AZ'67 is nog geen stap dichter bij top Eagles wijzen tam PSY te Nieuwe tactiek breekt na rust nog op Oranje in februari niet naar Wembley Scorebord Topscorers MAANDAG 4 SEPTEMBER 1978 SPORT SPORT I SPORT Rijvers: Blij dat dit lesje maar één punt heeft gekost" v DEVENTER (GPD) - Met een zuui glimlachje rond zijn mond stapte Kees Rijvers de kleedkamer uit. „Tja", stelde hij cynisch vast, „na afloop weten ze altijd precies hoe ze het hadden moeten doen, maar in een wedstrijd komen ze blijk baar niet op dergelijke briljante ideeën. Ik ben alleen blij dat dit lesje ons maar èèn punt heeft ge kost. Zo vroeg in de competitie heb ik die prijs er wel voor over, als ze er tenminste wat van heb ben opgestoken". Het verliespunt dat PSV bij Go Ahead Eagles door de 1-1 eind stand moest incasseren, was in Eindhovense kringen niet inge calculeerd. Nadrukkelijk had Kees Rijvers zijn mannen er voor de wedstrijd op gewezen, dat di rect het initiatief moest worden genomen, om via een snelle voor sprong de wedstrijd verder te kunnen dictéren. Maar de goed bedoelde raadgevingen van de trainer werden door de spelers niet omgezet in daden, want de acties van de PSVers misten vooral in de eerste helft inventivi teit en overtuiging. Er was wel wat beweging in de Eindhovense ploeg, maar de positiewisselin gen verliepen te traag om de goed geinstrueerde defensie van de Eagles ernstig te verontrus- ten. Schneider en Lodeweges waren zodoende steeds tijdig ter plaatse om in het centrum Lubse of Van der Kuylen af te stoppen, terwijl op de vleugels Renè van de Kerkhof en Postuma aan banden werden gelegd door respectieve lijk Woudsma en Koopman. Ook Go Ahead Eagles manoeuvreerde in die eerste helft conform de op- ZEIST- De KNVB maakt definitief geen gebruik van de invita tie om in februari volgend jaar op Wembley een vriendschap pelijke interland te spelen tegen Engeland. Dat heeft het sec- tiebestuur betaald voetbal de Engelse voetbalbond eind vorige week schriftelijk laten weten. Herman Choufoer: „Dat wil niet zeggen dat de wedstrijd hele maal van de baan is. Momenteel is het programma van de clubs overbelast, maar we hebben afgesproken dat we de zaak voor het volgende seizoen opnieuw bekijken" De wedstrijd tegen Italië gaat wel door. Choufoer: .Aangezien we de zaak tot voor kort financieel niet rond haddenhebben we vorige week geprobeerd om de Italianen te overvragen. Zouden ze ons te duur vinden, dan hadden we toch met de Engelsen in zee kunnen gaan. Maar ze kwamen praktisch aan al onze eisen tegemoet". dracht van trainer J oop Brand ui terst voorzichtig, zodat het door de 12.000 toeschouwers verwach te spektakel beperkt bleef tot en kele incidentele scoringspogin- gen, waarbij de doelverdedigers Van Beveren en Van Zoghei kwaliteit voldoende in huis had den om de nullen op het sco- ringsbord te handhaven. En juist op die stand had Joop Brand met zijn mannen gegokt, want na de hervatting kwam punt twee uit de geprogrammeerde strijdwijze van de Deventer ploeg aan de orde, namelijk het bevel om „de mouwen op te stropen en de moedeloos geworden PSV'ers op de knieën te dwingen". Er ontspon zich toen een verrukke lijk voetbalgevecht dat de kijkcij fers aanzienlijk omhoog stuwde. Een belangrijke stimulans tot de ze metamorfose was het verras send snelle openingsdoelpunt dat de Go Ahead Eagles al na drie minuten liet aantekenen. Nadat Van Kraay een effectvolle hoek schop van Jo Koerver uit de doelmond had gekopt, mocht Kristiansen op rechts opnieuw een hoekschop nemen. Hij draai de de bal precies op het hoofd van de opmerkelijk vrijstaande Van Kooten en in zo'n positie