„Aanmoedigen tot een goed huis-onderhoud" Van Niekerk ereburger Jachthaven Rijnsaterwoude stok dichterbij Claus bekijkt „nieuw Sassenheim OUD-MINISTER SCHUT: JAARMARKT IN DORP OPGELATEN Boskoopse raad wil niet weten van „botte wreedheid" van wethouder Kuijf Hillegom neemt afscheid burgemeester VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1978 SASSENHEIM - Particuliere woningbezitters moeten door de overheid worden aangemoedigd om hun wonin gen goed te onderhouden. Als dat niet gebeurt gaat het woningbestand er aan en kunnen bonafide aannemers zich niet langer handhaven. Gebleken is dat er minder onderhoud wordt gepleegd aan de huizen. Als er wel on derhoud wordt gepleegd wordt het vaak ofwel op een hobbyistische manier door doe-het-zelvers gedaan, dan- wel gebeurt het "zwart". Deze ontwikkeling is waar neembaar sinds onderhoudskosten niet meer aftrekbaar zijn voor de belasting. Een grondige opknapbeurt is naar zijn mening alleen mogelijk bij een leeg huis. Daarom zou een huis dat leeg komt en dat bij voorbeeld ouder is dan 10 jaar, moeten worden gemeld bij de gemeente. De gemeente zou dan een maand de tijd moeten krijgen om de woning te bekijken en de eigenaars voorstellen te doen voor een verbeteringsplan. Op die manier kunnen er ook nooit problemen komen over de op vang van de bewoners. Hiervoor zou erheen wettelijke regeling moeten komen vindt ir. Schut. Dat zei ir. W. F. Schut, oud-minister van volkshuisvesting en thans di recteur van het adviesbureau Stad en Landschap, die gisteren een pleidooi hield voor de fiscale aftrekbaarheid van onderhoud van woningen. Hij deed dit tij dens het werkbezoek dat prins Claus bracht aan de gemeente Sassenheim, waarbij gebieden werden bezocht waar op de plaats van bedrijven en oude woningen nu nieuwe huizen zijn verrezen of nog worden gebouwd. Daarbij waren onder andere aanwezig mr. M. Vrolijk, commissaris van de koningin in Zuid-Holland en gedeputeerde ir. N. Buijsert. Leefomgeving "Stadsvernieuwing is eigenlijk een voortdurend proces", hield ir. Schut zijn toehoorders voor. "Als de omstandigheden veranderen, dan moet ook de leefomgeving daarbij worden aangepast. Men moet steeds bereid zijn met zijn tijd mee te gaan. Dat geldt niet alleen voor eigen woningbezit ters, maar ook voor verhuurders en voor de plaatselijke overheid. Door bij te blijven moeten we et voor zorgen dat we stadsver nieuwing kunnen voorkomen." Niet alleen een goed onderhoud van het bestaande woningbe stand is daar volgens Schut een middel voor, maar ook wordt verval van huizen voorkomen door om te beginnen goed te bouwen. Het onderhoud is daar het vervolg op. Als voorbeeld noemde hij Amster dam, waar verval wel gauw moest intreden, omdat de fundering slecht was. Toch kleven er nog veel haken en ogen aan het op nieuw aftrekbaar maken van on derhoudskosten, vond Schut. Voorkomen moet worden dat er misbruik wordt gemaakt van de ze belasting-faciliteit, zoals in het verleden wel voorkwam. Boven dien werkte het systeem heel erg a-sociaal, omdat de kleine man die vaak zelf zijn huis opknapte en daar geen enkei voordeel door genoot, werd benadeeld ten op zichte van iemand die er veel geld tegenaan kon gooien om een oud - huis zodanig te laten opknappen dat hij daardoor een zo goed als nieuw huis aan zijn bezit kon toe voegen, terwijl de kosten voor een groot deel werden goedge maakt door het belastingvoor deel. Dergelijke zaken zouden I nadrukkelijk moeten worden te gengegaan. Voor mensen die met stadsver nieuwing te maken hebben, had Schut tal van suggesties. In de eerste plaats zouden gemeenten gebruik moeten maken van leeg stand om verval tegen