Geen gemengde commissie voor Molukse zaken Aantjes waarschuwt kabinet over abortus Pleidooi voor vrouwenbureaus Rechter voorstander van vergunning hasjverkoop 'OOK KROON NIET ONFEILBAAR' Regering zwicht voor Kamer Bedrijven ontkennen overtreden van boycot Hulp aan Cuba wordt geschrapt Onrust over Urenco- kwestie VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1978 DEN HAAG (GPD) - Indien het huidige kabinet er niet in slaagt zelf met een abor tus-wetsontwerp te ko men, dient zij zich niet te verzetten tegen een even tueel daarna aanvaard ini tiatief-voorstel van PvdA en VVD. De regering zou de bekrachtiging van zon initiatief-ontwerp niet meer mogen tegenhou den, ook al gaat het tegen het kabinetsstandpunt in. Dat schrijft CDA-fractie- leider mr. Wim Aantjes de ze week in de politieke tijdschriften van CDA, KVP, ARP en CHU. Bij de totstandkoming van dit ka binet is afgesproken dat het ka binet vóór 1 januari 1979 met een eigen wetsvoorstel zal komen. „Komt dat er niet vóór 1 januari, dan is de weg vrij voor een initia tief-ontwerp", zo zegt Aantjes. „PvdA en WD zijn dan geheel vrij om een wet in hun geest tot stand te brengen. Nu deze proce dure is vastgelegd in het regeer akkoord, zal aan een aangeno men initiatief-ontwerp de hand tekening van de minister niet meer kunnen worden onthou den". Tijdens de onderhandelingen in de kabinetsformatie tussen PvdA, CDA en D'66 - vorig jaar zomer - verzette vooral de huidige pre mier Van Agt zich tegen een re geling waarbij het kabinet zich bij een initiatiefontwerp zou neerleggen. Van Agt zou daar ook nu nog weinig voor voelen. Aantjes is ook vorig jaar al akkoord gegaan met de regeling dat een initiatief-ontwerp - ook al is dat het CDA niet welgevallig - door het kabinet zal worden bekrach tigd, indien het door een meer derheid van de Eerste- en Tweede Kamer is aanvaard. PvdA en VVD - die samen al eerder een (door de Eerste Kamer verwor pen) eigen abortus-voorstel in dienden - hebben in de beide Kamers een meerderheid. Van Agt heeft in het verleden dui delijk gemaakt dat hij als minis ter van justitie in het kabinet-Den Uyl dat PvdA-WD-ontwerp niet zou hebben mede-ondertekend. De opmerkingen van Aantjes lij ken dan ook een waarschuwing aan het adres van die CDA'ers - binnen en buiten het kabinet - die vinden dat zo'n eventueel ini tiatief-ontwerp van socialisten en liberalen, na het mislukken van de kabinetspogingen, koste wat kost dient te worden tegenge houden. Dat zelfde geldt voor minister An- driessen van financiën, een van de CDA-politici die een voorber houd heeft gemaakt tegen de abortusparagraaf uit het regeer akkoord van CDA en WD. Voor al Andriessen en minister Garde niers van CRM zouden nu in het kabinet dwars liggen tegen de voorstellen voor een kabinets- ontwerp van minister De Ruiter (justitie) en Ginjaar (volksge zondheid). Deze twee bewindslieden hebben in het kabinet een ontwerp op ta fel gelegd waarbij abortus in spe ciale klinieken in de eerste drie maanden van de zwangerschap vrij wordt toegestaan. Na die tijd zou de ingreep in een ziekenhuis, moeten plaatshebben, met een aanmeldingstermijn van zeker een week. Bovendien zou het abortus-toerisme moeten worden ingedamd. Het verzet tegen dit voorstel komt binnen het kabinet vooral uit CDA-hoek. De bezwaren richten zich tegen het feit dat in dit voor stel uitsluitend procedurele za ken worden geregeld en niet wordt ingegaan op de vraag in welke gevallen abortus wel, en in welke niet dient te worden toege staan. Door deze problemen wordt er in Den Haag rekening mee gehouden dat een kabinets voorstel mogelijk pas zeer kort voor 1 januari zal worden inge diend. Sanctie-wet In hetzelfde artikel in de CDA-bla- den maant Aantjes de regering haast te maken met de afhande ling van de Sanctiewet, de wet die onder andere boycot-maatrege len tegen bijvoorbeeld Zuid- Afrika mogelijk moet maken. De behandeling hiervan is gestokt in de Eerste Kamer omdat de rege ring geen antwoord heeft gege ven op opmerkingen daarover vanuit de Senaat. Aantjes zegt nu dat dat te lang