Jmburgse specialist schrijft tuinrecept voor honderd gulden Een links omdraaiende koelkast... .6* Handig en goedkoop BOEKENBAK Tuiniers uit hele land komen in drommen naar zijn spreekuur Beschadigd meubilair wordt met fineer weer als nieuw DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1978 Op veertig hectare grond, heeft Recreado Baarlo zijn dertig voorbeeldtuinen aangelegd, waar men behalve beplantingen ook vijverpartijen, meubele nen en sierbestratingen vinden kan. In Baarlo, aan de Limburgse Maas, houdt een tuindokter dagelijks spreekuur. Zeven dagen in de week. En uit heel Nederland staan dan men sen, die hun grondbezit willen laten opknappen, bij hem in de rij. Want sinds Karei Vriens een jaar geleden zijn veertig hectare tuincentrum „Recreado" opende, hoort hij onafgebroken klachten aan. gewas moet kunnen wortelen en dat lukt alleen in het late najaar. Jonge boompjes, die wij in con tainers kweken, laten zich nog wel in het hoogseizoen inplanten. Maar een fors uit de kluiten ge groeide boom moet wachten tot de geschikte tijd van het jaar". Diagnose Velen in de stad en op het platte land zijn niet tevreden met hun tuin. Ze vinden die te rommelig. Te fantasieloos. Gewassen groeien niet goed. Aanplant blijkt amper aan te slaan. Kennissen maken aanmerkingen op de in deling. Elders ziet men siertuinen die het veel beter doen. Men on derkent zelf dat er wat mis is. Maar men voelt zich niet in staat persoonlijk de tuin rond het huis beter te maken. Karei Vriens zegt: ,,Ja, de meesten denken dat men altijd peperduur betalen moet voor de goede raad van een tuinarchitect. Anderen kopen in het wilde weg voor kapi talen aan planten, zonder zich af te vragen of dat daar allemaal wel groeien kan". Wat meestal ontbreekt is een door dacht plan. Wie niet te spreken is over zijn siertuin en het heel an ders wil, zonder precies te weten hoe men daarmee moet begin nen, krijgt van Vriens de raad: .„Ga eerst thuis met de meetlat aan de gang. Maak vanuit het midden van de tuin foto's van de vier hoeken. Geef de afmetingen van de oppervlakte aan. En ver meld ook alle maten van het huis. Verschijn dan pas met een plat tegrond op mijn spreekuur" Recept In vijf kwartier heeft de deskundi ge tuindokter het recept voor een gezonde tuin gereed. De kosten? Honderd gulden. Daarmee kan men in de meeste gevallen andere uitgaven besparen. Vriens werkt met twintig medewerkers op zijn centrum. Echtgenote Ton, zoon Giovanni en tienerdochters Kristel en Carmen helpen mee in zijn drukke praktijk. Er is een vaste tuinarchitect in dienst, die a la minute een volledig plan beplanting en stoffering gaat ontwerpen. Mocht de klant het bezwaarlijk vinden materiaal voor aanplant, bestrating en decoratie naar het noorden van Groningen, de verre Randstad of oostelijk Overijssel helemaal uit Limburg te laten komen, dan worden de bestellin gen doorgegeven naar een van de 85 tuincentra elders, waarmee „Recreado" samenwerkt. De prijzen worden dan ook niet ver hoogd met tarieven voor trans port. Er is altijd wel een regionaal bedrijf, aangesloten bij de Ne derlandse Vereniging van Tuin centra, dat een klant in de buurt beplanting kan leveren. Eigen wensen De wens van de consument staat voorop. Karei Vriens: „Een mooie tuin is voor iedereen het ideaal. Helaas blijkt in de praktijk dat velen dat niet bereiken. Men denkt te vaak dat alleen op een grote oppervlakte een fraai ge heel wordt verkregen. Maar wij hebben ontwerpen gemaakt voor minituintjes, die ware paradijzen zijn geworden. Stel je voor: een' lapje grond van een paar vierkan te meter ontwerpen wij nog zo danig dat er een geslaagd geheel uit groeit. Iemand kwam hier uit wanhoop. Zijn tekening gaf een tuin aan van 1,60 m breed en 25 m lang. Zo'n pijpenla, wat moet ik daar nou mee? vroeg hij. We heb ben toen een plan opgesteld, waarover hij na maanden en thousiast opbelde" Een andere tuineigenaar had zelf een perfecte tuin ontworpen en laten