te gaan. Prijskaartjes Hij maande de gemeenten om voorzichtig te zijn en vooral niet al te drastisch in te grijpen. En vooral moeten de bewoners bij de plannen betrokken worden. „Zij willen allereerst weten wat het hen gaat kosten. Verder blijkt vaak dat hun wensen lager liggen dan wat technici goed voor ze vinden. Daarom moeten we-ook prijskaartjes hangen bij wat we willen doen". De voorbereiding van renovatie plannen duurt vaak erg lang, met alle onzekerheid vandien. Daar- Zelfs hoog gezeten in de kraanwagen bleek het slaan van de eerste paal voor het complex van 96 woningen aan de Zuiderstraat (naast de Bernardus) voor Prins Claus een hele toer. Na herhaalde instructies van heier P. van 't Wout ging de paal er tenslotte - zij het met veel moeite - toch in. De "zwaarste klus" zat erop voor de prins. om zouden de plannen pas in een zo laat mogelijk stadium open baar moeten worden gemaakt. "«Lang voorbereiden, kort vech ten", was dan ook het devies dat hij aan gemeenten wilde meege ven. Ook voor het rijk had hij nog een tip, en wel deze: „probeer royaal te zijn, maar zonder te be tuttelen." SASSENHEIM - Prins Claus heeft gisteren een bezoek gebracht aan de gemeente Sassenheim. Hij werd gistermiddag om streeks kwart voor twee door burgemees ter Kret ontvangen in het bejaardenhuis Sint Bernardus aan de Hoofdstraat. Daar waren ter begroeting onder andere aan wezig mr. M. Vrolijk, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, jonkheer drs. PAX. Beelaarts van Blokland, minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening en ook oud minister Schut. Het bezoek van Claus gold voornamelijk die plaatsen, waar Sassenheim enkele staal tjes "stadsvernieuwing" heeft betracht. Doel van de operatie, "stadsvernieu wing", die begon in de eerste maanden van 1975, was om de verschillende woon- buurtjes, die in de loop van de tijd waren ontstaan, aaneen te smeden tot één goed voorziene woonwijk, die direct verbon den is met het dorpscentrum. Tot voor kort waren er binnen de bebouwde kom van de gemeente tal van grote bol lenschuren van soms 3 of 4 verdiepingen hoog. Geleidelijk aan raakten deze bedrij ven ingesloten door de woonhuizen. Ver schillende ontwikkelingen maakten het op den duur wenselijk dat de bedrijven verplaatst zouden worden naar terreinen buiten de dorpskern. In de eerste plaats gingen omwonenden steeds meer hinder van de bedrijven ondervinden, bijvoor beeld doordat buiten "het seizoen" de schuren voor andere activiteiten werden gebruikt. Ook door aan- en afvoer in grote containers ondervonden de omwonenden overlast. Ook koelcellen in de exportbedrijven, ver oorzaakten hinder, door het geraas van de koelmotoren. Toen bleek bovendien dat de bestaande schuren vaak niet berekend waren op het inbouwen van koelcellen. Een aan de eisen van deze tijd aangepaste bedrijfsvoering was daardoor vaak niet meer mogelijk, met als gevolg dat steeds meer schuren leeg kwamen te staan. De oplossing lag toen voor de hand: ver plaats de bedrijven naar de buitenkant van het dorp, breek de oude gebouwen af en zet er woningen voor in de plaats. Op die manier moeten in Sassenheim in vijf jaar tijd in totaal 375 woningen in de re constructie- en saneringsgebieden wor den gerealiseerd. Dat is maar liefst 10 pro cent van het totale woningbestand in de gemeente. Van dit aantal woningen zijn er inmiddels al 210 gebouwd. Voor een complex van 96 woningen aan de Zuiderstraat werd gisteren door prins Claus de eerste paal geslagen. Daarmee werd een begin gemaakt met de bouw van 96 woningen op het terrein waar vroeger de firma's "Zonneveld en Philippo" en "Baartman en Koning