Simeoni zorgt met 2.01 meter voor hoogtepunt bij hoogspringen Hockeyteam kan zich op EK bewijzen tVK honkbal in Italië debacle Medailleverdeling Evenaring van wereldrecord Hogere straffen voor gebruik van doping VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1978 SPORT PAGINA 13 Wereldrecord Henry Rono niet erkend PRAAG - Het ziet ernaar uit dat het wereldrecord op de 10 km van de Keniaan Henry Rono niet zal worden er kend. Dat vertelde ir. Ad Paulen, voorzitter van de In ternationale Atletiekfedera- tie, donderdag in Praag. Rono liep op 11 juni in Wenen een tijd van 27.22,5. Die fa belachtige prestatie van de Keniaan zal de recordlijsten echter niet halen, omdat de wedstrijd waarin het ge beurde, niet officieel was aangevraagd. Gediskwalificeerd De Oostduitser Karl Heinz Stadtmueller krijgt geen gouden medaille. Stadt mueller won woensdag wel iswaar de 20 km snelwande len, maar hij werd gediskwa lificeerd wegens driemaal onreglementair lopen. De Oostduitsers dienden daar een protest tegenin, maar dat werd gisteren door de ju ry d'appel verworpen. Het aantal gouden medailles van de DDR wordt daardoor ove rigens niet kleiner* want de nummer twee van de 20 km- snelwandelrace was Wieser, een landgenoot van Stadt mueller. PRAAG (GPD) - De lat bij het hoogspringen-dames moest gisteravond tijdens de Europe se atletiekkampioenschappen in Praag op wereldrecordhoogte, om uit te maken wie de gouden medaille mee naar huis zou mogen nemen. Het werd de Italiaanse Sara Simeoni, die in de tweede poging haar eigen wereldrecord van 2.01 meter evenaarde. De Oostduitse Rosemarie Acker- man was toen verslagen. Zij kon in het bomvolle, maar muisstille Starhov-stadion het record op het nippertje niet springen. Het scheelde maar een haar, want in de derde poging lag de Oostduit se al op de mat toen tot ontstelte nis van de 40.000 toeschouwers de lat toch nog viel. Het hoogspringen-dames groeide uit tot het absolute hoogtepunt van de dag. Vijf dames bleven over op de 1.91: drie Oostduitse vertegenwoordigsters (Juta Kirst, Ulrike Meyfarth en Rose marie Ackerman), de Westduitse Brigitte Holzapfel en Simeoni. De Italiaanse had de 1.88 al over geslagen en liet ook de 1.91 lopen. Nadat Meyfarth, Kirst en Holzap fel (de laatste in 1.95, een evena ring van het Westduitse record) hadden afgehaakt, kon de wer kelijke titanenstrijd ontbranden. Ackerman, dit jaar door een blessu re, nog niet hoger gekomen dan 1.97, bleef in die zinderende fi nale knap overeind. Weliswaar sprong de Italiaanse de 1.99 in haar eerste poging en moest Ac kerman er een keer meer voor springen, de spanning was er niet minder om. De twee springsters waren het er daarna ook over eens dat de lat op een nieuwe re- .cordhoogte (2.02) moest worden gelegd, maar de reglementen van de Europese Atletiekfederatie staan dat niet toe. Op die manier werd Simeoni een vrijwel nieuw record gestolen. Nu moet ze zich tevreden stellen met goud, maar dat eremetaal had gezien de RIMINI (ANP) - Sneeuwval, hagel en enorme slagregens dreigen het toer nooi om het WK honkbal in Italië in de war te sturen. Hetnoodweer dat woensdagavond losbarstte aan de voet van de Alpeii en gepaard met zware onweer met grote snelheid zuidoostwaarts koerste, heeft de orga nisatie voor moeilijke problemen gesteld. De wedstrijden van woensdagavond verregenden en toen gistermorgen de sneeuwval de badplaats Rimini het aanzien gaf van een wintersport plaats leek een catastrofe op til. De twee op het programma staande ontmoetingen in Rimini Nederland-België, Cuba-Canada) konden geen doorgang vinden, waardoor de achterstand op het programma in zes dagen reeds vijf wedstrijden bedraagt. De taak van de organisatie wordt