Bediening van apparatuur 'n simpele zaak Autoradio: steeds beter Pistool bevecht vu Hen stof... radio- en tv-programma's vanaf de FIRATO Techniek vanuit de luie stoel NIEUWE HIFI- WIJZER Telefoneren uit auto gemakkelijk PAGINA 21 DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1978 FIRATO-BIJLAGE 2 de keuken van de radio en televisie, en I zijn er dagelijks radio- en televisiepro- gramma's met bekende medewerkers en artiesten die vanaf de Firato worden uit gezonden. Voor de technische fijnproe vers zijn er demonstraties van de laatste snufjes op omroepgebied, en er is een „workshop" (zoals dat zo aardig heet) om zelf tv-programma's te maken. Natuur lijk demonstreert men in de omroep- stand met Teletekst. Het hele omroepgebeuren gaat zich af spelen in de Westhal van het Rai-com- plex, op het niet geringe vloeroppervlak van 4000 vierkante meter. Evengls twee jaar geleden worden daar een complete tv-studio en een even volledige radio studio ingericht. Om het mogelijk te maken dat ze allebei de hele dag op volle toeren draaien, worden ze zorgvuldig van elkaar geisoleerd. om wederzijdse geluidsoverlast uit te bannen. In de radiostudio concentreert het gebeu ren zich rond de discjockey, die op een podium zit tegenover een tribune, waar ongeveer 300 mensen hem de kunst kunnen afkijken. Beurtelings zullen de verschillende omroepen hier hun radio programma's verzorgen, en voor een groot gedeelte gaan die uitzendingen rechtstreeks de lucht in. In een ander deel van de Westhal is een televisiestudio ingericht met tussen de 600 en 700 tribuneplaatsen. Zowel door direct zicht op de studiovloer als via de monitoren die kwistig zijn rondgehan gen, kan men met eigen ogen zien hoe zo'n tv-programma precies ontstaat. Het technisch gedeelte wordt verzorgd van uit een complete .reportagetrein. Er wordt zorgvuldig op gelet dat alle tech nische handelingen met betrekking tot licht, geluid en cameraopstelling goed kunnen worden gevolgd. Wat verderop kan men een vijftal opnieuw opgebouwde decors gaan bekijken uit de tv-serie „Hollands glorie", die de AVRO vorig seizoen heeft uitgezonden. De belangrijkste achtergronden uit de serie staan er in het gelid, en een Film projectie toont hoe het proces van dede- corfabricage verloopt. Voor mensen met een goed ontwikkelde technischte knob bel zijn in de nabijheid van de radiostu dio enkele ruimten ingericht waar voor lichting wordt gegeven over nieuwe ontwikkelingen, waaronder de meer- sporentechniek. Naast kijken en luisteren kan men in het omroepkwartier van de Firato het nodi ge zelf doen. Deelnemen aan een talen tenjacht bijvoorbeeld. Wie problemen heeft met omroepzaken, kan zijn hoofd brekens kwijt aan deskundigen. En dan is er nog - zij het alleen voor een aantal van tevoren uitgekozen bofferds - gele genheid tot het zelf maken van televisie in de „workshop". Voor de selectie van die gelukkigen heeft de NOS medewer king gevraagd aan het Nederlands Cen trum voor Amateurtoneel en de stich ting Teleac. Ten slotte zal op uitgebreide wijze worden gedemonstreerd met Teletekst, het tekst-informatiesysteem via het tv-toe- stel, waarbij het publiek in de demon stratiestand zelf een selectie kan maken uit de geboden informatie. Wilt u onder titels bij een film, of liever het weerbe richt? Zelfs het programma van de om- roepdag kan worden opgevraagd. Radio, televisie, platenspeler, cassette- of bandrecorder: ze zijn niet meer weg te denken uit ons leven. Sterker nog, ze beïnvloeden dat leven en nog wel op een ingrijpende ma nier. Dat blijkt uit de cijfers. In elke honderd Nederlandse gezinnen staan gemiddeld 450 zogenaamde audio-appara- ten. In 65 gevallen gaat het om hifi-stereoapparatuur en 135 apparaten hebben in een bepaalde vorm een cassette functie. Bijvoorbeeld een draagbare cassette-recorder, een radio-cassetterecorder of een cassettespeler, die wordt gebruikt in de auto In elke honderd gezinnen in Nederland staan 450 zogenaamde audio-apparaten. Eenzelfde stormachtige ontwikke ling laat de televisie zien. Onder- zoekingen hebben geleerd dat de Wereldkampioenschappen voet- bal tot een sterk stijgende ver koop van kleurentv's heeft ge leid. Dat heeft er mede toe bijge- I dragen dat het bezit van kleu rentv's op het ogenblik 35 pro- i cent hoger ligt dan tijdens