B.V." waren geves tigd. Aan de Zuidhofstraat, waar vroeger het bloembollenexportbedrijf "G.B. de Vroomeri en Zonen B.V." was gevestigd, wordt al hard gewerkt aan de bouw van 52 woningen. Daar onthulde prins Claus een gedenksteen met als opschrift: "Onthuld op 31-8-78 door Z.K.H. prins Claus der Nederlanden". De wandeling door het vernieuwings-ge- bied werd vervolgd met een bezoek aan de "Hoekstraat", waar inmiddels al 39 wo ningwetwoningen worden bewoond. Op nummer 23 woont de familie P. Homan- Does, die met een bezoek van de prins werd vereerd. Enthousiast toonden de heer en mevrouw Homan het hele huis aan hun koninklijke bezoeker. Tot besluit van de voettocht werd het oude gebouwencomplex van het bloembollen- bedrijf A. Frijlink en Zn. B.V. bezocht. Lopend door de verlaten hallen, is er wel wat verbeeldingskracht voor nodig om je voor te stellen Bat hier achter de Zands- lootkade ongeveer 55 (gesubsidieerde) woningen zullen verrijzen. Per auto werd tenslotte de tocht vanaf de Zandslootkade voortgezet langs nieuwe woonwijken en door het te vernieuwen gebied tot aan het nieuwe gebouw van de HAZERSWOUDE - Burgemees ter J. ten Heuvelhof heeft gister avond de vierde jaarmarkt te Hazerswoude-dorp geopend. Hij liet een reuzeballon op, ten teken dat het publiek zich tot zaterdag avond elf uur kan vermaken op de markt én de kermis. Kinderen volgden het voorbeeld van Ten Heuvelhof en gaven kleinere uit gaven van de maxi-ballon bij honderden tegelijk de vrijheid. De minirettes van het jeugdcircus Capriole en het Tamboer- en Trompetterskorps Hazerswoude verleenden medewerking aan het openingsgebeuren. Op de jaar markt is de plaatselijke midden stand ruimschoots vertegen woordigd. Ook beoefenaren van oude ambachten zijn er van de partij. Morgenavond om elf uur wordt een vuurwerk afgestoken, als besluit van dit jaarlijks, steeds door dui zenden bezochte festijn. "Komt u binnen HoogheidZo ongeveer werd prins Claus gisteren begroet door het echtpaar P. tioman-Does. Tijdens het werkbezoek dat de prins gisteren aan Sassenheim bracht.stond ook het "bezichtigen" van een woningen aan de Hoekstraat op het programma. uima De Vroomen, dat vorig jaar gereed kwam. Dit bedrijf is sinds de "verhuizing" voorzien van de modernste systemen op het gebied van de bolverwerking en bol- bewaring. Na kennis te hebben gemaakt met de directeuren van het bedrijf, de he ren Vink en Heemskerk, stond de prins hier nog een rondleiding door het bedrijf te wachten. Om half vy f zat het bezoek aan Sassenheim er voor de prins weer op. Aan het slot van deze middag hield burge meester A.J. Kret nog een beschouwing over de vraag: "Stadsvernieuwing in Sas senheim: hoe nu verder?" Wat de finan ciële kant betreft kan worden uitgegaan van een rijksbijdrage over een periode van 8 jaar van ongeveer 12 miljoen gulden. Daarvan is er in de afgelopen 4 jaren al 7 miljoen beschikbaar gesteld, zodat er nog zo'n slordige 5 miljoen moeten vrijkomen. De gemeente zal daarvoor zelf dan nog zo'n kleine 5 miljoen op tafel moeten leg gen. Met de helft daarvan is de raad inmiddels al akkoord gegaan. Toch staan er ook nog andere zaken op het gemeentelijke ver langlijstje, zoals een bibliotheek en een overdekt zwembad. De conclusie van burgemeester Kret luidde echter, dat stadsvernieuwing die eenmaal in een kleine gemeente is begonnen ook moet worden afgemaakt. BOSKOOP - De Boskoopse gemeenteraad kreeg gister avond een motie van afkeu ring over het milieubeleid van wethouder Kuijf te verwer ken. Aanleiding voor de mo tie, van mevrouw A. Steixner (Boskoop 2000), was het kap pen van berberisstruiken, waarin broedende, be schermde