"De oude rotten moesten eruit PvdA kiest toch voor de VVD VERTREK: (VETHOUDER VAN AKEN BIJ ZIJN „Bibliotheek voor nóg meer mensen toegankelijk maken Ledenvergadering beslist met grote meerderheid ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1978 LEIDEN Van Aken beent intussen onge durig rond in zijn werkkamer, onderbreekt zijn breedvoeri ge betogen af en toe om een nieuwe vraag mogelijk te ma ken, maar houdt vooral zelf liet woord. Dat gaat groten deels overtuigend en zelfbe wust, een enkele keer klinkt er iets.vragends door in zijn stem. "Het kan toch niet dat ik als wethouder voor economische zaken niet geschikt zou zijn, terwijl het bij gemeentebe drijven en personeelszaken wel in orde is. Dacht je dan niet dat ik dan niet een gevoel voor beleidsvorming had." Als wethouder riep Van Aken de afgelopen jaren een toe-/ nemende kritiek op. In zijn fractie kwam hij'steeds meer geïsoleerd te staan en in de raad brak men voprtdurend zijn economische beleid. "Het waren" - zegt de wethou der zelf - "veelal oppervlak kige opmerkingen. Die kri tiek miste diepgang Ze heb ben het nooit goed geargu menteerd, dat kunnen ze ook niet. Ik ben ook helemaal niet onder de indruk geweest van de moties die tegen mij zijn ingediend. Die moties had den dezelfde vluchtige op pervlakkigheid als waarmee men over dé problemen heenliep." Geen poot De fundamentele kritiek op zijn economische beleid verde digt Van Aken met een ver weer naar de geringe moge lijkheden die een gemeente heeft: "Je hebt wettelijk geen poot om op te staan. Je hebt meer voorschriften om een bedrijf weg te krijgen dan om het binnen te halen. Mijn lijf spreuk is dan ook geweest "Mogelijk maken wat moge lijk is". En als ik dat zeg be doel ik dat je je moet inleven in de ontwikkeling'van het bedrijfsleven en een goede relatie opbouwen." De scheidende wethouder be roemt zich op een uitstekend contact met en kennis van za ken van het bedrijfsleven: "Als op 't ogenblik iemand opbelt over een bedrijf dat gaat sluiten, dan zeg ik dat de kans één op honderd is dat ik het al niet wist. Ik weet van de bedrijven wat ze willen en wat de mogelijkheden zijn." Van Aken verdedigt zijn eco nomisch beleid verder met de beperkte ambtelijke onder bouw. "Toen ik kwam was er niets, ik moest het nog op bouwen. Wie na mij komt, heeft het voordeel dat eco nomische zaken goed in de picture staat, er een beman- berg aan gege- Goed beet Die opvolger kan niet zeggen: Er was niks, ik kwam hier en toen was er niets aan econo misch beleid. Het bed is er, er is een goed bed het overige textiel is ook aanwezig, het hangt er alleen van af of ze het ook op willen maken." Over zijn mogelijke opvolger wil Van Aken wel kwijt dat hij in de CD A-er Jan van Zijp een goede kandidaat ziet: "Die is steeds evenwichtig geweest, heeft ook niet zo gefulmi neerd." De scheidende PvdA- wethouder betreurt het dat de VVD-er Van Duijn zich geen wethouderskandidaat heeft gesteld: "Ik vind dat het ont wijken van zijn verantwoor-^ delijkheid." Overigens ziet hij Van Duijn niet graag op eco nomische zaken: "In 1970 wist ik meer van economi sche zaken dan Van Duijn in 1978." Van Aken kondigt al aan dat hij na zijn vertrek als wethouder zeker actief zal blijven op zijn werkterrein van economische zaken. Hoe hij dat concreet gestalte wil geven, kan hij niet zeggen. Reageert ongemeen fel op twijfel of zijn adviezen dan nog wel mee zullen tellen: "Het is een misvatting om te denken dat mijn woord an ders zou tellen als ik na 5 sep tember geen wethouder meer ben, maar nog over dezelfde kennis en ervaring beschik." Minder zelfverzekerd is de wet houder over zijn positie na zijn vertrek als wethouder. Hij ontwijkt vragen wat hij gaat doen, voorlopig heeft hij nog geen nieuwe baan, maar in politieke kring is het al ge ruime tijd een publiek ge heim dat Van Aken interesse heeft in een burgemeesters baantje. Ledigheid