Fractie PvdA blijft bij coalitie VVD M s: Bouw politiebureau niet op speelveld f Nieuw DdwIï fcStroom- fetarief hoeft in '79 Sliet omhoog Actief in vrije tijd MINDERHEID KIEST VOOR OPPOSITIE Computers bij 008: tijdsbesparing van dertig procent Ex-directeur Grofsmederij heeft baan S JPNDERDAG 31 AUGUSTUS 1978 Ved. kgra 1 en J5IDEN-De elektriciteitstarieven van het Energiebedrijf Rijnland hr. izullen het komend jaar niet wor den verhoogd. Dit zei de heer Van van ^et coiiege van be_ v a heer van het bedrijf gisteravond /w, pt bedrijf heeft het afgelopen jaar uur.zoveel winst gemaakt dat een ta- ub ^riefsverhoging niet noodzakelijk is. De heer Van Belle zei na afloop uurjvan ver6adering te verwach ten dat de tarieven van het ener giebedrijf zelfs de komende drie a vier jaar niet zullen verhoogd nst ,h°even te worden. I sej de vergadering zei de heer Van I-Belle er weinig voor te voelen de ^afnemers van het elektriciteits- "mee te laten delen" in de n!winst door een bepaald bedrag te storten. Een dergelijk n tavoorstel was gedaan door het raadslid Battjes uit Nieuwkoop. "Dat betekent hooguit een paar tientjes en als je dan ziet wat voor administratie daaraan vastzit kan eidBelle. Met deze reserveringen kunnen toekomstige kostenver- 7j (hogingen, zoals salarissen, wor den opgevangen. Die hoeven dan ïtruniet te worden doorberekend in de prijs voor elektriciteit. 137.' rdS oewel het Energiebedrijf ook de distributie van het gas verzorgd, lefokan zij niet beslissen over de prijs ijklhiervan. Dit is een zaak van de ^regering. Onlangs werd het gas nadat de regering had besloten over deze, brandstof voortaan het hoge btw-tarief van 18 procent te berekenen in plaats van het lage tarief van vier pro cent. 431 li- «e elektriciteitstarieven worden uunu voor het tweede achtereen volgende jaar niet verhoogd. De laatste prijsverhoging was in ja nuari 1976. tode kaart y jan 1 december 1977 tot 1 augustus van dit jaar heeft het energiebe drijf 7500 rode kaarten uitge deeld. Dit deelde de heer Heems kerk, lid van de raad van beheer, aan het begin van de vergadering mee. Energieverbruikers die weigeren hun rekening te vol doen krijgen een dergelijke kaart. Na ontvangst van de rode kaart hebben zij nog twee dagen om hun rekening alsnog te betalen. Blijven ze weigeren dan wordt de elektriciteit afgesloten. Dit is in 173 gevallen gebeurd, terwijl er nog 80 verbruikers op de nomina- 0Q tie staan om te worden afgeslo- 50 ten. Op het moment zitten nog 30 wanbetalers zonder stroom. 90; 50 plgens de heer Heemskerk is het energiebedrijf erg schappelijk ,r_ voordat daadwerkelijk tot afslui ting wordt overgegaan. "Wan- neer we hard en formeel waren ij.opgetreden hadden we 1200 per- n Isonen moeten afsluiten", zei hij. Kijkhuis Gedurende de maand septem ber wordt in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoor straat 17 een viertal films vertoond met in de hoofdrol de bekende ac teur Humphrey Bogart. Alle voorstellingen zijn op maan dag en beginnen steeds om acht uur. De cyclus wordt ge opend op maandag 4 septem ber met de klassieke gangster film uit 1946 The big sleep" naar het gelijknamige boek van de detective-schrijver Raymond Chandler. Lezingavonden Eveneens in de maand septem ber zal in het Gesprekscen- trum aan de Vrouwenkerk- koorstraat 17 een viertal le zingen worden gehouden on der de titel Meesters der esote rische wijsbegeerte. Op deze avonden zullen de stichters en hun filosofieën nader worden belicht. Aan de orde komen achtereenvolgens Gurdjiaff, Krishnamurti, de Mazdaz- nan-beweging en Sweden- berg. De eerste avond in deze cyclus wordt gehouden op woensdag 6 september. Op deze avond, die om acht uur