Felle kritiek van Kamer op voorstel ïManusama Vrouw 78: tevredenheid met een korrelt je zout Onderzoek van PvdA naar verscherping van boycot ALLE GELDZAKEN Geen parlementaire enquête over de RMS Mukipj/ijfhom ^an^n%iZrkt ^^vooruklaor. AANHANG VVD ZOU ZIJN GEHALVEERD LEIDSE SPAARBANK PvdA vormt in Deventer met VVD college DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1978 AMSTERDAM (GPD) - Onge veer 60 procent van de Ne derlandse vrouwen heeft te kampen met psychische klachten; dat is een even grote groep als in 1967. Terwijl toen nog 60 procent van de vrou wen zich lovend uitliet over het huishouden, vindt nu ech ter nog slechts 37 procent veel voldoening in haar huishou delijk werk. Niettemin zegt 78 procent van de vrouwen te vreden te zijn met haar be staan, en zegt een bijna even grote groep een goedkeurende opmerking van een ander daarvoor tamelijk of erg be langrijk te vinden. Dit zijn enkele van de conclusies van „Vrouw'78", een lande lijk onderzoek naar het ge voel, het gedrag en de moraal van de Nederlandse vrouw. De opdracht tot dit onderzoek werd door het vrouwenblad Margriet" gegeven, naar aanleiding van haar 40-jarig bestaan. „We hebben de vrouwen niet ge vraagd hoe vaak zij afwas sen^ in wat voor sopje" ^er- telde de hoofdredactrice Hanny van den Horst gisteren bij de presentatie van het on derzoek, „maar we hebben haar laten vertellen of zij het leuk vindt om af te wassen. Het ging ons erom. te weten te komen wat vrouwen nu den ken en hoe ze voelen". Een eerste exemplaar van Vrouw'78 bood zij aan de staatssecretaris van emanci patiezaken, mevr. Kraaye- veld, aan. Aan 1119 gekozen vrouwen tus sen de 18 en 65 jaar waren vragen voorgelegd op drie terreinen: de vrouw en zich zelf, de vrouw in haar directe omgeving en de vrouw in de maatschappij. In verband hiermee kwam ook de vraag aan de orde hoeveel zelfver trouwen vrouwen tegenwoor dig nog hebben, en wat daar invloed op uitoefent. Tevredenheid Terwijl algemeen gesproken 78 procent van de vrouwen zegt tevreden te zijn met haar le ven, spitst die tevredenheid zich toe op het contact met de partner (93 procent), met de kinderen (92 procent), op sek suele relaties (85 procent), aandacht die zij huisgenoten geeft (85 procent), opvoeding die zij geeft (80 procent), en verkregen genegenheid (80 procent). Iets minder tevreden zijn de vrouwen over hun con tacten met vriendinnen (75 procent), gegeven warmte (70 procent), huishoudelijke zorg (67 procent), en gedrag in ge zelschap (62 procent). Over hun uiterlijk en hun intelli gentie is slechts de helft van de vrouwen tevreden. Volgens dr. Mary Zeldenrust- Noordanus, die aan het on derzoek heeft meegewerkt, moet die tevredenheid wel met een korreltje zout genomen worden.Zij denkt dat mensen- van zichzelf vinden dat ze te vreden behoren te zijn, en daarom ook vaak zeggen te- vredener te zijn dan ze zich in werkelijkheid voelen. Boven dien meent zij dat het moeilijk is jezelf ontevreden over je le ven te betonen, als je geen al ternatief ziet. Uit het onderzoek blijkt verder dat vrouwen die minder te vreden zijn, meer behoefte hebben aan contacten, aan kennisuitbreiding en aan ac tiviteiten buitenshuis. Zij hebben vaker psychische klachten dan de tevredenen en veel van hen hebben geen partner. Onvrede met het be staan zo concludeert het rap port, lijkt aan te sporen tot ac tiviteiten. De sociaal-psycho loog dr. Jos Frenken voegt daaraan toe, dat deze groep van zgn. rusteloze en zoeken de vrouwen (samen 37 procent) moeite hebben om liefde te ge ven en te ontvangen. Tegelij kertijd beklagen