Tempel van Taffeh nadert voltooiing Pokken duikt plotseling op in Engels ziekenhuis Opnieuw vragen over oorlogsmisdadigers brug Witte Singel Monument uit oorlog verwoest v.d. Horst kandidaat voorzitter iesUa&fl Eerste paal nieuwe f Staat de postcode in een advertentie of brief?' Gebruikmdan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. Openingsfeest begin april in Museum van oudheden LEIDEN - De tempel van Taffeh, die op dit moment op de binnenplaats van het museum voor Oudheden wordt op gebouwd, zal op vier april volgend jaar feestelijk worden geopend. Tegelijkertijd zullen een nieuw ingericht ge deelte van de Egyptische afdeling, uit de tijd van de tem pel, en de zalen met klassieke beeldhouwwerken uit Griekenland en Rome en Romeins-Nederlandse (Neha- lennia) monumenten worden opengesteld. Zo stond de tempel er enige tijd terug nog Door PvdA-kamerlid DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1978 De opbouw van de uit het begin van onze jaartelling daterende tempel verloopt geheel volgens de plan nen. Nadat de in 1969 door wijlen president Nasser aan Nederland geschonken tempel zes jaar lang in 644 houten kisten verpakt in een pand aan de Papengracht stond opgeslagen, werd in fe bruari een begin gemaakt met de opbouw. Die was vooraf gegaan door het maken van een over kapping van de binnenplaats van het museum. Op dit moment worden de laatste van de elf lagen zandstenen blokken aangebracht. Daarna moeten de zes zuilen met ge beeldhouwde plantenkapitelen die de ingang versieren en het dak worden geplaatst. De heer Schneider, conservator van het museum, verwacht dat de opbouw eind september klaar is en de restauratie, het schoonma ken en dergelijken ook nog voor het einde van dit jaar kunnen worden afgerond. Het verder in richten van de zaal, het leggen van de vloer en het klaarmaken van de ingangpartij en de twee eerdergenoemde zalen zullen de tijd tot vier april vullen. Tijdens de verbouwingswerkzaamheden zal de lezingenzaal tijdelijk als toegang tot het museum gaan fungeren. De traditionele lezin genreeks in die zaal zal daarom in het najaar worden onderbroken. Nederland heeft de tempel van Taf feh te danken aan de hulp die werd geboden bij de redding van 25 monumenten in Egypte die door de bouw van de Assoean- dam in de Nijl onder water dreig den te verdwijnen. Aan die hulpactie, onder auspiciën van de Unesco gevoerd, deden in de jaren 1960-1965 51 landen mee. Als dank gaf de regering van Egypte vier tempels weg aan lan den die daarvoof naar het oordeel van een internationale commis sie het meest in aanmerking kwamen. Dat waren italië, Spanje, Amerika en Nederland. De tempel van Taffeh werd ge bouwd in de tijd van de Romein se keizer Augustus, geheel in de stijl van de oud-Egyptische tem pels; sober, met één ingang. In de vierde eeuw na Chr. werd de tempel verbouwd, vermoedelijk i om de godin Isis te vereren. Een tweede ingang werd aangebracht en bovendien werden verschei dene versieringen toegevoegd. Op 14 december 710 werd de tempel tot Christelijke Kerk ge- wijd, waarbij schilderingen wer- j den aangebracht die nog door I reizigers uit de 19de eeuw werden waargenomen. Vermoedelijk in Maatregelen na klachten over wateroverlast L.EIDEN - De gemeente heeft maatregelen genomen naar aan- leiding van de vele klachten over water- en modderoverlast bij de wissel woningen aan de Van- t huisweg. 