begint, wordt een inleiding gehouden door Martin Ekker van de Gurd jiaff-stichting LEIDEN - De PvdA-fractie heeft vannacht in meer derheid besloten dat de onderhandelingen met VVD en D'66 voor de vor ming van een college van Burgemeester en Wet houders in Leiden voort gezet moeten worden. Met 9 tegen 4 stemmen sprak de fractie zich uit dat de motie van de le denvergadering om een links college te vormen niet uitvoerbaar is. De minderheid in de fractie zal de ledenvergadering morgen voorstellen voor oppositie te kiezen. De beslissing van de PvdA-fractie viel vannacht na een langdurige en geëmotioneerde vergadering. Volgens waarnemend-fractielei der Duivesteijn is er "hard en emotioneel" vergaderd, maar stonden de standpunten uitein delijk onwrikbaar tegenover el kaar. De meerderheid van de fractie oor deelde dat de mogelijkheden voor een links college onvol doende zijn. De belangrijkste re den waarop een links college af gewezen werd, is het feit dat een coalitie met PPR, PSP en CPN geen meerderheidscollege geeft. De meerderheid van de fractie achtte een minderheidscollege te onzeker om een beleid uit te voe- Aan de vergadering van de PvdA- fractie was gisteravond nog een overleg met PPR, PSP en CPN vooraf gegaan. In dit overleg spraken deze drie partijen zich eensgezind uit voor de vorming van een links minderheidscolle ge. De PSP handhaafde daarbij zijn standpunt om het programma te ondersteunen, linkse wethou ders te steunen en geen moties van afkeuring te steunen; de CPN bevond zich op dezelfde lijn, maar maakte nog het voorbe houd over enkele punten (Ste venshof) en de goedkeuring van de ledenvergadering. De PPR ging onvoorwaardelijk akkoord en wilde (met steun van PSP en CPN) een wethouder leveren. In de vergadering van de PvdA- fractie besliste de meerderheid dat deze steun onvoldoende is omdat zo alleen een minder heidscollege te vormen is. Voor de meerderheid van de fractie - 9 leden - was de motie van de le denvergadering (vorming links college) daarmee niet uitvoer baar. Van de minderheid vonden twee fractieleden - Mentzij en Groos - de vorming van een links college wel binnen de mogelijkheden van de motie vallen. De twee an dere fractieleden - Hes en Van Dongen - onthielden zich omdat zij tegen de vorming van een col lege met VVD zijn, maar ook de motie van de ledenvergadering niet uitvoerbaar achtten. Circus Atleta De kinderactiviteiten van het Leidse Volkshuis aan de Apo- thekersdijk beginnen zater dag met een optreden van het jeugdcircus Atleta van half elf tot twaalf uur. Het circus heeft onder anderen een clown, een sterke man en acrobaten in het programma opgenomen. Na de circus voorstelling is er een informa tiemarkt over de activiteiten voor kinderen in het komende Natuurwandeling De afdeling Leiden van het in stituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) organi seert op zondag 3 september een ongeveer anderhalf uur durende natuurwandeling onder leiding van ervaren na- tuurgidsen. De wandeling wordt ditmaal gehouden in de Horsten en begint 's middags om twee uur. Deelnemers moe ten zich rond die tijd melden bij de ingang aan de Pape--' laan in Wassenaar. Dag- of jaarkaarten zijn bij de in gang verkrijgbaar. Hengelsport De visclub Albatros hield een wedstrijd in Noord-Holland en de vangst was matig. De uitslag was: 1. J.v. Went 25 stuks (4910 gram), 2. J. Bouwmeester 12 (3220),3. J.v. d. Steen 8 (2250), 4. H. Valk sr. 10 (2030), 5. J. v. d. Mey 7 (1960), 6. K. Amoldus 13 (1940), 7. W.J v.Steenbergen 7 (1370), 8. W. W. v. Steenbergen 8(1300),9.H. v.d Voet 2 (680), 10. B. Ouwerkerk sr. 3 (550). De meerderheid van de fractie be sliste vervolgens dat de onder handelingen met