Kerk niet eenparig over weg tot vrede Ton Harmsen nieuwe 'leider' bij Ajax Vastenactie protesteert bij Marcos Dominee Toornvliet blijft in de lucht Geen enkele ervaring Tennissers verstoord over lawaai van vliegtuigen River Plate gaat niet in op Feyenoord-eis VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1978 Röling: Massa militaristischer dan kerkleiders (Van onze redactie geestelijk leven) Niemand die de feiten kent kan zeggen dat de explosieve groei van de bewapening over de hele wereld de kerken tot nu toekoud heeft gelaten. De kerkelijke wereld toont een toenemende zorg over deze onheilspellende ontwikkeling. Tal van officiële uitspra ken van afzonderlijke kerken en gemeenschappen van kerken en bewegingen als Pax Christi en het Interkerkelijke Vredesberaad duiden daarop. Maar wat komt er in de praktijk van terecht? Slaat het aan? De bisschoppelijke Vastenactie Nederland heeft bij president Marcos van de Filippijnen en diens regering geprotesteerd te gen de arrestatie en behandeling van vakbondsleiders en arbei ders. Zij sluit zich hiermee aan bij talrijke protesten uit de hele we reld, die er al toe hebben geleid dat althans een aantal van de gearresteerde arbeiders is vrij gelaten. De Nederlandse Vastenactie han delde op verzoek van de Filip pijnse bisschop Fortich van Ba- locod in wiens ambtsgebied de vakbondsleiders en ook arbei ders in hechtenis werden geno men, en van het secretariaat voor sociale actie, gerechtigheid en vrede van de Filippijnse bis schoppenconferentie. De bis schop en het secretariaat hebben een beroep op de wereldopinie gedaan om te bevorderen dat de Filippijnse regering effectieve maatregelen neemt voor be scherming van de mensenrech ten. Op zondag 30 juli deden honderd militairen tijdens onderhande lingen over arbeidsomstandig heden op een suikerplantage een inval in het gemeenschapshuis waar de onderhandelingen, in aanwezigheid van bisschop For- tisch, een aantal pastores en de burgemeester, werden gevoerd. Ongeveer 125 vakbondsleiders en arbeiders, sommigen met vrouw en kinderen, werden met bussen, onder bedreiging van politiewapens, afgevoerd. Professor mr. B.V.A. Röling, hoogleraar in het volkenrecht en directeur van het Polemologisch Instituut (voor vredesonderzoek) te Groningen, is op dat punt niet optimistisch. In een gesprek voor het augustusnummer van het maandblad "Bijeen" - in het ka dervan de komende Vredesweek - verbaast hij zich over het gemak waarmee juist ook veel christe nen de bewapeningswedloop goedpraten. Meer havik Prof. Röling vindt het met de ker ken wat dit betreft maar een ei genaardige zaak. "Vroeger schaarde de kerk zich in ieder land achter de staatspoli- tiek. De wapens werden geze gend; men gaf volstrekte steun aan het staatsbedrijf Nu zie je als kardinaal Alfrink en bisschop Ernst, die duidelijk an dere standpunten innemen, standpunten die door het CDA niet worden gevolgd. De vorige regering wilde de nucleaire taak niet uitbreiden. Dat blijkt nu in eens weer anders. Het is vreemd dat in het algemeen christelijke regeringen op wapengebied meer havik dan duif zijn" Voor prof. Röling is dat een raadsel. "De moderne wapens zijn toch een gevaar voor de hele mensheid? Met de totale bewapening in de wereld kunnen een paar honderd miljard mensen worden gedood, terwijl er maar vier miljard men sen leven. Het steeds meer wa pens willen hebben gaat altijd onder het mom van veiligheid en evenwicht" Toen wij een paar weken gele den dominee Toornvliet, pre dikant van het Pastoraal Cen trum Radiogemeente te Bloemendaal om commen taar vroegen op berichten dat de illegale radiozender "Mi Amigo" - waarvan hij voor zijn godsdienstige program ma's vrijwel dagelijks ge bruik maakt - definitief met de uitzendingen zou stoppen, wilde h(j dat niet geven. Hij had van directeur Tack zelf nog niets gehoord en wenste niet op perspublikaties af te gaan. "Daar heb ik al zoveel leergeld mee betaald." Bo vendien dacht de ex-gere formeerde, nu onder "zelf