Rechtbank wijst eis Turken af Partijen betrekken stellingen voor bezuinigingsgevecht Zeer felle kritiek op fluoridebeleid Pleegbroer vermoordde zijn vijf jarig zusje Film mag draaien met beledigende scène Commissarisgeschil voor SER-commissie LEGER DES HEILS MOET OR INSTELLEN ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1978 DEN HAAG (GPD) - Ziekenfond sen en tandartsen zijn zeer te leurgesteld over het feit dat staatssecretaris mevrouw Veder- Smit (volksgezondheid) om be zuinigingsredenen geen kans ziet de fluoridebehandeling voor kinderen van 6 tot 16 jaar te doen financieren. „Een onbegrijpelij ke beslissing", aldus het com mentaar van de ziekenfondsen. „Een jammerlijke zaak", aldus de tandartsenorganisatie. Beide oe fenen kritiek op het in dit opzicht te verwachten beleid. In 1976 kwamen tandartsen en zie kenfondsen met een voorstel om kinderen in deze leeftijdsgroepen eenmaal per jaar een fluoridebe handeling van hun gebit ten laste van de ziekenfondsverzekering te geven. Zo'n behandeling houdt in dat op de tanden en kiezen, na grondige reiniging, gedurende een bepaalde tijd een vloeistof of gelei wordt gebracht, die dan op het gebit inwerkt. Men verwacht daarvan een niet onbelangrijke vermindering van het tandbe derf. „Het is werkelijk om moedeloos van te worden", schrijft secreta ris A. H. Slotboom van de Ver eniging Nederlandse Zieken fondsen in het VNZ-blad Inzet. „Iedereen beweert dat aan de tandheelkundige zorg van de jeugd de hoogste prioriteit moet worden gegeven, maar als het er op aankomt, laten zelfs de ver antwoordelijke bewindslieden het afweten". Slotboom vindt dat „er op een werkelijk onverant woorde manier met het voorstel, Turkse groeperingen in Nederland vinden dat de film ontzettend beledigend is voor Turken en eis ten dat er een passage uit zou worden gehaald waarin de hoofd rolspeler tijdens zijn berechting uitroept: „Voor een volk van zwijnen is het gek dat jullie geen zwijnen eten; ik haat jullie, jullie land, jullie volk. jullie corruptie, ik naai jullie zonen en dochters omdat jullie allen zwijnen zijn". Meerburg Theaterbeheer in Am sterdam, dat Midnight Express in zeventien theaters in het land uitbrengt, liet dinsdag weten dat de betreffende scène uit de film zou worden gehaald. Men nam dit Den Uyl voor twee weken naar Amerika DEN HAAG (ANP) - PvdA-frac- tievoorzitter en oppositieleider Den Uyl is gistermorgen van Schiphol vertrokken voor een bezoek van veertien dagen aan de Verenigde Staten. Zijn vrouw vergezelt hem. De uitnodiging voor de reis is gedaan door de Amerikaanse regering. Den Uyl hoopt in Amerka te praten met vooraanstaande politici op het terrein van de buitenlandse politiek, het energiebeleid en het economisch beleid. Het defini tieve programma wordt na zijn aankomst vastgesteld. Zeker is dat bezoeken gebracht worden aan Washington, New York, New Orleans, Minneapolis en Boston. Mevrouw Den Uyl zal in Minnea polis een rede uitspreken met als thema de emancipatie. ADVERTENTIE waarmee de Ziekenfondsraad akkoord ging, is gesold". De enige hoop is nu nog gevestigd op staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken), die financiële ruimte zou moeten vinden. De VNZ-se- cretaris hoopt dat deze be windsman er rekening mee houdt dat met het afwijzen van de fluoridetoevoeging ook in de georganiseerde jeugdtandver- zorging en-of de schooltandver- zorging het paard achter de wa gen wordt gespannen. Hij vindt het een tegenstelling dat me vrouw Veder eerst zegt dat de jeugdtandverzorging de hoogste voorrang krijgt, en vervolgens een van de meest wezenlijke pre ventieve behandelingen daaraan onthoudt. Slotboom vraagt zich af of het mi nisterie werkelijk niet inziet dat in dit geval de kost voor de baat uitgaat. De ziekenfondsen zullen zich nader moeten beraden of zij hier zelf een taak hebben. De mo gelijkheid bestaat iets via de aan vullingsfondsen te doen. Dit be tekent dan dat via de gelden van die fondsen, waarvoor verzeker den aparte premies betalen, een stuk preventie wordt gefinan cierd, waarvan de besparingen ten goede komen aan de hoofd verzekering. Volgens het Nederlands Tandart senblad, orgaan van de Ned. Mij. tot