de WD en D'66 voortgezet moeten worden. Daarbij gelden als voorwaarden dat de PvdA vier wethouders le vert, de meerderheid van de frac tie akkoord gaat en het college een meerderheidscollege' moet zijn. Onzeker De haalbaarheid van deze moge lijkheid is nog onzeker. Als de le denvergadering de meerderheid van de fractie volgt in een college met WD en D'66 nemen de te genstanders in de fractie een spil functie in. Voor de vorming van een meerderheidscollege van PvdA, WD en D'66 is hun stem nodig. Volgens fractieleider Duivesteijn zijn de consequenties van de ver schillende standpunten in de fractie nog niet uitgesproken omdat men eerst het oordeel van dé ledenvergadering afwacht. Duivesteijn verwachtte overi gens dat alle fractieleden het be sluit van de ledenvergadering loyaal zullen uitvoeren. Naast het voorstel van de meerder heid krijgt de ledenvergadering van de minderheid in de fractie het voorstel voor oppositie te kie zen. De minderheid van de fractie zag af van een voorstel om toch een links minderheidscollege te vormen. Deze mogelijkheid werd afgesneden omdat hiervoor on voldoende wethouders kandida ten bleken. De zittende wethouders wensten geen van allen in een dergelijk college zitting te nemen en ook wethouders kandidaten Borde- wijk en Duivesteijn wezen deze mogelijkheid af. Daarmee bleven alleen Mentzij (en de bij de standpuntbepaling niet aanwezige Groos) als kandidaten in een links minderheidscollege LEIDEN - De buurtvereni gingen Transvaal en d'Oude Morsch hebben in een brief aan B en W, de politieke partijen en de politie geprotesteerd te gen de plannen die er zou den zijn om een nieuw po litiebureau te bouwen op het terrein tussen de Bloemfonteinstraat, Morssingel en Morsweg. Op die plaats bevinden zich nu gebouwen van de Genie en een uitgebreid grasveld met een basket balveld. Volgens de bewoners van de beide buurten mag er onder geen en kele voorwaarde een politiebu reau gebouwd worden omdat het speelterrein en het grasveld het enige is in de zeer wijde omtrek. Desgevraagd deelde de Leidse commissaris van politie Van Voorden mee dat de protesten erg voorbarig zijn, omdat er op het ogenblik nog geen sprake is van een definitieve keuze. "Sa men met de dienst Gemeente werken zoeken we op het ogenblik naar de meest geschikte plaats voor een nieuw bureau. In principe komen daarvoor twaalf lokaties in aanmerking. Eén daarvan is het terrein aan de Morssingel. Elke plek wordt nauwkeurig bekeken en getoetst. Of het terrein groot genoeg is, hoe het gesteld is met de uitrukmo- gelijkheden e.d. Zodra we daar uit zijn, zullen we een advies uit brengen aan B en W. In feite zit ten we dus pas aan het begin van de voorbereidende"fase en zijn er zeker nog geen beslissingen ge nomen.", aldus de commissaris Van Voorden. Druk gebruik "Het is het enige stukje groen dat binnen het bereik ligt van Trans vaal, d'Oude Morsch en het Sta tionskwartier", aldus de buurt verenigingen die zeggen dat er van het terrein zeer druk gebruik wordt gemaakt door kinderen, basketbalclubs, en personeel van de omliggende kantoren (in de middagpauze). Verder is het vol gens de buurtverenigingen een ontmoetingsplaats voor vele volwassenen uit de omgeving. "Een telling in een willekeurige zomerse week leverde een aantal van 142 personen op." In de brief wordt er op gewezen dat ook de toekomstige bewoners van de Morssingelflats gebruik zullen maken van het speel- en groen gebied. Een ander bezwaar vinden de buurtbewoners dat de parkee roverlast die nu al onaanvaard baar groot is, nog verder zou toe nemen. "Beide buurten worden al overspoeld door vreemdpar- keerders. Vooral het personeel van het belastingkantoor par keert