"Ze zullen zich mij altijd als een vechter herinneren *\Y oensdagzang' blijkt trekker Plieger wint eerste ronde in Hazerswoud "STICHTING WEG" BLIJ MET LOOP RIJKSWEG 11 Riekus de Mooy na 30 jaar uit dorpspolitiek Rijnsburg Burgemeester en wethouders van Alphen nu "over de brug" in Aarlanderveen HERFST FIETSTOCHT VANUIT ALPHEN RIJNSBURG - "Weetje, als mij eens wat dwars zit, ga ik maar drie kwartier op de piano zitten hameren en harken. Dan vergeet ik het. Natuur lijk, je kan ook in een hoekje gaan zitten pieke ren, maar daar voel ik niks voor. Ik probeer de zaken altijd zo vlug mogelijk te vergeten." Met menselijke problemen had hij De knusse kamer in zijn huis aan de het vaak moeilijker, de Rijns- Vliet heeft dikwijls mensen op burgse wethouder Riekus de bezoek gehad die opstandig wa- Mooij. Bijna dertig jaar was hij ren of bij de gemeentebestuurder actief in de dorpspolitiek: als kwamen uithuilen. "Nee," zegt raadslid /en als wethouder. de nu achtenzestigjarige AR- "Over mensen beslissen valt echt wethouder, "beloften die ik niet niet mee. Soms doe je ze onbe- kon waarmaken heb ik nog nooit wust pijn. Ik heb wei eens mee- gedaan. Wél dat ik zou proberen gemaakt dat mensen me een hele te helpen. En weet je, ik heb er Veel zorg tijd niet aankeken. Dan ga je je een brok levenswijsheid afvragen: wat heb ik toch ver- 'overgehouden. Daar heb ik ir keerd gedaan. Je draait de zaak mijn leven heel wat aan gehad." terug en komt er achter datje die personen in hun hart had geraakt. Als ik over mensen moet beslis sen, probeer ik me in hun situatie te verplaatsen. Hoe denken zij er- De scheidende wethouder steekt over. Dan merk je vaak hoe het niet onder stoelen of banken: moeilijk het is om een beslissing "0ns gezin heeft veel zorgen ge- te nemen" kend. We hebben dertien kinde Van der Gugten in het gemeente bestuur zitten veel werk verzet. Er is heel wat tot stand gekomen. Natuurlijk, we hebben de tijd mee gehad. Ik heb altijd gepro beerd om met de tijd mee te gaan. Dat viel niet altijd mee. Maar we zijn, dacht ik, daar aardig in ge slaagd. M'n collega-wethouder ook." Met veel plezier denkt De Mooij nog terug aan zijn kamerwerk. Vier jaar zat hij in de Tweede Kamer. In de periode dat Bies heuvel president was. Het raads werk gaf hij in die periode op. "Als je zoveel werk hebt dat je niets goed meer kunt doen, moet je oppassen. Die Kamer is een heel apart wereldje. Tijd kennen ze niet.' Herinnert zich dat hij een keer midden in de nacht uit bed werd gebeld. De griffier was aan de lijn. De Mooij was net ingeslapen en vroeg de man wat hem bezielde om op dit late tijdstip te bellen. "Weetje, zei de man, overdag kun je geen Kamerlid te pakken krij gen. Op dit tijdstip zijn de mees ten thuis. Daarom heb ik nu maar gebeld.... Na vier jaar hield de Rijnsburger het kamerwerk voor gezien. Na veel aandringen uit de partij het hij zich tóch op de verkiezings lijst zetten. Op een plaats die geen zetel zou opleveren. De AR kreeg vijftien zetels. De Mooij stond op de éénentwintigste plaats. Maar in een korte tijd vielen er vijf Ka merleden weg. "En toen werd het toch nog spannend," lacht De Mooij. "Achteraf ben ik wel blij dat ik niet meer hoefde op te dra ven. Maar binnen de kortst mo gelijke tijd stonden ze bij me voor de deur of ik toch maar weer wet houder wilde worden. Dat heb ik toen geaccepteerd." Trots De man, die tot zijn elfde jaar on