ze zich over een gebrek aan aandacht van hun partner. De heer Frenken wil de koge tevredenheidssco re van de vrouwen nog aan de hand van een ander cijfer ter discussie stellen: slechts 14 procent van de ondervraagde vrouwen zegt érg tevreden te zijn over hun seksuele relatie. Kennelijk, zegt hij, is er bij bijna iedereen wel iets op aan te merken. Die algemeen uit gesproken tevredenheid kan er wel eens op wijzen dat de vrouwen zich in gelatenheid bij hun situatie neerleg gen. Evenals in 1967 vindt 68 procent van de vrouwen nu dat ze een goed huwelijk heeft, terwijl ook evenveel vrouwen nu zegt wel eens een echtscheiding overwogen te hebben. Het toe nemend aantal scheidingen betekent kennelijk niet dat scheidingen ook vaker ge wenst zijn, alleen dat de wens vaker wordt uitgevoerd. De meeste vrouwen, 85 procent, denken dat hun echtgenoot hun activiteiten voor huisge noten bijzonder waardeert, veel meer dan bezigheden bui tenshuis door anderen ge waardeerd wordenWerk bui tenshuis stemt 83 procent van de vrouwen tevreden, vrij willigerswerk buiten de deur slechts zo'n 56 procent. Deze percentages komen in grote lijnen overeen met de waar dering die de vrouwen van buitenstaanders krijgen. De politieke interesse van vrouwen is de afgelopen twaalf jaar toegenomen; in 1966 las 16 procent van alle vrouwen regelmatig iets over politiekindekrant.nu doet 27 procent dit. Bovendien vindt 42 procent van de vrouwen dat de rol van de vrouiv in de politiek snel groter moet wor den. Drs. Hedy dAvcona, eindredactrice van „Opzij" en lid van de Eerste Kamer voor de PvdA, verklaart deze wens vanuit een onvrede van vrouwen over een nog niet voldoende ingesteld zijn van de maatschappij op het (weer) willen werken van vrouwen met kinderen: er zijn niet vol doende mogelijkheden voor kinderopvanger is niet ge noeg (part-time) werk. vrou wen hebben vaak een achter stand in hun opleiding en het tweede-kans-onderwijs is ook nog niet genoeg van de grond. advertentie DEN HAAG (GPD) - Het merendeel van de Tweede Kamer staat afwijzend tegenover het voorstel van de Zuidmoluk- se leider ir. J. A. Manusama om een parlementaire enque- te te houden over de situatie in de Zuid-Molukken ten tijde van het uiteenvallen van de Verenigde Staten van Indonesië en de oprichting van de staat Indonesië. In een brief aan de Tweede Kamer, gedateerd 9 augustus, had ir. Manusama geschreven dat hij over documenten beschik te die een heel ander licht zouden werpen op de periode rond de uitroeping van de RMS. |De PvclA-woordvoerder, Henk Molleman, zei gisteren, tijdens het debat in de Tweede Kamer over de regeringsnota inzake de Zuidmolukse minderheid, het optreden van Manusama een „merkwaardige gang van zaken" te vinden. „De heer Manusama schrijft een tegennota, waarin hij geen gebruik maakt van zijn ei gen documenten. Daarna maakt hij ons attent op die documenten zonder ze ons ter hand te stellen" Molleman ziet dat als een verkap te dreiging van Manusama. Bete kenen de tactische overwegin gen, zoals Manusama ze noemt, dat hij positie kiest om de Kamer in de beklaagdenbank te stop pen? De PvdA-woordvoerder vindt het een blamage voor het parlement wanneer het zijn standpunt moet gaan wijzigen aan de hand van eventuele resultaten van zo'n parlementaire enquÜte. „Op ba sis van een eerlijk onderzoek en ook van discussies met vele Mo- lukkers hebben wij ons stand punt bepaald. Molukkers zouden terecht van een zoethoudertje kunnen spreken als we nu nog tot een parlementaire enquete zou den besluiten. Mijn fractie neemt tegenover dit voorstel een afwij zende