'Politie op tram niet de oplossing [PUBLIEK Rij kspolitieman verbitterd weg ihn (S)Zwieten Stichting gaat naar Oostenrijk PAGINA 4 VARIA DONDERDAG 31 AUGUSTUS 19noIS door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Kritisch Noordwijk schrijft aan raad Nog voordat de voor de PTT werkende architecten met een ontwerp op tafel zijn ge komen worden al de nodige noten gekraakt over het toe komstige gezicht van het postkantoor aan de Voor straat in Noordwijk-Binnen. De meningen zijn verdeeld. Er zijn voorstanders van nieuwbouw, er zijn er die daar pertinent tegen zijn. Onder deze laatste categorie bevindt zich Kritisch Noordwijk. Deze vrij kleine maar, om haar sterke drang tot actie voeren, geduchte groepering, heeft alvast een waarschuwings schot afgevuurd in de vorm van een brief aan de raad en B. en W. Daarin geeft men te kennen dat de Noordwijkse gemeenschap het beste af zou zijn met een verbouwing van het huidige postkantoor. Waarom? Omdat dan de rus tieke voorgevel ervan voor het nageslacht bewaard zou kunnen blijven. In Noordwijk aan Zee is er in het verleden al zo veel moois tegen de vlakte gegaan, laten we er in Binnen zuinig op zijn, redeneert Kri tisch Noordwijk. Nooit Voorzitter Tim Boyens: "Na tuurlijk kan een beetje crea tieve architect echt wel nieuwbouw neerzetten met ook een fraai geveltje dat een Weer reünie in Zoeterwoude Boyer "Dienstwoning zoeken voldoende amnslag." Voorstraat. Maar het zal nooit kunnen wedijveren met wat er nu staat." Boyens zegt zich moeilijk te- kunnen voorstellen, dat er steekhoudende argumenten worden gevonden om het toch maar nieuwbouw te la ten worden. "Voor zover ik het heb begrepen", zegt hij, "is het grootste probleem ruimtegebrek. Nu, dan is de oplossing eenvoudig. De ruimte in het gebouw wordt momenteel maar voor een kwart ingenomen door het postkantoor, de rest is woon ruimte voor directeur Ras. Als ze voor hem nu een dienstwoning zoeken is er meer dan voldoende arm- Om er aan mee te helpen dat de in de tweede helft van de vo rige eeuw gebouwde voorge vel uit slopershanden blijft zullen de kritische Noord wij kers desnoods neg wat zwaar geschut in stelling brengen. Afhankelij k van de ernst van de situatie" zuilen er, zo kon digen ze nu al vast aan, hand tekeningen worden ingeza meld, ingezonden stukken in kranten worden geschreven, raadsleden aan hun jasje worden getrokken, protest worden aangetekend tegen een ter inzage gelegde bouw tekening en ga zo maar door. "Van het postkantoor moeten ze afblijven", zegt Boyer, die er zelf naast woont. De Oostenrijkse hoofdstad We nen kan volgend jaar een "in vasie" verwachten van Ne derlanders die de naam Van (S)Zwieten dragen. De verte genwoordiging van een van de oudste geslachten van Zuid-Holland heeft een soort pelgrimstocht in gedachten, een eerbetoon aan hun ver familielid Gerard van Zwie- ten, die in de 18e eeuw naam maakte in Oostenrijk. Gerard, in 1700 geboren, stu deerde in Leiden onder de be roemd geworden medicus Boerhaave. Nam, toen hij af gestudeerd was, af en toe diens colleges over en kreeg al snel grote bekendheid. Ook in het buitenland. Dat resul teerde onder meer in een ver zoek naar Brussel te komen om daar de lijfarts van de Oos tenrijkse keizerin Maria The- resia van advies te dienen bij de behandeling van de zwaar- zieke Marianne, zus van de keizerin. Marianne stierf. Het verhaal wil dat de lijfarts de adviezen van Van Zwieten volledig in de wind had geslagen maar dat hij desondanks de Hollandse geneesheer de schuld van het overlijden in de schoenen wilde schuiven. De keizerin trapte daar niet in maar be sloot daarentegen Van Zwie ten tot haar lijfarts te benoe- Dat was in 1745. Hij bleef in We nen wonen en stierf er in 1772. In zijn Oostenrijkse periode zette .hij onder meer de medi sche faculteit van V/enen op poten en maakte hij een begin met de hofbibliotheek. Op di verse plaatsen in Wenen her inneren gedenkstenen en horstbepldpn aan Hp7p be kende telg uit het Van Zwie ten-geslacht. Hoeveel er in het vooijaar naar Oostenrijk gaan en wat ze er precies gaan doen zal begin september ter sprake komen op de familiereünie die de Van (S)-Zwieten Stichting organiseert binnen de muren van het Heineken-biercom- plex in Zoeterwoude. Het is het derde jaar dat familiele den elkaar daar