Firato: eerste kennismaking met "lees-tv" raakt uit de vlegeljaren 'Viewdata" en "Teletekst" komen eraan e c a rri m DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1978 PAGINA 19 FIRATO-BIJLAGE (1) LEIDEN - De grote „tophits" van deze Firato zijn twee systemen die naar de mysterieuze namen Viewdata en Teletekst luisteren, en voor het eerst aan het Nederlandse publiek zullen worden getoond. Wat hangt er nu weer boven ons arme hoofd? Wel, Viewdata en Teletekst zijn uitvindingen die wat het uiteindelijk resultaat be treft sterk op elkaar lijken: letter- informatie die op uw kleuren beeldbuis verschijnt. De naam „lees-tv" wordt wel eens ge hoord. Maar er is een grondig ver schil van aanpak: Viewdata werkt via het telefoonnet en Tele tekst via de bestaande televisie zenders. En dat geeft Viewdata een klein streepje voor, immers het openbare telefoonnet werkt dag en nacht; de tv-zenders waarvan Teletekst zich moet be dienen, zijn maar een beperkt aantal uren ingeschakeld. We j nemen beide systemen onder de loep. VIEWDATA Stelt u zich even voor. U zoekt via de telefoon contact met de View data-computer. Na het draaien van het speciale nummer ver schijnt op uw kleurenbuis een overzicht van wat de computer allemaal in zijn ingewanden heeft opgeslagen. Wilt u nieuws, sport, beurskoersen, winkelprijzen, weerberichten, toeristische in formatie, uitgaansmogelijkhe den of gewoon weten hoe laat de laatste trein naar Arnhem vanuit Utrecht vertrekt? Bij uw tv-toestel (wel aanschaffen met een Viewdata- decoder - de industrie moet blij ven draaien, nietwaar) zit een drukknopkastje met afstandsbe diening. Vanuit uw luie stoel kunt u met behulp van dat kastje kiezen voor het soort informatie dat u wilt, simpel door een paar nummertjes aan te slaan. Dat is kort gezegd wat er met de Viewdata kan. Vooral voor ac tualiteiten een hoogst belang wekkende zaak, want voor het eerst kunt u op elk willekeurig moment het laatste nieuws er gens van opvragen. Niet meer wachten tot de krant wordt be zorgd of tot op het hele uur de radionieuwsdienst uitzendt. Vandaar dat de( vereniging de Nederlandse Dagbladpers (NDP) en de stichting Algemeen Ne derlands Persbureau (ANP) in samenwerking met de PTT op de Firato de computer gaan voeden met materiaal dat over het alge meen ook in de dagbladen ver schijnt. En dan zal blijken dat Viewdata een uitstekend ver lengstuk van het dagblad zou kunnen worden. Naast de Viewdata-uitzendingen zal de op de Firato aanwezige ANP-redactiestaf dan ook een „Firato-krant" als ochtendblad in elkaar zetten, met bij elk bericht het nummer afgedrukt waaron der het betreffende brokje nieuws in het Viewdata-systeem is op te roepen. Op de NDP-ANP-stand zal, zicht baar voor het publiek, de View data-redactie aan al die journalis tieke arbeid knutselen. De uit ze ven man bestaande redactie van de telefonische nieuwsdienst ANP verhuist ervoor naar de Fi rato. Zes redacteuren van dagbladen zullen de Viewdata- redactie completeren. De redac teuren van de dagbladen brengen in samenwerking met hun redac ties nieuws uit de krant in voor Viewdata. Vier typistes zullen de berichten via beeldscherm en toetsenbord intikken. Telefoon, bandopnameapparaten en telex staan paraat voor de binnen komst van actuele zaken BEHOEFTE Dat er behoefte is aan informatie via de telefoon, is zonneklaar gebleken. In de vorm van ge sproken woord werd die informa tie tot nu toe aangeboden. Kijkt u maar eens naar de volgende cij fers: Tijdmelding, 124.000.000 keren gevraagd in 1976 Weerbericht, 24.500.000 keren ge vraagd in 1976 Geinlijn, 6.000.000 keren gevraagd in 1976 Nieuwsdienst ANP. 4.100.000 ke ren gevraagd in 1976 Beurskoersendienst, 2.600.000 ke ren gevraagd in 1976 Weekend-sport ANP, 650.000 ke ren gevraagd in 1976. Al die diensten kunnen