hierdoor verzwaard en het is de vraag of het toernooi wel helemaal kan worden verwerkt. België weigerde in te gaan op het Nederlandse voorstel vanmorgen 10.00 uur in Bologna "in te halen". De Belgen vonden dit geen haalbare kaart, omdat er 's middags moet worden aangetreden tegen Canada en eventueel in de avonduren tegen Cuba. Merkwaardig was overigens dat geen van beide landen was geïnformeerd over de situatie in Rimini, waardoor een vergeefse tocht van 220 kilomê- ter (Bologna-Rimini, vice versa) werd gemaakt. "Vergeten" werd los jesweg meegedeeld. Merkwaardig doet ook aan dat op het programma voor de tweede week vermeld staat dat de middagwedstrijden een uur en de avondwedstrijden een half uur vroeger beginnen. Dit bleek bij na vraag onjuist. Laconiek werd gereageerd met: "Een tikfout". De publieke belangstelling blijkt bij vele wedstrijden zo gering te zijn, dat reeds nu kan worden geconcludeerd, dat de organisatie voor een finan ciële debacle komt te staan. Ondanks subsidies die door de drie steden, Parma, Bologna en Rimini (gesproken wordt van een miljoen gulden) zijn verstrekt. Het Italiaanse comité heeft ook nog een bedrag ter be schikking gesteld (plm. 70.000 gulden) waarover men in Italiaanse honkbalkringen niet zo erg te spreken is. schitterende prestatie van de avond een extra flonkering. Met haar briljante triomf op de 400 m-dames heeft Marita Koch gis termiddag nog maar eens ten overvloede de Oostduitse hege monie onderstreept. In een nieuwe wereldrecordtijd van 48.94 flitste de 21-jarige studen te-medicijnen naar een afgete kende overwinning. Ze was de eerste vrouw die onder de 49-se- condengrens dook. Koch knab belde in een Werkelijk fantasti sche race 0,05 sec. van haar eigen wereldrecord af. Marita Koch bezorgde haar land het zoveelste goud op de EK in Praag. Het totaal aantal eerste plaatsen van Oostduitsers kwam gisteren op zes. Op de 800 m-he- ren verraste Olaf Beyer zijn Brit se concurrenten Steve Ovett en Sebastian Koe. Beyer bleef slechts 0,1 onder het Europese record. De derde gouden plak voor de DDR kwam op naam van discuswerpster Evelin Jahl. Haar worp van 66.98 meter was ruim voldoende voor die zege. De 800 m-dames groeide uit tot een volstrekt Russisch feest. De Oostduitse favoriete Anita Weiss voerde lang het veld aan, maar ging kansloos ten onder toen de drie deelneemsters uit de Sow- jet-Unie het tempo omhoog schroefden. Tatjana Providochi- na greep het goud. De tienkamp leverde een verras sende winnaar op. Na zijn - vol gens goede traditie - sterke eerste dag, zakte de Brit Daley Thomp son gisteren ver terug. Hij was de gedoodverfde favoriet, zeker na dat de Westduitsër Guido Kratschmer na vier passen op de honderd meter al geblesseerd uitviel. Maar Thompson kwam gisteren op de 110 meter horden bijna ten val en was erg zwak op het polsstokhoogspringen. Dat gaf de Rus Alexander Grebenjuk de mogelijkheid naar de eerste plaats door te stoten. Met 40 pun ten voorsprong (8340 tegen 8289) werd hij eerste. Harry Schulting, naast de 10 km- lopers de enige andere Neder landse finalist op de Europese ti telstrijd,-greep op de 400 m-hor- den naast de medailles. Schulting eindigde als vijfde. „Ik heb ge waagd, maar niet gewonnen", stelde hij. „Ik kwam als derde uit de laatste bocht, maar toen viel ik helemaal stil". De Dordtenaar zag zijn tactiek 200 meter lang slagen. „Ik had me voorgenomen op de 200 m voorbij Stukalov te komen. Dat lukte ook, maar hij kwam verschrikkelijk hard terug". Des alniettemin was Schulting alles behalve gedesillusioneerd. „Nee, ik ben erg tevreden. Drie keer lo pen en elke keer voluit moeten gaan, is toch wel heel erg veel. En ik wordt liever vijfde met het ge voel dat