de WK in 1974. Om een indruk te geven van het totale televisiebezit in ons land: per honderd gezinnen staan 116 televisietoestellen. Daarvan is 57 procent een kleurenbuis en 61 i procent een zwartwittoestel. Ge- deeltelijk al in gebruik als een tweede toestel. Het sterk gestegen bezit van audio- i en videoapparatuur heeft zijn stempel gedrukt op de handel in deze apparaten. In 1950 waren er in deze sector 40 merken op de Nederlandse markt. In 1978 is dat aantal tot 500 a 600 gèstegen, sterk uiteenlopend in grootte. Een belangrijk deel daarvan zal gedurende de eerste tien dagen van september vertegenwoor digd zijn op de twintigste Firato- tentoonstelling, die in de Am- 1 sterdamse RAI wordt gehouden. {En als we de cijfers van de laatste jaren nog even volgen: in die pe- riode zullen meer dan 200.000 geïnteresseerden een bezoek brengen aan de RAI. Wat kunnen de bezoekers daar verwachten? Als het gaat om de gebruikelijke apparatuur geen hemelbestorm- de veranderingen. Technisch zijn er weliswaar verschillende nieu wigheden te zien, maar voor de gemiddelde radioluisteraar of televisiekijker zal dat niet bij zonder opvallen. Of het moet Viewdata en Teletext zijn, waar over u op de andere pagina meer kunt lezen. Nee, het accent van de Firato '78 ligt veel eerder op de verdere perfec tionering van de bestaande appa ratuur. Zowel technisch als op het punt van het bedieningsge mak. En dat dan in combinatie met een veranderende vormge ving. Overigens, dat laatste heeft een duidelijker verwantschap met identieke ontwikkelingen in de modewereld, dan dat het echt noodzakelijk zou zijn. Sprekend over dat bedieningsge mak valt het op dat de afstands bediening die tot dusver werd toegepast bij de televisie, lang zaam maar zeker ook begint door te dringen in andere apparatuur. Tandberg en Technics brengen bijvoorbeeld spoelenrecorders in de handel, die volledig op afstand bediend kunnen worden. Ook di verse videorecorders kunnen vanuit de luie stoel tot actie wor den gebracht. Een hemelsbreed verschil met opa die geruime tijd voor zijn ontvangtoestel zat met een doos spoelen en als beloning dan nog vaak getracteerd werd op de Mexicaanse hond. De ver betering in de bediening van de hifi-apparatuur is met name merkbaar door de sterk uitge breide mogelijkheden om precies op de FM-zenders te kunnen af stemmen. Behalve de meter die de signaalsterkte aangeeft zijn nu vele apparaten uitgerust met een zogenaamde kanaalmiddenme ter, waardoor het allemaal nog een tikkeltje preciezer kan en minder storing geeft. Philips heeft op dit punt ook een aantal nieuwe snufjes: zo is er een tuner, die - wanneer men op een bepaalde zender afstemt - precies in een oplichtend vakje aangeeft welke zender men ontvangt, en via welke golflengte wordt uitge zonden. Samen met nog een aan tal andere merken is er ook appa ratuur waarop fijnafstemming kan gebeuren met oplichtende cijfers die precies de golflengte aangeven. Ook in de sfeer van de programme ring wordt veel gedaan. Er is ap paratuur waar de mechanisch bewegende onderdelen en de be- dieningstoetsen volledig ontbre ken en vervangen zijn door een micro-processor. In het geheu gen kan men bijvoorbeeld laten opnemen, dat de apparatuur elk heel uur wordt ingeschakeld, wanneer de nieuwsberichten worden uitgezonden. Voor de toekomst wordt rekening gehou den met een huiscomputer, waarin ook kan worden opgesla gen wat zich in de vrieskist boven op zolder bevindt en die er aan herinnert dat Tante Clara nog even gebeld moet worden omdat ze jarig is. De verdere perfectionering richt zich ook op een verbetering van de geluidskwaliteit van televisie toestellen. En om het mogelijk te maken dat de televisie in de huis kamer straks niet meer zo'n overheersende rol speelt zijn er al draadloze hoofdtelefoons in de handel, waarmee het televisie geluid kan worden beluisterd zonder dan anderen daarvan hin der ondervinden. Ook de voortschrijdende automati sering drukt zijn stempel op de apparatuur. Functies waarvoor enkele jaren geleden nog aparte knoppen op het apparaat zaten worden steeds vaker gecombi neerd. Bij de spoelenrecorders was het tot dusver gebruikelijk dat verschillende handelingen verricht moesten worden om te kunnen opnemen of afspelen. Nu is er apparatuur waarbij één druk op de