„PvdA moet niet in het college gaan zitten SPITS H ORDT OPGEHESEN In Noordwijk vliegen geen kleiduiven meer PAGINA 4 VARIA VRIJDAG 1 SEPTEMBER 19(8 Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. De Noordwijkse paardenfokker Slagmolen hoeft zich niet langer op te winden over de activiteiten van de stichting "Jachtschiet- baan Leiden en Omstreken". Hij heeft steeds gedreigd de stich ting voor de rechter te dagen, omdat hij van mening was dat hij ernstige hinder ondervond van het schieten van kleiduiven, een activiteit van de bij de stichting aangesloten schutters. Dat kleiduiven schieten gebeurde op een terrein langs de Leidse- vaart. De paardenfokkerij van Slagmolen grenst daar aan. Zijn klacht was dat na elke schietpartij zijn weiland bezaaid lag met uit de koers geraakte kleiduiven en delen van stukgeschoten exemplaren. "Niet makkelijk" De stichting heeft nu echter, na vijfjaar, een punt gezet achter het kleiduiven schieten aan de Leidsevaart. Noodgedwongen welis waar. De veehouder van wie ze de lap grond pachtte heeft beslo ten er bollenland van te maken. Daarom is men nu zonder komen te zitten. "Het zal niet makkelijk zijn elders een terreintje te vinden", zegt voorzitter Wijntjes. "Vooral omdat de hinderwet tegenwoordig nogal hoge eisen stelt. Er is nu geloof ik ook een bepaling in opgenomen dat er toestemming moet zijn van eigenaars van be lendende percelen. Dat kan wel eens het grootste struikelblok gaan worden". Daar kwamen ze pas achter toen ze een kijkje namen in een achter op de lastdrager geplaatste boodschappentas. Toen ze de tas openritsten ontwaarden ze een motortje van een solex, nog warm van het draaien. De 14-jarige scholier, bestuur der van de fietsbrommer, bleek uiterst vernuftig het motortje achter op zij"n fiets te hebben gemonteerd. Hij had bijvoorbeeld onder de last drager een deel van het spat bord weggezaagd om de aan- drijfrol van de motor over de De Kat wijkse verkeerspolitie (de fietsbrommer trok giste ren veel bekijks op het bu reau)- heeft geen procesver baal opgemaakt, maar wel de misleidende tweewieler in beslag genomen. ...maar toen agenten de tas openritsten, bleek tje onder te schuilen, dat op vernuftige wijze vit over de achterband de fiets kon omschakelen tot solex-motor- i een aandrijfrol bromfiets. De kerkspits in Hillegom vóór de brand. De bouw van de nieuwe torenpunt begint spoedig. Op het plein naast de hervormde kerk in Hil legom worden deze week de voorbereidin gen getroffen voor de bouw van een toren spits, die de plaats gaat innemen van het exemplaar dat begin dit jaar tijdens restau ratiewerkzaamheden aan de klokkenstoel in brand raakte. Het bouwteam dat de werkwijze bepaalt voor deze restauratie heeft besloten de 19 meter hoge spits op de begane grond op te bou wen en hem daarna met een hijskraan op de stenen onderbouw te^plaatsen. Hoewel de kans blijft bestaan dat er tijdens dit specta culaire karwei iets mis gaat wil men het toch op die manier doen. Hillegommer Elseman, begeleider van de res tauratie: "Als nog nooit eerder in Nederland een spits met een hijskraan op een kerk zou zijn gezet, zouden we geloof ik de primeur niet willen hebben, maar er zijn ons talloze kerken voorgegaan. Steeds zonder proble men. Daar rekenen wij ook op". Eigenlijk had de restauratie al voltooid moe ten zijn, maar de brand heeft roet in het eten gegooid. De verzekeringsmaatschappijen hebben er dik een half jaar voor nodig ge had om te bepalen hoeveel er uitgekeerd kon worden. Kortgeleden is men tot over eenstemming gekomen, vandaar dat aan nemer Holleman uit Santpoort weer aan de slag is gegaan. Het totale schadebedrag be liep rond de half miljoen. "We zullen dat bedrag niet tot op de laatste cent binnen krijgen", zegt Elseman. "maar we zijn te vreden met wat door