DENEMARKEN STAAKT Guerrillaleider Rhodesië in overgangs regering Bijzondere zitting parlement in Bonn NAAST HET NIEUWS Burgeroorlog dreigt in steden Nicaragua „Regering offert arbeiders op" IJsland heeft regering Voorzitter tot verkiezingen 99 Onderzoek naar spionage Een vluchteling uit de stad Matagalpa laat zijn dochtertje een witte vlag dragen terwijl hij zelf wat bezittingen draagt. Vele burgers ontvluchten de stad vanwege de hevige gevechten MATAGALPA (Reuter/AP) - De nationale garde van Nica ragua is er gisteren ook ha uren van bittere straatge vechten niet in geslaagd de opstandelingen die een groot deel van de stad beheersen - "binnen een paar uur uit te roken", zoals de oorspronke lijke bedoeling van een grote aanval was. Het legertje van ongeveer 400 meest jongeren sommigen van slechts twaalf jaar, sloeg de aanval van de zwaar bewa pende militairen, door zijn sluipschutterstechniek met slechts pistolen en lichte wa pens af. In totaal zijn er bij de gevechten die het karakter van een bur geroorlog krijgen in de stad in de afgelopen vijf dagen 2,1 doden gevallen en ruim hon derd gewonden. Heftige beschietingen waren er de oorzaak van dat honder den inwoners van Matagalpa gisteren enkele persoonlijke bezittingen bijeenpakten en de stad verlieten, terwijl het leger intussen de stad binnen trok om een eind te maken aan de nu reeds vier dagen durende opstand tegen het bewind van president Anas- tasio Somoza. "Operatie schoonmaak", zoals de nationale garde de actie noemde doorbrak een wankel bestand dat de garde een hal ve dag eerder had gesloten met de burgers die de stad grotendeels in handen had den. In het bestand werd bepaald dat de garde de stad binnen mocht met dien verstande dat zij het vuur zou openen op een ieder die een wapen in de hand hield of op de garde schoot. De voorwaarden stonden in een pamflet dat was aangeplakt bij de ingang van de grootste Rode Kruis post aan de rand van de stad. 'Teder die op de nationale garde schiet zal worden ver volgd waar hij ook naar toe gaat", aldus voorwaarden voor een wapenstilstand.' Gedurende de nachten ochtend werd het bestand incidenteel geschonden door geïsoleerde schietpartijen. Sinds afgelo pen zaterdag was de stad voor het grootste deel in handen van burgers en leden van het Sandinistisch bevrijdings front. De nationale garde had nog maar een klein gebied over, rond de grootste kazer- Zwarte baretten Toen het leger rond half twaalf 's morgens (plaats, tijd) de stad binnentrok braken er heftige vuurgevechten uit. Soldaten met zwarte baretten renden in kruiphouding naar het centrum van de stad ter wijl ze onderweg schoten op jongeren die hen vanaf barri caden met zandzakken be stookten. De zwarte baretten vormen het keurkorps van de nationale garde, die totaal 7.500 manschappen heeft en zowel als leger en als politie macht fungeert. Enige jonge vrouwen gewa pend met pistolen schreeuw den vanachter een barricade naar een oude man en twee vrouwen die de straat wilden oversteken: "Burgers, kom niet hier naar toe. Wij zijn in oorlog". Het was moeilijk het aantal op standelingen te schatten, schijnlijk enkele honderden. Een jonge gewapende op standeling zei vanachter zijn barricade van.zandzakkén dat hij lid was van de Sandinis ten. Maar anderen, die zich eveneens gebarricadeerd hadden verklaarden: "Wij zijn gewoon burgers die willen dat Somoza vertrekt". Tanks Zuster Martha French, een Ni- caruguaanse katholieke non uit Matagalpa en Rode Kruis- vrijwilligster zei dat de garde met acht. tanks de stad was binnengetrokken en ver- klaarde dat ze bang was dat het op een massaslachting zou uitlopen. Ze liep door de straten van de ene barricade naar de andere en drong er bij, de jongeren op aan de gevech ten te staken omdat de garde zo'n enorm numeriek over wicht had. "Laat jezelf niet nodeloos do den", zei ze. "Gooi je leven niet weg, doe niet mee aan een verloren strijd". Zuster Mar tha zei dat ér een groot aantal doden was gevallen: "De af gelopen 48 uur hebben we vastgesteld dat er ongeveer 20 mensen zijn omgekomen. We weten dat er honderden ge wonden zijn. De situatie is kritiek". De non verklaarde dat er bij de Rode Kruis-post aan de stadsgrens melding is bin nengekomen van nog veel meer doden, maar deze aan tallen zijn nog niet officieel bevestigd. De Rode Kruis post kampte al gauw met te korten aan bloedplasma, voedsel en medicijnen. Tientallen vluchtelingen ver drongen zich