Bevordering der Tandheel kunde, is de tandheelkundige wereld geschokt door de stap van Veder. „In een land 1976 (volgens CBS-clj- fers) f800 miljoen aan frisdran ken, een miljard aan suikerwerk en chocolade, f 400 miljoen aan gezoete melkprodukten, f400 miljoèn aan jam en conserven, f 1,1 miljard aan koek en biscuits en f 400 miljoen aan „gewone huishoudelijke zoetigheid" werd uitgegeven, totaal ruim 4 miljard, is het voor tandartsen toch al een vrij hopeloze taak een bijdrage te leveren aan de gebitsgezond heid". „De drinkwaterfluoridering en nu ook (zij het in mindere mate) de fluoridebehandeling, konden er iets aan doen. Het wordt de men sen niet gegund, of zij moeten het zelf willen betalen. Wat daarvan terechtkomt, kan men op èèn vinger natellen: niets!", aldus de ze reactie. AMSTERDAM (GPD) - De film Midnight Express zal in Nederland zonder coupures mogen worden vertoond. Deze uitspraak deed de vice-president van de Amster damse rechtbank, mr. B. Asscher, in een kort geding dat tegen de verhuurder en twee bioscooptheaters in Am sterdam was aangespannen door in Nederland wonende Turken. In de film, die gebaseerd is op een waar verhaal van een jonge Amerikaan die in Turkije wordt betrapt op hasjsmokkel, wordt het Turkse gevangeniswezen aan de kaak gesteld. ongewone besluit, dat het au teursrecht aantast, na veel ano nieme telefoontjes en dreigbrie ven van Turkse zijde, waarin ook van een rookbom sprake was. De producent, Columbia Films, stuurde telegrafisch een tegen order en het slot van het liedje was dat de gewraakte passage er gisteren weer tussen werd gelast voor de première in twee Am sterdamse bioscopen. Mr. Asscher zei. nadat hij de film had gezien: „Ik aanvaard dat de Turken als volk en als in Neder land levende bevolkingsgroep door deze passage tot in het diep st van hun ziel en hun cultuur en als mens zijn beledigd. Iets an ders is dat de gemiddelde bio scoopbezoeker de intensiteit en de zwaarte van de belediging niet zal kunnen begrijpen". Mr. Asscher was het met de advo caat van de gedaagden, mr. J. Knipscheer, eens dat de uitdruk kingen „fuck you" en „pig" tot typisch Amerikaans taalgebruik en zeker in gevangenissen beho ren. „Een Nederlander zou in de zelfde situatie andere krachtter men hebben gebruikt, omdat de ze woorden met passen in de Ne derlandse scheldcultuur". De president overwoog dat dit eventueel nog zou kunnen leiden tot het opnieuw bekijken van de Nederlandse ondertiteling. De president meende verder dat men hoofdrolspeler Hayes, op het moment dat hij zijn voor Moslims beledigende opmerkin gen maakt, naar Nederlands be grippen ontoerekeningsvatbaar kan verklaren. „Dat blijkt ook als men de rechter hierna in beeld ziet komen, die geen enkele re den schijnt te hebben beledigd te zijn door die op zichzelf beledi gende woorden. Hij begreep dat hij die niet kon toerekenen", al dus mr. Asscher, die in zijn uit spraak concludeerde dat de bele digende passage niet is weg te halen zonder schade te doen aan de bedoeling van de gehele film. De eisers in het kort geding, de stichting Federatie Turks-Islami tische Verenigingen, de Natio nale Turkse Arbeidersvereniging en vier Turken uit Amsterdam en Utrecht, zijn veroordeeld tot de kosten van het geding, te weten f650. Toon Hermans heeft gisteren de tentoonstelling van het Aalsmeerse bloemencorso geopend. Het corso st jaar in het teken van de vrouw onder het motto 'Bloemenhulde aan de vrouw'. Op de foto Toon Hermans vrouw Rietje. DOMBURG (ANP) - De vijfjarige Petra Jacobse uit Oostkapelle. die zondag dood in de duinen van Oostkapelle werd aangetroffen, blijkt te zijn vermoord door haar vijftienjarige pleegbroer Gerard M. Petra werd zondagmiddag na een intensieve zoekactie gedeeltelijk ontkleed in het duingebied te ruggevonden. Ze was vanaf za terdagmiddag vier uur zoek ge weest. Ze bleek gewurgd, na sexueel te zijn misbruikt. Gerard is gistermorgen aangehou den nadat hij op verzoek van de politie naar het bureau in Se- rooskerke was gekomen om en kele zaken om een rijtje te zetten. Daartoe Was eerder geen gele genheid geweest, omdat hij na de begrafenis van zijn zusje, woens dag, op schoolkampo was ge