faalt de Deventer centrumspits nimmer 1-0. Wreed was PSV wakker geschud en in het stugge Eindhovense of fensief dat hierna volgde, hadden de Adelaars alle klauwen nodig om staande te blijven. Met een tomeloze inzet hield de Deventer ploeg zich overeind in de tempo slag, die uitstekend in de hand werd gehouden door de rustig leidende Bart Ram, die als ver vanger was aangewezen voor zijn uit vorm zijnde collega Jan Beek. De thuisclub leek het duel in de hand te kunnen houden, totdat Willy van de Kerkhof zon kwar tier voor tijd rond de middencir kel plotseling aan een verrukke lijke solo begon. Met enkele knappe schijnbewegingen zette hij op een afstand van 40 meter zo'n vier Eagles op het verkeerde been en ook de uitgelopen Van Zoghei bleef het antwoord schuldig op de onweerstaanbare rush van de Eindhovense mid denvelder, die zich eigenlijk de gehele wedstrijd had schuilge houden. Een verdiende gelijkmaker die ech ter volgens de professioneel in gestelde voetbalkenners nooit had mogen vallen, omdat Willy van de Kerkhof al ruim voor de zestien meterlij n „plat" had moe ten gaan. De thuisclub, die in Jan van der Veen haar onbetwiste uitblinker had, verwerkte de te genslag goed. De rijen bleven ge sloten tegen een PSV, dat op de valreep de gespaarde energie nog probeerde om te zetten in de. winnende treffer. Maar de buit was op deze voetbalavond al eer lijk verdeeld. AMSTERDAM - Nadat Ajax teger PEC op herhaling was geweest en net als tegen Go Ahead Eagles erg slordig had omgesprongen met een ogenschijnlijk riante voor sprong van 3-0 bij rust, zocht trai ner Cor Brom in zijn nabeschou wing opnieuw tevergeefs naar de oorzaken van de opmerkelijke te rugval van de Amsterdammers. Hij trapte wat open deuren in door er onder meer op te wijzen dat er sprake was geweest van „concentratieverslapping". Tegelijkertijd moest hij echter tot de conclusie komen dat hij de oplossing ook niet wist „Na de wedstrijd tegen Go Ahead toen het nog 3-2 werd, heb ik de spe lers er op gewezen dat zij zich moesten blijven concentreren. We hebben van gedachten gewis seld, maar nu is in feite hetzelfde gebeurd. PEC kon terugkomen tot 3-2. Gelukkig voor ons werd het daarna dankzij Ling al snel 4-2, anders had het nog erg moei lijk geworden". Brom wilde het opvallende contrast tussen beide speelhelften overigens niet toe schrijven aan de straffe trainin gen, die hij tussen de competitie- bedrijven door zou hebben gege- %Dat is ook niet de oorzaak van ons zwakkere spel in de tweede helft", aldus aanvaller Tscheu La Ling. „Ik zou niet willen zeggen dat Brom ons op de training har der aanpakt dan zijn voorganger. Ivic trainde altijd een uur pittig en onafgebroken. Brom laat zijn trainingen uitlopen tot anderhalf uur maar last wel regelmatig wat rustige momenten in. Dat wij het nu tot tweemaal toe in de tweede helft min of meer hebben laten afweten, komt volgens mij door de gewijzigde taktiek. We spelen nu in plaats van met twee met drie spitsen en aanvallende mid denvelders. Die speelwijze eist veel meer beweging en veel meer loopwerk, ik geloof dat dat een aantal spelers nog opbreekt, mij in ieder geval wel". Volgens die filosofie zou het er op neer komen dat Ajax, wanneer het eenmaal zijn conditie heeft aangepast aan de nieuwe strate gie, een moeilijk te kloppen team zal vormen. In de eerste helft werd dat PEC wel heel duidelijk gemaakt, afgezien van de ope ningsfase toen de Zwollenaren in de persoon van Jesper Rasmus sen nog wat inspraak werd ge gund, mocht PEC in de eerste helft slechts het decor vormen EREDIVISIE Ajax-PEC/Zwolle FC Utrecht-NAC MW-FC Twente NEC-Volendam