treffen. De lokatie is overigens niet zo maar gekozen. Eeuwen terug stond op het terrein waar nu de bierfabriek staat het kas teel Huys te Zwieten. Fun damenten daafvan zijn nog bewaard gebleven. De Van (S>-Zwieten Stichting telt inmiddels 260 leden, die zich stuk voor stuk interesse ren voor het verleden van dit oude geslacht. De stichting coördineert het navorswerk. Voorzitter Pieter van Zwieten uit Heemskerk heeft inmid dels een deel van zijn woon huis omgebouwd tot fami liearchief. Daarin worden op geborgen alle bijzonderheden over de nog steeds naar alle kanten uitdijende stamboom. In het archief is ook plaats inge ruimd voor tastbare "reli- kwiën" van de familie, zoals lakzegels, meubels en schil derijen. De verzameling is nog niet bar groot. Veel stuk ken zwerven nog rond in de familie en ook daarbuiten is het nodige in omloop. Zo kwam de stichting er kort geleden bij toeval achter dat een particulier te Valkens- waard in het bezit is van een model van het galjoen "Huys te Zwieten", waarvan het ori gineel ten tijde van de Ver- Alphenaar Jan van Zwieten, penning meester enigde Oostindische Com pagnie werd gebouwd in op dracht van de toenmalige be woner van het kasteeel in Zoeterwoude. Die particulier wil het scheepsmodel niet af staan maar hij heeft er wel in toegestemd dat het tentoon gesteld zal worden op de reü nie. Men is er inmiddels achter wie het miniatuursscheepje heeft gebouwd nml. een oud-me dewerker van het scheep vaartmuseum in Amsterdam, die bij de bouw is uitgegaan van de originele werkteke ningen. Die tekeningen pro beert de stichting nu "te ach terhalen. Er is steeds grote belangstelling voor de reünie, die nu het ka rakter heeft gekregen van een jaarlijkse bijeenkomst met een officiële agenda en notu len. Dit keer zijn er 150 uitge nodigd. Meer kan niet want daar is de bezoekerszaal van de bierfabriek niet op bere kend. „Carriere gebroken AARDENBURG (GPD) - Cees Kramer heeft zijn knuppel en pistool ingeleverd. De wachtmees ter der rijkspoütie in Aardenburg houdt het voor gezien. Pet en uniform zijn in de kast opge borgen. De motten mogen, als het aan Kramer ligt, rustig hun werk doen. Na zes jaar „trouwe dienst" heeft de 33-jarige Aardenburge- naar zijn ontslag ingediend. „Ik ben niet te intimideren door stre pen en balken eigenlijk alleen door menselijkheid, en die is bij de politie verte zoeken", meent Kramer. Hij voelt zich een beetje de „Zeeuwse Kalma". „Ik heb in die vijf jaar dat ik hier in Aardenburg zat, de gekste dingen meegemaakt. En het draaide bij na altijd uit op een conflict met burgemeester Lockefeer. Die man - dat is me later gebleken - heeft tot in Den Haag geprobeerd mijn carrière bij de politie te bre ken", zegt Kramer. En hij voegt eraan toe: „En het is hem gelukt ook. Toen ik in april geen wacht meester eerste klas werd, was het me duidelijk. Dat is overigens niet de enige reden van mijn ver trek. Het gevoel weg te moeten, is langzaam aan gegroeid". Kramer werd geboren in Kortgene op Noord-Beveland. Zijn vader was lid van de SDAP, een vecht jas, die vaak met „zijn bazen" overhoop lag. Kramer jr. ging de zelfde weg. Bij een fabriek in Middelburg kwam hij in opstand tegen wat hij zelf noemt „dat af schuifsysteem van chefs, waar van de gewone werknemers de dupe werden". Zes jaar geleden besloot Cees Kra mer bij de rijkspolitie te sollicite ren. Hij werd goedgekeurd en op de politieschool in Arnhem ge plaatst. En ook daar deed Kramer van zich spreken. „Ze zullen me daar ook wel als een querulant hebben gezien ja... Ik vond - en dat heb ik als woordvoerder van de jongens ook duidelijk gezegd - dat wij meer vrijheid dienden te krijgen om bijvoorbeeld toneel voorstellingen en dergelijke te bezoeken. Na veel heen en weer gepraat ging men daarmee ak koord, maar uiteindelijk kwam het er toch op neer dat alles zoda nig werd geregeld, dat het op den duur een verplichting werd. Een beetje vrijheid hè... daarmee hebben ze binnen het politieap paraat zo'n moeite" Rechten Discussie was volgens Kramer on mogelijk op de politieschool. Die discussie kwam pas later, toen Kramer als wachtmeester aan het werk ging in Aardenburg. In z'n vrije tijd bezocht hij vergaderin gen van de PvdA West- Zeeuwsch-Vlaanderen, een af deling die zonder voorzitter kwam te zitten. Cees Kramer