knop voldoende is. Zoals op elke Firato zijn er ook dit maal weer technische grapjes te zien, waarvan het altijd maar de vraag blijft of de consument erop zal reageren. In de meeste geval len blijken het achteraf slechts publiekstrekkers te zijn geweest, zonder dat de producent er ooit een redelijke omzet in kan halen. Al heeft men zich op dit punt wel eens schromelijk vergist. Wat bijvoorbeeld te denken van een scherm waarop de televisiebeel den op een beeldscherm van ruim 1.80 meter worden geprojec teerd? Of de mogelijklheid om een cassetterecorder te laten star ten precies op het ogenblik dat de naald van de platenspeler in de groef neerdaalt? Opmerkelijk is ook dat bepaalde trends in de ap paratuur merkbaar door alle merken heen lopen. Dat geldt bijvoorbeeld voor de "zwarte uit voering". Eerst door een paar merken als probeerseltje ge bracht in het "zilveren tijdperk", nu een vrijwel algemene zaak. Een ander voorbeeld is de casset te-recorder. De voorlader kwam in zwang en die heeft er voor het gezorgd dat het aantal bovenla ders de laatste tijd sterk vermin derd is. Mocht u van plan zijn om op de Fi rato al die zaken eens wat nauw keurig te bekijken, laat u dan niet overweldigen door alle techni sche rim-ram, als wows en flut ters. Ga af op uw eigen ogen, oren, gezonde verstand en.... wat soms nog belangrijker kan zijn... op de inhoud van uw portemon- BRAM VAN LEEUWEN AMSTERDAM - Voor de HiFi-lief- hebber die echte perfectie wil, heeft de Firato een interessante aanbieding. Een nieuw testal bum van Inelco met daarin twee lp's, en de nieuwe HiFi-wijzer, een boekwerkje vol informatie over allerlei apparatuur, is er voor f25 samen te koop. Na de Firato gaat die prijs omhoog. Bij de dubbel-lp is de eerste plaat vooral gericht op het uittesten van pickups en platenspelers met technische middelen en muziek. Uitgangspunt is dat zowel sub jectieve beoordeling als techni sche resultaten tot uiting moeten komen. De tweede plaat is meer bedoeld voor onderzoek van luidsprekers. Deze plaat kan een belangrijke steun betekenen, bijvoorbeeld bij de aanschaf van luidsprekers. Daarnaast op de dubbel-lp de ge bruikelijke tests voor het bepalen van juiste 'aansluitingen voor links en rechts en de juiste fa- Klein bijzonderheidje nog: de eer ste kant van plaat 1, waarop ver- gaandetests voorkomen, is direct gesneden met zeer nauwkeurige controles om zo zuiver mogelijke golfvormen te krijgen. De Hifi-wijzer geeft een uitgebreide opsomming van platenspelers, versterkers. tuners, geluids boxen, cassette- en spoelenre corders en hoofdtelefoons. Bo vendien bevat de gids informatie over video en suggesties voor het samenstellen van een klassieke basisdiscotheek. In het boekwerk zijn,tests opgeno men waarin de plus- en minpun ten van apparaten uit de ver schillende sectoren staan opge- HiFi-wijzer, een gezamenlijke uit gave van de maandbladen Disk, Luister en Radiobulletin, bevat bovendien een lijstje met „moei lijke woorden". Geen overbodige luxe op een tentoonstelling, waar de impedantie, de wows en de flutters je om^de oren vliegen. De PTT gebruikt de Firato om de voor ons land nieuwe au totelefoon te introduceren. Daarmee wordt het mogelijk net zo makkelijk als thuis te telefoneren. Het is al enige tijd mogelijk om vanuit een auto te telefone ren, per mobilofoon bijvoor beeld, maar dat gaat een stuk moeilijker dan gewoon even een belletje maken. De autotelefoon heeft druk- toetsen. Wie het gewenste nummer drukt, ziet dan eerst op een beeldschermpje welk nummer hij heeft ingedrukt. Dit om - niet goedkope - ver gissingen te voorkomen. Een aparte toets indrukken en de telefoonverbinding wordt tot stand gebracht, in dit ge val via de autotelefooncen trale, waarin voorlopig voor 6000 gelukkigen een plaatsje is ingeruimd. Ook naar de auto opbellen wordt een stuk eenvoudiger. Nederland is daartoe in drie zones verdeeld (Noord, Zuid, Randstad) met elk een eigen netnummer. De PTT is ervan uitgegaan dat degene die opbelt in de mees te gevallen wel zal weten waar de auto zich ongeveer bevindt. Weet men dat niet, dan moet men het ten hoog ste drie keer proberen. Bijzondere aandacht is be steed aan het bedieningsge mak van de autotelefoon. Dat moet ook wel, daar te ge compliceerde handelingen de aandacht van de