de verzekeringsmaat schappijen is toegezegd.". Als alles volgens schema verloopt kan over een maand of vijf de spits geplaatst worden op de stenen onderbouw. Niet eerder echter voordat boven in die onderbouw de houten klokkenstoel is aangebracht. Tót voor vorig jaar was die klokkenstoel van beton, maar wéér en wind hadden daar zó op ingewerkt dat het onverantwoord was de zware klok ken daar nog langer in te laten hangën. Een beslissing over wat voor uurwerk in de kerktoren komt (het oude is niet meei5 te gebruiken) zal pas worden genomen zodra duidelijk is welk bedrag er voor kan worden uitgetrokken. Wat dat betreft is men afhan kelijk van toezeggingen van CRM. Jo van der Horst (58) kwam in 1953 in de Leidse gemeenteraad e in 1964 terug te keren en in 1966 andermaal afscheid te neme hij ononderbroken als raadslid mee. Van der Horsts geboortewieg stond in Utrecht; hij groeide op in Zaandam. In 1933 verhuisde hij met zijn ouders mee naar Leiden, waar hij sedertdien woont. Van der Horst, vader van één zoon, werkt bij het ministerie van binnenlandse zaken, waar hij er verschillende taken op na houdt: hij is secretaris van een interdepartementale commissie die op het gebied van docu mentatie opereert, hij bekijkt de wetgeving op dat gebied en de classificatie en wetgeving van de bestuurswetenschap in het algemeen. Hij bereidde o.m. mede het post- en archiefbe- sluit voor. Hij zegt van zijn dagelijks werk veel profijt te trekken voor het raadslidmaat schap en omgekeerd. Van der Horst bezit een diploma dat met hem slechts 39 Nederlanders hebben: het diploma hogere bestuurskunde. Destijds de afronding van een experimentele studierichting, die niet meer bestaat. Als raadslid heeft hij zich vooral met juridische kwesties bezig gehouden en trouwens ook als niet-raadslid: van 1966 tot 1968 was hij plaatsvervangend voorzitter van de commissie beroepschriften. Nu hij uit de raad gaat is hij een van de kandidaten voor het voorzitterschap van die commissie. Over Van der Horst gaat het verhaal dat hij zijn raadslidmaatschap ooit te danken had aan het feit dat hij koploper was van de tweede kolom van de PvdA op het stembiljet. Via voorkeursstemmen belandde hij in de raad, stemmen die eigenlijk voor een andere partij bestemd zouden zijn geweest, zo werd beweerd. Zelfheeft hij dat nooit geloofd: "De kiezers zijn niet zo dom als sommige partijbestuurders en journalisten denken". Behalve specialist in de kleine letters is hij ook een taaipuritein, strevend naar eenvoudig en in elk geval juist taalgebruik. In voorstellen van B en W duikt hardnekkig op verkeerde plaatsen de term "c.q." op en daarover kan Van der Horst zich zeer opwinden. Zo erg, dat hij één keer alleen vanwege het misplaatste gebruik van deze afkorting tegen een voorstel van B en W stemde. 1 Jo van der Horst tegen zijn zin uit gemeenteraad LEIDEN - Tweemaal eerder al nam hij afscheid als raadslid en tweemaal dacht hij toen zelf stellig dat het om een definitief vertrek ging. Straks is hij voor de derde maal raadslid-af en dat op een moment, waarop hij graag nog enkele jaren deel had willen uitmaken van het stadsbestuur: Jo van der Horst, de grijze eminentie van de Leidse PvdA-fractie in de ge meenteraad. Door het bestuur van de Leidse af deling van zijn partij werd hij in feite afgedankt, doordat hem een onverkiesbare plaats op de kan didatenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen van afgelopen mei werd toebedeeld. Hoewel het bestuur die lage klassering wei nig tactvol en met in elk geval weinig gevoel voor stijl als "ere galerij" betitelde, werd de degra datie door Van der Horst wel de gelijk als -in zijn eigen woorden- "grievend" ervaren. Achteraf analyserend en relativerend zegt hij: "Ach, in 1966 had ik het ook al eens meegemaakt, zo'n