Bureau SPD'er Holtz doorzocht LAATSTE POGING TOT VREDE 5 6 7 Verdeeldheid bij Spaanse politie MEI Politicus ontkent spionage Nkomo en Kaunda ontkennen ontmoeting Nicaraguaanse garde slaat opstand neer Carter, Sadat en Begin in Camp David Nieuw kabinet IJsland 40.000 LIBANESE GEZINNEN VERDREVEN ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1978 BONN (DPA, Reuter) - Beambten die een onderzoek instellen naar het jongste spionage- schandaal in West-Duitsland, hebben gisteren het kantoor doorzocht van de 34-jarige dr. Uwe Holtz, een lid van de Sociaal-Democratische Bondsdagfractie die sinds 1974 voor zitter is van de commissie voor ontwikkelingshulp. Een half uur tevoren had de in spoedzitting bijeengeroepen Bondsdag de onschendbaarheid van de betrokken af gevaardigde opgeheven. fende commissie om de on schendbaarheid van de betrok ken afgevaardigde op te heffen. Officieel werd diens naam niet genoemd. Voorzitter Carstens die als enige het woord voerde, legde er de nadruk op dat de uitspraak van de Bondsdag geen oordeel inhoudt over de betrokkene. Holtz stemde zelf ook voor ophef fing van zijn onschendbaarheid. Hij heeft herhaaldelijk verzekerd dat de verdenking dat hij een communistische agent zou zijn, volkomen ongegrond is. Terwijl zijn kantoor werd doorzocht, verklaarde hij het slachtoffer te zijn van een "campagne van ta melijk grote omvang". Dr. Holtz die historicus is, zei ook dat hij geen voet meer in zijn bureau had gezet sinds een journalist hem had ingelicht over de tegen hem bestaande verdenking. Later op de dag werd ook het huis van de ouders van Holtz te Mett- mann, op 15 km ten oosten van Düsseldorf in de deelstaat Noordrijnland-Westfalen, door zocht. De Bondsdag handelde op verzoek van de hoogste openbare aankla ger, Rebmann, die woensdag had bekendgemaakt dat hij een on derzoek instelt naar mogelijke inbreuken op de staatsveiligheid. Eerder hadden bladen van de rechtse Springer-pers bericht dat een naar het westen overgelopen Roemeense staatssecretaris, Pa- cepa, tegenover de Amerikaanse geheime dienst'CIA had onthuld dat zich in de hoogste Westduitse regeringskringen communisti sche spionnen bevonden. De 320 van de 518 telegrafisch opgeroe pen Bondsdagleden, die aan de buitengewone vergadering deel namen, steunden unaniem de aanbeveling van de desbetref- LUSAKA (Reuter, AFP) - De Rho- desische guerrilla-leider Nkomo heeft tegengesproken, dat hij midden-augustus in het geheim een samenkomst heeft gehad met premier Smith van Rhfodesië. Ook president Kaunda van Zam bia heeft gisteren ontkend dat hij een ontmoeting zou hebben ge had met Smith en Nkomo. Be richten over de bijeenkomst van twee in Rhodesië zich bevinden de Rhodesische nationalisten bisschop Muzorewa en ds. Si- thole zijn volgens Nkomo 'onzin' "Zij zijn bang van hun eigen schaduw", zo zei Nkomo van Mu zorewa en Sithole, twee van de drie zwarte leden van de Rhode sische overgangsregering. "Smith is hun man en zij denken, dat Smith hen in de steek zal la ten. Als zij dromen, dromen zij van Nkomo", aldus de guerrilla leider. De twee gematigde zwarte leiders hebben verklaard, dat Nkomo op 14 augustus een sa menkomst had met Smith en met president Kaunda van Zambia en de voormalige Nigeriaanse mi nister van buitenlandse zaken Garba. In Zambia is geen officieelDe beroepsvereniging commentaar te krijgen op de be- politieagenten Bahr Behalve Holtz is in de berichten over mogelijke spionage ook de eveneens 34-jarige Joachim Broudre-Groeger genoemd, een naaste medewerker van Egon Bahr. de secretaris van de So ciaal-Democratische Bondsdag fractie en een van de belangrijk ste Westduitse politici bij het streven naar normalisering van de verhouding met de Oosteuro- pese staten. Volgens bladen als "Bild" en "Die Welt" zou de over gelopen Roemeen Broudre- Groeger hebben genoemd als een communistische agent. Deze heeft zich