Commissie voor Endegeest rond Voorspeld ongeluk gebeurde Om het benzineverbruik te drukken moet u af en toe eens naar uw banden kijken. Yebo: ontmoetingspunt van stad en land Krakers mogen blijven zitten Leidse gemeenteraad akkoord Shell helpt, deel 8 VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1978 LEIDEN - Om tien uur morgen ochtend opent de Zuidhollandse gedeputeerde Noorland in de -Leidse Groenoordhallen de tradi tionele najaars-Vebo. Deze ten toonstelling wordt voor de 42ste maal gehouden maar is in de loop der tijd duidelijk van karakter veranderd. Was het vroeger een strikt agrarische gebeurtenis, waarvoor ook alleen uit die kring belangstelling bestond, de laatste jaren is het bezig een platform te worden waar de stad en het land elkaar kunnen ontmoeten. Dat is voor een belangrijk deel te danken aan de ruimere opzet die is gekozen. Zo zullen morgen in de Groenoordhallen ruim 1200 dieren aanwezig zijn die door een vijftigtal keurmeesters zullen worden getest op kwaliteit en schoonheid. Naast de keuring van blaarkoppen en zwartbonten waarvoor 350 stuks vee zijn inge schreven is er ditmaal een zeer grote inzending van schapen en rammen. Deze dieren zullen el kaar de bekroningen betwisten op de Provinciale Schapenfok- dag voor Zuid-Holland die wordt gehouden. Verder is er een belangrijke pre miekeuring voor shetlandpony's .(150 inschrijvingen), een regio nale keuring voor dwerggeiten (110 inschrijvingen) en een keu ring van het jongvee geschikt voor de mesterij (120 inschrijvin gen). En tenslotte is er nog een keuring van 115 melkgeiten en bokken. Met de keuringen wordt om negen uur 's ochtends begonnen, terwijl de eindkeuringen na het midda guur zullen plaats hebben. Be halve vee is er op de Vebo ook kaas te zien. Er worden meer dan tachtig inzendingen verwacht van zelfgemaakte kaas, waaron der de Leidse kaas (er zijn nog slechts een tiental boeren die dat maken) en de Baby-goudse kaasjes. Tijdens de Vebo worden er in en buiten de hal diverse evenemen ten georganiseerd voor de jeugd, zoals trekkerbehendigheidswed- strijden, gipsgieten, koekslaan, tekenen en bloemschikken. Ter afronding van het geheel is er nog een aantal stands waarin land- bouwartikelen worden verkocht. Diegenen, die vroeg op staan, kun nen vanaf half zes 's ochtends in de hallen terecht. Daar kan men dan een kijkje nemen bij het "toiletteren" van de koeien voor afgaand aan de keuring. Als bij zonderheid wordt in de loop van de dag nog de koe met de mooiste uier gekozen. De toegangsprijs bedraagt 2.50 voor volwassenen en 1.50 voor kinderen en 65- plussers. „Langer leeg dan nodig LEIDEN - Het gezin met een baby en de twee alleenstaan den die twee weken geleden een woning hebben gekraakt aan de Langebrug zullen vooralsnog niet uit de woning worden gezet. Volgens de heer Amptmeijer (waarne mend hoofd Bureau Huisves* Colbertjasjes gestolen uit winkel aan H aarlemmerstraat LEIDEN - Uit een kledingzaak aan de Haarlemmerstraat is gister avond, tijdens de koopavond, voor 3500 gulden aan colbertjas jes gestolen. De eigenaar van de zaak zag op een gegeven moment twee jongens achter in de winkel staan. Het tweetal had een grote doos bij zich. Toen de eigenaar vroeg wat de jongens daar zochten kreeg hij als antwoord te horen. "Sorry, we zitten verkeerd", waarop de jon gens onmiddellijk de zaak uitlie- pei. Even later bleken er 11 colbertjas jes uit de winkel te zijn verdwe nen. LEIDEN - De Leidse gemeenteraad heeft gisteravond bij na unaniem besloten tot de instelling van een bestuurs commissie voor het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest Deze commissie neemt een aantal bestuursbevoegdhe den over van de gemeenteraad om tot snellere beslissin gen te komen. De ingewikkelde en daardoor trage be sluitvorming via de gemeenteraad wordt als een van de belangrijkste oorzaken gezien voor de problemen bij En degeest. De vrij