Zelf zegt hy alleen: "Ik weet niet hoe het zal voelen als je geen raadslid meer bent. Ambtenaren hebben me de laatste tijd al gevraagd: Valt er geen gat? Dat zal waar schijnlijk wel, maar meer in de zin datje er over heen moet om nieuwe dingen aan te pakken. Mijn vrouw is erg beducht voor ledigheid, die kan ontstaan. Ze doet ijverige pogingen om met me naar Amerika te laten reizen. Dat zou me geen en kele moeite kosten, we heb ben daar erg veel vrienden. Ik vind het ook erg lief van haar, maar ik ben er nog niet aan toe om me daar zorgen over te maken." LEIDEN - De ledenvergadering van de PvdA in Leiden heeft de vorige week geblokkeerde weg naar de WD weer vrij gemaakt. Met grote meerderheid (135 tegen 66 stemmen) nam de afdeling een motie aan om de stopgezette on derhandelingen met WD en D'66 weer te heropenen. De meerderheid van de afdeling oordeelde via de motie "dat de bestuurbaarheid van de stad Lei den en de verwezenlijking van het PvdA-verkiezingsprogram- ma ernstig in gevaar komen als de PvdA zichzelf tot oppositie zou veroordelen". De consequentie van oppositie was vorige week via de krap aange nomen anti WD-motie vastge legd als een links meerderheids college niet mogelijk zou blijken. De haalbaarheid van een derge lijk links college werd eerder de ze week door de meerderheid van de PvdA-fractie na een onder zoek als onmogelijk beoordeeld. Tegenover de motie om de onder handelingen met WD en D'66 te heropenen stond een voorstel van de fractie-minderheid. Deze stelde voor een links minder heidscollege te vormen met steun van PPR, PSP en CPN. Van dit college zouden tenminste twee zittende PvdA-wethouders deel uit moeten maken en werd daar naast een voorkeur uitgesproken voor de eigen onderhandelings leider Duivesteijn en PPR- raadslid Beijen als wethouder. Vemaggelen Dit minderheidsvoorstel kwam door de beslissing over de motie om het overleg met D'66 te hero penen niet meer in stemming. De afdeling stemde eerder wel een voorstel af om D'66 bij de vor ming van een college tenminste één wethouderszetel te geven. Dit voorstel werd vanuit een minderheid in de afdeling inge diend en werd door onderhande lingsleider Duivesteijn als "het vemaggelen van de zaak" beti teld. De discussie in de afdeling speelde zich af rondom het standpunt van de meerderheid en de minder heid in de fractie. Als woord voerder van de meerderheid be pleitte Duivesteijn een coalitie met de WD en D'66 omdat dit college op een meerderheid steunt. Een links minderheids college wees hij als te onzeker en afhankelijk van andere partijen - vooral D'66 - af. "Ik noem het de kiezers belazeren als je in een college kunt komen met vier wethouders en een pro gramma waar je je vooreen groot deel in kunt herkennen en je doet dat niet", zei hij in de discussie. Gezichtsverlies Als woordvoerster van de minder heid noemde Joce Hes een coali tie met WD evenzeer onzeker. Zij voorzag dat de PvdA dan sterk afhankelijk is van de WD. Volgens haar heeft een links col lege meer kwaliteit en is dat door steun van D'66 beslist niet onze ker. Verder voorzag zij "gezichts verlies" als de afdeling op zijn eerdere afwijzing van de WD zou terugkomen. Bij de discussie in de afdeling kwam van de tegenstanders de: vrees naar voren dat de PvdA on vermijdelijk naar het midden schuift. Sterke kritiek kwam er op de zittende wethouders, die geen zitting zouden willen nemen in een links college. Deze opstel ling werd overigens door fractie voorzitter Duivesteijn ontkend. De voorstanders van een coalitie met de WD erkenden dat de li beralen geen eerste keuze zijn, maar de PvdA zich in een mach teloze positie manoeuvreert in een links minderheidscollege, vanwege de wankele basis die er dan is. "We maken onszelf dan afhankelijk van D'66, waarvan we altijd steun nodig hebben", werd onder meer gezegd. Bij de stemming over de motie stemde de minderheid in de PvdA-fractie - Hes, Van Dongen, Groos en Mentzij - tegen. De verwachting is echter dat zij de beslissing van de afdeling loyaal zullen uitvoeren en de vorming van een links/liberaal college mogelijk zullen maken. De PvdA-fractie vergadert vandaag over de voortzetting van de on derhandelingen met WD en D'66. De feitelijke onderhande lingen zullen echter niet eerder dan maandag beginnen. De PvdA wil zich in het weekeinde nader beraden over de verdere aanpak. Bij het verdere overleg zal vooral de wethoudersverdeling nog een knelpunt zyn. Nieuwe bibliotheek-directeur De Caluwé: LEIDEN - "Wat ik wil, dat is de bibliotheek voor méér groe pen mensen toegankelijk maken. Voor degenen die nog drempelvrees hebben. De mensen die nu lid zijn van een bibliotheek, die komen toch wel aan hun trekken. Maar die andere groep moetje binnen halen. Er is voor de biblio theek een grote taak wegge legd. De bibliotheek moet in formatie aandragen, inspelen op specifiek Leidse proble men. De verhouding tussen de studenten en de Leidse bevolking bijvoorbeeld, of renovatie - als anderen daar al niet voor zorgen". De kersverse directeur van de Leidse stichting openbare bibliotheek Leiden, A.O.J.M. de Caluwé (35) heeft uitge sproken ideeën over wat een bibliotheek voor de gebrui kers moet betekenen. En dat terwijl hij uit een andere tak van het welzijnswerk afkom stig is: het vormingswerk. Tot 1 september was hy werk zaam als coördinator van het Vormingsinstituut West Bra bant. Pionierswerk dat al zijn tijd opslokte. "Alles moest worden opgezet. Cursussen die de de dorpjes toegebracht moesten worden. In al die dorpen was de bibliotheek vaak het enige ontmoetingspunt. Via de bibliotheek probeerden we de mensen te bereiken. Het bibliotheekwerk is voor mij dan ook een liefde die in zes jaar vormingswerk is ge groeid. Vormings- en bibliotheekwerk kunnen elkaar dan ook goed aanvullen. De één geeft in formatie, de ander verwerkt die. De bieb moet een plek zijn waar je aan je eigen ont wikkeling kunt werken", zo filosofeert hij van de hak op de tak springend. De huisvesting van het hoofd gebouw aan de Breestraat en de filialen' van de bibliotheek is één van de taken die De Caluwé onder zijn hoede zal nemen. "Belabberd" zo noemt hij de huisvesting aan de Breestraat. "Daar is niet te werken. Het komt voor, zo heb ik me laten vertellen, dat mensen er hun benen bre ken Gelukkig gaat er iets veranderen". De Caluwé doelt daarmee op de nieuwbouw in het Heerenlo gement, de zogenaamde Burchthof waar de vestigin gen aan de Steenschuur, de Breestraat en de Plantage in ondergebracht kunnen wor den. Er staat op bibliotheek gebied in Leiden nog meer te gebeuren. Het filiaal in de Me- renwijk dat nog dit jaar opent moet van personeel worden voorzien, maar waar dat per soneel vandaan komt weet ook De Caluwé nog niet pre cies. Gewacht wordt nog op een definitieve uitspraak van CRM over de aanvraag van vier personeelsleden. Komt de zaak niet voor elkaar dan zal uit de bestaande bezetting personeel worden gevormd voor de Merenwijk. Dat zal dan weer consequenties heb ben voor de openingstijden van de bibliotheken in de stad. "Alle zeilen zullen moe ten worden bijgezet om het huidige takenpakket te con tinueren" zegt De Caluwé over de krappe personeelssi- tuatie. "Door de bibliothee kwet van '75 is nu eenmaal veel meer werk ontstaan, niet alleen in de uitleen maar ook in opvang van jeugd. Er was veel personeel nodig om de jeugd, die bijna gratis van een bibliotheek gebruik kan ma ken, bezig te houden. In de profielschets voor een nieuwe directeur werd niet voor niets iemand uit het welzijnswerk gevraagd". Al met al is De Caluwé bijna op gelucht dat de huidige direc teur, de heer Hariot, nog twee jaar als adviserend directeur aanblijft, tot deze met pen sioen gaat. "Een luxe situa tie" geeft hij toe. "Maar tege lijkertijd goed dat iemand die er nog fris tegenover staat