"Dit PSY heeft op alles en antwoord" "Ik moet Sparta feliciteren met zoh doelman Inhaalpoging Eagles mislukt maar net SCOREBORD Barry Hughes na 5-0 nederlaag X X X X X X X )0NDERDAG 31 AUGUSTUS 1978 PAGINA 9 Pirn Doesburg grootste sta-in-de-weg voor volijverig Feyenoord ROTTERDAM - Feyenoord heeft het weer eens moeten ondervinden: arbeid en beter voetbal adelen lang niet altijd. Zeker zeventig minuten lang dicteerde het nieuwe Jezek-team de midweekse derby tegen Sparta. Met een tomeloze werklust en een wijze van voetballen die attractief mocht heten, manifesteerde de Kuip- club zich gisteravond zó redelijk dat voor Sparta op het eigen „Kasteel" lange tijd niet meer dan een figu rantenrol leek weggelegd. Feyenoord immers viel voortdurend aan en voorzag het Rotterdamse presti- ge-treffen van de meest boeiende momenten. Het was desondanks toch Spar ta dat de overwinningspre mie mocht opstrijken, dank zij die ene doeltreffende actie van de Brit Sammy Morgan, die zijn debuut op Spangen na een kwartier in de tweede helft bekroonde met een „gou den" goal (1-0). Daarmee deed de op het laatste moment van Cambridge United overge nomen Noordier aan met na me aan Gerard van der Lem voor hoe een aanval dan wel dient te worden afgerond, want die vleugelspits had voordien nogal wat mogelijk heden verkwanseld. In het eerste kwartier al had Van der Lem verzuimd het sterk begonnen Feyenoord op ruime voorsprong te zetten. Bij vier kansen op rij, waar bij hij in twee gevallen volle dig vrij kon aanleggen, slaagde hij er niet in Pim Doesburg te passeren. Zijn trainer Jezek probeerde dat aanvankelijk nog met de mantel der liefde te bedekken („Ik was niet ontevreden over hem") maar kon er toch ook niet omheen dat Van der Lem zich ,£wak in de afwerking" had getoond. Daarbij echter kon Jezek nog wel een factor aandragen voor het uitblijven van Feye- noord-treffers: „Want", aldus de Tsjech, „ik moet Sparta fe liciteren met zo'n doelman" Die gelukwens gold dan Pim Pim Doesburg: "grandioos". Doesburg, die zich weer eens had ontpopt als de grootste sta-in-de-weg voor de tegen stander. Mede dank zij de flit sende reflexen van de dertiger had Sparta de 0-0 naar de pauze kunnen dragen op het met 15.000 kijkers beklante kasteel. „Met geluk", moest trainer Petescu erkennen, „want in de eerste helft kwa men wij nogal in de proble men door de opbouw van Feyenoord". Wat daarbij in theorie de groot ste handicap had geleken, bleek in de praktijk voor Feyenoord een verfrissende uitwerking te krijgen. Het ontbreken van Peter Hout man (vervanger Budding) werkte eerder als een stimu lans dan als een nadeel. Im mers, waar Feyenoord met Houtman vastgebakken leek aan een en dezelfde speelstijl hoge voorzettengericht naar zijn hoofd) daar moest nu noodgedwongen worden overgeschakeld op een ander type spel. Jezek had gekozen voor het 4-4-2-systeem, met twee switchende vleugelspit sen, een speeltrant die onver wacht veel mogelijkheden bood. Vooral Aad Mansveld (daarbij goed geassisteerd door de flankverdedigers Wijnstekers en Brard) maakte daarvan dankbaar gebruik. Hij strooide met fluwelen diepte- passes en stichtte met zijn veelvuldig opkomen de nodi ge verwarringomdat bij de tegenstander niemand aan wezig was om hem af te stop pen. ..Dat was ons grootste probleem", wist Petescu na derhand. „Dat opkomen van Mansveld leidde bij ons tot desorganisatie". En tot kan sen voor Feyenoord, dat de achterin bedachte aanvals plannen echter niet kon hono reren. Zo mikte Van der Lem eenmaal op Doesburg, stuur de hij de bal uit vrije positie tweemaal langs het doel en hield hij eenmaal zijn hoofd er niet bij. zodat Doesburg de verzonden kopbal in een reflex nog uit zijn doel kon werken. Sparta, met een Michel Valke die bepaald nog niet in zijn beste vorm is, had in die eerste periode had in die periode alleen