op de post die maar enkele honderden me ters verwijderd ligt van de plaats waar de vuurgevechten zich afspeelden. Bij een groot aantal huizen hing een witte vlag, ten teken dat de eigenaars geen partij ko zen bij het conflict. Bij veel gebouwen waren de deuren vernield door bomexplosies van het type dat de guerrilla strijders vaak gebruiken, de zogenaamde contactbom. Dit is een zelf gemaakt explosief van zwart buskruit vermengd met gebroken glas, stukjes metaal en spijkers. De muren zaten vol kogelgaten 'en de straten lagen bezaaid met gebroken glas. KOPENHAGEN (AP) - Terwijl de onrust onder de arbeiders met name de in de havens snel toe neemt, heeft de nieuwe Deense coalitieregering van sociaal-de mocraten en Liberalen gisteren het Deense parlement speciaal bijeen geroepen, teneinde de aangekondigde b.t.w. op alle goederen en diensten te verho gen van 18 naar 20 percent en de prijzen en winsten en uiteindelijk de lonen, te bevriezen. Aangevoerd door havenarbeiders in Kopenhagen en Odense gin gen gisteren tenminste 6000 ar beiders in staking en werden voor vandaag nieuwe stakingen aangekondigd uit protest tegen het verbond van de sociaal-de mocraten met de "klasse-vijand en "de mismaakte monsterrege- ring die op de vuilnishoop ge gooid zou moeten worden". Premier Anker Jörgensen verwel komd dooreen luid boegeroep en gefluit van de galerijen toen hij het sprekersgestoelte in het par lement besteeg om een oproep te doen aan alle groeperingen bin nen het Deense volk zijn nieuwe regering te steunen in haar po ging politieke stabiliteit te bren gen. Jörgensen beloofde "een consequent economisch beleid over een langere termijn" tenein de de produktiekosten laag te houden, de buitenlandse schuld van de Deense natie te verminde ren en op de lange duur werkge legenheid te verschaffen voor de 200.000 werklozen in Denemar ken. In zijn toespraak tot het parlement verklaarde Jörgensen dat het de bedoeling is "te vermijden dat het werkelijke inkomen vermin dert", een leuze die de bewerin gen van de stakende arbeiders en de vakbondsleiders schijnt te rechtvaardigen dat de regering in de komende twee jaren totaal geen stijging van de lonen wenst. De stelling van de vakbonden dat de Deense regering alle lasten wil afwentelen op de loonarbeiders en dat zij weinig doet aan de werkloosheid, wordt onder steund door economen die voor spellen dat de verhoging van de b.t.w. en de aangekondigde be zuinigingen in de overheidsuit gaven waarschijnlijk volgend jaar nog een 6000 tot 7000 Denen werkloos zullen maken en dat zij opgeofferd worden aan een po ging de buitenlandse schuld te verminderen. VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1978 REIKJAVIK (AP) - De twee maan den durende politieke impasse op IJsland is gisteren doorbro ken met de formatie van een coa litieregering, waaraan ook de communisten zullen deelnemen. De nieuwe regering wordt vandaag geïnstalleerd. IJsland wordt op die dag de enige lidstaat van de Noordatlantische verdragsorga nisatie (Navq) waarin communis ten in de regering zijn opgeno- De leider van de progressieve par tij, Olafur Johannesson, liet pre sident dr. Eldjarn gisteren weten dat hij erin geslaagd was een uit de communistische "Volks alliantie" de sociaal-democrati sche partij en een gematigd linkse groepering bestaande re gering te vormen. De coalitie zal iri het IJslandse par lement een meerderheid van 40 zetels hebben. PAGINA 9 SALISBURY (Reuter) - Op een geheime bijeenkomst, 14 augustus in Zambia gehouden, is overeengekomen Jos hua Nkomo, één van de twee leiders van het Patriottisch Front het voorzitterschap aan te bieden van de uitvoe rende raad die Rhodesië naar een zwart meerderheids bewind moet leiden. Aan deze bijeenkomst was deelge nomen door premier Ian Smith van Rhodesië, president Kaunda van Zambia, Nkomo en de Nigeriaanse minister van buitenlandse zaken, Garba. Dit is gisteren bekendgemaakt door de Afrikaanse Nationale Unie (Zanu) van dominee Sithole 'die deel uitmaakt van de over gangsregering in Rhodesië. Een blanke woordvoerder van deze regering sprak de verklaring van de Zanu onmiddellijk tegen. Maar een zegsman van bisschop Muzorewa's Verenigde Afrikaan se Nationale Raad (Uanc) zei dat zijn organisatie op de hoogte is van'de geheime bijeenkomst en de verklaring van de Zanu onder schrijft. De Zanu die zich vbor beroept op zeer betrouwbare bronnen uit Rhodesië zelf en het buitenland, zegt dari dat