houding in", aldus Molle man, lid van de bijzondere com missie die zich bezighoudt met de Zuidmolukse problematiek. Nieuw licht De CDA-woordvoerder G. van Leijenhorst vraagt zich met Mol leman af, waarom Manusama de documenten niet aan de Kamer heeft toegestuurd. „Dan hadden wij ons er immers al vroegtijdig van kunnen vergewissen in hoe verre daardoor inderdaad nieuw licht op de zaak was geworpen", aldus Van Leijenhorst. Blijkbaar vindt Manusama zijn eigen bezit niet voldoende, aldus het CDA- kamerlid. De VVD-woord voerster, mevr. Kappeyne van de Coppello: „Waarom heeft de Zuidmolukse leider zijn gezicht en zijn stukken niet laten zien tijdens de hoorzit tingen van de kamercommissie? Of heeft hij de stukken van de zomer pas gevonden?", zo vroeg zij zich af. „Ik heb laatst ook een kast opgeruimd en ik stond ver baasd over wat ik tegenkwam. Over enkele decennia kan ik ook onthullingen doen". Namens D'66 verklaarde mevr. Wessel-Tuinstra: „In zijn brief suggereert de heer Manusama dat eventueel nieuw aan het licht te komen feiten ertoe zouden kunnen leiden dat regering en parlement een ander standpunt zouden gaan zien van de politieke aspiraties van onder meer de heer Manu sama. Mijn fractie is van mening dat hier de grootste terughou dendheid geboden is. Als er èèn ding is waar niemand, geen Mo- lukkeren geen Nederlander, mee gediend is. dan is het wel het op nieuw voeding geven aan ver wachtingen die niet vervuld kunnen worden" Gemengd adviesorgaan Over de plannen van minister Wie gel, de coördinerende minister voor Molukse zaken, om een permanent gemengd adviesor gaan op te richten, zijn in de Ka mervan alle kanten bezwaren ge- Zowel de PPR als de PSP en de grote partijen VVD, PvdA en CDA willen dat het bestaande in spraakorgaan wordt uitgebouwd tot een nieuw adviesorgaan van de regering over Molukse zaken PPR en PSP zijn van mening dat er een adviesorgaan moet komen dat uitsluitend uit Zuidmoluk- kers moet bestaan. De Kamer wil ook weten hoe het wetsontwerp van minister Wiegel ten aanzien van de oprichting van een gemengd adviesorgaan eruit zal zien. Unaniem Alle partijen zijn, ten aanzien van de politieke aspiraties van de Molukkers, unaniem van oordeel dat deze feitelijk juridisch en his torisch niet kunnen worden ge steund door de Nederlandse re gering. De PvdA'er Molleman te kende daarbij aan dat „hoewel wij het RMS-ideaal niet delen, wij deze toch respecteren krachtens onze traditie van geestelijke vrij heid als een politiek icleaal. De Molukkers dienen echter te be seffen", aldus Molleman, ..dat de strijd voor hun ideaal hier niet kan en mag worden ge voerd". Alle partijen zijn ten slotte van me ning dat de dialoogreizen van vooral jongere Zuidmolukkers naar Indonesië moeten worden aangemoedigd. „Voor de met name jongere Molukkers geven zij nuttige informatie over de toe stand op de Molukken, politiek en cultureel. Voorlopig leidt dit tot meer spanningen en onrust, zoals is gebleken, maar uiteinde lijk is het een van de weinige mo gelijkheden om de politieke idealen in een realistisch per spectief te kunnen plaatsen", al dus Molleman. Een onderonsje tijdens het Molukken-debat in de Tweede Kamer tussen Henk Mollen Annelies Kappeyne van de Coppello van de VVD. Door Arabische landen 'i de PvdA links) e GRONINGEN (GPD) - De Tweede- Kamerfractie van de PvdA on derzoekt thans of er sprake is van een verscherpte Arabische eco nomische boycot jegens bedrij ven die handelsbetrekkingen onderhouden met Israël. Indien dat het geval zou zijn, zouden vooral Nederlandse bedrijven hierdoor kunnen worden