eensgezinde beslissing - al leen PSP-raadslid Passchier en PvdA-ster Koning waren tegen - viel overigens pas na een nog langdurige discussie over de be voegdheden en samenstelling van de commissie. De ingediende moties en amendementen hier over leidden tot uitvoerige debat ten en misverstanden. Onduidelijkheid De grootste onduidelijkheid ont stond over de bevoegdheid van de commissie bij de benoeming en ontslag van personeel en di rectie. De gemeenteraad heeft al de bevoegdheid tot aanstelling en ontslag van directie en burge meester en wethouders zijn ver antwoordelijk voor aanstelling en ontslag van personeel. In het aanvankelijk voorstel werd deze scheiding van bevoegdhe den onduidelijk geformuleerd. Een in gewijzigde vorm overge nomen amendement van WD-er Schoute gaf nog meer misver stand. WD-er Wessels verweet het college "de zaken niet goed te willen regelen" Namens het college benadrukte burgemeester Vis dat volgens de wettelijke bepalingen de raad verantwoordelijk is voor de aan stelling en ontslag van de directie en B en W voor het personeel. De raad bereikte uiteindelijke over eenstemming over een formule ring dat de bestuurscommissie de gemeenteraad en B en W advi seert over deze benoemingen en ontslagen. De raad wees op advies van B en W een voorstel van PPR-raadslid Van Oosten af om vertegenwoor digers van of uit de kring van ou dervereniging en patièntenraad op te nemen in de bestuurscom- Experiment LEIDEN - "Dit kan zo niet, dit moet veranderd worden. Ik voor spel u dat hier binnenkort ernsti ge ongelukken gebeuren" Zo sprak een bewoner van de Brahmslaan vorige week in de gemeentelijke verkeerscommis- sie over de reconstructiewerk zaamheden die in de Brahmslaan werden uitgevoerd. En zie, de verontruste bewoner heeft gelijk gekregen. Vannacht om kwart voor drie reed een 51- jarige automobilist uit Leiden met zijn auto bovenop een grote stenen bloembak die als marke ring voor de kunstmatige weg versmalling in de Brahmslaan dient. Deze wegversmalling is aangebracht om automobilisten te verplichten hun snelheid te matigen. In het donker zou deze wegvers malling nauwelijks opvallen. Dit zou de oorzaak zijn waardoor de Leidse automobilist vannacht op de bloembak botste. Zowel de au to als de bloembak werd hierdoor vernield. Ronduit verwonderlijk was het dat de bestuurder met de schrik vrij kwam. LEIDEN - Burgemeester Vis en zijn echtgenote hebben gisteren een bezoek gebracht aan het echtpaar A. Verlint-Labordus aan de Titus Brandsmalaan 9 in Leiden Het burgemeestersechtpaar bracht het bezoekje in verband met het 65- jarig huwelijksfeest dat de heer en Verlint dezer dagen vie- Wethouder Oosterman raadde dit voorstel af omdat hij deze verte genwoordiging te experimenteel vond. Oosterman stelde voor de ze vertegenwoordiging eerst na der te onderzoeken op zijn moge lijkheden. "Ik dacht niet dat we hiermee experimenten met En degeest moeten aangaan", zei hij. Indiener Van Oosten toonde zich teleurgesteld over de afwijzing van zijn voorstel. Hij verweet de wethouder dat deze eerdere in stemming met deze vertege- woordiging liet varen. De over grote meerderheid van de raad wees het voorstel Van Oosten echter af. De raad besloot overigens dat de bestuurscommissie tot 1 sep tember 1982 (duur van nieuwe raadsperiode) de gelegenheid krijgt om de taak van de raad over te nemen en adviezen uit te bren gen over een nieuwe beheers vorm voor Endegeest. Danaiden heeft „voorsprong in conditie LEIDEN - Morgen en zondag start voor de 76ste maal de Nederland se korfbalcompetitie. De Danaï den moet aantreden tegen Dalto en zal een zware dobber krijgen om beide punten mee naar huis te nemen. Echter, de ploeg van trainer Gerard Bos komt steeds meer in haar ritme en de spelers hebben alle een gedegen conditietraining achter de rug. "Conditioneel hebben wij al een voorsprong", aldus een zekere Gérard Bos, die deze wedstrijd