incidenteel gevaarlijk kunnen worden. Via Van Zoest onder andere, die de paal raakte, en Morgan, die de bal na een voorzet van Van Staveren door Treytel tot hoekschop verwerkt zag. Voor het overige moest het toen tac tisch zwak spelende team zich beperken tot het achternalo pen van de opponent, die in een hoog tempo accurate com binaties op de mat deponeer de. Pas nadat Petescu zijn vleugelspelers Van Zoest en Van Staveren in de rust had opgedragen „naar binnen te schuiven om Mansveld het op komen en het versturen van die lange ballen" te beletten, koii Sparta wel eens wat meer het inititatief nemen. Na nieuwe Feyenoord-kansen voor Stafleu en Wijnstekers leidde dat rond de vijftiende minuut van de tweede helft tot de winnende voorzet van Van Zoest en de doel treffende kopbal van Morgan. Feye noord startte nadien nog een wanhoopsoffensief, met Not- ten voor Stafleu en Romijn voor de geblesseerde Wim Jansen, maar kon ook in de slotfase Doesburg niet meer verrassen, al was vooral Aad Mansveld met een vrije trap nog dicht bij de gelijkmaker. Doesberg ramde de spijker hard verzonden bal echter m i- raculeus naast de palen. „Grandioos hoe die man heeft staan keepen", bewonderde Arie van Staveren, „we heb ben de winst aan hem te dan ken". Arbeid adelt soms dus wèl... PAUL DE TOMBE SPORTTOTO Toto 1 2 3 PEC/Zw.-NAC Utrecht-Twente MW-Volendam NEC-Roda JC Sparta-Feyenoord Den Haag-Vitesse AZ'67-FC VW Haarlem-PSV Ajax-Eagles Eindhoven-Telstar Groningen-Cambuur Excelsior-Den Bosch FSC-Amersfoort ÏAARLEM (GPD) - PSV had zich geen betere competities tart kunnen wensen. Werd afgelopen zaterdag in Eindho ven een van de belangrijkste titelkandidaten, AZ'67, op simpele wijze met een 3-1-nederlaag afgetroefd, gister avond rekende de Eindhovense equipe moeiteloos af met Haarlem (0-5). Een uitslag waarop totaal niets viel af te dingen en die een logisch gevolg was van de superieure manier waarop PSV zich tegenover Haarlem manifes teerde. Haarlem-trainer Barry Hughes later: „PSV heeft ook tegen ons weer bewezen over een klasseploeg te be schikken. Welk systeem je als trainer ook bedenkt, tegen dit soort teams is elke middelmatige ploeg bij voorbaat kansloos". Iet tactische concept dat Barry Hughes voor de confrontatie te gen PSV had uitgedacht, bleek inderdaad ook totaal niet te func tioneren. Afgaande op het rede lijke spel tegen Go Ahead Eagles, afgelopen zaterdagavond in De venter, had de oefenmeester op nieuw gekozen voor een speel wijze met een versterkte defen sie, met opnieuw Douglas George en Cees de Vries als ausputzers en Piet Huyg als voorstopper. Deze tactiek, die tegen de Eagles een puntendeling opleverde, bleek echter tegen de Eindho vense formatie minder succesvol, omdat PSV op alle fronten heer ste. In opbouwend, storend en vooral o.ok aanvallend opzicht, met als absolute uitblinker Willy van der Kuylen. De PSV-aan- voerder, die door zijn directe te genspeler Frans Reuser nauwe lijks iets in de weg werd gelegd, zette niet alleen het spel naar zijn hand, maar tekende ook nog voor drie bijzonder fraaie treffers. Hughes later over de vrijheid van Van der Kuylen: „Het had weinig zin om hem een persoonlijke dekking te geven. Dat zou auto matisch weer tot gevolg hebben gehad dat andere spelers meer ruimte zouden krijgen. Dit PSV heeft gewoon een antwoord op alles. In wezen hebben we dan ook de gehele wedstrijd vanuit een verloren positie ge speeld". Een juiste constatering, want vanaf de eerste minuut heeft PSV de touwtjes volledig in handen ge had. De ploeg toonde zich bij zonder gretig en drong Haarlem via een zeer offensieve en geva Lubse omspeelt Haarlem-doelman Boersma: PSV leidt met 2-0. rieerde speelwijze terug op eigen helft. PSV-trainer Kees Rijvers later: „De opdracht was Haarlem zo snel mogelijk op achterstand te zetten. Blijft een doelpunt in de eerste