de hele verbouwing kan bege leiden". En dan wat peinzend: "Hariot is moe MIEP DE GRAAFF De nieuwe bibliotheekdirecteur De Caluwé: alle zeilen bijzette» LEIDEN - "Je moet eens horen wat ik aan telefoontjes kreeg, wat ik aan alle mogelijke at tenties ontving. Er stonden wel mensen voor mij gereed om een actie te beginnen. Dat heb ik in alle standen tegen gehouden, heb gezegd dat ik dat niet wilde omdat ik het onzin vond om actie te voe ren, zo van "Stem van Aken want hij heeft dit en dat ge daan..." Waarom ik dat niet wilde? Kom nou, het gaat toch niet om my." Het laatste klinkt minder over tuigend dan zou moeten. PvdA-wethouder en loco burgemeester Tinus van Aken probeert voortdurend en manmoedig onverschil ligheid voor te wenden over zijn politieke afscheid. Maan dag valt voor hem het doek en Door Kees van der Malen komt een voorlopig en on verwachts einde aan een poli tieke loopbaan van 23 jaar in de Leidse gemeenteraad. "Ja gisteren was het precies drieëntwintig jaar. Op 29 au gustus ben ik er tussentijds ingekomen als opvolger van Van der Hoeven. Ik stond op het punt om met vakantie te gaan toen ze me waarschuw den. „Een onverwachts als zijn entree in de Leidse raad verloopt voor Van Aken zo veel jaren later zijn vertrek uit de plaatselijke politieke are- Vernederend die in de vijftiger jaren als een enfant terrible in de bezadigde Leidse raad kwam, in zijn fractie opklom tot frac tievoorzitter en vier jaar gele- den zitting nam in het eerste linkse college van burge meester en wethouders in Leiden, is op vernederende en pijnlijke wijze tot een poli tiek afscheid gedwongen. Een lage klassering op de PvdA-kandidatenlijst hield hem buiten de raad. Een bla merende afwijzing als kandi daat was hem eerder nog net bespaard gebleven. Van Aken is slechts moeizaam tot spreken bereid. Direct na de beslissende verkiezings uitslag weigerde hy ieder in terview, enkele weken voor zijn afscheid heten drukke werkzaamheden een beletsel. Verklaart laten "Ik barst nog van het werk" en reageert geïrriteerd op onbegrip of het nog wel nodig is die laatste dagen. Heftig en fel: "Dat vind ik niet te vreten zo'n op vatting. Ik ben ingehuurd voor een taak, die eindigt op 5 september en daar houd ik De persoonlijke consequenties van zijn gedwongen politieke afscheid probeert Van Aken door algemene uitspraken te verhullen, emoties en gevoe ligheden worden gemaskeerd .door grote woorden: "Ja de politiek is een hard bedryf. Je weet dat je telkens voor een periode wordt gekozen met alle kans datje tussentijds je congé krijgt," zegt hij met een vreemde vanzelfsprekend heid. Oude rotten Anderhalf uur later, na veel doorvragen, worden die al gemeenheden doorbroken en is een begin van persoonlijke geëmotioneerdheid zicht baar. Slaat enkele malen met de zijkant van zijn hand op ta fel, zijn ogen krijgen iets drei gends en zegt fel: "Natüurlijk is het voor mij duidelijk. Ik ben er met anderen buiten ge zet door mensen die maar één doelstelling hadden en dat was om een aantal oude rot ten van de lijst te krijgen." Van Aken bedoelt de eigen ledenvergadering die met hem ook de senioren Van der Horst en Van Baaren weg poetste. De scheidende PvdA-wethou der ziet zijn gedwongen af scheid allerminst als een af keuring van zijn - herhaalde lijke omstreden - persoon - en een - vaak fel omstreden - beleid: "Het is zonder enig ar gument gebeurd. Er werd aan de afdeling gevraagd of nog iemand het woord wilde en er was niemand." Of hij zich er niet tegen had willen verzetten, zelf lag hy toen in het ziekenhuis: "Het is zinloos om te proberen argu menten op tafel te leggen te gen een groep die volstrekt niets wil horen. Je bent alleen onderworpen aan de opkomst binnen de ledenvergadering in een tijd waarin de opkomst slechts is, waardoor mensen die iets willen dat er ook door kunnen drukken."

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3