duurt. Als de regering - in dit ge val minister Van der Klaauw - besluit het in de Tweede Kamer reeds met ruime meerderheid aanvaardde wetsontwerp niet verder te verdedigen, „dan zou een politiek zeer moeilijke situa tie ontstaan". Volgens Aantjes handelt het kabinet daarmee in strijd met zijn eerdere verklarin gen. De CDA-leider laat duidelijk blijken dat de Tweede Kamer dan wel eens met een eigen initiatief- ontwerp kan komen om de rege ring op die manier voor het blok te zetten. In Rustig verloop Turkse betogin» AMSTERDAM (ANP) - weerwil van de aangekondig de "acties" is gisteravond in Amsterdam de premiere van de speelfilm "Midnight-Ex press" zonder ongeregeldhe den verlopen. Voor de aan vang der voorstellingen heb ben ongeveer honderd Tur ken oen betoging gehouden bij dè bioscoop Bellevue Ci- nerama aan de Amsterdamse Markstraat. Een en ander verliep zonder opschudding, aldus de directie van de bio scoop. De Turkse gemeenschap in Ne derland heeft tegen de film geprotesteerd omdat daarin scenes voorkomen die als "grievend" ervaren worden voor het Turkse volk. Aan- vankelijk stemde de neder- landse distributiemaat schappij erin toe de meest gewraakte passage uit de film te knippen. Deze coupure werd echter te elfder ure on gedaan gemaakt op last van de directie van Columbia Pic tures, de produktiemaat- sehappij die de film uitgeeft. DEN HAAG (GPD) - In een voorlo pig advies aan staatssecretaris Kraayeveld van CRM heeft de Emancipatiekommissie voorge steld vijftien regionale vrouwen bureaus en een landelijk coördi nerend bureau op te zetten. Daarnaast zouden emancipatie- banen - voorlopig voor drie jaar - in diverse instellingen geschapen moeten worden om een meer emancipatiegevoelig klimaat te scheppen, en zouden emancipa tiegroeperingen over betaalde krachten moeten kunnen bé- schikken. Dit pakket van maat regelen zou een zgn. activerend netwerk moeten vormen, ter on dersteuning tiatieven in werk. Dit advies is op het uitdrukkelijk verzoek van de staatssecretaris voortijdig aan haar aangeboden in het „Voorbericht emancipa tiewerk en activerend netwerk" De staatssecretaris had dringend behoefte aan een snel advies, omdat zij gedurende haar ambts periode 31 miljoen gulden meer te besteden heeft dan' aanvanke lijk was voorzien. Zij heeft ver klaard zo snel mogelijk over de besteding van de extra gelden te willen beslissen. De EK zegt in het voorlopig advies dat alleen emanciperend vrou wenwerk vanuit de emancipatie- pot gefinancierd moet worden. Een verdergaande subsidiëring van dit werk vindt de EK hard nodig, nu het emancipatiegebeu- ren in zulke brede lagen van de maatschappij doordringt. Als maatstaf voor emancipatiewerk stelt zij dat het een bijdrage moet leveren aan bewustwording van vrouwen met betrekking tot hun rol en positie, dat het ondersteu nend moet zijn bij het verande ringsproces bij vrouwen en dat het verandering moet bevo.rde- ren van belemmerende structu ren. Bij dit laatste denkt de EK onder meer aan een eerlijker ver deling van arbeid, aan arbeidstij den en aan schooltijden. Ook vrouwenwerk dat een drempel functie naar emancipatiewerk vervult, zou met emancipatiegel den gesubsidieerd moeten wor den. Ander vrouwenwerk, dat bijvoor beeld meer gericht is op ont spanning of algemene vorming, komt in aanmerking voor de rijksbijdrageregeling Sociaal- Cultureel Werk. Man neergestoken DEN HAAG (ANP) - By een vecht partij bij het "Europahuis" in Den Haag is gistermiddag de 23- jarige Krisnadath Poeran uit die stad om het leven gekomen. De man werd tijdens een ruzie met een mes in de rug gestoken en overleed later in het ziekenhuis De dader is nog voortvluchtig. Volgens de Haagse politie zou het motief van de vechtpartij enkele grammen heroïne zijn die het slachtoffer van de dader had ont vreemd. De minister van CRM, mevroüw Gardenierse \enlandse zaken. Wiegel, luisteren aandachtig nat Kamer tijdens het zogenaamde Molukken-debat. DEN HAAG (GPD) - De regering houdt niet vast aan haar streven te komen tot een gemengde overlegcommissie voor Molukse zaken. Vice-premier