uitvoeren. Stapels boeken en naslagwerken had hij er eerst voor doorgelezen. Het resultaat was dan ook voorbeeldig. Toch vroeg hij voor alle zekerheid of de Limburgse tuinspecialist nog even bij hem wilde komen kij ken. Zijn familieleden verbaas den zich daarover. Want het re gende steeds complimenten over die model-buitenplaats. „Het ging er die klant alleen maar om dat er ook een vdkman verscheen om zijn oordeel te geven", weet de tuindokter. Wat hem overigens opvalt is de gro te onkunde van het publiek over tuinieren. „Ze willen midden in de zomer grote bomen kopen en tellen daar meteen flinke bedra gen voor neer. Ik moet dan ver tellen dat wij met levend mate riaal werken. Een eik is geen lan taarnpaal. die op elk moment verplaatst kan worden. Een flink Behalve de afmetingen van de ruimte rond het huis moet ook met alle persoonlijke wensen van de klant rekening worden ge houden, om tot een goede tuin- diagnose te komen. Onderhoud is arbeidsintensief. Wie er per dag niet meer dan een uur aan kan besteden zal een tuin verlangen derhoud vereist is. Anderen, die meer tijd beschikbaar hebben, kunnen zich een bewerkelijker project permitteren. Voorts ko men punten als privacy ten op zichte van de buren, speelmoge- lijkheid voor kinderen, regenwa terafvoer en drainaige van de grond, de oprit voor de auto en de toegankelijkheid van de border aan de orde. De ervaring van de tuindokter leert dat velen op een betrekkelijk kleine oppervlakte allerlei ele menten bij elkaaf willen brengen. Men zet bijvoorbeeld eerst een pergola neer. De vijver komt er dan bij. Elders wordt een rotstuin aangelegd en als net even kan wordt behalve de border ook nog een kruidenhoekje verwezen lijkt. Bovendien wil men graag een openluchtvoliére, een zonne terras en ook nog een barbecue. Het resultaat: een rommelig en onoverzichtelijk geheel, dat de harmonie in de natuur ver stoort. Beter is het zich beperkingen op te leggen. Decoratieve elementen als een pergola en een rotstuin komen pas tot hun recht wanneer er voldoende ruimte is. Wie met een schets naar de tuin dokter in Baarlo gaat zal na een tocht langs zijn dertig voorbeeld tuinen stellig een keus kunnen maken. Het voordeel van dit Re- creado-tuinpark is dat men niet alleen rijen bomen als bij iedere andere kweker ziet, maar veel voorbeelden van hoe die gewas sen in de praktijk kunnen wor den toegepast. Desgewenst houdt de Limburgse tuinarts ook spreekuur thuis. Tegen een uur tarief en een kilometerprijs van dertig cent zal men hem in de ei gen woning een visite kunnen la ten maken. Droomtuin duur? - Moet een droomtuin persé duur zijn? Karei Vriens: „Laat ik eens wat prijzen noemen. Dan kunnen tuinliefhebbers zelf hun begro ting opstellen". Een buitenbrie venbus van gewassen grindbeton kost f275. Voor twee tientjes heeft men al een simpele hand gemaakte Spaanse bloembak. Eiken regentonnen voor het op vangen van gietwater zijn er voor vijftig gulden. Een vijver, met een oppervlakte van 96 bij 70 centi meter en dertig centimeter diep, kan voor f 57,50 geleverd worden. Grotere formaten zijn uiteraard duurder, tot f700 toe. Vis hoeft niet altijd duur betaald te wor den, maar zeldzame exemplaren wel. Die kosten f750 per stuk. Vanaf een gulden heeft men klei ne visjes. Vooreen Italiaanse fon tein moet men driehonderd gul den uittrekken. Een eigen zwem bad dat acht meter Icing is en 360 cm breed is er voor 12 mille. Als materiaal voor sierbestrating vindt Vriens omega-tegels ge schikt. Ze laten zich moeiteloos de tuinliefhebber: een koepelvormig in allerlei vormen leggen en lenen zich goed voor het maken van ronlopende paden. Prijs 25 gul den per vierkante meter. Prak tisch zijn rubberbeton veilig heidstegels, die onder de schommel of de wip voor kinde ren kunnen worden gelegd. Ze variëren in maat en zijn vanaf tien gulden per stuk te koop. Rubber tegels met leisteenachtig effect hebben het voordeel dat ze niet groen uitslaan, bijvoorbeeld