'Zoals bekend hebben bewoners en - de bewonerscommissie "platte daken" verscheidene malen ge klaagd over het leefklimaat in en bij de woningen. Een aantal van de leegstaande wisselwoningen bleek leeggeroofd en vernield te zijn. Andere waren gekraakt en onlangs werden een aantal van deze gekraakte woningen ont ruimd. In antwoord op vragen van het raadslid Beijen (PPR) zeggen B en W dat een onderzoek is inge steld naar de klachten. Daarbij is gebleken dat de drainage van het terrein voldoende functioneert en dat op het terrein onder de woningen geen water aanwezig was. Toch zal om de mogelijkheid van vochtproblemen te vermin deren nog enige verbetering van de isolatie van de vloeren plaats vinden. Ter verbetering van de bestrating van het terrein is thans al een geasfalteerd voetpad aan gelegd en zijn de tegelpaden van af de woningen op dit voetpad aangesloten. Over de leegstand van wisselwo ningen zeggen B en W dat dat zich heeft voorgedaan als gevolg van enige vertraging in de uitvoering van vervangende nieuwbouw woningen in de Sophiastraat in Leiden-Noord. De vernielingen aan de woningen zullen op korte termijn door de Leidse Woning stichting worden hersteld. De woningen zullen om ze zoveel mogelijk bezet te houden ook be schikbaar worden gesteld voor tijdelijke huisvesting ten behoe ve van renovaties van andere stadswijken. Inmiddels zijn ook een aantal wisselwoningen in ge bruik gegeven aan woningzoe kenden, die anders dan in het ka der van de stadsvernieuwing, dringend tijdelijke huisvesting behoeven. de 13de eeuw maakte hier het Christendom plaats voor de Is lam en sindsdien was de tempel opgenomen in de bewoning van het dorp Taffeh. Taffeh ligt ruim 50 kilometer ten zuiden van Assoean op de weste lijke oever van de Nijl, in het zo genaamde Nubië, dat nu door de bouw van de nieuwe stuwdam geheel onder water is verdwenen. De tempel van Taffeh, beschre ven als een van de mooiste en best bewaarde tempels van Nu bië, was al in 1910 onder het water van het stuwmeer dat door .de eerste stuwdam van Assoean was ontstaan, verdwenen. In juli 1960 werd de tempel, toen weliswaar door de aanvaring van een schip ineengestort, maar niet ernstig beschadigd, afgebroken door Egyptische en Poolse architecten en archeologen. De 657 blokken werden overgebracht naar het eiland Elephantine nabij As- BIRMINGHAM (AP) - De Wereldgezondheidsorga nisatie (WHO) gaat een onderzoek instellen naar het geval van pokken in de Engelse stad Birmingham, Dit kan ertoe leiden dat de stad tot besmet gebied wordt verklaard. LEIDEN - Staatssecretaris drs. K. de Jong Ozn.(Onderwijs en We tenschappen) zal maandag 4 sep tember de eerste paal slaan voor een nieuwe brug over de Witte Singel. Daarmee wordt een begin gemaakt met de realisering van het universitaire nieuwbouw project aan de Witte Singel en op het Doelenterrein. De nieuwe brug zal te zijner tijd de beide delen van het complex met elkaar verrbinden. Het project omvat de volgende werkzaam heden: op het Witte Singelterrein zal een nieuw onderkomen wor den gebouwd voor de universi teitsbibliotheek, de Westerse Talen, de centrale subfaculteit, de vakgroepen Talen en Culturen van het Nabije Oosten van de fa culteit der Letteren, het Instituut voor het Nabije Oosten, het Ne derlands Lexicologisch Insti tuut, de Centrale Interfaculteit en de Faculteit der Godgeleerdheid. Op het Doelenterrein komt het ge bouw voor Geschiedenis, Kunstwetenschappen en Klas sieke Talen, het zogenaamde Centrale Faciliteitengebouw met collegezalen, een audiovisueel centrum, het Leids Academisch Kunstcentrum. Daarnaast het gebouw voor het Archeologisch Centrum, het Koninklijk Insti tuut voor Taal-, Land- en Vol kenkunde en de vakgroep Z.O.Azië. In het zogenaamde "Arsenaal", een historisch gebouw dat nu al op het Doelenterrin aanwezig is en Hertevlees "Waarom geen hert?" zo luidde de aanvang van het artikel "Herten goed alternatief voor andere vleessoorten" dat in het Leidsch Dagblad van 24 augustus ver scheen. Mijn eerste reactie op zo'n vraag is een wedervraag'. "Waarom geen mens?" De lezer zal van die vraag ernstig schrik ken. En het is inderdaad een on gewone, zo niet verwerpelijke gedachte. Toch is het goed om even in te gaan op de relatie mens-consumptie dier. Daaraan heeft ook de heer Van der Leun, die het onderzoek naar de mogelijkheden voor de hertenteelt in Nederland deed, enige aandacht besteed. Van dei- Leun zegt te geloven dat de teelt van herten emotionele weerstan den zal opleveren. In een eerder artikel gaf hij daarvoor een mo gelijke reden: „er is wel veron dersteld, dat vooral de anatomie Op 12 oktober 1970 werden de 644 kisten met een gewicht van 300 ton verzegeld en op 12 november Een functionaris van de organisatie is gisteren uit Genève in Enge land aangekomen en als deze een besmettingsverklaring tekent, moet iedereen die uit Birming ham naar het buitenland reist een inentingsbewijs kunnen over leggen. Het ministerie van gezondheid heeft dinsdagavond gezegd dat Malta en Jamaica er nu al op zal worden gerestaureerd, zal Si nologie, Japanologie en het Insti tuut Kern worden onderge bracht. De omvang van het totale project bedraagt bijna 40.000 vierkante meter.Op het Doelen terrein zal door de gemeente Lei den bovendien nog een aantal woningen worden gebouwd'. Het streven is erop gericht om de gebouwen in 1982 in gebruik te nemen. De brug waarvoor maan dag de eerste steen wordt gelegd, zal in de toekomst naast een uni versitaire ook een openbare func tie krijgen. Zodra de brug klaar is zal zijn aan de gemeente Leiden worden overgedragen. De brug is bestemd voor voetgangers en eventueel fietsers, maar is even eens berekend op bedienend au toverkeer, auto's van gehandi capten, brandweerauto's en am bulances. De brug - ontworpen door architect H.Bosch - krijgt een breedte van rond vijf meter en een lengte van 22 meter. De vrije hoogte onder de brug wordt 1.85 meter, wat ruim voldoende is voor de scheepvaart die van de Witte Sin gel gebruik maakt. Het brugdek zal worden bestraat met hardge bakken klinkers terwijl de land- hoofden in metselwerk worden uitgevoerd. Aan de kant van het Doelenterrein is iets boven het water een terrasje ontworpen waarvan door hengelaars en re creanten gebruik kan worden gemaakt. van de kop bij ons aan gevoelens appelleert, die we normaliter hebben ten opzichte van kinde ren." Een mens zou zich dus meer identificeren met het hert. Kippen zijn voor vele mensen enge beesten, varkens vieze beesten maar met herten voelen we een bepaalde verwantschap. Het éten van een dergelijk dier zou dus kunnen duiden op een "verhar ding" van de mens. En wie zegt dan waar we eindigen. Toevallig stond in dezelfde afleve ring van deze krant een berichtje van drie jonge papoea's uit Nieuw-Guinea die het been van een overleden man hadden opge geten. Zoiets noemen wij kanni balisme en vinden we een uiting van grenzeloze onbeschaafdheid. Je kunt verdedigen dat het eten van dieren waarmee we een grote veiwantschap voelen ook wijst op een mate van kannibalisme, in elk geval op een afbrokkeling van beschaving. De bekende Leidse theoloog Sierksma (t) waarschuwde al lang geleden daarvoor "Laten vingen zij de 1300 kilometer lange bootreis naar de haven van Alexandrië aan. Vandaar maak ten ze in de 'Sinon' van de KNSM staan