veel in de woonstraten. Zelfs wanneer het wagenpark van de politie zou kunnen wor den ondergebracht in de stal lingsgarage die zal worden ge bouwd, dan nog vragen volgens de buurtverenigingen de bezoe kers toch nog een groot aantal parkeerplaatsen. Omdat de in- Het terrein aan de Morssingel, waarop, volgens de buurtverenigingen beslist geen politiebureau mag worden gebouwd. Politie: Protest buurtverenigingen voorbarig ADVERTENTIE KBPEPERZAK bsheerst'tvakl N Ontmoet onze kollekties f/I/J/ waardeer onze prijzen I /MJM/ REPAREREN - MODERNISEREN ■L SPtll 14Q.1R1 DEN HAAG-CENTRUM- TELEFOON 070 - 60 48 95 gang van de garage aan de kant van de Bloemfonteinstraat zou moeten komen krijgt ook de Paul Krugerstraat politieverkeer te verwerken. Onverantwoord In de brief schrijven de buurtver enigingen dat het gymnastieklo kaal aan de Bloemfonteinstraat, dat nu nog door militairen ge bruikt wordt, voor de nieuw bouw van het politiebureau zal moeten 'verdwijnen. Afbraak is volgens de beide verenigingen onverantwoord gezien het grote tekort aan dergelijke voorzienin gen voor scholen en sportvereni gingen. Het lokaal zou ook zeer geschikt zijn om te fungeren als recreatie- en vergaderruimte voor de drie omliggende buurten. Tenslotte voeren de buurtvereni gingen aan dat de geluidsoverlast op de Morsweg en Morssingel zal toenemen, terwijl die op de Morsweg al boven het aanvaard bare niveau ligt. Schuttersveld Transvaal en d' Oude Morsch vra gen zich af waarom niet gekozen wordt voor een plaats op het Schuttersveld. De opgesomde bezwaren bestaan daar naar het oordeel van de buurtverenigin gen niet en bovendien zijn daar de mogelijkheden om uit te ruk ken veel gunstiger (Willem de Zwijgerlaan, Oegstgeesterweg, Valkbrug-Langegracht). Die mo gelijkheden zijn voor het nu ge kozen terrein veel slechter. Gewezen wordt op het feit dat de Morsweg een spoorwegovergang heeft die vier keer per uur dicht gaat. Ook de Morsstraat ("win- kelerf') en de Morssingel ("woonerf') vallen af als snelle uitvalsweg. Het Stationsplein zou als enige overblijven, maar ook daar is in de spitsuren geen doorkomen aan. Zo werkt men De PTT is bezig de service door middel van 008 voor inlichtingen over telefoonnummers aan haar abonnees te verbeteren. Een be langrijke service, want gemiddeld draait elke abonnee dat num mertien keer per jaar. Bij diverse van de dertien telefoondistric ten wordt al gewerkt met computers en het is de bedoeling dat nog voor het einde van dit jaar in alle districten op dat nieuwe sys teem is overgegaan. De oude situatie was (en is in het district Den Haag bijvoorbeeld nog) dat de telefonist(e) het gevraagde nummer gewoon in het boek moet opzoeken. Bij het nieuxbe systeem tikt hij of zij de naam en lof adres en woonplaats op een beeldscherm dat verbonden is met de centrale computer in Leidschendam waarin alle abonnees zijn opgeslagen. Op het beeldscherm verschijnt dan het gezochte telefoonnummer. Het grootste voordeel is dat het veel sneller werktMaar ook gemak kelijker, naar het oordeel van de heer Kerkhoven van het tele foondistrict Haarlem waar men vorig jaar mei al als eerste dis trict in het land op het nieuwe systeem overstapte. Een voordeel vindt hij bijvoorbeeld dat zijn mensen niet meer met zware telefoonboeken hoeven te sjouiven die bovendien door het toenemend aantal abonnees steeds zwaarder en omvangrijker worden. Het werkt buitengewoon goed", zegt hij. "Natuurlijk is zo'nsysteem nooit helemaal waterdicht, vooral in deze aanloop tijd niet. Er wordt nog steeds gemuteerd in het bestand dat de computer herbergt, dus het komt wel eens voor dat je er de mist mee ingaat. Maar dan kun je gewoon weer terugvallen op