aan de rand van een vijver. Gevaar voor uitglijden is er niet. Een apart hoofdstuk vormen tuin meubels. Lang niet iedereen zal gelukkig zijn met zijn terras stoelen en tafels. IJzeren model len roesten, kunststof meubelen worden soms dof. Ligstoelen met lopers van markiesdoek moeten regelmatig van een nieuwe stof fering worden voorzien. Wie in de buidel wil tasten kan van al die euvels afkomen door de aanschaf van een set in Afrikaans acacia hout. De prijs is f3000. „Wij doen alles om tuinliefhebbers bezig te houden", zegt Vriens. „Cursus sen in beeldhouwen worden door mijn vrouw gegeven. Voorts ko men hier docenten die geinteres- seerden leren schilderen en foto graferen". Maar dé trekpleister bij „Recreado" in Baarlo vormt de seizoenafslui ting in september. Dan houdt Ka- rel Vriens opruiming en gaan planten en tuinattributen voor speciale prijzen van de hand. „Het is hier dan zó druk, dat ik haast volgnummers moet uitrei ken", zegt de Limburgse tuin dokter. Laatst zagen wij een goede vondst om oud materiaal opnieuw te ge bruiken: een oude ringband - het metalen gedeelte van het beken de losbladige systeem - horizon taal tegen de muur bevestigd om allerlei spullen aan op te hangen, zoals sleutels, schaar, elastiekjes, enz. Het meest geschikt zijn de ringbanden met ringen op een paar cm afstand, hoewel het meer gangbare model met iedere cm een ring ook te gebruiken is. De ringbanden worden gesloopt uit oude multobanden of losbladige agenda's, waarvan immers altijd het karton of het plastic kapot gaat, terwijl de metalen ringband zelf eigenlijk onverwoestbaar is. Met een paar schroeven worden de ringen in geopende toestand tegen de muur geschroefd en klaar is kees. Een werkelijk pri ma idee om iets, dat anders weg gegooid wordt, op een heel ande re manier opnieuw te gebrui ken. Meubelen, die beschadigd zijn kunnen met fineer grondig wor den opgeknapt. Het is een flin terdunne houtlaag die op de afge schuurde oppervlakte gelijmd wordt. Zorg er voor dat het mate riaal niet te veel uitgedroogd is wanneer men er mee werkt. De kans op breken of scheuren is dan groter. Om een omvangrijk blad te bedekken moet soms twee of drie stroken aan elkaar worden gelijmd. Dat heet "voe gen". Voor doe-het-zelvers is dit geen gemakkelijk karwei. In dat geval kan men het best finiplex gebruiken, - een fineerkwaliteit die is samengesteld uit drie dun ne laagjes. Dit materiaal barst of scheurt minder snel. Het is met kunsthars geimpregneerd, zodat Zakken overbodig is. Trouwens gefineerde meubelen zullen alleen gelakt moeten wor den wanneer men een hoogglan- zend effect wil bereiken. Finiplex is één millimeter dik en wordt verkocht in de formaten 240x60 centimeteren 120x50 centimeter. Mocht deze oppervlakte toch nog te klein zijn dan is het bij finiplex voldoende de stroken tegen el kaar te drukken. Het vastlijmen lukt het best met contactlijm. De vlakken worden daarmee bestre ken. Men moet ze eerst wat laten drogen voordat ze worden opge plakt. Verschuiven is daarna niet meer mogelijk. Het aanbrengen is dan ook een secuur werkje. Het droogproces gaat bijzonder snel. Men kan na een kwartier al af werken, bijvoorbeeld bijschaven of zagen. Allerlei meubelen, zoals zelfgemaakte stereoboxen, oude piano's en vensterbanken wor den op deze Heel handig zijn ook gefineerde panelen van spaanplaat. Afwer ken wordt daardoor vrijwel over bodig. Voorts kan men panelen, afgewerkt met hardplastic kó pen. Die zijn zeer geschikt voor vensterbanken, tafelbladen en keukenkastjes. Dit zuurbesten- dige materiaal is ook nagenoeg krasvrij. Het laat zich probleem loos toepassen. Veel bureaus hebben maar een klein werkblad. Het is groot genoeg om op te schrijven, maar de ruimte ontbreekt om er de boeken en schriften op te leggen, die men bii de hand wil hebben. Meestal wordt dit probleem opgelost door boven het bureau enkele planken tegen de muur te beves tigen. Maar wat te doen als men zijn bureau graag