dat reizigers die de afgelo pen 14 dagen Birmingham heb ben bezocht in het bezit zijn van een inentingsbewijs. Zes dagen geleden werd de 40-jari- ge Janet Parkerdie als medisch fotografe bij het academisch zie kenhuis van Birmingham werk zaam is, met verschijnselen van pokken in het ziekenhuis opge nomen, vanwaar zij onmiddellijk naar een isoleerziekenhuis werd overgebracht toen inderdaad pokken geconstateerd waren. Een woordvoerder van het zieken huis verklaarde dat de 70 stafle den van het academisch zieken huis, voornamelijk verpleegsters, maar ook enige portiers en schoonmakers in hun eigen hui zen in quarantaine zijn geplaatst en dat zij dagelijks medisch on derzocht worden. Alleen spoed gevallen zullen nu vanwege het gróte aantal personeelsleden dat nu gedwongen is thuis te blijven in het academisch ziekenhuis opgenomen worden. Twaalf an dere mensen die op 24 augustus, voordat Janet Parker naar het ziekenhuis was overgebracht, het ziekenhuis bezochten, zullen ook in hun eigen huis in quarantaine worden geplaatst. Een woordvoerder van het ministe rie zei dat mensen die naar het buitenland willen reizen bij de ambassade van het land van hun bestemming inlichtingen moeten inwinnen over de eventuele voorwaarden die het land aan uit Engeland afkomstige reizigers stelt. Hij voegde eraan toe dat het on waarschijnlijk is dat heel Enge land tot besmet gebied zal wor den uitgeroepen omdat tot op heden alleen in Birmingham pokken zijn geconstateerd. Twee andere vrouwen, een buur vrouw en een collega van Janet Parker zijn als voorzorgsmaatre gel naar het isoleerziekenhuis overgebracht. Zij vertoonden slechts in zeer geringe mate symptomen, die misschien wel niets met pokken te maken heb ben, aldus de functionaris. wij niet vergeten, dat als wij die ren toch rücksichtlos exploiteren wij ook de neiging versterken om onze medemensen te exploiteren en in het verlengde van die ex ploitatie af te maken. Men heeft nog niet geprobeerd om het te kwantificeren, maar er kan wei nig twijfel aan bestaan dat in het Westen een mensenleven steeds minder waard is, eerst in Ameri ka, nu ook in Europa." Ook bestaan er bezwaren van eco nomische aard tegen het vetmes ten van herten. Als gevolg van de intensieve veehouderij die in on der andere de EG-landen in de laatste 25 jaar tot bloei is geko men, zitten we opgescheept met enorme vleesoverschotten. De bouw van geweldige koelhuizen en het wegkopen door de over heid van grote partijen vlees werden daardoor noodzakelijk. Het toevoegen van hertevlees aan het toch al rijk gevarieerde vlees pakket lijkt in een dergelijke si tuatie niet gewenst. Bovendien is het goed om op te merken dat het juist de kleine de overtocht naar Rotterdam. De tempel is gebouwd van Nubische zandsteen en meet 8,25 bij 6,30 bij 4,50 meter (hoogte). ROME (AP) - Het nationale monu ment ter nagedachtenis van de moord op 335 onschuldige Ro meinen door de nazi's, gelegen aan de rand van Rome, is gister morgen ernstig beschadigd door een bomontploffing. Volgens de bekendmaking werden de hoofdingang en de muren van de Ardeatine grotten waar de slachtoffers van de wraakactie werden begraven, zwaar bescha digd. Er vielen geen gewonden. Tot nu toe heeft niemand de ver antwoordelijkheid voor de aan slag opgeëist. De massamoord had in 1944 plaats op bevel van de voormalige commandant van de gestapo in Rome, Herbert Kappler, als een represaille op het neerschieten van 32 marcherende Duitse sol daten. melkveehouders zijn die per spectieven zien in de hertenteelt en aldus de vleesberg gaan ver