Nkomo voorzitter van de uitvoerende raad moet blijven tot er verkie zingen zijn gehouden. Nkomo heeft zich eerder fel gekant tegen de overgangsregering. de kwestie-Rhodesië, zullen de conferentie in Lusaka niet bij- WONINGNOOD Ook de Egyptische hoofdstad Cairo kent woningnood, zo blijkt uit een onlangs verschenen rapport. Maar liefst één op de drie huizen raakt snel in vervallen staat. Het is al zo erg dat sommige gezin nen op de daken zijn gaan wonen. Op de foto een vervallen krottenwijk in Cairo. TE JONGE MISS In Italië is miss Apulie gisteren door de organisatie van de verkie zing van miss Italië 1978 weer naar haar ouders teruggezonden: de kandidate was nog geen veertien jaar. De bevallige, goed ontwikkelde Roberta Tozzi was eerder zonder enige problemen tot miss Apulie 1978 gekozen en was in haar vólle onschuld uit hpt zuiden van Italië naar Bologna getogen. PANIEK In het Britse graafschap Lancashire is een baby onttrokken aan de ouderlijke macht, omdat haar ouders teveel van haar hielden. Het 15 maanden oude meisje, van wie de naam niet is bekendge maakt, heeft van haar 380 eerste levensdagen er 170 in het zie kenhuis doorgebracht. Zij werd er 25 keer door haar ouders naar toe gebracht, omdat zij al in paniek raakten wanneer ze nieste. ROMEINS ANKER Israëlische oudheidkundigen hebben onlangs een Romeins anker van 5 meter lengte en 1500 kilogram zwaar gevonden. Het tweeduizend jaar oude anker is gemaakt van hout en lood en het werd gevonden op het strand van Hotrim ten zuiden van Haïfa. Frontlijnstaten President Kaunda van Zambia deelde gisteren in Nairobi, waar hij de begrafenis van president Kenjatta van Kenia heeft bijge woond, mee dat er vandaag in Lusaka een topconferentie wordt gehouden van de zogenaamde frontlijnstaten: Zambia, Botswa na, Mozambique, Angola en Tan- De vijf, aldus Kaunda, willen, de toestand in Rhodesië nader be kijken. Op de conferentie zal ook gesproken worden over Namibië, maar dé'situatie" in Rhodesië is het voornaamste onderwerp. De Britse minister van buitenlandse zaken, David Owen, en Andrew Young, de Amerikaanse ambas sadeur bij de V.N. die zich beiden inspannen voor een regeling van BONN (AP) - Westduitse parlementariërs zijn gisteren naar Bonn teruggeroepen voor een bijzondere zitting van het parlement in verband met beweringen dat één van de 518 leden hiervan een spion is. Een woordvoerder verklaarde dat de bijzondere zitting noodzake lijk was om de onschendbaarheid van de verdachte Waarvan geen naam is gegeven op te heffen en zodoende de contraspionage dienst de kans te geven een on derzoek iri te stellen. De zitting komt na een bijzondere bijeenkomst van vooraanstaande parlementariërs en na berichten dat een hoge Roemeense func tionaris, die vorige maand naar de Verenigde Staten overliep, de CIA een lijst heeft overhandigd van zeven in Bonn werkzame communistische spionnen. De eerste verdachte, wiens gangen werden nagegaan, was Joachim Broudre-Gröger, een naaste me dewerker van Egon Bahr, secre taris-generaal van de regerende sociaal-democratische partij (SDP). Bahr heeft echter woensdag gezegd dat Boudre-Gröger onschuldig is en zijn functie zal blijven behou den. Uit onofficiële bronnen werd ver nomen dat de speciale zitting noodzakelijk was om het moge lijk te maken dat de kantoren van Uwe Holtz, SPD-woordvoerder voor zaken betreffende ontwik kelingsbeleid, konden worden doorzocht. Het was echter niet onmiddellijk duidelijk of het on derzoek tegen Holtz persoonlijk was gericht of tegen een van zijn medewerkers. t/BSSBSBSSSMÊi Prins Charles zag Amin niet NAIROBI (UPI) - Bij de begrafenis van president Jomo Kenjatta van Kenia in Nairobi wilde de Britse kroonprins Charles kennelijk niets met president Idi Amin van Oeganda te maken hebben. Toen Amin, gekleed in tropenuniform, naderde, stond Charles op, draaide zich om en begon een geanimeerd gesprek met een an der lid van de Britse delegatie. Amin wachtte minutenlang op een gelegenheid om de prins te hand te schudden, maar ging ten slotte onverrichterzake drie plaatsen verder zitten. Engeland verbrak in 1976 de di plomatieke betrekkingen met Oe ganda na Israëls commando- overval op het vliegveld van En tebbe en de moord in Oeganda op de Brits-Israëlische staatsburge res Dora Bloch. Op de foto hiernaast werpt prins Charles (tweede van links) toch nog even een blik naar Amin (ge heel rechts).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9