Sparta-Roda JC FC Den Haag-Feyenoord AZ'67-Vitesse Haarlem-FC VW Go Ahead EagJes-PSV ALKMAAR (GPD) - Het streven van AZ'67 om in èèn seizoen de absolute top, zowel in nationaal als interna tionaal opzicht te bereiken, heeft een tweede deuk opge lopen. Waar acht dagen eerder PSV al AZ's ziektebeel den aan het licht bracht, kwam Vitesse met dezelfde diagnose: AZ'67 en Georg Kessler hebben elkaar (nog) niet gevonden. En wat zo mogelijk belangrijker is, er is nog geen vooruitgang geboekt ten opzichte van het vo rig seizoen. M Ajax PSV Roda JC NEC FC Utrecht FC Den Haag Sparta FC Twente Vitesse Haarlem AZ'67 Feyenoord G.A. Eagles Volendam PEC/Zwolle NAC FC VW MW 3 3 0 0 6 14-5 3 2 1 0 5 9-2 3 2 1 0 5 4-0 3 1 2 0 4 4-1 3 1 2 0 4 3-2 3 1113 3-2 3 1113 3-3 3 0 3 0 3 2-2 3 1113 4-4 3 1113 4-7 3 1 0 2 2 9-6 3 0 2 1 2 1-2 3 0 2 1 2 5-6 3 1 0 2 2 3-5 3 0 2 1 2 4-6 3 0 2 1 2 3-9 3 1 0 2 2 2-10 3 0 12 1 0-5 EERSTE DIVISIE Telstar-FC Vlaardingen Helmond Sp-Wageningen FC Amsterdam-FC Groningen SC Cambuur-Excelsior FC Den Bosch-FC Dordrecht Willem II-Heerenveen Veendam-Fortuna SC SC Amersfoort-Heracles SW-De Graafschap Fortuna SC Amsterdam Graafschap Veendam Wageningen Willem II Excelsior Groningen Heracles Telstar Eindhoven Den Bosch Vlaardingen Cambuur Amersfoort Dordrecht SW Heerenveen Helmond Sp 0-1 4 2 2 0 6 10-3 4 2 2 0 6 3-1 3 2 1 0 5 7-2 4 2 1 1 5 7-3 4 2 1 1 5 8-4 4 1 3 0 5 4-1 4 2 1 1 5 3-2 4 1 3 0 5 2-1 4 1 3 0 5 4-3 3 1 2 0 4 3-2 2 1 1 0 3 2-1 4 1 1 2 3 3-3 4 1 1 2 3 4-5 4 112 3 1-2 .4 1 1 2 3 5-8 4 1 1 2 3 2-6 4 0 2 2 2 4-9 4 0 13 1 1-10 4 0 0 4 0 5-12 1. Van der Kuylen (PSV)5 2. Arnesen en Clarke (Ajax) 4 4. La Ling (Ajax), Kist (AZ), Schoenmaker (Den Haag) en Mo- horovic (NAC)3 •In feite zou dat een verontrustende constatering moeten zijn. AZ be schikt immers over een vrij be hoorlijk elftal waarmee het even als vorig seizoen best mogelijk is om in de top van de eredivisie mee te draaien. AZ mag op de vleugels sterker zijn geworden, al blijft Peter Ressel een speler zonder visie en moet een talent als Pier Tol nog duidelijk rijpen, defensief stapelen de problemen zich met de week op. Zoals het probleem van laatste man Ronald Spelbos, die tegen Vitesse voor zijn doen geen slechte wedstrijd speelde, maar die nu eenmaal de feeling mist om een verdediging met een meesterhand te regise- Dankbaar Het koste AZ'67 zaterdagavond op eigen terrein twee punten, die Vi tesse - verguld met het onver- VOETBAL - Tweedeklasser Kat wijk hoefde de eerste competi tiedag nog niet in actie te komen en benutte dat met een oefen wedstrijd tegen Marken, waar mee het vorig jaar nog in één klasse zat. Dankzij een treffer van Wim Guyt II konden de Katwij- kers met een 1-1 gelijkspel naar huis terugkeren. WIELRENNEN - De Omloop van het Zuiden, één van de laatste wielerklassiekers voor amateurs is zaterdagmiddag gewonnen door Frits Pirard. Deze versloeg in de eindsprint een ijzersterke groep vedetten. AUTOSPORT - Carlos Reute- mann, de formule I coureur van Ferrari, zal het volgend seizoen vrijwel zeker uitkomen voor de renstal van Lotus. De 36-jarige Argentijn wordt in een equipe van Colin Chapman de tweede rijder achter de waarschijnlijke wereldkampioen Mario Andretti. MOTORSPORT - De Sovjet Unie heeft gisteren in Gaildorf de mo torcross des nations gewonnen. De Russen bleven met 71 punten de Westduitsers voor, die met 75 punten als tweede eindigden. België bezette de derde plaats met 81 punten. wachte succes - dankbaar aan vaardde. De Arnhemmers, ge schrokken door de 8-1 nederlaag van FC VW woensdag nog bij AZ, hadden zich voorgenomen als er dan toch