helft namelijk uit, dan wordt het per definitie na rust erg moeilijk". Aanvankelijk bleef een snelle ope ningstreffer uit, omdat bijzonder slordig met de vele mogelijkhe den werd omgesprongen. Pas in de 19de minuut wisten de Eind- hovenaren het tot dusver hechte bolwerk van Haarlem te doorbo ren via Willy van der Kuylen, die een slecht weggewerkte voorzet van Adri van Kraay van afstand langs poortwachter Rob Boers ma joeg. Dit doelpunt vormde de inleiding tot een massaal offen sief, waarvoor Haarlem ten slotte moest buigen. Achtereenvolgens bouwden Harry Lubse, Paul Postuma (de ver vanger van de geblesseerde Ger- rie Deijkers) en opnieuw Willy van der Kuylen de marge uit naar 4-0. „Vooral na dat tweede doel punt was het vechten tegen de bierkaai", aldus Barry Hug hes. In de tweede helft liet PSV (zeker na de vijfde treffer) de teugels ruim vieren. Trainer Kees Rijvers wisselde bovendien Renè en Willy van de Kerkhof voor resp. de jeugdspelers Arthur Hoijer en Willy Jansen. Rijvers: „Ik heb beide spelers er uitgehaald om dat ze licht geblesseerd zijn. Met het oog op het drukke program ma van de komende weken wilde ik geen enkel risico nemen". Hoewel Hoijer en Jansen zich alles zins verdienstelijk manifesteer den, betekende het wegvallen van de gebroeders Van de Kerk hof toch een behoorlijke aderla ting, die doorwerkte in de ploeg. Haarlem, dat na rust Rob de Kip en Danny Lensen in de ploeg had voor de zeer teleurstellende Abe van de Ban en Frans Reuser, kon dan ook iets meer greep krijgen op de wedstrijd. Er werd zelfs nog een aantal reële kansen ge creëerd, maar doelman Jan van Beveren bleek opnieuw een zeer betrouwbare sluitpost. De PSV-doelman onderscheidde zich bovendien nog door een strafschop te keren van Cees de Vries. Een strafschop die arbiter Draaisma aan Haarlem had toe gekend, omdat Adri van Kraay een solerende Danny Lensen te gen de grasmat had gewerkt. Het onbenut-laten van deze penalty was tekenend voor de onmacht die Haarlem gisteravond tegen PSV demonstreerde. UTRECHT - Een trieste avond be leefde FC Utrecht-voorstopper Ton de Kruyk. In de rust van het duel FC Utrecht-FC Twente (1-1) werd zijn in het stadion aanwezi ge schoonvader getroffen door een hartaanval. De man werd de catacomben van het stadion bin nengedragen op het moment dat De Kruyk en zijn medespelers aanstalten maakten het veld in te gaan voor de tweede helft. De Kruyk speelde verder en hoorde na afloop dat zijn schoonvader (66) was overleden. De topscorerslijst is: 1. Van der Kuylen (PSV) 5 doelpunten, 2. Arnesen (Ajax) 4,3. Clarke (Ajax) en Kist (AZ'67) 3. Eerste divisie 1. Van Pelt (SC Amersfoort) 3; 2. Stout (Amsterdam), Hutting (Fortuna SC), Engbersen (Fortu- na SC), Koenders (Graafschap), Polko (Graafschap), Peitsman (SW), Koolhof (Veendam) en Koevermans (Vlaardingen) 2. EREDIVISIE >EC Zwolle-NAC 1-1; FC Utrecht-FC Twente 1-1; MW-Volendam 0-2; NEC- toda JC 0-0; Sparta-Feyenoord 1-0; FC )en Haag-Vitesse 2-0; AZ'67-FC VW Vl; Haarlem-PSV 0-5; Ajax-G.A. Eagles 3-2. Ajax 2 2 0 0 4 10-3 PSV 2 2 0 0 4 8-1 toda 2 110 3 3-0 Sparta 2 110 3 3-2 Utrecht 2 110 3 2-1 AZ'67 2 10 12 2-1 Den Haag 2 10 12 2-1 'olendam 2 10 12 2-1 3EC/Zw. 2 0 2 0 2 2-2 Twente 2 0 2 0 2 2-2 NEC 2 0 2 0 2 0-0 'C/VW 2 0 112 2-8 reyenoord 2 0 111 0-1 GA/Eagles 2 0 111 4-5 fitesse 2 0 111 3-4 laarlem 2 0 111 2-7 NAC 2 0 111 2-8 MW 2 0 0 2 0 0-5 EERSTE DIVISIE Eindhoven-Telstar 1-1; FC Vlaardin- gen-Helmond Sport 3-2; Wageningen- FC Amsterdam 0-1; Groningen-SC Cambuur 1-0; Excelsior-FC Den Bosch 1-0; FC Dordrecht-Willem II 0-0; SC Heerenveen-Veendam 0-4; Fortuna SC-SC Amersfoort 4-0; Heracles-SW 0-0. Veendam Amsterdam Excelsior Fortuna Groningen Heracles Graafschap Eindhoven Telstar Wageningen Willem II Dordrecht Vlaardingen Amersfoort SW Den Bosch Cambuur Heerenv Helmond/Sp AMSTERDAM - Ajax heeft gister avond