voor het raam zet, ter wille van een goede lichtval of om van het uitzicht te genieten? Een goede oplossing is te zien op bijgaande tekening. Tegen de zijkant van het bureau is een bak geschroefd, waar men de boeken rechtop inzet. De bak kan natuurlijk ook voor allerlei andere spullen gebruikt worden, en desgewenst brengt men er een vakverdeling in aan. De maten van de bak kunnen variëren tussen globaal 16 bij 16 en 23 bij 23 cm, dit afhankelijk van het formaat boeken, dat men erin wil plaatsen. De lengte van de bak wordt uiteraard bepaald door de breedte van het bureau. Constructie De bak wordt gemaakt van 12 (evt. 18) mm dik spaanplaat en ineengezet met schroeven en lijm. Bevestiging kan zowel tegen „open" als tegen „gesloten" bureaus. Op de tekening is de bak bevestigd tegen een bu reau met een gesloten zijkant. In dit geval kan de bak gewoon vastge schroefd worden. Is de zijkant echter open dan wordt de bak vastgezet met behulp van hoeksteunen tegen de onderkant van het bu reaublad. Het is natuurlijk ook mogelijk de bovenbeschreven bak aan drie zijden van het bureau aan te brengen. Behalve aan de kant waar men zit heeft men dan rondom de beschikking over handige extra bergruimte. Een voorwaarde is dan natuurlijk wel, dat het oorspronkelijke bureau stevig genoeg is voor deze uitbreiding. Zoniet dan kan men nog zijn toevlucht nemen tot op zich zelf staande kastjes, die men rondom het bureau plaatst. Onder de bak met de opening naar boven bouwt men dan twee gewone boekenplanken met de opening naar voren. Men kan een nog leuker gebruik maken van de boekenbak door er een pot met planten in op te nemen, die door hun verdiepte plaatsing een leuk effect op het bureau zullen geven. Wij hebben nog zo'n klein tafelmo del koelkast, met een vriesvakje- zonder-ster, dat in de zomer an derhalve dag nodig heeft om van water ijsklontjes te maken. Vroe ger konden we er nog wel mee toe, maar sinds de kinderen steeds meer yoghurtdranken en sinaasappelsap gaan opslokken, die allemaal goed gehouden moe ten worden, schiet het koelkastje wel helemaal te kort. We moeten maar eens een andere. Eentje met meer koelruimte en een apart diepvriesgedeelte. Zo'n hoge. En het moet een goede zijn. Wij raadplegen daarom eerst de brochure ,,2-deurs koelkasten" van de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek, die begin dit jaar is verschenen. Hetzelfde verhaal hebben wij trouwens ook nog voorhanden in de Consu mentengids van januari. Want wij zitten goed in onze voorlichtings spullen. Ze staan er allemaal in, de twee- deurs koelkasten van AEG, Bau knecht, Bosch, Ignis, Marijnen, Philips, Siemens, Vendomatic, Zanussi en no r op. Weinig kans We hebben al gauw door dat wij met ons kleine keukentje weinig keus hebben. De keuken is na melijk zo smal, dat je bij een rechtsom draaiende deur jezelf klem zou zetten. Je zou dan niets uit de koelkast kunnen pakken als je bij het gas stond. En dat is niet praktisch. Dus moeten wij een linksom draai ende koelkastdeur. En de VWO- folder en de Consumentengids zeggen nadrukkelijk: „Alle deu ren draaien naar rechts. Alleen Bauknecht, Bosch en Siemens zijn ook met naar links draaiende deuren verkrijgbaar". Wij moeten nu kiezen uit deze drie merken. Ze zijn de duurste uit het hele onderzoek, maar a la, we wa ren ook niet op een koopje uit. Met een goeie koelkast doe je ja- Eindelijk besloten In een winkel staan ze alle drie. We bekijken ze goed, meten hoe hoog ze precies zijn en hoe breed, wikken en wegen, gaan nog eens terug om te kijken, raadplegen de tabelletjes van het warenonder zoek, en besluiten uiteindelijk tot een Siemens. Om goede redenen: de Bauknecht valt af omdat daarvan de deur ruimte op het eerste gezicht wel groot lijkt, maar vermoedelijk niet zo praktisch is. Bovendien zijn de kastrekken in de Bau knecht niet op verschillende hoogten verstelbaar. Weliswaar komen de Bosch en de Siemens uit een en dezelfde fa briek en zo te zien ook van een en dezelfde lopende band, maar toch zijn er kleine verschillen. Die zitten in de deur, waar wij graag zoveel mogelijk sta-ruimte in hebben voor aangebroken pakken en flessen. Bij de Sie mens kun je er een bakje uit til len, en dan wordt de ruimte voor bijvoorbeeld pakken sinaasap pelsap wat groter. Bij de Bosch kan dat niet. Wij naar de winkel terug: „Wij ko pen eeji Siemens met linksdraai ende deur. 