groten. Terwijl het ministerie van landbouw door middel van het saneren van de kleine boeren de melkplas, die de EG rijk is, dacht te kunnen verkleinen. Een derde bezwaar geldt het wel zijn van de dieren. Van der Leun beweert dat het welzijn van de herten voldoende is gewaar borgd. Dat durf ik te betwijfelen. Allereerst is er bij het onderzoek naar de mogelijkheden van de hertenteelt voornamelijk aan dacht geschonken aan de eco nomische mogelijkheden en is, althans tot nu toe, geen onder zoek gedaan dat primair op het gedrag van de dieren gericht is. Bovendien is er in Nederland nauwelijks enige wetgeving die betrekking heeft op het welzijn van landbouwhuisdieren. Van een wettelijk geregelde waarborg kan dus per definitie geen sprake zijn. Je kunt alleen maar hopen dat de producent zich niet alleen laat DEN HAAG (GPD) - In schrif telijke vragen aan de minis ters De Ruiter en Albeda (res pectievelijk justitie en sociale zaken) handhaaft het PvdA- kamerlid mevrouw Haas- Berger de kritiek op het arres- tatiebeleid van voortvluchti ge oorlogsmisdadigers. Mi nister De Ruiter stelde begin deze week, in antwoord op eerder door mevrouw Haas gestelde vragen, dat zijn ambtsvoorganger (de huidige minister-president Van Agt) wel degelijk eind 1976 en be gin 1977 tips heeft ontvangen over de verblijfplaats van zo wel de voortvluchtige Bos als ook Bruins. In het geval-Bos werd na de tip geen actie ondernomen om dat de tipgever geen volledige informatie over het doen en laten van Bos had gegeven. Mevrouw Haas wil nu weten of de tip wel vermeldde dat Bos in Hattingen (West- Duitsland) in de wijk Weiper woonde. Voorts vraagt zij zich af waarom - toen eenmaal door de tipgever bekend was gemaakt dat Bos een aow- uitkering ontving - men op justitie niet in de dossiers is gaan zoeken. Had men dat wel gedaan, zo meent het PvdA-kamerlid, dan had men wellicht kunnen ontdekken dat er over deze zaak een uit 1969 daterende briefwisseling bestond justitie en de sociale verzekeringsbank. Ook het antwoord van justitie op de vorige kamervragen van mevrouw Haas ten aan zien van de aow-uitkeringen vindt het kamerlid niet be vredigend. De minister ant woordde toen dat Bos de laat ste tijd geen uitkering heeft ontvangen, omdat hij niet meer op zijn vaste verblijf plaats in de Bondsrepubliek is. Mensen hebben alleen recht 'op een uitkering als vaststaat dat zij zich in een van de negen EG-landen be vinden. „Betekent het antwoord dat de uitkering weer zou worden hervat indien zou blijken dat Bos zich in een van de lidsta ten zou vestigen en dat zelfs de uitkering over de geschor ste periode nabetaald moet worden als blijkt dat Bos zelfs nooit West-Duitsland heeft verlaten?", zo vraagt me vrouw Haas. Zij wil een exact overzicht heb ben van de activiteiten die justitiefunctionarissen heb ben ondernomen om de ver blijfplaats van Siert Bruins te achterhalen toen begin 1977 eenmaal, na een telefonische tip, duidelijk was geworden dat Bruins in Duitsland woonde en geregeld de grens over kwam om in Groningen bezoeken af te leggen. Verder vraagt mevrouw Haas welke activiteiten de rijksrecherche in Amsterdam sinds 1966 leiden door zijn winstbejag maar ook bereid is om enige aandacht te besteden aan de noden van het dier. De ervaringen tot nu toe rechtvaardigen die hoop helaas niet. JAN BONJER O. Nassaulaan 15 Warmond Langegracht Nu de Langegracht een nieuw ge zicht krijgt door de nieuwe flats, het stadskantoor, de nieuwbouw van de Lichtfabrieken en andere nieuwbouw zou het toch wel aanbeveling verdienen om de gracht nu ook eens een