aangetoond dat de ge meente Amsterdam de vermake lijkheidsbelasting niet voor niets heeft afgeschaft. Na bij NAC af gelopen zaterdag met opvallend gemak en met speels voetbal al meteen een topprestatie te heb ben geleverd, bleven de Amster dammers ten opzichte van hun eigen consumenten duidelijk in gebreke. Dank zij enkele grove fouten van Go Ahead Eagles mocht Ajax in de eerste helft nog denken aan een herhaling van het schut- tersfestijn waarin het vier dagen eerder de hoofdrol had vertolkt in Breda. In die pe riode liep de score ook vrij soepel op tot 3-0. Daarna mocht de equipe van trainer Cor Brom alleen maar blij zijn dat de Eagles hun inhaalpoging ternauwernood zagen mislukken: 3-2. De gedaanteverwisseling die oefenmeester Joop Brand zijn team in de rust liet onder gaan, was dan ook vrij opvallend. In het eerste bedrijf huldigden de Deventerna- ren het lief-zijn-voorde-tegenstander- principe, en keken de spelers belangstel lend toe als een collega in balbezit was. „Voor de rust heeft Go Ahead zich ver stopt. Er werd toen erg laf gespeeld. Je zag ze eenvoudig niet". Dank zij een opleving in de tweede helft hield Go Ahead, dat na de uiterst povere ouverture tegen Haarlem tegen Ajax geen enkele kans was toegedacht, overigens nog uiterst eervolle verliescijfers over aan de confrontatie. Zeker als bedacht wordt dat de Deventernaren de afgelopen acht seizoenen steeds gemiddeld vier doelpun ten hebben moeten accepteren in uitwed strijden tegen Ajax. Toch was trainer Joop Brand verre van te vreden met het uiteindelijke resultaat. „In de eerste helft hebben we iets weggege ven. We hadden het nooit zover mogen laten komen. Onze keeper, Van Zoghei, heeft in het eerste kwartier geen enkel schot te verwerken gekregen". Dat Ajax in die fase toch royaal afstand wist te nemen, is dan ook grotendeels toe te schrijven aan de zwakte van de verdedi ging van Go Ahead. Ajax kreeg tijdens de eerste episode zegge en schrijve vijf reële scoringskansen en wist er daarvan maar liefst drie te benutten. Na 15 minuten werd doelman Van Zoghei voor het eerst aan het werk gezet, toen Tahamata de bal vanaf de rechtervleugel voorzette en Frank Arnesen (voor rust goed, na rust even matig als zijn teamgenoten) vallend voor 1-0 zorgde. Een kwartier later trof Everse de voorbereidingen voor het tweede doelpunt op de linkervleugel. Ling stapte listig over de bal, en de overi gens onopvallende Ray Clarke schoot be heerst in. Clarke zou kort voor rust ook de derde treffer voor zijn rekening nemen, en wel via een penalty die Ajax werd geof freerd nadat Lodeweges juist binnen het strafschopgebied Meyer met de wet der zwaartekracht had geconfronteerd. eerste helft toe aan de voorspoedige gang van zaken voor rust. „Als je zo gemakke lijk afstand van een tegenstander weet te nemen, ligt het voor de hand datje op een gegeven moment zo slap gaat voetballen. Het is niet goed te praten, maar wat wil je als je in een vrij kort tijdsbestek zoveel wedstrijden moet spelen? Dat neemt ove rigens allemaal niet weg dat die twee te gendoelpunten van Go Ahead een duide lijke waarschuwing voor ons moeten in houden; een waarschuwing dat het voor taan zo niet kan. Er werd na rust veel te ongeorganiseerd aangedrongen. We ga ven Go Ahead daardoor een vinger..." Dat dat geen hand is geworden, hadden de Eagles voor een belangrijk deel te „dan ken" aan egoisme van enkele spelers die ploeggenoten in ideale positie op belang rijke momenten over het hoofd zagen. Derhalve bleef de produktie van Go Ahead beperkt tot doelpunten van Kees van Kooten en (kort voor tijd) van Woudsma, die ongehinderd door de de fensie van Ajax mocht slalommen. JAN PREENEN 3 2 10 5 3 12 0 4 2 110 3 2 110 3 3 1113 3 0 3 0 3 3 1113 3 10 2 2 3 10 2 2 3 0 2 1 2 3 0 12 1 3 0 12 1 3 0 12 1

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9