derwijs genoot, is trots op zijn boek 'Een dorpsleger onder Gods vuurkolom'. "Geen opleiding en toch zoiets presteren," stelt hij, "geeft voldoening. Er zijn twee duizend exemplaren van ge drukt. Die zijn ook verkocht. Ne genhonderd in Rijnsburg. De dochter van een oud-burgemees- ter, over wie in het boek wordt gechreven, is nog wel eens bij me geweest. De winst heb ik niet op gestreken. Die heb ik beschik baar gesteld voor een weeshuis in Soerabaja. En weet je, er is nog altijd vraag naar dat boek. Er komt geen herdruk." Zijn laatste grootste 'strijd' heeft De Mooij deze week geleverd. Tussen alle kritische opmerkin gen door laveerde hij 'zijn' voor stel om een golfslagbad voor drie miljoen gulden in Rijnsburg te la ten aanleggen. Niet alle fracties namen hem dit in dank af. Vier raadsleden vonden dat het een zaak was voor de nieuwe mensen. De Mooij was het hier niet mee eens. Hij verdedigde zijn stand punt met hand en tand. "Ik ben in die raad als vechter ge komen en ik ben ook als vechter vertrokken. Zo zullen ze zich mij altijd blijven herinneren." JAN WESTERLAKEN Riekus de Mooij (68) verlaat na bijna 30 jaar het politieke toneel in RijnsburgDe scheidende wethouder 'Nooit zullen ze kunnen beweren dat ik niks heb gedaan..." ren grootgebracht. Mijn vrouw heeft een flinke portie van de op voeding voor haar rekening ge nomen. Maar ik heb altijd gezegd, lukt het niet, dan blijf ik thuis, 's Morgens om vier uur liep de klok al af en om negen uur was ik vaak weer op pad. Ik wil niet zeggen dat ik m'n gezin tekort heb ge daan. Toch was ik erg vaak van huis." De Mooij, eigenaar van een slagers- bedrijf in het bollendorp, weet zich nog goed te herinneren dat er iemand met een collectebus voor het goede doel bij hem aanbelde. Zijn laatste rijksdaalder ver dween in de gleuf. "De volgende ochtend," glimlacht hij nu, "toen m'n eerste klant in de zaak kwam en met een tientje wilde betalen, had ik niet eens wisselgeld. Ik moest naar de overkant om dat geld te wisselen. Wij hebben moeilijke tijden gekend en toch zeg ik, we hebben een mooi leven gehad." Doet het hem pijn om de gemeen tepolitiek de rug toe te keren? Een zucht. De kanarie laat een flauw geluid horen. Voor hem, op de salontafel, ligt een boek: 'Een dorpsleger onder Gods vuurko- lom'. In zijn schaarse vrije uurtjes heeft Riekus de Mooij nog kans gezien een stukje oorlogsge schiedenis van Rijnsburg op pa pier te zetten. Hij heeft het in ro manvorm gegoten. niet van narigheid weg. Als het moet kan ik nog wel even verder. Vroeger had ik altijd de pest aan ouwe kerels die maar bleven zit ten. 't Is net als in de herfst: de blaadjes aan de bomen worden geel. Ik ook. En dan moet je op stappen." "Wél moet ik er direct aan toevoe gen, dat er nu zeker geen last van m'n lijf is gevallen. Ik kijk met voldoening terug op al dat werk dat ik hier in Rijnsburg heb mo gen en kunnen doen. Met een ge rust hart kan ik zeggen: wij laten een 'gezonde' gemeente achter." En tóch is er een stukje weemoed te bespeuren bij Riekus de Mooij als hij zegt: "Ik ben niet versleten, maar de tijd is er om te gaan. Je moet niet wachten tot iedereen zucht: wanneer gaat die kerel nu eindelijk eens. Mijn hele leven was op werken ingesteld. Zo ben ik groot geworden. Weet je wat mijn vader altijd zei Als je veel werkt, kun je weinig kwaad doen. Hij heeft gelijk gehad." Vertelt dan een anekdote. Het ro ken van