naar aanleiding van die* beschuldiging ter beschikking van de autoriteiten gesteld. Evenals hij zelf heeft ook Bahr deze beschuldiging onwaar ge noemd. De SPD heeft Broudre- Groeger dan ook in zijn functie gehandhaafd. Van officiële zijde is er tot dusver niets tegen hem ondernomen. In de lezing van de CDU en de Springer-bladen zou het nu om een spionagezaak gaan van ten Egon Bahr rechts afgevaardigden worden minste hetzelfde formaat als het geval-Guillaume. Deze naaste medewerker van de toenmalige bondskanselier Willy Brandt zit een gevangenisstraf van 13 jaar uit wegens spionage voor de DDR. Zijn ontmaskering leidde tot het aftreden van Brandt. Het staat echter vast dat de twee mannen die tot dusver zijn ge noemd - Holtz en Broudre-Groe ger - veel minder belangrijke fi guren zijn dan Guillaume. Arrestaties Gisteravond werd in welingelichte kringen in Wenen vernomen, dat in Boekarest twaalf hoge legerof ficieren van het leger en de vei ligheidsdienst zijn aangehouden in verband met het overlopen van de Bondsdag. Beide spionageschandaal betrokken te zijn. Nixon gaat toch naar Australië SAN Dl EGO (UPI)- De voormalige Amerikaanse president Nixon gaat later deze maand naar Au stralië, ondanks een verklaring van de Australische regering dat premier Fraser het te druk heeft om hem te ontvangen. De krant San Diego Union, die gisteren van Nixons bezoek melding maakte, zei dat de oud-president ook naar Zuidoost-Azië gaat. Het verhaal in de krant was van de hand van hoofdredacteur Gerald L. Warren, een officiële woord voerder van Nixon in de periode 1969-1974. De voormalige Ameri kaanse leider heeft volgens het artikel "volledig begrip voor het feit dat premier Fraser hem niet kan ontvangen. President Nixon heeft sinds de Tweede Wereld oorlog, toen hij met Australische militaire eenheden opereerde, veel respect voor het Australi sche volk". Pacepa. die behalve staatssecre taris ook luitenant-generaal was. Volgens genoemde kringen zou de Roemeense minister van defen sie, generaal Coman, sinds eind juli niet meer in het openbaar zijn gezien. Begin augustus verdween Pacepa uit een hotel in Keulen waar hij op dienstreis verbleef. Een voormalige officier van de veiligheidsdienst, Doicaru, werd vorige maand plotseling als mi nister voor het toerisme vervan gen, een post die hij pas vijf maanden bezette. Doicaru was daarvoor staatssecretaris van binnenlandse zaken, evenals Pa cepa. Onder dit ministerie valt de veiligheidsdienst. Pacepa en Doicaru waren beiden persoon lijke adviseurs van staats- en par tijleider Ceausescu. Regering-Suarez verweten te slap te zijn i MADRID (GPD) - De verdeeldheid in het Spaanse politieapparaat óver het communiqué van de be roepsvereniging van politieagen ten, waarin de regering-Suarez als slap wordt beschreven en ver antwoordelijk wordt gesteld voor het toenemende terrorisme in het land, begint ernstige vormen aan te nemen, maar wordt op de ty pisch Spaanse genuanceerde manier gespeeld. Aan de ene kant verklaren woordvoerders van de beroepsvereniging dat men tot een akkoord wil komen met het directoraat-generaal van de poli tie, aan de andere kant gaat het beroepscollege de minister van binnenlandse zaken juridisch vervolgen wegens het ontslaan van het veertien man tellende be stuur. Spaanse onvermin- wering van Muzorewa en Sithole. derd voort met het verzamelen van handtekeningen van leden die achter het communiqué van de veertien ontslagen politie mannen staan. Volgens de ver- .eniging staat bijna 100 procent van de politie in Barcelona achter de nota en heeft men in Madrid \reeds meer dan 2000 handteke ningen verzameld, terwijl de ver eniging uit het gehele land aan vragen voor het lidmaatschap ontvangt van nog niet aangeslo ten politiefunctionarissen die hun handtekening willen zet ten. De actie van de beroepsvereniging van politieagenten ontvangt ook steun van sommige