ik me helemaal kapot gelopen heb, dan dat ik een ande re plaats pak met het gevoel dat ik beter had gekund". De Westduit ser Harald Schmid greep, zoals verwacht, het goud op die af stand. Gerard Tebroke en Klaas Lok kwamen niet door de kwalificatie van de 5000 m. Tebroke werd in zijn serie vijfde. Omdat de eerste vier van iedere serie zich automa tisch voor de finale plaatsten, greep de Arnhemmer buiten de „prijzen". En zijn tijd van 13.37.0 was niet genoeg om te beboren tot de drie tijdsnelsten, die ook nog overgingen. Klaas Lok ver ging het helemaal slecht. Hij moest in een snelle serie al na 2500 m afhaken en daarna staakte hij ontmoedigd de strijd. „Ik had verschrikkelijk veel last van ste ken in mijn zij", liet hij weten. „Wanneer ik in de eerste serie zou hebben gelopen, was ik ongetwij feld in de finale gekomen. Maar deze ging veel te snel voor mij" Lidia Berkhout kwalificeerde zich, zoals verwacht, niet voor het speerwerpen. Haar worp van 52.14 m was daarvoor veel te ge ring. Tilly Verhoef en Élly Hen zen werden beiden laatste in hun 200-m-serie. Hun tijden waren resp. 24.12 en 23.97. ATLETIEK - Valerie Borsov, woensdag onttroond als Euro pees kampioen op de 100 meter tijdens de Europese atletiek kampioenschappen in Praag,.zal een operatie aan de achillespezen ondergaan. Sinds enkele maan den heeft de Russische tweevou dige sprintkampioen van de Olympische Spelen van Mün- chen een hardnekkige pijn, die hem belemmerd bij het lopen. Marita Koch heft juichend de c wereldrecordtijd van 49,94 sec. i de 400 meter. Zij i PRAAG (ANP) - Na de derde dag van de Europese atletiekkam pioenschappen is de medailleverdeling als volgt: Goud Zilver Brons Oost-Duitsland 6 5 3 Sowjet-Unie 1 0 Italië 2 1 0 1 West-Duitsland 2 0 Finland 1 0 0 1 Gr.-Brittannië 0 2 Tsj. Slowakije 0 1 1 Roemenië 0 1 o Zweden 0 1 0 Noorw.egen 0 0 1 Polen 0 0 1 DEN HAAG (ANP) - Tij dens de laatste twee grote wereldtoernooien was de Nederlandse herenhoc- keyploeg telkens de beste Europese vertegenwoor diger. Op de Olympische spelen van 1976 in Mon treal werd Nederland vierde achter Nieuw Zee land, Australië en Pakis tan. Vijf maanden geleden moest Oranje in de finale van het toernooi om de wereldbeker, dat in Bue nos Aires werd gehouden, buigen voor Pakistan. De pupillen van bondscoach Wim van Heumen krijgen vanaf mor gen de kans in Hannover ook echt te bewijzen Europa's sterkste te zijn. Dan begint het derde toer nooi om het Europees kampioen schap in de hockeyhistorie. In 1970 werd West Duitsland in Brussel de eerste titelhouder door in de finale met 3-1 van Ne derland te winnen. Vier jaar later zegevierde Spanje in eigen land (Madrid). West Duitsland verloor toen de eindstrijd met 0-1. Het moet wel heel vreemd verlopen wil Nederland een plaats in de halve finales ontgaan. In groep B is Oranje ingedeeld met Tsjecho- slowakije, Ierland, Spanje, de Sowjet Unie en Wales. Groep A bestaat uit West Duitsland, En geland, Frankrijk, Gibraltar, Po len en Schotland. Nederland en Spanje zijn kwalitatief het sterkst in groep B, West Duitsland en in mindere mate Engeland zijn de grootste kanshebbers in groep A. Verleden Het Nederlandse team heeft in het verleden tegen de poulegenoten uitstekende resultaten geboekt. Alleen tegen Spanje werd twee maal verloren (in 22 wedstrijden), tegen de andere ploegen is Ne derland nog ongeslagen. Van Ierland werd tienmaal gewonnen in evenzoveel wedstrijden, tegen Wales moest in tien wedstrijden één keer een gelijkspel worden toegestaan en de twee duels, die tot nu toe tegen de Sowjet Unie werden gespeeld, leverden beide duidelijk winst op. In 1970 tijdens hét toernooi om de Europese titel in Brussel werd het 5-2 en vorig jaar won