automo- bilist zouden afleiden en hij zichzelf zo in gevaar zou kunnen brengen. Bij het ontwerp is zelfs reke ning gehouden met een ver dergaande vereenvoudiging, het zogenaamde verkorte kiezen. Veelgebruikte tele foonnummers worden daar toe in een geheugen opgesla gen. Een simpele handeling is voldoende om de gewenste abonnee te bereiken. Twee types autotelefoon- brengt de PTT op de markt: het type Castor, waarbij druktoetsset en telefoon hoorn van elkaar zijn ge scheiden, en het type Pollux, waarbij druktoetsenbord en telefoonhoorn een geheel Bij elke autotele foon hoort verder een zen der-ontvanger, die in een aparte behuizing is onderge bracht. De bezitter van e$n autotele foon kan kiezen voor een na tionaal of een internationaal abonnement. Met dit laatste abonnement kan men vanuit de auto in Nederland, West- Duitsland, Oostenrijk en Luxemburg een ieder op deze aardbol opbellen en door ie dereen, waar dan ook, wor den opgebeld. De autotelefoon komt begin 1979 ter beschikking van het publick. AMSTERDAM - Statische elektriciteit is een van de grootste vijanden van de bezitter van een collectie grammofoonplaten. Immers: deze elektrici teit trekt vuil en stof aan. Er zijn veel middeltjes om of dat stof weg te halen, dan wel de statische elektriciteit op te heffen. SuperSound heefter daar een aan toegevoegd. Bij deze platenbeschermer hoeft er niet mèer te worden gedaan dan op een knop te drukken. Daarmee wordt druk uitgeoefend op een piëzo-elektrisch kristal, waar door een zeer hoge, doch ongevaarlijke spanning wordt opgewekt. Door het Super Sound-pistool op de plaat te richten, wordt de elektrische lading daarvan geneutraliseerd door een tegengestelde lading. Bij re gelmatig gebruik - na verloop van tijd keert de statische elektriciteit terug - betekent dat een langere levensduur voor uw pla ten. Het Super Sound-pistool werkt zonder batterij of snoer afhankelijk van het lichtnet. Het apparaatje kost f 19,9 Driekwart van alle Nederlandse au to's is voorzien van een autoradio, zo heeft een recent onderzoek uitgewezen. In 1973 was dat nog niet de helft. In vergelijking met onze buurlan den wordt er in ons land veel naar de autoradio geluisterd. In België heeft 47 procent van de auto's een radio, in Frankrijk 50 procent en alleen in West-Duitsland ligt het percentage met 83 procent hoger dan bij ons. Uit een onderzoek van de NOS blijkt dat het bezit van een auto radio ten nauwste samenhangt met het aantal kilometers dat wordt afgelegd. Bij automobilis ten die meer dan 17.500 kilometer per jaar rijden, is het autoradio- bezit 50 procent hoger dan bij de genen die niet zoveel kilometers op hun naam brengen. Een aantal andere gegevens uit dit onder zoek: - Hilversum III is de zender die in de autoradio vérreweg het meest aanstaat; - 59 procent van de automobilisten luistert minder dan een uur per dag; - 64 procent van de automobilisten gebruikt de radio om verkeersin formatie te krijgen; - de luisterdichtheid is het grootst 's middags rond 5 uur. Op de Firato introduceren de fabri kanten hun nieuwe modellen au toradio. Duidelijk is, dat de op mars van stereo in de huiskamer een regelrechte invloed heeft op de ontwikkeling van de autora dio. De automobilist, thuis danig verwend door sublieme weerga ve, wil dat in zijn auto ook heb ben. Het is voor de industrie niet zo makkelijk een kwalitatief goede, storingsvrije ontvangst in de auto te realiseren. Dit komt onder meer doordat er een- bescheiden voedingsbron in een auto zit, de 12 volts auto-accu. Bovendien is de auto zelf een elektrische sto ringsbron. Desondanks is de kwaliteit van het geluid uit autoradio's de laatste jaren sterk verbeterd. Een van de belangrijkste ontwikkelingen daarbij was ongetwijfeld de sto ringsonderdrukking bij FM-ont- vangst. Een probleem dat overwonnen moet worden, is dat de auto zelf veel lawaai maakt en bovendien het interieur van een auto akoes tisch weinig goede eigenschap pen bezit. Vier luidsprekers geven duidelijk betere resultaten dan twee. Daar van zijn er genoeg op de Firato te zien. In de Verenigde Staten, waar de laatste twee jaar zeer veel belangstelling bestaat voor kwa liteitsontvangst in de auto, zijn in veel auto's zelfs acht luidsprekers aanwezig!

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21