worden uitgebreid met Viewdata en ko men dan in lettervorm op de beeldbuis in uw huiskamer. Bij het zichtbaar maken van die in formatie kan gebruik worden gemaakt van letters, cijfers, lees tekens, lijnen en wat eenvoudige grafische mogelijkheden. Een heel ander aspect is de moge lijkheid van twee-richtingver- keer met Viewdata. Want in prin cipe is het mogelijk dat twee abonnees met elkaar kunnen communiceren via het systeem. In welke mate dat te realiseren zal zijn, hangt voor een groot deel af van het soort toetsenbord dat we thuis zullen krijgen. Voorlopig zal er alleen met de cijferknopjes kunnen worden .gewerkt. Maar dat betekent bijvoorbeeld wel dat als u de pagina (een schermpje Een simpele druk op een knopje of het draaien x op de hoogte te worden vol heet in Viewdata-taal een pa gina) „gelukstelegrammen" te voorschijn hebt getoverd, alleen het indrukken van een cijfertje genoeg is om aan te geven welke tekst u naar de jubilaris wilt ver sturen. Wel even zijn abonnee nummer erbij vermelden. In een wat verdere toekomst zal het dan mogelijk worden, werkelijk met elkaar te communiceren via Viewdata. als er toetsenborden komen die te vergelijken zijn met dat van een schrijfmachine. TELETEKST Televisiebeelden zijn opgebouwd uit 625 horizontale lijnen. Van die lijnen komen er bovenaan 25 niet in het beeld. Ze zijn te vergelijken met de marge op een beschreven blad papier. Een slimme jongen heeft enkele jaren geleden ont dekt dat er met die „loze" lijnen nog best iets is te doen. De ruimte van twee van die lijnen vulde hij met letter-informatie door mid del van een serie (digitale) elek tronische impulsen. Wanneer in de ontvanger die twee lijnen met een decoder van de overige beeldinformatie gescheiden worden, levert dat weer een scherm vol lettertjes op. Dat is Teletekst gaan heten. Ook voor de ontvangst van Tele tekst is dus een (kleuren)tele- visieontvanger nodig met een de coder, en ook hier krijgt de ge bruiker bij zijn toestel een kastje met cijferknopjes. Maar omdat Teletekst dus werkt via de niet gebruikte lijnen van een gewone tv-uitzending, is de toepassing wat anders. U kunt namelijk kiezen voor Tele tekst PLUS het lopende tv-pro- gramma. of Teletekst ZONDER de uitzending die aan de gang is. Het eerste is aardig voor alterna tieve ondertiteling: de een wil ti tels, de ander niet (van groot be lang voor doven). Ook ondertite ling in verschillende talen is denkbaar (interessant voor bij voorbeeld gastarbeiders). Als u de tweede mogelijkheid ge bruikt, cn het aan de gang zijnde tv-programma geheel laat ver dwijnen, kunt u uit de inhouds opgave kiezen uit de verdere mo gelijkheden. Teletekst werkt dus via de be staande tv-zenders. Het voordeel is dat er geen extra zendfrequen ties (kanalen) voor in beslag ge nomen hoeven te worden. Een nadeel is dat het overbrengen van een pagina Teletekst 0,24 secon den duurt. Bij een aanbod van honderd pagina's wordt de maximale wachttijd dan 24 se conden; zitten er 200 pagina's in de computer, dan hebt u in het ongunstigste geval de kans dat u bijna een minuut moet zitten nik sen voordat in beeld verschijnt waarom u hebt gevraagd. UITDRUKKINGEN Hoe die pagina's op het scherm er gaan uitzien, laat zich wat moei lijk omschrijven, maar een op somming van wat Teletekst op dit punt vermag, geeft misschien wel een idee. Een „pagina" bevat maximaal 24 regels van 40 symbolen, dat zijn ervin totaal 960. Extra's om het geheel op te fleuren zijn daar- bij: - keuze uit zes kleuren plus wit; - keuze uit zes achtergrondkleuren, zodat de teksten of tekstgedeel ten op een anders gekleurde ach tergrond gezet kunnen wor den; - dubbele letterhoogte (bijvoor beeld voor ondertitels of bij schooluitzendingen); - de mogelijkheid om bepaalde tekstdelen te laten knipperen, waardoor ze een