een sigaret werd hem niet verboden. "M'n vader zei, ga je gang maar. Alleen als ik werkte en klanten bezocht mocht dat niet. Nou, ik begon vroeg met de arbeid, ging dan naar de klanten en kwam 's avonds laat pas weer thuis. Dan had ik geen zin om nog eens een sigaretje te gaan roken. Ik had veel meer trek om naar bed te gaan." Nu rookt hij alleen in de avonduren één sigaar en drinkt één borrel. Meer niet. Een arts raadde hem aan nooit te roken. Maar één si gaar kon geen kwaad beweerde hij. Die gewoonte heeft hij, De Mooij, overgenomen. De Mooij zegt veel medelijden met de huidige jeugd te hebben. "Ze komt van school en voelt dat er voor haar geen plaats in deze maatschappij is. Zoiets fru streert. Dat vind ik heel erg. Daar komen ook al die moeilijkheden van. Ze trekken op jeugdige leef tijd uit huis, gaan op kamers wo nen. Verschrikkelijk hoor. Ge- lukkig heb ik daar nooit last van gehad. Ik had geen tijd ohi niks te doen." Heeft hij, met zijn bestuurscapaci- teiten, nooit aspiraties gehad om burgemeester te worden "Nou, nee," zegt hij erg vlug. "Ik ben hier in Rijnsburg één jaar lo co-burgemeester geweest. Dat was genoeg. Zeker, ze hebben me wel eens gekscherend gevraagd of ik daar geen trek in had. Maar ze zijn er nooit op doorgegaan. Eigenlijk was ik toen al een beetje te oud. Misschien was het des tijds best wel mogelijk geweest. Aspiraties heb ik nooit gehad. Om iets te bereiken heb ik nooit hoeven vechten, 't Is gek, maar het ging allemaal vanzelf. Ik heb eens iemand horen zeggen dat een mens voor iets moet vechten. Nou, als dat moet, kun je beter maar stoppen." Nog een paar dagen: dan is de pe riode De Mooij voor Rijnsburg definitief afgesloten. Hij komt dan met lege handen te staan. Wordt dat problematisch Voorzichtig manoeuvreert De Mooij met zijn woordenkeus: "Het zou kunnen. Voorlopig staat m'n agenda nog tot aan het einde van dit jaar vol. Dus de eerste maanden kan ik vooruit. Aan de andere kant kan ik me niet voor stellen dat ik daarna rustig in een hoekje kruip en blijf zitten. Nee, kniezen zal ik zeker niet doen. Als ik iets loslaat, is het ook voorbij. Ik heb geen angst dat anderen het niet zonder mij zouden kunnen. Misschien komt er wel een veel betere in mijn plaats. Dat hoop ik Interruptie Het gesprek stokt. De telefoon rin kelt maar houdt na drie keer bel len op. Mevrouw De Mooij vertelt in die korte interruptie. "Nu zal 'ie misschien wat meer thuis zijn. Tenminste," laat ze er veelbete- kend achter volgen. "Ik denk dat hij toch wel weer iets zal gaan zoeken. Hij kan niet stilzitten." De Mooij komt met een armgebaar binnen en zegt: "Zal wel een ver keerd nummer hebben ge draaid." Vervolgt dan: "Ze kun nen wel van me zeggen dat ik fou ten heb gemaakt. Dat geef ik ook toe. Nooit zullen ze kunnen be weren dat ik niks heb gedaan. Want er is in die periode dat ik en HAZERSWOUDE - Gerard Plieger uit Ameide heeft de eerste wielerronde van Hazerswoude gewonnen. Voor de vijftig-kilometerrit door de wijk Zuid had hij een tijd van 1.15.37 uur nodig. ALPHEN AAN DEN RIJN AARLANDERVEEN - Bur gemeester en wethouders van Alphen zijn over de brug. Vanavond mag de Alphense gemeenteraad zijn fiat geven aan een voorstel van B en W om de bestaande klapbrug in Aarlanderveen te vervangen door een soortgelijke brug. Ruim twee maanden geleden zei de gemeenteraad "nee" tegen het voorstel van B en W om de brug te vervangen door