verloren moest worden de score zo klein moge lijk te houden. Meijers, Boeve, Bosveld en Zaaijer hadden im mers hun plaats door blessures aan de jongere garde moeten af staan, zodat Vitesse nog voor het eerste fluitsignaal van invaller scheidsrechter Beb Thomas kansloos had geleken. Doelman Ben Nijhuis: „Wij hebben voor de wedstrijd onszelf moed inge sproken. Er voortdurend op ge hamerd dat een 8-1 nederlaag ons niet zou overkomen en dat wij als gehavend Vitesse AZ'67 wel eens wat zouden laten zien, niet we tende natuurlijk dat die 2-0 over winning daar het gevolg van zou zijn". Goed beschouwd was Vitesses zege ook,niet uitsluitend te danken aan het opportunistisch voetbal van de Arnhemmers zelf. Want wie zou er wat gezegd hebben als Jan Peters al na 46 seconden de bal na een kogel van Kees Kist op de lat tussen en niet langs de pa len van het Vitesse-doel zou heb ben geschoten? Of wanneer Met god in de tiende minuut de door Veenstra veroorzaakte straf schop niet te zacht zou hebben ingeschoten? Dan zou AZ geen enkel probleem hebben gehad met het massaal in en rond het eigen strafschopgebied opere rende Vitesse en zou die 8-1 van FC VW misschien wel eens uit gegroeid kunnen zijn tot een zege in dubbele cijfers. Maar Vitesse putte moed uit de reactie van Nijhuis bij de straf schop van Metgod. „Ik had Met god op een foto naar rechts zien weglopen dus gokte ik op de lin kerhoek", aldus Nijhuis later. AZ viel terug op het aloude voetbal patroon van de laatste twee sei zoenen: aanvallen door het mid den en sporadisch de vleugels in schakelen. Twee seizoenen ging dat goed - AZ beschikt niet over voldoende kwaliteiten op de vleugels - zaterdagavond liep het fout omdat Ressel én Tol (na rust De Graaf) te weinig in het spel werden betrokken. Kees Kist, met drie doelpunten de Vitesse-speler Heezen gaat neer: geslagen door Van Hanegem of niet? Scheidsrechter Thomas, die er bovenop staat, laat het gebeuren in elk geval onbestraft. meest schotvaardige aanvaller van AZ, miste de vrijheid die hij nu eenmaal nodig heeft om te scoren, waardoor de doelpun- tenmachine stokte. De angst om het karwei van Kist (het maken van doelpunten) over te nemen schrok Spelbos, Nygaard en zelfs Metgod af. Waarmee de onmacht van de Noordhollandse vuurlinie wel heel duidelijk tot uiting kwam. Alle pressie moest dus komen van de spitsen zelf (Kist en De Graaf), die nu eenmaal ook hun beperkingen hebben. Kiezelsteen In de gevallen dat er wel gescho ten werd stond Nijhuis waar hij moest staan, namelijk daar waar de bal zou belanden. Maar zelfs de meest fabelachtige red dingen werden niet in dank af genomen, althans niet door de supporters van de thuisclub die een zak kiezelstenen hadden meegenomen voor het geval het fout zou gaan met AZ. Een pro jectiel trof Nijhuis die, zij het geschonden, de laatste zeven minuten toch kon uitspelen. Het was typerend voor de onvrede onder de 11.000 toeschouwers. Immers, het te geforceerde aan vallen van AZ'67 onttrok ook het wervelende aan de acties van de thuisclub en maakte eens te meer duidelijk waar AZ' zwakke plek ken lagen, ook al probeerden mannen als'Van Hanegem en Pe ters die plekken te camoufleren. In de zestiende minuut ging die afleidingsmanoeuvre niet op. Van Hanegem en Peters beoor deelden beiden een actie van Van Hardeveld volledig verkeerd. De Arnhemse middenvelder schoof de bal naar Terry Hendriks, die volledig van zijn vrijheid en zijn loopvermogen kon genieten. Hendriks, aan het begin van dit seizoen nog inzet van een conflict bij Vitesse profiteerde dankbaar, omdat Arnfe zijn aanval was gaan versterken en Spelbos geen