concerten Vliegtuig door gezin gekaapt gga, YN-soldaten naar Zuidwest-Afrika ■BSSSEEQ* Jongeren strijden in Matagalpa reductiebon Politie Spanje kan situatie niet meer aan Rabobank 13 INTERPOLIS Waldheim stelt voor: ONDERDAG 31 AUGUSTUS 1978 PAGINA 15 £ware wapens tegen stujdentenleger ÜANAGUA (UPI/AFP/ANP) - De zware gevechten in de op twee na grootste stad van Nicaragua, Matagalpa, tus sen een legertje van ruim 500 studenten, voor het meren deel jonger dan 17 jaar, en de nationale garde met steun van bommen en helikoptervuur uit de lucht, hebben gis teren de hele dag voortgeduurd. Jen bestand van twee uur, ge vraagd door het Rode Kruis om doden en gewonden uit de stra ten te kunnen halen, werd 'gene geerd door de strijdende partijen. Centrum ?e garde, die zei dat er in totaal vijf doden waren gevallen, beheerste aan het eind van de dag wel het centrum van de stad met zijn 60.000 inwoners, maar tweederde van Matagalpa was toen nog steeds in handen van de opstam delingen. (Volgens onbevestigde berichten waren er in de zondag begonnen )e kaping gebeurde tussen Gdansk en Oost-Berlijn. Na de landing op Tempelhof vroegen negen Oostduitse passagiers om politiek asiel in het Westen. Zij bleven achter toen het toestel, een Tupolev-134, in de middag te rugvloog naar de Poolse hoofd stad. Van de overige passagiers vlogen er 18 mee met het lijnvliegtuig, terwijl de anderen per autobus naar Oost-Berlijn i werden opgebracht. pistool e kaper waarover verder niets werd meegedeeld, had de piloot van het vliegtuig een pistool voorgehouden en hem gezegd in West-Berlijn te landen in plaats van in Oost-Berlijn. Poolse functionarissen weigerden te spreken met de Westberlijnse I politie en eisten door geallieerde functionarissen ontvangen te worden. Berlijn wordt formeel nog steeds bezet door de over- I winnaars in de Tweede Wereld oorlog, Groot-Brittannië, Frank- rijk, de Sowjet-Unie en de Ver- enigde Staten. Marokko beschuldigt Algerije ïABAT (UPI) - Algerijnse troepen hebben zondag op Marokkaans grondgebied een aantal Marok kaanse bevoorradingstroepen in een hinderlaag gelokt. Dit heeft het Marokkaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren be kendgemaakt. Hoeveel slachtof fers er bij de actie zijn gevallen, is r niet gezegd. De Marokkaanse minister Boucetta heeft bij Algiers krachtig gepro testeerd tegen het incident. "Ma rokko kan niet passief blijven na een dergelijke beschamende daad. Wij hebben het legitieme recht de soevereiniteit van Ma rokko te beschermen." pe Algerijnse overval vond plaats op slechts enkele kilometers van de Marokkaans-Algerijnse grens, aldus welingelichte kringen. Het betrokken gebied behoort niet tot een omstreden deel van de Sahara. Het gebied is altijd van Marokko geweest, zo werd ge zegd. De twee landen hebben in 1963 een korte grensoorlog gevoerd, kort nadat zij onafhankelijk van Frankrijk waren geworden. Later- werden zij verzoend maar hele maal ontspannen zijn de betrek kingen nooit geweest. Dit komt ook doordat Algerije een marxis- j tische republiek is en Marokko een conservatief koninkrijk. strijd tot dusverre in totaal 25 do den gevallen en zouden er ruim 200 mensen gewond zijn geraakt. De studenten zijn gewapend met eigengemaakte bommen, mache tes, pistolen en geweren. Deze vallen in het niet bij de pantser wagens en zware mitrailleurs van de nationale garde. Marxistisch Behalve in Matagalpa werden ook gewelddadige protesten tegen Somoza gemeld uit Diribamaba, 50 kilometer ten zuiden van de hoofdstad, en Jinotepe. dat daar 10 kilometer vandaan ligt. Ondervraagd Brigade-generaal Calver Benedict van de Verenigde Staten kwam daarop om verklaringen af te ne men van de bemanningsleden van het vliegtuig. De negen personen die asiel zoch ten in het Westen, werden door de Westberlijnse politie onder vraagd. De 51 passagiers die door wilden gaan naar Oost-Berlijn, kregen onder zware bewaking voedsel geserveerd in een kantine voor West-Duitse personeel. Ondanks alle protesten tegen zijn persoon, ook vanuit werkgevers- kringen, weigerde Somoza dins dag eens te meer af te treden. "Dat zou zeker een marxistische machtsovername tot gevolg heb ben," aldus de president. Hij en zijn familie regeren de republiek al minstens 40 jaar. Somoza probeert zoveel mogelijk het verzet de kop in te drukken. Daarbij wordt ook de pers niet ontzien. Gisteren kregen twee Venezolaanse journalisten het bevel het land té verlaten. Eerder waren een aantal leden van de na tionale garde opgepakt in ver band met een poging tot staats