Wiegel, die Molukse aangelegenheden voor het kabinet coördineert, verklaar de dit gisteren in de Tweede Kamer. Hiermee is de rege ring tegemoet gekomen aan de druk van de Kamer en uit de Molukse gemeenschap voor een volledig Molukse commissie. In moties hadden zowel de regeringsfracties als de oppositie aangedrongen op een wijziging van het regeringstandpunt. Minister Wiegel verklaarde dat de regering duidelijk rekening wil houden met de strekking van de ze moties, die tydens het eerste deel van het debat door de ZWOLLE (GPD) - „Ik zal de eerste zijn die legalisering van de handel in drugs zal toejuichen. Het is ontzet tend moeilijk de een te be straffen terwijl een ander zijn gang kan gaan in een gelegenheid die min of UTRECHT-DEN HAAG (GPD) HAAG - De Nederlandse bedrij ven die er van worden beschul digd de handelsboycot van Rho des ië te overtreden ontkennen dat in koor. Gisteren werd de lijst gepubliceerd die door een spe ciale gedelegeerde van de Ver enigde Naties is opgesteld en waarop 17 Nederlandse bedrij ven voorkomen, vooral hele gro te. Een woordvoerder van de Philips-directie: „Wij moeten herhalen wat we al eerder ver klaard hebben. Philips houdt zich strikt aan de bepalingen be treffende het handelsverbod met Rhodesië". Een woordvoerder van de KLM zei dat de maat schappij niet officieel op de hoog te 'is gebracht van haar plaats op de lijst. Het offieële directie commentaar luidt: „De KLM is op de hoogte van de bepalingen omtrent handelsbetrekkingen met Rhodesië en houdt zich daar stipt aan". De KLM heeft wel een idee hoe ze op de lijst is gekomen. De maat schappij heeft een vertegen woordigster in Rhodesië, me vrouw Anita Vaughn, maar die heeft alleen een dienstverlenen de functie. „Zij verkoopt geen tickets en verricht geen betalin gen. Ze doet nuttig bemidde- lingswerk, bijvoorbeeld voor mensen die vanuit Zuid-Afrika naar Europa willen vliegen", al dus de KLM-woordvoerder. Heinekens voorlichter, de heer El frink, zegt het hoogst verwon derlijk te vinden dat Heinekens brouwerijen op bedoelde lijst voorkomt. „Vraagt u of wij han- meer oogluikend gelegali seerd is". De politierechter in Zwolle, mr. B. Sprey, spuwde gisteren zijn gal toen twee idealistische Zwollenaren werden voorgeleid wegens handel in drugs. Henk S. en Aad de Z., beiden 23 jaar en zonder werk, waren in overleg met de sociale dienst van de ge meente Zwolle een winkeltje in biologisch dynamisch voedsel begonnen. Later gingen ze ook hasj verkopen omdat ze ernstige bezwaren hadden tegen de gang van zaken in een plaatselijk jeugdcafë, Hedon. Daar wordt al enkele jaren in drugs gehandeld zonder dat het openbaar ministe rie ingrijpt. Dit gebeurt dan wel onder de voorwaarde dat de ver dovende middelen ter plaatse gebruikt worden maar volgens Henk S. wordt daar op een on geoorloofde wijze handel bedre ven. „Er is geen beleid omdat het bestuur steeds wisselt, maar ze ker is dat verschillende mensen daar risicoloos veel geld verdie- naam" nen", zo vertelde Henk de politie-1 rechter. Ook Internatio-Muller in Rotter- Zelf had hij gehoopt door marihua- delsbetrekkingen onderhouden met Rhodesië, dan zeggen wij-ca- tegorisch: neen. Aldus is er geen sprake van overtreding van de VN-resolutie. Wij zullen dan ook bij de betreffende instantie pro test laten horen voor dit onte recht vermelden van onze dam behoort niet op die lijst te staan, aldus een directielid van dit bedrijf „Het komt ons name lijk uit zakelijke overwegingen als nogal onwijs voor contacten te hebben met Rhodesië. Daar hou den we ons afzijdig van en dat is zuiver eigen belang. Dat weten ook onze werkmaatschappij- te verkopen de druggebrui kers te kunnen motiveren en hen door goede voorlichting van de nadelige gevolgen van hard drugs te kunnen overtuigen. On der meer had hij opium verkocht en in een laboratorium laten on derzoeken om te bewijzen dat hard-drugs vaak verontreinigd zijn. Bovendien was Henk van mening dat het gebruik van ver dovende middelen in een cafè-si- tuatie te stimulerend werkt. Mr. Sprey maakte al snel duidelijk