vogels zaten, waar van de jongen en de eitjes met de takken in een versnippe- raar terecht waren gekomen. De wethouder had op schrifte lijke vragen geantwoord dat hem dit niet bekend was, maar mevrouw Steixner kwam met een ooggetuigen verslag. Volgens deze oogge tuige was de wethouder wél op de hoogte. Bij het indienen van de motie betoogde mevrouw Steixner dat de wethouder "willens en wetens personeel van de ge meente had aangezet tot het plegen van een strafbare daad". Zij beriep zich daarbij op de vogelwet van 1936. Ver volgens motiveerde zij haar motie met "Ik ben bijzonder kwaad over deze botte wreedheid". Dat kwam haar te staan op boze reacties van andere raadsle den. Geleijnse (PCP) noemde het een bijzonder overtrok ken geval. Steixner's partij genoot, Piet van den Dool, probeerde olie op de golven te gooien, door de wethouder voor te stellen zijn excuses aan te bieden. Hij kreeg nul op het rekest. Kuyf: "Ik wens aan deze prullaria geen woord meer vuil te maken". De mo tie werd uiteindelijk met 12 tegen 3 stemmen verworpen. HILLEGOM - "Burgemeester, u moest een troika mennen met tamelijk onstuimige paarden. Het geval moest en zou vooruit. Iedereen trok en deed op zijn manier zijn best, maar soms trok de één te veel naar links en de ander te veel naar rechts. U moest dan maar proberen de zaak in het juiste spoor te houden". n gezondheidsredenen weg) e Zo sprak wethouder en loco-bur gemeester Smits, mede namens zijn twee collega-wethouders, zijn waardering over het werk van burgemeester Van Niekerk. Dat deed hij tijdens een buiten- RIJNSATERWOUDE - De mogelijkheid voor het aanleggen van een nieuwe jachthaven in Rijnsaterwoude zijn sinds gisteravond le vensgroot geworden. Burgemeester en wethouders van het dorp schotelden gisteravond de gemeenteraad een voorlopig koopcontract voor, over enige percelen weiland (samen ruim 1,3 hectare) die liggen ten zuiden van de Van Wassenaerlaan, aanslui tend aan de terreinen van de fir ma De Boer (die reeds eerder werden aangekocht door de ge meente.) "Geen risico" De verwerving van die percelen weiland ert bovendien nog 4.000 vierkante meter grond met daar op een boerderij, werd door de raadsleden positief beoordeeld. De fractie Gemeentebelangen maakte wat kritische kantteke ningen, onder meer over de fi nanciering van de achter de grondaankopen liggende jacht havenplannen. Burgemeester G. J. van der Kroft zei echter dat de gemeente financieel geen enkel risico loopt bij de aankoop, waarmee in totaal f. 452.800 is gemoeid. Hoewel het idee "jachthaven" nog de hele procedure van wijziging van bestemmingsplan zal moeten doormaken, bleek' dat burge meester en wethouders en de technische dienst van Rijnsater woude al zeer concrete plannen hebben gemaakt. De aanlegstei gers en de verbinding met de Braassemermeer moeten komen op de plaats van het kassencom plex van de Boer. Parkeergele genheid zal geschapen worden op een gedeelte van het nieuw aan te kopen terrein. Daar zal ook ruimte zijn voor "benodigde ge bouwen" (gedacht wordt aan clubgebouw, botenloods). Om het hele plan te financieren zullen woningen gebouwd moeten worden. Volkstuintjes Op de vraag van Van Loenen (Ge meentebelangen) of er gebouwd zal worden voor de eigen inwo ners van het dorp, antwoordde de burgemeester van der Kroft dat dit zeker in de bedoeling ligt. Wanneer het vrije-sector wonin gen worden, dan met een boete beding (niet verkopen binnen een aantal jaren) en verkoop van de verlaten woning in Rijnsater woude aan een woningzoekende van de gemeente. Tien woningen - waarschijnlijk premie - zullen worden gebouwd achter het ge meentehuis. De volkstuintjes