ziet als een graadmeter voor het verdere verloop van de competitie. Fides Pacta dat in z'n laatste oefen duel van De Danaïden wist te winnen, start met de gedachte om de volle winst te pakken. In de westelijke klasse een zeer in teressant duel. Het gedegradeer de Pernix ontmoet in de Leidse Hout stadgenoot Ons Eiland, een duel dat vroeger altijd goed was voor veel publiek. De Algemene en Zuiderkwartier moeten aanrukken tegen Rotter damse clubs, hetgeen een voor spelling altijd moeilijk maakt. Zuiderkwartier zal uiteindelijk wel met beide punten thuis ko men, terwijl het geroutineerde De Algemene thuis tegen OSRC een basis moet vinden om in de bovenste regionen te gaan ver toeven. 't Mag vreemd lijken, maar het is echt waar: twee oorzaken van een t;e hoog benzineverbruik hebben te maken met uw banden. Als b.v. de bandenspanning te laag is, verbruikt u gauw een paar procent meer benzine dan nodig is. Meer informatie daarover vindt u in Shell helpt,"deel 8. Shell heb* Noggeen boekje ontvangen? Vraag er even naar HwJ'Ji,;zuinig» af, een Shell verkooppunt. Als de voorbanden onregelmatig slijten, is waarschijnlijk de „uitlijning" ontregeld:dat betekent extra wrijving, dus méér benzineverbruik. LEIDEN - Tweehonderd eerstejaars van de LOK (MBO-opleiding voor cultureel en inrichtingswerk) trokken gistermiddag de aandacht toen ze met evenzovele locomotieven door de stad trokken. De leerlingen die uit alle delen van het land komen, hadden de opdracht gekregen om op de eerste schooldag (dinsdag j.l.) met een zelfgebouwde locomotief te verschijnen om zodoende voor mede-eerstejaars al bij de gang naar het schoolgebouw aan de Middelstegracht herkenbaar te zijn. Omdat de organisatoren van de introduktieweek het een beetje sneu vonden als er verder niets met de werkstukken zou gebeuren, werd besloten tot de optocht van gistermiddag die ondermeer langs de Nieuwe Rijn en de Haarlem merstraat leidde en ongeveer een uur duurde. LEIDEN - In zwembad "De Vliet" werden gisteravond de oudste deel nemers aan de zwemvierdaagse gehuldigd. Het echtpaar Verhoog viel deze eer ten deel. Mevrouw Verhoog is 72 jaar oud en haar 75. Elke dag. weer of geen weer, trekken zij gezamelijk een aantal baantjes in "De Vliet" Sportstichting-voorzitter Biegstraaten was gisteravond speciaal naar "De Vliet" gekomen om de bejaarde zwemsportliefhebbers in het zonnetje te zetten. Behalve de gebruikelijke bos bloemen kregen de heer en mevrouw Verhoog ook nog een 25-banenkaart en een gouden medaille vanwege het feit dat zij hun derde vierdaagse hadden voltooid. De zwemvierdaagse in Leiden is trouwens een groot succes geworden. Ruim 2100 Léidenaars een record aantal) hebben deze week vier avond en in het water gelegen voor het afleggen van 2000 meter. ting) erkent het college van B en W dat de situatie zeer pijn lijk is en dat de woning langer heeft leeggestaan dan nodig is. "Het college zegt echt niet Het pand is gekraakt, dus er uit. Elke kraakaktie wordt al tijd zeer zorgvuldig bekeken, eerst door de huisvestings commissie en dan door het college van B en W." aldus de heer Amptmeijer. De woning aan de Langebrug is eigendom van de gemeente en in beheer van de Leidse Woningstichting. Het pand heeft bijna een jaar leeg ge staan. De heer Streefland, voorzitter van de LWS, kwali ficeert het pand als een krot. Hij verklaart dat de woning tot 1 november 1977 als dienstwoning in beheer is geweest van de Leidse brandweer. Op 6 februari van dit jaar heeft de brandweer het beheer van de woning overgedragen aan de LWS. Daarna hebben drie kandida ten van Bureau Huisvesting de woning geweigerd vanwe ge de slechte onderhoudstoe- stand. Vorige week stond een echtpaar met twee kinderen voor de deur die het huis wilde bekij ken. Zij waren er niet van op de hoogte gesteld dat het pand gekraakt was. Toen één en ander duidelijk werd gaf het gezin te kennen dat zij er niet de