dat hij geen enkele verantwoor delijkheid wenste te nemen voor de situatie in Hedon. „Ik weet dat men de handel in drugs daar toe laat, maar dat is een zaak van het openbaar ministerie en de ge meente Zwolle. Ik vind het jam mer dat er geen wet is op grond waarvan je een vergunning aan dit soort gelegenheden kunt ge ven. Dan zou er ook betere con trole mogelijk zijn" De politierechter vond dat hij nu eenmaal moest handelen volgens de wet. „Ik vind het ook bijzon der vervelend dat ik u moet ver oordelen terwijl Koos Zwart elke zaterdag officieel de prijzen van drugs aankondigt voor de radio" zo zei hij en veroordeelde de twee heren tot een boete en inbeslag neming van de drugs. Overigens maakte hij wel duidelijk dat hij de mensen die in Hedon komen dezelfde straf zal geven als het openbaar ministerie mocht be sluiten hen te vervolgen. HAARLEM (ANP) - Negen ver- dachen in een omvangrijke zwendelaffaire met gestolen rij bewijzen zijn gisteren door de rechtbank in Haarlem veroor deeld tot straffen van zes weken tot achttien maanden. De mannen waren betrokken bij diefstal, vervalsing en verkoop van rijbewijzen, het oplichten van banken en het verhandelen van huurauto's. DEN HAAG (ANP) - Colombia, Cuba, Jamaica, Peru en Tu nesië worden vanaf volgend jaar niet langer aangemerkt als concentratieland voor de Nederlandse ontwikkelings hulp. Minister De Koning (ontwikkelingssamenwer king) heeft dit gisteren mee gedeeld aan de ambassadeurs van die landen. Deze be leidswijziging die de regering in het hulpprogramma wil doorvoeren, behoeft nog wel de goedkeuring van het par lement. De Nederlandse regering stelt zich voor, dat de landen met een bruto nationaal produkt per hoofd boven de 550 dollar voortaan niet langer als con centratieland hulp kunnen ontvangen. Voor de vijf lan den geldt dat volgens de cij fers van de Wereldbank voor 1976 dit bedrag is overschre den. Met Tunesië, Jamaica, Peru en Colombia zal een nieuwe sa menwerkingsrelatie worden aangegaan van in het alge meen minder bewerkelijke aard. De hulp aan Cuba zal na 1 ja nuari 1979 niet worden voort gezet, omdat er geen wijzi ging is gekorpen in de aard en omvang van het Cubaanse optreden in Afrika. Lopende projecten en verplichtingen zullen echter worden afge maakt, zo heeft minister De Koning laten weten. PvdA'er Molleman en de VVD- woordvoerster mevrouw Kap- peijne van de Coppello waren in gediend. Ook het resultaat van de onlangs gehouden inspraakron de voor Molukse organisaties speelde bij het regeringsbesluit een rol, zo zei hij. Uit net rapport van deze inspraak bleek dat het overgrote deel van de betrokken organisaties be zwaar heeft tegen een gemengd karakter van de commissie. Mi nister Wiegel maakte voorts be kend dat in overleg met de beide voorzitters van de vroegere ge mengde overlegcommissie, de heren Kobben en Mantouw, be sloten is het historische onder zoek naar de verhouding tussen Nederland en de Zuid-Molukken voort te zetten. De overlegcom missie viel enkele maanden gele den uiteen, terwijl alleen dit on derzoek nog moest worden afge rond. Besloten is nu dat de wetenschap pelijk medewerkster die verbon den is aan de commissie het on derzoek zal voortzetten onder leiding van de Nijmeegse hoogle raar Van der Wal. Deze heeft zich gespecialiseerd in deze materie De beide voorzitters van de vroe gere commissie verklaarden zich tijdens een gesprek afgelopen dinsdag bereid het onderzoek te begeleiden. Ook andere deskun digen op het gebied van de Mo- lukken zullen worden aange trokken. Tussen de CDA-fractie "en de (CDA-)minister Gardeniers van CRM bleef ook bij het einde van het debat een conflict bestaan over de toekomst van de welzijn- sinstantie IKAN. De minister heeft na een jarenlange discussie, vooruitlopend op de nieuwe op zet van het welzijnswerk voor de Molukse gemeenschap, besloten de subsidie aan IKAN per 1 ja nuari aanstaande stop te zetten. CDA-woord voerder Van Leijen: horst was het met dit besluit niet DEN HAAG (GPD) - Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland pre tenderen niet dat