gaan. Even voor Gerard op het politiebureau aankwam werd echter duidelijk dat hij de dader Zondagmiddag was al verdenking tegen Gerard gerezen na een ge tuigenverklaring. Hij was zater dagmiddag met zijn zusje achter op de fiets in het duingebied ge zien. Gistermorgen meldde zich echter een Leeftijdgenoot van Gerard op het politiebureau. De ze kon zelfs precies de plaats en de weg aanwijzen waar hij Gerard en zijn zusje had zien fietsen. Ge rard bekende daarop gisteren vrij snel de moord op Petra. Een mo tief heeft hij niet kunnen geven. Gerard was een van de vier pleeg kinderen die in het gezin van de hoofdonderwijzer Jacobse waren opgenomen. Hij was de oudste en woonde al drie jaar bij hel gezin. De familie Jacobse had twee ei gen kinderen. Gerard zal, zo liet de Middelburgse kinderrechter gisteren tijdens een persconferentie weten, in een gesloten opvangtehuis worden geplaatst. Daar zal hij een per soonlijkheidsonderzoek moeten ondergaan. Het onderzoek in de zaak is gedaan door het veertig man sterk re cherche-bijstandsteam dat be staat uit 40 man rijks- en gemeen tepolitie. Dit team heeft de afge lopen maanden binnen zeer korte tijd drie Zeeuwse moorden c gelost en staat onder leiding v de Rotterdamse commissaris de Winter en de kapitein L. Provilij van de rijkspolitie. DEN HAAG (ANP) - Een speciale commissie van de sociaal eco nomische raad (SER) heeft gisteren het geschil behandeld'over de benoeming van de voormalige CNV-voorzitter Jan Lanser tot commissaris van Smit Internationale nv in Rotterdam. Twee van de zes ondernemingsraden van de sleepvaartonderneming had den hun veto uitgesproken tegen de benoeming van de heer Lanser. De raad van commissarissen en de heer Lanser hebben zich daarbij niet willen neerleggen. Zij hadden de SER verzocht het veto ongedaan te maken. Het is voor de eerste keer, dat een dergelijk geschil door de SER wordt behandeld. Sinds de structuur-wet van 1971 van kracht werd heeft niemand nog gevraagd een veto ongedaan te maken. Alle eerdere geschillen over commissarissenbenoemingen zijn tot nu toe in der minne geschikt. Zowel het bedrijfsleven als de ondernemingsraden kijken met grote belangstelling uit naar het standpunt van de SER. De jurisprudentie is met name van groot belang voor het in de toekomst te voeren beleid. De ondernemingsraden van Smit internationale havensleepdienst b. v. en Smit Vos b. v. hebben grote bezwaren tegen de persoon van de heer Lanser. Bovendien zijn ze geïrriteerd over de gevolg de procedure. In plaats van inspraak te krijgen bij de benoeming van de heer Lanser hèeft het concern de ondernemingsraden slechts ingelicht over de komst van de heer Lanser. "We worden niet serieus genomen en dan komt men met een man die voor ons niet te pruimen is", aldus dr. P. H. van Gorkum van het informatiecentrum ondernemingsraden, "bovendien heeft het bedrijf niet de gebruikelijke procedure gevolgd". ADVERTENTIE [BRINK Luchtverwarming /Jjf Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Postbus 337, Kalkovenweg 58,Telefoon (01720) 2 03 00 DEN HAAG (GPD) - Het Leger des Heils kan de plicht tot het instel len van een ondernemingsraad niet langer ontduiken. Dit zegt de Nederlandse Chr. Bond van Overheidspersoneel (NCBO) in zijn blad „Welzijn". De bond vindt dat de werknemers van het Leger des Heils medezeggen schap moeten krijgen, zeker nu de Raad van State hel beroep van het leger om ontheffing van de verplichting om een onderne mingsraad in te stellen, heeft verworpen. Volgens de bond zal er niet alleen een centrale ondernemingsraad moeten komen, maar ook onder nemingsraden bij de instellingen van het Leger des Heils met meer dan 25 werknemers. De NCBO meent dat de organisatie van het leger door de uitspraak van de Raad van State zal worden aange tast. Het veranderen van de „strijdmiddelen" aan de eisen van de tijd wordt echter noodza kelijk genoemd. n „Welzijn" wordt uitgebreid inge gaan op de bezwaren die de le gerleiding had tegen de instelling van een ondernemingsraad. Het verlenen van medezeggenschap aan haar werknemers is altijd als een aantasting van het wezen van de organisatie van het leger ge zien. De NCBO noemt de vrees van de leiding van het Leger des Heils voor een verbreking van de band tussen het leger als kerkge nootschap en als maatschappe lijke instelling, niet terecht. 