greep. De arrestanten zouden de houding van Somoza tegenover de linkse oppositie te slap vin den. De nationale garde vervult in Nica ragua zowel de rol van leger als van politie. Steun Clat-Nederland, de solidariteits beweging met de democratische vakbeweging in Latijns-Ameri- ka, heeft er in een telegram aan president Carter van de Verenig de Staten op aangedrongen elke steun aan het bewind van presi dent Somoza van de Middename- rikaanse staat Nicaragua onmid dellijk stop te zetten. Clat-Nederland heeft president Carter tevens gevraagd om het brede oppositie front (Frente Amplio de Oposicion) te steunen. Dat front dringt aan op aftreden van Somoza en de vorming van een overgangsregering die ver kiezingen in Nicaragua zou moe ten voorbereiden. breinaald BOWLING GREEN (AP) - In de Amerikaanse staat Ken tucky staat de 22-jarige Maria Elaine Pitchford terecht om dat zij in juni op zichzelf abor tus heeft uitgevoerd met be hulp van een plastic brei naald. Dp grond van een wet die in 1974 in Kentucky van kracht werd mag abortus alleen door een gediplomeerde arts wor den uitgevoerd, tenzij de zwangerschap nog geen drie maanden is gevorderd. In dat laatste geval mag de vrouw zichzelf aborteren onder toe zicht van een dokter. Ten tijde van haar zwanger schap was mevrouw Pitch ford 20 tot 24 weken zwanger. Als het tot een veroordeling komt kan ze tot maximaal 10 a 20 jaar gevangenisstraf wor den veroordeeld. NEW YORK (AFP) - De secretaris generaal van de Verenigde Na ties, Kurt Waldheim, heeft giste ren de veiligheidsraad aanbevo len 7.300 officieren en man schappen en 1.200 personen be last met politiediensten en het toezicht houden op verkiezingen naar Zuidwest-Afrika (Namibië) te sturen. Het "program van actie voor onaf hankelijkheid van Namibië", weerspiegelt de aanbevelingen die zijn gedaan door de Fin Ahti- saari, speciaal afgevaardigde voor Namibië van de Verenigde Naties, nadat hij het gebied had bezocht. Het program voorziet in het uitvoe ren van een plan voor Zuidwest- Afrika dat is voorgesteld door de vijf westerse leden van de Veilig- MADRID (GPD)- De Spaanse poli tie voelt zich genomen door de nieuwe politieke situatie, waarin zij niet meer, zoals vroeger, als politieke waakhond kan optre den, maar moet instaan voor de bescherming van de democrati sche burgerrechten. De beroeps vereniging van Spaanse politiea genten heeft de regering ervan beschuldigd zwak op te treden en verantwoordelijk te zijn voor de toenemende wanorde in het land. Politieke partijen te Madrid to nen zich op hun beurt verontrust door de ondoelmatige werkwijze, waarop de politie in Spanje het terrorisme bestrijdt. Met nadruk wijzen sommige politieke krin gen in de Spaanse hoofdstad erop dat het Spaanse politieapparaat na de laatste golf van terroristisch geweld niet bij machte is geweest om ook maar èèn van de daders te arresteren. De beroepsvereniging van Spaanse politieagenten, een soort college waarvan 80 procent van de hand havers van de openbare orde lid is, heeft dinsdagnacht een com muniqué uitgegeven, waarin o.m. gezegd wordt dat men er schoon genoeg van heeft dat politieke partijen en vakbonden de aansla gen van de terroristen op po litieagenten uitbuiten om er poli tieke munt uit te slaan. Daarnaast verwijt de politie het kabinet- Suarez dat zij dubbelspel speelt; aan de ene kant veroordeelt de regering tot vervelens toe de aan slagen op de politie, terwijl het kabinet aan de andere kant door gaat met de gratieverlening aan gevangenen, zonder dat men re kening houdt met de reden waar voor de gedetineerden zijn ver oordeeld. Voorts meent deze be roepsvereniging dat de politie te weinig middelen en bevoegdhe den krijgt om autoritair te kun nen optreden en het terrorisme doelmatig te bestrijden. Verder staat in het communiqué dat de Spaanse politie het beu is dat om de haverklap onschuldige collega's worden vermoord, en roept men de bevolking op om massaal te demonstreren voor heidsraad (Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Brittannic, Ca nada en de Westduitse bondsre publiek), en dat op 27 juli door de veiligheidsraad is goedgekeurd. Het rapport van Waldheim aan de raad schat dat deze opdracht van de Verenigde Naties 300 miljoen dollar kost. De secretaris-gene raal wil de Oostenrijkse generaal Hannes Philipp benoemen tot hoofd van het korps. Hij, Ahti- saari en hun voornaamste mede werkers begeven zich onmiddel lijk naar Namibië om kwartier te maken. Met steun van Cubanen en Oost duitsers hebben troepen van de Angolese regering