interne revolutie en vernieuwingsdrang. Het behoort tot de folklore van de PvdA dat er mensen gepasseerd worden, en ook dat dat vrij har teloos gebeurt. Ik geloof persoonlijk dat de men sen het minder waarderen. Dooi de toegenomen openbaarheid komen dit soort dingen nu veel meer naar buiten. Ik denk dat ook de manier waarop wethouder Van Aken door de partij is be handeld, slecht gevallen is bij de zwijgende achterban. Dat zou best één van de oorzaken kunnen zijn van het feit dat één/derde van de PvdA-kiezers bij de gemeen teraadsverkiezingen is thuis gebleven". Er werden wel pogingen in het werk gesteld -door fractieleider Leo Meijer o.a.- om Van der Horst Jo van der Horst: "Het is veel moeilijker om op je veertig ste nog socialist te zijn" op de kandidatenlijst te laten stijgen, maar uiteindelijk sanc tioneerden de leden het be stuursvoorstel. Van der Horst zal er mee leren leven en rancune's -voorzover ze er zijn- niet laten blijken. Zijn interesse in Leiden en het lokale politieke gebeuren is er niet minder om geworden; de PvdA kan hem op ledenver gaderingen verwachten. Intus sen is hij best bereid om zijn visie te geven op het plaatselijke for- matiespel dat tot een nieuw col lege van wethouders moet leiden, een college waarin tot voor kort plaats bleek te zijn voor verte genwoordigers van zowel de PvdA als de WD. Jo van der Horst was daar niet gelukkig "Ik vind dat de PvdA niet in het college moet gaan zitten. Direct na de verkiezingen heb ik gezegd: de uitslag van de verkiezingen kan grof gezegd uitgelegd wor den als een afkeuring door het Leidse publiek van ons beleid in de afgelopen vier jaar". De partij en die dat beleid hebben aange vochten, CDA, WD en D' 66, en nu samen 21 zetels hebben, had den het voortouw moeten nemen. De PvdA had de consequenties uit de uitslag moeten trekken en tegen deze partijen moeten zeg gen: proberen jullie het maar met een 3-2-1 college. Dat is het meest óprechte antwoord op de verkie zingsuitslag". Een stellingname die past in Van der Horst's streven om de poli tiek en het politieke denken zo zuiver mogelijk te houden, een streven dat van tijd tot tijd op z'n hoogst kan botsen met loyaliteit aan de eigen partij. Van der Horst fungeerde vaak als het geweten van dé PvdA-fractie, maar tim merde als zodanig niet aan de weg. Waar hij nu wellicht zelf het slachtoffer van geworden is. Jo van der Horst is een zachtpra- tende man, die zichzelf niet ver koopt en dat is in een politieke nooit een voordeel. Hij: "Ik behoor tot de mensen die graag op de achtergrond werken, besluiten voorbereiden. Aan pra ten in de raad heb ik nooit zoveel waarde gehecht. Dat ligt in zeke re zin ook wel aan mijn karakter, ja. Ik wil wel alles bedenken, maar dan mogen anderen het zeggen, die kunnen dat mis schien beter". En dan, met enige trots, voegt hij er aan toe: "Maar in de vergaderingen van de frac tie hoorde je toch vaak: "Jo heeft Terugkerend op de actuele politie ke situatie in Leiden: als de PvdA dan toch in het college zitting wil nemen, dan geeft Van der Horst de voorkeur aan een college met louter wethouders uit linkse par tijen. Hij ziet weinig heil in een PvdA-WD college. "Ik geloof niet dat het kan en ik denk dat de WD door de PvdA-fractie on derschat wordt. Als zo'n college tot stand zou komen had ik vrij grote spanningen verwacht om dat de minderheid in zo'n college best een meerderheid in de raad had kunnen zijn: de WD ge steund door'CDA en D'66". Jo van der Horst voelt zich thuis in de kwalificatie "Links in de PvdA". Als PvdA'er van het eer ste uur heeft hij zich in de woelige jaren eind zestig en begin zeven tig in de partij weten te handha ven. Het toverwoord van die tijd, polarisatie, leidde tot een radica lisering en een daarmee gepaard gaande verjonging van de partij. In