die hier zijn gesitueerd zullen moe ten verdwijnen, waarheen is nog een vraag. gewone raadsvergadering die gistermiddag ter gelegenheid van het noodgedwongen vertrek (wegens gezondheidsredenen) van de burgemeester in Treslong was belegd. Op die buitengewone vergadering was op twee leden na de volledige Hillegomse raad aanwezig als mede een groot aantal genodig den onder wie Mr. Blauw, oud wethouder Van Dam en oud KVP-raadslid Bakker, aanwezig om hun waardering voor het door de burgemeester in Hillegom verzette werk kenbaar te maken. Legpenning Ruime plaats was er dan ook voor de nodige speeches. Als eerste was daqr wethouder Smits, die tot verrassing van het echtpaar Van Niekerk op het einde van de rede mevrouw Van Niekerk het ereburgerschap van de gemeente Hillegom (als tweede in de ge schiedenis van Hillegom) aan bood. Een zichtbaar ontroerde mevrouw Van Niekerk nam <i. oorkonde en zilveren legpenning dankbaar in ontvangst. "U bont nog een man van de oude garde. En dat is in onze kringen U bleef een man van stijl, maar verlaagde de drempel", zo zwaaide CDA-frac- tievoorzitter Van der Kamp de burgemeester lof toe. Mevrouw Voskuil die namens de progressie ven mocht spreken, was tot de conclusie gekomen dat ze de burgemeester eigenlijk niet zo goed kende. "Ik ken hem al leen als een beminnelijk, hoffe lijk man die weigert om lastpak ken hardhandig aan te pakken", Verder prees ze de grote onafhan kelijkheid en onpartijdigheid waar de burgemeester om be kend staat. "Het is voor de raad oneindig jammer dat ee'n integer en onafhankelijk man als u weg gaat", zei ze. Niet makkelijk Daarna kwamen de raadsleden van Dalen, Roeland en Wotte aan de beurt, die ieder op hun eigen wij ze de burgemeester in het zonne tje zetten. Zij het dan dat met na me D'66-er Wotte de kritiek niet geheel schuwde. "Uw stijl van leidinggeven, door beminnelijk heid, heeft het vaak af moeten leggen in dit politiek sterk ver deelde college", stelde hij vast, "en u heeft het aldus niet gemak kelijk gehad. Wé blikken dan ook met veel respect voor u terug op de afgelopen jaren". Raadslid Stokman, die er na 32 jaar raads lidmaatschap na 5 september niet meer bij zal zijn, bood als nestor namens de gemeenteraad een vliegreis aan de burgervader aan, waarna gemeentesecretaris Maasdam ren ook nog een reis aanbood. De rij van sprekers werd tenslotte besloten door burgemeester Van Niekerk zelf. "Mijn opvolger zal zijn blik wel op de toekomst rich ten, maar ik wil toch nog wel eenmaal, hoewel dat niet mijn aard is, achterom zien. En dan zie ik dat er niet alleen veel veran derd is in de loop der jaren, er zijn ook veel problemen opgelost. Dat zeg ik dan niet om mezelf een pluim op de hoed te steken, maar vooral om de verdwenen oude garde en de huidige leden van de raad dank te zeggen. Want zonder hen had ik dit alles nooit kunnen bereiken", sprak hy. Flexibel Over zijn optreden in de raad zei hy dat hij vooral de laatste jaren heeft geprobeerd om een grote dosis flexibiliteit te tonen. "Die poging is mij niet door iedereen in dank afgenomen, maar die flexibiliteit zit nu eenmaal in me gebakken. Als die er niet is, dan leidt dat tot polarisatie, en dat is alleen maar schadelijk voor de in Nederland zo hooggewaardeerde democratie", vond hij. Dat ook de Hillegomse bevolking de burgemeester niet snel verge ten zal, bleek wel uit de grote be langstelling die er was by de open receptie, die aansluitend van vyf uur tot half zeven gehouden werd. Velen namen hier de gele genheid te baat om hun waarde ring voor de scheidende burge meester te laten blijken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21