zij bij de be handeling van bezwaarschriften tegen gemeentelijke bestem mingsplannen altijd de enig juis te beslissing nemen. Maar, zo voegen GS hier aan toe, bij de uit spraken van de Kroon kan daar evenmin van worden uitge gaan. Het dagelijks bestuur van de pro vincie Zuid-Holland antwoordt dit op schriftelijke vragen van het Rotterdamse statenlid E. P. van Heemst (PvdA). Deze stelde zijn vragen naar aanleiding van een onderzoek dat door twee Leidse juristen van het Nederlands In stituut voor Ruimtelijke Orde ning en Volkshuisvesting werd ingesteld naar de behandeling van 1033 bestemmingsplannen in Zuid-Holland. Dit onderzoek wees onder meer uit dat de Kroon bij de beoordeling van bestemmingsplannen en be zwaarschriften daartegen slechts in 16 procent van de onderzochte gevallen het besluit van Gedepu teerde Staten handhaafde. Wie bezwaar maakt tegen een door de gemeenteraad vastgesteld be stemmingsplan kan bij het pro vinciaal bestuur een bezwaar schrift indienen. Daarna bestaat nog de mogelijkheid om bij de Kroon in beroep te gaan. Van di verse kanten (onder anderen oud minister Gruijters en de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten) is de laatste jaren bepleit om dit Kroon beroep af te schaffen, dan wel te beperken. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland wijzen erop dat bij hooguit èèn op de vijf bestem mingsplannen een beroep op de Kroon wordt ingesteld. Dat is, gezien de „verstrekkende bete kenis van bestemmingsplannen èn de zeer ruime bezwaar- en be roepsmogelijkheden, bepaald niet opzienbarend hoog", aldus het provinciaal bestuur. Verder heeft, vervolgen Gedepu teerde Staten, de vernietiging van hun besluiten door de Kroon vaak betrekking op onderdelen van een bestemmingsplan, die van ondergeschikte betekenis zijn. Waar Gedeputeerde Staten by gemeentebesturen aandrin gen op correcties bij de eerstvol gende herziening van het be stemmingsplan, is de Kroon vaak geneigd al direct tot afkeuring over te gaan. Een andere factor die kan leiden tot vernietiging van besluiten van GS is de lange duur van de procedure. Intussen vinden vaak ontwikkelingen plaats, die nopen tot aanpassing van het plan. Reins ter Beek PvdA DEN HAAG (GPD) - Binnen de Tweede-Kamerfractie van het CDA is opnieuw onrust ontstaan over de Urenco-kwestie. Gisteren werd in Den Haag bekend dat vandaag de lang verwachte af sluiting zou plaatshebben van het diplomatiek-politieke voorspel voor de leveringen van verrijkt uranium door Urenco, Brits- Duits-Nederlandse Brits-Duits- Nederlandse consortium, aan Brazilië. Daarbij zouden, naar gisteren bekend werd, harde garanties tegen een eigen be schikkingsmacht van Brazilië over uit het verrijkt uranium te winnen plutonium, ontbreken. Dit plutonium zou in de toekomst gebruikt kunnen worden voor kernwapens. Tijdens de Tweede-Kamerdebatten over de Urenco-affaire in juni jl. had premier Van Agt toegezegd dat aan de levering van verrijkt uranium aan Brazilië de voor waarde zou worden verbonden dat Brazilië te zijner tijd niet de beschikkingsmacht zou krijgen over het te winnen plutonium, maar dat dat plutonium zou wor den beheerd door een internatio nale organisatie. Het ministerie van buitenlandse zaken maakte gisteren bekend dat deze veiligheidseisen van de Tweede Kamer, onderschreven door de regering, weliswaar niet in de diplomatieke nota's zijn vastgelegd, maar wel mondeling tot uiting zullen worden gebracht door de Nederlandse ambassa deur in Brazilië tydens de for mele notawisseling. Voor de PvdA-fractie in de Tweede Kamer is dat volstrekt onvol doende. Woordvoerder Relus ter Beek liet gisteren blijken van plan te zijn de regering over deze kwestie nader aan de tand te voelen. Binnen het CDA bestond gisteravond nog geen overeen stemming over de vraag of met de verklaring van de ambassadeur zal zijn voldaan aan de eis voor afdoende veiligheidsmaatrege len, die voornamelijk op aan dringen van CDA-woordvoerder Van Houwelingen is gesteld tij dens de kamerdebatten van ju-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7