't Is warm weer, dus kunt u hem gauw leveren?" Die bestaan niet De winkelier. „Ik kan helemaal niks leveren. Siemens kasten met linksdraaiende deuren, die be staan niet". Wij met het warenonderzoek ge wapperd. De winkelier halsstar rig met zijn hoofd geschud. Wij weg. Bij die winkel gaan we nóóit meer... Thuis nog eens gekeken in de fol der van Siemens koelkasten, die wij eerder bij de winkel hadden meegenomen. Daar staat-ie. De Siemens Duokast KS 2604. „Rechts scharnierend" staat er tussen haakjes onder. Even zijn wij in twijfels. Maar dan ontdekken wij gelukkig dat het warenonderzoek de typenum mers 2601 tot en met 2604 noemt. Er kunnen dus afwijkingen zijn in de uitvoering tussen de diverse serienummers, begrijpen wij. En kijk maar: op de foto in de folder zitten enkele bakjes in de deur ook iets anders dan in de VWO- brochure. Dus bellen we op naar Siemens Nederland. Of ze ons het precieze typenummer kunnen geven van de linksdraaiende Duokast, en liefst ook de naam van een zaak die ze verkoopt. „Onze koelkas ten zijn niet linksdraaiend", ant woordt een man van de koelafde- ling bij Siemens. „Natuurlijk wel" Nu toch maar eens op navraag uit bij de Stichting Vergelijkend Wa renonderzoek. „Natuurlijk", zegt men ons daar, „als er in onze bro chure staat dat Siemens-koelkas- ten geleverd worden met linksom draaiende deur, dan is dat zo. Geen twijfel mogelijk. Zo'n kast hebben we zelf in ons onderzoek gehad". Wij sturen een dringende brief naar de directie van Siemens Neder land. Hebben ze nou ja of hebben ze nee koelkasten waarbij de deur linksom kan draaien. Antwoord na drie weken grondig onderzoek bij Siemens: „Wij leveren in Ne derland geen linksom opengaan de koelkasten. Die zijn alleen in Duitsland verkrijgbaar en dan nog slechts op speciale bestelling en mits men er grote aantallen te gelijk van afneemt. Wij begrijpen niet hoe de warenonderzoekers erbij komen dat wij zulke kasten zouden verkopen". Alleen „voorzieningen" Dit antwoord leggen wij weer voor aan de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek. Ook al is het nu wel zeker dat wij niet bij Siemens moeten zijn voor een bruikbare koelkastje wilt toch wel eens we ten hoe zoiets nou kan. Uiteindelijk antwoord van de wa renonderzoekers: „De vermel ding in de brochure dat naast Bauknecht en Bosch ook Sie mens verkrijgbaar is met naar links draaiende deur, is geba seerd op het rapport van het on derzoekingsinstituut. Daarin staat vemeld dat de kasten voor zieningen vertoonden voor het aanbrengen van linkse scharnie ren. Op grond van vroegere erva ringen is toen de conclusie ge trokken dat ook deze kasten linksdraaiend zijn. Bij de con trole is dit punt helaas niet geve rifieerd". De Stichting Vergelijkend Waren onderzoek besluit met de belofte: „Bij aanvraag van de brochure zullen wij de naam Siemens voor taan doorhalen". Dus toch niet Het is dus zo gegaan, dat het keu ringsinstituut KEMA, dat de koelkasten heeft onderzocht, er gens onder de binnenbekleding knobbeltjes of gaatjes heeft zien zitten, en dat men heeft gedacht „Daar kan een links scharnier aan worden geschroefd. Da's fijn. Weer een kast die links open gaand te koop is". Maar niks. Linksom kun je hem al leen maar krijgen als je naar de fabriek in Duitsland stapt en er tweehonderd of zo tegelijk be stelt. Wat er in de tot dusver ver spreide VWO-brochures stond, en in de Consumentengids van januari, dat klopte niet. Houd daar dus rekening mee als u een kleine keuken hebt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27