andere naam te geven. Rue of street, kan niet (waarom eigenlijk niet?). Kies bijvoorbeeld een naam als Lange Boulevard of Langstraat. Waarom gebeurt dat wel in vele andere plaatsen in Nederland en in het buitenland? Laat Leiden ook eens modern worden. W. Bod rij, Langegracht 176, LEIDEN heeft ondernomen om oor logsmisdadigers die in het opsporingsregister staan, op te sporen. .Houdt de minister van justitie nog steeds vol dat een goed beleid is gevoerd en dat een actiever opsporingsbeleid dan het gevoerde niet moge lijk is?", aldus een van de vra gen van mevrouw Haas. Commissie bcroepsschriftcn LEIDEN - Het scheidende PvdA- raadslid J. van der Horst staat kandidaat als nieuwe voorzitter van de Leidse commissie voor de beroepsschriften. Burgemeester en wethouders hebben het schei dende raadslid met mr B.J. van der Net, hoofd van de stafafde ling wetgeving van de Raad van State in Den Haag, op de voor dracht gezet. Het college heeft daarbij geen voorkeur voor één van de twee kandidaten uitge sproken. Eén van de twee kandidaten wordt de opvolger van de huidige voor zitter van de commissie voor de beroepsschriften, mr. C.J. Woud stra. De zittingsperiode van mr. Woudstra loopt volgende week - tegelijk met de zittingsperiode van de gemeenteraad - af. Mr. Woudstra bedankte na een zit tingsperiode van twaalf jaar voor een nieuwe voordracht. Het scheidende raadslid van der Horst is eerder - van 1966 tot 1968 - waarnemend-voorzitter van de commissie voor beroepsschriften geweest. Hij was toen evenals nu niet meer als raadslid herkozen. De voorzitter van de commissie van de beroepsschriften moet van buiten de gemeenteraad ko men. Mr. Woudstra werd in 1966 voorzitter van de commissie als oud-raadslid van de protestants christelijken in de Leidse ge meenteraad De nieuwe gemeenteraad moet volgende maand de opvolger van mr. Woudstra kiezen. Naast een nieuwe voorzitter moeten ook plaatsvervangers worden aan gewezen. Op de voordracht voor eerste waarnemend-voorzitter staat als eerste mr. M.L. Kuyt, die al als zodanig fungeert. Als twee de kandidaat dragen b en w me vrouw mr. A. Kappeyne van de Coppello, oud-raadslid voor de WD in Leiden en momenteel tweede kamerlid, voor Als kandidaten voor het tweede waarnemend voorzitterschap stellen burgemeester en wethou ders voor mevrouw mr. W. van Ham-Wagner, wetenschappelijk medewerkster aan de Leidse universiteit en mr. V.C.Groenen dijk, advokaat in Leiden, voor. Televisie gestolen uit zomerhuisje LEIDEN - Uit een zomerhuisje in het Vlietpark is vannacht een kleurentelevisie ter waarde van 1000 gulden gestolen. De inbre kers verschaften zich toegang tot het huisje door een ruit in te slaan. Behalve de televisie wordt verder niets vermist. LEIDEN - In het Academisch Zie kenhuis Leiden slaagden voor het eindexamen Ziekenverzor gende: L. Bolleboom, M. Brus- see, M. de Mooy, M. v. Ommeren, E.E. Quint-De Jong, M.W. v. Rijn-Van Leyden, H. Sikkes, I.A.M. van der Zwet. VOETBAL - Oostenrijk heeft in Oslo de eerste wedstrijd in de voorronden voor het Europees kampioenschap voetbal tegen Noorwegen met 2-0 gewonnen. De eindstand was door doelpun ten van Pezzey en Krankl reeds bij de rust bereikt. In de 25e mi nuut kopte Pezzey, de ausputzer bij de Oostenrijkers, een door Ja- ra genomen hoekschop in en in de 43e minuut bewees Hans Krankl, die na het wereldkam pioenschap in Argentinië de plaats van Cru ij ff bij FC Barcelo na overnam, dat hij niet voor niets topscorer van Europa is. ADVERTENTIE pttpost Gebruik'm goed.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17