vin ger wenste uit te steken: 0-1. Desorganisatie Ook Vitesses tweede treffer had te maken met de grote vorm van desorganisatie in de Noordhol landse defensie. De voortdurend van zijn snelheid profiterende Gerdsen stuurde vijf minuten voor tijd Hendriks de ruimte in. De Arnhemmer met Noordhol lands bloed in de aderen (hij woont ook nu nog in Obdam) om speelde eerst Van Rijnsoever en zette vervolgens Meskovic op het verkeerde been. De breedtepass naar Gerdsen was voldoende voor de verdiende zege van Vi tesse: 0-2. Georg Kessler, bij AZ binnenge haald als de garantie voor het be reiken van de absolute top, bleef er kalm onder. Een nogal ver standige zet, want zijn zelfbe heersing zal dit seizoen nogal zwaar op de proef worden ge steld. Aan de ware oorzaken kwam Kessler (nog) niet toe en die zullen ook ongetwijfeld bin nenkamers blijven, al zal ook „Sir Georg" zich zo mogelijk de vraag hebben gesteld, waarom AZ in de aanloop naar het nieuwe seizoen zoveel rechterspitsen heeft aan getrokken inplaats van meer cen trale verdedigers. Zelfs een re vanche woensdag op Monnik- kenhuizen zal slechts de werking hebben van een medicijn. Vol doende om de pijnen te verzach ten, maar niet om de kwalen te genezen. vorig seizoen nog ondergeschikt maakte aan zijn teamgenoten maar zich nu steeds nadrukkelij ker gaat presenteren. Hij onderstreepte dat met een uit stekende solo in de zestiende mi nuut, die hem met speels gemak langs vier tegenstanders voerde en die de inleiding vormde voor het openingsdoelpunt van Ray Clarke. Met Arnesen hebben ook Jan Everse en Ling hun spel op een hoger niveau gebracht. In het recente verleden bekommerde Everse zich maar zelden om de lichamelijke conditie van tegen standers en raakte hij even ge makkelijk de bal als het been van een concurrent. Na wat gesprek ken met Brom is hij plotseling echter gaan voetballen en zorgde hij er gistermiddag met nieuw komer Wim Meutstege op rechts voor een goede bezetting van de vleugels in de defensie. Meutste ge stond bijvoorbeeld aan de ba sis van het tweede doelpunt van Ajax, dat werd opgeëist door Geert Meyer, en Everse fungeer de als schakel bij de derde treffer die op naam kwam van Ling. Na die in hoog tempo uitgevoerde combinaties voor rust was Ajax na de pauze echter nauwelijks nog een schaduw van zich zelf. Ajax verloor de controle over het duel tegen een PEC, dat zonder de geblesseerde Kornelis plotse ling geinspireerd raakte. Trainer Korbach: „Voor rust liepen mijn spelers alleen maar rugnummers te lezen en kon het gewoon niet slechter. Bij balbezit gebeurde er eenvoudig niets". Dat verander de toen Ajax enkele versnellin gen terugschakelde. Hendriks bleef in eerste instantie nog vanaf de elfmeterstip in gebreke, nadat Krol Rasmussen had gevloerd (aan de ander kant zou de teleur stellende Clarke eveneens zijn strafschop missen, nadat Israël Lerby op het veld had uitge strekt), maar daarna zag PEC zijn inhaalpoging bekroond met doelpunten van Israël (bezig aan zijn laatste seizoen als actief voetballer) en Jans. Dat de gelijkmaker achterwege bleef had Ajax uitsluitend te danken aan scheidsrechter Mul der, die een handsbal van Schoe naker in het strafschopgebied over het hoofd zag. Mede daar door kon Ajax afwikkelen naar winst, een zege die in de 81ste minuut tenslotte veilig werd ge steld via een kopbal van Ling. Met de return tegen PEC woens dag en de topper zaterdagavond in het stadion in de Meer tegen PSV. mag Brom echter alleen maar hopen dat het uithoudings vermogen van koploper Ajax dan wat meer voorstelt. JAN PREENEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13