standige gemeenten" gerang schikte predikant bij het le zen van de berichten dat het zo'n vaart niet zou lopen. "En inderdaad", zegt hij nu hoopvol, "de berichten die voldoende grond voor de ge dachte dat het gewoon door gaat. Als wij denken wat de uitzendingen van de radio gemeente voor zoveel luiste raars zijn gaan betekenen, dan zou het een ramp zijn als wij ermee moesten ophou den." Vrije radio Ds. Toornvliet ..zo bijzonder gesterkt.. Ds. Toornvliet heeft forse kri tiek op het etherbeleid in ons land. Wie hem zijn connecties met een verboden zender eu vel duidt, kan rekenen op een krachtig wederwoord. "Nederland doet de democratie geweld aan door de minder heden alle kansen in de ether te ontnemen. Vroeger was het vereiste aantal mensen 15.000 om als adspirantgroep zend vergunning te krijgen. Daar kon de Evangelische Omroep van profiteren. Het aantal is drastisch verhoogd en wéér loopt een minister met plan nen rond om dat aantal te verhogen. Alles ter bescher ming van degenen die al in het zadel zitten. Terwijl aan groepen die zich erin willen vechten alle kansen ontno men worden. Geen wonder dat heel veel mensen in Ne derland dit alles beu zijn en gaan voelen voor een vrije ra dio". Niet bang Ds. Toornvliet voelt zich in geen enkel opzicht schuldig dat "Mi Amigo" zijn evangelie verkondiging uitzendt. "Het schip vaart onder Spaanse vlag, ligt buiten de territoriale wateren, ligt niemand in de weg en stoort ook niemand. Door de boodschap van Jezus Christus worden honderd duizenden getroost, bemoe digd, geholpen. Een mede werker van de GGD zei mij: U vervult een belangrijke taak in de psychiatrisch-sociale dienst." Daarom is ds. Toornvliet met de zijnen ook niet bang voor dreigementen. "Als God voor ons is, wie zal tegen ons zijn? De kracht van elk werk in het koninkrijk van God ligt in het gebed." Overigens heeft ds. Toornvliet tal van reacties op de berich ten over het einde van "Mi Amigo" gekregen. Vooral van trouwe luisteraars uit binnen- en buitenland. "Wij zijn zo bijzonder gesterkt en bemoedigd." S.J. DE GROOT verbaasd over het ge- e juist ook veel chris- bewapeningswedloop Minderheid Prof. Röling heeft het gevoel dat de vrees voor een atheïstisch com munisme eraan ten grondslag ligt. "Maar men vergeet daardoor wel, hoe bang men zou moeten zijn voor zo'n sterke bewapening en haar steeds verder gaande wedloop" De Groninger polemoloog, die de NATO een grote taak toekent om de ontspanning te verwerkelij ken, constateert dat de massa van de kiezers nationalistischer en militaristischer is dan de kerklei ders. Protestantse synodes zeg gen dingen die het kerkvolk nauwelijks accepteert. Deze ontwikkeling is overal waar te nemen. Leiders, vooral niet-ge- kozen leiders, stellen zich beter op dan de massa. Gekozen leiders moeten de magsa naar de ogen zien. Actiegroepen zijn nog maar klein gebleven. De actie tegen de neutronenbom heeft even aange slagen, maar het blijft een min derheidsbeweging. En heel te leurstellend is dat vrouwenorga nisaties nauwelijks enige aan dacht aan het oorlogsprobleem schenken". Prof. Röling meent symptomen te zien van een terugkeer van de koude-oorlogssfeer. "Het is veel gemakkelijker borrel praat te hebben over macht- zo in de trant van: "we zullen ze wel mores leren" - dan het vredes- denken te versterken. Men heeft ook nauwelijks tijd en lust om zich met "de wereld" bezig te houden" Vergissing Hoofdredacteur dominee J. Gou- mare van het maandblad "Ak sent" (protestantse geestelijke verzorging bij de land- en lucht macht) legt in het laatste nummer van dit'blad ook de vinger bij het verschijnsel dat officiële kerke lijke uitspraken lang niet altijd weergeven wat alle christenen denken. Hij definieert in een ver haal over "christenen en vrede" de kerk als een instituut waartoe mensen behoren die proberen christen te zijn maar die onder ling soms hemelsbreed verschil len in leer en leven. Zo heeft de kerk over het vraagstuk van oorlog en vrede, bewapening en ontwapening