grotere atten- tiewaarde krijgen; - verborgen informatie (slechts een deel van de pagina wordt zicht baar gemaakt, en met een extra drukknopje kan de rest worden opgevraagd - aardig voor quizzen of onderwijs met meer-keu- zeantwoorden); - tekeningen en grafieken kunnen met behulp van „legblokjes" worden getoond (het geheel ziet er wat hoekig uit, maar een weer- kaartje van Nederland is nog best te onderscheiden). Automatisch wisselen van pagina's is van belang briek te lang is voor èèn pagi- naatje. Dat wordt dan met de let ters A. B. C. enz. aangegeven. El ke pagina blijft 15 seconden in beeld, waarna wordt „omgesla gen". Wil men een pagina langer vasthouden, dan moet de.houd- toets ingedrukt worden. Bij nieuwsflitsen en ondertiteling verschijnt de Teletekst-bood- schap over het aan de gang zij nde tv-programma. Een nieuwsflits kan bijvoorbeeld een kadertje zijn met „De stand Nederland- Argentinië is zojuist 1-1 gewor den". Ondertiteling is duidelijk programma-gebonden. De mo gelijkheid bestaat dat Neder landse tv-produkties van onderti teling wordt voorzien die door slechthorenden kan worden op geroepen via Teletekst. Dat Teletekst uitgebreid in de om- roepstand, en Viewdata bij de PTT en NDP-ANP worden ge toond, spreekt vanzelf. Over de hele Firato zullen trouwens mo nitoren zijn opgesteld waarop het Viewdata-gebeuren kan worden gevolgd. Twee nieuwe systemen die zich nadrukkelijk presente ren. We zullen er nog veel van ho ren. Of moet u dat nog zien? - De 78-toerenplaat komt uit Nostalgia en is dus weer he lemaal in. Het aardige is dat deze platen op vrij grote schaal nog te verkrijgen zijn bij rommel winkeltjes, op markten, veilingen, en voor Het afdraaien van die platen kan problemen opleveren. Met een gewone naald is daar geen beginnen aan, en niet ie dereen heeft nog de beschik king over zo'n ouderwetse grammophone. Nieuwe naald voor draaien oude platen slepen 78-toeren diamant gemonteerd. Deze diamant heeft een stompe kop, in tegen stelling tot de gewone naal den, die spits zijn. Het complete element kan snel worden verwisseld met de elementen bij alle gangbare HiFi-platenspelers. Voor de liefhebbers heeft Mi cromei ook nog de authentieke stalen naalden voor 78-toe- renplaten in voorraad. U 'V# L In mensenjaren uitgedrukt, mag de video-cassetterecor der met zijn zeven jaar nog wel een jonkie zijn, als ge- bruiksapparaat voor de con sument begint hij zijn vlegel jaren al aardig te boven te komen. Een probleemloos verlengstuk van de tv-ont- vanger is hij geworden, dat zich ook zeer wel leent voor het maken van eigen tv-op- namen. En dat alles in zwart wit of kleur en met bijbeho rend geluid. Vooral het afgelopen jaar is de ontwikkeling van de video recorder in een stroomver snelling geraakt. Het is nu dan ook mogelijk de ver schillende systemen op een rijtje te zetten. Want hoeveel standaardisatie er ook mag zijn, op video-cassettegebied is daarvan helaas geen spra ke. Wat met de cassetteband jes voor geluidsapparatuur wel is gelukt, is hier deerlijk de mist in gegaan. Wie een maal voor een bepaald merk video-recorder heeft gekozen, zal voor altijd ook de video banden van dat merk moeten kopen. Of om wat duidelijker te zijn: de video-cassette van Grundig past niet in een So- ny-recorder, en een Philips- cassette kunt u niet afspelen op een Akai-apparaat. Eigenlijk is het om van te rillen: met de introductie van het LVR-systeem van BASF zijn er maar liefst zes video-cas settesystemen, die onderling niet verwisselbaar zijn. Drie daarvan werken volgens de VCR-standaard, dat wil zeg gen dat de fysieke eigen schappen van de cassettes nog overeenstemmen, maar bijvoorbeeld bandsnelheid en spoorindeling niet. De an dere systemen luisteren naar de namen VHS (Video Home System) en Betamax. Nadat de speelduur