3ij de indiensttreding van nieuwe medewerkers vraagt het leger de doelstelling te onderschrijven, zodat de ruimte voor andersden kenden niet groot kan zijn. Hel door het leger gebruikte argu ment bij de Raad van State dat de instelling van een onderne mingsraad de hiërarchische structuur zou aantasten, wordt door de NCBO van de hand ge wezen. De bond vraagt zich af of de huidige hiërarchische struc tuur nog wel aansluit bij de hui dige inzichten daarover binnen de samenleving van het leger zelf. Volgens de bond wijst het aantal uitgetreden officieren, de geringe werfkracht onder jongeren en de vergrijzing van het soldatenbe- stand in een andere richting. Een moeilijk te verteren zaak is, aldus de NCBO. dat in de Wet op de ondernemingsraden geen reke ning wordt gehouden met de vrijwilligers, al of niet heilsol daat. „Het druist wat in tegen ve ler rechtsgevoel dat de part-time werknemer wel stemrecht heeft en de officier - die volledig be schikbaar is - niet". Oud-minister Lubbers DEN HAAG (GPD) - Alsof een oorlog voor de deur staat zijn de werkgevers, werknemers, poli tieke partijen en kabinet bezig hun stellingen te betrekken voor het bezuinigingsdebat dat begin oktober zal losbarsten. Ruim drie jaar nadat minister Duisenberg het sein heeft gegeven voor een grootscheepse saneringsoperatie van de economie, kan de Kamer eindelijk haar oordeel geven over de inhoud van de bezuinigings plannen. Het debat valt samen met de algemene politieke en fi nanciële beschouwingen, wat na alle hoogdravende woorden over het „heilsplan" en „de grootste operatie sinds Lieftinck" zonder meer een anticlimax te noemen is. Mokkend heeft de Kamer zich hierbij neergelegd, want door het late tijdstip van indiening van Bestek '81 en de trage beant woording van de kamervragen is een aparte behandeling inder daad niet zinvol meer. Dit bete kent dat het kabinet is geslaagd in zijn praktische opzet om niet binnen enkele maanden twee maal de harde confrontatie met de Kamer aan te hoeven. Boven dien is - zo hoopt men - na de vakantieperiode de stoom wat van de ketel en zijn de maat schappelijke organisaties enigs zins bekomen van de eerste schrik. Het heetste hangijzer bij het debat zal niet eens meer de omvang van de ombuigingen zijn. Het kabinet is zoals bekend gaan zitten op 10 miljard, dus tussen de 18 miljard van WD en werkgevers en de 4 miljard van de PvdA in. Het CDA had aanvankelijk een voorkeur voor bezuinigingen van rond 7 a 8 miljard, maar de zakelijk leider van de CDA-fractie, Lubbers, heeft vorige week laten weten vrede te hebben met de voorge stelde 10 miljard. De gewenning heeft bij hem kennelijk ook een rol gespeeld, want Lubbers schreef letterlijk in het KVP-ka- derblad: „We groeien als het ware vanzelf in de 10-miljard-nood- zaak". Wat de 10 miljard betreft, lijkt er dus geen vuiltje aan de lucht voor Andriessen, ware het niet dat kort na het bijdraaien van Lub bers de scherpe kritiek volgde van het CNV, dat aanmerkelijk minder wil bezuinigen dan het kabinet, althans het snoeien in de sociale uitkeringen, de ziektekos ten en de woningbouw vierkant afwijst. De kritiek van het CNV is hard aan gekomen bij de CDA-fractie en het CDA-deel van het kabinet, met name AR-minister Albeda. Dat de FNV afwijzend zou reage ren lag voor de hand, maar bij eerdere gelegenheden placht het kabinet te zeggen dat de FNV nog niet dé vakbeweging vormt. Ge zien de opstelling yan het CNV kan men nu wel zeggen dat dé vakbeweging als geheel de plan nen van de regering afkeurt. Als er geen fikse wijzingen worden aangebracht riskeert het kabinet dan ook een regelrechte botsing met de vakbeweging, iets waar de WD (getuige de harde woorden van Van Aardenne) niet voor te rugdeinst, maar het CDA met af grijzen aan denkt. Waar blijft het maatschappelijk draagvlak, dat juist bij maatregelen als de kor ting op de sociale uitkeringen en de ambtenarensalarissen en het eigen risico voor ziektekosten zo nodig is, als de georganiseerde werknemers en bloc zich afwij zend opstellen? Het