een Angolees dorp op de grens met Zuidwest- Afrika aangevallen en tenminste orde, veiligheid en rechtvaardig heid. Sommige politieke waarnemers zien in de verklaring van de poli tie de vervulling van de wens van de terreurgroepen: onenigheid in het Spaanse politieapparaat ver hoogt de kans op verstoring van de democratie. Welingelichte bronnen bij het ministerie van binnenlandse zaken hebben ver klaard dat de politieagenten, die deel hebben genomen aan de op stelling van het communiqué, disciplinair zullen worden ge straft. Rodolfo Martin Villa, de Spaanse minister van binnenlandse za ken, die gistermiddag in Madrid een bespreking had met alle ho gere politieofficieren uit het ge hele land, heeft de politiechef uit La Caruna, Andres Gomez Mar- garida, woensdag ontslagen. Onlangs verklaarde deze politie chef, die pas twintig dagen in La Caruna werkzaam was en daar voor in het Baskenland was ge stationeerd, dat de Baskische af scheidingsbeweging ETA werkt aan een oplossing. Bij dezelfde gelegenheid beweerde Andres Gomez Margarida dat hij er trots op was dat hij bevriend was met sommige leden van de ETA en dat hij er niet van hield om deze verzetsstrijders misdadigers te noemen. „Zij strijden vanuit de clandestiniteit, en om deze reden moeten ze dikwijls hun slachtof fers in de rug schieten", aldus de politiechef, die beschouwd wordt, als een van de grootste experts op het gebied van de ETA. Na deze verklaring van Andres Gomez Margarida verbood de minister van binnenlandse zaken dat politiechefs, zonder overleg met het ministerie, verklaringen in het openbaar mogen afleg gen. In journalistieke kringen in Madrid gaan steeds meer stemmen op om de berichtgeving over terreur aanslagen tot een minimum te beperken met het doel zo weinig mogelijk ophef te maken over de terreurgroepen. Sommige jour nalisten uit de Spaanse hoofd stad zijn er voorstanders van om dit idee landelijk aan te pakken. 1200 vluchtelingen naar Zuid west-Afrika verdreven. De actie zou onderdeel zijn van een grootscheepse militaire campag ne tegen pro-westerse opstande lingen die behoren tot Unita, een van de verliezende partijen in de Angolese burgeroorlog, die in maart 1976 gewonnen werd door de MPLA met behulp van Cu baanse troepen. Zuid-Afrika en Angola zijn over eengekomen krijgsgevangenen uit te wisselen. Dit heeft de Zuid- afrikaanse minister van buiten landse zaken Botha gisteren be kendgemaakt. Hij zei dat de uitwisseling zal plaatsvinden onder auspiciën van het Rode Kruis. De minister noemde geen datum. ADVERTENTIE kom naar een prom een belevenis die u niet mag missen Het Gewestelijk Orkest Dirigent: Ari van Beek George van Renesse Mieke Telkamp Het Roemeens Orkest Andrei Serban Amersfoort wo. 6sept. De Flint Zwijndrecht do. 7 sept. Walburghal Vlissingen vr. 8 sept Sporthal Leiden za. 9 sept Stadsgehoorzaal Zoetermeer ma. 11 sept. Wijkcentrum Meerzicht Rotterdam Delft do. 14 sept. De Doelen vr. 15 sept. AulaT.H. Kaartverkoop bij de Rabobank en het kantoor van het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. Aanvang: 20.15 uur Zaal open: 19.30 uur. De netto-opbrengst van de concerten is bestemd voor het Rode Kruis. Leidsch Dagblad De toegangsprijs bedraagt in de voorverkoop f 8,50 p.p. Op de dag van het concert aan de zaal f 11,- p.p. Deze reductiebon wordt u aangeboden door de gezamenlijke sponsors en geeft u recht op een reductie van f 2,50 per toegangsbewijs van f 11,— \egen Oostduitsers Droegen politiek asiel iVEST-BERLIJN (Reuter/AFP) - Een Oostduits echtpaar met een kind heeft gisterochtend de piloot van een Pools lijnvliegtuig, dat van Warschau via Gdansk op weg was naar Oost-Berlijn, gedwongen te landen op het Ameri kaanse militaire Tempelhof bij West-Berlijn. nranw - .s».»-' .«eïsajiwMH ...amsmm Een man van het Rode Kruis geeft aanwijzingen aan de drager van een brancard met een gewonde vrouw. Zij werd door kogels geraakt bij de gevechten in de stad Matagalpa. TEHERAN - De sjah van Iranlinks, bestijgt de trap van zijn paleis met zijn Chinese gast Hwa Kwo Feng. Deze laatste is voor een bezoek van een paar dagen in Iran. Uit welingelichte bron in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado is verno men dat Hwa Kwo Feng van plan is om ook FrankrijkWest-Duitsland, Italië en Zweden te bezoeken. Verder zou hij bok naar Japan willen. De reden van al deze reizen van de Chinese leider zou zijn dat China grote vooruitgang wil boeken op technologisch en industrieel terrein Abortus met

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15