de laatste jaren in officiële uitspraken meerma len het nodige gezegd, "maar", zo schrijft ds. Goumare, "wie mocht denken dat men in die formule ringen de mening van alle kerk mensen vertolkt vindt, vergist zich schromelijk. Sommige uitspraken verlieten de vergadertafels van de kerk nadat ze slechts een krappe meerder heid achter zich hadden gekre gen. De al of niet grote minder heid betreurt dan de gedane uit spraken. Sommigen voelen zich zelfs in gewetensnood geplaatst. Daarnaast zijn er christenen die zich bij de gegeven situatie neer leggen. Deze gruwelen zijn in de bijbel al voorspeld en geen mens is in staat de plannen voor de toe komst, zoals God die in zijn ge dachten heeft, om te buigen. An deren aanvaarden het kwaad van de huidige ontwikkeling als een mogelijkheid om anti-goddelijke machten, zoals het communisme, zolang mogelijk van het vrije lijf te houden. Camouflage Ds. Goumare zou niet graag zien dat de discussie over 'het vraag stuk van oorlog en vrede ophield, maar hij wordt soms wel moe "van alle mooie woorden". Hij vermoedt dat er enorm veel in drukwekkende dingen worden gezegd om te camoufleren dat men er geen enkele behoefte aan heeft, woorden in daden om te zetten. "Ik word soms bang van het ver scheurende wantrouwen, waar mee mensen en partijen elkaar tegemoet treden. Ik ben al meer dan eens in een bepaald vakje ge stopt, voordat ik de kans had om meer dan drie woorden te zeggen. En ik ben geen uitzondering." Aldus dominee Goumare. De kerk kan al een goede bijdrage tot de vrede leveren door ruimte te maken voor een voortdurend gesprek met elkaar van allen die vrede willen, maar die over de weg daarheen van mening ver schillen. Mormomen Vier zendelingen van de "Kerk van Jezus Christus Heiligen der Laatste Dagen", beter bekend als Mormoonse Kerk, zullen de komende maanden in Leiden en omgeving een enquête houden over drie voor hen belangrijke onderwerpen: het gezin, het christelijke geloof en andere geloofsrichtingen. De vier jongelui zijn allen 20 jaar en wonen op het adres Roodenburgerstraat 8 in Leiden. Het zijn William Seavey, Andy Keller, David Allred en David Roberts. In de Mormoonse geloofsgemeenschap is het gebruikelijk dat jongeman nen (tussen 19 en 25 jaar) twee jaar afstaan om ver van huis zendeling van hun kerk te zijn. Zij onderbreken daarvoor hun werk of studie en doen dat op eigen kosten. Er zijn op het ogenblik ongeveer 27.000 van deze zende lingen over de gehele wereld werkzaam. Voor de geïnteresseerden: de Mormonen komen elke zondagmorgen om kwart over 10 in het gebouw Steenschuur 6 te Leiden voor een avond- maaldienst bijeen. Aansluitend (om kwart voor 12) is er een zondags school. Verzekering. Het besluit van de centrale kerkeraad van de Groningse hervormde gemeente deze maand om een ruimte in de historische Marti nikerk beschikbaar te stellen voor een kleine groep plaatselijke honger stakers (uit solidariteit met de "kerk-Marokkanen" in Amsterdam) kan om verzekeringstechnische redenen niet worden uitgevoerd. "Het gaat hier namelijk om een onaanvaardbare verzwaring van risico's in een be schermd monument", zo hebben de kerkeraad en de kerkvoogdij, niet zonder spijt, laten weten. De groep heeft nu onderdak gekregen in een ruimte van het Open-Hof-centrum van het binnenstadspastoraat. Hervormde KerK: aangenomen naar MoiKwerum (Fr.) kandidaat M. van Diggelen Hoogeveen. Geref. Kerken: beroepen te PapendrechtT. W. Pen ning Hoogezand. Geref. Kerken Vrijgemaakt: bedankt voor Ureterp T. L. Stam Burlington (Canada). AMSTERDAM (GPD) - De gisteravond laat door de 27 leden tellende ledenraad als nieuwe voorzitter van Ajax gekozen Ton Harmsen is zich er terdege van bewust dat hij geen tweede Jaap van Praag zal kunnen worden. De in Avenhorn (bij Hoorn) wo nende 53-jarige Harmsen zegt over de periode van vier jaar die hij als eerste man bij de Amster damse voetbalclub voor de boeg heeft: „Als ik net zo zou handelen als Van Praag zou het voorzitter schap voor mij