sectoren van het leger. De extreem-rechtse pers van Madrid, het och tendblad El Imparcial en de mid dagkrant El Alcazar, buiten de actie van de ontslagen politiea genten uit met aan waanzin gren zende aanvallen op leden van de regering, waarbij met gegevens gemanipuleerd wordt alsof het over een cowboyfilm gaat. El Imparcial publiceerde donder dag een open brief, gericht aan koning Juan Carlos, van luite nant-kolonel Antonio Tejero Mo lina van de extreem-rechtse guardia civil, waarin hij verklaart dat de nieuwe democratische grondwet geen reële waarde bezit en dat de krachten van het „anti- Spanje" - een door Franco uitge vonden term die seperatisme, communisme en vrijmetselarij omvat - welig tieren om Spanje zo snel mogelijk in de afgrond te storten. Volgens welingelichte kringen heeft de minister van defensie luitenant-kolonel Molina, die in oktober van het vorig jaar wegens insubordinatie een disciplinaire straf opliep, vrijdagmiddag op staande voet ontslagen. Het ministerie van binnenlandse zaken gaat binnenkort het po litieapparaat ingrijpend hervor men. Grootste verandering is de doorstoting van jonge, veelal academisch gevormde politiea genten naar verantwoordelijke posten. Daarnaast wil het minis terie 857 politieagenten met ver vroegd pensioen sturen. De ministerraad is vrijdag onder leiding van premier Suarez in spoedzitting bijeengekomen om de ontwikkelingen binnen het politieapparaat en het onlangs aangekondigde offensief van ETA-politico-militar, de pressie groep van de Baskische afschei dingsbeweging, tegen alle po litieagenten in het Baskenland, te bestuderen. Politieke waarne mers hebben verklaard dat er een ernstige regeringscrisis in de lucht zit. MANAGUA (AFP/DPA) - De overmacht van de Nicaraguaanse nationale garde is te groot geble ken voor de naar schatting 500 jeugdige tegenstanders van het regime-Somoza in de stad Mata- galpa. Onder druk van een her nieuwd offensief van de rege ringstroepen trokken de rebellen zich donderdagnacht nassaal te rug in de bergen. De gevechten in Matagalpa. dat 120 kilometer ten noorden van Ma nagua ligt, waren dinsdag uitge broken. Twee dagen eerder had den de opstandelingen, waaron der kinderen van 12 jaar, de hele binnenstad voorzien van prik keldraad. Zij schiepen een soort van niemandsland waarbinnen elke nationale gardist werd be schoten. Ter voorbereiding op een grondof- fensief tegen de kinderen, bom bardeerden vliegtuigen dinsdag vijf uur lang delen van de stad. Dinsdagnacht rukten de grond- eenheden op, aangevoerd door de zoon van president Somoza. Door de heftige tegenstand die de op standelingen boden, konden de troepen pas gisteren definitief het verzet breken. Zij gebruikten tanks, helikopters en jeeps voor zien van zware mitrailleurs om het verzet te breken. De verdedi gers vochten terug met voorna melijk hand(vuur) wapens. Vol gens schattingen van het Rode Kruis zijn bij de gevechten vijftig mensen gedood en tweehonderd gewond geraakt. De studenten en scholieren kregen bij hun strijd tegen de nationale garde veel steun van de bevolking van het 50.000 inwoners tellende Mata galpa. Volgens sommige berichten zou den de opstandelingen donder dagnacht kans hebben gezien om onder dekking van het duister ongemerkt de stad te verlaten. DEN HAAG (ANP) - Vijf jaar na de oktober-oorlog komen de hoogste politie ke leiders van de V.S., Egypte en Israël op 5 sep tember in Camp David (Maryland) op uitnodiging van president Carter voor een top bijeen in een kri tieke poging het vastgelo pen vredesoverleg over het Midden-Oosten te redden Velen hadden verwacht dat de op zienbarende reis van president Sadat van 19 november vorig jaar naar Jeruzalem - na bijna 30 jaar eindelijk een erkenning van de Joodse staat - een krachtige im puls zou geven aan de vredesin spanningen. Deze waren op een laag pitje komen te staan door de machtswisseling en