het telefoonboek. Die mogelijkheid blijft". In het district Den Haag zal het nieuwe systeem in twee fasen worden ingevoerd. Eerst de regio, naar verwachting in oktober, en dan de stad Den Haag. Voor de stad geldt nu nog een apart nummer voor inlichtingen, dat zal dan ook verdwijnen. De heer Verstraten, secretaris van het telefoondistrict Den Haag, ver wacht veel goeds van het nieuwe systeem. Of daarmee ook de wachttijden zullen verminderen kan hij niet zeggen"Het zou best eens kunnen van niet, want we weten n iet wat er nu buiten de boot valt. We weten niet hoeveel mensen ons nu niet eens bereiken omdat er meer dan twaalf wachtenden voor ze zijn en ze de ingesprektoon krijgen". Er werken op dit moment zo'n tweehonderd mensen in verschillende ploegen bij 008 in Den Haag. Verstraten verwacht niet dat dat er minder zullen worden bij het nieuwe systeem. "Vooral omdat we niet weten wat het gaat opleveren", zegt hij. De heer Kerkhoven in Haarlem heeft al iets meer inzicht in wat de nieuwe situatie oplevert. Een tijdsbesparing van 30 procent bij voorbeeld. Hij heeft niet het idee dat nu meer mensen 008 bellen, wel dat er minder aanvragen de mist ingaan. Op het personeels bestand heeft het invloed in zoverre dat mensen die vertrekken in enkele gevallen niet meer worden vervangen Heeft het voor de aanvrager nog andere consequenties dan een snellere bedieningmoet hij bijvoorbeeld meer gegevens weten van de abonnee wiens nummer hij zoekt dan voorheen? "Nee, minder denk ik zelfs. Je moet natuurlijk niet naar Jansen in Amsterdam vragenmaar in veel gevallen is de woonplaats en de naam of de straat voldoende, omdat de abonnee onder meer noe mers in de computer zit, zowel onder de naam als onder de straat", aldus Kerkhoven. Ook Verstraten in Den Haag zegt: "Voor de mensen zelf zal er weinig veranderen. Nu is vaak het geven van de plaats, een ge deelte van de naam en een gedeelte van het adres al voldoeiide Dat zal bij het nieuwe systeem niet veranderen De Vries in Am sterdam is moeilijkmaar Naaktgeboren in Spierdijk is zonder adres ook wel te vinden zeg ik altijd". ADVERTENTIE De 'NS Vakantiereizen" Gids. Met een keur van vakantie- ideeën voor de komende herfst, winter en lente. In binnen-en bui tenland Winter- en Wintersport reizen naar de mooiste oorden. Attractieve nieuwe tnps naar o.a. Arnhem. Wener). Salzburg, Lon don, Florence, enz. Ontdek hoeveel keus de nieuwe reisgids u biedt. Hij ligt voor u klaar bij alle stations, de reisbu- ro's, RABObanken en de ANWB LEIDEN - De ex-directeur van de Grofsmederij, ir. H. P Schut, heeft weer een baan. Hij wordt directeur van Van der Horst Eu rope bv in Zwolle. Dit bedrijf houdt zich bezig met ver- chroomwerk. Er werken bij Van der Horst 140 mensen. De heer Schut kreeg na het uit spreken van het faillisement van de Grofsmederij, eind april, als één van de eersten zijn ontslag aangezegd. Districtsbestuurder Jan Poortman van de Industriebond NW in Hengelo zei gisteren dat hij Schut kritisch zal volgen: "Ik neem aan dat hij nu wel het een en ander geleerd heeft over de omgang met de vakbeweging". Extra inzet GAB voor Van Es gevraagd LEIDEN - De FNV vrouwengroep in Leiden heeft met verontrus ting kennis genomen van de slui ting van het confectiebedrijf Van Es uit Oegstgeest. In een brief wordt het arbeidsbureau opge roepen alles op alles te zetten om juist deze groep mensen weer aan een baan te helpen. In de brief schrijft de vrouwengroep dat er na de opzegtermijn van zes we ken en de ww van 130 dagen voor getrouwde vrouwen geen moge lijkheid meer bestaat voor een uitkering. Zij noemen dit een achterstelling de keringen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3