Leiden kwam het PAK van de grond, een overeenkomst tussen de progressieve partijen. "Als de PvdA een niet-socialistische pro gressieve volkspartij zou zijn ge worden, zou ik dat best interes sant hebben gevonden", zegt Van der Horst. "Want een socialisti sche partij krijgt alleen op grond van haar doelstelling nooit een meerderheid in een land als Ne derland". Terwijl generatiegenoten van Van der Horst zich al dan niet ver zuurd wendden tot DS'70 bleef hij de PvdA zonder wroeging trouw ook al verdween hij in 1966 als gevolg van de vernieuwings drang tijdelijk naar de achter grond. "Ik vond de samenwer king tussen de linkse partijen en de hele PAK-gedachte, na een zekere aarzeling, een aantrekke lijke gedachte. Het leek me een oplossing voor de impasse waarin we in Leiden zaten. Het was een idee dat zeker gepro beerd moest worden". Uit diezelfde woelige jaren is een streven naar meerderheidscolle ges in plaats van afspiegelings colleges -waarin alle partijen zo mogelijk naar evenredigheid ver tegenwoordigd zijn- voortgeko men. Van der Horst die als PvdA- raadslid beide constructies aan den lijve heeft ondervonden, zegt: "In principe kan je zeggen: een afspiegelingscollege is het beste. Maar in de praktijk blijkt dat het niet werktUit pragmati sche overwegingen heb ik daar om de voorkeur voor meerder heidscolleges. Dan heb je een homogeen college en dat bevor dert de besluitvorming. In een af spiegelingscollege wil iedere wethouder zijn eigen tuintje het mooist maken. Bovendien wordt er in zo'n college compromissen gesloten, die iedere wethouder dan weer in zijn eigen fractie moet verdedigen. Het gevolg is meestal dat iedere wethouder ru zie krijgt met zijn fractie en die weer met de achterban. In de jaren '53-'58 waren de per soonlijke verhoudingen in de PvdA-fractie en ook in de hele raad nogal moeilijk. Als ik zeg dat dat het gevolg was van de coalitie die er toen was, gelooft niemand dat, maar het is wel zo. In de laat ste tien jaar waren de persoonlij ke verhoudingen veel beter. Ik heb het raadslidmaatschap de laatste jaren ook prettiger gevon den dan daarvoor". En juist daarom had Van der Horst nog een paar jaar willen doorgaan met het raadswerk. De mini-pa leisrevolutie, de drang tot ver jonging in de Leidse PvdA heb ben hem de pas afgesneden. Van der Horst verhult niet dat hij in die verjonging ook een gevaar ziet. "Ik geloof dat om politiek te bedrijven je een zekere ervaring en een zekere ervaringswijsheid moet hebben. Het valt mij op dat jonge mensen vaak zeer veel ver stand hebben van moeilijke din gen, maar veel minder van gewo ne dingen. Ze hebben vaak een volkomen onjuiste taxatie van zaken waar menselijke gevoelens een rol bij spelen. Vooral in een partij als de onze kan verjonging gevaarlijk zijn. Socialist zijn is onder jongeren een modever schijnsel geworden. Maar het is niet zo moeilijk om op je twintig ste een socialist te zijn. Het is veel moeilijker om het op je veertigste nog te zijn". JOHN KROON VOETBAL - Het bestuur van de Braziliaanse voetbalclub Rios Vasco da Gama heeft gisteren bekendgemaakt dat internatio nal Dirceu voor een (geschat) be drag van 650.000 dollar is ver kocht aan de Mexicaanse club America. De woordvoerder deel de mee dat Dirceu komende morgen tegen Olaria zijn laatste wedstrijd voor Rios speelt. Eer der had ook de Engelse club Bir mingham City belangstelling ge toond. ZEILEN - De Joegoslavië Minski Fabris is bij de Zweedse plaats Marstrand Europees kampioen zeilen in de Finnjollenklasse ge worden. Hij won de eerste, vijfde en gisteren ook de zesde en laat ste race. De Nederlander Mark Neeleman eindigde als achttien de. Hij werd in de zesde wedstrijd tweede. Bram van der Veen kwam gisteren als 35e binnen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4