een mislukking worden. Ik zal het anders gaan doen, of liever gezegd ik moet het anders doen omdat de jaren van de grote aankopen voorbij zijn. Onze kas is dan wel niet leeg, ik durf zelfs te stellen dat die van ons het best gevuld is van alle Nederlandse clubs, maar we kunnen ons eenvoudig niet meer permitteren om zomaar grote jongens uit het buitenland te ha len. Zulke voetballers zouden trouwens de grootste aanpas singsproblemen hebben. Dat geldt zelfs voor jongens uit het noorden of het zuiden van het land". „Daarom ben ik blij dat Ajax twee jaar geleden is begonnen met een betere begeleiding voor de jeugd. Van die opleiding kunnen we nu de revenuen krijgen. Dankzij die versterking bestaat de kans dat we weer op het oude niveau kun nen'terugkeren. Ik geloof name lijk niet datje een elftal bij elkaar kunt kopen. Als je spelers uit de jeugd haalt, die over een echt Ajax-hart beschikken, bereik je volgens mij meer". Met het overnemen van de voorzit tershamer maakt Harmsem, die in november 1976 door de leden raad werd gepolst en na een be denktijd van vijf maanden zijn medewerking toezegde, zijn "de buut als bestuurder bij Ajax. Harmsen meldde zich weliswaar al in 1944 als voetballer bij Ajax aan („ik kwam in die tijd dat Van der Hart daar nog speelde niet verder dan het derde of vierde elf tal"), maar hield het vier jaar later al weer voor gezien: „Ik ging een eigen zaak runnen en kreeg het daardoor te druk. Ik ben nog wel een poosje blijven basketballen. Nog twee jaar in het Nederlandse team, maar ook dat werd me op een gegeven moment te veel". De in Amsterdam geboren Harm sen bleef wel lid van Ajax en hield ook via zijn bedrijf in de hoofd stad contact met de club. „Dooi de jaren heen kreeg ik steeds spelers van Ajax in mijn bedrijf. Jongens als Van der Kuil, Bleyenbergen Schaaphok. In die tijd, en dan praat ik over de jaren zestig, was het natuurlijk nog semi-professionalisme. Als zich iemand bij Ajax aanmeldde, moest hij nog een baantje naast het voetbal hebben. Vaak werd zo'n jongen dan naar mij verwe zen. Verder dan dat contact is 'er tot voor twee jaar niet gekomen. Tevoren ben ik nooit voor een functie gevraagd. Vandaar dat ik nogal verrast was toen een paar vertegenwoordigers van de le denraad twee jaar geleden plot seling bij me aanklopten. Erva ring met het besturen van een profclub had ik niet, heb ik in fei te nog niet". „Tot vanavond had ik nog geen en kele vergadering bijgewoond. Bij Ajax is het namelijk de gewoonte dat iemand die niet deel uitmaakt van de ledenraad, ook al gaat het om iemand die moet worden in gewerkt als voorzitter, geen ver gadering van die ledenraad mag bijwonen. Dat neemt overigens niet weg dat ik natuurlijk met mijn ervaring in het bedrijfsleven wel weet hoe je de zaken moet leiden" Hoewel Harmsen de lijn van zijn voorganger Van Praag niet klak keloos wil doortrekken („Ik zal er bijvoorbeeld ook naar streven dat de service voor alle bezoekers be ter zal worden, omdat iemand net zoals in een bioscoop uitstekend moet worden bediend") is hij niet van plan om het gezicht van Ajax drastisch te veranderen: „Ajax moet Ajax blijven. De club, zoals die nu is is voor een belangrijk deel gemaakt door Van Praag. Aan hem heeft Ajax erg veel te danken. Ajax was Van Praag, Van Praag was Ajax". Dat Van Praag al dan niet in het belang van hetzelfde Ajax nog wel eens een „leugen om bestwil" de we reld in slingerde, verandert vol gens Harmsen aan die stelling niets. „Over het feit of Van Praag inderdaad wel eens een loopje met de waarheid heeft genomen wil ik niets zeggen. Zelf stel ik mij in ieder geval op het standpunt datje ook in het voetbal recht te genover elkaar moet kunnen staan en altijd moet zeggen watje denkt". Een van die openhartig heden betreft dan Ajax zelf, waarover hij zegt: „Ik ben nu 34 jaar lid van Ajax, maar als Ajax verliest kan ik daar niet om hui len. Ik ben koel in die din gen". Jaap van Praag draagt de hamer over aa n zijn opvolger Ton Harmsen Van