in Washington (waarmee een einde kwam aan de Pendeldi plomatie van Henry Kissinger) en Israël (waar de nationalistische leider Menachem Begin na 29 jaar oppositie aan de macht kwam) en door de burgeroorlog in Libanon. Kloof Maar al spoedig - tijdens het tegen bezoek van premier Begin op 25 december aan Egypte - bleek eens te meer hoe groot de kloof tussen beide partijen was. Het antwoord van de Israëlische leider op het Egyptische vredesi nitiatief bood volgens Sadat geen enkel vooruitzicht op de conces sies die Egypte wenst: terugtrek king uit alle bezette gebieden (de Sinai, de westelijke Jordaan-oe- ver met inbegrip van het gean nexeerde Oost-Jeruzalem, Gaza en Golan) en een verwerkelijking van de nationale rechten van het Palestijnse volk. Begins voorstellen hielden in een bijna volledige ontruiming van de Sinai en tijdens een interim periode van vijfjaar een beperkte mate van zelfbestuur voor de westelijke Jordaan-oever en Ga za. Daarop werd besloten tot ver der overleg in te vormen com missies voor politieke en econo mische zaken. Dit commissie-overleg werd echter in januari reeds afgebroken door president Sadat. De halsstarrige politiek van de Israëlische leider inzake de Joodse nederzettingen in de bezette gebieden, die door premier Begin als "bevrijde" ge bieden werden beschouwd, wek te veel wrevel, ook bij de V.S. De betrekkingen van Israël met zijn grootste bondgenoot bereikten tijdens het bezoek van de Israëli sche leider aan Washington op 22 maart dan ook een dieptepunt. Ook een in juli op voorstel van Washington op Leeds-Castle in Engeland gehouden conferentie van de ministers van buitenland se zaken van de drie landen bleef zonder resultaat. Front Intussen hadden de radicale Arabi sche landen en Palestijnse ver zetsorganisaties een "vastbera denheidsfront" gevormd uit pro test tegen het vredesinitiatief v president Sadat dat zij als verraad beschouwden. Aanvallen tegen Israëlische doelen bleven niet uit. Een aanslag op een Israëlische bus bij Tel Aviv die 35 mensenle vens eiste, leidde op 14 maart tot de Israëlische invasie op Zuid- Libanon. Israël en de bezette gebieden Later mondden conflicten tussen radicalen en meer gematigde Palestijnse verzetsorganisaties uit in aanslagen op wederzijdse vertegenwoordigers of doelen, zoals in Koeweit, Londen, Parijs, Karatsji. Een aanslag in Beiroet op 13 augustus eiste 100 slachtof fers. Druk van de V.S. op de steeds meer uiteen drijvende partijen in het Midden-Oosten-conflict bracht wel beweging in de standpunten van Egypte en Israël. Cairo sprak niet meer over de noodzaak tot vorming van een Palestijnse staat in het gebied van de westelijke Jordaan-oever en Gaza. Het stel de voor de westelijke oever aan Jordanië toe te wijzen en Gaza. Het stelde voor de westelijke oe ver aan Jordanië toe te wijzen en Gaza aan Egypte. Israël zou akkoord gaan met een territoriaal compromis indien een concreet voorstel voor een vredesregeling uitgaande van dat beginsel, aan Israël zou worden voorgelegd. Voorts zou de kwes tie van de soevereiniteit over de westelijke oever en Gaza na een periode van vijfjaar "zelfbestuur onder toezicht" besproken kun- Muurvast Maar nog dezer zei premier Begin: "Als er in Camp David eisen voor de ontmanteling van Joodse ne derzettingen zullen worden ge daan. zal er geen akkoord zijn". En zo lijken de standpunten muur vast te zitten. Waarnemers kun nen derhalve moeilijk zien wat voor versoepeling Camp David zou moeten brengen. Israël zei te willen streven naar het bereiken van een "permanent deel-akkoord", maar Egypte heeft dit a' van de hand gewezen. Het wil een alomvattende rege ling en geen afzonderlijke rege ling met Israël. President Carter, die met het hou den van de top zijn hele prestige in de waagschaal stelt, heeft ge zegd dat een mislukking kan lei den tot een nieuwe oorlog. In het weer tot de tanden bewapen de