een duiker. Met als gevolg dat B en W nu wél komen met het plan om de brug te laten plaats maken voor een nieuwe brug. Gezien de voorgeschie denis waarschijnlijk tot te vredenheid van een groot deel van de Aarlanderveense be volking en de gemeenteraad. VOLLE NOORDWIJKSE KERK VOOR VISSERSVROUWENKOOR NOORDWIJK - De reeks woensdagavondzang-bijeenkomsten in de her vormde kerk aan de Hoofdstraat werd gisteren afgesloten met een op treden van het "Schevenings Vissersvrouwenkoor", in de aloude kle derdracht gestoken. De dames hadden de organist van de Scheveningse Oude Kerk, De Vries, en de trompettist C. Hoek meegebracht. Volle borst Wie had verwacht dat de belangstelling voor dit muzikaal gebeuren bij het verregende einde van het seizoen wel wat verminderd zou zijn, had het goed mis. Laatkomers kregen nauwelijks een plaats en geen program- Dat dit soort avonden in een behoefte voorziet, lijdt niet de minste twijfel. Vele kerkse, ook wel minder kerkse mensen zingen de bekende psal men, gezangen en andere geestelijke liederen graag en uit volle borst. Wie zou hun dat genoegen niet gunnen? Ik meen, dat het echt niet alleen badgasten zijn die daarop afkomen. Deze zangbijeenkomst had enkele duidelijke verdiensten. Afgezien van een passende leiding door dominee E. Warnink en een intermezzo van een vrouwelijke Duitse pastor, werd er niet gesproken. De organist breide de zangen met overleidende tussenspelen aanéén, zodat het ac tieve publiek voldoende gelegenheid tot uitblazen kreeg. Verder had het loflied de overhand; die stemming kon door een enkel wat weemoediger lied niet worden verstoord. Het tempo van de samenzangen was pittig; voor trekken en zakken kreeg niemand de kans. De zeer behendige organist speelde enthousiast, maar wel onrustig. Het zou mooier zijn geweest, als hij zijn begeleidingen eenvoudiger en meer gedragen had gehouden, en aan de komma's zou hebben gedacht. De trompettist deed zijn werk nauwlettend, maar kon zich niet optimaal uitleven. Het vrouwenkoor zong eenvoudige geestelijke liederen zonder pretentie, wel ingetogen en beschaafd. De dirigent leidde soepel en had de klank goed onder controle. „Hanger" De orgelbegeleidingen werden gehinderd door een voortdurende "han ger". Niet al te sterk uitkomend, maar hij was er toch. Deze weerbarstig heid kon echter de zang-geestdrift niet verstoren. De Duitse dominiee mediteerde heel in het kort over Paulus' oproep "zich te allen tijde te verblijden." Dus niet alleen in de vakantie, ook in het leven van alle dag, zodat ook anderen die vreugde in de Heer bemerken". Dat is het mooiste, dat wat u van hier kunt meenemen". Ten slotte dankte zij voor de gastvrijheid en voor de andere goede dingen, in Noordwijk ondervonden. JOHAN VAN WOLFSWINKEL. Het Scheveningse Visservrouwenkoor sloot gisteren de reeks wc dagavondzang-bijeenkomsten in Noordwijk. De kerk was bijna i tot de laatste plaats bezet. Er werd uit volle borst meegezongen. Tweede, in dezelfde tijd, werd de Utrechtenaar Brouwer. Op en kele seconden finishte als derde de Hazerswoudenaar Bert Zaal, die uitgerekend in de laatste ron de, die 1250 meter telde zijn beide vluchtmakkers moest laten gaan. De liefhebbers en de veteranen, die door sportzakenwethouder P. A. Th. v.d. Werf werden weggescho ten, hadden trouwens geen ge- ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense ren- en tourclub Avan- ti organiseert