werd gevraagd en zei ja. In zijn werk had hij intussen al de nodi ge ervaringen opgedaan. „Als politieagent moet je anderen op hun rechten en plichten wijzen, maar het gekke is dat binnen het apparaat zelf nauwelijks wordt gekeken naar je rechten. Je hebt alles maar te slikken en anders ontstaan er problemen. Zo'n plaatselijk commandant kan doen wat hij wil, hij kan je altijd dwars zitten". Cees Kramer ging steeds meer na denken over het politieapparaat en de functie ervan. Hij ontwik kelde een duidelijke mening en die ventileerde hij regelmatig in bijvoorbeeld de dienstcommissie van het district Middelburg en binnen de Politiebond. Opmer kingen aldus Kramer over het maatschappelijk denken van de agent over de Rote Armee Frak- tion, Zuid-Afrika, Spanje en de affaire-Kalma, de Rotterdamse hoofdinspecteur, PSP'er, die zyn baan verloor nadat hij had mee gedaan aan een betoging voor het Duitse consulaat na de dood van leden van de RAF in een West- duitse gevangenis. Als agent schreef Cees Kramer naar de mening van zijn superieuren veel te weinig bonnen. „Ja, als er nu sprake is van onwil, ontkom je er niet a derdaad i bonnen. Je kunt veel beter c met de mensen praten. Als po litieagent kom je trouwens erg vaak met mensen die problemen hebben in contact. Die sociale kant, daaraan wordt veel te wei nig gedaan. Waarom doet iemand zus en zo. Nee, bij de politie telt alleen het feit, het strafbare feit". Werk en politiek. Cees Kramer kreeg er grote problemen mee. Keer op keer botst hi j, vaak in het openbaar, met burgemeester Lockefeer van Aardenburg. Het begon volgens Kramer een paar jaar geleden, toen hij voorzitter werd van de PvdA in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. „Het belangrijkste recht dat een mens heeft, een recht dat zelfs in de Grondwet is opgenomen, is mij door de burgemeester ont nomen: vrijheid. Ik kan tal van voorbeelden noemen. Als PvdA- voorzitter reageerde ik, tijdens een vergadering, op een uitlating van Lockefeer. Hij had, in een in terview, opgemerkt dat er in Aar denburg niet gebouwd zou wor den voor speciale randgevallen. Ik vond dat geen uitlating voor een burgemeester". rijkspolitieman zich niet moest bemoeien met beleidszaken. Kramer hoorde dat („Nooit rechtstreeks, altijd via-via") en luchtte zijn hart. „In die tijd heb ik een keer met Kalma gespro ken. Die adviseerde me met de zaak door te gaan en ook de Poli tiebond vond dat ik moest door bijten", aldus Kramer. „Weetje wat me zo tegenstaat? Dat de burgemeester te vaak het woord a-sociaal in de mond neemt. Die man was van mening dat ik, als agent, me niet zomaar met allerlei zaken mocht be moeien. Mijn beroep bracht, vol gens hem, beperkingen met zich mee. Ik op mijn beurt vraag me af of een burgemeestersambt dan geen beperkingen met zich mee brengt". Verbitterd Cees Kramer is verbitterd. Hij zou veel meer willen vertellen, maar is bang dat het allemaal zal wor den uitgelegd als „natrappen". Hij treedt nu in dienst van de In dustriebond NW („Vechten om de centen te houden, niet om meer centen te krijgen"). Na een aantal cursussen gaat hij, als dis trictsbestuurder, „het veld" in. Kramer: „Och, bij de politie was het toch nooit wat geworden. Met een overplaatsing naar Lutje broek verandert er niets". Tegengaan zwartrijden Volgens de deze dagen gepubli ceerde resultaten van een onlangs uitgevoerd onder zoek blijkt het Haagse ge meentelijke vervoerbedrijf^ jaarlijks zeven tot acht mil joen passagiers zonder geldig plaatsbewijs te vervoeren. Dat is 9 procent van het totaal aantal. Vastgesteld werd dat bijna de helft van de zwartrij ders dit bewust doet. Het eu vel is het ergst in de onbe mande koppelwagens van de tram, waar iedere controle ontbreekt. In Rotterdam drong een paar maanden geleden de mede zeggenschapscommissie van het personeel er bij de directie op aan, weer conducteurs in de zin van kaartjesknippers aan te stellen, teneinde aan het groeiende vandalisme bij het openbaar vervoer het hoofd te bieden. Het gemeen tebestuur deelde laconiek mee, dat daarvoor geen geld beschikbaar was. Een zelfde antwoord gaf nog weer een paar maanden eerder het ge meentebestuur van Amster dam, waar bij tijd en wijle de marechaussee wordt ingezet om zwartrijderij en criminali teit bij tram en bus te bestrij den. Ten slotte