Praag was veertien jaar voorzitter van Ajax. NEW YORK (ANP) - Tom Okker is er niet in geslaagd om bij de open Amerikaanse tenniskampioen schappen die op Flushing Mea dows worden gespeeld door te dringen tot de tweede ronde. Ok ker die kan terugzien op een zeer geslaagd Wimbledontoernooi, waarin hy pas in de halve finale struikelde over Björn Borg, werd door de Rhodesier Andrew Patti- son in drie sets verslagen: 7-6,4-6 en 6-4. De houder van de titel, de Argentijn Vilas kwam wel zijn eerste ronde door. De Zuidafrikaan Cliff Drysdale kon Vilas, die enige tijd ziek is geweest, alleen in de eerste set volgen: 7-5. Toen Vilas in de tweede set het tempo verhoogde was Drysdale geklopt, 6-2. Niet alle spelers zijn trouwens te vreden over deze nieuwe tennis- accommodatie in New York. Vooral de Europeanen hadden moeite met het kunstgras. Bo vendien werd de concentratie van de spelers wel heel erg ver stoord door het lawaai van opstij gende of dalende vliegtuigen op het vliegveld La Guardia, dat slechts op enkele kilometers van Flushing Meadows verwijderd ligt. Daarom zei veteraan Bob Hewitt na zijn verloren partij te gen Björn Borg: "Geef mij maar Forrest Hills. Hier wordt iedere tennisspeler gek. Ze moeten aan de verkeersleiding vragen of ze tijdens het toernooi niet willen overvliegen." ROTTERDAM (GPD) - Feyenoord-directeur Peter Stephan is er niet in geslaagd in Londen een schikking te treffen met de leiders van het Argentijnse River Plate. »n gulden schadevergoeding eiste, nadat de ;e maand ondanks waterdichte afspraken niet m aan het internationale voetbaltoernooi van dat hij weinig hoop had met het River Stephan, die een half miljot Zuidamerikanen begin dei in Rotterdam verschenen c Feyenoord mee te doen, Plate-bestuur tot overeenstemming t Wel waren de Zuidamerikanen bereid om een groot deel van de 44.000 dollar, die Feyenoord als voorschot op de reiskosten naar Europa uitbe taalde, terug te geven. Stephan kreeg eveneens een invitatie om in Zuid- Amerika met Feyenoord een aantal wedstrijden tegen River Plate te komen spelen. Hij ging daar echter niet op in. OEUSTGEEST - Bas Ploos v. Am- stel heeft er gisteren op het OLTC 30+ toernooi alles aan gedaan om nog een ronde langer tot de deel nemers te blijven behoren. Zijn tegenstander Van Dyk uit Ter- neuzen had echter eenvoudig meer klasse in huis. Dat kwam meteen in de eerste set al tot ui ting. Ploos v. Amstel werd vlot naar een 6-1 nederlaag gespeeld. In de tweede set liep hij op de onmogelijkste ballen en dat le verde hem uiteindelijk nog set winst op, mede doordat zijn op ponent het wat al te makkelijk opnam. Toen Van Dijk in de be slissende set de puntjes weer op de "i" zette, was er voor Ploos v Amstel geen houden meer aan: 1-6. Jan de Groot draait voorlopig goed mee. Met 6-4, 6-0 troefde de Kat- wijkse veteraan zyn ongeveer 20 jaar jongere tegenstander Erik de Boer opvallend gemakkelijk af. Nog twee spelers in het herenen kel B hadden een gemakkelijke dag. Har Meyer versloeg Weber met ruime cijfers (6-1, 6-4) en Jan v.d. Lippe verspeelde nog een game minder aan Van Zuuren. Piet Vroegop van de OLTC moest harder werken om een ronde verder te komen. Haslinghuis legde hem het vuur na aan de schenen, maar kwam net te kort 6-2, 4-6, 4-6. In het gemengddubbelspel zorg den de echtparen Koole en Blommendaal voor een aan- tgrekkelijke partij tennis. De laatsten lijken na hun zege in het toernooi van de Leidse Hout nu ook een gooi naar de titel op de OLTC te willen doen. Via 6-4, 6-4 werd het echtpaar Koole in ieder geval het eerste slachtoffer. Truus Tönjann. die al een paar maal eerder haar plaatsing als tweede niet leek te kunnen gaan waar maken, heeft gisteren moeten capituleren. Met 7-5, 6-4 trok mevr. Klecstadt, die meer op de aanval durfde te spelen, aan het langste eind. Joan Zonnevylle liet zich niet verrassen. Met twee maal 6-4 rekende de als eerste ge plaatste Leiderdorpse af met Mia Smit.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15