zaterdag de laatste fietstocht van dit seizoen. De herfst-fietstocht biedt keuze uit drie afstanden: 50, 100 of 200 ki lometer. De kortste tocht voert de deelnemers naar de Reeuwijkse plassen en Hekendorp; de mid den-afstand betreft een tocht door de duinen met Lisse als ver ste punt en de langste afstand brengt de deelnemers door de duinen tot aan Zandvoort en ver volgens naar de Vecht. De vertrektijden vanaf het clubhuis van Avanti aan de Halve Raak in Boskoop zijn als volgt: 7-10 (200 kilometer), 7-13 uur (100 kilome ter), 7-14 uur (50 kilometer). De eindcontrole sluit voor alle toch ten om 17 uur. makkelijk avondje. Immers, dooi de regenval werd er heel wat geëist van de stuurmanskunst van de renners. Die overigens niet klaagden, want in Zuid zijn de straten vrij breed. Alleen., er zaten heel gevaarlijke bochten in het parkoers. En dat betekende dat er nogal wat coureurs waren die voortijdig, na een valpartij (twee van hen werden voor de ze kerheid naar een ziekenhuis ver voerd), de pijp aan Maarten ga ven. De EHBO-ers hadden nogal wat werk te verrichten.... Met Plieger kreeg Hazerswoude een verdiend winnaar. Hij im mers zat van meet af aan van vo ren en was de grote animator van de ontsnapping van de drie die op de eerste plaatsen eindigden. Bert Zaal, die één van zijn eerste koersen bij de liefhebbers reed, deed knap mee, maar de Hazers woudenaar, die in de laatste ron den weinig kop werk verrichtte (vermoeidheid speelde hem par ten), kon niet naar de hoogste plek op het erepodium reiken. De jonge knaap had dan ook sedert de ontsnapping, nog voor half- koers, zijn gezicht al aan het Ha- zerswoudse publiek, dat in vrij groten getale present was, laten Leenman uit Leiden werd vierde; hij won de sprint van het de drie vluchters achtervolgende pelo ton. Daarna eindigden de Hage naar Trompert, Steur, Lok, Van de Ploeg, Van de Noord, Dolder-* man en Bertou. De Leidse vereniging Swift teken de voor de organisatie van deze jaarmarktronde. Als het aan Piet Lammers ligt, is er volgend jaar weer een koers. De initiatiefne mer tot deze ronde: "Het was een spannende wedstrijd. Het publiek heeft genoten". VOETBAL - Het Nederlandse ama teurvoetbalelftal heeft tijdens het internationale toernooi van Pe king met 2-2 gelijkgespeeld tegen de ploeg van Hong Kong. De rust werd bereikt bij de stand 1-1. Oranje ontmoet morgen het team uit Zaire en Hong Kong zal aan treden tegen Joegoslavië. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Stichting Weg zegt met grote vol doening te hebben kennis geno men van de plannen van minister Tuijnman voor de loop van de nieuwe autosnelweg Bodegra ven-Alphen-Leiden (rijksweg 11.) In een reactie zegt de stichting, dat de voordelen die de bundeling met de spoorbaan met zich brengt waardoor extra door snijdingen worden voorkomen en de geluidsoverlast tot het ui terste wordt beperkt) voor ieder een zichtbaar zijn. De stichting beoordeelt het als positief, dat de mogelijkheid van een zuidelijke uitbreiding van Alphen aan den Rijn blijft bestaan zonder grote overlast voor toekomstige bewo- De Stichting Weg meent tenslotte, dat de aanleg van de nieuwe rijksweg 11 de allerhoogste voor rang moet hebben, gezien het grote aantal bewoners dat de na delen van de huidige rijksweg (door Alphen over de Prins Bernhardlaan en Hazeveld) da gelijks moet ervaren.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 29