werd vorige week van de Nederlandse Spoorwegen vernomen dat men daar nogal drastische maatregelen in petto houdt om het andermaal in elkaar slaan van hele treinstellen door supporters van voetbal verenigingen te voorkomen. Onder andere de hondenbri gade wordt ingeschakeld en tegen overtreders zal zonodig ook de procedure van snel recht worden toegepast. Het is natuurlijk beter dan niets, maar men vraagt zich toch wel eens af hoe het zich allemaal zo heeft kunnen ontwikkelen. Hier geldt im mers zowel het gezegde, dat de gelegenheid de dief maakt, als dat voorkomen beter is dan genezen. Al in 1972 waar schuwde ik bij de behande ling van de begroting van jus titie tegen het mijns inziens onzalige voornemen om con- ducteurloze treinen te laten rijden. Dat was overigens nog juist in een tijd van perso neelstekorten. De toenmalige minister van justitie, Van Agt, vond het niet nodig er met een enkel woord op in te gaan. Sedertdien heeft zich bij de spoorwegen een systema tisch proces van personeel- suitkamming op stations, hal teplaatsen en in de treinen voltrokken. Nog vorig jaar herfst werden vragen om in Friesland niet tot het. inzetten van onbemande treinstellen over te gaan, in negatieve zin beantwoord. De eisen van de efficiency geven de doorslag boven de eisen van veiligheid, niettegenstaande wij inmid dels in een periode van grote werkloosheid zijn terecht ge komen. Door ilr. H. J. Rocth Ook de verklaringen van de gemeentebesturen van Rot terdam en Amsterdam dat het allemaal te duur is om weer mensen in de controlerende sector te gaan aanstellen, zijn weinig bemoedigend. Wat te duur is voor de vervoers maatschappijen, zou boven dien uit maatschappelijk oogpunt wel eens (aanmer kelijk) goedkoper en dus aan trekkelijk kunnen zijn. Het vervangen op deze manier van mensen door automaten is in een tijd van tekort aan werkgelegenheid op zichzelf al een kwestieuze zaak. Niet alleen wordt aan betrokkenen een stuk arbeidsvreugde ont nomen, maar zij blijven van zelfsprekend recht op uitke ringen behouden gedurende de periode van werkloos heid. Het gebrek aan toezicht op sta tions en in treinen en bussen opent ook de deur voor aller lei ongewenste toestanden. Het leidt tot het niet betalen van de ritprijs, tot zakkenrol lerij, tot het anderzins lastig vallen van medepassagiers, en op den duur ook tot het stukslaan van automaten en het vernielen van materiaal. Nog nooit is echter een afwe ging gemaakt van alle maat schappelijke kosten, waarbij de „winst" van de perso- neelsbesparing wordt afge wogen tegen het verlies aan arbeidsplaatsen, de kosten van herstel van aangerichte vernièlingen, derving van in komsten door het niet kopen van een kaartje, en niet te ver geten de kosten van inscha keling van het politie- en jus titieapparaat. Inderdaad begint men de laat ste tijd hier en daar op de sta tions politiepersoneel te zien in plaats van de vroegere ver trouwde uniformen van de spoorwegmensen. In zekere zin is dit nog betreurens waardiger dan de materiële schade, omdat men op die manier een stuk normale so ciale controle vervangt door repressief justitieel optreden, wat neerkomt op een belang rijke verslechtering van het maatschappelijk klimaat. De politie gaat, om zo te zeggen, de taak van de perronopzich ter overnemen. Zijn we daar verder mee? Wordt dit voorts dan niet een broek- of vest zakprobleem uit economisch oogpunt? Hoezeer gelegenheid de dief maakt, blijkt uit een in 1976 met medewerking van justitie tot stand gekomen rapport „Fraude en openbaar ver voer". De boven summier ge schetste situatie bij het open baar vervoer bracht volgens dit rapport een kwart van de vooral jeugdige consumenten o de verleiding tot crimineel Wat de toestand in Den Haag betreft hebben inmiddels de ministers van verkeer en wa terstaat en van justitie aan twee leden van het parlement bericht, dat voorshands niet tot uitbreiding zal worden overgegaan van het aantal onbemande gekoppelde wa gens bij de tram. Ten aanzien van Rotterdam was het laat ste bericht uit Den Haag, dat de beide ministers de gestel de vragen niet binnen de ge bruikelijke tijd konden beantwoorden omdat bij de voorbereiding van dit ant woord nog veel overleg wordt gevraagd met de vervoerbe drijven.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4