. Sarron echter verdween daarna al spoedig van het toneel, maar Bonera voegde zich daarop bij de koplopers. In de slotfase liep Hansford, die ook al opviel door een uiterst snelle pitsstop - hij tankte in nog geen vijf seconden - ver van zijn tegenstanders weg. Met ruim tien seconden finishte hy voor Bonera. De Nederlander Boet van Dalmen en Jack Middelburg speelden geen rol. Van Duimen haalde tweemaal de finish niet. De eindstand van de 750 cc races in Assen is: 1. Bonera 4 punten - totaaltijd 96.55.0. 2. Katayama 4 - totaaltijd 97.15.0. 3. Cecotto 7. 4. Estrosi 12. 5. Potter 14. De stand in de strijd om de wereldtitel na acht races is: 1. Cecotto 91 punten. 2. Roberts 65. 3. Sarron 55. 4. Bonera 53. 5. Pons 40. LONDEN - De met zoveel ophef gepaard gaande transfer van de Argentijnen Ardiles en Villa naar Tottenham Hotspurs is in Enge land momenteel het gesprek van de dag. De beide Zuidamerika nen, die voor vele honderddui zenden ponden naar Londen zijn gehaald hebben tot nu toe hun' geld nog steeds niet kunnen waarmaken. Zaterdag, in de uit wedstrijd tegen Liverpool bleek opnieuw, dat het duo toch nog erg moet wennen aan het stevige Engelse voetbal. Tottenham, dat met een gerust hart naar Liver pool was afgereist, werd volledig ontluisterd. Met niet minder dan 7-0 werden de Londenaren opge rold. Beide Argentijnse interna tionals kwamen in het stuk niet Liverpool maakte het uitzinnige le gioen opnieuw duidelijk, dat het ferme aanspraak kan maken op de in mei van het volgend jaar te vergeven landstitel. De ploeg, waarvoor Dalglish (2) Johnson (2), Kennedy, McDermotten Neal scoorden, staat eenzaam aan de kop in het Engelse league. Liver pool heeft nog geen punt ver speeld. Ipswich Town, het team van Arnold Muhren, speelde met 0-0 gelijk tegen Middlesbrough. Duitsland Ronnie Hellström, de doelman van de Zweedse nationale ploeg en de FC Kaiserslautern heeft in 24 uur tweemaal laten zien, dat hij nog altijd een doelman van grote klasse is. Vrijdagavond was Hellström in Parijs een te groot obstakel voor Frankrijk. Vooral door zijn ingrijpen was Zweden in staat om voor de Europa Cup voor iandenteams een 2-2 gelijk spel weg te halen. Nog geen et maal later hield Hellström Dafm- stadt af van een overigens wel verdiende pverwinning. In de slotfase van deze wedstrijd stopte de Zweed een strafschop. Ge volg: opnieuw een 2-2 eindstand. Door dit resultaat kon Kaiserslau tern zijn positie aan de top van de Bundesliga handhaven. Al moet nu de eerste plaats wel gedeeld worden met Bochum. Bayern München won toch ook weer. Voor de ogen van bondscoach Derv/all versloeg Bayern Ein- tracht Frankfurt met 3-1. Derwall zei lichtpuntjes te hebben ont dekt. Trouwens, de hemel klaar de voor hem toch op, want zater dag werd bekend, dat de in Spanje spelende vedetten Stieli- ke en Bonhof weer voor de natio nale ploeg mogen uitkomen. Aanvankelijk had de Westduitse bond een veto uitgesproken over de aanwezigheid van 'gastarbei ders' in de nationale ploeg. België van Lokeren. Tegenover de tref fers van René Verheyen stelde Geels slechts met één treffer. Brugge ging ten onder bij Stan daard, eveneens met 2-1. Een norse Ernst Happel liet na afloop weinig los. Na de successen van vorig jaar had hij zich ongetwij feld een betere start voorgesteld. Na twee competitiedagen in de Belgische hoogste afdeling is FC Beringen de enige ploeg die nog geen puntenverlies heeft gele den. Beringen, dat pas geleden de twee 1 'afgeschreven' PSV'ers Francois en Deacy aantrok, won gisteren met 0-1 van RW DM, dat nu puntloos onderaan staat. Vo rige week scoorde Francois, dit keer DeacyMet Anderlechten Brugge gaat het nog niet naar wens. Anderlecht verloor met 2-1 Tafel tennisster De Kruif bij de beste zes HELDEN - Scylla en Avanti lever den voor de selectieronde van het wintercircuit tafeltennis maar liefst veertien deelnemers. Veel jeugd, van wie John van Strien en Sjoerd Meijer het best meekon den. De toppers - Vriesekoop, de Kruif en Kooter - plaatsten zich by de beste zes, terwijl Stéphine van Gennip een wat veranderd speltype nog niet voldoende be heerste, om verder te reiken dan de C-poule. Opvallende afwezige bij de heren was Ronald Rijsdorp die ?ich momenteel niet sterk ge noeg voelt om topsport te bedrij ven. De wel aanwezige topspelers speelden routineus, maar by na zonder nederlaag, hoewel de vierde plaats van Nico van Slob be tegenviel. De twee in Duits land spelende Van der Helm en Hopman vormden samen met amateur Lingen de eerste drie. Met hen glipten Gootzen, Taylor en Vlieg mee naar de A-poule.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 14