oorzaak van wilde zijn dat de krakers op straat zou den worden gezet. Men stelde er geen belang in om het huis verder te bekijken, aldus de krakers. Volgens de heer Amptmeijer zou de LWS de opknapbeurt waaraan de woning hoogno dig toe is hebbgn laten ver sloffen. Hij veronderstelt dat het een moeilijke zaak is om het verspreide woningbe stand dat de LWS in de bin nenstad bezit moeilijk aan te pakken is wanneer er sprake is van achterstallig onder houd. De krakers van het pand aan de Langebrug zeggen het pand weer voor bewoning geschikt te hebben gemaakt. Na de ge boorte van de baby, twee we ken geleden, werd het voor de ouders onmogelijk om nog langer gescheiden te wonen. Kraken was de laatste moge lijkheid om aan de dringend noodzakelijke woonruimte te komen. Zij hebben een borg som van 500 gulden betaald voor de aansluiting van gas en licht. Ook hebben zij de huur (f267.- per maand) overge maakt naar de LWS. De be woners hebben tevens een verzoek aan de LWS gericht om een huurcontract af te sluiten. "Ik weet niet hoe het verder moet aflopen", zegt de heer Streefland. "De LWS heeft de woning alleen in be heer, wij kunnen pas een huurcontract afsluiten als door Bureau Huisvesting een woonvergunning is afgege ven. Als die mensen hier ko men ben ik best bereid om met ze te praten. Mijn filosofie is dat als je een woning kraakt de nood wel erg hoog moet zitten. Als die nood echt erg groot is wil ik best kijken wat ik voor ze kan doen", aldus de heer Stréfefland. Lotto en Toto DEN HAAG - De uitslag van lotto 34 van zondag 27 augustus is: Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat 1/5 deel naar de jackpot van lotto 35 van zondag a.s., het overige 4/5 deel wordt in gelijke delen ver deeld over de tweede tot en met de vijfde prijs. elk bruto In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk start dinsdag avond om half acht een nieuwe beginnerscursus volksdansen. Jongeren vanaf 14 jaar kunnen zich daarvoor aanmelden. De gevorderden kunnen die avond vanaf 9 uur weer hun beste been tje voorzetten. Op vrijdagmorgen 8 september om 10 uur begint er een nieuwe groep voor enthousiaste 60-plussers die ook graag willen leren volksdan sen. Inlichtingen bij Heieen v.d. Marei tel. 125324. elk bruto elk Tweede prijs: 4 wi 59.810,00 Derde prijs: 139 f. 2.227,30 Vierde prijs: 7.246 f. 52,40. Vijfde prijs: 9003 f. 42,20. De uitslag van toto 34 van zondag 27 augustus is: Eerste prys: geen bedrag van de le prijs gaat 1/3 deel naar jackpot van toto 35 van zondag a.s., het overige 2/3 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de tweede en derde prijs. Tweede prijs: 44 winnaars, elk bru to f. 1.651,10. Derde prijs: 535 winnaars, elk bruto f. 171,20. Jackpot voor toto 35 van zondag a.s. f. 25.270,45. De uitslag van toto 34A van woens dag 30 augustus is Eerste prijs: 19 winnaars elk bruto f. 2.763,10. Tweede prijs: 482 winnaars, elk f. 68,00. Derde prijs: 4.809 winnaars, elk f. 9,50. Wagtmans niet op het matje ROOSENDAAL (GPD) - Weg- coach Rini Wagtmans hoeft zich bij het dagelijks bestuur van de KNWU niet meer te verantwoorden voor uitspra ken die hij vorige we^k tij dens de wereldkampioen schappen in West-Duitsland gedaan zou hebben. Op het bondsbureau in Den Haag heeft men deze beslissing ge nomen, nadat alle zaken daar nog eens duidelijk op een rij tje zijn gezet. Aanvankelijk wilde de KNWU Rini Wagt mans binnen veertien dagen op het matje roepen. De na tionale coach zou dan ver antwoording moeten afleg gen voor gedane uitspraken tijdens de wereldkampioen schappen, maar de KNWU heeft van dat gesprek afge- Rini Wagtmans vertrekt nu zondag met een ploeg naar de Tour de l'Avenir. De Neder landse ploeg die aan de Tour de l'Avenir gaat deelnemen, bestaat uit: Jacques Ver- brugge, Jan Jonkers, Ad van Peer, Willy Maessen, Henny Stamsnijder en Heddy Nieuwdorp.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19