getrof- De PvdA baseert haar verontrus ting op een bericht in het derde nummer van het tijd- Van den Bergh wordt betiteld als nu weten of deze informatie van Farouk correct is. n een in het Arabisch gesteld commentaar in het tijdschrift wordt scherp uitgehaald naar het Tweede-Kamerlid Van den Bergh (PvdA), voorzitter van de bijzondere kamercommissie in zake de Arabische boycot. Die commissie onderzoekt in hoever re Nederlandse bedrijven of per sonen door die boycot worden getroffen. Tot slot zal de PvdA-fractie nagaan of een briefin Netherlands News van de tijdelijk zaakgelastigde bij de Nederlandse ambassade in Tripoli (Libië), de heer H. J. van Pesch, correct is weergegeven. Naar aanleiding van het eerste nummer van het blad prijst de Nederlandse diplomaat het tijd schrift voor onder meer de redac tionele inhoud. De PvdA houdt dat voor mogelijk ongebruike lijk. DEN HAAG (GPD) - Volgens opi nie-onderzoeken van de afgelo pen maanden is de aanhang van de WD binnen ruim één jaar tijd meer dan gehalveerd. Bij de ka merverkiezingen van mei 1977 kreeg de WD bijna 18 procent van de stemmen, wat een zeteltal van 28 opleverde. Volgens een re cent onderzoek van het NIPO zou de WD echter zijn gezakt tot 7,8 procent. Dat is in de Tweede Ka mer goed voor 12 zetels. Een woordvoerder van de WD noemde de cijfers van het NIPO allerminst desastreus. Volgens hem was het dieptepunt van be neden de acht procent gesigna leerd tijdens de vakantiemaan den, een periode waarin verhou dingsgewijs veel WD-stemmers in het buitenland verkeren. Het verschijnsel van de terugloop in het stemgedrag tijdens de zo mermaanden keert, volgens de WD-zegsman, jaarlijks terug. De aanhang zou de afgelopen weken weer zijn toegenomen, zo zou blijken uit nóg recentere onder zoeken, aldus de woordvoerder van de WD-fractie. In oppositiekring kijkt men echter heel anders aan tegen de gege vens van de enquete, die overi gens verder zou aantonen dat CDA en PvdA beide tamelijk sta biel op 30 procent van de stem men kunnen rekenen. Daar ver wacht men dat deze cijfers de WD-politici zullen aanmoedi gen meer dan voorheen een eigen gezicht te tonen. Men houdt het niet voor uitgesloten dat zoiets al merkbaar zal zijn bij het debat over de bezuinigingen, begin ok tober. De WD-fractie vergaderde het af gelopen weekeinde in Wolfheze over de lijn die de partij moet vol gen. De cijfers van het NIPO wa ren toen bij de fractieleden al be kend. De bijeenkomst resulteer de in plannen om het beleid meer naar het politieke midden te stu ren. Dat zou uiteindelijk moeten leiden tot een beleid waarbij de WD in het politieke scala links van het CDA belandt. advertentie schrift Netherlands News Dutch Business in The Middle East, waarin staat dat, ten gevolge van de harder geworden houding van Israël in de vredesbesprekingen, verwacht wordt „dat de boycot bepalingen van Saoedi-Arabië, Koeweit, Quatar en de emiraten, nog verscherpt zullen wor den". Het Saoedische ministerie van commerciële zaken heeft een be sluit uitgevaardigd, waarin 58 bedrijven uit zestien verschillen de landen op de zwarte lijst zijn geplaatst. Dit werd op 12 juni in de Saoedische staatscourant ge publiceerd. Het besluit heeft verder duidelijk gemaakt dat, indien op de zwarte lijst gezette schepen aan derden verkocht worden, dat geen auto matische schorsing zal inhouden, zo meldt het blad, dat voorname lijk gericht is op het in Arabische landen investerende buitenland se bedrijfsleven. Hoofdredacteur van Netherlands News is I. A. Farouk, die enige tijd geleden in het nieuws kwam doordat hij een toeristische