CDA zal in de Kamer ongetwij feld proberen enkele van de meest bekritiseerde voorstellen terug te draaien of af te zwakken. In dit verband is de waarschu wing van Aantjes van belang, dat het CDA zich het recht voorbe houdt wijzigingen voor te stellen zonder dat daar rechtstreekse fi nanciële compensatie tegenover staat. Dat voorbehoud heeft Aan tjes gemaakt omdat het kabinet zo laat kwam met de ombui gingsnota en een aparte behan deling van de voorstellen en in vulling daarvan in de afzonder lijke begrotingen niet meer mo gelijk was. De meeste moeite krijgt het kabinet met de feitelijke ontkoppeling van de sociale uitkeringen van het minimumloon en het eigen ri sico bij ziekenhuisopname. Het artikel van Lubbers is in dit ver band ook van belang want hij neemt het daarin op voor de niet- actieven. Lubbers bepleit een verdergaande inkomensgarantie voor de niet-actieven, die wat in komen betreft achterop dreigen te raken bij de actieven. Zijn voorstel heeft bij voorbaat de steun van de PvdA, die bij monde van het kamerlid Dolman de kri tiek zo verwoordde: „Het kabinet wentelt de bezuinigingen af op de zieken, de invaliden en de werk lozen in plaats van de meer weer bare loontrekkenden". Lubbers lijkt het met deze kritiek eens, wat een interessante krachtme ting belooft tussen de CDA-frac tie en het kabinet. Daarnaast blijft het initiatief-werk probleem door de hele discussie heenspelen. Tenslotte zijn de be zuinigingen bedoeld om meer werk te scheppen. De roep om zekerheid, dat in ruil voor forse bezuinigingen en inkomensma tiging ook de garantie staat van meer arbeidsplaatsen, is volledig te billijken. Niemand geeft graag een blanco cheque af. Helaas voor het kabinet zijn Albeda en Van Aardenne niet in staat of be reid gebleken die garantie te ge ven. Men bedient zich daarbij van de wat sofistische redenering dat minder winst in elk geval minder arbeidsplaatsen oplevert, waar uit uiteraard niet volgt dat daar om mèèr winst de enige uitweg is. Het kabinet en de werkgevers gaan dan voorbij aan de allezins reële mogelijkheid, dat meer winst wel eens even veel (of even weinig) arbeidsplaatsen oplevert, omdat de hogere winst voor ar beidsbesparende machines of nog andere doeleinden wordt aangewend. Een andere grote dreiging voor het kabinet, het financieringstekort dat alle records dreigde te gaan breken, is op het laatste moment bezworen. Enkele weken geleden zag het er nog naar uit dat An driessen met een tekort van 6,5 procent van het nationaal inko men zou blijven zitten, wat in zijn ogen, maar vooral in die van Ne- derlandsche-Bankpresident Zijl stra onaanvaardbaar was. An driessen maakte zich al op voor een extra rondje bezuinigingen a 500 miljoen, een vrijwel onmoge lijke opgave die zonder twijfel aanleiding had gegeven tot ern stige politieke problemen in de coalitie. Woensdag viel echter als een deus ex machina een bedrag van èèn miljard uit de hemel, als gevolg van de hogere opbrengst van belastingen en premies. Net op tijd had prof. Van den Belt van het Centraal Plan Bureau be rekend dat lonen en salarissen de afgelopen periode zo sterk geste gen zijn dat de overheid èèn mil jard extra kan incasseren. Op korte termijn kan Andriessen dus weer even ademhalen, want het tekort bedraagt nu nog „slechts" 6 procent (toch nog zo'n dikke 15 miljard). Maar op zich is de ont wikkeling allerminst positief. De extra opbrengst wordt vrijwel zeker veroorzaakt door een stij ging van de post incidenteel van net 2,5 procent. Voor de kosten ontwikkeling van het bednjLle- ven en dus voor het herstel van de economie een slechte zaak. Voor de PvdA is deze tweede ex plosie, na die van 1976, het argu ment om ook de incidentele loonsverbeteringen onder de cao afspraken te brengen. CDA en WD zeggen daarentegen: Zie je wel, de plannen van Den Uyl tot loonmatiging zijn tot mislukken gedoemd, want de post inciden teel is toch niet in de hand te hou den. In elk geval is Andriessen met de èèn miljard even uit de brand, maar of dat een blijvende ontwikkeling is, is twijfelachtig want de meevallers van vandaag zijn vaak de tegenvallers van morgen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7