Midden-Oosten zou een nieu we oorlog nog vernietigender kunnen zijn dan die van vijfjaar geleden met al zijn risico's van het uit de hand lopen van de si tuatie en het hanteren van het oliewapen. De gematigde houding van Saoedi- Arabië, het grootste olie-expor terende land ter wereld, ten op zichte van de V.S. hangt voor een groot deel samen met de ver wachting dat Washington alles zal doen om een bevredigend compromis in het Midden-Oos ten te bereiken. Buffer Intussen heeft Moskou de V.S. ge waarschuwd vooreventuele mili taire plannen m.b.t. het Midden- Oosten. Via minister Gromyko van buitenlandse zaken reageer de het kennelijk op door het witte huis afgezwakte maar niet geheel tegengesproken berichten dat Washington zou kunnen voor stellen Amerikaanse militairen als buffer tussen Arabieren en Is raeli's te laten fungeren. Ook premier Begin wees deze moge lijkheid van de hand. Zo begint de top in een sfeer van onzekerheid en lijkt er volgens waarnemers weinig speelruimte te bestaan om meer te bereiken dan het scheppen van een nieuw klimaat op hoog niveau en het opstellen van een beginsel verklaring. De „geest van Camp David" zou dan een nieuwe be reidheid opleveren om alles in het werk te stellen om concrete vorderingen te maken op de moeizame weg naar vrede. Inmiddels schijnt de nationale sta king die door de vakbonden en werkgevers is uitgeroepen om Somoza te dwingen af te treden, zich verder uit te breiden. Dit on danks een herhaalde waarschu wing van de minister van arbeid dat de staking illegaal is en dat elke winkel die dicht is. een boete zal krijgen van zeventig dollar. REYKJAVIK (Reuter, dpa) - Met de installatie van een coalitieka binet van de progressieve (cen- trum)partij met de sociaal-demo craten en de linkse volksalliantie is een eind gekomen aan een poli tieke crisis op IJsland die sinds de algemene verkiezingen in juni bestond. Premier is de leider van de progressieve partij, Olafur Jo- hannesson. Zij partij beschikt over 12 zetels in de 60 zetels tel lende volksvertegenwoordiging. De andere twee coalitiegroepe ringen hebben elk 14 zetels. Elke groepering levert drie ministers. Panamese leider treedt af PANAMA (UPI) - De Panamese leider generaal Tprrijos heeft gis teren aangekondigd dat hij zal af treden als regeringsleider van Panama, maar dat hij aanblijft als bevelhebber van de nationale garde. De speciale constitutio nele bevoegdheden, krachtens welke Tornjos zijn functie uitoe- ✓fent, lopen 11 oktober af. Wil hij na die datum Panama blijven re geren, dan zou dat moeten zijn als president. Panama heeft nu een president (Lakas) met een uitslui tend repensentatieve functie. Torrijos liet gisteren echter we ten dat hij het presidentschap niet ambieert. Hij steunt de kan didatuur van minister van on derwijs Royo voor het president schap. De nieuwe president moet voor 11 oktober door het parle ment worden gekozen. BEIROET (AFP) - Eenderde van de Libanese bevolking, 40.000 ge zinnen, is momenteel van zijn woonplaats verdreven, aldus de Libanese minister van arbeid en sociale zaken, Rizk. Door de ge vechten in Beiroet en het noor den van het land zijn de laatste dagen 40.000 gezinnen gevlucht. Tijdens de Israëlische inval van maart waren 30.000 gezinnen op de vlucht geslagen en nu die nauwelijks teruggekeerd zijn, ondergaan anderen hetzelfde lot, zei hij, "De staat moet doorlo pend eenderde van zijn inwoners te hulp komen", zei hij. Voor de aanschaf van levensmiddelen heeft Libanon al 20 miljoen pond (ongeveer 15 miljoen) moeten uitgeven en als de toestand zo slecht blijft zal het land hulp moeten vragen aan internatio nale organisaties zoals de FAO, aldus Rizk. gebruiksgoederen kleine elektrische huishoudelijke apparaten UTRECHT openingstijden: zo 3 september 10-18uur, overige dagen 9-l8uur JirrauMu nucnouMU uuMUCNUf

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11