van een cassette jarenlang tot èèn uur beperkt is gebleven, is nu de cassette met wat meer tijd van draaien in opmars. Philips VCR Longplay gaat tot drie uur, Betamax (ontwikkeld door Sony) 3 uur en 15 minu ten; VHS (ontwikkeld door JVC) heeft ook een speelduur van drie uur. De cassette van Grundig gaat het verst, met op dit moment vier uur en in het najaar zelfs tot vijf uur on onderbroken speelduur. Vanzelfsprekend zijn voor alle systemen ook cassettes met kortere speeltijd te koop. Die langere speelduur is ver kregen door verlaging van de bandsnelheid. De kunst was daarbij, de beeldkwaliteit niet onder het trager lopen van de band te laten lijden. En dat is aan alle merken wel gelukt; soms is zelfs sprake van een verbetering. De geluidskwali teit is afhankelijk van de bandsnelheid en heeft hier en daar wat moeten inboeten, maar merkbaar zal dat nau welijks zijn. Het prijspeil van de video-cas setterecorders ligt in de buurt van een wat duurdere kleu- renontvanger. En dat is wel begrijpelijk, want in feite is de recorder een' complete kleu- renontvanger, maar dan zon der beeldbuis. Alle recorders hebben op z'n minst acht toetsen om voorkeurzenders te kunnen programmeren, en dat kan onafhankelijk van het tv-toestel. U kunt de ontvan ger desnoods in de reparatie geven, de recorder kan toch opnemen. Voeg daarbij de ook op alle systemen aanwe zige tijdschakelklok, en er on tstaat een keur van ge bruiksmogelijkheden: opnemen van het programma waar u naar kijkt; opnemen van een ander pro gramma dat dat waarnaar u kijkt; opnemen van een prograjnma terwijl u helemaal niet thuis bent, met behulp van de tijd schakelklok. Die tijdklokken kunnen bij de nieuwste cassetterecorders flink „in de toekomst" wor den geprogrammeerd, bij èèn merk al tien dagen! Ook drie dagen en èèn dag komen In tegenstelling tot de meeste geluidsrecorders, regelt de video-cassetterecorder de opnamesterkte van beeld en geluid automatisch. Ook het aansluiten is simpel gewor den: behalve het netsnoer heeft de recorder nog maar èèn „touwtje", de aansluiting op het tv-toestel. Dit snoer wordt in de antenne-aanslui ting van de ontvanger ge stopt, en de antennekabel wordt op de recorder aange sloten. Omdat de recorder bij het weergeven als een zender kan worden beschouwd, moet hiertoe een van de program- matoetsen van het tv-toestel worden ingedrukt. Dat zal vrijwel altijd de toets met het hoogste nummer zijn. Soms heeft de fabrikant er al AV of VCR bij gezet. De verschillen bij de diverse merken zijn klein. Ieder merk heeft bovendien nog wel iets extra's. Een bandtelwerk met geheugentoets, een pauze- toets voor stilstaand beeld, de mogelijkheid om achteraf nog geluid toe te voegen, en een video-in- en -uitgang. Die in- en uitgang apart kunnen wel van belang zijn als u zelf met een tv-camera aan de slag wilt. De kwaliteit van de op genomen beelden met een goede camera op die aparte ingang is aanmerkelijk beter dan opnames via de antenne ingang, doordat een aantal bewerkingsfasen van het beeldsignaal wordt overge slagen. „Videograferen" is dus binnen het bereik van de consument gekomen. Een zwart-wit-ca- mera is voor een redelijke prijs te koop, en ook de be taalbare kleurencamera ligt in het verschiet. Draagbare video-apparatuur bestaat al langer, maar alleen in profes sionele uitvoering worden tot dusver resultaten geboekt die zich kunnen meten met de moderne geluidsfilm. Wat hier aan video-cassetteappa- ratuur is vermeld, kan dus alleen binnenshuis worden toegepast. Ook al te koop, en waarschijn lijk binnenkort wat algeme ner, is de „scanner" (filmaf- taster), die het mogelijk maakt eigen 8-mm-filmpjes op video-cassette over te „schrijven" of om ze direct op uw kleurenbeeldbuis te pro jecteren.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19