Neder land in het Wagenerstadion in Amstelveen met 4-1. Nu de Olympische Spelen van Moskou naderen begint het Russische hockeyelftal steeds meer aan kracht te winnen. Zo schakelde de Sowjet Unie in een kwalifica tiewedstrijd voor Hannover Bel gië met 2-0 uit. Tegen Tsjecho- slowakije heeft Nederland nog nimmer gespeeld. De Tsjecho- slowaken plaatsten zich voor Hannover door een overwinning van 3-0 op het eveneens onbete kenende Denemarken. Tegen Ieren Nederland begint het toernooi morgen met een wedstrijd tegen Ierland. Zondag volgt de ontmoe ting met concurrent Spanje en maandag 4 september moet Wa les worden bestreden. Na een rustdag maken de twee Oosteu- ropese teams hun opwachting. Eerst speelt Nederland op woensdag tegen de Sowjet Unie, daarna is Tsjechoslowakije te genstander. De halve finales worden zaterdag 9 september af gewerkt en de finale staat voor zondag 10 september op het pro gramma. Sinds het toernooi om de wereld beker in Buenos Aires, waar Ne derland in de finale tegen Pakis tan dramatisch met 2-3 ten onder ging, is de nationale selectie van zestien spelers op zes plaatsen gewijzigd. André Bolhuis, Ties Kruize, Hans Jorritsma, Imbert Jebbink, Piet Gunning en Wou ter van der Bergh zijn er in Han nover om uiteenlopende redenen niet meer bij. Drie oud-interna tionals keerden terug: Jaap Kooreman, Hans Kruize en Bart Taminiau. Verder werd de selec tie aangevuld met drie spelers van Jong Oranje: Roderik Bouwman, Ewout van Asbeck en Cees-Jan Diepeveen. Overtuiging Tijdens de oefencampaghe, die op 31 juli startte, bleek het Neder landse team weinig aan kwaliteit te hebben ingeboet. Zo werd in het weekeinde van 19 en 20 au gustus in Bishops Stortford En geland tweemaal met overtuiging verslagen (4-1 en 6-3). De eerste wedstrijd, die Nederland in Hannover speelt (zaterdag te gen Ierland), staat in het teken van jubilea, Wouter Leefers wordt na Bolhuis, Ron Steens en Litjens de vierde speler, die in kort tijdsbestek de honderd in terlandwedstrijden volmaakt. Eerder kwam alleen Frans Spits in de historie zo ver (121). Bovendien komen Tim Steens en Geert van Eijk (die na Hannover met zijn internationale carrière stopt) tegen Ierland ofr vijftig "caps". Doelman Maarten Sik- king zal, als alles volgens de ver wachtingen verloopt, ook het magische getal 100 halen. De 30- jarige Sikking staat nu op 97 in terlands. PRAAG (GPD) - De Internationale Atletiekfederatie (IAAF) is van plan de automatische uitsluiting bij het gebruik van verboden stimulerende middelen te verhogen tot achttien maanden. Momenteel krijgt een at leet, die betrapt wordt op het gebruik van anabole steroïden of andere stimulerende middelen, een straf van één jaar. Ir. Ad Paulen. de voorzitter van de IAAF, deelde gistermiddag tijdens een persconferentie in Praag mee dat dit voors'tel aan de orde zal komen tijdens de n£(jaarsvergadering van de IAAF in Puerto Rico. Aanleiding tot die mededeling vormden vragen over de huidige straftijd. Daarbij werd gedoeld op de Oostduitse kogelstootster Ilona Slupianek, die woensdag Europees goud won. Ze leverde die prestatie veertien dagen nadat haar straf, die vorig jaar wegens dopinggebruik werd op- gelegd, was afgelopen. Paulen werd furieus toen de prestatie van Slupianek werd gecombineerd met haar dopinggebruik van 1977. „In de voorjaarsvergadering van de IAAF is over haar geval gesproken. Wij zagen geen aanleiding om de straf te verlengen. En omdat de straf 14 augustus afliep, is er niets aan de hand. Zo gaat het ook in het maatschappelijk leven. Iemand die in de gevangenis heeft gezeten en vrij is, heeft geen problemen meer". Sara Simeoni: evenaring i

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13