gids over Nederland voor Arabieren had samengesteld, waarin gege vens over joodse bezienswaar digheden ontbraken. Aan die gids had het Nationaal Bureau voor Toerisme informatie ver strekt, hetgeen tot kritische ka mervragen leidde. In het jongste nummer van dat blad zegt Farouk dat hij de gids heeft samengesteld aan de hand van door het NBT verstrekt mate riaal. Volgens hem ontbraken hierin gegevens over joodse be zienswaardigheden. De PvdA wil iemand „die bekend is vanwege zijn zionistische ideeën en zijn to tale steun aan Israël. De commis sie bevat vijf andere leden, die niet minder extremistisch zijn dan hij is. Zijn benoeming als voorzitter gaf reden tot ontevre denheid binnen het regerende CDA. Verschillende leden van deze partij verklaarden dat de aanwezigheid van Van den Bergh in deze commissie de objectivi teit geweld zal aandoen". „Sommige verhitte debatten had den plaats binnen en buiten de PvdA en het regerende CDA. De ze discussies eindigden na lange tijd met de instemming van de christen-democraten met deze voorzitter", aldus het Arabische commentaar. De PvdA tekent bij deze opmer kingen aan dat er destijds bij het CDA ontevredenheid heerste doordat het CDA eigenlijk zelf het voorzitterschap wilde heb ben. Volgens de PvdA heeft het CDA nooit beweerd dat door Van den Berghs benoeming de objec tiviteit geweld zou worden aan gedaan. De commissie is volgens de PvdA ingesteld nadat onder meer PvdA, CDA en WD een ant woord van de ministers Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en Van Aardenne (economische za ken) op kamervragen over de Arabische boycot te vaag von den. Zij hebben toen zelf besloten tot onderzoek, dat thans nog gaande is en waarvan de gege vens nog vertrouwelijk zijn. De commissie bestaat uit 44 leden, te weten 24 vaste en 20 plaatsver vangende. Advertentie Puur gemakkelijk, al uw geldzaken in één hand. Sparen, lenen, beleggen en 'verzekeren. Voor alles kunt u terecht bij de Spaarbank op maar liefst 80 kantoren,waar men u met goede raad en snelle service steeds van dienst is. AMSTERDAM (ANP) - Het vroe gere WD-gemeenteraadslid me vrouw G. Wijsmuller-Meijer, in oud-verzetskringen ook bekend als tante Truus', is gisteren, op 82-jarige leeftijd in Amsterdam overleden. Mevrouio Wijsmuller, die in de hoofdstad een bekende persoon lijkheid was vanwege haar vele sociale werk en verzetsactivitei ten in de oorlog, werd onder scheiden met vele medailles en eretekenen en was officier in de orde van Oranje-Nassa u. De internationale joodse wereld vereerde haar bovendien met een inschrijving in het gouden boek van het joods nationaal fonds. DEVENTER (ANP) - In Deventer gaan de PvdA en de WD de ko mende vier jaar samenwerken in het college van B en W De afde- lingsvergadering van de PvdA keurde gisteravond met ruime meerderheid het in zee gaan met de WD goed. Het CDA, in Deventer bij de laat- stelijke verkiezingen de grote winnaar van zeven naar negen raadszetels - is buitenspel komen te staan. De christen-democraten vormden de afgelopen vier jaar het college van B en W met de socialisten. Voor de PvdA met zestien van de drieëndertig raadsleden waren de program matische verschillen te groot om door te gaan met drie PvdA-wet- houders en twee van het CDA. Een week geleden stemde de PvdA een coalitie met de WD in deze stad af. De PvdA-fractie kreeg de opdracht te werken aan de tot standkoming van een progressief college met D'66 en een PPR PSP-combinatie. Met D 66 kon den de socialisten echter met tot een akkoord komen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7